Jump to content

Περί Facebook


rodriguez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Dimitris, θέλαμε να σιγουρευτούμε ότι ξέρετε πως πρόκειται να αφαιρέσουμε τη ρύθμιση "Ποιοι μπορούν να αναζητήσουν το Χρονολόγιό σας με βάση το όνομά σας;".

Με αυτή τη ρύθμιση ελέγχατε αν οι άλλοι μπορούσαν να βρουν το Χρονολόγιό σας αναζητώντας σας με το όνομά σας. Πρόκειται να αφαιρέσουμε τη ρύθμιση, επειδή δεν είναι τόσο χρήσιμη όσο παλιά και πλέον υπάρχουν καλύτεροι τρόποι να διαχειρίζεστε το απόρρητό σας μέσω των ρυθμίσεων απορρήτου.

 

οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοκεικ!!!!!!!!!!! αποφασιζομεν και διαταζομεν!

 

edit:

Μάθετε περισσότερα

Πρόκειται να αφαιρέσουμε την παλιά ρύθμιση του Facebook "Ποιοι μπορούν να αναζητήσουν το Χρονολόγιό σας με βάση το όνομά σας;". Θέλουμε να σας δώσουμε περισσότερες πληροφορίες γι' αυτή την αλλαγή.

Τι αλλάζει: Πρόκειται να καταργήσουμε την παλιά ρύθμιση του Facebook "Ποιοι μπορούν να αναζητήσουν το Χρονολόγιό σας με βάση το όνομά σας;". Αυτό, όμως, δεν αλλάζει το κοινό όσων έχετε ήδη κοινοποιήσει στο Facebook.

Τι έκανε αυτή η ρύθμιση;

Με τη ρύθμιση "Ποιοι μπορούν να αναζητήσουν το Χρονολόγιό σας με βάση το όνομά σας;" ελέγχατε ποιοι μπορούσαν να βρουν το Χρονολόγιό σας πληκτρολογώντας το όνομά σας στην αναζήτηση.

Τι θα γίνει μόλις καταργηθεί αυτή η ρύθμιση;

Οποιοσδήποτε θα μπορεί να αναζητήσει το Χρονολόγιό σας με βάση το όνομά σας. Όμως, όταν πηγαίνει στο Χρονολόγιό σας, θα μπορεί να δει μόνο ό,τι έχει δικαίωμα να δει. Παρόλο που καταργούμε αυτή τη ρύθμιση, δεν πρόκειται να αλλάξει το κοινό των φωτογραφιών, των ενημερώσεων κατάστασης και του άλλου περιεχομένου που έχετε ήδη κοινοποιήσει.

Γιατί το Facebook καταργεί αυτή τη ρύθμιση;

Όταν δημιουργήσαμε αυτή τη ρύθμιση, ο μόνος τρόπος για να σας βρουν οι άλλοι στο Facebook ήταν να αναζητήσουν το όνομά σας. Πλέον, οι άλλοι μπορούν να εντοπίσουν το Χρονολόγιό σας και με άλλους τρόπους: για παράδειγμα, αν κάποιος φίλος σάς προσθέσει με ετικέτα σε μια φωτογραφία η οποία οδηγεί στο Χρονολόγιό σας ή αν κάποιος ψάξει στην Αναζήτηση στο κοινωνικό γράφημα για "Άτομα που τους αρέσουν οι Beatles" ή "Άτομα που ζουν στην Αθήνα".

Πλέον, ο καλύτερος τρόπος να ρυθμίσετε ποιος μπορεί να δει το περιεχόμενό σας είναι να χρησιμοποιήσετε τις "Συντομεύσεις απορρήτου" (απλώς πατήστε εικονίδιο κλειδαριάς πάνω πάνω σε οποιαδήποτε σελίδα του Facebook) και να επιλέξετε σε ποιους θέλετε να κοινοποιείτε όταν δημοσιεύετε νέες φωτογραφίες και ενημερώσεις.

