Jump to content

[S60 3rd Edition] Πιστοποιητικά - Διαδικασία Symbian Signed


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά γιατί τα κάνετε δύσκολα...;

Οι οδηγίες είναι σαφείς!

xyz.cer & xyz.key

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ο ο δηγος του στεφανου,ειναι αναλυτικοτατος,idiot-proof:p

 

:lol: για την αποφυγη παρεξηγησεων-ερωτησεων..:p

 

Βρηκα και ενα κολπο για να κανεις το δικο σου πιστοποιητικο αλλα ειναι καπως περιπλοκη διαδικασια και πιστευω οτι ειναι πολυ πιο ευκολοτερο να το παρεις απο ενα απο τα δυο κινεζικα σαιτ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

έκανα αναβάθμιση του E51 στο firmware 400-34-011 / 26-5-2009 / RM-244 και ενώ πριν την αναβάθμιση είχα την δυνατότητα να κάνω sign όποια εφαρμογή ήθελα τώρα δεν μπορώ...

 

Επίσης Ενώ είχα κάνει FULL BACKUP του C: και FULL ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ μετά την αναβάθμιση, οι επαφές και τα μυνήματα επανήλθαν ΑΛΛΑ όλες μου οι ρυθμίσεις καθώς και τα προγράμματα που είχα εγκαταστήσει στην μνημη του τηλεφώνου εξαφανίστηκαν....

 

Εννοείται ότι έχω κατεβάσει απο το γνωστό κινέζικο site το certificate για το κινητό μου (το οποίο δούλευε μια χαρά πριν την αναβάθμιση) και ότι στις ρυθμίσεις του κινητού έχω βάλει να εγκαθιστά ΟΛΕΣ τις εφαρμογές και έχω επίσης ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ τον έλεγχο πιστοποιητικού...

 

Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

βασικα δεν καταλαβα το προβλημα σου! Δηλαδη μετα την αναβαθμιση δεν μπορεις να υπογραψεις εφαρμογες?

 

Η εχεις το γνωστο προβλημα αφου κανεις αναβθμιση να μην λειτοργουν οι εφαρμομες? Τοτε απεγκατασταση, υπογραφη οσες χρειαζεται και ξαναεγκατασταση. Αν βεβαια αυτο εννοεις!

Link to comment
Share on other sites

Μετά την Αναβάθμιση και ενώ χρησιμοποιώ το ίδιο πιστοποιητικό ΔΕΝ μπορώ να υπογράψω καμιά εφαρμογή....
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να κατεβασεις νεο πιστοποιητικο απο τ 2ο ποστ απο το κινεζικο που δινει διαφορετικα πιστοποιητικα απο το οπντα.

Τωρα δεν ξερω το λογο που δεν δουλευει. Ισως τα υπολοιπα παιδια γνωριζουν.

Εγω παντως αυτο μπορω να σου προτεινω!

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να κατεβασεις νεο πιστοποιητικο απο τ 2ο ποστ απο το κινεζικο που δινει διαφορετικα πιστοποιητικα απο το οπντα.

Τωρα δεν ξερω το λογο που δεν δουλευει. Ισως τα υπολοιπα παιδια γνωριζουν.

Εγω παντως αυτο μπορω να σου προτεινω!

 

Ευχαριστώ για την απάντηση...

 

Το έχω κάνει ήδη αυτό που προτείνεις και δεν έγινε τίποτα...θα το ξαναδοκιμάσω όμως..

 

Φαντάσου ότι έχω φτιάξει και πιστοποιητικό με τη μέθοδο του drakkarious με το HEX Comparison αλλά και πάλι ΤΙΠΟΤΑ!!!!

 

μάλλον το κόβω να κάνω και κανα hard reset σύντομα...

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον πρεπει να κανεις hard format στην συσκευη σου. Το προβλημα ειναι αλλου γιατι πριν το πιστοποιητικο σου λειτουργουσε κανονικα. Δοκιμασες να κανεις εγκατασατση στην συσκευη σου αλλες εφαρμογες (signed)? Τις κανει κανονικα?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου ότι έχω φτιάξει και πιστοποιητικό με τη μέθοδο του drakkarious με το HEX Comparison αλλά και πάλι ΤΙΠΟΤΑ!!!!

 

Aυτη η μεθοδος αποδεδειγμενα δεν λειτουργει. Τουλαχιστον οχι ακομη.

 

Και μιας και το ανεφερε αυτο ο φιλος gianpithio ηθελα να σου στειλω πμ να στο πω. Ειχα κανει λαθος και νομιζα οτι λειτουργουσε.

