Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος murex (27 Μάι. 2004 , 12:08)

 

Fedora Core 2 συνέχεια:

Τελικά αν κάνεις είτε εγκατάσταση πάνω στο FC1 είτε fresh θα έχεις προβλήματα. Τουλάχιστον εγώ (όπως και άλλοι) είχαν με διαφορετικά hardware ο καθένας. Αυτό που είναι πιο σίγουρο είναι φορμάτ με το dd και εκ νέου εγκατάσταση του FC2.

Επίσης υπάρχει μια πιθανότητα το FC2 να καταστρέψει το boot partition

Η λύση στο παραπάνω είναι εδώ

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 (30 Μάι. 2004 , 02:21)

 

Προσπαθώ να κατεβάσω κάποια αρχεία σε ένα shell με την εντολή wget και σε όσα filenames περιέχουν τους χαρακτήρες "(" ")", μου βγάζει το error:

-bash: syntax error near unexpected token `('

Τι να κάνω;

 

 

Θα το βάλεις το url ανάμεσα σε 'αυτάκια' δηλ:

wget "http://www.host.com/a(rxeio).zip"

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια βοηθάτε αν μπορείτε.Θέλω να συνδεθώ στο Internet από τα Linux .Μέχρι πέρσι έμπαινα μια χαρά από Mandrake 9.0 και kppp στην Otenet.Μια ωραία μέρα δεν έμπαινε με τίποτα.Συμπτώματα ;

Καλέι κανονικά , στέλνει σημα CONNECT και κολλάει εκεί .Μετά από λίγο πεθαίνει ο pppd :(

 

Από τότε έχω δοκιμάσει τα πάντα.Έχω αλλάξει δέκα διανομές,έχω χρησιμοποιήσει και άλλα προγράμματα εκτός Kppp αλλά ακόμα τζίφος.Οπότε σκέφτομαι μηπως άλλαξε τίποτε η Otenet και ψάχνομαι άσκοπα.Να σημειώσω ότι έμπαινε παλίά στο Internet χωρίς καμια αλλαγή σε αρχεία όπως /etc/ppp/options

.'Exω ενα modem US robotics 56k serial με αυτό έμπαινε και πριν...Βοήθεια παιδια...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nickthegreek82 ( 2 Ιούν. 2004 , 11:34)

 

Ρε παιδια βοηθάτε αν μπορείτε.Θέλω να συνδεθώ στο Internet από τα Linux .Μέχρι πέρσι έμπαινα μια χαρά από Mandrake 9.0 και kppp στην Otenet.Μια ωραία μέρα δεν έμπαινε με τίποτα.Συμπτώματα ;

Καλέι κανονικά , στέλνει σημα CONNECT και κολλάει εκεί .Μετά από λίγο παιθένει ο pppd :(

 

Από τότε έχω δοκιμάσει τα πάντα.Έχω αλλάξει δέκα διανομές,έχω χρησιμοποιήσει και άλλα προγράμματα εκτός Kppp αλλά ακόμα τζίφος.Οπότε σκέφτομαι μηπως άλλαξε τίποτε η Otenet και ψάχνομαι άσκοπα.Να σημειώσω ότι έμπαινε παλίά στο Internet χωρίς καμια αλλαγή σε αρχεία όπως /etc/ppp/options

.'Exω ενα modem US robotics 56k serial με αυτό έμπαινε και πριν...Βοήθεια παιδια...

 

 

Το ότι άλλαξε κάτι η OTEnet είναι γεγονός και μάλιστα είχε στείλε και mail. Δεν θυμάμαι τι ακριβώς άλλαξε αλλά μετά δεν μπορούσα να μπω και εγώ με το kppp. Έτσι άρχισα να χρησιμοποιώ το wvdial αλλά δεν έχω πλέον τις ρυθμίσεις γιατί είμαι εξωτερικό. Άν κάποιος άλλος μπορει να βοηθήσει...

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Έχω την διανομή SuSE Linux 9, όταν θέλω να εγκαταστήσω ένα πρόγραμμα που υπάρχει στα CD της διανομής ξέρω να το κάνω. Όταν όμως το πρόγραμμα είναι σε κάποιο άλλο CD (ενώς περιοδικού) πως γίνεται; ο φάκελος του προγράμματος έχει πολλά αρχεία αλλά καθόλου οδηγίες.

