Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.714 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

έδωσα παραπομπή με όλες τις πιστοπποημένες στην Ελλάδα κάρτες.

Αρκεί να ρίξετε μία ματιά.

 

Eιστε σιγουρος οτι ειναι σχετικη η παραπομπη με το θεμα που συζηταμε εδω?

 

Π.χ. στο εξελακι που βαλατε ως link, βλεπω στο input 38

 

Airbnb Payments UK Limited

 

Εκδιδει η ΑIRBNB καρτες?

 

Mαλλον προκειται για payment processors KAI OXI για καρτες

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια μεταφορά online από Πειραιώς σε Eurobank εχθές και ακόμα δεν φάνηκαν τα λεφτά. Είναι φυσιολογικό;

 

Εξαρτάται τον τρόπο που διάλεξες. Αν δεν ήταν άμεση κάνει χοντρικά 2 εργάσιμες.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

είναι προφανές ότι πιστοποιούνται οι εταιρείες που τις εκδίδουν και όχι οι κάρτες.

Έγω πάντως δεν βλέπω καμμία κάρτα από όσες διατιθενται στην Ελάδα που να μην είναι στην λίστα.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τον τρόπο που διάλεξες. Αν δεν ήταν άμεση κάνει χοντρικά 2 εργάσιμες.

 

απο alpha σε eurobank δεν εχει επιλογη ποσο να κανει και κανει παντα 1 ημερα. Απο πειραιως ειχε επιλογη και επελεξα την πιο φθηνη και αργη αλλα δεν ηξερα οτι κανει 2 μερες...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

νομίζω 3 Γιώργο.

 

 

Ετσι ειναι Γιάννη, το ειδα μετα.

1€ ο εντολέας και 3€ ο παραλήπτης με επιμερισμό εξόδων και 3€ με εξοδα εντολέα.

Το δεύτερο αντε να το καταλάβω, το πρώτο ομως ειναι αισχρό.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

απο alpha σε eurobank δεν εχει επιλογη ποσο να κανει και κανει παντα 1 ημερα. Απο πειραιως ειχε επιλογη και επελεξα την πιο φθηνη και αργη αλλα δεν ηξερα οτι κανει 2 μερες...

 

Ειδικά από alpha όταν καταχωρείς μεταφορά στο γράφει, ημέρα καταχώρησης, ημέρα μεταφοράς και άλλη 1 μέρα για να γίνουν διαθέσιμα στην eurobank. Αυτό με κανονική προτεραιότητα. Με άμεση, δλδ μεταξύ 8.00-16.00, πάνε αυθημερόν. Το ίδιο ισχύει και για συναλλαγές από πειραιως κλπ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τους εχει ανοιξει η ορεξη λεμε

 

Οταν εδω μεσα αρχισα να λεω οτι ειναι απαραδεκτη η χρεωση για εκδοση-ανανεωση-απωλεια (αντε το τελευταιο να δεχθω οτι φταιει ο πελατης) χρεωστικης καρτας, ορισμενοι μιλαγανε για τους ποντους (εδω γελαμε) που παιρνουν απο τις καρτες τους!!!

 

Και που εισαι ακομα τι αλλο θα σκεφτουν για να εχεις προσβαση στα λεφτα σου!!!:X

 

ΥΓ

 

Αναληψη κατω απο 400 ευρω στα γκισε δεν μπορεις!!!:blink:

 

Με την υποστηριξη της κυβερνησης (οποια και αν ειναι):ninja:

 

Η πρώτη έκδοση συνήθως είναι δωρεάν. Για επανέκδοση από λήξη ή φθόρα ή απώλεια χρεώνουν, εκτός αν είναι λάθος της τράπεζας. Η ανάληψη που αναφέρεις έχει γίνει για να μειωθεί η προσέλευση στον γκισέ, προληπτικά για την πανδημία και είχε βγει ανακοίνωση ότι είναι για αυτον τον λόγο.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Η ανάληψη που αναφέρεις έχει γίνει για να μειωθεί η προσέλευση στον γκισέ, προληπτικά για την πανδημία και είχε βγει ανακοίνωση ότι είναι για αυτον τον λόγο.