Τι άλλο μπορώ να κάνω;

Δείτε τι μπορείτε να κάνετε για να ελέγξετε τις ρυθμίσεις απορρήτου σας:

Αν θέλετε να περιορίσετε γρήγορα το κοινό των παλιών σας δημοσιεύσεων και να επιλέξετε τη ρύθμιση "Φίλοι", πηγαίνετε στις ρυθμίσεις απορρήτου.

Κάθε φορά που δημοσιεύετε φωτογραφία, σύνδεσμο ή ενημέρωση κατάστασης, μπορείτε να επιλέξετε τη ρύθμιση απορρήτου που θέλετε για τη συγκεκριμένη δημοσίευση.

Από το αρχείο δραστηριοτήτων του Χρονολογίου σας, μπορείτε να ελέγξετε τι έχετε κοινοποιήσει στο παρελθόν και ποιοι μπορούν να δουν τις συγκεκριμένες πληροφορίες. Για να πάτε στο αρχείο δραστηριοτήτων, πατήστε εικονίδιο κλειδαριάς πάνω πάνω σε οποιαδήποτε σελίδα. Από εκεί θα ανοίξετε τις συντομεύσεις απορρήτου.

Αν δεν θέλετε να δείτε άλλες υπενθυμίσεις και είστε έτοιμοι να καταργήσουμε τη ρύθμιση, απλώς πατήστε "ΟΚ, καταλαβαίνω" και θα σταματήσουμε να σας δείχνουμε αυτές τις πληροφορίες.

Σας ευχαριστούμε που αφιερώσατε χρόνο για να διαβάσετε αυτό το μήνυμα και που χρησιμοποιείτε το Facebook.

 

 

edit2: και κάτι άλλο που πρόσεξα... ενώ είχα το fb στην αγγλική γλώσσα, γύρισε αυτόματα στα ελληνικά. δεν εκανα κατι!!!

Edited by mol
Link to comment
Share on other sites

edit2: και κάτι άλλο που πρόσεξα... ενώ είχα το fb στην αγγλική γλώσσα, γύρισε αυτόματα στα ελληνικά. δεν εκανα κατι!!!

 

Μάλλον θα έκανε καμιά ανανέωση το fb και μόλις είδε ελληνική ip το γύρισε στα ελληνικά.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

ετσι στα ξεκαρφωτα; εδω και ποσα χρονια, στα αγγλικα το χω

 

Mην το ψάχνεις, facebook είναι :lol:

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις και αδικο εδω που τα λεμε. το γυρισα σε αγγλικα παλι. μεχρι στιγμης ολα οκ. για να δουμε αν θα παει ετσι στο μελλον
Link to comment
Share on other sites

Facebook ειναι ο,τι θελει κανει! :D σε μενα παλι εχει απο χθες που μεν μου βγαζει καμια ειδοποιηση! ουτε για like ουτε για σχολια..... μονο για ινμποξ βγαζει!
Link to comment
Share on other sites

Την εφαρμογή του κινητού πως την γυρνάμε στα αγγλικά ρε παιδιά; γίνεται;

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Την εφαρμογή του κινητού πως την γυρνάμε στα αγγλικά ρε παιδιά; γίνεται;

 

Δοκίμασε να γυρίσεις την γλώσσα του κινητού στ'αγγλικά μήπως και αλλάξει.Μέσα απ'την εφαρμογή δεν νομίζω ότι γίνεται.

Μάθε να περιμένεις και περίμενε για να μάθεις....
Link to comment
Share on other sites

μεσα απο την εφαρμογη δεν μπορεις!! αν θες γυρνα το απο τον υπολογιστη σου στα αγγλικα και μπες στο fecebook απο τον browser του ιντερνετ του κινηου σου. εκει θα στο εχει στα αγγλικα μετα! διαφορετικα αν θες να αλλαξεις στο app δοκιμασε αυτο που σου ειπε ο φιλος απο κατω.
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνουμε αναφορά φωτογραφίας, μπορεί αυτός που την έχει αναρτήσει να δει ποιος έκανε αναφορά? Επίσης πως μπορώ να δω την εξέλιξη της αναφοράς?
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεί, οχι.

