Jump to content

Sony Ericsson C905


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η πεοσοπική μου άποψη είναι πως δεν είναι κια τόσο καλό πολυ καλύτερο το k800 σε θέμα φωτογραφίας και ακόμα καλύτερο το N82!!

Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΕΚΠΕΜΠΕΙ S.O.S !!! ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

Sony Ericsson's C905 to come with Wayfinder software

 

Sony Ericsson's C905 8 megapixel cameraphone, due for release in the fourth quarter, is to come pre-installed with the Wayfinder application pre-installed.

Wayfinder is a mobile application,which offers navigation services. The version on the C905 will come with a three-month trial version of the Navigtor

software, which , obviously enables you to navigate your way to a specific location. After the trial period, you can purchase the full version for

approximately €149 for a continent (Europe or North America) or 99 euros for a single European country ,not including the GPS receiver.

 

Also included is the cleverly named Active application, which lets users plan outdoor activities. The last two applications are Earth, and Speed Alert, the latter

of which you will be charged for using. Earth, currently in beta stage, gives the user free maps, the same of which are included in Navigator, but, unlike

Navigator, voice-guided navigation is missing. Moving maps and POIs are included. Speed Alert warns users when they are approaching any of the

twenty two thousand speed cameras across the whole of Europe, and it also warns users when they go over a set speed limit - set by the user.

 

πηγή: Mobile-Review

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφειες παντως ειναι πολυ καλες για κινητο γιατι ας μην ξεχναμε οτι τα κινητα πρεπει να βγαζουν λιγο χειροτερες φωτογραφειες απο φωτογραφικες γιατι μετα ποιος θα αγοραζε ποια φωτογραφικες.Και οπως λεει και ο Nikos_Mpl να μην λεμε οτι 500 ευρω ειναι καλη τιμη.Ειναι καλη τιμη σε σχεση με τον ανταγωνισμο αλλα γενικοτερα ειναι πολλα λεφτα για ενα κινητο.Και ας μην ξεχναμε την τιμη σαρ ενος κινητου που για μενα πρεπει να ειναι ενα απο τα πρωτα που να κοιταμε σε ενα κινητο
Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι άκουσα από άνθρωπο που το είδε από κοντά σε δημοσιογραφική επίδειξη, οι επιδόσεις της κάμεράς του σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού είναι πολύ καλές. Ελπίζω να το δω σύντομα από κοντά και μόλις γίνει αυτό θα σας μεταφέρω εντυπώσεις. ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ωραιο βρε παιδια,αλλα μετα απο τα 5 mpx το θεωρω υπερβολη,,,δλδ καθαρα για λογους μαρκετινκ βγηκε και οχι οτι θα δει καποιος διαφορα απο μια 5αρα στην οθονη του κινητου παντα,και οχι σε κολα Α3...;)

Αφου οι 5αρες, για να βγαλουν καλες φωτο, επρεπε να τις γυρισεις σε 3.2.Αρα, δεν ηταν κανονικες 5αρες.

Αρα, αν τα καταφερνει να τραβαει γνησια 8αρα, τοτε θα σκιζει.

(Με την επιφυλαξη βεβαια, του αν εχει και τα παρελκομενα, για να υποστηριξει τα 8, πχ. φακος. Γιατι και 20Mp, να εχει, αν ο φακος, ειναι μαπα, τοτε μαπα φωτο, θα βγαζει).

 

autes oi foto den moiazoun katholou na einai gia 8mp an vgazei tetoies einai xalia! krima kai elega na to paro...

+1.

Κριμα. Αν ειναι ετσι, καλυτερα το S700 μου.(Και ειχα παρει μια χαρα!)

 

Σε κάποιους δεν άρεσε,σε άλλους πάλι δεν παρουσίασε πρόβλημα!Ο καθένας με τις εμπειρίες του!Οπότε και γω,στην προκειμένη περίπτωση θα έκανα την ίδια ερώτηση! ;)

 

Οι φωτό στο PhoneArena.com είναι απλά καταπληκτικές,ιδίως της ημέρας!Απουσιάζει παντελώς ο θόρυβος και η λεπτομέρεια εξαιρετική! :D Τα χρώματα ικανοποιητικά!

 

Οι φωτό τραβήχτηκαν με το λογισμικο R1BA001!

Όλες οι προηγούμενες φωτό ήταν με λογισμικά της σειράς R1AA0......

 

Τελικά,αν έχουν κέφια οι προγραμματιστές μπορούν να βελτιώσουν απίστευτα την απόδοση σε θέματα χρωμάτων,αντιθεσης,οξύτητας κλπ!Μπράβο στο ιαπωνικό team!Ξαναδημιούργησε ένα S700! :)

Μη λες S700, γιατι φτιαχνομαι, ακομα και τωρα.Οταν και εαν παρω αλλο,(ισως αυτο, το C905), το S700, θα το βαλω πανω στο γραφειο μου, να το βλεπω!