Όταν στο Linux θέλει κανείς να εγκαταστήσει την νεότερη έκδωση ενώς προγράμματος πρέπει να βγάλει πρώτα την παλιά έκδωση; (πρόκειται για το KDevelop 3.1.0, η διανομή μου έχει τη προηγούμενη έκδωση) ή αναβαθμίζεται αυτόματα;

"We don’t see things as they are, we see things as we are."
Link to comment
Share on other sites

αν ειναι αρχεια rpm μπορεις να χρησιμοποιησεις το package manager για να τα ανοιξεις και να τα εγκαταστησεις αυτοματα. Συνηθως τα περιοδικα τετοια αρχεια χρησιμοποιουν. Αν ειναι συμπιεσμενο με καταληξη gzp το αποσυμπιεζεις με το arc. Και αποσο θυμαμαι ο Mozilla ας πουμε ηθελε απεγκατασταση πριν μπει η καινουργια εκδοση.... το kde δε θυμαμαι ομως, νομιζω πως οχι.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

----nickthegreek82----

γιατι χρησιμοποιείς την /dev/ttyS0 και όχι την /dev/modem ? έχεις κάνει το γνωστό symbolic link (ln -s /dev/ttyS0 /dev/modem)

Επίσης σου συνιστώ να ψάξεις λίγο το θέμα μήπως τυχόν παίζει ρόλο το IPv6 που έρχεται default ενεργοποιημένο (έχει δημιουργήσει προβλήματα σε μερικές περιπτώσεις ήδη)

 

αλλάζοντας θέμα :

σε Mandrake 10 official (2.6.3-7mdk) και Vmware 4.5.1 αν εγκατασταθούν οδηγοί της NVIDIA (δοκίμασα 5336 και 5328) το Vmware σερνεται στην κυριολεξία! Θα συνεχίσω το post δοκιμάζοντας και άλλες εκδόσεις Nvidia οδηγών.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nickthegreek82 ( 2 Ιούν. 2004 , 13:34)

 

Ρε παιδια βοηθάτε αν μπορείτε.Θέλω να συνδεθώ στο Internet από τα Linux .Μέχρι πέρσι έμπαινα μια χαρά από Mandrake 9.0 και kppp στην Otenet.Μια ωραία μέρα δεν έμπαινε με τίποτα.Συμπτώματα ;

Καλέι κανονικά , στέλνει σημα CONNECT και κολλάει εκεί .Μετά από λίγο πεθαίνει ο pppd :(

 

Από τότε έχω δοκιμάσει τα πάντα.Έχω αλλάξει δέκα διανομές,έχω χρησιμοποιήσει και άλλα προγράμματα εκτός Kppp αλλά ακόμα τζίφος.Οπότε σκέφτομαι μηπως άλλαξε τίποτε η Otenet και ψάχνομαι άσκοπα.Να σημειώσω ότι έμπαινε παλίά στο Internet χωρίς καμια αλλαγή σε αρχεία όπως /etc/ppp/options

.'Exω ενα modem US robotics 56k serial με αυτό έμπαινε και πριν...Βοήθεια παιδια...

 

 

Δοκίμασε αντί για PAP Authentication να βάλεις CHAP Authentication... Με την ISDN σύνδεση μου μόνο έτσι δουλεύει η OTEnet :)

Link to comment
Share on other sites

Σύντομα θα μετακινηθώ τελείως σε Linux[Μάνντρεηκ 10] και θέλω να ρωτήσω κάτι..

Έχω 'εναν εξωτερικό δίσκο 160γκίγκα, ο οποίος είναι NTFS:(

Προφανώς θα είναι πολύ δύσχρηστο άμα μείνει σε NTFS μιας και θα έχω 160GB read-only - εκτός άμα υπάρχει τρόπος να γράφεις ntfs από linux..

Το θέμα είναι τι θα το κάνω.. FAT λέει πως γίνεται terribly inefficient for partitions larger than 20 GB. Να έχω 8 partitions? ΝΑΙ ΑΜΕ! τι αλλο? Να το κάνω EXT3? Δεν 8α διαβάζεται από windows [ή υπάρχει τρόπος να διαβάζεις ext3 από windows?]...

Κρυπτόγραμμα : η κορυφαία εφημερίδα ασφαλείας του Bruce Schneier στην ελληνική γλώσσα!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος cybersledge (10 Ιούν. 2004 , 08:00)

 

Σύντομα θα μετακινηθώ τελείως σε Linux[Μάνντρεηκ 10] και θέλω να ρωτήσω κάτι..