Επειδη θελω να κανω μια δοκιμη σχετικα με αυτη την μεθοδο εχει κανεις να μου στειλει τα αρχεια cer και key απο το αλλο σαιτ που δεν λειτουργουσε τωρα τελευταια και βγηκε απο το πρωτο ποστ?

Link to comment
Share on other sites

Aπο οτι καταλαβα θελεις το cer και key απο το:

http://andy.ehandysoft.com/devcert.php

 

Οριστε τα δικα μου εχω και απο εκει :O

http://www.speedyshare.com/921852335.html

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτα θελω ευχαριστω gianpithio.:)

Για να δουμε αν θα γινει κατι με αυτα!

Ελπιζω να προλαβω σημερα να κανω την δοκιμη που θελω αλλιως αυριο βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτα θελω ευχαριστω gianpithio.:)

Για να δουμε αν θα γινει κατι με αυτα!

Ελπιζω να προλαβω σημερα να κανω την δοκιμη που θελω αλλιως αυριο βραδυ.

 

εμένα πάντως δεν μου δούλεψε.... Και το έκανα 2-3 φορές μήπως και καλά έκανα κανα λάθος ΑΛΛΑ τίποτα....:(

 

Διάβασα σχόλια για το νέο firmware του E51 και μάλλον (όσοι το έχουνε) την πατήσαμε... Λέει ότι το κάνει να μην είναι hackable...:mad:

Άρα μέχρι να βρεθεί τρόπος θα περιμένω... ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ....:cry:

 

@gianpithio εννοείς signed απο εμένα πριν την αναβάθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός πως είναι unhackable το νέο firmware δεν σημαίνει πως δεν δέχεται και εφαρμογές οι οποίες είναι υπογεγραμμένες με προσωπικό πιστοποιητικό.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

άρα ΔΕΝ το γλυτώνω το hard-reset!!!!!

 

EDIT: @gianpithio και @ItChrist86 Εφαρμογές που είναι ήδη Signed τις κάνει εγκατάσταση...!!!!

Αυτές που είναι Unsigned δεν μου τις υπογράφει με το δικό μου πιστοποιητικό μετά την Αναβάθμιση....

Link to comment
Share on other sites

Αυτές που είναι Unsigned δεν μου τις υπογράφει με το δικό μου πιστοποιητικό μετά την Αναβάθμιση....

 

Αλλο δεν μπορουν να κανουν εγκατασταση και αλλο δεν τις υπογραφει μεσα στο pc.

 

Τελικα εκανες hard format? Δωσε μας περισσοτερες πληροφοριες για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

άρα ΔΕΝ το γλυτώνω το hard-reset!!!!!

 

EDIT: @gianpithio και @ItChrist86 Εφαρμογές που είναι ήδη Signed τις κάνει εγκατάσταση...!!!!

Αυτές που είναι Unsigned δεν μου τις υπογράφει με το δικό μου πιστοποιητικό μετά την Αναβάθμιση....

 

Bασικα με ποιο τροπο υπογραφεις τις εφαρμογες σου?

Γιατι μετα την αναβαθμιση δεν αλλαξε κατι στον υπολογιστη σου οποτε θα πρεπε να τις υπογραφει κανονικα.

 

Μηπως για υπογραφη χρησιμοποιεις καποιες εφαρμογες για το κνητο και οχι μεσω Η/Υ?

Link to comment
Share on other sites

Αλλο δεν μπορουν να κανουν εγκατασταση και αλλο δεν τις υπογραφει μεσα στο pc.

 

Τελικα εκανες hard format? Δωσε μας περισσοτερες πληροφοριες για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε.

 

Bασικα με ποιο τροπο υπογραφεις τις εφαρμογες σου?

Γιατι μετα την αναβαθμιση δεν αλλαξε κατι στον υπολογιστη σου οποτε θα πρεπε να τις υπογραφει κανονικα.

 

Μηπως για υπογραφη χρησιμοποιεις καποιες εφαρμογες για το κνητο και οχι μεσω Η/Υ?

 

Μέσω του κινητού υπογράφω τις εφαρμογές... με το "FreeSigner for S603rd.cn" (αυτό βγάζει στο about)... με δικό μου πιστοποιητικό απο το γνωστό Κινέζικο site...

 

Μου δούλευε μια χαρά μέχρι την αναβάθμιση...

 

Βασικά δεν έχω κάνει ακόμα hard - reset... δεν είχα τον χρόνο...