 

OXI εδω εισαι λαθος. Η αναληψη στα 400 απο γκισε εγινε πολυ πριν τον ερχομο της πανδημιας. Εχω ιδια πειρα στο θεμα με δικο μου ανθρωπο που του ελεγαν λιγοτερα απο 400 δεν μπρουσε (αν και ο λογαριασμος ειχε πολυ περισσοτερα αλλα ηθελε μονο 100) πισω το 2018.

 

Του ζητουσαν να βγαλει χρεωστικη (με τιποτα τους ελεγε). Ο λογος τοτε ηταν για να μην πηγαινουν στα γκισε πολλοι. Και μαλιστα ειχαν το θρασσος να του "προτεινουν" να βγαλει χρεωστικη γιατι σε λιγο δε θα μπορουσε να κανει τιποτα!

 

Μαλιστα του ελεγαν να σηκωσει απο την πιστωτικη που ειχε (δωρεαν συνδρομη, εκδοση) μαζι του κατι που φυσικα δεν επροκειτο να κανει και ειχαν ΠΑΛΙ ΤΟ ΘΡΑΣΣΟΣ και του λεγανε σιγα μωρε για λιγα λεπτα τοκων κ.λπ. κανεις ετσι!?:wacko:

 

Στο τελος πηρε 400 και τους ειπε θα κανω καταθεση 300! εμειναν με το στομα ανοιχτο σαν χανοι και προσπαθουσαν να βρουν δικαιολογια για να αρνηθουν!:lol:

Edited by JIMJFK
Link to comment
Share on other sites

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

 

https://www.reporter.gr/Apopseis/Apo-thesews/Anesths-Ntokas/406728-Xechaste-thn-analhpsh-metrhtwn-ews-400-eyrw-apo-ta-tameia

 

Οκτωβρης 2019 το ανωθεν

 

Αλλα για εμενα πρωτη φορα μου (δικο μου ανθρωπο) ετυχε τελη 2018!

 

Εφαγαν και καταγγελεια τοτε! Eurobank συγκεκριμενα

 

Δεν θα επεμεινα αν δε μου ειχε τυχει προσωπικα!

 

ΥΓ

 

Εσυ λες για αναληψεις ΕΩΣ 400 ΕΥΡΩ απο ΑΤΜ

 

Αναλήψεις μετρητών έως €400 Η ανάληψη μέχρι του ποσού αυτού θα πραγματοποιείται αποκλειστικά με τη χρήση της χρεωστικής κάρτας, στα ΑΤΜ.

 

Εγω ειπα για αναληψεις ΑΝΩ των 400 ΕΥΡΩ ΤΟΤΕ απο ΓΚΙΣΕ!!! Δε σε αφηναν να παρεις λιγοτερα απο γκισε, σου λεγανε μονο με καρτα απο ΑΤΜ για λιγοτερα των 400

Edited by JIMJFK
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι Γιάννη, το ειδα μετα.

1€ ο εντολέας και 3€ ο παραλήπτης με επιμερισμό εξόδων και 3€ με εξοδα εντολέα.

Το δεύτερο αντε να το καταλάβω, το πρώτο ομως ειναι αισχρό.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Αισχρή είναι γενικά η κατάσταση με τις τράπεζες...

Εγώ πλέον ρεύμα τηλέφωνο λογαριασμούς τους πληρώνω από τα sites των παροχών.

Δεν είναι ότι κλαίω τα 0,50 ευρώ της προμήθειας των τραπεζών αλλά δεν γουστάρω τα ανόητα φέσια.

Edited by johnpats
:)
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς ανέκαθεν οι προμήθειες που παιρνουν οι τράπεζες ειναι μεγάλες..εδώ παιρνουν προμηθεια για την καταβολή πχ τελων κυκλοφοριας..που θα επρεπε να ειναι δωρεαν..
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς ανέκαθεν οι προμήθειες που παιρνουν οι τράπεζες ειναι μεγάλες..εδώ παιρνουν προμηθεια για την καταβολή πχ τελων κυκλοφοριας..που θα επρεπε να ειναι δωρεαν..

 

 

σε eurobank δεν εχει προμήθεια για τα τέλη.

χθες πλήρωσα.

