Jump to content

Navigon 2110 Max


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

jogatore, αν διαβάσεις το θεμα στο φορουμ από την αρχή νομίζω θα βρεις ακρη, αλλιώς περιμενε μέχρι την Δευτερα που επιστρρέφω και τα ξαναλεμε τοτε.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

.

 

Ο επεξεργαστής τελικά μόνο σε δυναμόμετρο μπορέι να μετρηθεί, γιατι δεν απέδειξε κανείς την πραγματική ισχύ του. Αν βρούμε ίσως κανένα προγραμματακι για Win CE 5 που να δείχνει τις ιδιότητες του επεξεργαστή τότε θα σιγουρευτούμε. Ας μας πουν οι ειδικοί.

Τρέξε τον tcmp player.Στην καρτέλλα settings μπορείς να δεις τον τύπο του επεξεργαστή.

http://rapidshare.de/files/40235746/tcmp.rar.html

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εκανα αναβάθμιση. Κάπου έλεγε οτι για 30 μερες μπορούμε να κάνουμε δωρεάν αναβάθμιση σε χάρτες και πρόγραμμα. Δεν βρήκα όμως μια προσφορά που κυκλοφορεί απο 99 σε 19 ευρώ που λενε παραπάνω

 

Τι το νεο;:!:

ΦΙΛΙΚΑ

ΠΕΤΡΟΣ:)

Asus eee 1000H,NAVIGON 8310,HP 8730w Dreamcolor,iphone 3gs 32gb black,iPad,Nokia n97 black,Samsung Galaxy Note N7000,Sony Xperia Sole,Asus eee pad transformer TF101,Lumia 920, lumia 1020...... NaviFree.blogspot | NaviPhone-Hellas

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες τωρα που μου βγαζει αυτο το μηνυμα [ The latest map guaranteed for this device has expired] τι κανουμε? Σημ. Η αναβαθμιση απο 7.0.8 σε 7.0.9 αξιζει.
Link to comment
Share on other sites

Μαγκες τωρα που μου βγαζει αυτο το μηνυμα [ The latest map guaranteed for this device has expired] τι κανουμε? Σημ. Η αναβαθμιση απο 7.0.8 σε 7.0.9 αξιζει.

 

Τι εχει δηλαδη;:confused:

ΦΙΛΙΚΑ

ΠΕΤΡΟΣ:)

Asus eee 1000H,NAVIGON 8310,HP 8730w Dreamcolor,iphone 3gs 32gb black,iPad,Nokia n97 black,Samsung Galaxy Note N7000,Sony Xperia Sole,Asus eee pad transformer TF101,Lumia 920, lumia 1020...... NaviFree.blogspot | NaviPhone-Hellas

Link to comment
Share on other sites

Από το manual που κατέβασα:

Εγχειρίδιο χρήστη NAVIGON 21xx max

CPU Samsung 400MHz S3C2443X

:O

 

Anyway... Οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές. Το λειτούργησα αυτές τις μέρες σε επαρχιακό κυρίως δίκτυο. Δεν έχει φυσικά όλα τα χωριά και εννοώ μικρά όπως το Ειρηνικό του Ν.Κιλκίς κοντά στο Πολύκαστρο. Συγκριτικά το συγκεκριμένο χωριό στο Mio Map αναφερόταν στον χάρτη αλλά εμφανιζόταν χωρίς οδικό δίκτυο!

Εντός πόλης το λειτούργησα πολύ λίγο, αλλά μέχρις στιγμής ήταν καλό.

Κάτι που μέχρι να καταλάβω τι είναι μου ψιλοέσπασε τα νεύρα, είναι όταν η φωνή της Σούλας (GPSούλα:p) έλεγε κάθε τόσο "Προσοχή" σκέτο και δεν καταλάβαινα τι είναι. Τελικά κοιτώντας πιο προσεκτικά την οθόνη κατάλαβα ότι είχα υπερβεί το όριο ταχύτητας το οποίο ήταν με την μορφή πινακίδας και δίπλα ένα θαυμαστικό.

Αυτά προς το παρόν. Θα επανέλθω προσεχώς.:)

 

Edit: Κατάφερα να κάνω register το μηχανάκι χωρίς να χρειαστώ το voucher.

