Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

ήμουν πελάτης στην citibank...

όταν μεταφέρθηκαν οι λογαριασμοί στην αλφα μου έβγαλαν amex μαύρη, ήμουν ήδη πελάτης της αλφα και της εμπορικής....

 

δεν μου έχουν χρέωσει ποτέ συνδρομή για την μαύρη amex

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Και δεν πρόκειται

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Με καλυψες απολυτα. Ευχαριστω πολυ.

 

Επομενως αφου τα alerts στον λογαριασμο μου τα χρεωνει 1,90€ τον μηνα, και επειδη οι συναλλαγες ετσι κι αλλιως γινονται με τις καρτες, συμφαιρει να απενεργοποιησω τα alert λογαριασμων και να ενεργοποιησω αυτα των καρτων

 

καλυτερα βγαλε μια μαυρη amex που ετησιο παγιο τελος 10 ευρω αλλα εχει μεσα δωρεαν τα sms alert στο κινητο σου οποτε πιστευω οτι συμφερει καλυτερα , και μαζευεις και ποντους απο ολες τις συναλλαγες σου 1ευρω = 1 ποντος! .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα βγαλε μια μαυρη amex που ετησιο παγιο τελος 10 ευρω αλλα εχει μεσα δωρεαν τα sms alert στο κινητο σου οποτε πιστευω οτι συμφερει καλυτερα , και μαζευεις και ποντους απο ολες τις συναλλαγες σου 1ευρω = 1 ποντος! .

Παιδιά, πρέπει να ξέρετε ότι δεν μπορείς να κάνεις την δουλειά σου μόνο με amex.

Μερικές αλυσίδες και πολλά συνοικιακα μαγαζιά δεν την δέχονται. Π.χ H&M ,LINDL.

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ήμουν πελάτης στην citibank...

όταν μεταφέρθηκαν οι λογαριασμοί στην αλφα μου έβγαλαν amex μαύρη, ήμουν ήδη πελάτης της αλφα και της εμπορικής....

 

δεν μου έχουν χρέωσει ποτέ συνδρομή για την μαύρη amex

 

Sent from my L200 using Tapatalk

 

 

 

 

 

Και δεν πρόκειται

 

 

Κάνετε λάθος. Η Amex enter για τους πρώην πελάτες της Citibank είναι με δωρεάν συνδρομή για τα πρώτα 2 χρόνια μόνο. Μετά έχει κανονικά συνδρομή 10 ευρώ . Όποτε μετά τον Ιούλιο που έρχεται φέτος θα χρεώσουν κανονικά τη συνδρομή

 

 

 

Παιδιά, πρέπει να ξέρετε ότι δεν μπορείς να κάνεις την δουλειά σου μόνο με amex.

Μερικές αλυσίδες και πολλά συνοικιακα μαγαζιά δεν την δέχονται. Π.χ H&M ,LINDL.

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Και το πρόβλημα με τη μη αποδοχή των AmEx αυξάνεται λόγω των πολλών νέων τερματικών που βάζουν οι έμποροι και θα φανεί και αργότερα μετά την υποχρεωτική εγκατάσταση POS που λέει το κράτος για ψιλικατζίδικα , μαγαζιά με καφέδες κτλ. Έχω παρατηρήσει ότι πολλές τέτοιες επιχειρήσεις έχουν τερματικό από ΕΘΝΙΚΗ που δεν μπορεί να πάρει κάρτες AMEX όπως πχ ο Φούρνος Βενέ**σ ή φούρνος χωριά***ο ή σε χώρους parking ή και άλλες επιχειρήσεις με μικρό τζίρο που δε θέλουν να δεχτούν AmEx λόγω της μεγάλης προμήθειας. Ειδικά σε περίπτερα που το κέρδος που βγάζουν από τσιγάρα ή κάρτες κινητής τηλεφωνίας είναι ελάχιστο .. πως θα μπορέσουν να αντέξουν την προμήθεια 3-4% που έχουν οι συγκεκριμένες κάρτες ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, θα τους παρω αύριο τηλέφωνο και αν ισχύει αυτό που γράφεις η κάρτα θα ακυρωθεί άμεσα πριν το ξεχάσω.....