:)
Link to comment
Share on other sites

απο alpha σε eurobank δεν εχει επιλογη ποσο να κανει και κανει παντα 1 ημερα. Απο πειραιως ειχε επιλογη και επελεξα την πιο φθηνη και αργη αλλα δεν ηξερα οτι κανει 2 μερες...

 

Ούτε σήμερα ήρθαν τα λεφτά. Επειδή είναι Σάββατο;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια μεταφορά online από Πειραιώς σε Eurobank εχθές και ακόμα δεν φάνηκαν τα λεφτά. Είναι φυσιολογικό;
Είχες επιλέξει IRIS online payment ή κανονική προτεραιότητα; Αν δεν θυμάσαι τότε πες μας πόσο ήταν τα έξοδα; €1 ή €2,50 (1,00+1,50);

Την Πέμπτη 3/12 τι ώρα είχες καταχωρίσει την συναλλαγή; Πριν ή μέτά τις 16:00;

Σίγουρα Σαββατοκύριακο δεν πρόκειται να πιστωθεί τίποτα.

Αν θες να μεταφέρεις άμεσα οποιαδήποτε ημέρα και ώρα (αργίες, βράδια) τότε πρέπει να κάνεις χρήση του IRIS 24/7 Payment δηλαδή χωρίς IBAN παραλήπτη, αλλά με αριθμό κινητού ή ΑΦΜ επαγγελματία με περιορισμό στα €500 και να είναι εγγεγραμένος και ο παραλήπτης στην συγκεκριμένη υπηρεσία.

Piraeus-IRIS-online.png

Piraeus-normal.png

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

1 ευρώ πλήρωσα. Μετά τις 4. Δεν έχω Iris. Ειμαι Eurobank και εγώ κάτι που λέγεται paf νομίζω.
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

1 ευρώ πλήρωσα. Μετά τις 4. Δεν έχω Iris. Ειμαι Eurobank και εγώ κάτι που λέγεται paf νομίζω.
Το ίδιο είναι με άλλο όνομα

 

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με το iris η μεταφορά χρημάτων σε διαφορετικές τράπεζες είναι ΔΩΡΕΑΝ ?
Από ότι γνωρίζω η Πειραιώς χρεώνει κάτι ψιλά, εθνική που χρησιμοποιώ κάθε μήνα για μεταφορές στην άλφα δεν με έχουν χρεώσει (ακόμα)

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

1 ευρώ πλήρωσα. Μετά τις 4. Δεν έχω Iris. Ειμαι Eurobank και εγώ κάτι που λέγεται paf νομίζω.

Με κανονική προτεραιότητα και μετά τις 16:00 είναι σαν να έκανες την συναλλαγή Παρασκευή πρωί, οπότε θα σταλεί στην άλλη τράπεζα την Δευτέρα.

 

Παρεμπιπτόντως το PaF (Pay a Friend) είναι η ονομασία που είχε επιλέξει η Eurobank από παλιά όταν είχε ξεκινήσει τις μεταφορές χωρίς να καταχωρεί ο αποστολέας το IBAN του παραλήπτη.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Από ότι γνωρίζω η Πειραιώς χρεώνει κάτι ψιλά, εθνική που χρησιμοποιώ κάθε μήνα για μεταφορές στην άλφα δεν με έχουν χρεώσει (ακόμα)

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

 

Αυτο δεν υποτιθεται οτι ηταν δωρεαν για μεχρι 500 ευρω!? Δεν με ξαφνιαζει η Πειραιως!

Link to comment
Share on other sites

Με κανονική προτεραιότητα και μετά τις 16:00 είναι σαν να έκανες την συναλλαγή Παρασκευή πρωί, οπότε θα σταλεί στην άλλη τράπεζα την Δευτέρα.

 

Παρεμπιπτόντως το PaF (Pay a Friend) είναι η ονομασία που είχε επιλέξει η Eurobank από παλιά όταν είχε ξεκινήσει τις μεταφορές χωρίς να καταχωρεί ο αποστολέας το IBAN του παραλήπτη.

