Jump to content

Sony Ericsson C905


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:D

 

Παρ’όλα αυτά,περίμενε 1-2 βδομάδες ακόμη.Η Sony Ericsson ετοιμάζει μια αρκετά μεγάλη μειωση τιμής.Άλλωστε,δεν είναι μεγάλο χρονικό διάστημα.Και προπαντώς,μην το πάρεις από κατάστημα vodafone....Καταστρέφεται όλο το τηλεφωνο......... :(

 

 

Θα βασιστω και εγω σε σενα και θα περιμενω να το ξαναπαρω!

2 μερες χωρις αυτο και το πεθυμησα το ατιμο!!:):D

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πρέπει να το κατεβάσει..Κυκλοφορεί 1,5 μήνα και ακόμη στα καταστήματα κοστίζει 500 ευρω περιπου.....Μονο από Ίντερνετ μπορείς να το πάρεις στα 477,αλλά κι αυτά πολλά είναι γενικά!Λογικά,θα το πάνε γύρω στα 430,θέλω να πιστευω..Και με τη νέα έκδοση λογισμικού που γράφω πιο πάνω,θα γίνει ακόμη καλύτερο :D
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το κατεβάσει..Κυκλοφορεί 1,5 μήνα και ακόμη στα καταστήματα κοστίζει 500 ευρω περιπου.....Μονο από Ίντερνετ μπορείς να το πάρεις στα 477,αλλά κι αυτά πολλά είναι γενικά!Λογικά,θα το πάνε γύρω στα 430,θέλω να πιστευω..Και με τη νέα έκδοση λογισμικού που γράφω πιο πάνω,θα γίνει ακόμη καλύτερο :D

 

Και εγω αυτο θελω να πιστευω!!

Ηθελα να δοκιμασω ολα τα καλα κινητα και μετα να κανω 1 μικρη αποτοξινωση κανα μηνα να δω ποιο θα μου λειψη περισσοτερο σα λειτουργικο αλλα και σαν ευχρηστια δυνατοτητες,ελα ντε ομως που δε περασαν 2 μερες που το εδωσα σε 1 συμφορουμητη απ τη Καβαλα (καλοριζικο Κωστα) και μου λειπη,οποτε αυτο ειναι καλο σημαδι για συντομη αγορα του ξανα!!!:D

 

kotsianis7 μια ερωτηση που ειχα ξανα κανει χωρις απαντηση!

Μηπως γνωριζεις η καποιος αλλος εδω κανα τροπο να μπει μεγαλο ρολοι σε μορφη θεματος η java και να ανανεωνετε ομως οταν πατας την οθονη στιγμιαια με κλειδωμενο πληκτρολογειο να σου δειχνη τη τρεχουσα ωρα και οχι την ωρα που ειχε οταν κλειδωσες την οθονη τελευταια φορα??

Δουλευω μερικα τετοια στο w910 και με διευκοληνουν πολυ χωρια που ομορφαινουν το κινητακι αλλα δυστυχως στο 905 δεν ανανεωνοταν η ωρα με κλειδωμενο πληκτρολογειο :blink:

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Hi Guys!

Ειμαι και εγω ενας ευτυχής κάτοχος ενος c905 εδω και ενα μήνα περιπου.

Exω vodafone συσκευή δυστυχώς..., αλλα ας ειναι καλά η Davinci Team!

 

Μια ερώτηση:

Ξερει κανείς αν μπορούμε να βρουμε "σπασμένο" το Wayfinder;

Μετα τους 3 μήνες τι γίνεται αν δεν κανουμε subscribe;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απενεργοποιημένο το δέκτη gps?Έλεγξέ το απ'τις ρυθμίσεις του μενού Υπηρεσίες εντοπισμού.Επίσης,όταν λες λειτουργεί το bluetooth,έχεις συνεχώς συνδεδεμένα ακουστικά bluetooth?Τέλος,πόσες ώρες τη μέρα μιλάς;
Link to comment
Share on other sites

To gps ειναι κλειστο. Ναι, εχω συνεχως συνδεδεμενα ακουστικα bt. Τωρα δεν ξερω να σου πω ποσο ακριβως μιλαω. Οχι παρα πολυ παντως αλλα ουτε και λιγο.
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια ποσο σας κραταει? Η δικια μου δυο ημερες με το ζορι. Ειναι φυσιολογικο αυτο? Και δεν δουλευει το gps, μονο το bt.