 

δεν ειναι καιρός να πληρώνεις τζερεμεδες.....

 

ευχαριστώ για την ενημέρωση

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα αν παιρνεις με τη μια θα παιρνεις και με την άλλη. ΣΗμασία εχει ότι όλες αυτές ανήκουν στο προγραμμα bonus. Αν αλλάζει κάτι θα είναι στην αναλογία με AMEX mastercard etc.

Για ΔΕΗ και καποιους δημοσιους φορεις που εχω πληρωσει μεσα απο το my alpha wallet έχω πάρει σίγουρα πόντους με πιστωτικές bonus. Για ΔΟΥ συγκεκριμένα δε ξέρω αλλά παλιότερα κάποιοι είχαν γράψει ότι παίρνεις.

 

Για όλα τα προγράμματα επιβραβευσης πλην bonus (shop and win, affinity, energy) σιγουρα δεν επιβραβευουν το γραφει στους ορους. Στους ορους του προγραμματος bonus δεν αναφερει κατι ξεκαθαρα για το δημόσιο. Λέει όμως ότι μπορεί η Τραπεζα κατα την κριση της να εξαιρεί συναλλαγες όπως τυχερά παιχνίδια

 

Αυτό γνώριζα και εγώ αλλά για την Affinity που έχω μου είπαν από την εξυπηρέτηση ότι μαζεύει κανονικά επιστροφή (ενώ στους όρους πράγματι αναφέρεται αυτό που λες). Αντίθετα για την Diners Vodafone που με ενδιαφέρει να εκδώσω δεν δίνει επιστροφή σε πληρωμές δημοσίου.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά σε λίγες μέρες φεύγω φαντάρος στη κυπρο, έχω δύο χρεωστικές American express και visa της alpha bank. Την American express θέλω να πάρω μαζί. Θα εχω πρόβλημα με το να βρω ATM συνεργαζόμενο με American express? Η προμήθεια απ ότι είδα για ποσά μέχρι 150 ευρώ είναι 1,5 ευρώ. Αλλά δεν με απασχολεί αυτό όσο το αν θα είναι συμβατή με ATM στη Κύπρο.

 

Την κάρτα θα την έχω μόνο για αναλήψεις χρημάτων.

 

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Λεπτομέρειες κοίτα μήπως βρεις εδώ. Η τράπεζα Κύπρου εκδίδει AmEx άρα θεωρώ πως θα την υποστηρίζουν όλα τα ΑΤΜ της.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά σε λίγες μέρες φεύγω φαντάρος στη κυπρο, έχω δύο χρεωστικές American express και visa της alpha bank. Την American express θέλω να πάρω μαζί. Θα εχω πρόβλημα με το να βρω ATM συνεργαζόμενο με American express? Η προμήθεια απ ότι είδα για ποσά μέχρι 150 ευρώ είναι 1,5 ευρώ. Αλλά δεν με απασχολεί αυτό όσο το αν θα είναι συμβατή με ATM στη Κύπρο.

 

Την κάρτα θα την έχω μόνο για αναλήψεις χρημάτων.

 

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Γιατί να μην έχεις και τις δύο κάρτες μαζί σου;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά σε λίγες μέρες φεύγω φαντάρος στη κυπρο, έχω δύο χρεωστικές American express και visa της alpha bank. Την American express θέλω να πάρω μαζί. Θα εχω πρόβλημα με το να βρω ATM συνεργαζόμενο με American express? Η προμήθεια απ ότι είδα για ποσά μέχρι 150 ευρώ είναι 1,5 ευρώ. Αλλά δεν με απασχολεί αυτό όσο το αν θα είναι συμβατή με ATM στη Κύπρο.