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Απλώς παλιά πήγα να στείλω σε Πειραιώς από Eurobank μέσω paf/Iris χρήματα, έβαζα το κινητό του φίλου μου από εμένα Eurobank και έλεγε ότι δεν υπάρχει ο αριθμός (εννοούσε ότι δεν έχει paf μάλλον) ενώ σύμφωνα με τα λεγόμενα του είχε iris. Και υπέθεσα ότι είναι αυτό μόνο μέσω της ίδιας Τράπεζας και άλλο Iris και άλλο paf. Αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα το ξανά δοκιμάσω

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Αισχρή είναι γενικά η κατάσταση με τις τράπεζες...

Εγώ πλέον ρεύμα τηλέφωνο λογαριασμούς τους πληρώνω από τα sites των παροχών.

Δεν είναι ότι κλαίω τα 0,50 ευρώ της προμήθειας των τραπεζών αλλά δεν γουστάρω τα ανόητα φέσια.

 

 

Στο ρεύμα δεν μπορω να κανω αλλιώς καθως έφυγα απο την ΔΕΗ και ο νέος πάροχος θελει πάγια για μην χρεώσει την εγγύηση.

Την εβαλα ομως σε επαγγελματικο λογαριασμο της Εθνικής που επειδη χρεώνει νταβατζιλίκι 2€ τον μηνα για τον λογαριασμο, δινει 4 πληρωμές τον μηνα χωρις επιπλεον εξοδα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Στο ρεύμα δεν μπορω να κανω αλλιώς καθως έφυγα απο την ΔΕΗ και ο νέος πάροχος θελει πάγια για μην χρεώσει την εγγύηση.

Την εβαλα ομως σε επαγγελματικο λογαριασμο της Εθνικής που επειδη χρεώνει νταβατζιλίκι 2€ τον μηνα για τον λογαριασμο, δινει 4 πληρωμές τον μηνα χωρις επιπλεον εξοδα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

και στο επαγγελματικο λογαριασμο οψεως της eurobank θα εφαρμοστει το νταβατζιλίκι αλλα με 3€ τον μηνα για τον λογαριασμο, αλλα προσφερει απεριοριστες παγιας εντολες ( σε δεκο τηλεφωνια ρευμα και νερο και ασφαλειες ) χωρις προμηθεια και η πληρωμη του εφκα( πρωη οαεε ) παλι χωρις χρεωση αλλα χειροκινητα και με την παγια παλι.

δες εδω https://www.eurobank.gr/el/business/proionta-kai-upiresies/proionta-upiresies/epixeirimatikos-logariasmos-kai-cash/pliromes/programmata-upiresion-sunallagon?qid=AC2E53838A5F4A8A98110552D4CAE636

<< Με τη συνδρομή σας έχετε δωρεάν:

 

Απεριόριστες πληρωμές για ασφαλιστικές εισφορές σας στον ΕΦΚΑ, μέσα από το e-Banking σας.

Απεριόριστες πάγιες εντολές πληρωμής λογαριασμών σε εταιρείες και οργανισμούς (π.χ. ενέργεια, τηλεφωνία, ασφάλειες, ασφαλιστικά ταμεία). >> η χρεωση ειναι υποχρεωτικη σε καθε λογαριασμο οψεως eurobank . Αμα δεν τον χρειαζεται τον κλεινεις.

Προσεχε κατι αμα βαλεις παγια εντολη σε τραπεζικο λογαριασμο πχ στην eurobank μου ειπανε οτι την προηγουμενη εργασιμη ημερα στις 21:30 τραβαει τα χρηματα για να φανει την επομενη εργασιμη ημερα η λογιστικη εγγραφη της πληρωμης, αρα θα πρεπει να υπαρχουνε τα χρηματα 2 ημερες πριν την παγια εντολη και επισης μια φορα κανει προσπαθεια να πληρωσει τον λογαριαμο μετα ακυρωνεται.

