Jump to content

Sony Ericsson C905


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το θέμα όμως είναι πως έτσι έρχεται η δυσφήμιση για το ήδη υπάρχον μοντέλο και κάποιοι αγοραστές θα στραφούν αλλού..Αλλά αφού δεν εννοούν να το καταλάβουν οι ίδιοι,τι μας νοιάζει εμάς;

 

 

Υ.Γ.:Υπάρχει κάποια φήμη ότι τα νεότερα prototypes χρησιμοποιούν module της Sony στην κάμερα,όπως και τα S700-Κ750-K800-K850,ίσως και το δικό σας,ΤΝ97.Δεν είναι επιβεβαιωμένο,αλλά φημολογείται εντόνως τις τελευταίες μέρες...Λέτε να είναι κολπάκι της SE;Διότι τελευταία βλέπουμε HTC στο Χ1,Samsung module στο C905.... :p Μήπως το πήραν χαμπάρι ότι τους δουλεύουν κάποιοι και σκόρπισαν καμιά φήμη; :p

 

Μένει απλά να επιβεβαιωθεί από κάποιους που θα το γνωρίζουν 100% αλλά και από το site της Sony Semiconductors μέσα στον Αύγουστο..Αν επιβεβαιωθεί από κει είναι πέρα για πέρα επίσημη η απάντηση...Μακάρι να ισχύει αυτό πάντως....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

συμφωνα με αυτα που λεμε τωρα εγω που εχω πχ το κ850 πειτε μου μερικους λογους να παρω το c905.... δεν νομιζω να αξιζει να κανω μια τετοια κινηση (κατα την γνωμη μου παντα) αρα εγω θα ελπιζω για το μελλοντικο πχ c910... ετσι δεν με χανουν απο αγοραστη απο το c905?
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα όμως είναι πως έτσι έρχεται η δυσφήμιση για το ήδη υπάρχον μοντέλο και κάποιοι αγοραστές θα στραφούν αλλού..Αλλά αφού δεν εννοούν να το καταλάβουν οι ίδιοι,τι μας νοιάζει εμάς;

 

Οι περισσότεροι αγοραστές δεν έχουν καταναλωτική συνείδηση και βασίζονται στο τι είναι μοδάτο, μουράτο, έχει φήμη συν το τί θα τους πει ο πωλητής του Γερμανού.

 

Για μένα η αληθινή δυσφήμηση για την SE είναι ότι εδώ και καιρό απλά ανεβάζει τα ονομαστικά megapixels και πουλάει ουσιαστικά το ίδιο κινητό αλλάζοντας τα καπάκια, τους φωτισμούς των πληκτρολογίων και βάζοντας εφέ στο μενού.

 

Πολύς κόσμος νομίζει ότι επειδή ένα μοντέλο λέγεται Walkman παίζει οπωσδήποτε καλά μουσική ή επειδή λέγεται Cybershot βγάζει καλές φωτογραφίες. Θα δεις ότι και το C905 παρόλο που θα κάνει καμμιά 500αριά ευρώ, κάποιοι θα το πάρουν για το στυλ, τα 8 megapixels και το λογότυπο «Cybershot».

 

Υ.Γ.:Υπάρχει κάποια φήμη ότι τα νεότερα prototypes χρησιμοποιούν module της Sony στην κάμερα,όπως και τα S700-Κ750-K800-K850,ίσως και το δικό σας,ΤΝ97.Δεν είναι επιβεβαιωμένο,αλλά φημολογείται εντόνως τις τελευταίες μέρες...Λέτε να είναι κολπάκι της SE;Διότι τελευταία βλέπουμε HTC στο Χ1,Samsung module στο C905.... :p Μήπως το πήραν χαμπάρι ότι τους δουλεύουν κάποιοι και σκόρπισαν καμιά φήμη; :p

 

Μένει απλά να επιβεβαιωθεί από κάποιους που θα το γνωρίζουν 100% αλλά και από το site της Sony Semiconductors μέσα στον Αύγουστο..Αν επιβεβαιωθεί από κει είναι πέρα για πέρα επίσημη η απάντηση...Μακάρι να ισχύει αυτό πάντως....

 

Πιστεύεις πραγματικά ότι έχουν καμμιά σημασία όλα αυτά; Να χαμε να λέγαμε... Εγώ το έχω πάρει απόφαση εδώ και καιρό, η SE δεν θέλει ή δεν μπορεί να βγάλει σοβαρό κινητό και όπως πάει θα το φάει το κεφάλι της.

Link to comment
Share on other sites

Έχει σημασία,διότι με διαφορετικό module μπορεί να υπάρχουν διαφορετικά αποτελέσματα-προς το καλύτερο ελπίζω!Μένει να δημοσιευτεί στο site της Sony semiconductors τον Αύγουστο για να δούμε αν αληθεύει μια τέτοια φήμη..Ως τότε,ΔEN είναι κάτι σίγουρο..Απλά φημολογία..
Link to comment
Share on other sites

Φιλε ΤΝ97 συμφωνω με αρκετα απο οσα λες αλλα για σενα το c905 για να ειναι σοβαρη συσκευη τι επρεπε να ειχε απο την στιγμη που εχει κλειστο λειτουργικο;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φιλε ΤΝ97 συμφωνω με αρκετα απο οσα λες αλλα για σενα το c905 για να ειναι σοβαρη συσκευη τι επρεπε να ειχε απο την στιγμη που εχει κλειστο λειτουργικο;

 

Φίλε griniaris, όταν λέω «σοβαρό τηλέφωνο» δεν εννοώ ένα κινητό που ντε και καλά έχει ανοιχτό λειτουργικό. Ως «σοβαρό», θεωρώ ότι είναι ένα κινητό που είναι εύχρηστο, έχει καλές δυνατότητες organiser και παραμετροποίησης της ατζέντας, είναι αξιόπιστο, έχει σωστή υποστήριξη ελληνικών, αποπνέει μια σοβαρότητα/συντηρητικότητα με την σχεδίασή του και, σε γενικές γραμμές, είναι περισσότερο τηλέφωνο και όχι gadget.

