Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιά η άποψή σας για συγκατοίκηση με κοπέλα? Έχω βρει ήδη μια που ενδιαφέρεται με δικό της σπιτι, το οποίο φαίνεται και αρκετά καλό, εργαζόμενη κοντά σε μένα ηλικιακά .. Πιστεύω δεν θα έχω προβλήματα καθαριότητας και ανευθυνότητας με κοπέλα συγκάτοικο..

Ελπίζω να εννοείς να τα κάνετε μισά μισά γιατί οι εποχές που οι γυναίκες ήταν δουλες έχει περάσει ΕΚΤΌΣ και αν είναι γυναίκα σου ΑΛΛΆ ΔΕΝ δουλεύει άρα πρέπει κάτι να κάνει. Όταν δουλεύουν και οι δύο στα χρόνια που είμαστε πιστεύω πως όλα πρέπει να γίνονται μισά μισά.

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να περιμένεις να παντρευτείς, για να συγκατοικήσεις μια και καλή να δεις τη γλύκα

 

Στάλθηκε από το LG V10 μου

Link to comment
Share on other sites

στις περιοχές που ζητάς με εξαίρεση Ζωγράφου (που είναι λίγο τσιμπημένα τα ενοίκια) με 200-250 βρίσκεις αξιοπρεπέστατο δυάρι.

εγώ θα σου έλεγα να αποφύγεις ζωγράφου λόγω ενοικίων και έλλειψη μετρό/ηλεκτρικό και άνω πατήσια λόγω έλλειψης μετρό (έχει μόνο ηλεκτρικό, που είναι πολύ πιο αργό). θα σου έλεγα να προσθέσεις στις επιλογές σου την Δάφνη.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα, τι τιμές παίζουν πάνω κάτω σε ενοίκια για γκαρσονίερες ή δυαρια σε περιοχές κέντρου όπως άνω πατήσια,αμπελόκηποι,πανόρμου, ευαγγελισμός ,ζωγράφου??

Ενδιαφέρομαι για νορμάλ διαμέρισμα όχι να έχει ποντικία αλλά ούτε να είναι κανένα λουξ..

Επίσης να είναι κοντά σε μετρό/ηλεκτρικό.

 

Εκτός από ηλεκτρικό/μετρό πρόσεξε να έχει και αρκετά λεωφορεία η περιοχή που ψάχνεις. Ιδίως με τις κινητοποιήσεις που κάνουν τον τελευταίο καιρό τα τραίνα θα έχεις θέμα.

 

Εγώ θα σου πρότεινα Πατήσια, Ν. Κόσμο...

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζεί κανένας εάν επιτρέπεται να κλείσω/καλύψω το ρολόι της ΔΕΗ με κάποιο σιδερένιο πορτάκι ή π.χ. αλουμινένιο κούφωμα το οποίο θα κλειδώνει έτσι ώστε να μην μπορεί κάποιος να το πειράξει;; Φυσικά θα υπάρχει τζάμι στο ύψος το μετρητή για να μπορεί να γίνει καταμέτρηση. Πρόσφτα κάποιος (αναμφισβήτητα γύφτος) έκοψε/έκλεψε την γείωση (ουτε 30 πόντοι χαλκός ή προσπάθησε να πάρει περισσότερο) και για να μην ξανασυμβει αυτό ή κατι χειροτερο ψάχνουμε λύση.

 

Στον ίδιο χώρο βρίσκονται 2 μικρά κουτιά με καλώδια του τηλεφώνου ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

μονο η δεη δε μπορει να το ασφαλίσει/κλειδωσει???

αν βρεθει πειραγμενο θα βρεις το μπελα σου. αν υπαρχει τροπος να μπει σε ντουλαπακι θα ειναι οκ λυση, αλλα παντα πρεπει να ειναι διαθέσιμο στον δεητζη

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχει κάποιος γνώση για το πως μπορώ να έρθω σε ηλεκτρονική επικοινωνία με το customer support της DIXONS στην Αγγλία?

 

 

αν έχει κάποιος site, mail ή κάτι ας μου πει.