Σε ενημερωνει συνηθως το φειςμπουκ αν την αφαιρεσε ή αν θεωρει πως δεν ξεπερνα τα ορια(συνηθως το 2ο συμβαίνει, εκτος αν ειναι κατι ΠΟΛΥ ακραιο)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεί, οχι.

Σε ενημερωνει συνηθως το φειςμπουκ αν την αφαιρεσε ή αν θεωρει πως δεν ξεπερνα τα ορια(συνηθως το 2ο συμβαίνει, εκτος αν ειναι κατι ΠΟΛΥ ακραιο)

 

Αυτός θα το καταλάβει ότι κάποιος έχει κάνει αναφορά για τη φωτογραφία? Θα τη διαγράψει αυτόματα το facebook χωρίς να τον ειδοποιήσει?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση παιδια...

 

Οταν κανω μια αναρτηση , κοινοποιηση ή like σε κατι φαινεται και σε χρονολογια φιλων

 

Μπορω απο αυτη τη λιστα και πως να αποκλεισω ενα ατομο ?

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός θα το καταλάβει ότι κάποιος έχει κάνει αναφορά για τη φωτογραφία? Θα τη διαγράψει αυτόματα το facebook χωρίς να τον ειδοποιήσει?
θα τον ενημερωσει οτι σου σβησαμε την φωτογραφια για αυτον τον λόγο, αλλά όχι ποιος τον κάρφωσε!
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Κάνει ένας φίλος μου check in συμπεριλαμβάνοντας και εμένα μέσα μαζί με άλλους φίλους.Το check in αυτό φαίνεται σε όλους του φίλους αυτών που είναι στην κοινοποίηση.

Κάνω εγώ το ίδιο check in με τους ίδιους φίλους και φαίνεται μόνο σε μένα και τους κοινούς φίλους που έχω με αυτούς που βρίσκονται στην κοινοποίηση.Τι παίζει?Που είναι η ρύθμιση να το αλλάξω γιατί δεν την βρίσκω?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

πως μπορεί να αφαιρεθεί η αξιολόγηση(αυτη η βλακεια με τα αστερακια) απο μια σελιδα;;
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...

 

Τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει ότι στο "Αρχείο Δραστηριοτήτων" βλέπω κάτι like σε σελίδες που σίγουρα δεν τα έχω κάνει εγω... :mad:

 

Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος τίποτα αντίστοιχο ??

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...

 

Τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει ότι στο "Αρχείο Δραστηριοτήτων" βλέπω κάτι like σε σελίδες που σίγουρα δεν τα έχω κάνει εγω... :mad:

 

Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος τίποτα αντίστοιχο ??

NAI, απλως οι σελιδες που παλιοτερα εκανες like, αλλαξαν ονομα. Μου εχει συμβει και σε μενα και μετα τις εσβησα γιατι προωθουσαν συνεχως τις διαφημισεις τους. Απλως στην αρχη μαζευαν likes για να εχουν κοσμο.

 

 

Να ρωτησω κατι αλλο. Τις τελευταιες 2 μερες μου εκαναν αιτηματα φιλιας 2 κοριτσια, οχι ελληνιδες. Κοινους φιλους δεν εχουμε, και ουτε συμμετεχω σε συζητησεις ξενων ομαδων (πχ σελιδες τυπου we love iron maiden).

