Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, εφόσον δουλεύεις με dual-boot σύστημα. Η άλλη λύση είναι να έχεις σε ένα από τα δύο Operating Systems το VMWare ή συναφές πρόγραμμα, και να έχεις φορτωμένο το άλλο OS μέσα στο VMWare

 

Καλημερα.Επειδη ειμαι και εγω newbie στο LINUX θα ηθελα να ρωτησω

το εξης:

 

Μπορω να εχω τα XP και να εγκαταστησω το VMWARE ή το VIRTUAL PC

ωστε να εχω Linux μεσα απο τα windows;

 

Σκεφτομαι να εγκαταστησω τα SUSE 10.1 και την UBUNTU

Μπορω να τα εγκαταστησω κανονικα μεσα απο τα προγ/τα που ανεφερα

και οποτε θελω να μπαινω και να δουλευω σε οποιο απο τα 2 θελω;

 

Ευχαριστω

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@gesamfunai

Ναι μπορείς να το βάλεις, όπως και οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό

@babis21

Καλύτερα να εγκαταστήσεις το automatix: είναι ένα πρόγραμμα που εγκαθιστά αρκετά προγράμματα που θέλεις αυτόματα. Οδηγίες http://www.ubuntuforums.org/showthread.php?t=177646

 

@ostvarivanje

pc suite της Nokia σε Linux: οχι, υπάρχουν κάποια προγράμματα για νοκια αλλά δεν έχω νόκια και δεν εχω ασχοληθει.

Διάβασε προσεκτικά οδηγούς που αναφέρουν πως θα φτιάξεις dual boot systems. Αν θες να πειραματιστείς πρώτα με το λινουξ, καλύτερα να το εγκαταστήσεις μέσω vmware και να το φορτώνεις από κει. Η πείρα μου με τα dual boot μου έχει δείξει ότι είναι φοβερά δύσχρηστα: φαντάσου να δουλεύεις ένα αρχείο κειμένου στα windows και να θες να βάλεις μια εικόνα που έχεις κατεβάσει στο λίνουξ. Κάνεις reboot, την παίρνεις με φλασάκι και ξαναφορτώνεις linux. Πολύ μανούρα. Dual boot θα συνιστούσα μόνο άμα παίζει κάποιος παιχνίδια.

Προσωπικά, έχω βάλει windows στο vmware και το φορτώνω μέσα από linux. δουλεύει άψογα και αρκετά γρήγορα. (Amd 64 3200, 1GB Ram(512 MBfor windows))

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε murex σε ευχαριστω

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

@gesamfunai

Ναι μπορείς να το βάλεις, όπως και οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό

@babis21

Καλύτερα να εγκαταστήσεις το automatix: είναι ένα πρόγραμμα που εγκαθιστά αρκετά προγράμματα που θέλεις αυτόματα. Οδηγίες http://www.ubuntuforums.org/showthread.php?t=177646

 

@ostvarivanje

pc suite της Nokia σε Linux: οχι, υπάρχουν κάποια προγράμματα για νοκια αλλά δεν έχω νόκια και δεν εχω ασχοληθει.

Διάβασε προσεκτικά οδηγούς που αναφέρουν πως θα φτιάξεις dual boot systems. Αν θες να πειραματιστείς πρώτα με το λινουξ, καλύτερα να το εγκαταστήσεις μέσω vmware και να το φορτώνεις από κει. Η πείρα μου με τα dual boot μου έχει δείξει ότι είναι φοβερά δύσχρηστα: φαντάσου να δουλεύεις ένα αρχείο κειμένου στα windows και να θες να βάλεις μια εικόνα που έχεις κατεβάσει στο λίνουξ. Κάνεις reboot, την παίρνεις με φλασάκι και ξαναφορτώνεις linux. Πολύ μανούρα. Dual boot θα συνιστούσα μόνο άμα παίζει κάποιος παιχνίδια.

Προσωπικά, έχω βάλει windows στο vmware και το φορτώνω μέσα από linux. δουλεύει άψογα και αρκετά γρήγορα. (Amd 64 3200, 1GB Ram(512 MBfor windows))

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Τελικά, έβαλα Knoppel 0.7 και μου άρεσε πάρα πολύ. Έχω όμως ένα πρόβλημα με την εγκατάσταση του usb adsl modem (sagem fast 840 over isdn). Βρήκα τους drivers από το cd για Linux, αλλά επειδή είναι η πρώτη μου επαφή, δεν έχω ιδέα τι πρέπει να κάνω.