 

 

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ ψαχνω σε αυτές τις περιοχές, δε μου φαίνονται φθηνά τα ενοίκια για ένα αξιοπρεπές δυάρι! τουλάχιστον απ' ότι έχω κοιτάξει εγώ, 200-250 βρίσκεις σε παλιά πολυκατοικία και σίγουρα δεν ειναι επιπλωμένο! προσωπικά έχω απογοητευτεί, γτ θα πρέπει να επενδύσω και αρκετά να το επιπλώσω και με τους μισθούς που παίζουν τα 250 αν και ακούγεται καλή τιμή, εμένα μου φαινεται τσιμπημένο. Οι περιοχές βέβαια αποτελούν κομβικό σημείο με καλή συγκοινωνία
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!καθως εψαχνα για διαφορα κινητα βρηκα μια σελιδα απο το ebay..η σελιδα λέγεται: vi.raptor.ebaydesc.com

Γνωριζει κανεις αν ειναι αξιόπιστη? Εχει κανει καποιος αλλος παραγγελία?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Τι λαμπτηρες χρησιμοποιειται;Ποσα watt;Σας ικανοποιει το φως;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο 4 ειναι λαμπτηρες led.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ!

Από Αγγλία μου απάντησαν την ίδια ημέρα...και το κοινοποίησαν στην Ελλάδα άμεσα.

Από Ελλάδα έκαναν έναν μήνα να μου απαντήσουν "κονσέρβα".

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Δεν ξέρω αν υπάρχει ήδη θέμα. Είμαι σε διαδικασία να ενοικιάσω ένα δικό μου σπίτι να φύγω από το πατρικό μου. Δεν ψάχνω κάτι μεγάλο, μια γκαρσονιέρα. Επειδή δεν γνωρίζω από αυτά τι μου προτείνεται να προσέξω; τι ισχύει και τι όχι με ενοίκια/ρεύματα/φόρους και τα λοιπά;;

Ευχαριστώ

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που Ρωτάς είναι πολύ γενικά διατυπωμένα νομίζω Για να σου δώσει κάποιος συγκεκριμένες απαντήσεις.

Γενικά ψάχνεις από αγγελίες, περιορίζεις την αναζητηση στις περιοχές και τα τετραγωνικά που σε ενδιαφέρουν, κλείνεις ραντεβού, βλέπεις το σπίτι, αν σου αρέσει το σπίτι και η τιμή, η γειτονιά και σου κάνει κλικ ο ιδιοκτήτης το κλείνεις. Ρεύματα, Τηλέφωνα, κοινόχρηστα κλπ. Εννοείται τα πληρώνεις εσύ, φόρους ο ιδιοκτήτης. Τώρα αν ψάχνεις άλλες λεπτομερείς όπως τι να κοιτάξεις στο σπιτι για προβλήματα κλπ λίγο δύσκολο να το καταλάβεις με μια επίσκεψη, συνήθως τα προβλήματα πχ με γείτονες κλπ τα ανακαλύπτεις στην πορεία. Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το σπίτι μιλάς με τον ιδιοκτήτη.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που Ρωτάς είναι πολύ γενικά διατυπωμένα νομίζω Για να σου δώσει κάποιος συγκεκριμένες απαντήσεις.

Γενικά ψάχνεις από αγγελίες, περιορίζεις την αναζητηση στις περιοχές και τα τετραγωνικά που σε ενδιαφέρουν, κλείνεις ραντεβού, βλέπεις το σπίτι, αν σου αρέσει το σπίτι και η τιμή, η γειτονιά και σου κάνει κλικ ο ιδιοκτήτης το κλείνεις. Ρεύματα, Τηλέφωνα, κοινόχρηστα κλπ. Εννοείται τα πληρώνεις εσύ, φόρους ο ιδιοκτήτης. Τώρα αν ψάχνεις άλλες λεπτομερείς όπως τι να κοιτάξεις στο σπιτι για προβλήματα κλπ λίγο δύσκολο να το καταλάβεις με μια επίσκεψη, συνήθως τα προβλήματα πχ με γείτονες κλπ τα ανακαλύπτεις στην πορεία. Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το σπίτι μιλάς με τον ιδιοκτήτη.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Οι απορίες μου ήταν πιο πολύ για τους φόρους, όλα τα άλλα ξέρω ότι είναι δική μου δουλειά.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείτε τηλεφωνία voip? Και αν ναι ποιος ο πάροχος σας? Βρήκα αυτό

 

http://www.megavoip.com/rates/calling-rates

 

Υπάρχει κάτι φθηνότερο? Βασικά απο μία κλήση που έκανα η ποιότητα ήταν πολύ καλή.Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας μήπως γλιτώσουμε κανα ευρώ γιατι ο γνωστός τηλεφωνικός πάροχος τσεκουρώνει άσχημα και ειδικά για κλήσεις εξωτερικού...

mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Όσοι ειναι ψηλοί (195+) έχουν πάντα ενα θεματάκι στον ρουχισμό και ειδικά στα παντελόνια.

