Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ταχ ταμ παντως δινει για απλη καταθεση 1,5 με 2% και οχι 0,1% που δινουν οι υπολοιποι απατεωνες (αλφα/γιουρο/εθνικη και λοιπες δημοκρατικες δυναμεις). Και χωρις προστιμα και λοιπες κλεψιες.

 

Για την δουλεια του λοιπον, ειναι αξιοπιστο και ειλικρινεστατο. Τωρα αν θελεις να αγορασεις αποκωδικοποιητη απο τραπεζα, μπορει και να εχεις προβλημα.

Μα είναι σαν να αγοράζεις pc από τον κωτσόβολο και αντικολλητικά ταψιά tefal από το πλαίσιο:lol:

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Χμ, νομίζω οτι βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος!!

 

Δεν εξετάζουμε εάν είναι καταναλωτικώς ορθόν το να αγοράσεις αποκωδικοποιητή από το ΤαχΤαμ, αλλά η παραπλάνηση του κατόχου κάρτας με την παρουσίαση του προϊόντος ώς προσφορά, τη στιγμή που το ίδιο προϊόν κοστίζει 25% φθηνότερα στην αγορά!!

 

Η παραπλάνηση δε πιστοποιείται και απο το γεγονός οτι δεν αναγράφεται ο κωδικός του μοντέλου μαζί με τυχόν "κανονική" τιμή αγοράς στο εμπόριο - όπως συχνά συμβαίνει με άλλα προϊόντα - παρά ασαφώς μόνο η μάρκα του, αναγκάζοντας τον κάτοχο της κάρτας & ενδιαφερόμενο να τηλεφωνήσει για περισσότερες λεπτομέρειες.

 

Τουλάχιστον εγώ έτσι το βλέπω.......

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Δε παύει να είναι και το ΤΤ μαι επιχείρηση που έχει σαν κύριο σκοπό το κέρδος. Αν είσαι άσχετος δε πρόκειται να το ψάξεις. Εστω και ένας Έλληνας έμπορος να τον πουλάει ακριβότερα, αυτοί θεωρούν οτι σου κάνουν προσφορά. Σκέψου πόσοι τον αγόρασαν και λένε κι ευχαριστώ γιατί όντως νομίζουν οτι κάνανε πολύ καλη αγορά... :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Χμ, νομίζω οτι βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος!!

 

Δεν εξετάζουμε εάν είναι καταναλωτικώς ορθόν το να αγοράσεις αποκωδικοποιητή από το ΤαχΤαμ, αλλά η παραπλάνηση του κατόχου κάρτας με την παρουσίαση του προϊόντος ώς προσφορά, τη στιγμή που το ίδιο προϊόν κοστίζει 25% φθηνότερα στην αγορά!!

 

 

Θα γίνω (ως συνήθως) συνήγορος του διαβόλου και θα ρωτήσω:

 

από πότε η λέξη "προσφορά" σημαίνει ότι το προϊόν είναι το φθηνότερο στην αγορά;

 

Το ταχ ταμ παντως δινει για απλη καταθεση 1,5 με 2% και οχι 0,1% που δινουν οι υπολοιποι απατεωνες (αλφα/γιουρο/εθνικη και λοιπες δημοκρατικες δυναμεις). Και χωρις προστιμα και λοιπες κλεψιες.

 

 

Εντωμεταξύ έχουμε φτάσει να θεωρούμε τα ψίχουλα του 2% μεγάλο επιτόκιο, που είναι σε σχέση με τα επιτόκια των άλλων, αλλά δεν παύει να είναι ψίχουλα (σε σχέση τόσο με τον πληθωρισμό, όσο και με τα επιτόκια δανεισμού, αλλά και τα επιτόκια των τραπεζών στο εξωτερικό).