 

Πιστεύεις ότι ένα κινητό όπως το C905 μπορεί να ανταποκριθεί σε ό,τι λέω;

Link to comment
Share on other sites

@griniaris,

Μπορεί κάλλιστα να σταθεί ως μια πολύ καλή συσκευή στην αγορά....

 

Το θέμα είναι πως ο καθένας έχει τη δική του γνώμη ανάλογα και με τη χρήση που κάνει στη συσκευή αλλά και ανάλογα με τον σκοπό για τον οποίο τη θέλει.Σε πολλούς θα αρεσει,σε πολλούς δε θα αρέσει.Άρα,ούτε μπορεί κάποιος να θάψει τη συσκευή,ούτε να την εξυμνήσει και αυτό ισχύει και γενικότερα για όλες τις συσκευές.Προσωπικά,ποτέ δεν εμπιστεύτηκα τα διάφορα reviews η previews(ελληνικά ή ξένα),για τον απλούστατο λόγο ότι ο καθένας λέει την άποψή του.Δεν αποτελούν γραμμή για τον αγοραστή,κατά την άποψή μου,για καμία συσκευη.Οπότε,ας έρθει με το καλό,να το πιάσουμε στα χέρια μας και εδω θα είμαστε να λέμε πάλι :)

 

Υ.Γ.:Πάντως,1-2 ελλείψεις τις έχει ως συσκευή,όπως η απουσία εγγραφης VGA(τη στιγμή που φημολογείται πως η LG θα παρουσιάσει συσκευή με εγγραφή βίντεο στα 720 * 480 ........ ),η απουσία του HSUPA και του HSDPA στα 7,2 Mbps και η απουσία οθόνης με βάθος χρώματος 24 bit(κοινώς,16 εκ. χρώματα).Κατά τα άλλα,για κινητό με κλειστό λειτουργικό έχει πολύ καλές δυνατοτητες...

Link to comment
Share on other sites

Άρα, για μένα έχουν αποφασίσει να λειτουργεί έτσι η βιντεοκλήση

 

Δεν αμφισβητώ ούτε κι εγώ ότι όντως είδες όσα είδες. Αλλά, πες μου, εσύ πιστεύεις ότι είναι ποτέ δυνατό να γίνει λειτουργική βιντεοκλήση χωρίς την κάμερα στην ίδια πλευρά με την οθόνη; Ειλικρινά απορώ ποιος φωστήρας της SE σκέφτηκε ότι θα μπορούσε να είναι λειτουργικό κάτι τέτοιο...:rolleyes:

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε griniaris, όταν λέω «σοβαρό τηλέφωνο» δεν εννοώ ένα κινητό που ντε και καλά έχει ανοιχτό λειτουργικό. Ως «σοβαρό», θεωρώ ότι είναι ένα κινητό που είναι εύχρηστο, έχει καλές δυνατότητες organiser και παραμετροποίησης της ατζέντας, είναι αξιόπιστο, έχει σωστή υποστήριξη ελληνικών, αποπνέει μια σοβαρότητα/συντηρητικότητα με την σχεδίασή του και, σε γενικές γραμμές, είναι περισσότερο τηλέφωνο και όχι gadget.

 

Πιστεύεις ότι ένα κινητό όπως το C905 μπορεί να ανταποκριθεί σε ό,τι λέω;

 

Η ευχρηστία είναι σε πολύ καλά επίπεδα στην πλατφόρμα DB3210(ελαφριά αναβάθμιση της 3150 του Κ850 για την υποστήριξη Wi-Fi).Πού δυσκολεύτηκες ενώ έκανες πλοήγηση ή χειριζόσουν γενικά το τηλέφωνο; :confused:

Επίσης,η αξιοπιστία είναι ορισμένες φορες λαχείο...Μπορεί να έχεις μια,κατα γενική ομολογία,άψογη συσκευή αλλά να τύχεις σε ελαττωματικό κομμάτι..Προς το παρόν πάντως,οι γνώμες πολλών λένε για πολύ καλή συναρμογή και αίσθηση στο χέρι.Αλλά όπως είπα παραπάνω,αν δεν το πιάσω στα χέρια μου,δεν παίρνω κάτι τοις μετρητοίς.

Τα ελληνικά μενού της SE είναι πάρα πολυ καλά..Τοσα τηλέφωνα πέρασαν από τα χέρια μου,δεν είχα ποτέ παράπονο με την υποστήριξη ελληνικών της εταιρίας(εκτός απ'το τελικό σ,το οποίο πλέον από πέρσι διορθώθηκε σε όλα τα μοντέλα επιτέλους)

Ο σχεδιασμός του επίσης δεν έχει κάτι που να μην παραπέμπει σε σοβαρή συσκευή ή να το κάνει να μοιάζει με γκάτζετ,τουλάχιστον από μπροστά,όπως και τα χρώματά του.Άλλωστε,το θέμα σχεδιασμός/εμφάνιση είναι τελείως μα τελείως υποκειμενικό.

Τέλος,στο θέμα ατζέντα δεν εκφέρω γνώμη διότι δεν τη χρησιμοποιώ συχνα και άλλωστε δεν ξέρω αν έχει βελτιωθεί στο παρον μοντέλο και σε πόσο βαθμό,οπότε δεν μπορώ να κρίνω γιατί θα είναι λάθος.Από διάφορες γνώμες χρηστών που ακούω πάντως,τα τηλέφωνα της εταιρίας έχουν μια μέτρια προς απλά καλή ατζέντα και τίποτα παραπάνω,αλλά δε γνωρίζω κάτι άλλο.

