Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.713 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      926
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα, μια ερώτηση...

Είδα στο ebanking της Πειραιώς μια χρέωση στη χρεωστική μου κάρτα με σημερινή ημερομηνία, την οποία προσωπικά αγνοώ... Επειδή στα σχόλια βλέπω ότι η συναλλαγή είναι στο εστιατόριο στο χώρο εργασίας μου, σκέφτομαι μήπως πρόκειται για προγενέστερη συναλλαγή που για κάποιο λόγο χρεώθηκε σήμερα...

Έχει συμβεί ποτέ σε κανέναν κάτι ανάλογο; Το μόνο σίγουρο είναι ότι τελευταία φορά πλήρωσα εκεί με κάρτα στις 17/02 και η συναλλαγή αυτή μια χαρά φαίνεται στο ιστορικό...

Ευχαριστώ.

 

δε χρειάζεται ούτε τηλέφωνο να πάρεις. απλά μπες στη winbank και πάνε καρτες-κινησεις χρεωστικών καρτών. εκεί θα σου εμφανίσει πότε έγινε η συναλλαγή και πότε έγινε η εκκαθάριση

Link to comment
Share on other sites

δε χρειάζεται ούτε τηλέφωνο να πάρεις. απλά μπες στη winbank και πάνε καρτες-κινησεις χρεωστικών καρτών. εκεί θα σου εμφανίσει πότε έγινε η συναλλαγή και πότε έγινε η εκκαθάριση

 

To βρήκα... Ευχαριστώ πολύ... Εξαρχής υπέθεσα ότι κάτι τέτοιο συμβαίνει, απλά ήθελα να σιγουρευτώ...

 

Ευχαριστώ παιδιά όλους για τη βοήθεια... :)

Link to comment
Share on other sites

αγόρασα κάτι απο το ebay μεαω PayPal που εκανε ενα καναδεζικο δολάριο δηλαδή 0.72 ευρω..... στην κάρτα αλφα χρεωστικη όμως είδα χρέωση 1.02 ευρω...

 

τι παίζει;;;

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

αγόρασα κάτι απο το ebay μεαω PayPal που εκανε ενα καναδεζικο δολάριο δηλαδή 0.72 ευρω..... στην κάρτα αλφα χρεωστικη όμως είδα χρέωση 1.02 ευρω...

 

τι παίζει;;;

 

Sent from my L200 using Tapatalk

 

Μάλλον έχεις αφήσει το paypal να κάνει την αλλαγή από ξένο νόμισμα. Κάπου έχει κρυμμένη μία επιλογή να την κάνει η τράπεζά σου...

Link to comment
Share on other sites

οχι την άλλαξα, είναι το πρώτο πράγμα που αλλάζω όταν βάζω μια κάρτα

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

αγόρασα κάτι απο το ebay μεαω PayPal που εκανε ενα καναδεζικο δολάριο δηλαδή 0.72 ευρω..... στην κάρτα αλφα χρεωστικη όμως είδα χρέωση 1.02 ευρω...

 

τι παίζει;;;

 

Sent from my L200 using Tapatalk

 

Μήπως έχει η Alpha καμιά χρέωση π.χ. €0,30 ανά συναλλαγή όταν πρόκειται για νόμισμα άλλο εκτός του ευρώ? Νομίζω πως η Eurobank έχει κάποια τέτοια χρέωση.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

οχι την άλλαξα, είναι το πρώτο πράγμα που αλλάζω όταν βάζω μια κάρτα

 

Sent from my L200 using Tapatalk

 

Προμήθεια για τη συναλλαγματική μετατροπή πλήρωσες. Χρεώνουν προμήθεια για συναλλαγές σε άλλο νόμισμα οι κάρτες σχεδόν όλων των τραπεζών. Πλην της Εθνικής. Αν π.χ. ήταν Eurobank η κάρτα σου θα πλήρωνες +2,5€ για τη συναλλαγή των 80 σεντς...

