Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Της Eurobank η χρεωστική γίνεται δεκτή στο Internet; Την έχει κάποιος;

 

Ναι, την χρησιμοποίησα πρόσφατα για αγορά εισιτηρίων από την easyjet.

Link to comment
Share on other sites

Της Eurobank η χρεωστική γίνεται δεκτή στο Internet; Την έχει κάποιος;

 

 

 

Αν εννοεις τη euroline maestro όχι

Link to comment
Share on other sites

παιδια ισχυει οτι σας ειπε ο alexoo77.μονο απο αυτες τις τραπεζες οι χρεωστικες χρησιμοποιουνται στο ιντερνετ.το σηματακι της βιζα η' μαστερκαρντ ειναι οργανισμοι που επιτρεπουν την διεθνη συναλλαγη.το αν η χρεωστικη μπορει να χρησιμοποιηθει για διεθνεις συναλλαγες ειναι καθορισμενο απο αυτες τις παραπανω τραπεζες που ανεφερε ο φιλος πιο πανω.δεν υπαρχουν αλλες μην το ψαχνετε.
Link to comment
Share on other sites

 

Πρεπει να ναι καινουρια καρτα; Γιατι παλιοτερα ειχαν maestro απο οσο ξερω.. Καλυτερα παρε τηλεφωνο στην εξυπηρετηση να ρωτησεις γιατι δεν ξερω για τη συγκεκριμενη

Link to comment
Share on other sites

Τη Mastercard debit της eurobank εννοούσα κι εγώ με το σήμα της €πιστροφής... Αυτή χρησιμοποίησα πρόσφατα για αγορά εισιτηρίων από την easyjet.
Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση είναι απλή, αν επάνω στην κάρτα υπάρχει το σηματάκι Visa τοτε την δέχονται σε όποιο σιτε εχει το αντίστοιχο σήμα. Αρκεί βέβαια να εχει υπόλοιπο

 

 

 

...και δεν ειναι πιστωτικές, δεν παρέχουν δηλαδή πίστωση είναι σαν να πληρώνεις με μετρητά.

 

Ευχαριστώ πολύ, φίλε Νίκο. :)

 

Δεν ισχύει αυτό... Ξαναλέω δεν αρκεί να είναι visa για να τη δέχονται στο internet.. Είναι και θέμα τράπεζας... Είπα παραπάνω ποιες τράπεζες δέχονται για αγορές μέσω ιντερνετ στις χρεωστικές..

Για παράδειγμα εγώ εκτός από την πιστωτική .. απο χρεωστικές (όλες visa) έχω citibank, alpha bank.. Της alpha bank τη δέχονται παντού στο ιντερνετ.. Η χρεωστική της citibank όμως παρόλο που πάνω έχει το σήμα της visa δεν γίνεται δεκτή για αγορές στο ιντερνετ αλλά μόνο για φυσικά καταστήματα.

 

 

 

 

Εσύ τώρα από ποια τράπεζα έχεις χρεωστική;

 

Φίλε μου, δεν έχω τώρα κάποια χρεωστική, αλλά από το παραπάνω μήνυμά σου, καταλαβαίνω πως πρέπει να βγάλω χρεωστική της alpha bank προκειμένου να επωφεληθώ από τη μείωση της aegean. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, φίλε Νίκο. :)

 

 

 

Φίλε μου, δεν έχω τώρα κάποια χρεωστική, αλλά από το παραπάνω μήνυμά σου, καταλαβαίνω πως πρέπει να βγάλω χρεωστική της alpha bank προκειμένου να επωφεληθώ από τη μείωση της aegean. :)

 

 

 

Όχι μονο της alpha bank.. Σου ειπα κι αλλες τραπεζες.. Διαλεγεις και παιρνεις.. Αν πας στην alphabank προσεχε μονο μην σου πουν να βγαλεις τη χρεωστικη american express.. Ανοιξε ενα λογαριασμο απλο ταμιευτηριου και βγαλε την χρεωστικη καρτα alpha bank enter visa.