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνω (ως συνήθως) συνήγορος του διαβόλου και θα ρωτήσω:

 

από πότε η λέξη "προσφορά" σημαίνει ότι το προϊόν είναι το φθηνότερο στην αγορά;

 

 

 

Εντωμεταξύ έχουμε φτάσει να θεωρούμε τα ψίχουλα του 2% μεγάλο επιτόκιο, που είναι σε σχέση με τα επιτόκια των άλλων, αλλά δεν παύει να είναι ψίχουλα (σε σχέση τόσο με τον πληθωρισμό, όσο και με τα επιτόκια δανεισμού, αλλά και τα επιτόκια των τραπεζών στο εξωτερικό).

 

Σωστός! +1000!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι θα κάνανε κόλπα για να κερδίζουν 20 Εύρω από 100 αποκωδικοποιητές που ίσως πουλήσουν. Πιο πιθανό μου φαίνεται να τους κορόϊδεψαν με την τιμή του αποκωδικοποητή από τον χονδρέμπορο που τους αγόρασαν.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

http://www.pro-pro.gr/pics/log_1.jpg

 

Το Πρωτάθλημα Προγνωστικών ξεκινάει για έκτη χρονιά, μέσα από το pro-pro.gr!

Δυόμιση μήνες μετά το τέλος του Μουντιάλ, στη διάρκεια του οποίου διοργανώθηκε το worldpro-pro, είμαστε και πάλι κοντά σας και σας ζητάμε να προβλέψετε τα σκορ τεσσάρων αγώνων του Πρωταθλήματος της SuperLeague!

Η πρεμιέρα του φετινού pro-pro είναι στις 30 Σεπτεμβρίου, με την εγγραφή και τη συμμετοχή στο παιχνίδι να είναι φυσικά δωρεάν, όπως και τα προηγούμενα χρόνια.

Στο pro-pro.gr θα βρείτε μεταξύ άλλων και ένα αφιέρωμα στη SuperLeague, καθώς και ένα αφιέρωμα στο Κύπελλο Πρωταθλητριών Ευρώπης, από το 1955 μέχρι σήμερα, που περιλαμβάνει τα αποτελέσματα όλων των αγώνων που έδωσαν οι ελληνικές ομάδες στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, καθώς και όλα τα παιχνίδια που έδωσαν οι ομάδες που έφτασαν στον τελικό κάθε χρονιάς.

Ο Βαγγέλης Μπραουδάκης θα είναι και φέτος μαζί μας, δίνοντάς μας κάθε εβδομάδα τις εκτιμήσεις του για τους αγώνες του pro-pro.

Τα δώρα του παιχνιδιού θα ανακοινωθούν σύντομα.

 

Σας περιμένουμε...

 

pro-pro.gr

Link to comment
Share on other sites

Μια γνωστη μου με ενα κοριτσακι 5 ετων το πηγε στο Παιδων για μια αιματολογικη εξεταση που λεγετε "ομοκυστεϊνη".Αν και δεν την ειχα ξαναακουσει προκειτε για μια πολυ σοβαρη εξεταση που αν δεν ειναι φυσιολογικη το παιδι θα εχει σοβαροτατα προβληματα (νοημοσυνης , καρδιακα κλπ).

Ηρθε σπιτι κλαιγοντας και μας ειπε οτι με ορια 3- 8 το κοριτσακι ειχε 11 και αυτη η διαφορα της ειπαν οτι ειναι πολυ μεγαλη και να επικοινωνησει αμμεσα η παιδιατρος μαζι τους.

Ευτυχως η παιδιατρος ζητησε επαναληψη της εξετασης γιατι το κοριτσακι δεν ειχε τετοια συμπτωματα...Το Παιδων επεμενε οτι το αποτελεσμα ηταν σωστο και αρνιοταν επαναληψη.

Πηγε σε γνωστο ιδιωτικο κεντρο πληρωσε 140 ευρω και το νεο αποτελεσμα ηταν μολις 4 !!!!!