Επίσης, partition σε ntfs πώς μπορώ να το κάνω mount. Έχω όλα τα αρχεία εκεί, τραγούδια κλπ, και θέλω να τα παίζω και από το knoppel. Αυτό που με καίει βέβαια περισσότερο είναι να μπορώ να μπω στο Ίντερνετ από το Linux.

To automatix, τι κάνει ακριβώς; Εγκαθίσταται σε Knoppix;

Αυτές οι απορίες για τώρα :)

 

----> Τελικά, προσπάθησα να εγκαταστήσω το modem σύμφωνα με τις οδηγίες του manual και των drivers που έδινε το cd για το sagem και τώρα το modem ανάβει και το φωτάκι του dsl. Τι πρέπει να κάνω τώρα για να συνδεθώ. Και πώς μπορώ να καταλάβω ότι το modem λειτουργεί κανονικά;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγόρασα το zyxel prestige 660hb, έκανα ότι ρυθμίσεις χρειαζόταν και τώρα γράφω αυτό το μήνυμα με αυτό συνδεδεμένο. Δυστυχώς όμως δεν κατάφερα να συνδεθώ με το Knoppel 0.7 Ούτε στη διεύθυνση αυτή http://192.168.1.1 που είναι για να ρυθμίσω το modem δεν μπαίνει. Τι πρέπει να κάνω; Πώς θα ενεργοποιήσω την κάρτα δικτύου στο Knoppel;
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το knoppel σε ρωτάει για τις ρυθμίσεις του δικτύου όταν ξεκινάει. Γενικά στο linux πάντως μπορείς να σεττάρεις την κάρτα δικτύου με την εντολή ifconfig. (man ifconfig)
Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Θα το δοκιμάσω. Τώρα είμαι στη δουλειά και δεν μπορώ. Όταν γυρίσω σπίτι θα το δω και θα επανέλθω αν έχω κάποιο πρόβλημα.

 

-->Αν μπορεί, ας με βοηθήσει κάποιος. Πρώτα απ' όλα πώς μπορώ να ενεργοποιήσω την κάρτα γραφικών μου. Είναι msi 7600gt. Και το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι προσπαθώντας να μεταφέρω το /home σε ένα άλλο partition για να έχω αρκετό χώρο, μου λέει ότι δεν έχω δικαιώματα. Αυτό γίνεται, δηλαδή, μόνο από την κονσόλα ως root ή μπορώ να το κάνω και από το γραφικό περιβάλλον; Πώς μπορώ να έχω πάντα δικαιώματα root, μιας και είμαι ο μοναδικός που χρησιμοποιώ αυτόν τον υπολογιστή;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

εγώ συνηστώ σε όλους τους αρχάριους να αρχίσουν με ubuntu.

To sagem που έχω εγώ σε ubuntu δεν μου έχει βγάλει ποτέ πρόβλημα,

αν ρωτήσεις κάποιον άλλον θα σου ποει να πάς να πάρεις ένα router για να μην έχεις πρόβλημα, εγώ θα σου πώ να δοκιμάσεις την πιο δημοφιλή διανομή που υπάρχει για desktop pc.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, έβαλα το Mandriva Linux 2007 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Αναγνώρισε τα πάντα από πλευράς hardware και όλα είναι πολύ καλά. Αυτό όμως που θέλω να κάνω είναι να κάνω mount σε ένα partition και δεν μπορώ. Μάλλον, μπόρεσα αλλά πρέπει να αλλάξω δικαιώματα. Πώς μπορώ να το κάνω αυτό, γιατί είμαι πολύ νέος χρήστης στο Linux; Μου βγάζει συνέχεια άρνηση πρόσβασης.

Αν έχει αναφερθεί πουθενά αλλού στο forum να ζητήσω συγγνώμη προκαταβολικά και αν μπορείτε να μου δώσετε link για να το διαβάσω.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είσαι root για να το κάνεις αυτό.

δώσε στην κονσόλα "su" και το password του root, ή απλά μπες σαν root,

και κάνε mount το partition που θες...