Το συνέδεσα στο pc και χρησιμοποιώντας το "Navigon Fresh" επέλεξα "Download map & services". Μου βγήκε 1 μήνυμα ότι το δεν έχει γίνει register και με ρώτησε αν θέλω να γίνει register τώρα ή όχι. Πάτησα ναι, με ξαναέβγαλε στην οθόνη με τις επιλογές "update navigon software", "download map & services", "backup & restore" ξαναεπέλεξα "download map & services" και μου βγήκε 1 μήνυμα ότι η συσκευή μου έγινε registered!

Παρόλα αυτά έστειλα ένα email στην nortec ρωτώντας τους τι εστί voucher code. Μόλις έχω νεώτερα θα σας πω...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επέστρεψα και εγω από το τριήμερο όπου ειχα την ευκαιρία να πειρματιστώ με το 2100 μου:

 

1. Η κάλυψη σε χάρτη μπορεί να είναι ελλειπής σε δεδομένα αλλά ειναι αρκετά αξιόπιστο στα μέρη που εχει καλή χαρτογράφηση.

 

2. Το "προσοχή" που ακούγεται, το λέει η δεσποινίδα όταν ξεπερνάς το οριο που εχεις ορίσει στις ρυθμίσεις για υπέρβαση ταχύτητας. Π.χ. αν εχεις ορίσει 15 χλμ πάνω από το εκάστοτε οριο αυτοκινητόδρομου, ας πούμε 120, τοτε στα 135 θα σου πει "προσοχή".

 

3. Δεν κατάφερα να δω την δυνατότητα reality view που έχει. Διένυσα 250 χλμ περίπου από τα οποια τα 180 περίπου ήταν στην Εγνατία οδό και εθνική οδό Θεσ/νίκης-Αθηνών. Σε καμία διασταύρωση δεν μου έβγαλε αυτή την οθόνη του reality view που τόσο πολύ διαφιμίζει. Εϊχα την εντύπωση οτι ειναι ενεργοιποημένο μεσα στις ρυθμίσεις. Μήπως στην Ελλάδα δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα?

 

4.Το Voucher τελικά είναι εκπτωτικό κουπόνι με το οποίο μπορεις να αγοράζεις υπηρεσίες και προϊόντα πιο φθηνά. Όσοι εχουν το 2110 max π.χ. έχει μεσα στο προσπεκτ έναν αριθμό που τον βαζεις στο voucher κατα το register και αγοράζεις τις αναβαθμίσεις των χαρτων με 80% έκπτωση για 2 χρόνια. Δυστυχώς για μενα και όσους εχουν το 2100 δεν υπάρχει αυτή η εκπτωση!

 

5. Η αναβάθμιση σε 7.0.9 βελτίωσε τον υπολοιπόμενο χρόνο άφιξης στον προορισμό από ότι θυμαμαι, και ενα δευτερο το οποιο δεν θυμαμαι.

Link to comment
Share on other sites

3. Δεν κατάφερα να δω την δυνατότητα reality view που έχει. Διένυσα 250 χλμ περίπου από τα οποια τα 180 περίπου ήταν στην Εγνατία οδό και εθνική οδό Θεσ/νίκης-Αθηνών. Σε καμία διασταύρωση δεν μου έβγαλε αυτή την οθόνη του reality view που τόσο πολύ διαφιμίζει. Εϊχα την εντύπωση οτι ειναι ενεργοιποημένο μεσα στις ρυθμίσεις. Μήπως στην Ελλάδα δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα?

Αν κατάλαβα τι λες, μου το έκανε μόνο σε 2-3 σημεία και για πολύ μικρό διάστημα όσο ήμουν στον καινούργιο περιφερειακό (Θεσσαλονίκη).:O

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση που έλαβα από το suport της Navigon:

 

Αξιοτιμε κυριε,

 

Σας ευχαριστουμε που επικοινωνησατε μαζι μας.

 

Οι Οδηγοι Πλοηγησης 2100max και 2110max εχουν τον επεξεργαστη Samsung 2443 στα 400 Mhz.

 

 

 

Με θερμους Χαιρετισμους

 

Π. Παλαιστης

 

Τμημα εξυπηρετησης Πελατων NAVIGON

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση που έλαβα από το suport της Navigon:

 

Αξιοτιμε κυριε,

 

Σας ευχαριστουμε που επικοινωνησατε μαζι μας.