Παντως εγω εχω βαλει παγια εντολη σε elpedison σε λογαριασμο που δεν τον χρησιμοποιω συχνα και καθε φορα που εκδιδεται το πληρωνω με καρτα απο το δικο τους το site και ποτε δεν εκτελειται η παγια εντολη!!. Στον αλλον λογαριασμο που εχω εχω βαλει παγια εντολη με χρεωση χρεωστικης καρτας και ποτε δεν μου χρεωνεται εξτρα προμηθεια , το ιδιο θα πρεπει να γινεται και με οσες καρτες βαζεις παγια εντολη. Αλλα γενικα επειδη με βολευει να πληρωνω online εκεινη την στιγμη της εκδοσης του λογαριασμου πληρωνω με χρεωση καρτας online εγω και δεν αφηνω ποτε να εκτελεστει η παγια εντολη!. Και στο προτεινω, αλλα ρωτησε και τον παροχο του ρευματος σου!.

Επισης προσεχε συνηθως οι επαγγελματικοι λογαριασμοι δηλωνονται στο taxisnet και πρεπει να μονο να πληρωνονται οτι αφορα την επιχειρηση και τιποτα αλλο διοτι σε περιπτωση ελενχου θα να εχεις προβλημα. Καλυτερα αμα ο λογαριασμος δεν αφορα την επιχειρηση σου να αφαιρεσεις την παγια εντολη και να το βαλεις σε αλλον ιδιωτικο λογαριασμο ή σε καποια χρεωστικη καρτα!. Οταν βαζεις παγια εντολη με χρεωση καρτας σου ζητανε να συμπληρωσεις μια αιτηση και φωτοτυπια ταυτοτητας και της 1η οψης της καρτας σου και οχι της πισω μεριας( ευτυχως! διοτι χωρις cvv δεν μπορει καποιος να χρεωσει την καρτα σου αμα γινει υποκλοπη!) και εγω τα στελω με φαξ και οχι με email.

Επισης σε λογαριασμο ιδιωτων της eurobank υπαρχει προγραμμα με χρεωση 1,50 ευρω για 4πληρωμες λογαριασμων δες εδω https://www.eurobank.gr/el/retail/ilektroniki-trapeziki/upiresies-kai-pliromes-ilektronikis-trapezikis/oi-online-pliromes-sas/e-sunallages

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Απλώς παλιά πήγα να στείλω σε Πειραιώς από Eurobank μέσω paf/Iris χρήματα, έβαζα το κινητό του φίλου μου από εμένα Eurobank και έλεγε ότι δεν υπάρχει ο αριθμός (εννοούσε ότι δεν έχει paf μάλλον) ενώ σύμφωνα με τα λεγόμενα του είχε iris. Και υπέθεσα ότι είναι αυτό μόνο μέσω της ίδιας Τράπεζας και άλλο Iris και άλλο paf. Αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα το ξανά δοκιμάσω

 

Ήρθαν τα χρήματα και βλέπω χρέωση 3.5 ευρώ! Ποιους να βρίσω;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν τα χρήματα και βλέπω χρέωση 3.5 ευρώ! Ποιους να βρίσω;
Αν θέλεις να βρίσεις κάποιον, τότε πήγαινε μπροστά σε καθρέπτη για τις επιλογές που έχεις κάνει μέχρι σήμερα!

Αρχικά δες το τιμολόγιο της Eurobank: https://www.eurobank.gr/-/media/eurobank/rates/timologio-trapezikon-ergasion.pdf στο Ε.5.1 Εισερχόµενες Βασικές Μεταφορές Πίστωσης (ΒΜΠ)

Eurobank.png

Κατ' εμέ φταίει η Πειραιώς που δεν σου δίνει στην winbank την επιλογή OUR δηλαδή να χρεωθεί ο αποστολέας όλα τα έξοδα και να πιστωθεί αυτούσιο το ποσό στον λογαριασμό του παραλήπτη.

Παρεμπιπτόντως όλες οι ελληνικές τράπεζες χρεώνουν για εισερχόμενες εντολές εκτός και αν έχεις κάποιο ιδιαίτερο προϊόν ή υπηρεσία π.χ. στην Eurobank υπάρχουν οι e-συναλλαγές με κόστος €1,50/μήνα και έχεις μεταξύ άλλων δικαίωμα και για 4 δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα εσωτερικού.

Προσωπικά θεωρώ πως η καλύτερη λύση της αγοράς είναι ο Λογαριασμός Alpha Μισθοδοσία που παρέχει δωρεάν πίστωση εμβασμάτων (και από το εξωτερικό, νομίζω χωρίς κανένα περιορισμό).

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...