 

edit: αν εννοείς ότι δεν σε αφήνει να ανοίξεις αρχεία κάνε mount το partition με τις παρακάτω εντολές:

 

mkdir /mnt/windows

 

mount /dev/hda1 /mnt/windows/ -t ntfs -o nls=utf8,umask=0222

 

 

Όπου hda1 είναι το partition που θες να κανεις mount, και εννοείται ως root.

Link to comment
Share on other sites

Το fstab έχει ως εξής:

/dev/sda1 / ext3 defaults 1 1

/dev/sda3 /home ext3 defaults 1 2

/dev/sda4 /home/ostvarivanje/desktop/sda4 ext2 defaults 1 2

/dev/hda /mnt/cdrom auto umask=0,users,noauto,ro,exec 0 0

/dev/hdb /mnt/cdrom2 auto umask=0,users,noauto,ro,exec 0 0

/dev/fd0 /mnt/floppy auto umask=0,users,sync,noauto,exec 0 0

none /proc proc defaults 0 0

/dev/sda2 swap swap defaults 0 0

Δεν έχω Windows, οπότε ούτε ntfs filsystem.

 

Για αυτό που με ενδιαφέρει είναι ο /dev/sda4

Έχει γίνει mount, αλλά δεν μπορώ να γράψω. Πώς μπορώ να γράψω σε αυτόν;

Επίσης, η εντολή man δεν υπάρχει. Για του λόγου του αληθές:

[root@dhcppc0 ~]# man

-bash: man: command not found

[root@dhcppc0 ~]#

Και δεν είναι μόνο αυτή η εντολή που δεν υπάρχει...

Επίσης, ήθελα να κατεβάσω κάτι και το έβαλα στο sd3, εκεί που έχω το home (το έχω σε άλλο partition από το /). Συγκεκριμένα ήθελα να το κατεβάσω με την Opera και μου έβγαλε άρνηση πρόσβασης. Τελικά το έκανα από κονσόλα με το kget.

Πώς μπορώ να λύσω όλα αυτά τα προβλήματα.

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

μα φίλε μου, η εντολή "man" δεν πάει μόνη της,

πρεπει να ακολουθείται από κάποια εντολή. δοκίμασε

man man

ή καλύτερα

man mount

 

και θα βρεις τη λύση για τα partition..

αν δεν βρεις κάτι εδώ είμαστε.

 

προσπάθησε να είσαι λίγο πιο συγκεκριμένος στις ερωτήσεις σου...

 

good luck.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα Kubuntu. Αλλά στο Mandriva όχι μόνο δεν είχε την εντολή man, αλλά και κανένα αρχείο βοήθειας. Τέλος πάντων, το Kubuntu είναι πολύ καλό.

 

Υ.Γ. Και δε νομίζω ότι δεν ήταν συγκεκριμένες οι ερωτήσεις μου.

Αν και δεν είναι σημαντικό.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται Unix/Linux λειτουργικό να μην είχε την εντολή man. Πιθανόν να μην είχες εγκαταστήσει τα αρχεία βοήθειας.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Παρ' όλα αυτά επιμένω και όταν άνοιξα τον υπολογιστή με το live cd ούτε εκεί υπήρχε. Μιλάω για τη διανομή Mandriva Linux 2007.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Είμαι νέος χρήστης LINUX και πιό συγκεκριμένα έχω KUBUNTU.Όπως επίσης έχω και ελάχιστες γνώσεις επί του θέματος.Και έχω και βασικά προβλήματα!

Έπειτα από μια αρκετά μεγάλη περιήγηση στο internet μπορώ να πώ ότι βρήκα χιλιάδες σελίδες η όπου η μία σε πάει στήν άλλη κ ούτο καθ εξής.

Μήπως μπορείται να με κατευθήνεται λίγο για το πού μπορώ να ψάξω η άν υπάρχει κάποιο foroum όπου θα μπορώ να απευθήνομαι για τυχόν απορίες;( Θα μου πείτε ότι κ εδώ foroum είναι αλλά έχω κάποια βασικά προβλήματα τα οποία πιστέυω ότι με λίγο σωστό ψάξιμο θα βρώ τη λύση τους )

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:O

 

Υ.Γ.:Πιό συγκεκριμένα συναντώ πρόβλημα κατά την ασύρματη σύνδεση του laptop μου με το internet.Ο τύπος του είναι ibm R51 centrino κ στο kubuntu χρησιμοποιώ την εγαρμογή wireless assistant manager.Σημειωτέον είναι η τελευταία έκδοση τών kubuntu η 6.10.

