Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

για φόρο εισοδήματος ξέρει κανείς πόσες δόσεις (άτοκες) κάνουν οι τράπεζες; με ενδιαφέρει για eurobank και πειραιώς

 

Γεια Πειραιώς είναι 6 δόσεις αλλά αν δεν κάνω λάθος δεν είναι άτοκες.. http://www.piraeusbank.gr/ecPage.asp?id=298457&lang=1&nt=96&from=links&tid=239787&fromsearch=239787&sid=

Άτοκες είχα δει σίγουρα στη citibank.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα οι γονεις ενημερωνονται αν καποιος βγαλει φοιτητικη πιστωτικη καρτα? ή απλα δινεις τηλεφωνα και στοιχεια των γονιων σε περιπτωση που δεν πληρωνεις τις δοσεις σου για να ειναι οι τραπεζες καλυμμενες ωστε να παρουν τα οφειλωμενα απο τους γονεις?
Link to comment
Share on other sites

Τελικα οι γονεις ενημερωνονται αν καποιος βγαλει φοιτητικη πιστωτικη καρτα? ή απλα δινεις τηλεφωνα και στοιχεια των γονιων σε περιπτωση που δεν πληρωνεις τις δοσεις σου για να ειναι οι τραπεζες καλυμμενες ωστε να παρουν τα οφειλωμενα απο τους γονεις?

 

Όχι δεν ενημερώνονται.. Βέβαια αν θυμάμαι καλά από πέρσι που την έβγαλα πρέπει να συμπληρώσεις και ένα άλλο τηλέφωνο επικοινωνίας εκτός από το δικό σου.. Εγώ έβαλα του σπιτιού πχ και μου είπαν ότι είναι εντάξει. Βέβαια αν δεν είσαι εντάξει στις πληρωμές προς την τράπεζα είναι πολύ πιθανό να ενημερωθούν οι γονείς..

Επίσης αν δεν θέλεις να το μάθουν μην ξεχάσεις να ζητήσεις να μην στέλνουν statement στο σπίτι σου (αν μένεις με γονείς) και να τα βλέπεις μόνο online.

 

 

ΥΓ. Δεν νομίζω πάντως ότι είναι κακό να τους ενημερώσεις. Ενήλικος υποτίθεται είσαι για να βγάλεις την κάρτα.. Θα σπουδάζεις σε μια σχολή.. Δεν νομίζω να μπορούν οι γονείς να επιβάλουν σε κάποιον να βγάλει κάρτα εκτός από σπάνιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πού ττις είδες τις πιστωτικές κάρτες για αλλοδαπούς?? Σοβαρά?? Δεν το ήξερα αυτό.. Σε ποια τράπεζα;

Πειραιώς Visa Classic For Immigrants

Τελικα οι γονεις ενημερωνονται αν καποιος βγαλει φοιτητικη πιστωτικη καρτα? ή απλα δινεις τηλεφωνα και στοιχεια των γονιων σε περιπτωση που δεν πληρωνεις τις δοσεις σου για να ειναι οι τραπεζες καλυμμενες ωστε να παρουν τα οφειλωμενα απο τους γονεις?

Παλαιότερα δεν ενημερώνονταν και οι πιστωτικές κάρτες έβγαιναν σε μισή ώρα με τις υπογραφές να πέφτουν στα τραπεζάκια των κυλικείων των σχολών. Πλέον απαιτούνται στοιχεία επικοινωνίας και των δύο γονέων καθώς και ενός ακόμη αντίκλητου προσώπου από τις περισσότερες τράπεζες. O tempora o mores...

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα δεν ενημερώνονταν και οι πιστωτικές κάρτες έβγαιναν σε μισή ώρα με τις υπογραφές να πέφτουν στα τραπεζάκια των κυλικείων των σχολών. Πλέον απαιτούνται στοιχεία επικοινωνίας και των δύο γονέων καθώς και ενός ακόμη αντίκλητου προσώπου από τις περισσότερες τράπεζες. O tempora o mores...

 

τωρα που το ανεφερες ο αντικλητος τι ειναι; καλουν αυτον σε περιπτωση που δεν σε βρισκουν;

εγω παντως περυσι που εκανα φοιτητικη στην eurobank δεν μου ζητησανε κανενα τηλ. απο τους γονεις, ισως βεβαια γιατι ο πατερας μου ειναι πελατης της τραπεζας...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα ήταν παλιότερα...