 

Την κάρτα θα την έχω μόνο για αναλήψεις χρημάτων.

 

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πρότασή μου, εκτός των άλλων βγάλε και μια revolut που δεν θα σου κοστίσει τίποτε και δεν έχει προμήθεια ανάληψης μέχρι περίπου 600€.

Το μόνο κόστος είναι το 1€ όταν τη φορτώνεις.

Link to comment
Share on other sites

εβγαλε και η alpha το Quick Trasnfer για να μεταφερεις και να λαμβανεις χρηματα χωρις τη χρήση iban με το κινητό τηλέφωνο ή email

300 ευρώ ημερήσιο όριο και 50 ευρώ ανά μεταφορά

Link to comment
Share on other sites

Πρότασή μου, εκτός των άλλων βγάλε και μια revolut που δεν θα σου κοστίσει τίποτε και δεν έχει προμήθεια ανάληψης μέχρι περίπου 600€.

Το μόνο κόστος είναι το 1€ όταν τη φορτώνεις.

 

200€/μήνα είναι πλέον η δωρεάν ανάληψη. Με 2€ χρέωση ανά 100€ ανάληψη μετά τα 200€ είναι ακριβή ειδικά αν μιλάμε για ανάληψη σε € που δεν έχεις να κερδίσεις κάτι στην ισοτιμία.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

εχω revolut, αλλα δεν θελω να μπλεξω με πολλες καρτες, αλλωστε μονο αναληψη θα κανω στη κυπρο κι οχι συνεχεια! Απλως την visa της alpha πρεπει να την αφησω ελλαδα. Θα παρω μαζι την AMEX. Απ οτι εψαξα τα ΑΤΜ της τραπεζας Κυπρου δεχονται AMEX.

 

Πιστεύω θα σε βολέψει.. Στην Κύπρο κι όλας δε θα δυσκολευτείς να πληρώνεις με κάρτα... Τα περισσότερα καταστήματα και φούρνοι κτλ δέχονται κάρτα να πληρώνεις απευθείας χωρίς ανάληψη και ας έχεις και κάποια μετρητά όπως είπες για ΚΨΜ κτλ στα ΑΤΜ της Τραπεζας Κυρπου που έχει πολλά τη δέχονται κανονικά. Kαλό θα ήταν να ειδοποιήσεις και την τράπεζα όταν θα σαι εξωτερικό μην τυχόν στην μπλοκάρουν.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σημερα πηρα το φυλλαδιο δειτε εδω http://i66.tinypic.com/3304lld.jpg ισχυει εως 17.05.2017, εαν υπηρχε καποιο site για προσφορες σουπερ μαρκετ θα το ανεβαζα και σε αυτο αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω βρει κατι .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σημερα πηρα το φυλλαδιο δειτε εδω, εαν υπηρχε καποιο site για προσφορες σουπερ μαρκετ θα το ανεβαζα και σε αυτο αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω βρει κατι .

Tι ακριβώς ψάχνεις; Αυτες είναι προσφορές εξαργύρωσης πόντων με alpha bonus. Και υπάρχουν στο site της alphabonus όπως και όλες οι προσφορές εξαργύρωσης για όλους τους bonus συνεργάτες.

http://www.alphabonus.gr

https://www.alphabonus.gr/default.asp?pid=29 (εδώ οι προσφορές του βασιλόπουλου που έβαλες)

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Tι ακριβώς ψάχνεις; Αυτες είναι προσφορές εξαργύρωσης πόντων με alpha bonus. Και υπάρχουν στο site της alphabonus όπως και όλες οι προσφορές εξαργύρωσης για όλους τους bonus συνεργάτες.

http://www.alphabonus.gr

https://www.alphabonus.gr/default.asp?pid=29 (εδώ οι προσφορές του βασιλόπουλου που έβαλες)

 

ψαχνω φορουμ στο my phone που να εχει προσφορες σουπερ μαρκετ!

