Jump to content

LG KC550


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 633
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εμπιστευομαι την LG γενικα στα προϊοντα της και μεχρι στιγμης εχω στην κατοχη μου ενα mini hi-fi, μια tv lcd 22 ιντσων και ενα laptop.. ολα πολυ καλα, λειτουργικα και με καλη εγγυηση! Κινητο απο την εν λογω εταιρια δεν εχω αποκτησει μεχρι στιγμης και οταν ειδα το συγκεκριμενο μοντελο στο e-shop εντυπωσιαστηκα αλλα παραλληλα με εβαλε σε σκεψεις για την τοσο χαμηλη τιμη του. Μηπως υστερει σε ποιοτητα κατασκευης; Παρακατω εχω καποια στοιχεια για να ελεγξουν οι κατοχοι του και να μας πουν..

 

Πατήστε στο κινητό * # 0 6 # και θα σας εμφανιστεί το λεγόμενο ΙΜΕΙ

(international mobile equipment identity)

Κοιτάξτε του αριθμούς 7ο και 8ο

Κωδικός αριθμός τηλεφώνου : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

 

ΕΑΝ οι αριθμοί επτά & οκτώ είναι 02 ή 20 αυτό σημαίνει πως συναρμολογήθηκε στην περιοχή Emirates που είναι πολύ κακή ποιότητα

 

ΕΑΝ οι αριθμοί επτά & οκτώ είναι 08 ή 80 αυτό σημαίνει πως κατασκευάστηκε στη Γερμανία που δεν είναι κακό

 

ΕΑΝ οι αριθμοί επτά & οκτώ είναι 01 ή 10 αυτό σημαίνει πως κατασκευάστηκε στη Φινλανδία που είναι καλό

 

ΕΑΝ οι αριθμοί επτά & οκτώ είναι 00 αυτό σημαίνει πως κατασκευάστηκε στο αρχικό εργοστάσιο που είναι η καλύτερη ποιότητα

 

ΕΑΝ οι αριθμοί επτά & οκτώ είναι 13 αυτό σημαίνει πως συναρμολογήθηκε στο Αζερμπαϊτζάν που είναι πολύ κακή ποιότητα και πολύ επικίνδυνο για την υγεία!

Και από που προκύπτουν αυτά??? :confused: σαν αστικός μύθος μου μοιάζουν :p

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσφατα πηρα με ανταλλαγη το Sony Ericsson Κ770(καινουργιο)απο ενα καταστημα στην Ομονοια και ειναι 02 αρα κατασκευασμενο στα Εμιρατα! Ξενερωσα οταν το ειδα και ακομα περισσοτερο που τριζει το πληκτρολογιο οταν γραφεις μηνυμα και νομιζεις πως θα σου διαλυθει στο χερι! Κατα τ'αλλα ειναι ενα πολυ λειτουργικο κινητο που βγαζει καλες φωτο(ικανοποιητικες το βραδυ)και λυπαμαι πολυ για την κακη κατασκευη του. Καποια στιγμη θα το αλλαξω και θελω το επομενο να ειναι πιο στιβαρο. Θα με ικανοποιησει το LG λετε; Παιζει ρολο απο που θα το παρω η ολα τα καταστηματα φερνουν κινητα που ειναι κατασκευασμενα οπουδηποτε και ο,τι τυχει στον καθενα; Επισης θα ηθελα να μαθω γενικα ποσο ευκολο ειναι στη χρηση του για καποιον που εχει συνηθισει Sony Ericsson(και λιγο Nokia).