 

Και ενα αλλο προσφατο δικο μου παραδειγμα.Πηγα στο ΚΑΤ με καταγμα Ο1 σπονδυλου και μου δωσαν ναρθηκα (κηδεμονα ) τελειως ακαταλληλο για τον σπονδυλο αυτο με αποτελεσμα να μην εχω το αποτελεσμα που επρεπε και πιθανοτατα αυτος ο λαθος ναρθηκας (σαν ...σαμαρι ειναι ) να ειναι η αιτια για το χειρουργειο που θα κανω σε μερικες μερες.

 

Και το προφανε ερωτημα.Ποιος τους εδωσε πτυχιο Ιατρικης σε καποιους ???

 

Αξιζουν την εμπιστοσυνη του Ελληνα φορολογουμενου ???

 

Για να μην παρεξηγηθω...Δεν βαζω ολο το δημισιο συστημα υγειας στον ιδιο σακκο.Υπαρχουν ευτυχως παρα πολοι καλοι επιστημονες αλλα το θεμα ειναι πως θα προφυλαχθουμε απο τους κακους εως ασχετους

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως το δημόσιο σύστημα υγείας έχει πολλά προβλήματα, ας μην κοροϊδευόμαστε.

Και μένα η θεία μου είχε πάει τον ξάδελφό μου στο Παίδων όταν είχε πέσει από το ποδήλατο, και της είπαν ότι δεν έχει τίποτα, αλλά στην πραγματικότητα ο ξάδελφός μου είχε ολόκληρη ρήξη σπλήνας και ευτυχώς που η θεία μου είχε το μυαλό να το ψάξει και σε ιδιωτικό.

Από την άλλη, όταν εγώ χρειάστηκε να κάνω μια εγχείριση, ο πατέρας μου - που είναι γιατρός - επέμενε ότι χίλιες φορές καλύτερα να γίνει σε δημόσιο νοσοκομείο.

Τι να πω...μακάρι να πληρώναμε κάτι παραπάνω σε εισφορές, αλλά το κράτος να αασχολιόταν λίγο παραπάνω με τους ανθρώπους...

...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

Ενα απο τα στραβα στην ολη υποθεση(γιατι υπαρχουν πολλα) ειναι οτι το ελληνικο κρατος δε διαλεγει τους καλυτερους γιατρους απο ολους αυτους που εχει διαθεσιμους.Διατηρει ακομα την επετηριδα,πραγμα που σημαινει οτι ακομα και επικινδυνα ασχετος να εισαι,αν περιμενεις τη σειρα σου,θα δουλεψεις κανονικα σε νοσοκομειο και θα ερχεσαι σε επαφη με ασθενεις.....Ενω αν υπηρχε συστημα εξετασεων θα εμπαιναν στα νοσοκομεια οι (θεωρητικα) καλυτεροι,η τουλαχιστον θα βελτιωνοταν πολυ το επιπεδο....

 

Παραδειγματα λαθων υπαρχουν δυστυχως παρα πολλα.Αυτα ειναι αδυνατο να εξαλειφθουν,αλλα με τις καταλληλες υποδομες(εργαστηρια,ειδικες εξετασεις,μηχανηματα) θα μπορουσαν να περιοριστουν πολυ...

 

Παρολα αυτα,πιστευω οτι στα δημοσια νοσοκομεια γινεται πολυ καλη δουλεια,ισως και καλυτερη απο τα ιδιωτικα,γιατι στα δημοσια σε βλεπουν σαν ασθενη και οχι σαν ενα μεγαλο πορτοφολι...(πχ ειναι ελεεινο αντι για ακτινογραφια θωρακος σε πνευμονια να κανεις αξονικη και να πληρωνεις 50 φορες παραπανω και να τρως ~1000 φορες παραπανω ακτινοβολια....)

 

Κατι τελευταιο και συγνωμη για το "σεντονι".Ας μη γελιομαστε,δεν διαθετουμε δωρεαν και δημοσια υγεια τα τελευταια 10-15 χρονια περιπου(πιο πισω δεν ξερω).Σκεφτειτε μονο ποσα πληρωνει καθε χρονο ο Ελληνας φορολογουμενος στους ιδιωτες γιατρους για να μπορεσει να εχει την περιθαλψη που πρεπει.....Κριμα...