 

Αν εχεις το δεκτη σε 3G και εισαι σε περιοχη χωρις αριστη καλυψη δοκιμασε να το γυρισεις σε GSM:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Είναι πλέον και επίσημο από την SE σχετικά με την επερχόμενη αναβαθμιση,η οποία θα διατεθεί όπως είπαμε και χτες από μέσα Φλεβάρη:

 

C905 Cyber-shot™upgrade

The fantastic C905 Cyber-shot™ phone is now even better thanks to new software announced today by Sony Ericsson. The 8.1 megapixel camera phone has received tremendous feedback across the globe.

This upgrade is designed to add extra value to a consumer’s camera phone experience, and make a fantastic product even better. Consumers who already own a C905 Cyber-shot™ phone can easily download the new applications from mid-February 2009 at www.sonyericsson.com .

Capture the spontaneous moments in life with the C905 Cyber-shot™ upgrade, which features:

 

  • Smile Shutter™
  • YouTube™
  • WayFinder 8
  • Snapfish by HP – high quality, best value prints. Place print orders directly from the mobile phone – no memory cards, cables or offload needed
  • SMS/MMS conversation style - users can switch between the generic inbox or conservation chat where the entire message chain is presented at a glance.

Also announced today is a new colour of C905 Cyber-shot™, Tender Rose, available from Q1 2009 in selected markets and IM502, a new camera phone tripod, available in stores now.

 

Ορίστε και το link(πρόκειται για την παρουσίαση του C510,αλλά κάπου προς τη μέση αναφερουν και για την αναβαθμιση του C905)

 

http://www.sonyericsson.com/cws/corporate/press/pressreleases/pressreleasedetails/key.PressResource.C510_press_release_final-20090108

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση; Με το Sony Ericsson PC Suite, μπορείς να αποθηκεύεις τα sms (εισερχόμενα και εξερχόμενα) στον υπολογιστή σου;

Αν ναι με ποια μορφή;

Μπορεί κάποιος να ανεβάσει ένα screenshot από αυτήν την εφαρμογή;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όχι,δυστυχώς,δε γίνεται.Μπορεις να αποθηκεύσεις παρ'όλα αυτα τα sms με το πρόγραμμα MyPhoneExplorer που μπορείς να κατεβάσεις απ'το http://www.fjsoft.at/en/

 

Το παραπάνω πρόγραμμα τα αποθηκεύει σε δική του μορφή την οποία αναγνωρίζει το τηλέφωνο.Εναλλακτικά,μπορείς να αποθηκεύσεις όσα μηνύματα θέλεις στην κάρτα μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

Όχι,δυστυχώς,δε γίνεται.Μπορεις να αποθηκεύσεις παρ'όλα αυτα τα sms με το πρόγραμμα MyPhoneExplorer που μπορείς να κατεβάσεις απ'το http://www.fjsoft.at/en/

 

Το παραπάνω πρόγραμμα τα αποθηκεύει σε δική του μορφή την οποία αναγνωρίζει το τηλέφωνο.Εναλλακτικά,μπορείς να αποθηκεύσεις όσα μηνύματα θέλεις στην κάρτα μνήμης.

Πάντως στο site για τις εφαρμογές, γράφει οτι γίνεται....

Από την κάρτα μνήμης δεν υπάρχει τρόπος να τα περάσεις στο outlook του υπολογιστή, όπως με τις windows mobile συσκευές;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας απο σημερα ειμαι κ εγω κατοχος του C905 το πηρα απο αγγλια και δεν εχει ελληνικα... Εκανα ενημερωση λογισμικου αλλα τιποτα,, πηρα στην sony κ ειπε μονο σε cervice αλλα παλι να πληρωσουμε ελεος... Μπορει καποιος να βοηθησει??? Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση ?

Όταν μπαίνω σε ελληνικά site, δεν μου αναγνωρίζει τα ελληνικά. Τι χρειάζεται να κάνω ? Τα βγάζει "κινέζικα".