Επισης για το ανοιγμα λογαριασμου στην παραπανω τραπεζα απαιτειται ελαχιστο ποσο 300 ευρω (που φυσικα μπορεις να τα παρεις μετα οποτε θες), εκτος κι αν ανοιξεις το λογαριασμο alpha 123 που δεν απαιτειται να κανεις καταθεση καποιο ποσο

Link to comment
Share on other sites

Όχι μονο της alpha bank.. Σου ειπα κι αλλες τραπεζες.. Διαλεγεις και παιρνεις.. Αν πας στην alphabank προσεχε μονο μην σου πουν να βγαλεις τη χρεωστικη american express.. Ανοιξε ενα λογαριασμο απλο ταμιευτηριου και βγαλε την χρεωστικη καρτα alpha bank enter visa.

Επισης για το ανοιγμα λογαριασμου στην παραπανω τραπεζα απαιτειται ελαχιστο ποσο 300 ευρω (που φυσικα μπορεις να τα παρεις μετα οποτε θες), εκτος κι αν ανοιξεις το λογαριασμο alpha 123 που δεν απαιτειται να κανεις καταθεση καποιο ποσο

 

καλα τα λες.η χρεωστικη american express υπαρχει σε λιγοτερες επιχειρησεις στην ελλαδα οποτε δεν θα σου χρησιμευσει πολυ.

οσο για την enter visa μολις την παραλαβεις ,πανε στην τραπεζα και κανε το verification by visa.they know...

Link to comment
Share on other sites

Όχι μονο της alpha bank.. Σου ειπα κι αλλες τραπεζες.. Διαλεγεις και παιρνεις.. Αν πας στην alphabank προσεχε μονο μην σου πουν να βγαλεις τη χρεωστικη american express.. Ανοιξε ενα λογαριασμο απλο ταμιευτηριου και βγαλε την χρεωστικη καρτα alpha bank enter visa.

Επισης για το ανοιγμα λογαριασμου στην παραπανω τραπεζα απαιτειται ελαχιστο ποσο 300 ευρω (που φυσικα μπορεις να τα παρεις μετα οποτε θες), εκτος κι αν ανοιξεις το λογαριασμο alpha 123 που δεν απαιτειται να κανεις καταθεση καποιο ποσο

 

Ευχαριστώ πολύ, φίλε μου για τις τόσες πληροφορίες που μου έχεις δώσει. Σου είμαι πραγματικά ευγνώμων. :)

Σε όλες τις τράπεζες απαιτείται κάποιο ελάχιστο ποσό; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, φίλε μου για τις τόσες πληροφορίες που μου έχεις δώσει. Σου είμαι πραγματικά ευγνώμων. :)

Σε όλες τις τράπεζες απαιτείται κάποιο ελάχιστο ποσό; :worry:

 

Όχι δεν απαιτειται σε όλες..αλλά δεν θυμαμαι ακριβώς σε ποιες δεν απαιτειται.. Νομιζω στην Κυπρου;; Χωρις να μαι σιγουρος. Καλυτερα παρε ενα τηλεφωνο στην εξυπηρετηση πελατων

 

καλα τα λες.η χρεωστικη american express υπαρχει σε λιγοτερες επιχειρησεις στην ελλαδα οποτε δεν θα σου χρησιμευσει πολυ.

οσο για την enter visa μολις την παραλαβεις ,πανε στην τραπεζα και κανε το verification by visa.they know...

Γιατι στην τραπεζα; Και μονος σου δεν μπορεις απο το site?

