Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

i-bank Alert σε εταιρικό λογαριασμό υπάρχει; Δωρεάν σε e-mail;

 

Επίσης. Ποια η διαδικασία για να μεταφέρω πόντους Alpha bonus σε άλλον κάτοχο κάρτας bonus ;

Link to comment
Share on other sites

i-bank Alert σε εταιρικό λογαριασμό υπάρχει; Δωρεάν σε e-mail;

 

Επίσης. Ποια η διαδικασία για να μεταφέρω πόντους Alpha bonus σε άλλον κάτοχο κάρτας bonus ;

Aπό το e-banking στέλνεις τους πόντους σε άλλη κάρτα αλλά μπορεις και τηλεφωνικά από εξυπηρέτηση πελατών

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν γίνεται, το ebanking ειναι διαδικασία 10' να το φτιάξεις, μια αιτησούλα στην τραπεζα σου

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Οχι δεν γινεται, και ολο το ποσον να βάλεις οι δοσεις δεν εξοφλούνται, απλα το υπόλοιπο σου στην καρτα θα ειναι πιστωτικό.

Δεν ειναι για μένα (φυσικά γω έχω e bank)

:)

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πως γινετε αυτο; προσφατα στην τραπεζα eurobank επειδη τυγχανει να εχω δυο λογαριαμσους εκει ειχα την ιδια απορια ,μου ανεφεραν οτι μεσα απο το e-banking οριζεις ποιον θελεις να εχεις πρωτευον για αμεση πληρωμη στα καταστηματα ,στα atm βγαζεις απο οπου θελεις

 

εγω παντως δε βρηκα στο ebanking της eurobank πως αλλαζεις απο που θα τραβαει χρηματα στη καρτα.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως δε βρηκα στο ebanking της eurobank πως αλλαζεις απο που θα τραβαει χρηματα στη καρτα.

 

αν πας στους λογαριασμους, σου λεει ποιον θελεις για πρωτευων, ετσι οταν θα κανεις μια αγορα θα πληρωνετε απο τον πρωτο λογαριασμο, σε atm τριτης τραπεζας θα μπορεις να βγαλεις χρηματα μονο απο τον πρωτο , σε atm eurobank και απο τους δυο,

ειμαι εκτος, αν δεν το βρεις μεχρι αυριο θα σου πω τι να κανεις

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν κατεχω αυτα με τις καρτες.....μια απλη ερωτηση.

Εχω μονο καρτες τραπεζων αναληψης (αυτες που εκδιδονται μαζι με το βιβλιαριο καταθεσεων σε καθε τραπεζα).

Δεν εχω καθολου χρηματα μεσα, σε κανενα λογαρισμο. Θεωρω οτι ειναι χρεωστικες αυτες.

Μπορω να αγορασω με αυτες τις καρτες κατι, πχ 200€ ; λεω εγω τωρα.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν κατεχω αυτα με τις καρτες.....μια απλη ερωτηση.

Εχω μονο καρτες τραπεζων αναληψης (αυτες που εκδιδονται μαζι με το βιβλιαριο καταθεσεων σε καθε τραπεζα).

Δεν εχω καθολου χρηματα μεσα, σε κανενα λογαρισμο. Θεωρω οτι ειναι χρεωστικες αυτες.

Μπορω να αγορασω με αυτες τις καρτες κατι, πχ 200€ ; λεω εγω τωρα.

 

Αν δεν έχει ο λογαριασμός χρήματα φυσικά και όχι.. Οι χρεωστικές που έχεις συνδεόνται με το λογαριασμό της τράπεζας. Οπότε η κάθε αγορά δεσμεύει κατευθείαν το υπόλοιπο του τραπεζικού λογαριασμού. Αν κάνεις κατάθεση 200 ευρώ στο λογαριασμό, τότε μόνο ναι μπορείς φυσικά

 

αν πας στους λογαριασμους, σου λεει ποιον θελεις για πρωτευων, ετσι οταν θα κανεις μια αγορα θα πληρωνετε απο τον πρωτο λογαριασμο, σε atm τριτης τραπεζας θα μπορεις να βγαλεις χρηματα μονο απο τον πρωτο , σε atm eurobank και απο τους δυο,