Πως με βρηκαν? Τι θελουν απο μενα? Το παραξενο ειναι δηλαδη οτι ειναι κοριτσια. Το να στελνει ενα αγορι

αιτηματα φιλιας απο εδω και απο κει, ακομα και σε κοριτσια του εξωτερικο ειναι λογικο. Το να το κανουν ΚΑΙ τα κοριτσια μου φιανεται παραξενο. Και το θεμα ειναι οτι δεν εχω καμια "φιλη" στους "φιλους" μου απο το εξωτερικο. Κοινως, δεν εχω 1500 φιλους στο facebook οποιον κι οποιον, αλλα γυρω στους 200 μονο που ξερω καλα.

 

Η μια προσφατη που μου εκανε add ειναι αυτη..

https://www.facebook.com/profile.php?id=100005136943827

 

Και μια αλλη τις προαλλες μου εστειλε ενα προσοπικο μυνημα στο ασχετο..

(Stephanie ...an) Hi there, Nice profil. i would love to know more about you....can you email me,course this is my friend iphone,and am just using it for today to find my soul mate here,course my friend got her own soul mate here,i may not have the chance to come here again,email me on.. (Δεν σας το λεω :p )

 

Mου κανει κανενας πλακα ή εχει συμβει και σε εσας να σας στελνουν αιτηματα ξενες?;

Link to comment
Share on other sites

περίεργα πράγματα νομίζω πως δεν πρέπει να ασχοληθείς.

phising ή όπως το λένε αυτό υποψιάζομαι.

 

edit μόλις έψαξα στο γοογλη κάποιες φώτο αυτής της grace και μου έβγαλε πως εμφανίζονται και σε άλλα σάιτ. οπότε μάλλον μούφα προφίλ είναι.

Edited by neutral

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Και μια αλλη τις προαλλες μου εστειλε ενα προσοπικο μυνημα στο ασχετο..

(Stephanie ...an) Hi there, Nice profil. i would love to know more about you....can you email me,course this is my friend iphone,and am just using it for today to find my soul mate here,course my friend got her own soul mate here,i may not have the chance to come here again,email me on.. (Δεν σας το λεω :p )

 

Mου κανει κανενας πλακα ή εχει συμβει και σε εσας να σας στελνουν αιτηματα ξενες?;

 

Προσωπικά εμένα μου έχουν στείλει 3-4 άσχετες εντελώς chat ότι είμαι πολύ όμορφος(είναι αλήθεια:lol::p)και άλλα τέτοια και αν θέλω να επικοινωνήσω μαζί της να την στείλω mail στο τάδε.Δεν μπορώ να παραθέσω τα μηνύματα γιατί τα έσβησε το facebook λόγω ότι είναι spam.

 

edit μόλις έψαξα στο γοογλη κάποιες φώτο αυτής της grace και μου έβγαλε πως εμφανίζονται και σε άλλα σάιτ. οπότε μάλλον μούφα προφίλ είναι.

 

Μια χαρά γιαπωνεζούλα είναι,τι τον πειράζει τον άνθρωπο;;:p

Edited by NickTheGreek99

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται όταν γράφω στάτους να εμφανίζεται η περιοχή μου (χωρίς να βάλω τοποθεσία)?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...

 

Τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει ότι στο "Αρχείο Δραστηριοτήτων" βλέπω κάτι like σε σελίδες που σίγουρα δεν τα έχω κάνει εγω... :mad:

 

Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος τίποτα αντίστοιχο ??

 

ναι το εχω παθει κ εγω πολλες φορες!!! εμπενα σε διαφορα site και εψαχνα για ανεκδοτα, αστειες φωτο και τετοια. αυτα τα site ητανε απο το google. καμια σχεση με το facebook δεν ειχαν. και εμπενα στο Αρχείο Δραστηριοτήτων μου κ εβλεπα οτι και καλα εχω κανει like σε αυτες τις σελιδες στο facebook..... χωρις να εχω κανει εγω! απο τοτε λοιπον που ''την επαθα'' κοιταω καθε μερα το Αρχείο Δραστηριοτήτων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...