τώρα είναι liability (κίνδυνος στη γλώσσα των τραπεζιτών), κάτι που ήταν και παλαιότερα βέβαια, αλλά τώρα προσπαθούν να τα μαζέψουν λίγο. Κατά τη γνώμη μου καλύτερο είναι να έχουν γνώση αυτοί που πληρώνουν ή που θα παραπληρώσουν τελικά, οι γονείς.

 

Όσο για τους τόκους που αναφέρθηκαν παραπάνω: έχω πληρώσει από 1991 συνολικά σε τόκους το ιλιγγιώδες ποσό των 520 δραχμών (ναι το θυμάμαι!!!!). Τους έχω βάλει μέσα... :lol:

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα ήταν παλιότερα...

τώρα είναι liability (κίνδυνος στη γλώσσα των τραπεζιτών), κάτι που ήταν και παλαιότερα βέβαια, αλλά τώρα προσπαθούν να τα μαζέψουν λίγο. Κατά τη γνώμη μου καλύτερο είναι να έχουν γνώση αυτοί που πληρώνουν ή που θα παραπληρώσουν τελικά, οι γονείς.

 

Όσο για τους τόκους που αναφέρθηκαν παραπάνω: έχω πληρώσει από 1991 συνολικά σε τόκους το ιλιγγιώδες ποσό των 520 δραχμών (ναι το θυμάμαι!!!!). Τους έχω βάλει μέσα... :lol:

 

στην τραπεζικη διαλεκτο, εισαι <<ναυαγιο>> για τις τραπεζες

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχαν τόσο ληστρικά επιτόκια και δεν είχα δει αρκετούς πελάτες τραπεζών να πληρώνουν τα μαλλιοκέφαλα (λογω δικής τους βλακείας, εννοείται) τους για αγορές της πλάκας, μπορεί να μην είχα αυτη τη συμπεριφορά.

Τόκος 17,75% είναι τουλάχιστον κλοπή :nuke:

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχαν τόσο ληστρικά επιτόκια και δεν είχα δει αρκετούς πελάτες τραπεζών να πληρώνουν τα μαλλιοκέφαλα (λογω δικής τους βλακείας, εννοείται) τους για αγορές της πλάκας, μπορεί να μην είχα αυτη τη συμπεριφορά.

Τόκος 17,75% είναι τουλάχιστον κλοπή :nuke:

 

Στις φοιτητικες συνηθως ειναι και υψηλοτερο.. Η δικια μου καρτα πχ εχει 21,05% επιτοκιο

Link to comment
Share on other sites

Στις φοιτητικες συνηθως ειναι και υψηλοτερο.. Η δικια μου καρτα πχ εχει 21,05% επιτοκιο

 

τεραστιο επιτοκιο! η δικια μου φοιτιτικη της eurobank εχει 17,2 αγορων και 19,2 αναληψης.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

 

Σημειωτέον ότι πάντα εξοφλούσα το σύνολο του ποσού και όχι μόνο την ελάχιστη δόση και μάλιστα πριν εκδοθεί ο λογαριασμός. Μάλλον όμως δεν θέλουν πελάτες από τους οποίους δεν κερδίζουν τον τόκο... :mad:

Εντελώς γελοίοι.

Δεν κοιτάνε τα χάλια στα οποία έφτασαν δίνοντας πιστωτική στον κάθε κακομοίρη. Άλλωστε ακόμα και αν πληρώνεις όλο το ποσό κερδίζουν την προμήθεια από τις συναλλαγές σου.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

έτυχε μήπως σε κανέναν σας να του μειώσουν το όριο χωρίς να τον ειδοποιήσουν; Εκεί που είχα όριο 5000 ωραία και καλά, και ενώ τόσα χρόνια πληρώνω κανονικά τις δόσεις μου -άντε και να μην πληρώνω όλο το ποσό ένα μήνα, τον επόμενο ισοφαρίζω-, ξαφνικά έτσι τους ήρθε και μου μειώσανε το πιστωτικό σε 2500, για λόγους ασφαλείας λέει...

Και άντε, να το καταπιώ, αλλά ούτε καν με ειδοποιήσανε!!! Το κατάλαβα μια ωραία πρωία που έπρεπε να κάνω μία σημαντική πληρωμή! Με άφησαν τελείως ξεκρέμαστη...

Link to comment
Share on other sites

έτυχε μήπως σε κανέναν σας να του μειώσουν το όριο χωρίς να τον ειδοποιήσουν; Εκεί που είχα όριο 5000 ωραία και καλά, και ενώ τόσα χρόνια πληρώνω κανονικά τις δόσεις μου -άντε και να μην πληρώνω όλο το ποσό ένα μήνα, τον επόμενο ισοφαρίζω-, ξαφνικά έτσι τους ήρθε και μου μειώσανε το πιστωτικό σε 2500, για λόγους ασφαλείας λέει...