ειμαι εκτος, αν δεν το βρεις μεχρι αυριο θα σου πω τι να κανεις

 

 

Σωστό αυτό.. Αν και σε κάποια pos υπάρχει και επιλογή αν έχεις παραπάνω από έναν λογαριασμό συνδεδεμένο διαφορετικού είδους. Πχ μου έχει τύχει στην Εθνική να έχω έναν τρεχούμενο μισθοδοσίας και έναν ταμιευτηρίου συνδεδεμένοι και οι 2 με μια debit mastercard. Κάνω μια αγορά σε ένα βενζινάδικο με POS της Εθνικής και με ρωτάει αν θέλω να πληρώσω από τον τρεχούμενο ή από το ταμιευτήριο. Δεν ξέρω αν γίνεται το ίδιο και σε άλλες τράπεζες

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Η εθνική πάντα σε ρωτάει για τρεχούμενο ή ταμιευτηρίου, και ας έχεις μόνο ταμιευτήριο.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό να φανταστώ γίνεται μόνο σε pos της εθνικής σωστά;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω, σε όλα τα pos σε ρωτάει νομίζω.. σε όλες τις αγορές μου το έχει εμφανίσει. Νομίζω eurobank ήταν το τελευταίο.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό να φανταστώ γίνεται μόνο σε pos της εθνικής σωστά;

 

Σε όλα τα pos συμβαίνει μόνο με τις κάρτες της ΕΤΕ. Και συμβαίνει ακόμα κι αν έχεις μόνο ένα λογαριασμό. Ο λόγος είναι γιατί στην περίπτωση τρεχούμενου μπορεί να υπάρχει δυνατότητα υπερανάληψης (overdraft) οπότε να ξέρει το POS να χρεώσει με αυτόν τον τρόπο. Έτσι μου είχαν πει τουλάχιστον σε κάποιο κατάστημα όταν είχα ρωτήσει γιατί μόνο η ΕΤΕ επιμένει σε αυτή την ανοησία.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα pos συμβαίνει μόνο με τις κάρτες της ΕΤΕ. Και συμβαίνει ακόμα κι αν έχεις μόνο ένα λογαριασμό. Ο λόγος είναι γιατί στην περίπτωση τρεχούμενου μπορεί να υπάρχει δυνατότητα υπερανάληψης (overdraft) οπότε να ξέρει το POS να χρεώσει με αυτόν τον τρόπο. Έτσι μου είχαν πει τουλάχιστον σε κάποιο κατάστημα όταν είχα ρωτήσει γιατί μόνο η ΕΤΕ επιμένει σε αυτή την ανοησία.

 

Δηλαδη αν έχεις χρεωστική κάρτα με τρεχούμενο σε άλλη τράπεζα και έχεις ενεργοποιήσει και overdraft , δε θα προχωρήσει η συναλλαγή αν έχεις 0 υπολοιπο;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν έχεις χρεωστική κάρτα με τρεχούμενο σε άλλη τράπεζα και έχεις ενεργοποιήσει και overdraft , δε θα προχωρήσει η συναλλαγή αν έχεις 0 υπολοιπο;

 

Δεν ξέρω τι γίνεται στις άλλες τράπεζες. Ανέφερα τι γίνεται -με βάση αυτά που μου είπαν- με την ΕΤΕ καθώς είναι η μόνη που έχει αυτή την ιδιομορφία (να ζητάει να οριστεί το είδος λογαριασμού) όταν εισάγεται σε POS.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν έχεις χρεωστική κάρτα με τρεχούμενο σε άλλη τράπεζα και έχεις ενεργοποιήσει και overdraft , δε θα προχωρήσει η συναλλαγή αν έχεις 0 υπολοιπο;

Αν εχεις 0€ λογιστικο υπολοιπο και εχεις δικαιωμα υπεραναληψης θα εχεις 900€ διαθεσιμο . (Οσο ειναι το δικαιωμα) Τοτε η, συναλλαγη γινεται κανονικα.

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Με χρεωστικη καρτα Εθνικης που εχω συνδεσει 2 λογαριασμους ταμιευτηριου,το POS δεν "αναγνωριζει" κανενα λογαριασμο με αποτελεσμα να μην μπορει να γινει η συναλλαγη.Δηλ. δεν μου δινει την επιλογη να διαλεξω απο ποιο λογαριασμο να τραβηξει.