 

EDIT: Ξαναδοκίμασα τον πρώτο τρόπο αλλα δεν μου τρέχει στον υπολογιστή... Any help σε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο και δεν σου τα υπογραφει. Επειδη ειναι μεσω συσκευης.

 

Μεσω του Η/Υ δεν θα χεις προβλημα.

Που κολλας και δεν λειτουργει? Τι εκανες ακριβως?

Εχεις κανει σωστα ολα τα παρακατω?

Κατεβάζουμε στον υπολογιστή μας αυτό το zip το οποίο περιέχει το φάκελο με όσα χρειαζόμαστε για να υπογράφουμε όλες τις εφαρμογές.

 

Τι πρέπει να κάνουμε:

 

* Βγάζουμε το φάκελο "SignSis" από το .zip αρχείο.

* Βάζουμε τα αρχεία .cer και .key που κατεβάσαμε από το ρώσικο siteστον προαναφερθέν φάκελο "SignSis", μετανομάζοντάς τα σε xyz χωρίς να πειράξουμε τις επεκτάσεις τους.

* Βάζουμε το αρχείο εγκατάστασης της εφαρμογής (sis/sisX) που θέλουμε να υπογράψουμε κάθε φορά μέσα στο φάκελο αυτό.

* Το μετονομάζουμε σε xyz χωρίς να πειράξουμε την επέκταση του.

* Για να ολοκληρωθεί η διαδικασία, θα πρέπει:

o αν το αρχείο προς υπογραφή είναι sis, να εκτελέσουμε το "auto_signsis.bat".

o αν το αρχείο προς υπογραφή είναι sisX, να εκτελέσουμε το "auto_signsisX.bat".

 

Το υπογεγραμμένο αρχείο δημιουργείται αυτόματα με όνομα "xyz_signed.sis" ή "xyz_signed.sisX", ανάλογα. Αυτό περνάμε και εγκαθιστάμε στο κινητό.

 

Σημείωση:

Ιδιαίτερη προσοχή θα πρέπει να δοθεί κατά τη μετονομασία των .cer & .key ώστε να γίνει σωστά.

Γι' αυτό το σκοπό θα πρέπει να ενεργοποιήσετε στον υπολογιστή σας την εμφάνιση των καταλήξεων των αρχείων. Για να γίνει αυτό πηγαίνετε στον "Πίνακα ελέγχου" και στις "Επιλογές φακέλων" στη καρτέλα "Προβολή" αποεπιλέγετε την επιλογή που λέει "Απόκρυψη επεκτάσεων για γνωστούς τύπους αρχείων".

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο και δεν σου τα υπογραφει. Επειδη ειναι μεσω συσκευης.

 

Μεσω του Η/Υ δεν θα χεις προβλημα.

Που κολλας και δεν λειτουργει? Τι εκανες ακριβως?

Εχεις κανει σωστα ολα τα παρακατω?

 

αυτό κάνω αλλά με το πιστοποιητικό απο το Κινέζικο site που μου δούλευε...

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μου στείλεις σε Pm το Ρώσικο site για να βγάλω πιστοποιητικό καινούριο? Ευχαριστώ..!!! (Ή δεν είναι Ρωσικό και είναι το κινέζικο που έχει ο "οδηγός" στο πρώτο post?)

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα εγγραφη στο .imobile και μετα απο 6-7 ωρες ακομα δεν μου εβγαλαν το πιστοποιητικο...τοσο πολυ αργει?
:up:
Link to comment
Share on other sites

Μερικες φορες αργει αναλογα με την ζητηση. Εαν εγιναν ολα σωστα μην ανησυχεις περιμενε μεχρι να σου το ετοιμασουν..
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

απλα επειδη ελεγε στον οδηγο 2-3 ωρες γιαυτο μου φανηκε παραξενο...ολα σωστα τα εκανα αλλα ακομα ειναι σε πορτοκαλι ενδειξη... υπομονη λοιπον....
:up:
Link to comment
Share on other sites

Oταν εγραφα τον οδηγο τοσο ηθελε γιατι δεν ηταν το σαιτ αυτο τοσο διαδεδομενο.

Τωρα που εγινε πιο γνωστο αυξηθηκε η ζητηση οποτε κανουν παραπανω απο 2-3 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Oταν εγραφα τον οδηγο τοσο ηθελε γιατι δεν ηταν το σαιτ αυτο τοσο διαδεδομενο.

Τωρα που εγινε πιο γνωστο αυξηθηκε η ζητηση οποτε κανουν παραπανω απο 2-3 ωρες.

...αυριο πρωι κλεινω 2 μερες...καλα παμε!

:up:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...