 

Στο θέμα τηλέφωνο vs. gadget δε νομίζω όμως ότι υπερισχύει το gadget.

Έχει μεγάλη οθόνη γενικά,με σχεδόν άψογη αποδοση στον ήλιο αλλά και γενικότερα(όπως άλλωστε,όλες οι οθόνες που χρησιμοποιεί στα ακριβά της μοντέλα η εταιρία),θα έχει κλασικά τον ίδιο πομποδέκτη με Κ750-Κ800-Κ850 κλπ.,που στα τεχνικά του χαρακτηριστικά σύμφωνα με το white paper έχει υψηλή ευαισθησία και γενικότερα στην πράξη έχει αξιοζήλευτη απόδοση και επίσης στο θέμα ακουστικό,κατά την ταπεινη μου άποψη τα τηλεφωνα της SE έχουν πολύ καλό και καθαρό ήχο.Η μπαταρία επισης είναι η κλασική SE με αρκετά καλή αυτονομία..Γιατί επομένως να μην μπορεί να σταθεί ως τηλέφωνο;; :rolleyes:

 

Δεν αμφισβητώ ούτε κι εγώ ότι όντως είδες όσα είδες. Αλλά, πες μου, εσύ πιστεύεις ότι είναι ποτέ δυνατό να γίνει λειτουργική βιντεοκλήση χωρίς την κάμερα στην ίδια πλευρά με την οθόνη; Ειλικρινά απορώ ποιος φωστήρας της SE σκέφτηκε ότι θα μπορούσε να είναι λειτουργικό κάτι τέτοιο...:rolleyes:

 

Με τίποτα δε νομίζω να λειτουργεί έτσι η βιντεο-κλήση..Πάντως εγώ επιμένω σε μια λέξη όσον αφορά την άποψη περί απουσίας μπροστινής κάμερας:πρωτότυπο......

 

 

Είναι δυνατόν να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα από prototypes?Όχι.Μια απλή εντύπωση σχηματίζουμε για τη γενικότερη μορφή του μενού,των λειτουργιών και τίποτα πιο πολύ.Όποιος πιστευει ότι η τελική μορφή θα είναι όπως το prototype είναι γελασμένος.'Άλλωστε,σε τι χρησιμεύει η μπροστινή κάμερα σε ένα πρωτότυπο μοντέλο;;Και μην πείτε πάλι ότι λίγες αλλαγες κάνει η SE στο τελικό μοντέλο...Άλλωστε,υπάρχουν σε κάποια sites(θα ποστάρω λινκ)φωτό πρωτοτύπου με την μπροστινή κάμερα.... :rolleyes: Απλά,αυτό το prototype των συμφορουμιτών εδώ δεν την είχε.Και λογικό είναι να πουν ότι δεν την έχει,δεν ειπαν κάτι κακό.Την αληθεια είπαν.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε kotsianis οσες φωτογραφιες κ αν ειχα δει το κινητο μπροστινη καμερα δεν υπαρχει.μαλλον εχουν αποφασισει να το κανει η κανονικη καμερα αφου ισως δε χωρουσε μπροστα.σιγα το πραγμα.αχρηστο ειναι στους περισσοτερους.TN97 το g900 δε το λες σοβαρο κινητο;εκτος απο καμερα που οπως εχω διαβασει μερικους κυμαινεται σε χαμηλο επιπεδο;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφισβητώ ούτε κι εγώ ότι όντως είδες όσα είδες. Αλλά, πες μου, εσύ πιστεύεις ότι είναι ποτέ δυνατό να γίνει λειτουργική βιντεοκλήση χωρίς την κάμερα στην ίδια πλευρά με την οθόνη; Ειλικρινά απορώ ποιος φωστήρας της SE σκέφτηκε ότι θα μπορούσε να είναι λειτουργικό κάτι τέτοιο...:rolleyes:

 

Δεν είναι το 1ο τηλέφωνο που υπηστηρίζει βιντεοκλήση χωρίς να έχει μπροστινή κάμερα. Εάν ψάξεις θα δεις ότι υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις, π.χ. το Ε51 της Nokia που επίσης δεν έχει.

 

Η ευχρηστία είναι σε πολύ καλά επίπεδα στην πλατφόρμα DB3210(ελαφριά αναβάθμιση της 3150 του Κ850 για την υποστήριξη Wi-Fi).Πού δυσκολεύτηκες ενώ έκανες πλοήγηση ή χειριζόσουν γενικά το τηλέφωνο; :confused:

 

Ευχρηστία δεν είναι μόνο το μενού, αλλά και ο τρόπος υλοποίησης των λειτουργιών, καθώς και η ταχύτητα με την οποία τις εκτελεί αυτές ένα μοντέλο ή ακόμα και ο βαθμός παραμετροποίησής του. Για παράδειγμα, στα Siemens μπορούσες να βάλεις όποια συντόμευση ήθελες στα αριθμητικά πλήκτρα, χώρια τα soft keys.

 

Δεν θέλω να επικεντρωθώ αποκλειστικά στο C905, απλά για μένα η αλήθεια είναι ότι σε θέματα organiser η SE δεν έχει δώσει την πρέπουσα σημασία στα «συμβατικά» κινητά της, γι'αυτό και δεν την επιλέγω πλέον ως καταναλωτής. Και δεν είναι μόνο αυτό: κλασσικό, ουδέτερο design έχω να δω από τότε που βγήκε το Κ770 και το Κ530, το οποίο και είχα αγοράσει. Σκέψου σε πόσα SE έχεις δει κλασσικές επιλογές στο πληκτρολόγιο π.χ. και θα καταλάβεις τί λέω.