 

Οι Οδηγοι Πλοηγησης 2100max και 2110max εχουν τον επεξεργαστη Samsung 2443 στα 400 Mhz.

 

 

 

Με θερμους Χαιρετισμους

 

Π. Παλαιστης

 

Τμημα εξυπηρετησης Πελατων NAVIGON

τελικα ποια ειναι η αληθεια

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως ακόμη να μου απαντήσουν για το voucher...:mad:
Link to comment
Share on other sites

Αργεί σε σας να κλειδώσει δορυφόρους το navigon 2100? Σε εμενα, αν μείνει 2 ωρες κλειστό και το ξαναανοίξω κάνει από 2 ως 5 λεπτά να κλειδώσει πάλι δορυφόρους. Είναι φυσιολογικό αυτό?. Αν εισαι δηλ. στην πόλη και βάλεις διεύθυνση μπορεις να περίμενεις 5 λεπτα για να πιασει αυτο σημα και ματα να ξεκινήσεις? Μου φαινεται πολύς χρόνος.

Και το κανει σε όλα τα προγραμματα, dest, igo, navigon.

Link to comment
Share on other sites

Έσβησα τα αρχεία από τη flash memory προσπαθώντας να εγκαταστήσω αυτό

 

Πως θα μπορέσω να ξαναφλασάρω το navigon μου? Τα αρχεία που δίνουν για το παραπάνω που πρέπει να εγκαταστηθούν? Δεν πρέπει να αντικατασταθεί το AutoRunCE της flash memory ώστε να μη βγαίνουν τα εικονίδια "πλοήγηση| και "εικόνες" αλλά να μπαίνει κατευθείαν στα windows?

 

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που μπορώ να χρησιμοποιώ για να επεμβαίνω στο navigon?

Link to comment
Share on other sites

Αργεί σε σας να κλειδώσει δορυφόρους το navigon 2100? Σε εμενα, αν μείνει 2 ωρες κλειστό και το ξαναανοίξω κάνει από 2 ως 5 λεπτά να κλειδώσει πάλι δορυφόρους. Είναι φυσιολογικό αυτό?. Αν εισαι δηλ. στην πόλη και βάλεις διεύθυνση μπορεις να περίμενεις 5 λεπτα για να πιασει αυτο σημα και ματα να ξεκινήσεις? Μου φαινεται πολύς χρόνος.

Και το κανει σε όλα τα προγραμματα, dest, igo, navigon.

 

 

Δηλαδή έχεις περάσει dest, igo ? Με ποιό τρόπο? ειναι εύκολο?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχεις περάσει dest, igo ? Με ποιό τρόπο? ειναι εύκολο?

 

Αν διαβάσεις το θέμα από την αρχή θα βρεις την άκρη. Αν δεν βρεις πάλι... εδω ειμαστε

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια παρακαλώ για το παραπάνω... Πως θα επέμβω στη flash memory τώρα που δεν μπουτάρει το navigon? :cry: :cry:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδία διαβάζετε από την αρχή αυτά που λέμε στο foroum και οι περισσότερες απορίες που έχετε θα λύνονται. Μην αναπαράγουμε τα ίδια θέματα πολλές φορές (όπως πχ πως περνάμε το desti η ξεκλείδωμα η windows η τι κάνουμε με flash disk ) όλα αυτά λέγονται εδώ μέσα όπως και για το εάν αργεί να βρίσκει δορυφόρο όταν είναι για ώρες κλειστό.(άσε που αυτό το λέει και το ενχειριδιο μέσα ότι αργεί έως 10 λεπτά)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδία διαβάζετε από την αρχή αυτά που λέμε στο foroum και οι περισσότερες απορίες που έχετε θα λύνονται. Μην αναπαράγουμε τα ίδια θέματα πολλές φορές (όπως πχ πως περνάμε το desti η ξεκλείδωμα η windows η τι κάνουμε με flash disk ) όλα αυτά λέγονται εδώ μέσα όπως και για το εάν αργεί να βρίσκει δορυφόρο όταν είναι για ώρες κλειστό.(άσε που αυτό το λέει και το ενχειριδιο μέσα ότι αργεί έως 10 λεπτά)

 

Φίλε μου, συμφωνώ με αυτά που λες, να μην κάνουμε ερωτήσεις για θέματα που έχουν απαντηθεί ήδη. Για το θέμα όμως πως αργεί να βρει δορυφόρους διαφωνώ, γιατί η απαντηση αφορά στο οταν μείνει κλειστό για μέρες -όπως πολυ σωστά το λέει και το ενχειρίδιο- άλλα εγώ λέω αν μέινει κλειστό για 2 ώρες καθυστερεί ως 5 λεπτα!