αρα αυτες ειναι προφορες εξαργυρωσης ποντων , εγω νομιζα οτι αγοραζοντας αυτα τα προιόντα κερδιζεις αυτους τους ποντους αρα ακυρο το ποστ μου! , ετσι οπως το ειδα καταλαβα οτι κερδιζω αυτους τους ποντους :(

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

εβγαλε και η alpha το Quick Trasnfer για να μεταφερεις και να λαμβανεις χρηματα χωρις τη χρήση iban με το κινητό τηλέφωνο ή email

300 ευρώ ημερήσιο όριο και 50 ευρώ ανά μεταφορά

 

Παρατήρησα ενα μεινεκτημα της υπηρεσίας της Alpha εναντι της αντίστοιχης υπηρεσίας της Eurobank.

Στην Alpha μπορεις να στείλεις χρήματα σε καποιον που εχει ενεργοποιησει την ιδια υπηρασία.

Στην Eurobank στελνεις στον οποιονδηποτε , με βαση το κινητό του ή το mail του, και αν ειναι χρήστης πιστωνονται αμεσως στον λογαριασμό του. Αν δεν ειναι του πηγαινει ενα sms ή ένα mail που του ζητουν να δηλωσει IBAΝ και πιστωνονται εκει.

Διορθωστε με αν κανω λαθος

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ενα μεινεκτημα της υπηρεσίας της Alpha εναντι της αντίστοιχης υπηρεσίας της Eurobank.

Στην Alpha μπορεις να στείλεις χρήματα σε καποιον που εχει ενεργοποιησει την ιδια υπηρασία.

Στην Eurobank στελνεις στον οποιονδηποτε , με βαση το κινητό του ή το mail του, και αν ειναι χρήστης πιστωνονται αμεσως στον λογαριασμό του. Αν δεν ειναι του πηγαινει ενα sms ή ένα mail που του ζητουν να δηλωσει IBAΝ και πιστωνονται εκει.

Διορθωστε με αν κανω λαθος

 

Και στην Εθνική έτσι είναι σαν την alpha.. Στη eurobank φαντάζομαι εννοείς ζητάνε IBAN μόνο της eurobank και στα πιστώνουν εκεί; Δεν είναι και τόσο χρηστικό αυτό.. Ποιος θα δεχτεί να πάρει λεφτά με αυτόν τον τρόπο? Η υπηρεσία είναι για μεταφορές άμεσα μικροποσών μεταξύ γνωστών για να μοιραστείς πχ έναν λογαριασμό σε μια ταβέρνα. Το μειονέκτημα της alpha που βλέπω εγώ είναι ότι δεν έχει σύνδεση μέσω facebook για να δουν και εκεί ποιοι έχουν την υπηρεσία όπως οι άλλες τράπεζες.

 

ψαχνω φορουμ στο my phone που να εχει προσφορες σουπερ μαρκετ!

αρα αυτες ειναι προφορες εξαργυρωσης ποντων , εγω νομιζα οτι αγοραζοντας αυτα τα προιόντα κερδιζεις αυτους τους ποντους αρα ακυρο το ποστ μου! , ετσι οπως το ειδα καταλαβα οτι κερδιζω αυτους τους ποντους :(

 

 

 

 

Στο site της alphabank bonus θα βρεις ολες τις προσφορές.. είτε εξαργύρωσης είτε συλλογής.. Αυτόν τον καιρό πχ τρέχει προσφορά συλλογής σε κάποια καταστήματα Κωτσόβολος (όχι όλα με 1ευρώ =10 ή 20 πόντους)

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Για τους λογαριασμούς σας, η υπηρεσία Alpha Alerts, για ειδοποιήσεις μέσω e-mail παρέχεται δωρεάν.

Εφόσον έχεις την δυνατότητα να έχεις δωρεάν alerts στο λογαριασμό που έχεις συνδέσει την κάρτα τότε γιατί να πληρώνεις?