Τοσο παθιαστηκα μαζι του.

 

Και μια ερωτηση.

Τα ακουστικα, θα ειναι με πριζακι ακουστικων, καρφι δηλαδη, η το αγγουρι της SE;

Εχει σημασια για μενα, γιατι εχω τα ακουστικα νεοδυμιου απο ενα IPod και καθονται.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το κινητό από άτομα που το έχουν ήδη δει. Όλα δείχνουν ότι θα αποτελέσει για πολύ κόσμο τον αντικαταστάτη των Κ800, Κ850 κτλ. Περισσότερα, όταν το δω και εγώ, κάτι που ελπίζω να γίνει σύντομα. :)
Link to comment
Share on other sites

Aυτό είναι πολύ ενθαρρυντικο,γιατί η ιστορία με το Κ850 ήταν κάτι που θύμιζε το Τ28 για πολλούς από τους αγοραστες του....Έχεις ακούσει συγκεκριμένα για κάποιους τομείς ή μια γενικότερη άποψη για τη συνολική απόδοση;

 

 

Υ.Γ.:Ιαπωνική ομάδα είναι αυτή,δεν κάνει @#$@#$@^ σαν τη σουηδική ;)

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το κινητό από άτομα που το έχουν ήδη δει. Όλα δείχνουν ότι θα αποτελέσει για πολύ κόσμο τον αντικαταστάτη των Κ800, Κ850 κτλ. Περισσότερα, όταν το δω και εγώ, κάτι που ελπίζω να γίνει σύντομα. :)

 

Εχω το Κ800 2 χρονια και δεν βρισκω κινητο να το αλλαξω, εχει λιώσει το κακόμοιρο ελπιζω τωρα να γινει..

Αντε να το δουμε και απο κοντα.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό είναι πολύ ενθαρρυντικο,γιατί η ιστορία με το Κ850 ήταν κάτι που θύμιζε το Τ28 για πολλούς από τους αγοραστες του....Έχεις ακούσει συγκεκριμένα για κάποιους τομείς ή μια γενικότερη άποψη για τη συνολική απόδοση;

 

 

Υ.Γ.:Ιαπωνική ομάδα είναι αυτή,δεν κάνει @#$@#$@^ σαν τη σουηδική ;)

 

Όσα μου είπαν, είχαν να κάνουν κυρίως με την κάμερα και την ποιότητα κατασκευής. Για την μεν κάμερα ότι έχει καλά αποτελέσματα ακόμα και σε νυχτερινές φωτογραφήσεις, για την δε ποιότητα κατασκευής ότι το κινητό δίνει πολύ καλή αίσθηση στο χέρι.

 

Λίγη υπομονή ακόμα και θα το δούμε από κοντά, που θα πάει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι όντως να είναι έτσι...Σωστή δουλειά το λογισμικό του θέλει μόνο..Αν γίνει σωστή και σοβαρή δουλειά εκεί,τότε θα απογειωθεί και το hardware..Είναι γεγονός πάντως ότι ο αισθητήρας του είναι ό,τι μεγαλύτερο έχει μπει σε κάμερα κινητού μέχρι στιγμής,οπότε αυτό ίσως εξηγεί εν μέρει την πολύ καλή απόδοση σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού!Αυτοί που το είδαν είχαν το πρωτότυπο με την VGA ανάλυση στο βίντεο ή αυτό με την QVGA?
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ σχεδόν σίγουρο οτι το μοντέλο αυτό δεν έχει σχέση με αυτό της παραγωγής. Γιατί οι φωτογραφίες είναι ίδιες ή και χειρότερες από το Ρ1 μου. Οπότε αναμένουμε σημαντική βελτίωση μέχρι το μοντέλο παραγωγής.
Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι όντως να είναι έτσι...Σωστή δουλειά το λογισμικό του θέλει μόνο..Αν γίνει σωστή και σοβαρή δουλειά εκεί,τότε θα απογειωθεί και το hardware..Είναι γεγονός πάντως ότι ο αισθητήρας του είναι ό,τι μεγαλύτερο έχει μπει σε κάμερα κινητού μέχρι στιγμής,οπότε αυτό ίσως εξηγεί εν μέρει την πολύ καλή απόδοση σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού!Αυτοί που το είδαν είχαν το πρωτότυπο με την VGA ανάλυση στο βίντεο ή αυτό με την QVGA?

 

Δεν το ξέρω αυτό. Μόλις το δούμε από κοντά θα σας ενημερώσουμε για όλα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλά,στην προκυμένη περίπτοση δεν υπερτερεί μόνο εκεί!Αλλά αυτό είναι το θέμα του C905 αι όχι C905 VS i8510...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η*σαμσουνγκ πουλαει περισσοτερο.