Screw you guys,I'm going home.........
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιστεύω οτί οι κατάλληλες υποδομές υπάρχουν και έχουν δωθεί πολλά λεφτά.

Δλδ. η εντατική και το χειρουργείο που αποτελούν την καρδιά ενός νοσοκομείου υπάρχουν σε πάρα πολλά νοσοκομεία της περιφέρειας, πράγμα σπάνιο σε άλλες χώρες.

Βέβαια δεν υπάρχει καθόλου προσωπικό.

Έτσι δεν λειτουργούν. Πρόσφατο παράδειγμα νοσοκομείο της περιφέρεις της Β.Ελλάδος που το 2003 απέκτησε υπερσύγχρονη εντατική, και μέχρι και σήμερα τα μηχανήματα σαπίζουν μέσα στις ζελατίνες:mad: :mad: . Δεν υπάρχει κανείς να τα δουλέψει.

 

Βέβαια το ελληνικό στοιχείο υπάρχει και στο χώρο της υγείας.

Για να εξεταστείς με μεράκι και από καλό γιατρό όλο και κάποιον πρέπει να ξέρεις.

Θέλω να πω πως πρέπει να αισθανόμαστε ευτυχής, έστω και μ΄αυτά που έχουμε γιατί αν ζούσαμε στην Αμερική ή στη Γαλλία και ανήκαμε στα λαικά στρώματα και αρρωσταίναμε καλύτερα να πεθαίναμε.Απλώς γιατί στο εξωτερικό και κυρίως στις αναπτυγμένες χώρες δεν νοείται καθόλου η έννοια της δωρεάν περιθαλψής. Στην Αμερική για να σου φτιάξουν τα δόντια πρέπει να είσαι ή πολιτικός η πορνοσταρ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

kalimera

 

 

thelw na kanw mia dimoskopisi gia to poso endiaferei i diakosmisi esoterikon xorwn meso internet( me profanos xamiletero kostos).o pelatis tha stelei ta sxedia toy spitioy kai o diakosmitis apo to grafeio toy tha toy apostelei tis protaseis toy me sxedia kai 3d efarfmoges....

 

eyxaristw

 

protaseis gia veltiosi tis erotiseis dektes....

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται πάρα πολύ ενδιαφέρον! Μια απορία ωστόσο.

 

Στέλνω εγώ τα σχέδια μου και μου στέλνει την πρότασή του ο διακοσμητής. Πως ξέρει ο διακοσμητής ότι θα πάρει τα λεφτά του; Εγώ μπορεί να του πω ότι δεν μου αρέσουν, να μην τον πληρώσω αλλά να εφαρμόσω στο χώρο μου τις προτάσεις του.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

To κακο ειναι οτι ολες αυτες οι εξετασεις βασιζονται δυστυχως καιστα μηχανιματα. Σιγουρα η διαφορα 4 με 11 δεν δικαιολογειται απο συσκευη σε συσκευη αλλα ειναι ενας παραγων που συμβαλει. επιπλεον πολλοι που τα χειροζονται δεν ξερουν καν πως λειτουργουν γιατ πολυ απλα δεν εχουν παρει τη στοιχειωδη εκπαιδευση. στην ελλαδα ολα γινονται στο ποδι.