Link to comment
Share on other sites

Προμήθεια για τη συναλλαγματική μετατροπή πλήρωσες. Χρεώνουν προμήθεια για συναλλαγές σε άλλο νόμισμα οι κάρτες σχεδόν όλων των τραπεζών. Πλην της Εθνικής. Αν π.χ. ήταν Eurobank η κάρτα σου θα πλήρωνες +2,5€ για τη συναλλαγή των 80 σεντς...

 

Η Πειραιώς δε μου είχε χρεώσει κάτι πλην της μετατροπής για συναλλαγές σε GBP...

Link to comment
Share on other sites

Η Πειραιώς δε μου είχε χρεώσει κάτι πλην της μετατροπής για συναλλαγές σε GBP...

 

Κανονικότατα χρεώνει προμήθεια. Ποσοστιαία η Πειραιώς (κάπου 1,5-2% νομίζω) σε αντίθεση με τις χρεωστικές της Eurobank που χρέωνουν στάνταρ ταρίφα 2,5€/συναλλαγή. Και σε USD και σε όποιο νόμισμα πλην του ευρώ κάνεις συναλλαγή. Είτε δεν το έχεις προσέξει, ή νομίζεις ότι έγινε συναλλαγή σε άλλο νόμισμα αλλά στην πραγματικότητα δεν έγινε (π.χ. από Gearbest, Banggood και άλλα παρόμοια που εδώ και λίγο καιρό αν επιλέξεις να βλέπεις τις τιμές τους σε ευρώ, σε χρεώνουν και σε ευρώ).

Link to comment
Share on other sites

Στις πιστωτικές της Eurobank πάντως πληρώνεις μόνο 2% για συναλλαγή σε άλλο νόμισμα.
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έβγαλα(για πρώτη φορά) μια πιστωτική Visa από την Alpha Bank και έκανα κάνα δυο συναλλαγές περίπου 110 ευρώ, αλλά επειδή μου βάλανε να πληρώνετε με πάγια εντολή από τον λογαριασμό μου, δεν ξέρω πως πρέπει να το πληρώνω? Τι με συμφέρει να πληρώσω ολόκληρο το ποσό όσο μπορώ(και για μελλοντικές συναλλαγές)?

Η ελάχιστη καταβολή είναι 10 ευρώ και ο λογαριασμός λήγει 6/3.

Αυτο που με μπέρδεψε είναι στο λογαριασμό που μου ήρθε γράφει η εξόφληση του ποσού των 110 ευρώ θα πραγματοποιηθεί με αυτόματη χρέωση του λογαριασμού σας την 6/3/2017,δηλαδη θα πληρωθεί όλο το ποσό(110€) ή η ελάχιστη καταβολή(10€)?

Όπως καταλαβαίνετε δεν ξέρω ούτε τα βασικά!

 

Στάλθηκε από το Mars μου

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έβγαλα(για πρώτη φορά) μια πιστωτική Visa από την Alpha Bank και έκανα κάνα δυο συναλλαγές περίπου 110 ευρώ, αλλά επειδή μου βάλανε να πληρώνετε με πάγια εντολή από τον λογαριασμό μου, δεν ξέρω πως πρέπει να το πληρώνω? Τι με συμφέρει να πληρώσω ολόκληρο το ποσό όσο μπορώ(και για μελλοντικές συναλλαγές)?

Η ελάχιστη καταβολή είναι 10 ευρώ και ο λογαριασμός λήγει 6/3.

Αυτο που με μπέρδεψε είναι στο λογαριασμό που μου ήρθε γράφει η εξόφληση του ποσού των 110 ευρώ θα πραγματοποιηθεί με αυτόματη χρέωση του λογαριασμού σας την 6/3/2017,δηλαδη θα πληρωθεί όλο το ποσό(110€) ή η ελάχιστη καταβολή(10€)?

Όπως καταλαβαίνετε δεν ξέρω ούτε τα βασικά!