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Και από που προκύπτουν αυτά??? :confused: σαν αστικός μύθος μου μοιάζουν :p

Αυτο δεν το ξερω, κι εγω σε ενα forum τα βρηκα, αλλα το δοκιμασα και μου εβγαλε το IMEI. Θεωρω οτι ειναι αληθεια και σκεφτομαι επισης οτι πολλα κινητα που ερχονται στη χωρα μας ειναι μουφα κατασκευη και τα παιρνουν πιο φθηνα οι απατεωνες οι δικοι μας! Μακαρι να βγω ψευτης.. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Παντως απο υποστηριξη βλεπω πολυ χαλι στο σαιτ της LG.Δεν μπορω να βρω ουτε ενα manual.Τι γινεται ρε παιδια?Μαλλον θα το εχω αυριο το κινητο.Απο e-shop 195

ευρα.Ειναι σιγουρα για τα λεφτα του πολυ καλο παντως.Αν και κατι βιντεακια που υπαρχουν στην αρχη του θεματος τα ειδα και τρομαξα λιγο.Πολλα σπασιματα στην κινηση βλεπω.Επισης αυτο που κανει η LG να λεει οτι τραβαει βιντεο στα 30( που ειναι ψεμα) ειναι λιγο χοντρο δουλεμα.

Link to comment
Share on other sites

Eγω ακουσα πολυ θετικα σχολια για το βιντεο του.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιεμαι κανεναν δεν προβληματισαν αυτα που εγραψα παραπανω; Και αφου εχουν τοσοι πολλοι την απορια που δεν τραβαει στα 30fps βιντεο γιατι δεν ρωτησε κανεις την LG; Καποια εξηγηση καλη η κακη θα ειχαν να δωσουν και ειναι υποχρεωμενοι εφοσον αναγραφεται στο κουτι και στα reviews οτι τραβαει στα 30. Απλα μου κανει εντυπωση...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που είδα ένα βιντεο στο Internet μου φάνηκε μια χαρά :)(για κινητό μη σου πω και για φωτογραφική) και ας είναι 15fps

 

Κατεβάστε το και δείτε το!!! Τα άλλα είναι υποθέσεις

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Οντως ειναι καλο το βιντεο απ'οτι φαινεται, καλυτερο απο τα περισσοτερα κινητα που κυκλοφορουν στην αγορα. Ο φιλος που το παρηγγειλε απο e-shop αν μπορει να μας πει κι αυτος την αποψη του(επειδη σκεφτομαι να το παρω κι εγω απο εκει)και πως ειναι απο ποιοτητα κατασκευης(που κατασκευαστηκε κλπ.)
Link to comment
Share on other sites

Δεν προλαβα να το παρω σημερα .Αυριο τωρα.Σχετικα με το βιντεο εγω λεω απλα οτι ειδα απο τα βιντεακια που παραθετουν οι φιλοι στην αρχη ,αλλα και στο βιντεο που ειδα στο gsmArena .Τωρα μολις που μπηκα στο gsmarena βλεπω οτι αλλαξαν τοσο το τελικο συμπερασμα που ειχαν για το βιντεο του 550 οσο και το βιντεακι που ειχαν.Τωρα εβαλαν δυο το ενα στα 30 http://www.gsmarena.com/lg_kc550-review-268p5.php Καποιος φιλος με καλα αγγλικα ας κανει μια μεταφρασουλα.

 

Ασχετα με τις επιδοσεις στο βιντεο το 550 ειναι λαυρακι πιστευω.Για μενα που δεν χρειαζομαι 3g ,ασυρματο ιντερνετ,δορυφορικη πλοηγηση κ.λ.π.Νομιζω ειναι οτι καλυτερο.Δε λεω καλο το Ν82, κορυφη,αλλα μην ξεχναμε οτι εχει και διπλασια τιμη.

Θα επανελθω το σαββατοκυρικο με περισσοτερα σχετικα με το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...αφου ειχα λιωσει τα forum για το lg kc550 τελικως το αγορασα απο το electroworld πριν 2 ή 3 μερες στα 169Ε. Το κινητο ειναι πολυ ωραιο, βεβαια αν δεν ειχες την αισθηση οτι θα σου μεινει στο χερι και οτι εχεις ενα κινητο με 5mp καμερα η οποια τραβαει το βραδυ χειροτερες φωτογραφιες απο το k800 που ειναι 3mp ....θα ταν καλυτερα ...παρολ' αυτα ειμαι χαρουμενος για την επιλογη μου...ομως με εχουν προβληματισει καποια πραγματα οπως αν θελω να βαλω καποια αλλα ακουστικα η bluetooth που θα τα βρω?υπαρχουν? και ακομα οταν εισαι ετοιμος να τραβηξεις φωτογραφια και πατησεις το λουλουδακι(αριστερα) ή το χερι(κατω) απο το Dpad τι αλλαζει στην ληψη της φωτογραφιας?
Link to comment
Share on other sites