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα μπορεις να το κανεις απο τηλεφωνο στην εξυπηρετηση πελατων.αν υπαρχει ομως καποια εκρεμοτητα με δικαιολογητικα πρεπει να πας στην τραπεζα.για το ιντερνετ δεν ξερω.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πάντως από πιστωτικές κάρτες που μπορούν να χρησιμοποιηθούν και σαν χρεωστικές στο internet έχοντας χρησιμοποιήσει πολλές, πλέον έχω κρατήσει μόνο την alpha bank enter visa ( δες την εδώ, είναι η τρίτη από το τέλος). Την έχω συνδέσει με το λογαριασμό μου και όπως ειπώθηκε και παραπάνω πας και κάνεις verification by visa και είσαι έτοιμος χωρίς πολλά πολλά.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως από πιστωτικές κάρτες που μπορούν να χρησιμοποιηθούν και σαν χρεωστικές στο internet έχοντας χρησιμοποιήσει πολλές, πλέον έχω κρατήσει μόνο την alpha bank enter visa ( δες την εδώ, είναι η τρίτη από το τέλος). Την έχω συνδέσει με το λογαριασμό μου και όπως ειπώθηκε και παραπάνω πας και κάνεις verification by visa και είσαι έτοιμος χωρίς πολλά πολλά.

 

Η alpha bank enter visa είναι χρεωστική , όχι πιστωτική

Link to comment
Share on other sites

Η alpha bank enter visa είναι χρεωστική , όχι πιστωτική

 

Πάντως με την συγκεκριμένη κάρτα μπορώ να ψωνίσω και χωρίς να έχω χρήματα στο λογαριασμό μου με ένα πιστωτικό υπόλοιπο νομίζω 1000€ που έχει μέσα, το οποίο ύστερα το αποπληρώνω ανά μήνα. Δεν το έχω κάνει ποτέ, αλλά έτσι με είχαν ενημερώσει όταν είχα βγάλει την κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με την συγκεκριμένη κάρτα μπορώ να ψωνίσω και χωρίς να έχω χρήματα στο λογαριασμό μου με ένα πιστωτικό υπόλοιπο νομίζω 1000€ που έχει μέσα, το οποίο ύστερα το αποπληρώνω ανά μήνα. Δεν το έχω κάνει ποτέ, αλλά έτσι με είχαν ενημερώσει όταν είχα βγάλει την κάρτα.

 

αρα ειναι συγχρονως και πιστωτικη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αρα ειναι συγχρονως και πιστωτικη.

 

 

Alpha Bank Enter Visa και Alpha Bank Enter MasterCard

_____________________________________________________

Επισκεφθείτε τη νέα ιστοσελίδα http://www.alpha.gr/cards

Το διαβατήριο για το λογαριασμό σας!

 

Η καθημερινότητά σας γίνεται πιο απλή όταν κινείστε χωρίς περιορισμούς. Με τις Alpha Bank Enter Visa και Alpha Bank Enter Mastercard έχετε άμεση πρόσβαση στον τραπεζικό σας λογαριασμό κάθε στιγμή, απαλλαγμένοι από το άγχος των μετρητών και του συναλλάγματος.

 

Και οι δύο κάρτες Alpha Bank Enter Visa ή Alpha Bank Enter Mastercard σας δίδουν τη δυνατότητα να πραγματοποιείτε αναλήψεις μετρητών στην Ελλάδα και στο εξωτερικό με απευθείας χρέωση του τραπεζικού σας λογαριασμού σε Ευρώ.

 

Οι Alpha Bank Enter Visa και Alpha Bank Enter Mastercard προσφέρονται χωρίς συνδρομή και επειδή οι συναλλαγές εξοφλούνται με απευθείας χρέωση του τραπεζικού σας λογαριασμού δεν επιβαρύνεστε με τόκους.

 

 

 

Οι κάρτες με τα πολλά πλεονεκτήματα:

 

Σύνδεση της κάρτας με έως και πέντε λογαριασμούς καταθέσεων για συναλλαγές μέσω του δικτύου ΑΤΜ της Alpha Bank.

Δυνατότητα επιλογής ημερήσιου ορίου αγορών και αναλήψεως μετρητών.

Αγορές σε εκατομμύρια επιχειρήσεις στην Ελλάδα και το εξωτερικό, με αυτόματη χρέωση του τραπεζικού λογαριασμού σας.

'Eλεγχος του υπολοίπου του τραπεζικού σας λογαριασμού μέσω των ΑΤΜ της Alpha Bank και του δικτύου ΔΙΑΣ.

Αναλήψεις μετρητών από όλα τα ΑΤΜ του δικτύου ΔΙΑΣ στην Ελλάδα σύμφωνα με το όριο που εσείς επιθυμείτε.