 

:(:(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας απο σημερα ειμαι κ εγω κατοχος του C905 το πηρα απο αγγλια και δεν εχει ελληνικα... Εκανα ενημερωση λογισμικου αλλα τιποτα,, πηρα στην sony κ ειπε μονο σε cervice αλλα παλι να πληρωσουμε ελεος... Μπορει καποιος να βοηθησει??? Ευχαριστω

 

Δυστυχως,μόνο στο σέρβις γίνεται,διότι το μοντέλο που αγόρασες προορίζεται μόνο για την αγγλική αγορά.Η ελληνικη αγορά έχει αλλο customization.Νομίζω πως υπάρχει τσάμπα τρόπος,αν και δεν είμαι σίγουρος.Για κοίτα στις 3 τελευταίες σελιδες του Κ850..Αναφερεται καποιος τρόπος αναλυτικά για το Κ850,ίσως να δουλεύει και για το c905

 

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση ?

Όταν μπαίνω σε ελληνικά site, δεν μου αναγνωρίζει τα ελληνικά. Τι χρειάζεται να κάνω ? Τα βγάζει "κινέζικα".

 

:(:(

 

Δεν ξέρω πού αριβώς οφείλεται.Ίσως είναι συνδυασμός του τηλεφώνου και της εταιρίας που χρησιμοποιείς.Και εξηγώ:με σύνδεση vodafone,το myphone το εμφάνιζε κανονικά σε μένα,ενώ με σύνδεση Κοσμοτέ τα βγάζει κινέζικα.Επίσης,όταν συνδέομαι μέσω Wi-Fi,τα εμφανίζει κανονικά.Οπότε,ίσως να φταίει καποιες φορες ο proxy server της κάθε εταιρίας και κάποιες φορές ο browser της συσκευης.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο site για τις εφαρμογές, γράφει οτι γίνεται....

Από την κάρτα μνήμης δεν υπάρχει τρόπος να τα περάσεις στο outlook του υπολογιστή, όπως με τις windows mobile συσκευές;

 

Μολις τώρα το δοκίμασα για να το επιβεβαιώσω και όχι,δε γίνεται να κρατήσεις αντίγραφα ασφαλείας για τα μηνύματα,παρά μονο για:επαφές,σημειώσεις,ημερολόγιο,εργασίες και σελιδοδείκτες.Αλλά,αφού υπάρχει το yPhoneExplorer,γιατί να χρησιμοποιείς το PCSuite? ;)

 

Όσον αφορά το 2ο ερώτημά σου,δυστυχώς δε γνωρίζω :) Υποστηρίζει πάντως το Active ExchangeSync της Microsoft,οπότε ίσως να γίνεται με κάποιον τρόπο

Link to comment
Share on other sites

Για το wayfinder, αντί να χρεωθεί το τηλέφωνο για να κατέβουν οι χάρτες, είπατε πως τους κατεβάζεις από το pc και τους περνάς.

Αυτό γίνεται νόμιμα έτσι ? Δεν είναι κάποια "χακιά" ?

Από κει και πέρα, για να το χρησιμοποιήσω χρεώνεται καθόλου το κινητό (διάβασα κάπου για "μικρη κίνηση" δεδομένων gprs) ?

Και τέλος, όταν περάσει το διάστημα free χρήσης του προγράμματος, τότε δεν ανοίγει καθόλου ή απλα δεν δουλεύει η φωνητική πλοήγηση, αλλά μπορώ π.χ. να δω ποια διαδρομή να ακολουθήσω.

Ευχαριστω !!!

Link to comment
Share on other sites

Αλλά,αφού υπάρχει το yPhoneExplorer,γιατί να χρησιμοποιείς το PCSuite? ;)

Μπορείς με το y phone explorer, να μεταφερεις sms στον υπολογιστή;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για το wayfinder, αντί να χρεωθεί το τηλέφωνο για να κατέβουν οι χάρτες, είπατε πως τους κατεβάζεις από το pc και τους περνάς.

Αυτό γίνεται νόμιμα έτσι ? Δεν είναι κάποια "χακιά" ?

Από κει και πέρα, για να το χρησιμοποιήσω χρεώνεται καθόλου το κινητό (διάβασα κάπου για "μικρη κίνηση" δεδομένων gprs) ?