 

Στάλθηκε από το Mars μου

 

Από ότι καταλαβαίνω (καλό θα είναι να το ελέγξεις με την τράπεζα) θα πάρουν όλο το ποσό στη λήξη του λογαριασμού, με την προϋπόθεση φυσικά να υπάρχει ανάλογο υπόλοιπο διαθέσιμο στον τραπεζικό λογαριασμό που τους έχεις υποδείξει.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Από ότι καταλαβαίνω (καλό θα είναι να το ελέγξεις με την τράπεζα) θα πάρουν όλο το ποσό στη λήξη του λογαριασμού, με την προϋπόθεση φυσικά να υπάρχει ανάλογο υπόλοιπο διαθέσιμο στον τραπεζικό λογαριασμό που τους έχεις υποδείξει.

Τώρα μπήκα στο e-banking και εκεί λέει

ee70396027a2283f5c784b89dceafd4d.jpg

 

 

Στάλθηκε από το Mars μου

Link to comment
Share on other sites

Λογικά, εφόσον έχεις πάγια εντολή θα πληρωθεί όλο το ποσό με τη λήξη του λογαριασμού. Η επιλογή που σου δίνει στη φωτογραφία είναι σε περίπτωση που θέλεις να κάνεις την πληρωμή πιο νωρίς.
Link to comment
Share on other sites

Λογικά, εφόσον έχεις πάγια εντολή θα πληρωθεί όλο το ποσό με τη λήξη του λογαριασμού. Η επιλογή που σου δίνει στη φωτογραφία είναι σε περίπτωση που θέλεις να κάνεις την πληρωμή πιο νωρίς.

 

Το θέμα είναι ότι από όσο ξέρω υπάρχουν δύο επιλογές πάγιας εντολής: είτε ολόκληρο το υπόλοιπο είτε η ελάχιστη καταβολή μόνο. Αν μπορεί να καλύψει όλο το ποσό, είναι αμαρτία να πληρώσει ~18% επιτόκιο.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Αυτό όμως καθορίστηκε όταν έγινε και η πάγια εντολή, οπότε θα πρέπει να δει την πάγια εντολή που υπέγραψε ή να ρωτήσει στην εξυπηρέτηση απ'ευθείας.
Link to comment
Share on other sites

Προμήθεια για τη συναλλαγματική μετατροπή πλήρωσες. Χρεώνουν προμήθεια για συναλλαγές σε άλλο νόμισμα οι κάρτες σχεδόν όλων των τραπεζών. Πλην της Εθνικής. Αν π.χ. ήταν Eurobank η κάρτα σου θα πλήρωνες +2,5€ για τη συναλλαγή των 80 σεντς...

αυτό δεν συνέβαινε μέχρι πριν λίγο καιρό καθότι αγοράζω συχνά με κάρτες της αλφα.....

 

αν είναι πάντως έτσι θα σταματήσω να αγοράζω με κάρτες της αλφα....

 

καθότι υπάρχει και η revolut

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

αυτό δεν συνέβαινε μέχρι πριν λίγο καιρό καθότι αγοράζω συχνά με κάρτες της αλφα.....

 

Δεν το είχες προσέξει μάλλον.

https://www.alpha.gr/files/aboutalphabank/Oroi_Promithies_Exoda.pdf

22η σελίδα, περίπτωση 12.4.

Link to comment
Share on other sites

Το 2% δεν μπορεί να κάνει τα 0,72 να γίνουν 1,02.... με τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Ένα τηλέφωνο στο support της Alpha θα λύσει την απορία του ενδιαφερόμενου. Δεν θα μπω στη διαδικασία να κάνω πράξεις και υπολογισμούς τώρα. Μπορεί να έχει και ελάχιστο ποσό προμήθειας. Είναι ασαφής η διατύπωση του τιμοκαταλόγου. Το γεγονός είναι ότι υπάρχουν προμήθειες στις πληρωμές σε συνάλλαγμα.
Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Αυτό όμως καθορίστηκε όταν έγινε και η πάγια εντολή, οπότε θα πρέπει να δει την πάγια εντολή που υπέγραψε ή να ρωτήσει στην εξυπηρέτηση απ'ευθείας.

 

Σωστά, εξάλλου και εγώ προτείνω για σιγουριά να μιλήσει με την τράπεζα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, εξάλλου και εγώ προτείνω για σιγουριά να μιλήσει με την τράπεζα.