When money talks the world listens..
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε ακροθιγώς την επίσημη ιστοσελίδα της διανομής (http://www.kubuntu.com). Δες το Documentation, το FAQ και την ιστοσελίδα του Support.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμμεση απάντηση! :)

Ομολογώ πως είχα ψάξει μόνο στο documentation όπου κ δε βρήκα απάντηση.Ελπίζω στα άλλα να είμαι πιο τυχερός.

Καλημέρα και καλή μου τύχη

When money talks the world listens..
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την βοήθειά σας για το ΖΕΥΣ Linux. http://www.zeuslinux.gr/

Δεν έχω ιδέα για το πώς, τί και γιατί τις συγκεκριμένης έκδοσεις.....

Οποιος γνωρίζει ας μοθ στείλει mail

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

εχω μια ερώτηση για το wine.

Εχω το suse 10.1 , kde 3.5 κι έχω εγκαταστήσει (ως root) το wineHQ απο repository.

Όταν ειμαι συνδεδεμένος ώς root μπορώ να κάνω install και να τρέχω οποιαδήποτε εφαρμογή των windows, χωρίς πρόβλημα.

Όταν όμως είμαι ως απλός χρήστης τότε δεν μπορώ ούτε να τρέξω ούτε να εγκαταστήσω κάποιο πρόγραμμα.

ΤΙ έχω κάνει λάθος και τί ρυθμίσεις πρέπει να κάνω;

 

και τέλος... έχω μια wireless κάρτα της dlink 520+.

Που θα μπορέσω να βρώ κάποιο module για να μπορέσω επιτέλους να την χρησιμοποιήσω;

Εϊχα πριν απο μέρες εγκαταστήσει το ndiswrapper αλλά μετά απο επανεκκίνηση δεν μπορούσε να φορτώσει γραφικό περιβάλλον. Πιθανότατα, κατα την εγκατάσταση, έκανε recompile στο kernel με αποτέλεσμα κάτι να μην κολλίσει καλά και να κρεμάσει το σύστημα. Αποτέλεσμα να ξαναεγκαταστήσω το suse (φόρματ κτλ κτλ) απο την αρχή.

 

Ευχαριστώ!!

[ f i l i p p o s ]

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν..έπειτα από σχετικό ψάξιμο βρήκα τίς παρακάτω διανομές που μπορώ να βάλω στο laptop μου.

Έιναι οι ακόλουθες:

-Gentoo

-Slackwave 10.0

-Debian

-Knoppix 3.7

-Suse 9.1

-Fedora core 4

 

Θέλω κάποιος να μου απαντήσει ποιά διανομή απο αυτές είναι η πιό φιλική-εύκολη ( καθώς είμαι εντελώς αρχάριος όσον αφορά τα linux ) κ άν μπορώ να την βρώ σε live-cd.

Thanks mates... :)

When money talks the world listens..
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν..έπειτα από σχετικό ψάξιμο βρήκα τίς παρακάτω διανομές που μπορώ να βάλω στο laptop μου.

Έιναι οι ακόλουθες:

-Gentoo

-Slackwave 10.0

-Debian

-Knoppix 3.7

-Suse 9.1

-Fedora core 4

 

Θέλω κάποιος να μου απαντήσει ποιά διανομή απο αυτές είναι η πιό φιλική-εύκολη ( καθώς είμαι εντελώς αρχάριος όσον αφορά τα linux ) κ άν μπορώ να την βρώ σε live-cd.

Thanks mates... :)

Πιο εύκολη μάλλον η Knoppix είναι (είναι και Live). Από τις υπόλοιπες μη-Live, δοκίμασε είτε Suse είτε Fedora.

Link to comment
Share on other sites

K egw tha elega pws isws einai i kalyteri epilogi apo autes alla mipws pesun varia sto laptopaki...

Alliws UBUNTU...

Egw me auta paizw ston Desktop...

Alla thelun tulaxiston 600mhz

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...