Ωστοσο νομιζω οτι το δημοσιο νοσοκομειο ειναι καλο και χριζει εμπιστοσυνης.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πριν δυο χρονια ειχα ενα ατυχηματακι δεν αισθανομουν καλα και πηγα προληπτικα στο νοσοκομειο (Ιπποκρατειο - Θεσσαλονικης) ηταν αργα το βραδυ Κυριακης και εφημερευε. Περιμενα τη σειρα μου με πηραν για εξεταση με ανελαβε ενας γιατρος νεαρος και επι δυο ωρες ηταν μαζι μου στις εξετασεις που εκανα μου εδωσε προτεραιοτητα και εκανε τα παντα να βγουν οι εξετασεις πιο γρηγορα προσπαθουσε να με κανει να νιωσω σιγουρια οτι ολα ειναι καλα... Αυτο που μου εκανε τρομερη εντυπωση ηταν πως οταν ηρθε η ωρα να αλλαξει βαρδια και επειδη δεν ειχαν βγει τα αποτελεσματα ενημερωσε πληρως εναν αλλο γιατρο που τον αλλαζε για τη περιπτωση μου και του ειπε μολις βγουν τα αποτελεσματα να τον καλεσει και να τον ενημερωσει τι εγινε...

Ευτυχως ηταν ολα καλα αλλα θα μου μεινει η συμπεριφορα του συγκεκριμενου γιατρου απεναντι μουηρθε και ανετρεψε την εικονα που ειχα στο μυαλο μου για τα δημοσια νοσοκομεια...

http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

Agapite file

 

ola ta modelopoimena meso sistimatos h/y diladi tha yparxoun katigories leptomerias gia to poso leptomereis theleis na einai i diakosmisi.i pliromei tha ginete meso trapezeis i me paypal kai tha ginete ana periodoys.diladi tha dineis kapio sxedio tha deinei o pelatis kapia lefta kai profanos dn tha parei ta telika sxedia i akoma perisotero afta poy ton endifaroyn an dn ksoflisei to poso.etsi ginode kai oi doylies diakosmiti stin pragmatokotia.

 

 

eyxaristw..

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως ηταν ολα καλα αλλα θα μου μεινει η συμπεριφορα του συγκεκριμενου γιατρου απεναντι μουηρθε και ανετρεψε την εικονα που ειχα στο μυαλο μου για τα δημοσια νοσοκομεια...

 

ε...νεαρος αυτός....νεαρή εσυ......:happy: :wink: :love:

Link to comment
Share on other sites

τι λειτουργει καλα στην Ελλάδα ρε παιδια για να λειτουργεισουν και τα νοσοκομεια??? μπορει να γινομαστε λαϊκιστες μερικες φορες,αλλα αυτη ειναι η αληθεια...
Link to comment
Share on other sites

Οντως, απάτη είναι.

Αλλά το ότι αυτά τα χρόνια ο Αρης είναι αρκετά κοντά, αληθεύει. Πέρυσι το καλοκαίρι, τον ξεχωρίζα ακόμα και με γυμνό μάτι. Και με τηλεσκόπιο τον είχα δει, πολύ καλά. Τώρα που είμαι στην Αθήνα βέβαια, δε φαίνεται τίποτα...

Αν βρεθείτε σε μέρος στην εξοχή, με ξαστεριά, θα τον καταλάβετε από το χρώμα :)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16 KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Και είναι απάτη και όχι!

 

Δεν είναι απάτη, γιατί ο πλανήτης Άρης έφτασε στην κοντινότερη απόσταση από την Γη τα τελευταία 10000 χρόνια, η οποία είναι 56000000 χιλιόμετρα!!

 

Είναι απάτη, γιατί αυτό συνέβη στις 27 Αυγούστου το... 2003!:D

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Χέλοου πιπολ

 

Κατευθείαν στο θέμα.

 

Ψάχνω να βρώ κάποιο λούτρινο κουκλάκι του Scrat, ξέρετε αυτό το "I'm on meskaline" τρωκτικό του ice age. Ξέρω οτι παλιότερα κάποια μαγαζιά στο village κυρίως είχαν πλαστικές αλλά και λούτρινες εκδόσεις του αλλά not any more.

 

Γενικώς έχω ψάξει σε όσα eshop με είδη δώρων μπορούσα, καί σε giftshops εδώ στα νότια προάστια αλλά δεν βρήκα τίποτα. Μήπως το έχει πάρει μάτι κανείς πουθενά; :)

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...