Και άντε, να το καταπιώ, αλλά ούτε καν με ειδοποιήσανε!!! Το κατάλαβα μια ωραία πρωία που έπρεπε να κάνω μία σημαντική πληρωμή! Με άφησαν τελείως ξεκρέμαστη...

 

Φαντάζομαι σε ολους οσους ειχαν υψηλό όριο, εχω ειχα diners με 10.000 και μου το έκαναν 200 ευρω βέβαια δεν κανω και χρήση πλεον αυτης της κάρτας

Link to comment
Share on other sites

έτυχε μήπως σε κανέναν σας να του μειώσουν το όριο χωρίς να τον ειδοποιήσουν; Εκεί που είχα όριο 5000 ωραία και καλά, και ενώ τόσα χρόνια πληρώνω κανονικά τις δόσεις μου -άντε και να μην πληρώνω όλο το ποσό ένα μήνα, τον επόμενο ισοφαρίζω-, ξαφνικά έτσι τους ήρθε και μου μειώσανε το πιστωτικό σε 2500, για λόγους ασφαλείας λέει...

Και άντε, να το καταπιώ, αλλά ούτε καν με ειδοποιήσανε!!! Το κατάλαβα μια ωραία πρωία που έπρεπε να κάνω μία σημαντική πληρωμή! Με άφησαν τελείως ξεκρέμαστη...

 

εχει συμβει σε πολλους. χωρις να ενημερωνουνε μαλιστα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι σε ολους οσους ειχαν υψηλό όριο, εχω ειχα diners με 10.000 και μου το έκαναν 200 ευρω βέβαια δεν κανω και χρήση πλεον αυτης της κάρτας

 

 

 

200 ευρώ;; Καλά το παράκαναν ..

Link to comment
Share on other sites

εχει συμβει σε πολλους. χωρις να ενημερωνουνε μαλιστα

 

Το καλύτερο θα ήταν να ενημερώσουν όπως ενημερώνουν και για την αύξηση ορίου που σου ερχετε ένα ωραίο γράμματακι , αλλα άμα ενημέρωναν σίγουρα οι περισσότεροι στις μέρες που ζούμε θα σήκωναν όλα τα χρήματα της πίστωσης.

Το σωστό παντως θα ήταν να ενημέρωναν...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παιδιά. :)

Μήπως ξέρετε εάν η χρεωστική κάρτα είναι σαν πιστωτική;

Ενδιαφέρομαι να κάνω κράτησεις μέσω διαδικτύου και ενώ στις ιστοσελίδες διαφόρων εταιρείων δεν βρίσκω το λογότυπο της paypal, στο τηλέφωνο μου λένε ότι τις δέχονται επειδή είναι visa. :confused:

Τελικά τι ισχύει; Να βγάλω μία ή όχι; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παιδιά. :)

Μήπως ξέρετε εάν η χρεωστική κάρτα είναι σαν πιστωτική;

Ενδιαφέρομαι να κάνω κράτησεις μέσω διαδικτύου και ενώ στις ιστοσελίδες διαφόρων εταιρείων δεν βρίσκω το λογότυπο της paypal, στο τηλέφωνο μου λένε ότι τις δέχονται επειδή είναι visa. :confused:

Τελικά τι ισχύει; Να βγάλω μία ή όχι; :worry:

 

Το αν η χρεωστική είναι σαν πιστωτική δεν το διατυπώνεις καλά...

Εννοείς λογικά αν δέχονται τις κάρτες για ηλεκτρονικές αγορές και κρατήσεις;

Δεν ισχύει όμως για όλες τις χρεωστικές όλων των τραπεζών.. Εγώ ξέρω σίγουρα να σου πω ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις χρεωστικές κάρτες των alpha bank, Κύπρου και Πειραιώς . Για αυτές ξέρω σίγουρα ότι τις δέχονται. .Είναι και άλλες 3-4 (hsbc νομίζω αλλά δεν το λέω με σιγουριά)

Link to comment
Share on other sites

Το αν η χρεωστική είναι σαν πιστωτική δεν το διατυπώνεις καλά...

Εννοείς λογικά αν δέχονται τις κάρτες για ηλεκτρονικές αγορές και κρατήσεις;

Δεν ισχύει όμως για όλες τις χρεωστικές όλων των τραπεζών.. Εγώ ξέρω σίγουρα να σου πω ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις χρεωστικές κάρτες των alpha bank, Κύπρου και Πειραιώς . Για αυτές ξέρω σίγουρα ότι τις δέχονται. .Είναι και άλλες 3-4 (hsbc νομίζω αλλά δεν το λέω με σιγουριά)

 

Μόνο για κρατήσεις και ηλεκτρονικές αγορές τη θέλω.