Παντως την επιλογη Ταμιευτηριο ή Τρεχουμενο την εμφανιζει και στα ΑΤΜ της Εθνικης .Μαλλον θα ειναι καποια ρυθμιση/ιδιοτροπια της τραπεζας.Ο λογος αγνωστος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω μόνο ένα λογαριασμό ταμιευτηρίου δεν μου βγάζει 2 επιλογές, με τη μία το παίρνει. ΕΤΕ MasterCard debit
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Θελω να βγαλω μια πιστωτικη καρτα στον πατερα μου. Ειναι 62 ετων συνταξιουχος, η συνταξη του μπαινει σε λογαριασμο στην εθνικη τραπεζα και το εισοδημα του ειναι ~13 χιλιαδες περιπου το χρονο.

"Υποχρεωσεις" σε τραπεζες δεν εχει.

Στην εθνικη τραπεζα ειδα οτι για να βγαλει καποιος πιστωτικη καρτα πρεπει να εχει καποιες προυποθεσεις για την εκδοση της

Ηλικία: 21-65 ετών

• Υπηκοότητα: Ελληνική

• Ελάχιστο ατομικό εισόδημα:

MASTERCARD, VISA, MY CLUB VISA, TOYOTA VISA

• Μισθωτοί/Συνταξιούχοι: 10.000 €

• Ελεύθεροι Επαγγελματίες/Έμποροι/Επιχειρηματίες/Εισοδηματίες: 12.000 €

• Αγρότες/Αλιείς/Γεωργοί/Κτηνοτρόφοι/Λοιπές Γεωργικές επιχειρήσεις: 6.000 €

GOLD MASTERCARD 15.000 €

PLATINUM MASTERCARD 45.000 €

 

Σε καταστημα που ρωτησα σημερα μου ειπαν προφορικα οτι οι προυποθεσεις ειναι ενταξει αλλα ειναι λιγο δυσκολο λογο της ηλικιας του να εγκριθει.

Μου ειπαν να μαζεψω τα χαρτια που θελουν και να παω με τον πατερα μου να κανει αιτηση και βλεπουμε αν θα του βγαλουν ή οχι. Λεμε να δοκιμασουμε.

Σημερα ενημερωσαν τον πατερα μου οτι η αιτηση για πιστωτικη καρτα δεν εγκριθηκε με αιτιολογια την ηλικια του.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ενημερωσαν τον πατερα μου οτι η αιτηση για πιστωτικη καρτα δεν εγκριθηκε με αιτιολογια την ηλικια του.

Ειπαν την αιτιολογια;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ειπαν την αιτιολογια;

Λογο ηλικιας.

 

Ψαχνω για εναλλακτικη λυση, ρωταω σε αλλο τοπικ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7061607#post7061607

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Λογο ηλικιας.

 

Ψαχνω για εναλλακτικη λυση, ρωταω σε αλλο τοπικ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7061607#post7061607

 

Εμενα μου απεριψαν την αιτηση και μου ειπαν οτι δεν γνωστοποιειται ο λογος

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν σε αντικατάσταση χρεωστικής κάρτας στη δίνουν αμέσως στο κατάστημα στην εθνική;
Link to comment
Share on other sites

Σημερα ενημερωσαν τον πατερα μου οτι η αιτηση για πιστωτικη καρτα δεν εγκριθηκε με αιτιολογια την ηλικια του.

 

Επιεικώς γελοία η δικαιολογία από την στιγμή που είναι εντός του ηλικιακού ορίου που θέτει η τράπεζα. Γενικότερα με εκνευρίζει η αδυναμία έκδοσης πιστωτικής κάρτας από ανθρώπους που ήταν και είναι κύριοι στις υποχρεώσεις τους λόγω ηλικίας.