Ειναι αναλογικό αυτό??, και αν υπάρχει απάντηση σε αυτό τότε αναγνωρίζω το λάθος μου

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια παρακαλώ για το παραπάνω... Πως θα επέμβω στη flash memory τώρα που δεν μπουτάρει το navigon? :cry: :cry:

 

Μία λύση είναι να έχεις παρει back up με το navigon fresh οποτε κανεις restore και λογικά στο επαναφερει.

Μία άλλη λύση είναι να σου στείλουμε ενα δικό μας flash, αλλα δεν ξέρω αν θα κανει.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω διαβάσει όλο το thread και δε νομίζω να ρωτάω κάτι που έχει ήδη αναφερθεί.

Όπως εξήγησα δεν έχω πρόσβαση στη flash memory γιατί το navigon δεν μπουτάρει. Ο υπολογιστής όταν συνδέω με usb βλέπει μόνο την SD σαν Removable Disk. ΔΕΝ βλέπει την flash memory. Πως λοιπόν θα βάλω στη flash αυτά που είχε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα! Διάβασα όλο το θέμα και πραγματικά μπράβο σε όλους για την βοήθειά σας! Δεν βρήκα όμως απαντήσεις στα παρακάτω:

 

1ον) Το ξεκλείδωμα για το Navigon PNA 2110 για να μπορέι να φορτώσει και το Destinator κάνει και για το Navigon PNA 2100?

2ον) Αν περάσω το Destinator θα βλέπω το πρόγραμμα σε Full Screen σαν το default της Navigon?

3ον) Αν δεν κλείσω την συσκευή αλλά την έχω σβηστή σε standby πόση ώρα κάνει όταν την ξανανοίξω για να κλειδώσει δορυφόρους?

4ον) Αυτό που λέει κάποιος ότι δεν δείχνει πόσο σήμα έχει το GPS με το Destinator τι γίνεται? Επίσης στο default πρόγραμμα της Navigon δείχνει πόσο καλό σήμα έχει το GPS?

5ον) Το default πρόγραμμα πλοήγησης που έχει μέσα το 2100 απο πλευράς κάλυψης για Αθήνα (κέντρο-προάστια Αθήνας) θα έχω πρόβλημα ή είναι καλό?

 

Συγνώμη αν έχουν απαντηθεί αυτά που ρωτάω, αλλά δεν είδα απάντηση κάπου...Παρακαλώ όποιος μπορεί ας μου απαντήσει γιατί σκέφτομαι πολύ σοβαρά, να κάνω αυτή την αγορά! Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω να προσθέσω ότι στην ερώτησή μου αν μπορώ να βάλω destinator,igo,route66 και γενικά άλλα προγράματα πλοήγησης και πως,αφου χρειάζετε ξεκλείδωμα, δεν νομίζω να υπάρχει εδώ ή δεν κατάφερα να το εντοπίσω.

Τώρα αν είναι κόπος σε κάποιούς να απαντήσουν ας μην το κάνουν ,θα παρακαλούσα όμως να μην δίνουν απαντήσεις του τύπου "ψαξτε και μην ρωτάτε"'η "θεματα που έχουν απαντηθούν δεν τα ξαναλέμε"

Νομίζω θα ήταν καλύτερα αντι αυτών να λέτε η απάντησή σου στο ποστ #νουμερο.....

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω να προσθέσω ότι στην ερώτησή μου αν μπορώ να βάλω destinator,igo,route66 και γενικά άλλα προγράματα πλοήγησης και πως,αφου χρειάζετε ξεκλείδωμα, δεν νομίζω να υπάρχει εδώ ή δεν κατάφερα να το εντοπίσω.