Και τέλος, όταν περάσει το διάστημα free χρήσης του προγράμματος, τότε δεν ανοίγει καθόλου ή απλα δεν δουλεύει η φωνητική πλοήγηση, αλλά μπορώ π.χ. να δω ποια διαδρομή να ακολουθήσω.

Ευχαριστω !!!

 

Δεν είναι χακιά.Είναι ένα πρόγραμμα που το παρέχει η Wayfinder στο site της και λέγεται WayFinder MapLoader.Το εγκαθιστάς στον υπολογιστή,συνδέεις τηλέφωνο ή κάρτα μνήμης,το τρέχεις και επιλέγεις ποιους χάρτες θες ν'αποθηκεύσεις.Στη συνέχεια,θελει μια πολύ μικρή κινηση δεδομένων όταν χρησιμοποιείς τη φωνητικη πλοήγηση μόνο.Κατά τα άλλα όμως,ειναι μια χαρά πρόταση το gps του.Προσωπικά,δεν αντιμετωπίζω κάποια δυσλειτουργία ή υπολειτουργικότητα.Για το τελευταίο σκέλος της ερώτησής σου,δεν ξέρω ακόμη τι γίνεται.Τέλος του μήνα λήγει η δική μου συνδρομή και θα την ανανεώσω τότε,οπότε δεν μπορώ να ξέρω ακόμη το γίνεται.

 

Τέλος,μέσα στον Φλεβάρη η εφαρμογή που υπάρχει στο τηλέφωνο,θα αναβαθμιστεί στην έκδοση 8(απ'την 7.2 που ειναι τώρα).Δεν ξέρω τι βελτιώσεις θα επιφερει.Μπορεί π.χ. να έχει προεγκατεστημένους του χάρτες,αντί να τους περνάει ο χρηστης,μπορεί να προσθέσουν νέες δυνατότητες κλπ,κλπ.Δεν ξέρω προς το παρόν ποιες είναι οι επικείμενες αλλαγές. :)

 

 

Μπορείς με το y phone explorer, να μεταφερεις sms στον υπολογιστή;

 

Βεβαίως.Με το εν λόγω προγραμμα,επιλεγεις να κάνεις backup ό,τι θες απ'το τηλέφωνο(κάνει backup αν θες,ακόμη και στα μηνύματα της κάρτας SIM)και αντίστοιχα,με το πάτημα ενός πλήκτρου,το backup που θες,μεταφέρεται πίσω στο τηλέφωνο.Χωρίς περαιτέρω διαδικασίες.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Βεβαίως.Με το εν λόγω προγραμμα,επιλεγεις να κάνεις backup ό,τι θες απ'το τηλέφωνο(κάνει backup αν θες,ακόμη και στα μηνύματα της κάρτας SIM)και αντίστοιχα,με το πάτημα ενός πλήκτρου,το backup που θες,μεταφέρεται πίσω στο τηλέφωνο.Χωρίς περαιτέρω διαδικασίες.

 

Και με αυτόν τον τρόπο μπορείς να τα βλέπεις και στον υπολογιστή ή μόνο τα κρατάει σαν backup;

Κανένα screenshot έχεις;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο αμάξι πρέπει να το χεις πάνω στο ταμπλό για να πιασει δορυφόρους ?

Ή μπορείς κ στο κάθισμα του συνοδηγού π.χ. ή σε κάποια ποτηροθήκη ?

Επίσης δεν πιστεύω να πρέπει να είναι ανοιχτό το slide για να δουλεύει το GPS.

Όταν λες "μικρή κίνηση δεδομένων" , πόσο μικρή ?

Μιλάμε να χρεώσει τον λογαριασμό 2-3 ευρώ παραπάνω ή 10-20 ?

thanks kotsianis7 !!!