 

Επίσης,η αξιοπιστία είναι ορισμένες φορες λαχείο...Μπορεί να έχεις μια,κατα γενική ομολογία,άψογη συσκευή αλλά να τύχεις σε ελαττωματικό κομμάτι..Προς το παρόν πάντως,οι γνώμες πολλών λένε για πολύ καλή συναρμογή και αίσθηση στο χέρι.Αλλά όπως είπα παραπάνω,αν δεν το πιάσω στα χέρια μου,δεν παίρνω κάτι τοις μετρητοίς.

 

Επιβεβαιώνω τα περί καλής αίσθησης στο χέρι, το έγραψα άλλωστε. Σε ό,τι αφορά την αξιοπιστία του πάντως ως bussiness phone, ως «work horse» που λένε και οι Άγγλοι, δεν ξέρω να σου πω. Μην ξεχνάς όμως ότι είναι slider, άρα να περιμένεις πιθανά προβλήματα με την καλωδιοταινία, όπως συμβαίνει με σχεδόν όλα τα sliders. Εξ'όρισμού τα sliders δεν είναι αξιόπιστα όσο είναι τα bars, λόγω πιο σύνθετης κατασκευής.

 

Τα ελληνικά μενού της SE είναι πάρα πολυ καλά..Τοσα τηλέφωνα πέρασαν από τα χέρια μου,δεν είχα ποτέ παράπονο με την υποστήριξη ελληνικών της εταιρίας(εκτός απ'το τελικό σ,το οποίο πλέον από πέρσι διορθώθηκε σε όλα τα μοντέλα επιτέλους)

Ο σχεδιασμός του επίσης δεν έχει κάτι που να μην παραπέμπει σε σοβαρή συσκευή ή να το κάνει να μοιάζει με γκάτζετ,τουλάχιστον από μπροστά,όπως και τα χρώματά του.Άλλωστε,το θέμα σχεδιασμός/εμφάνιση είναι τελείως μα τελείως υποκειμενικό.

 

Δεν έχει το «ουδέτερο» και συντηρητικό look που σε κάποιους θα άρεσε. Το C905 θυμίζει περισσότερο ψηφιακή παρά τηλέφωνο, αν με καταλαβαίνεις. Ο χαρακτήρας του δεν είναι ενός bussiness phone, αλλά ενός camera phone.

 

Τέλος,στο θέμα ατζέντα δεν εκφέρω γνώμη διότι δεν τη χρησιμοποιώ συχνα και άλλωστε δεν ξέρω αν έχει βελτιωθεί στο παρον μοντέλο και σε πόσο βαθμό,οπότε δεν μπορώ να κρίνω γιατί θα είναι λάθος.Από διάφορες γνώμες χρηστών που ακούω πάντως,τα τηλέφωνα της εταιρίας έχουν μια μέτρια προς απλά καλή ατζέντα και τίποτα παραπάνω,αλλά δε γνωρίζω κάτι άλλο.

 

Το μεγάλο μου πρόβλημα με όλα τα SE, η τηλεφωνική ατζέντα. Δεν επιτρέπεται η δημιουργία ομάδων στον τηλ. κατάλογο, κάτι που για μένα λόγω επαγγέλματος είναι σημαντικό. Ακόμα και αν έχεις στην διάθεσή σου 5 πεδία σε μία επαφή, δεν μπορείς να ορίσεις εσύ τί θα είναι αυτά. Στα Morotola π.χ., μπορείς να έχεις 5 κινητά ή 4 κινητά και 1 σταθερό, 3 κινητά, 1 σταθερό και 1 εργασίας, κτλ. Στα SE δεν μπορείς να το κάνεις αυτό.

 

Στο θέμα τηλέφωνο vs. gadget δε νομίζω όμως ότι υπερισχύει το gadget.

Έχει μεγάλη οθόνη γενικά,με σχεδόν άψογη αποδοση στον ήλιο αλλά και γενικότερα(όπως άλλωστε,όλες οι οθόνες που χρησιμοποιεί στα ακριβά της μοντέλα η εταιρία),θα έχει κλασικά τον ίδιο πομποδέκτη με Κ750-Κ800-Κ850 κλπ.,που στα τεχνικά του χαρακτηριστικά σύμφωνα με το white paper έχει υψηλή ευαισθησία και γενικότερα στην πράξη έχει αξιοζήλευτη απόδοση και επίσης στο θέμα ακουστικό,κατά την ταπεινη μου άποψη τα τηλεφωνα της SE έχουν πολύ καλό και καθαρό ήχο.Η μπαταρία επισης είναι η κλασική SE με αρκετά καλή αυτονομία..Γιατί επομένως να μην μπορεί να σταθεί ως τηλέφωνο;; :rolleyes:

 

Δεν είπα ότι δεν μπορεί να σταθεί ως τηλέφωνο. Είπα ότι θυμίζει περισσότερο gadget παρά τηλέφωνο, με την παραδοσιακή έννοια. Απλό δεν είναι; Είναι ο χαρακτήρας του τέτοιος, να δίνει έμφαση στην κάμερα.

 

Με τίποτα δε νομίζω να λειτουργεί έτσι η βιντεο-κλήση..Πάντως εγώ επιμένω σε μια λέξη όσον αφορά την άποψη περί απουσίας μπροστινής κάμερας:πρωτότυπο......