παίδες και στο διαφημιστικό του Κωτσόβολου το έχει προσφορά 169€ !! :D

 

μπράβο στην LG και πάλι...

MyPhone history: Nokia 3310/6510 / Motorola V535/ V360 / Ubiquio 401 / O2 XDA Flame / Omnia i900 / GB T600 / Nokia 5230 / Huawei Ideos X5 / Toshiba AT100 / Samsung Duos / Lenovo 3500H /:cool:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το οτι θα σου μεινει στο χερι με ανησυχει! Δεν ειναι καλη κατασκευη το κινητο; Οσο για την καμερα μου φαινεται υπερβολικο να τραβαει χειροτερες βραδυνες απο το Κ800. Μηπως δεν το ρυθμισες σωστα για βραδυ; Εχω το Κ770 και θελω να ξερω αν αξιζει τον κοπο να τ'αλλαξω με το LG.
Link to comment
Share on other sites

Koιταξε τη μερα σιγουρα τραβαει καλυτερες φωτογραφιες τωρα για το βραδυ εγω ειμαι επιφιλακτικος γενικα να συγκρινω κινητα με xenon flash με αλλα που εχουν απλο led σε σχεση με το k770 το led του KC550 πρεπει να ειναι πολυ δυνατοτερο, γενικα εχει παρα πολυ δυνατο led για το μεγεθος του, πιστευω πως η αισθηση που εχεις οτι θα σου μεινει στο χερι ειναι ισως επειδη ειναι αρχη σιγα σιγα θα το συνηθισεις αυτο το κουνιμα στο slider, σε οτι αναφορα αν αξιζει να αλλαξεις με το k770 πιστευω οτι οποιοδηποτε κινητο και να σκεφτοσουν να παρεις θα αξιζε μιας και το k770 ειναι πολυ επικυνδινο σαν κινητο sar 1.7 ??? αν ειναι δυνατον :blink:
Link to comment
Share on other sites

Το πηρα χθες τελικα αλλα δεν ασχοληθηκα και πολυ με ρυθμισεις στις φωτογραφιες.

Το βιντεο τελικα ειναι πολυ καλο, ομως εχει καποια προβληματακια στη κινηση που

δεν ειναι εντελως ομαλη.Εκανα κατι βιντεακια με το Any comverter απο 3gp σε mpeg και το προγραμμα εδειχνε οτι τα βιντεακια ειναι σε 15 fps.

Απορω τοσο δυσκολο ειναι μεσα στο σιντι να εβαζαν και ενα manual για να μην τρεχουμε στο βιβλιαρακι συνεχεια.Παντως γενικα θεωρω το τηλεφωνο σαν μια πολυ καλη αγορα.Αν η τιμη του επεσε οπως λενε καποια φιλοι στα 170 ετσι μουρχεται να παω να αγορασω και δευτερο, που λεει ο λογος .

Δυο αποριες

-Το LG PCsuite δεν βλεπει το κινητο.Τι μπορωνα κανω?

-Για αναβαθμιση πρεπει να παω στην LG?