Έχω 'εναν εξωτερικό δίσκο 160γκίγκα, ο οποίος είναι NTFS:(

Προφανώς θα είναι πολύ δύσχρηστο άμα μείνει σε NTFS μιας και θα έχω 160GB read-only - εκτός άμα υπάρχει τρόπος να γράφεις ntfs από linux..

Το θέμα είναι τι θα το κάνω.. FAT λέει πως γίνεται terribly inefficient for partitions larger than 20 GB. Να έχω 8 partitions? ΝΑΙ ΑΜΕ! τι αλλο? Να το κάνω EXT3? Δεν 8α διαβάζεται από windows [ή υπάρχει τρόπος να διαβάζεις ext3 από windows?]...

 

 

Υπάρχουν 2 εργαλεία για να διαβάζεις linux partitions από windows:

Το explore2fs ( http://uranus.it.swin.edu.au/~jn/linux/explore2fs.htm ) που διαβάζει ext2 και ext3 partitions και

το total commander ( http://www.ghisler.com/ ) που με το κατάλληλο plugin ( http://www.ghisler.com/plugins.htm#filesys ) διαβάζει ext2, ext3 και reiserfs

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια. Ευχαριστώ πολύ.

EXT3 έρχομαι :)

 

Επίσης χρησιμοποιεί κανείς PCMCIA->USB2->EXT.HDD ?

 

Δεν ξερω πως θα κάνω mount..

Δεν βρήκα drivers στο site της belkin...

Σόρρυ για τις "νουμπιές" :o αλλά από κάπου αρχίζουμε όλοι...

Κρυπτόγραμμα : η κορυφαία εφημερίδα ασφαλείας του Bruce Schneier στην ελληνική γλώσσα!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος cybersledge (10 Ιούν. 2004 , 10:44)

 

Τέλεια. Ευχαριστώ πολύ.

EXT3 έρχομαι :)

 

Επίσης χρησιμοποιεί κανείς PCMCIA->USB2->EXT.HDD ?

 

Δεν ξερω πως θα κάνω mount..

Δεν βρήκα drivers στο site της belkin...

Σόρρυ για τις "νουμπιές" :o αλλά από κάπου αρχίζουμε όλοι...

 

Χρησιμοποιώ usb hdd και δεν χρειαζονται ειδικοί drivers. Στο suse 9.0 που είχα αφου συνέδεα τον σκληρό ετρεχα από κονσόλα dmesg και έβλεπα τα τελευταία μηνύματα, έκει έγραφε ότι βρηκε καινούργιο hardware και συνήθως του έδινε όνομα sda1 ή sda2. Οπότε μετά έκανες mount /dev/sda1 στο directory της επιλογής σου. (Σε suse 9.1 που τρέχω τώρα το κάνει mount αυτόματα οπότε δεν χρειάζεται να κάνω αυτή την διαδικασία, ίσως και το mnadrake 10 να έχει κάτι αντίστοιχο googlise to)

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος vanirov (10 Ιούν. 2004 , 12:45)

 

gtstar...... orea ta suse 9.1?? se ligo tha ta balo!!! ;) basika katebasa to livecd.. mou fanike poili oeo... ara tora pao gia suse 9.1!!

 

 

Peri oreksews... koloku8opita... alla emena einai h agaphmenh mou dianomh tou linux. Polu prosegmenh, eukolo installation, eukolo configuration kai administration mesw tou YAST (fobero ergaleio), wraia emfanish out of the box kai eidika sthn Pro ekdosh sumperilambanontai para polla programmata.

An skopeueis na thn katebaseis apo ftp prosekse na mhn katebaseis to to directory me ta sources (.../suse/i386/9.1/suse/src) 8a glutwseis gurw sta 3gb download kai den einai aparaithta gia thn egkatastash

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

ebala ta redhat (prin ligo kairo) kai den mporo na diabaso ellinika p.x. tora ta grammata sto forum ta blepo mia xara alla otan mpo p.x. sta my devices ta review ta blepo alampournezika ti kano tora (a a den sas ipa ime olokenourgios sta linux giauto otan moue3igite ...me to malako)
Link to comment
Share on other sites

apoelistiko

αυτό διαπίστωσα κι εγώ φίλε, παρακολουθώ το Red Hat από την έκδοση 8 μεχρι την Fedora 2 και ακόμα δεν έχω βρει κάποιο εύκολο τρόπο για να γράψω και να διαβάσω ελληνικά σε όλο το μήκος και το πλάτος του λειτουργικού συστήματος (το κατάφερα μετά από πολύ ψάξιμο και δεν έμεινα ευχαριστημένος). Αυτός ήταν και ο λόγος που γύρισα στο Mandrake 9.2 και τώρα είμαι στην έκδοση 10.