 

Είναι δυνατόν να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα από prototypes?Όχι.Μια απλή εντύπωση σχηματίζουμε για τη γενικότερη μορφή του μενού,των λειτουργιών και τίποτα πιο πολύ.Όποιος πιστευει ότι η τελική μορφή θα είναι όπως το prototype είναι γελασμένος.'Άλλωστε,σε τι χρησιμεύει η μπροστινή κάμερα σε ένα πρωτότυπο μοντέλο;;Και μην πείτε πάλι ότι λίγες αλλαγες κάνει η SE στο τελικό μοντέλο...Άλλωστε,υπάρχουν σε κάποια sites(θα ποστάρω λινκ)φωτό πρωτοτύπου με την μπροστινή κάμερα.... :rolleyes: Απλά,αυτό το prototype των συμφορουμιτών εδώ δεν την είχε.Και λογικό είναι να πουν ότι δεν την έχει,δεν ειπαν κάτι κακό.Την αληθεια είπαν.

 

Οι - γελασμένοι - συμφορουμίτες σου επίσης, είπαν ότι όσα πρωτότυπα πέρασαν από τα χέρια τους και ήταν από την SE δεν άλλαξαν όταν κυκλοφόρησαν. Όταν σας λέμε για κάποιο πρωτότυπο που έχουμε, μιλάμε για acceptance unit και όχι για πρωτότυπο ver 3.15 π.χ. :p

 

Παρεπιμπτόντως, σε όσες φωτογραφίες λες ότι βλέπεις την μπροστινή κάμερα, να σε πληροφορήσω ότι η τρυπούλα που βλέπεις είναι ο αισθητήρας φωτός ενώ αριστερά και δεξιά από το ακουστικό είναι πλήκτρα που σχετίζονται με την κάμερα.

 

Για 4η φορά (μιας και αγνοείς αυτό που σου είπα) όταν πας να κάνεις βιντεοκλήση, το κινητό ζητάει να ανοίξεις το καπάκι της κάμερας. Πιστεύεις δηλαδή ότι στο ένα πρωτότυπο προγραμματίζουν, ΠΡΟΒΛΕΠΟΥΝ το κινητό να λειτουργεί έτσι και δεν βάζουν μπροστινή κάμερα και σε άλλα κάνουν τα ανάποδα;

 

Φιλε kotsianis οσες φωτογραφιες κ αν ειχα δει το κινητο μπροστινη καμερα δεν υπαρχει.μαλλον εχουν αποφασισει να το κανει η κανονικη καμερα αφου ισως δε χωρουσε μπροστα.σιγα το πραγμα.αχρηστο ειναι στους περισσοτερους.TN97 το g900 δε το λες σοβαρο κινητο;εκτος απο καμερα που οπως εχω διαβασει μερικους κυμαινεται σε χαμηλο επιπεδο;

 

Το G900 επίσης εντάσσεται στην λογική του gadget κατά την άποψή μου και όχι σε εκείνη του κλασσικού bussiness κινητού τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

 

Με τίποτα δε νομίζω να λειτουργεί έτσι η βιντεο-κλήση..Πάντως εγώ επιμένω σε μια λέξη όσον αφορά την άποψη περί απουσίας μπροστινής κάμερας:πρωτότυπο......

 

 

Είναι δυνατόν να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα από prototypes?Όχι.Μια απλή εντύπωση σχηματίζουμε για τη γενικότερη μορφή του μενού,των λειτουργιών και τίποτα πιο πολύ.Όποιος πιστευει ότι η τελική μορφή θα είναι όπως το prototype είναι γελασμένος.'Άλλωστε,σε τι χρησιμεύει η μπροστινή κάμερα σε ένα πρωτότυπο μοντέλο;;Και μην πείτε πάλι ότι λίγες αλλαγες κάνει η SE στο τελικό μοντέλο...Άλλωστε,υπάρχουν σε κάποια sites(θα ποστάρω λινκ)φωτό πρωτοτύπου με την μπροστινή κάμερα.... :rolleyes: Απλά,αυτό το prototype των συμφορουμιτών εδώ δεν την είχε.Και λογικό είναι να πουν ότι δεν την έχει,δεν ειπαν κάτι κακό.Την αληθεια είπαν.

 

Γενικότερα για να γνωρίζεις, πλην ελαχίστων περιπτώσεων, τηλέφωνα τα οποία φτάνουν σε χέρια testers ή γενικότερα σε χέρια εκτός από το R&D της εταιρίας, είναι acceptance units τα οποία ειδικά σε θέμα hardware είναι η τελική μορφή. Τους τελευταίους μήνες (πρόσεξε την λέξη μήνες) πριν βγει στην παραγωγή μια συσκευή ΔΕΝ αλλάζει το hardware.

 

Επίσης ΔΕΝ υπάρχουν 2,3 ή 10 διαφορετικά acceptance units, ένα είναι με το ίδιο hardware άντε να έχει τίποτα τρύπες στα καπάκια με απευθείας πρόσβαση στο RF κομμάτι για μετρήσεις.

 

Τώρα αν στο C905 υπάρχει και δεύτερο acceptance unit με δεύτερη κάμερα, καλό θα ήταν να στείλεις ένα mail στο R&D της SE να τους ενημερώσεις ώστε να αλλάξουν και το λογισμικό να μην βγάζει μήνυμα να ανοιχτεί το slider....

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Οι φωτό που έχουν ανέβει δεν με εντυπωσιάζουν...Όντως υπάρχουν ήδη κινητά που τραβάνε καλύτερες!Το ηχείο του πώς είναι?Για το C902 έχω ακούσει θετικά σχόλια...Είναι παρόμοιος?

 

Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.

 

Το ηχείο του δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο, αν έχεις ακούσει από τα άλλα SE έχεις ακούσει και αυτό. :p

Link to comment
Share on other sites

Για να τελειώνουμε με την μπροστινή κάμερα. Υπάρχει και επίσημα από την SE και στις φωτογραφίες φαίνεται ξεκάθαρα. Εδώ και πολύ υποδεέστερα κινητά της εταιρείας την έχουν, είναι δυνατόν να μην την έχει η κορυφαία της συσκευή; Είναι ακριβώς δίπλα στην γρίλια του ακουστικού.