Υπάρχει κανενας στο forum που να γνωρίζει και να προτείνει μαγαζιά ένδυσης με νούμερα για ψηλούς, στην Ελλάδα;

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Ας δούμε πόσοι χρήστες που διαβάζουν το τεχνολογικό forum δοκιμάζουν νέες τεχνολογίες- παιχνίδια.

το Pokemo go είναι στο επίκεντρο αυτή τη φορά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Σας στελνω γιατι ειμαι πολυ μπερδεμενη και θα ηθελα να ακουσω και αλλες γνωμες που πιθανοτατα θα με βοηθουσαν να παρω μια αποφαση!

Περυσι εδωσα πανελληνιες και περασα στο οικονομικο Τριπολης αλλα επειδη ηθελα να παραμεινω Αθηνα εκανα φετος 10% και τελικα περασα διοικηση επιχειρησεων στο τει Αθηνας (που δεν το περιμενα- υπολογιζα για παντειο). Βρισκομαι σε διλημμα διοτι δεν ξερω τι θα ηταν καλυτερο, να παραμεινω εκει που ημουν τελικα η να παω διοικηση επιχειρησεων στο τει εδω στην Αθηνα? Οποιαδηποτε συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη! Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Η ζωή στην Τρίπολη είναι πραγματικά φθηνή και αξίζει σαν εμπειρία να μείνεις μόνη σου αν δεν υπάρχει οικονομικό ζόρι γιατί η επιβάρυνση είναι μικρότερη από ότι θα ήταν Πατρα πχ.

Επίσης θεωρώ ότι επαγγελματικά είναι καλύτερα ένα πτυχίο οικονομικών παρά ένα διοίκησης. Τώρα το Πανεπιστήμιο vs Τει δε νομίζω ότι έχει τόσο αντίκρυσμα όσο το πόσο χρήσιμο είναι το γνωστικό σου αντικείμενο. 3 γνωστές που είχα στο τμήμα διοίκησης επιχειρήσεων πάτρας είναι και οι 3 άνεργες πάντως.

 

Η επιλογή είναι φυσικά δική σου

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Περασε και αυτο.. τώρα βουρ για το πανεπιστήμιο. Πληροφορική φυσικά :D

 

Sent from my Redmi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Για μενα αν μπορεις να φυγεις καπου εξω και οταν τελειωσεις να μεινεις μονιμα και να ασχοληθεις με αυτο που τελειωσες θα ηταν το ιδανικοτερο για μενα. Στην Ελλαδα και πυρηνικος φυσικος να τελειωσεις θα παρακαλας για 600 ευρω.
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται απίστευτο να ακούω συμβουλές με βάση τα χρήματα και μόνο. Από προσωπική μου εμπειρία, σχεδόν όλοι οι φίλοι μου που επέλεξαν αυτό που τους έλεγε οι καρδιά τους, ζορίζονται οικονομικά ή εργάζονται παραπάνω ώρες, αλλά ΚΑΝΕΝΑΣ δεν το έχει μετανιώσει, διότι νιώθουν γεμάτοι. Αντιθέτως, οι υπόλοιποι εξαντλούνται τόσο πολύ απ' την αγγαρεία και τα καταναγκαστικά έργα, τα οποία με τον καιρό φαίνονται να τους ρουφούν σιγά-σιγά όλη τη ζωτική ενέργεια, τον ενθουσιασμό και τον αυθορμητισμό, που μετά τη δουλειά επιλέγουν ανόρεχτοι που θα παν, απολαμβάνοντας μια νωθρή, άψυχη και μίζερη διασκέδαση με τα χρήματά τους.

 

Ποιός περνάει τις γνώσεις για εμπόρευμα; Ποιός τις αγοράζει για μεταπώληση; Ποιός απ' τους δυο πράττει μεγαλύτερη αδικία; Χωρίς ζήτηση δεν υπάρχει και προσφορά. Όποιος επιλέγει το επάγγελμα που του λέει η καρδιά του, δεν πάει ποτέ στη δουλειά...

Edited by Black_Drag0n
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...