Αυτή η κατάσταση είναι κάτι το οποίο οι αγγλόφωνοι δεν το κατανοούν γιατί έτσι κι αλλιώς το linux υποστηρίζει τη γλώσσα τους ανεξάρτητα τη διανομή που χρησιμοποιούν. Για αυτό το λόγο μπορεί να ακούς κατά καιρούς ποικίλλα σχόλια σχετικά με την "καλύτερη διανομή"

Προσωπικά ως Έλληνας επαγγελματίας των υπολογιστών με ενδιαφέρει κυρίως η υποστήριξη ελληνικών. Διάλεξα Mandrake για αυτό το λόγο. Τώρα, αν κάποιος από τους φίλους μας εδώ που έχει εγκαταστήσει το Suse (το οποίο δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα) μπορεί να μας διαφωτίσει στο θέμα υποστήριξης ελληνικών σε αυτή τη διανομή πολύ ευχαρίστως θα τον ακούσω.

Θα ήταν πολύ χρήσιμο επίσης να κάνει ένα συγκριτικό ανάμεσα στην έκταση εξελληνισμού της εκάστοτε διανομής (όπως διαπιστώσαμε στο Redhat δεν είναι αρκετό να βλέπεις μόνο ελληνικά, αλλά και να γράφεις και να αλλάζεις πλητρολόγιο με Alt-Shift όχι με Ctrl-alt-shift-F12.

Τελειώνοντας το post να υπενθυμίσω για τους επαγγελματίες φίλους μας οτι η διανομή Suse υποστηρίζεται στην Ελλάδα από γνωστή εταιρία της συμπρωτεύουσας (δεν πωλείται απλά , υποστηρίζεται!)

Link to comment
Share on other sites

opos ke i distro mandrake etsi ke i suse 9.1 exi apo tin egkatastisi ipostiriksi sta ellinka! bebea perissotera den ksero mias ke ta ellinika den ta xrisimopio katholou logou xoras, ke doulias!

 

me ta mandrake 10 briskese kala? itane ligo unstable se mena.. (10 community) me to official isos na ine diaforetica..

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω την έκδοση 10 official download (3 cd)

και μέχρι στιγμης έχω δει μερικά κολλήματα στο Mandrake Control Center, και στο mount του πρώτου CD του Η/Υ. Γενικότερα θέματα αστάθειας πάντως δεν έχω. Είμαι ευχαριστημένος από την εκτενή υποστήριξη ελληνικών (ξεκινώντας από ελληνικά στην εγκατάσταση μέχρι τα μηνύματα της κονσόλας) και είναι ένας από τους λόγους που παράτησα επιτέλους την tsoutsou-$oft. Βέβαια το καο με το Linux είναι οτι η ολοκλήρωση της εγκατάστασης κρατάει μέρες ατελείωτες :) βάλε αυτό βγάλε εκείνο κλπ αλλά είναι μεγάλη χαρά που νιώθω με την κονσόλα να κρατάω ολόκληρο τον υπολογιστή.

Μου θυμίζει τις παλιές καλές μέρες που έγραφα assembly :happy:

Link to comment
Share on other sites

mias kai sas brika na sas rotiso kati akoma

tha akousti ligo (poli mallon) gelio me sas pou asxoliste alla katebasa ton opera istera pos ton kano install ?

etsi einai to arxio

 

opera-7.51-20040602.5-shared-qt.i386-en.tar.gz

Link to comment
Share on other sites

tar zxvf opera-7.51-20040602.5-shared-qt.i386-en.tar.gz

 

θα σου δημιουργήσει ένα φάκελο και πολλά αρχεία εκεί μέσα.

 

μπαίνεις στο φάκελο και διαβάzεις κάποιο README σχετικά με την εγκατάσταση. Αυτό στο λέω διότι μπορεί να υπάρχει έτοιμο script για την εγκατάσταση πχ install.pl ή να χρειαστεί να κάνει κανονικά compile με ./configure , make, make install.

 

Read The Freakin Manual !! :)

Link to comment
Share on other sites

Ανακοινώθηκε η έκδοση Linux για Skype.

http://www.skype.com/download_linux.html

 

Επειδή μετέχω κανα μήνα+ τώρα στο beta testing μπορώ να πω ότι λειτουργεί σαν την έκδοση για windows.

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...