Απλά στο κινητό που έχουν τα παιδιά δεν είναι ενεργοποιημένη μέσο λογισμικού.

Όταν βγει στην παραγωγή, το ξανασυζητάμε. Δεν έχουν σχέση τα κινητά προπαραγωγής. Εδώ αναβάθμιση λογιστμικού γίνεται σε αυτά που κυκλοφορούν και γίνονται σοβαρές αλλαγές.

Αμέσως να φάτε μια εταιρεία για ένα προϊόν που δεν έχει κυκλοφορήσει. Την ταινεία αυτήν την έχουμε δει πολλές φορές.

 

P.S. Ευχαριστούμε ΤΝ97 που μοιράζεσαι τις χρήσιμες εμπειρίες σου.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Για να τελειώνουμε με την μπροστινή κάμερα. Υπάρχει και επίσημα από την SE και στις φωτογραφίες φαίνεται ξεκάθαρα. Εδώ και πολύ υποδεέστερα κινητά της εταιρείας την έχουν, είναι δυνατόν να μην την έχει η κορυφαία της συσκευή; Είναι ακριβώς δίπλα στην γρίλια του ακουστικού.

Απλά στο κινητό που έχουν τα παιδιά δεν είναι ενεργοποιημένη μέσο λογισμικού.

Όταν βγει στην παραγωγή, το ξανασυζητάμε. Δεν έχουν σχέση τα κινητά προπαραγωγής. Εδώ αναβάθμιση λογιστμικού γίνεται σε αυτά που κυκλοφορούν και γίνονται σοβαρές αλλαγές.

Αμέσως να φάτε μια εταιρεία για ένα προϊόν που δεν έχει κυκλοφορήσει.

 

P.S. Ευχαριστούμε ΤΝ97 που μοιράζεσαι τις χρήσιμες εμπειρίες σου.

 

Δεν τις μοιράζεται μόνο ο ΤΝ97, αλλά στην προκειμένη περίπτωση και ο RIP και εγώ. Και άλλο ένα άτομο που ορθώς τελικά, επέλεξε να μην χαραμίσει τον χρόνο του στο φόρουμ.

 

Αναμφίβολα, θα το δεις και εσύ το κινητό, κάποια στιγμή.

 

Y.Γ. Και η ιερά εξέταση κάποτε δεν δεχόταν ότι ο πλανήτης είναι στρογγυλός και γυρίζει. Μάλιστα η καθολική εκκλησία πολύ πρόσφατα το παραδέχτηκε, αν και μέχρι σήμερα υπάρχει κόσμος (π.χ. ένας σύλλογος στην Μ. Βρετανία), που πιστεύει ακόμα στα σοβαρά και διακηρυττεί ότι η γη είναι επίπεδη. Δεν κάνω πλάκα.

 

Απλά η ιστορία επαναλαμβάνεται. Απλά.

 

Την ταινεία αυτήν την έχουμε δει πολλές φορές.

 

Αυτό είναι μεγάλη αλήθεια και θα συμφωνήσω απόλυτα. Κάθε φορά τα ίδια...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε κανείς οτι λέτε ψέματα, και δέχομαι 100% οτι μπορεί να μην λειτουργεί η videoκλήση στο μοντέλο που κρατήσατε στα χέρια σας επειδή δεν είναι παραγωγής ή ελλατωματικού λογισμικού.

Αυτό όμως που δεν δέχομαι είναι οτι βγήκε τελεσίδικο πώρισμα για το πως θα είναι το κινητό κατά την παρουσιάση του.

Επίσημα από την SE για την βιντελοκλήση του:

http://www.sonyericsson.com/cws/products/mobilephones/overview/c905?cc=gr&lc=el

Επίσης σε όποιο βιντεάκι στο youtube και να δω, στις περιγραφές δείχνουν την βιντεοκάμερα δίπλα στο ηχείο, εκτός και αν αυτή η τρύπα σχεδιάστικε για να βάζουμε την οδοντογλυφίδα μας μετά από το γεύμα μας.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Για να τελειώνουμε με την μπροστινή κάμερα. Υπάρχει και επίσημα από την SE και στις φωτογραφίες φαίνεται ξεκάθαρα.

 

Είπαμε, είναι αισθητήρας φωτός. Για να τελειώνουμε, όπως λες και εσύ.

 

Εδώ και πολύ υποδεέστερα κινητά της εταιρείας την έχουν, είναι δυνατόν να μην την έχει η κορυφαία της συσκευή; Είναι ακριβώς δίπλα στην γρίλια του ακουστικού.

 

Και; Και υποδεέστερα Nokia από το E51 έχουν κάμερα για βιντεοκλήσεις, το Ε51 όχι. Τι ακριβώς λέει αυτό;

 

Απλά στο κινητό που έχουν τα παιδιά δεν είναι ενεργοποιημένη μέσο λογισμικού.

 

Θέλεις να μας πεις γιατί θα συνέβαινε αυτό σε ένα acceptance unit; Πιστεύεις στα σοβαρά ότι εκεί στο R&D της SE φτιάχνουν κάθε μέρα το λογισμικό τους επιλεκτικά για το κάθε πρωτότυπο; Και, το ξαναματαλέω, για acceptance units;

 

Όταν βγει στην παραγωγή, το ξανασυζητάμε. Δεν έχουν σχέση τα κινητά προπαραγωγής. Εδώ αναβάθμιση λογιστμικού γίνεται σε αυτά που κυκλοφορούν και γίνονται σοβαρές αλλαγές.