 

Υ.Γ.Παντως αυτο με τα fps ειναι ΘΕΜΑ και απορω τι εχουν να που οι τις LG.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι θα σου μεινει στο χερι το ειπα επειδη πριν ειχα το w910 της sony ericsson, του οποιου ο μηχανισμος ειναι καταπληκτικος.... η κατασκευη του κινητου μια χαρα μου φαινεται... δεν ειμαι ειδικος βεβαια. Επισης το flash ειναι παρα πολυ δυνατο αλλα απο οτι φαινεται δεν ειναι xenon ...ειχα το k800 παλιοτερα και μπορω να πω οτι ειχε καλυτερη φωτογραφια...βεβαια η φωτογραφια του kc550 δεν παιζεται την ημερα
Link to comment
Share on other sites

Το πηρα χθες τελικα αλλα δεν ασχοληθηκα και πολυ με ρυθμισεις στις φωτογραφιες.

Το βιντεο τελικα ειναι πολυ καλο, ομως εχει καποια προβληματακια στη κινηση που

δεν ειναι εντελως ομαλη.Εκανα κατι βιντεακια με το Any comverter απο 3gp σε mpeg και το προγραμμα εδειχνε οτι τα βιντεακια ειναι σε 15 fps.

Απορω τοσο δυσκολο ειναι μεσα στο σιντι να εβαζαν και ενα manual για να μην τρεχουμε στο βιβλιαρακι συνεχεια.Παντως γενικα θεωρω το τηλεφωνο σαν μια πολυ καλη αγορα.Αν η τιμη του επεσε οπως λενε καποια φιλοι στα 170 ετσι μουρχεται να παω να αγορασω και δευτερο, που λεει ο λογος .

Δυο αποριες

-Το LG PCsuite δεν βλεπει το κινητο.Τι μπορωνα κανω?

-Για αναβαθμιση πρεπει να παω στην LG?

 

Υ.Γ.Παντως αυτο με τα fps ειναι ΘΕΜΑ και απορω τι εχουν να που οι τις LG.

για το pcsuite να ελεξεις μηπως ειναι το κινητο σου σε λειτουργια μοναδας αποθηκευσης γιατι πρεπει να ειναι σε τυπου υπηρεσια δεδομενων για την αναβαθμιση υπαρχει προγραμμα της lg αλλα μπορω να πω οτι ειναι πολυ δισλειτουργικο εμενα μου φυγε ο κ*λος για να το κανω συνδεσω και στην τελικη μου την ειπε οτι και καλα το κινητο δεν υποστηριζεται

 

Η lg ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙ ΤΟ SOFTWARE ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ....

Link to comment
Share on other sites

Το Κ810 έχει σίγουρα καλύτερη ποιότητα φωτογραφία, πέρα από το xenon flash. Το led πάντως που έχει βολεύει πάρα πολύ για φακός το βράδυ! Δε περίμενα να βγάζει τόσο φως! Κατασκευή, πέρα από τη μικρή ανοχή που έχει το δεξί μέρος του slide, μου φαίνεται πολύ καλή και σίγουρα καλύτερη από το joystick της SE! :lol:

169 Ευρώ ε? Και όσο σκέφτομαι πως όταν το πήρα έκανε 255 :( ...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα απ'ολα αυτα που διαβαζω σκεφτομαι οτι ειναι ενα κινητο του στυλ "ο,τι πληρωνεις παιρνεις" που ενω φαινεται εντυπωσιακο στα χαρακτηριστικα δεν συγκρινεται με αλλα κινητα της κατηγοριας του στα 5 megapixel. Γιατι με εκπλησσει το γεγονος οτι τα πιο πολλα κυμαινονται στα 300-400 ευρω και αυτο κοστιζει 170-195, ενω π.χ. το KF510 αυτη τη στιγμη πωλειται στην ιδια τιμη(e-shop)και ειναι χαμηλοτερης κατηγοριας.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα απ'ολα αυτα που διαβαζω σκεφτομαι οτι ειναι ενα κινητο του στυλ "ο,τι πληρωνεις παιρνεις" που ενω φαινεται εντυπωσιακο στα χαρακτηριστικα δεν συγκρινεται με αλλα κινητα της κατηγοριας του στα 5 megapixel. Γιατι με εκπλησσει το γεγονος οτι τα πιο πολλα κυμαινονται στα 300-400 ευρω και αυτο κοστιζει 170-195, ενω π.χ. το KF510 αυτη τη στιγμη πωλειται στην ιδια τιμη(e-shop)και ειναι χαμηλοτερης κατηγοριας.

