Jump to content

Περί Facebook


rodriguez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει τρόπος όταν στέλνω κάποια φωτογραφία σε κάποιον φίλε μου με μήνυμα να μην την συμπιέζει το facebook και μειώνει την ανάλυσή της;
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Α) Μην τσιμπάτε με fake profiles / spam. Είναι συνηθισμένο.

 

Β) Τo fb δεν είναι για να στέλνετε φωτογραφίες υψηλής ανάλυσης. Κάνει resample/resize σε όλες. Προτιμήστε κάποια υπηρεσία αποστολής αρχείων.

Link to comment
Share on other sites

Β) Τo fb δεν είναι για να στέλνετε φωτογραφίες υψηλής ανάλυσης. Κάνει resample/resize σε όλες. Προτιμήστε κάποια υπηρεσία αποστολής αρχείων.

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Απλά επειδή είναι βολικό να το στέλνεις απ'ευθείας σε κάποιον φίλο σου, έλεγα μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση που μπορεί να γίνει. Βασικά, μου έστειλε κάποια φίλη κάποιες φωτογραφίες από μία φωτογραφική που ήταν 12mp και μου έρχονταν με ανάλυση 720Χ960 (νομίζω). Φυσικά εγώ της έστειλα κάποιες μέσω dropbox. Έχεις υπόψη σου κάποια υπηρεσία αποστολής αρχείων που είναι πολύ εύκολη στη χρήση της (δεν αναφέρομαι σε εμένα, αλλά κάποιοι φίλοι μου δεν ασχολούνται σχεδόν καθόλου με την τεχνολογία οπότε να μην μπουν στη διαδικασία του dropbox).

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά εγώ της έστειλα κάποιες μέσω dropbox. Έχεις υπόψη σου κάποια υπηρεσία αποστολής αρχείων που είναι πολύ εύκολη στη χρήση της (δεν αναφέρομαι σε εμένα, αλλά κάποιοι φίλοι μου δεν ασχολούνται σχεδόν καθόλου με την τεχνολογία οπότε να μην μπουν στη διαδικασία του dropbox).
Στο fb ανέκαθεν γινόταν resample/resize οι φωτογραφίες, εδώ και 1-2 χρόνια έχουν αυξήσει το μέγεθος σ'αυτό που γράφεις. Παλιότερα ήταν ακόμα πιο μικρές και πιο συμπιεσμένες. Μπορείς να τις ανεβάζεις στο dropbox και να χρησιμοποιείς τη δυνατότητα share link που υπάρχει σε οτιδήποτε έχεις εκεί. Έτσι, απλά θα τους στείλεις ένα link απ'όπου και θα πάρουν τα αρχεία που θέλεις, χωρίς υποχρεωτικά να έχουν εγκατεστημένο το dropbox.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έτσι τις έστελνα εγώ, βάζοντας το link σε μήνυμα στο facebook. Βασικά ενδιαφέρομαι για την αντίθετη διαδικασία. Όταν θα θέλουν να μου στείλουν κάποια φωτογραφία, αναγκαστικά θα πρέπει να εγκαταστήσουν το dropbox (σε αυτήν την περίπτωση εννοούσα αν υπάρχει κάτι πιο εύκολο).
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

για την αφαιρεση κριτικης απο μια σελιδα, ξέρει κανεις?
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έτσι τις έστελνα εγώ, βάζοντας το link σε μήνυμα στο facebook. Βασικά ενδιαφέρομαι για την αντίθετη διαδικασία. Όταν θα θέλουν να μου στείλουν κάποια φωτογραφία, αναγκαστικά θα πρέπει να εγκαταστήσουν το dropbox (σε αυτήν την περίπτωση εννοούσα αν υπάρχει κάτι πιο εύκολο).
Σε τέτοιες περιπτώσεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις είτε υπηρεσίες που δεν χρειάζονται account κλπ., όπως το sendspace, yousendit κ.α., είτε το dropitto.me. Σε αυτό συνδέεις το account σου στο dropbox, ορίζεις ένα password και με αυτό μπορεί όποιος γνωρίζει το password και το link να ανεβάσει αρχεία στο δικό σου χώρο στο dropbox.
Link to comment
Share on other sites

θα το κοιτάξω, σε ευχαριστώ πολύ.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έτσι τις έστελνα εγώ, βάζοντας το link σε μήνυμα στο facebook. Βασικά ενδιαφέρομαι για την αντίθετη διαδικασία. Όταν θα θέλουν να μου στείλουν κάποια φωτογραφία, αναγκαστικά θα πρέπει να εγκαταστήσουν το dropbox (σε αυτήν την περίπτωση εννοούσα αν υπάρχει κάτι πιο εύκολο).

 

Μπορούν πολύ απλά να στις στείλουν με e-mail.....