 

Το post του gbil το διάβασες;

 

Αμέσως να φάτε μια εταιρεία για ένα προϊόν που δεν έχει κυκλοφορήσει. Την ταινεία αυτήν την έχουμε δει πολλές φορές.

 

Πολλές φορές έχουμε δει την ταινία fans της SE να αντιδρούν σε ό,τι λέμε λες και είπαμε κάτι για την οικογένειά τους. Πραγματικά πιστεύω ότι για μερικά άτομα το να πεις κάτι άσχημο για το κινητό που θαυμάζουν είναι ό,τι το χειρότερο...

 

P.S. Ευχαριστούμε ΤΝ97 που μοιράζεσαι τις χρήσιμες εμπειρίες σου.

 

My pleasure :)

Link to comment
Share on other sites

Βαλτε βρε παιδια τοτε την φωτογραφια που φαινεται η μπροστινη καμερα γιατι οσες εχω δει εγω το μονο που φαινεται ειναι ο αισθητηρας φωτισμου της οθονης..
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

BTW, ορίστε μια καλή φωτογραφία μιας και το πλαστικό εκεί είναι ασημί:

 

http://i.gsmarena.com/vv/reviewsimg/se-c905-preview/phone/gsmarena_004.jpg

 

Εάν νομίζετε ότι αυτό είναι κάμερα, ότι το πρωτότυπο που έχουμε έχει ελαττωματικό λογισμικό, ότι κυκλοφορούν διάφορα πρωτότυπα (acceptance units κιόλας) με συνδιασμούς hardware και software ή ότι το δικό μας είχε απενεργοποιημένη την κάμερα, ΟΚ, πάσο. :p

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε παιδιά ποιός παίρνει ένα κινητό για να κάνει βίντεο-κλήση?Και στο κάτω κάτω,αν κάποιος δεν μπορεί να ζήσει χωρίς μπροστινή κάμερα,ας μην το πάρει!!!!!!!!!!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και γιατι κάποιες acceptance units είχαν τετράγωνο παραθυράκι και όχι στρογγυλό;Αν όντως,όλες οι acceptance συσκευές είναι ίδιες,γιατί κάποιες είχαν τετράγωνο παραθυράκι και κάποιες είχαν στρογγυλό όπως στις συσκευές με κάμερα;Στο θέμα του C905 στο esato υπάρχουν φωτό από acceptance units και για τις 2 αυτές περιπτώσεις.Μπορείτε να μπείτε να τις δείτε!Είναι στις πρώτες 10 σελίδες όλες οι φωτό!

 

@gbil,

 

όσον αφορά την αλλαγή hardware που λες ότι ακόμη και μήνες πριν δε γίνεται,επέτρεψέ μου να σου πω πως είναι λάθος αυτό.Το πιο πρόσφατο παράδειγμα είναι το Χ1 όπου μόλις πριν 1 μήνα περίπου έγινε αλλαγή στο hardware και αυξήθηκε η ποσότητα της RAM στα 256 MB,από 128 που ηταν αρχικά!

 

@προς τους testers,

 

δεν αμφισβητεί κανείς ότι οι συσκευές που κρατήσατε στα χέρια σας δεν είχαν μπροστινή βιντεο-κάμερα.Απλά λέμε μήπως δεν την εβαλαν για το λόγο ότι προφανώς είναι άχρηστη.Εδώ είναι άχρηστη στις τελικές συσκευές(υπό την εννοια του πόσο λίγο χρησιμοποιείται),θα είναι χρήσιμη στις μονάδες acceptance που προορίζονται για δοκιμές;Θα δούμε βέβαια.Πάντως στο site και στο white-paper αναφέρεται ξεκάθαρα η ύπαρξη μπροστινής βιντεο-κάμερας.Αν δεν μπει τελικά,πρέπει να αλλάξει και το white-paper.Εδώ είναι το μπέρδεμα.Ότι ενώ αναφέρεται επίσημα,στις δικές σας μονάδες δεν υπήρχε και δεν έχει αλλάξει το white-paper.Θα το δούμε όμως με τον καιρό.

Άλλωστε,ακόμη και για μια αλλαγή στο χρωματισμό της συσκευής(τρομερά ασήμαντο γεγονός),αναβαθμίζεται το white-paper,πόσο μάλλον για αλλαγή στο hardware.

 

BTW, ορίστε μια καλή φωτογραφία μιας και το πλαστικό εκεί είναι ασημί:

 

http://i.gsmarena.com/vv/reviewsimg/se-c905-preview/phone/gsmarena_004.jpg

 

Εάν νομίζετε ότι αυτό είναι κάμερα, ότι το πρωτότυπο που έχουμε έχει ελαττωματικό λογισμικό, ότι κυκλοφορούν διάφορα πρωτότυπα (acceptance units κιόλας) με συνδιασμούς hardware και software ή ότι το δικό μας είχε απενεργοποιημένη την κάμερα, ΟΚ, πάσο. :p

 

Αυτήν τη συσκευή έχετε και σεις;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε κανείς οτι λέτε ψέματα, και δέχομαι 100% οτι μπορεί να μην λειτουργεί η videoκλήση στο μοντέλο που κρατήσατε στα χέρια σας επειδή δεν είναι παραγωγής ή ελλατωματικού λογισμικού.

 

H βιντεοκλήση δεν δούλευε διότι προϋποθέτει δεύτερη κάμερα. Είναι ΤΟΣΟ απλό.

 

Αυτό όμως που δεν δέχομαι είναι οτι βγήκε τελεσίδικο πώρισμα για το πως θα είναι το κινητό κατά την παρουσιάση του.

 

Και ούτε και είναι υποχρεωτικό να το δεχτείς. Όπως είπα πιο πάνω, υπάρχει σύλλογος στην Μ. Βρετανία που πιστεύει ακόμα ότι η γη είναι επίπεδη.

