Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ισημερία είναι το ημερονύκτιο κατά το οποίο έχουν ίση διάρκεια η μέρα και η νύχτα. Είναι διαρκές φαινόμενο στους ισημερινούς της Γης και συμβαίνει δύο φορές το χρόνο για όλες τις άλλες περιοχές. Την πρώτη φορά στις 21 Μαρτίου, οπότε έχουμε την εαρινή ισημερία και ο Ήλιος βρίσκεται στο εαρινό ισημερινό σημείο. Τη δεύτερη φορά, στις 23 Σεπτεμβρίου, οπότε έχουμε τη φθινοπωρινή ισημερία και ο Ήλιος βρίσκεται στο φθινοπωρινό ισημερινό σημείο.

 

Πηγή: http://www.astronomia.gr/wiki/index.php?title=%CE%99%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%B1

Link to comment
Share on other sites

Στο google δεν βρήκες απάντηση?

Δεν το γνωρίζω αλλά μου ακούγεται φυσιολογικό το "και τα 2".

 

Ποιος ψήφισε "τι είναι ημισφαίριο" :rolleyes: :confused:

 

:lol: :lol: :lol:

Παικτης :D

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου ξαχνω και δεν μπορω να βρω στο internet ταξιδι για 2-3 μερες στην Αγγλια αεροπορικός καα δεν βρισκω για τοσες μερες πουθενα. Πρεπει να παω την αλλη βδομαδα. Κανεις να ξερει κατι;
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

και για να μεινω δυο βραδιες θελω στο λονδινο
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για ποτε ακριβως ενδιαφερεσαι, αλλα η easyjet εχει εισητηρια με περιπου 200 ευρω για την επομενη εβδομαδα (με επιστροφη).

 

Για ξενοδοχειο κοιτα το lm.hotelclub.net (επισης το http://www.hotelclub.net). Eχει προσφορες last minute και σε πολλα ξενοδοχεια αμεση επιβεβαιωση κρατησης. Το εχω χρησιμοποιησει αρκετες φορες και ηταν παντα αξιοπιστοι. Για reviews ξενοδοχειων, πηγαινε στο tripadvisor.

Link to comment
Share on other sites

το http://www.hotelclub.net ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΟ. Τελικα θα παω σε καποιο πρακτορειο να βρω.
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

το http://www.hotelclub.net ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΟ. Τελικα θα παω σε καποιο πρακτορειο να βρω.

Energo mia xara einai. Egw toulaxiston mpainw kanonika :)

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έλαβα ενα γραμμα που περιειχε 5 καρτες μεσα ευχυτήριες και ειναι απο το συλλογο αναπήρων που ζωγραφίζουν με το στόμα και το πόδι, δεν τους ξέρω τους ανθρωπους αλλα καλό ειναι οσοι το λάβουν να μην επιστρέψουν τις κάρτες και να δώσουν αυτά τα 8 περίπου ευρώ στο ταχυδρομείο, τέτοιες προσπάθειες πρέπει να αμοίβονται ειναι και όμορφες.
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Οντως ειναι πολυ αισιοδοξο να βλεπεις τετοιες προσπαθειες!

Εγω εχω ενα ημερολογιο για το 2007 το οποιο ειναι ζωγραφισμενο με το στομα απο εναν 27χρονο.

:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

εμεις λαμβανουμε καθε χρονο τα τελευταια 5-6χρονια...

ειναι υπεροες καρτες και οταν σκεφτεσαι και πως τις εχουν κανει τοτε φανταζουνε μαγικες..

Link to comment
Share on other sites

Eγώ ήδη έστειλα το ποσό :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Kalo einai bebaia panta na prosexoume ta xrimata auta na pigainoun pragmati se organwseis pou einai eggekrimenes, kai oxi se tipota epitideious. (to sxolio den afora to sugkekrimeno sullogo, ton opoio den exw akousei, milaw genikotera)
Link to comment
Share on other sites

Όντως. Και που ξέρουμε οτι τα λεφτά δεν τα εκμεταλλεύονται μερικοί εις βάρος των ανάπηρων που ζωγραφίζουν... Αν φυσικά είναι όντως ανάπηροι...
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δεν θα μπω στο τριπακι να σκεφτω που παν τα λεφτα κ αν οντως βοηθαμε ουσιαστικα.Σημασια εχει, ο καθενας να κανει αυτο που μπορει οσο το δυνατον καλυτερα...

 

Εχω διαβασει οτι η Unicef κ η ActionAid ειναι απο τις μεγαλυτερες μουφες.

Πριν το μαθω αγοραζα καρτες κ ειχα κ συνδρομη, αλλα μετα τα εκοψα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Kαλο ειναι να βοηθισουμε ολοι οπως και το κανουμε οι περισοτερη απο εμας :)

αλλα νομιζω οτι το κακο εχει παραγεινη, ερχονται καθε μερα και δεν ξερεις πιον να πιστεψεις :confused:

Κοντα στο ξερα κεγονται και τα χλωρα

ετσι λεει μια παριμια και δηστηχος ανθροπη που εχουν πραγματικα την αναγκη για βοηθεια δεν μπορουν να την βρουνε απο πουθενα :(

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Είναι σύλλογος αναπήρων που ζωγραφίζουν με το στόμα και το πόδι, πιστεύω πως δεν είναι απάτη προσωπικά, μάλιστα έχει και διευθυνση κλπ
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, είχα κάνει μια παραγγελεία σε έπιπλα κουζινας σε ένα κατάστημα στην επαρχία και μου είπαν ότι θα αργήσει γιατι την κυριακή κάηκε το εργοστάσιο στην ιταλία.

Αν μπορεί κάποιος που ξέρει ιταλικά να κοιτάξει στα ιταλικά ειδησεογραφικά site για να βρει κάποια πληροφορία θα του ήμουν ευγνώμον. (μου είπαν οτι το έδειξε το raiuno).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Ισως σε βοηθουσε το Systran Plus που βρισκεται στην σελιδα otenet.gr

Θα κανει τα ιταλικα σε αγγλικα κ απο εκει και περα αν θες τα κανεις απο αγγλικα σε ελληνικα ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μπείς και εδώ http://www.worldlingo.com/en/websites/url_translator.html οπού μεταφράζει όποια σελίδα θές...(έχει απευθείας απο Ιταλικά σε Ελληνικά)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα .

 

Τα Χριστουγεννα - Πρωτοχρονια πλησιαζουν κ μαζι κ τα ... τραπεζωματα .

 

Κ αντε καλα της πρωτοχρονιας ειναι μακρυα -σχετικα - , των Χριστουγεννων ομως ειναι σε δυο μερες .

 

Κ περα απο τα καθιερωμενα πιατα - Γαλοπουλα , σελινατο - τι αλλο θα μπορουσε να φτιαχτει ?

Ειτε σαν μεζες , ειτε σαν πιατο , ειτε σαν επιδορπιο .

 

Οποτε ζηταω μια μικρη βοηθεια απο τα προθυμα μελη .

 

Οσοι προθυμοι , περαστε κ ριχτε καμια ιδεα - προταση - οτι εχετε ευχαριστηση τεσπα .

 

 

Ευχαριστω κ καλες γιορτες να εχετε .

Link to comment
Share on other sites

Απορώ από πότε έγινε η γαλοπούλα παραδοσιακό πιάτο για τα Χριστούγεννα. Τα παλιά χρόνια χοιρινό έτρωγαν οι άνθρωποι.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...