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Τα Viber, hangouts, whatsapp κλπ ακολουθούν και αυτά τη μέθοδο της συμπίεσης στις φωτογραφίες?
Link to comment
Share on other sites

καινουρια μαγκια αυτό? πλέον γραφει κινητό, διαδύκτιο αναλογα με το από που στένει ο καθένας
Link to comment
Share on other sites

καινουρια μαγκια αυτό? πλέον γραφει κινητό, διαδύκτιο αναλογα με το από που στένει ο καθένας

 

Το κινητό το έγραφε πάντα αν έμπαινες από κινητό όπως και όλα τα άλλα που αναφέρεις.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ με κάποιο τρόπο να δω ποιοι friends δεν μπαίνουν στο Facebook ποτέ για να κάνω ένα ξεσκαρταρισμα??
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μπορεις.

 

Πλεον σημερα ειδα πως στην λιστα με τους φιλους μου εχει ο καθενας και μια ετικετα "web" ή "mobile" διπλα απο το ονομα του...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι υποχρεωμένος καποιος να έχει facebook οποιος θελει εχει οποίος θελει δεν εχει....

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι υποχρεωμένος καποιος να έχει facebook οποιος θελει εχει οποίος θελει δεν εχει....

 

Δυστηχώς όμως όποιος δεν έχει φβ σήμερα τον κοιτάνε με μισό μάτι και σαν να είναι εξωγήινος..:(

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια...

Πριν 6 μερες απενεργοποιηθηκε ο λογαριασμος μου γιατι δεν ειχα το πραγματικο μου επιθετο.

Εγινε απο μονο του ή με αναφορα;

Δεν ειχα κατι προσβλητικο ή "μη αποδεκτο", ενα ψευδωνυμο μονο ηταν.

 

Μου ζητησαν να βαλω αλλο. Εβαλα,παλι με ψευδωνυμο και ζητησαν να στειλω αποδεικτικο εγγραφο. Εστειλα ενα μερος της αδειας οδηγησης.

Θα μου περασουν αραγε το νεο ονομα που εβαλα;

Μου ειπαν οτι θα ενημερωσουν με mail αλλα περασαν 6 μερες και τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα,

 

πριν λιγο, ενω μιλουσα στο facebook με τον αδερφο μου, ξαφνικά τον εμφανισε σαν "αγνωστο χρηστη", η πιο προσφατη δημοσιευση του χαθηκε, ενω πλεον ο ιδιος δε μπορει να συνδεθει.

επισης στις συνομιλιες/μηνυματα μας, φαινονται μονο τα δικα μου μηνυματα, ενω στα δικα του λεει "προσβλητικο περιεχομενο".

 

τι μπορει να συνεβη λετε? εγω του ειπα οτι ισως καποιος του εκανε αναφορα.

 

εγω εστειλα απο τον δικο μου λογαριασμό μηνυμα/αναφορα σφαλματος στο facebook, με τιτλο προβληματος "προφιλ" όπου τους εξηγω την κατασταση. τους ενημερωσα επισης για το email συνδεσης που χρησιμοποιουσε ο αδερφος μου, το οποιο τυχαινει να ειναι microsoft όπου επισης του ειχε κλειδωσει/είχε ιό εδώ και καιρό, αλλα εκανε κανονικά login στο facebook χρησιμοποιώντας το.

 

καμια ιδέα? τι προτείνετε?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Τι νομιζεις;

 

Είχα διαβάσει παλιότερα πώς το φβ ποτέ δεν ζητάει ταυτότητα και πως είναι phising

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

ok στο δικο μου θεμα τουλαχιστον, φαινεται να λυθηκε.

 

κι αλλοι πολλοί φίλου μου/επαφες, ανεφεραν προβληματα και κλειδωματα κατα την διαρκεια αγωνα της Εθνικής. σιγά σιγά αποκαθίστανται τα προβλήματα λογαριασμών.

 

ποιος ξερει τι γινεται...

να δώ πως και αν θα ξεκολλησουμε ποτέ από το Φειςμπουκ.

 

Είχα διαβάσει παλιότερα πώς το φβ ποτέ δεν ζητάει ταυτότητα και πως είναι phising

 

δυστυχως δεν προλαβα τον αδερφό μου να ειδοποιησω, και εστειλε συννημενο/ηλεκτρονικό αντιγραφο ταυτότητας. μου ειπε οτι το facebook του το εβγαζε ως μηνυμα... και τώρα??? πρόμπλεμ μεγάλο πιθανώς ?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν προλαβα τον αδερφό μου να ειδοποιησω, και εστειλε συννημενο/ηλεκτρονικό αντιγραφο ταυτότητας. μου ειπε οτι το facebook του το εβγαζε ως μηνυμα... και τώρα??? πρόμπλεμ μεγάλο πιθανώς ?

Όχι. Αν έχεις ψευδώνυμο, σου κάνουν αναφορές και κλείσει το προφίλ σου, όντως σου ζητάν φωτογραφία ταυτότητας και στο αλλάζουν την επόμενη μέρα και βάζουν το όνομα που αναγράφεται στην ταυτότητα είτε με ελληνικούς είτε με λατινικούς χαρακτήρες. Οπότε καλό θα ήταν να έλεγε αν το ήθελε με ελληνικά ή όχι.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...