 

Επειδή από ότι κατάλαβα από το άλλο θέμα δεν ψάχνεις αποκλειστικά για πιστωτική, τι ακριβώς χρήση θέλεις να κάνει ο πατέρας σου που δεν τον καλύπτει η χρεωστική;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνεται λογικό που δεν εκδίδουν σε 62 χρονών στην εποχή αυτή. Ιδιαίτερα αν μιλάμε για την πρώτη πιστωτική κάρτα ή δεν υπάρχει ιστορικό στον Τειρεσία για να φαίνεται η πιστοληπτικη του συμπεριφορά. Αν ήταν πιο ευέλικτοι βέβαια ίσως μπορούσαν να εκδόσουν με προυποθεση μια υποχρεωτική ασφάλεια κάρτας
Link to comment
Share on other sites

Μια και αναφερατε την ασφάλεια καρτας, τι γνωμη εχετε για τα προγραμματα ασφαλισης υπολοιπου, και ειδικότερα γι αυτο της Alpha ?
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ!! Ευχαριστώ!!

Μάλλον στην Εθνική δεν έχουν βγάλει ακόμα απόφαση να το εφαρμόσουν ή μπορεί να το εφαρμόζουν σε συγκεκριμένες συναλλαγές.

Πχ. σε χρεωστική κάρτα και συναλλαγή μέσω ίντερνετ σίγουρα δεν έχει προμήθεια αλλά με πιστωτική μέσω κατ/ματος (φυσική παρουσία) μπορεί να χρεώνουν.

 

Παρακαλώ :)

 

Σημερα ενημερωσαν τον πατερα μου οτι η αιτηση για πιστωτικη καρτα δεν εγκριθηκε με αιτιολογια την ηλικια του.

 

Εφόσον οι προϋποθέσεις είναι εντάξει,δηλαδή ακόμα και στις προϋποθέσεις δεν ξεπερνά το όριο ηλικίας,άρα και η απάντηση 'είναι λίγο δύσκολο λόγω της ηλικίας του να εγκριθεί',ειδικά μέσω μια αίτησης που θα προωθήσει το κάτάστημα και έχει επιπλέον δυνατότητες με επιλογές κατ' εξαίρεση, δεν στέκει! Πολύ απλά αν θέλει, με αυτο ακριβώς το επιχείρημα μπορεί να ζητήσει επανέξεταση της αίτησης,εφόσον έχει εκεί και την μισθοδοσία του,θα έχει και δωρεάν συνδρομή,διαφορετικά αν έχει πρόσβαση μέσω web μπορεί να γίνει η αίτηση απο εκεί.Θα αναφέρω ότι γνωρίζω πρόσφατη περίπτωση με έγκριση κάρτας σε άνθρωπο που είναι 70 ετών.

Εμενα μου απεριψαν την αιτηση και μου ειπαν οτι δεν γνωστοποιειται ο λογος

 

Ωστόσο επειδή η αιτιολογία της απόρριψης είναι πολύ πιθανόν να είναι μια ανόητη λεπτομέρεια,αν θέλεις μπορείς να ζητήσεις εγγράφως να σε ενημερώσουν..διατηρεί το δικαίωμα και εκεί να μην απαντήσει η τράπεζα αν και θεωρώ θα απαντήσει.

 

Εμένα μου φαίνεται λογικό που δεν εκδίδουν σε 62 χρονών στην εποχή αυτή. Ιδιαίτερα αν μιλάμε για την πρώτη πιστωτική κάρτα ή δεν υπάρχει ιστορικό στον Τειρεσία για να φαίνεται η πιστοληπτικη του συμπεριφορά. Αν ήταν πιο ευέλικτοι βέβαια ίσως μπορούσαν να εκδόσουν με προυποθεση μια υποχρεωτική ασφάλεια κάρτας

 

Ή έστω πάγια εντολή,κάτι.. Η Εθνική δεν ήταν που είχε απαντήσει σε δημοσιεύματα πριν 1 χρόνο περίπου ότι δεν απορρίπτει αιτήσεις καρτών με κριτήριο την ηλικία,μετά απο παράπονα πελατών της? :D Θα ήθελα να δω αν θα έδινε την απάντηση της απόρριψης λόγω ηλικίας εγγράφως σε άνθρωπο 62 ετών! Με ελάχιστη επιμονή θα προκύψει το θετικό αποτέλεσμα θεωρώ,παρόλο που οι λόγοι ποικίλουν φυσικά,η εικόνα όμως δείχνει ότι δόθηκε ένα βιαστικό αποτέλεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...