 

Η μαγεία της δημοκρατίας!!!

 

Επίσημα από την SE για την βιντελοκλήση του:

http://www.sonyericsson.com/cws/products/mobilephones/overview/c905?cc=gr&lc=el

 

Λοιπόν, κοίταξε να δεις. Φυλάξα ένα σναπ από αυτήν την σελίδα. Νάτο:

 

http://img137.imageshack.us/img137/3811/qqqqqqqqqqqqzl6.th.jpg

 

Θα φανεί πολύ χρήσιμο σε μελλοντική φάση. :) Όπως και όλος αυτός ο διάλογος που κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι κάποιες acceptance units είχαν τετράγωνο παραθυράκι και όχι στρογγυλό;Αν όντως,όλες οι acceptance συσκευές είναι ίδιες,γιατί κάποιες είχαν τετράγωνο παραθυράκι και κάποιες είχαν στρογγυλό όπως στις συσκευές με κάμερα;Στο θέμα του C905 στο esato υπάρχουν φωτό από acceptance units και για τις 2 αυτές περιπτώσεις.Μπορείτε να μπείτε να τις δείτε!Είναι στις πρώτες 10 σελίδες όλες οι φωτό!

 

Για ποια παραθυράκια λες;

 

@προς τους testers,

 

δεν αμφισβητεί κανείς ότι οι συσκευές που κρατήσατε στα χέρια σας δεν είχαν μπροστινή βιντεο-κάμερα.Απλά λέμε μήπως δεν την εβαλαν για το λόγο ότι προφανώς είναι άχρηστη.Εδώ είναι άχρηστη στις τελικές συσκευές(υπό την εννοια του πόσο λίγο χρησιμοποιείται),θα είναι χρήσιμη στις μονάδες acceptance που προορίζονται για δοκιμές;Θα δούμε βέβαια.Πάντως στο site και στο white-paper αναφέρεται ξεκάθαρα η ύπαρξη μπροστινής βιντεο-κάμερας.Αν δεν μπει τελικά,πρέπει να αλλάξει και το white-paper.Εδώ είναι το μπέρδεμα.Ότι ενώ αναφέρεται επίσημα,στις δικές σας μονάδες δεν υπήρχε και δεν έχει αλλάξει το white-paper.Θα το δούμε όμως με τον καιρό.

Άλλωστε,ακόμη και για μια αλλαγή στο χρωματισμό της συσκευής(τρομερά ασήμαντο γεγονός),αναβαθμίζεται το white-paper,πόσο μάλλον για αλλαγή στο hardware.

 

Συγγνώμη, θέλεις να μας πεις ότι έστειλαν acceptance unit (κινητό δηλαδή για δοκιμές ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΙΚΤΥΑ) και δεν έβαλαν μπροστινή κάμερα επειδή είναι άχρηστη; Και πως θα ξέρει το Χ δίκτυο πως κάνει βιντεοκλήση το κινητό; Δεν θα δοκιμαστεί;

 

Ελπίζω μόνο να μην πεις ότι άλλαξαν το software ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ώστε το κινητό να κάνει βιντεοκλήση μόνο με την πισινή κάμερα... Αλήθεια, τί είναι το acceptance unit για σένα;

 

Φιλοσοφικό ερώτημα: γιατί είναι τόσο δύσκολο να δεχτείτε ότι το κινητό κάνει βιντεοκλήση με την πίσω κάμερα;

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε παιδιά ποιός παίρνει ένα κινητό για να κάνει βίντεο-κλήση?Και στο κάτω κάτω,αν κάποιος δεν μπορεί να ζήσει χωρίς μπροστινή κάμερα,ας μην το πάρει!!!!!!!!!!

 

Πολλά κινητά είναι 3G αλλά δεν έχουν μπροστινή κάμερα, από την εποχή του 6630 και του 7600, για όσους τα πρόλαβαν. Ωστόσο η ζωή συνεχίζεται κανονικότατα. Αν θες την γνώμη μου, συμφωνώ μαζί σου. Και εγώ την βιντεοκλήση χρήσιμη μόνο για εφέ την θεωρώ.

 

Άλλο όμως αυτό, και άλλο να πεις "Λες ψέματα ότι δεν έχει μπροστινή κάμερα, εγώ πιστεύω ότι έχει". Την στιγμή μάλιστα που ο δεύτερος δεν έχει πιάσει καν το κινητό στα χέρια του!!!

 

Καταλαβαίνεις την διαφορά φαντάζομαι.

 

 

Θα το δούμε όμως με τον καιρό.

 

Βέβαια θα το δείτε. :p Και εκεί θα χρησιμεύσει και το σνάπσοτ. Θα είναι απλώς ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ απόδειξη ότι ακόμα και αν μια εταιρεία λέει κάτι, δεν σημαίνει ότι ισχύει. :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλοσοφικό ερώτημα: γιατί είναι τόσο δύσκολο να δεχτείτε ότι το κινητό κάνει βιντεοκλήση με την πίσω κάμερα;

 

 

Δύσκολο δεν είναι,αλλά ασύλληπτο!ΠΩΣ θα γίνεται βιντεο-κλήση με την πίσω κάμερα; :lol: Μα,φαντάζεστε σκηνικό;Να γυρνάς το τηλέφωνο,να προσπαθείς να δεις τον εαυτό σου μέσα στο καθρεφτάκι δίπλα απ'την κάμερα και να μη βλέπεις το συνομιλητή;; :lol: Απλά γελοίο!Αν όντως δεν έχει μπροστινή βιντεο-κάμερα,απλά πιστεύω ότι θα αφαιρέσουν τη λειτουργία απ'το μενού.Δεν έχει πρακτική αξία να την αφήσουν!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson C905

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...