Link to comment
Share on other sites

Και με αυτόν τον τρόπο μπορείς να τα βλέπεις και στον υπολογιστή ή μόνο τα κρατάει σαν backup;

Κανένα screenshot έχεις;

 

Μπορείς να τα βλέπεις και στον υπολογιστή και νομίζω ότι μπορείς να επιλέξεις μέσα απ'το πρόγραμμα να εξάγεις τα στοιχεία που κάνεις backup σε μορφή αναγνωρίσιμη απ'το Outlook.Επειδή όμως δεν έχω ασχοληθεί με τη συγκεκριμένη μετατροπή,δε γνωρίζω πιο πολλά.Κοίτα στο http://www.fjsoft.at/en/ για πιο πολλές λεπτομέρειες ή αν θες,εγκατέστησε και το πρόγραμμα για να δεις στη Βοήθειά του τι επιλογές έχει. :)

 

 

Μέσα στο αμάξι πρέπει να το χεις πάνω στο ταμπλό για να πιασει δορυφόρους ?

Ή μπορείς κ στο κάθισμα του συνοδηγού π.χ. ή σε κάποια ποτηροθήκη ?

Επίσης δεν πιστεύω να πρέπει να είναι ανοιχτό το slide για να δουλεύει το GPS.

Όταν λες "μικρή κίνηση δεδομένων" , πόσο μικρή ?

Μιλάμε να χρεώσει τον λογαριασμό 2-3 ευρώ παραπάνω ή 10-20 ?

thanks kotsianis7 !!!

 

Μπορείς να το έχεις όπου θες μέσα στο αυτοκίνητο,δεν επηρεάζεται.Στο ταμπλό βολεύει εφόσον έχεις κάποια βάση στήριξης.Βέβαια,δεν έχει και τεράστια οθόνη,αλλά αν θες,κάνεις και ζουμ για να φαίνονται μεγαλύτερος ο χάρτης και τα γράμματα.

Δουλεύει επίσης είτε με ανοιχτό είτε με κλειστο το slider.

Όταν λέμε μικρή κίνηση δεδομένων,εννοούμε για μερικά kbytes.Τουλάχιστον,αυτήν την εμπειρία έχω.Αλλά και κάποιοι ακόμη χρηστες πιο πριν,μιλούν για μικρή κίνηση δεδομένων.Δε θέλω όμως να σε πάρω στο λαιμό μου.Μπορεί π.χ. να μην περαστούν οι χάρτες από λάθος με την 1η φορα και να χρεωθείς :p Εάν θες,για δοκιμή,ενεργοποίησε κάποιο φθηνό πακέτο στη σύνδεσή σου με δωρεάν όγκο δεδομένων(Cosmote MyView,Vodafone Surf & E-mail 30,Wind Plus non-stop),αφού περάσεις τους χάρτες στο κινητό και δοκίμασέ το έτσι αρχικά,ώστε να δεις στο μετρητή δεδομένων του τηλεφώνου τι κίνηση έχει γίνει :)

Link to comment
Share on other sites

Και με αυτόν τον τρόπο μπορείς να τα βλέπεις και στον υπολογιστή ή μόνο τα κρατάει σαν backup;

Κανένα screenshot έχεις;

 

Το My Phone Explorer που σου ειπε ο φιλος kotsianis7 θα σου λυση τα χερια με την ευχρηστι και της δυνατοτητες του!:)

 

Πιστεψε με και εγω windows mobile εχω και ppc και smartphone αλλα την ευχρηστια που προσφερει το My Phone Explorer δε μου τη δινει ουτε το outlook ουτε το jeyo mobile που χρησιμοποιω.

Αναλογικα φαντασου οτι ειναι 1 ΡΙΜ 2.8 με τις δυνατοτητες που εχει αυτο να κανει back up στη memory card επιλεκτικα οτι ΡΙΜ αρχεια θες αλλα μονο που αυτο το κανει στο PC και μπορεις να τα διαβασεις απο εκει να τα κανεις εξαγωγη η και αλλα πολλα!

Εγω π.χ. καθε εβδομαδα εκανα εξαγωγη(πιο πολυ για χαβαλε,να περναει η ωρα)τα sms σε μορφη csv η text που τα διαβαζει το 905 και παιρνουσα το αρχειο text με περιπου 50 sms πισω στη καρτα του κινητου και τα ειχα ολα μαζεμενα με ημερομηνιες και ολα και τα διαβαζε 1 χαρα το 905!

 

Το ιδιο γινετε και με το Log των κλησεων η αλλα!!

 

Μιλαμε για ευχρηστια!!:D

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson C905

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...