Τώρα αν είναι κόπος σε κάποιούς να απαντήσουν ας μην το κάνουν ,θα παρακαλούσα όμως να μην δίνουν απαντήσεις του τύπου "ψαξτε και μην ρωτάτε"'η "θεματα που έχουν απαντηθούν δεν τα ξαναλέμε"

Νομίζω θα ήταν καλύτερα αντι αυτών να λέτε η απάντησή σου στο ποστ #νουμερο.....

 

Μπορείς να βάλεις και Dest 7, igo8 kai route66 (ego den to evala ayto). Κατέβασε από τη σελίδα 2 post 17 αυτού του θέματος τα αρχεία που εχει, κάνεις οτι γράφει και είσαι ετοιμος. Με αυτά τα αρχεία ξεκλειδώνεις στην ουσία το navigon και έχεις περιβάλλον windows. Βεβαια τα Dest και igo υποτίθεται οτι τα εχεις ή αλλιώς τα κατεβαζεις από γνωστά μαγαζιά.

Αν δεν τα καταφερεις και παλι επανερχόμαστε και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις και Dest 7, igo8 kai route66 (ego den to evala ayto). Κατέβασε από τη σελίδα 2 post 17 αυτού του θέματος τα αρχεία που εχει, κάνεις οτι γράφει και είσαι ετοιμος. Με αυτά τα αρχεία ξεκλειδώνεις στην ουσία το navigon και έχεις περιβάλλον windows. Βεβαια τα Dest και igo υποτίθεται οτι τα εχεις ή αλλιώς τα κατεβαζεις από γνωστά μαγαζιά.

Αν δεν τα καταφερεις και παλι επανερχόμαστε και βλέπουμε.

 

Σωστός.... ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα! Διάβασα όλο το θέμα και πραγματικά μπράβο σε όλους για την βοήθειά σας! Δεν βρήκα όμως απαντήσεις στα παρακάτω:

 

1ον) Το ξεκλείδωμα για το Navigon PNA 2110 για να μπορέι να φορτώσει και το Destinator κάνει και για το Navigon PNA 2100?

2ον) Αν περάσω το Destinator θα βλέπω το πρόγραμμα σε Full Screen σαν το default της Navigon?

3ον) Αν δεν κλείσω την συσκευή αλλά την έχω σβηστή σε standby πόση ώρα κάνει όταν την ξανανοίξω για να κλειδώσει δορυφόρους?

4ον) Αυτό που λέει κάποιος ότι δεν δείχνει πόσο σήμα έχει το GPS με το Destinator τι γίνεται? Επίσης στο default πρόγραμμα της Navigon δείχνει πόσο καλό σήμα έχει το GPS?

5ον) Το default πρόγραμμα πλοήγησης που έχει μέσα το 2100 απο πλευράς κάλυψης για Αθήνα (κέντρο-προάστια Αθήνας) θα έχω πρόβλημα ή είναι καλό?

 

Συγνώμη αν έχουν απαντηθεί αυτά που ρωτάω, αλλά δεν είδα απάντηση κάπου...Παρακαλώ όποιος μπορεί ας μου απαντήσει γιατί σκέφτομαι πολύ σοβαρά, να κάνω αυτή την αγορά! Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

 

1. ΝΑΙ κάνει, εγω εχω 2100 και το εκανα μια χαρα.

2. ΝΑΙ θα το βλεπεις σε φουλ σκρεεν, 420Χ272 ανάλυση ΕΦΟΣΟΝ έχεις στο Dest το καταληλο skin. Αν δεν το εχεις, το στέλνουμε.

3. Σε εμενα, αν απατησω το κουμπακι που σβηνει την οθονη, μετα από 2 ωρες περιπου κλειστο, κανει απο 2-5 λεπτά συνήθως.

4. Οντως στο Dest και Igo δεν δείχνει αναλυτικά την ποιοτητα σηματος ουτε ποσους δορυφόρους πιάνει. Αυτό οφείλεται μαλλον στην ασυμβατότητα του GPS chip που εχει (Nemerix αντι Sirfstar). Στο δικό του Navigon prog ομως δειχνει αναλυτικότατα το σήμα και δορυφόρους.

5. Δεν ξέρω για Αθηνα, δεν ειμαι εκει, aαλλα νομιζω πως θα εχει αρκετα ικανοποιητικη κάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...