Για παράδειγμα, στην ιστοσελίδα της Aegean, στις ηλεκτρονικές κρατήσεις εισιτηρίων, δεν αναγράφει κάπου ότι δέχεται και paypal το σύστημά τους. Στο αεροδρόμιο που ρώτησα μου είπαν ότι οι χρεωστικές είναι σαν τις πιστωτικές στο θέμα αυτό επειδή είναι visa.

Αν είναι, θα πάω να βγάλω μία της Κύπρου που είναι και κοντά στο σπίτι μου. :cool:

Ευχαριστώ πολύ. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση είναι απλή, αν επάνω στην κάρτα υπάρχει το σηματάκι Visa τοτε την δέχονται σε όποιο σιτε εχει το αντίστοιχο σήμα. Αρκεί βέβαια να εχει υπόλοιπο

 

 

...και δεν ειναι πιστωτικές, δεν παρέχουν δηλαδή πίστωση είναι σαν να πληρώνεις με μετρητά.

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση είναι απλή, αν επάνω στην κάρτα υπάρχει το σηματάκι Visa τοτε την δέχονται σε όποιο σιτε εχει το αντίστοιχο σήμα. Αρκεί βέβαια να εχει υπόλοιπο

 

 

...και δεν ειναι πιστωτικές, δεν παρέχουν δηλαδή πίστωση είναι σαν να πληρώνεις με μετρητά.

 

Δεν ισχύει αυτό... Ξαναλέω δεν αρκεί να είναι visa για να τη δέχονται στο internet.. Είναι και θέμα τράπεζας... Είπα παραπάνω ποιες τράπεζες δέχονται για αγορές μέσω ιντερνετ στις χρεωστικές..

Για παράδειγμα εγώ εκτός από την πιστωτική .. απο χρεωστικές (όλες visa) έχω citibank, alpha bank.. Της alpha bank τη δέχονται παντού στο ιντερνετ.. Η χρεωστική της citibank όμως παρόλο που πάνω έχει το σήμα της visa δεν γίνεται δεκτή για αγορές στο ιντερνετ αλλά μόνο για φυσικά καταστήματα.

 

 

Μόνο για κρατήσεις και ηλεκτρονικές αγορές τη θέλω.

Για παράδειγμα, στην ιστοσελίδα της Aegean, στις ηλεκτρονικές κρατήσεις εισιτηρίων, δεν αναγράφει κάπου ότι δέχεται και paypal το σύστημά τους. Στο αεροδρόμιο που ρώτησα μου είπαν ότι οι χρεωστικές είναι σαν τις πιστωτικές στο θέμα αυτό επειδή είναι visa.

Αν είναι, θα πάω να βγάλω μία της Κύπρου που είναι και κοντά στο σπίτι μου. :cool:

Ευχαριστώ πολύ. :happy:

 

Εσύ τώρα από ποια τράπεζα έχεις χρεωστική;

Link to comment
Share on other sites

Η χρεωστική της citibank όμως παρόλο που πάνω έχει το σήμα της visa δεν γίνεται δεκτή για αγορές στο ιντερνετ αλλά μόνο για φυσικά καταστήματα.

 

Το ίδιο ισχύει και για την χρεωστική της ATEBank. Δεν μπορούσα να τη χρησιμοποιήσω για διαδικτυακές αγορές (πριν 1-2 χρόνια), παρότι είχε το σήμα της Visa επάνω. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι στο μεταξύ, γιατί την έχω αφήσει στο συρτάρι...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

γενικα η τραπεζα επιλεγει για το εαν οι χρεωστικες της θα μπορουν να χρησιμοποιουνται στο διαδικτυο, στο συνολο τους. Η αγροτικη δεν το επιτρεπει, αλλες τραπεζες οπως ειπαν τα παιδια απο πανω το επιτρεπουν. Το οτι εχει το σημα της visa πανω στη καρτα, σου επιτρεπει να κανεις αγορες στα φυσικα καταστηματα μεσω των μηχανηματων και μονο. Δεν σημαινει οτι θα σε αφησει να κανεις και αγορες στο internet.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Της Eurobank η χρεωστική γίνεται δεκτή στο Internet; Την έχει κάποιος;

 

Αν εννοείς την Prepaid, γίνεται δεκτη.

 

:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...