Ρώτησα τελικά και μου είπαν ότι στην αίτηση βάλανε να εξοφλειται ολόκληρο το ποσό!

Αν θέλω το αλλάζω με mail ή να πάω από την τράπεζα.

 

Στάλθηκε από το Mars μου

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα τελικά και μου είπαν ότι στην αίτηση βάλανε να εξοφλειται ολόκληρο το ποσό!

Αν θέλω το αλλάζω με mail ή να πάω από την τράπεζα.

 

Στάλθηκε από το Mars μου

 

Αν σκοπεύεις να χρησιμοποιείς την κάρτα για τα καθημερινά έξοδα, μαζεύοντας και πόντους/επιστροφές, η αυτόματη πλήρης εξόφληση είναι πολύ βολική.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Αν σκοπεύεις να χρησιμοποιείς την κάρτα για τα καθημερινά έξοδα, μαζεύοντας και πόντους/επιστροφές, η αυτόματη πλήρης εξόφληση είναι πολύ βολική.

Αν και έχω και μια χρεωστική Amex και μαζεύω κι από κει πόντους, θα το αφήσω έτσι για αρχή και βλέπω, γιατί δεν περνάει η Amex παντού!

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας παίδες.

 

Στάλθηκε από το Mars μου

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έβγαλα(για πρώτη φορά) μια πιστωτική Visa από την Alpha Bank και έκανα κάνα δυο συναλλαγές περίπου 110 ευρώ, αλλά επειδή μου βάλανε να πληρώνετε με πάγια εντολή από τον λογαριασμό μου, δεν ξέρω πως πρέπει να το πληρώνω? Τι με συμφέρει να πληρώσω ολόκληρο το ποσό όσο μπορώ(και για μελλοντικές συναλλαγές)?

Η ελάχιστη καταβολή είναι 10 ευρώ και ο λογαριασμός λήγει 6/3.

Αυτο που με μπέρδεψε είναι στο λογαριασμό που μου ήρθε γράφει η εξόφληση του ποσού των 110 ευρώ θα πραγματοποιηθεί με αυτόματη χρέωση του λογαριασμού σας την 6/3/2017,δηλαδη θα πληρωθεί όλο το ποσό(110€) ή η ελάχιστη καταβολή(10€)?

Όπως καταλαβαίνετε δεν ξέρω ούτε τα βασικά!

 

Στάλθηκε από το Mars μου

 

 

 

Αυτό το γράφει στο web banking . Στην κάρτα στα στοιχεία θα λέει αυτόματη εξόφληση ΝΑΙ (το εκάστοτε υπόλοιπο) ή (την ελάχιστη καταβολή) . Αν είναι ολο το υπόλοιπο θα τραβήξει όλο το ποσό του λογαριασμού στην ημερομηνία λήξης του . Αν δεν έχεις όλο το ποσό στο λογαριασμό .. θα στον μηδενίσει απλά και θα πάρει ο,τι έχει μέσα . Πχ αν έχεις να πληρώσεις 110 στην κάρτα και στο λογαριασμό έχεις 70 ευρώ . Την ημερομηνία πληρωμής θα τραβήξει και θα γίνει πληρωμή 70 ευρώ . Αν δηλαδή κάποια στιγμή δε θες να πληρώσεις όλο το ποσό.. απλά κάνεις μια μεταφορά το ποσό σε άλλο λογαριασμό . Δε σε συμφέρει μόνο η ελάχιστη καθώς θα πληρώνεις πολλούς τόκους . Επίσης μου είχαν πει ότι αν κάνεις πληρωμή πριν την ημερομηνία πληρωμής και έχεις ενεργοποιημένη αυτόματη εξόφληση.. το σύστημα δε θα δει ότι την έχεις πληρώσει εσυ . Θα πρέπει να τους τηλεφωνήσει ώστε να γίνει παύση για το συγκεκριμένο μήνα .

 

236c12435698ded213ba02c83b8688d3.png

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...