 

μπορει να πουλαει περισσοτερο λογω design συσκευων αλλα απο καμερα δεν λενε πολλα τα samsung...

Link to comment
Share on other sites

Aν και θα βγω εκτός θέματος με την απάντησή μου,έχω να πω ότι το Samsung G800 έχει πολύ καλή απόδοση(με εξαίρεση τις νυχτερινές λήψεις).Κατά τα άλλα,έχει υψηλή λεπτομέρεια και ωραία χρώματα!
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το GPS δεν πρέπει καν να το υπολογίζουμε μια που είναι και κλειστο λειτουργικό (κατα συνέπεια χάρτες δεν μπορείς να εγκαταστήσεις όπως σε Symbian κινητά κλπ. πχ. Ν96,Ν78,Ν82....) και απ΄ότι είδα και στο C702 ενός φίλου μετά από εντατική ενασχόληση για ώρες το GoogleMaps και το Wayfinder 7 που ήταν εγκατεστημένα out of the box, δουλεύουν ναι μεν με το ενσωματωμένο GPS και Α-GPS αλλά μετά μόνο GPRS για κατέβασμα αρχείων χάρτη(πολλά kb,και μετά μαζεύονται MB......:mad:),για πλοήγηση ούτε λόγος-απαιτεί γενναιοδωρία μεγάλη στο GPRS dataplan λοιπόν ή όλη διαδικασία και πραγματικά δεν αξίζει αν έχεις δει Symbian ή Windows Mobile να συμβιβαστείς με μια μετριότατη εφαρμογή GPS.

Το μόνο που δέχομαι ως καλό στην συνδεσιμότητα του είναι το WiFi (αν είναι και κάλης απόδοσης βέβαια).

 

δηλ τελικα θα μπορουμε να χρησιμοποιησουμε το GPS ή οχι?

παιδια.....αν η τιμη θα ειναι περιπου 500 πιστευω θα ειναι πολυ καλη ...μην περνεται υποψιν μονο τα 8μεγαπιξελ αλλα και την περιπτωση της ενσωματομενης κεραιας GPS....

κατι νεο για το σαρ ξερουμε...τι εχει παθει η σε και ολα της τα μοντελα τα βγαζει απο 0,96 και πανω...?δεν καταλαβαινει οτι ο κοσμος τα ψαχνει αυτα ....?

κατι ακομα ξερουμε ποτε θα θτασει ελλαδα.....?

http://www.myspace.com/alexis747

http://www.alexis747.hi5.com

 

Η μεγαλυτερη αποδειξη της αγαπης, ειναι να αφηνουμε αυτους που αγαπαμε ν να ζησουν ελευθεροι ....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, είδα τελικά το C905 και ακολουθούν οι πρώτες live photos:

 

http://www.myphone.gr/gallery/showphoto.php/photo/20137/cat/500/ppuser/4

 

http://www.myphone.gr/gallery/showphoto.php/photo/20138/cat/500/ppuser/4

 

http://www.myphone.gr/gallery/showphoto.php/photo/20139/cat/500/ppuser/4

 

Με κάθε ειλικρίνεια, εάν κάποιος έχει το Κ850, το C902, το C702 ή οποιοδήποτε άλλο από τα τελευταία μοντέλα της SE, δεν υπάρχει κάτι καινούργιο να δει. Το μενού είναι ίδιο και απαράλαχτο, οι λειτουργίες επίσης και, γενικά, τίποτα το νέο.

 

Η κατασκευή μια χαρά μου φάνηκε, δεν είδα τριγμούς κτλ, ωστόσο θα αναφέρω τρία (3) πράγματα που δεν μου χτύπησαν καλά.

 

1. Όταν πίεζα το κάτω μέρος της οθόνης ή τα δύο soft-keys, η οθόνη «κυμάτιζε» στο κάτω μέρος της. Προφανώς κάτι δεν πατάει καλά εκεί.

 

2. Δεν υπάρχει μπροστινή κάμερα για βιντεοκλήσεις.

 

3. Τουλάχιστον στην συσκευή που είδα εγώ, το κουμπί της κάμερας είναι το χειρότερο που έχω δει. Είναι βυθισμένο προς τα μέσα και αν κάποιος έχει μεγάλα δάχτυλα όπως εγώ, θα δυσκολευτεί πολύ να βγάλει φωτογραφίες.

 

Βεβαίως, τα 1) και 3) μπορεί στα μοντέλα παραγωγής να έχουν διορθωθεί, ωστόσο θεώρησα καλό να τα αναφέρω.

 

Έβγαλα μερικές photos με το C905 αλλά το myphone δεν τις δέχεται οπότε αύριο θα τις ανεβάσω κάπου αλλού.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson C905

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...