Ειναι φτηνό γιατί ας πούμε ΔΕΝ είναι 3G.. το sumsung G600 ομοίως είναι φτηνό στα 5mp (210€, από 295€ πριν 2 ευδομαδες δηλαδη 85€ κάτω 30%) πλέον γιατί επίσης δεν ειναι 3G. για αυτό εχει <200 ;) Εδώ υπάρχει το Κ770 που ΕΙΝΑΙ 3G στα 3.2mp (το ίδιο με 5mp είναι για μένα) που έχει 185€. Πως είναι φτηνό στα 200 :)

Ασε που η LG ανακοίνωσε κινητό 8mp (ομοίως όχι 3G) και άρα έπρεπε να πέσει η τιμή του.

 

ΥΓ.Ας πεί και κανας νεος χρηστης πόσο του κρατάει η μπαταρία έτσι να έχουμε ποικιλία.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Οκ συμφωνοι στο θεμα του 3G. Ηταν κατι που δεν με ενδιεφερε ουτως η αλλως και γι'αυτο δεν το υπολογισα. Η διαφορα στα megapixel δεν ειναι μεγαλη αλλα υποθετω οτι το LG θα βγαζει πιο καλες και καθαρες φωτο απο το Κ770. Αν οχι τοτε γιατι να το παρω; Ναι θα μ'ενδιαφερε κι εμενα να μαθω ποσο κραταει η μπαταρια και ποσο θελει για να φορτισει οταν αδειασει εντελως.
Link to comment
Share on other sites

στις αρχες που το κοιτουσα ποση ωρα κανει να φορτισει νομιζω ηθελε 2.30 ωρες απο αδειο για να φορτισει, υπερβολικα πολυ, εμενα μου κραταει 4 μερες (μαζι με τις νυχτες) το κινητο οπως εχω ξανα πει, αλλα εξαρταται τη χρηση που κανει ο καθενας
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια το κινητο στην τιμη αυτη που εχει ασυζητητει ειναι αριστη αγορα!!

εγω το εχω 2 εβδομαδες και οι εντυπωσεις μου ειναι...

ΤΑ ΥΠΕΡ

Πολυ καλη οθονη με ζωντανα χρωματα(στο φως του ηλιου χανει καπως)

Αριστο μενου και πολυ λειτουργικο εχει ολες τις ευκολιες(ηχογραφηση κλησης,9 συντομευσεις κλπ)

Πολυ καλες φωτογραφιες

Αρκετα καλο βιντεο(και ακομα καλυτερο οταν βγει η αναβαθμιση σε 30 καρε.)

Καλη αυτονομια μπαταριας(με μικρη χρηση χωρις κλεισιμο το βραδυ περναει τις 4 μερες)

Πολυ καλο σημα του δεκτη

Παρα πολυ χαμηλο SAR (βασικοτατο για μενα)

ΤΑ ΚΑΤΑ

για να πω την αληθεια δεν μπορω να βρω κατι σημαντικο μειον του κινητου,το μονο για μενα ειναι ο τζογος που εχει λιγο το slide και τιποτε αλλο:)

 

με λιγα λογια το κινητο αξιζει πολυ περισσοτερα βασει δυνατοτητων και αποδοσης οποτε θεωρω οτι σε αυτην την τιμη ειναι πραγματι Best buy:D

myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

επισης ειναι και πολυ ωραιο στιλιστικα, κανει αρκετα αλλα να μοιαζουν με κουμπουτερακια :p
Link to comment
Share on other sites

επισης ειναι και πολυ ωραιο στιλιστικα, κανει αρκετα αλλα να μοιαζουν με κουμπουτερακια :p

Προσωπικά διαφωνώ.. Δεν μου αρέσει ούτε σαν ομορφιά ούτε σαν ποιότητα:( χωρίς να λέω ότι είναι έκτρωμα :) Αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...