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο υπάλληλος την έκανε την πονηριά για να πουλήσει amex, μπορείς όμως να την ακυρώσεις και να βγάλεις visa,μπορείς ακόμη να βγάλεις ΚΑΙ visa και να έχεις 2 κάρτες στον ίδιο λογαριασμό (εγω έχω 3 κάρτες στον ιδιο λογαριασμό)

 

 

Για τους λογαριασμούς σας, η υπηρεσία Alpha Alerts, για ειδοποιήσεις μέσω e-mail παρέχεται δωρεάν.

Εφόσον μπορείς να έχεις δωρεάν alerts μεσω mail στον λογαριασμό που είναι συνδεδεμένη η κάρτα, γιατί να πληρώνεις?

 

Έχεις 3 χρεωστικές στο όνομά σου; VISA, Mastercard και AMEX να υποθέσω;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

ισχύει ότι δεν μπορεί να γίνει προσθαφαιρεση (συν)δικαιούχου σε λογαριασμό στην τράπεζα με τα cc? συγκεκριμένα για τράπεζα Πειραιώς ρωτάω.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις 3 χρεωστικές στο όνομά σου; VISA, Mastercard και AMEX να υποθέσω;

Ναι. Κι εγω εχω. Με συνδρομη η ΑΜΕΧ, δωρεαν οι αλλες

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

ισχύει ότι δεν μπορεί να γίνει προσθαφαιρεση (συν)δικαιούχου σε λογαριασμό στην τράπεζα με τα cc? συγκεκριμένα για τράπεζα Πειραιώς ρωτάω.

 

Τελευταία φορα που το ειδα πριν κανα μηνα δεν γινοταν.Με ενα τηλέφωνο στην τραπεζα θα σε ενημερωσουν.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία φορα που το ειδα πριν κανα μηνα δεν γινοταν.Με ενα τηλέφωνο στην τραπεζα θα σε ενημερωσουν.

 

δεν γίνεται, είχα επικοινωνήσει και γω πριν από λίγες ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

ισχύει ότι δεν μπορεί να γίνει προσθαφαιρεση (συν)δικαιούχου σε λογαριασμό στην τράπεζα με τα cc? συγκεκριμένα για τράπεζα Πειραιώς ρωτάω.

 

μπορεί να γίνει με την προϋπόθεση ότι ο συν-δικαιούχος έχει έστω και έναν λογαριασμό στην Πειραιώς.

Αυτό που απαγορεύεται είναι να ανοίξει νέος κωδικός πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

Διαγραφή συνδικαιούχου μπορεί να γίνει αρκεί να μην υπάρχει κατασχετήριο στον λογαριασμό. Προσθήκη δικαιούχους για υφιστάμενους πελάτες δεν υπάρχει περιορισμός. Για νέους πελάτες μόνο για ειδικές περιπτώσεις (μισθοδοσία φοιτητές φαντάροι κτλ). Αν υπάρχει λογαριασμός σε μια τράπεζα και θέλει κάποιος να ανοίξει σε δεύτερη τότε γίνεται αίτημα στην επιτροπή των capital control.

 

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διαγραφή συνδικαιούχου μπορεί να γίνει αρκεί να μην υπάρχει κατασχετήριο στον λογαριασμό. Προσθήκη δικαιούχους για υφιστάμενους πελάτες δεν υπάρχει περιορισμός. Για νέους πελάτες μόνο για ειδικές περιπτώσεις (μισθοδοσία φοιτητές φαντάροι κτλ). Αν υπάρχει λογαριασμός σε μια τράπεζα και θέλει κάποιος να ανοίξει σε δεύτερη τότε γίνεται αίτημα στην επιτροπή των capital control.

 

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εννοεις λογαριασμό σε δευτερη τραπεζα ή δευτερο λογαριασμό στην ιδια;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...