Αποστολή τριμηνιαίου αντιγράφου λογαριασμού των συναλλαγών σας μέσω ταχυδρομείου ή μηνιαία ηλεκτρονική ενημέρωση μέσω της υπηρεσίας

e-statements.

 

Η Alpha Bank Enter Visa και η Alpha Bank Enter Mastercard κάνουν τις καθημερινές σας συναλλαγές στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, εύκολα και γρήγορα!

 

…και φυσικά συναλλαγές με την μεγαλύτερη ασφάλεια!

 

Η κάρτες διαθέτουν ενσωματωμένο smart chip και την τεχνολογία Chip & PIN , που σας παρέχει τη μέγιστη ασφάλεια στις συναλλαγές σας στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.

Οι κάρτες ταχυδρομούνται απενεργοποιημένες και "ενεργοποιούνται" με ειδική συναλλαγή στα ΑΤΜ της Alpha Bank.

Ο Μυστικός Κωδικός Αριθμός (PIN) παραλαμβάνεται από εσάς τη στιγμή της υποβολής της αιτήσεως.

Μπορείτε να ορίσετε το μέγιστο ημερήσιο όριο συναλλαγών που εσείς επιθυμείτε, είτε αυτές αφορούν αγορές, είτε αναλήψεις μετρητών.

24ωρη τηλεφωνική εξυπηρέτηση για τυχόν δήλωση απώλειας ή κλοπής της κάρτας σας.

 

 

 

 

 

Εξυπηρέτηση Πελατών

τηλ.: 801 11 326 0000

(από σταθερό τηλέφωνο),

210 326 0000

(από κινητό τηλέφωνο)

fax: 210 326 3401

Κέντρο Δηλώσεως Απωλειών

Για δήλωση απώλειας της κάρτας σας μπορείτε να επικοινωνείτε,

όλες τις ημέρες και ώρες,

στο τηλέφωνο 210 326 0000

CustomerService@alpha.gr

 

Εκτύπωση

 

Τελευταία ενημέρωση 19/9/2011

______________________________________________________________________________________________

 

 

 

δεν λεει πουθενα για πιστωτικη ,μονο χρεωστικη.πως εγινε να κανεις αγορες χωρις υπολοιπο στον λογαριασμο σου?

Edited by protoporos
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ενεργοποίησε την υπερανάληψη απο το λογαριασμο του; Βεβαια δεν ξερω.. Η υπεραναληψη ειναι και για αγορες με την καρτα;

 

 

Ή το πιο πιθανο ειναι οτι θα εχει την bonus visa και δεν θα το ξερει :p

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ενεργοποίησε την υπερανάληψη απο το λογαριασμο του; Βεβαια δεν ξερω.. Η υπεραναληψη ειναι και για αγορες με την καρτα;

 

 

Ή το πιο πιθανο ειναι οτι θα εχει την bonus visa και δεν θα το ξερει :p

 

για το πρωτο μπορει αλλα και παλι ειναι αναληψη απο τον λογαριασμο του,οχι πιστωση για αγορα με καρτα.αυτο δεν φαινεται να παρεχεται πουθενα στα χαρακτηριστικα.

 

για το δευτερο παιζει αλλα παλι δεν ειναι πιστωση ειναι δωρο.

Link to comment
Share on other sites

για το δευτερο παιζει αλλα παλι δεν ειναι πιστωση ειναι δωρο.

 

Εννοώ μήπως έχει την πιστωτική bonus visa και νομίζει ότι έχει χρεωστική :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μια φοιτητική πιστωτική της millennium με πιστωτικό όριο 500 ευρώ. Θέλω να αγοράσω ένα προϊόν που κοστίζει 520 ευρώ σε 12 δόσεις. Όμως το πιστωτικό όριο δεν μου το επιτρέπει. Αν καταθέσω-προσθέσω στην πιστωτική 100 ευρώ θα αυξηθεί το πιστωτικό όριο και θα μπορώ να κάνω την αγορά αυτή με δόσεις ή όχι ?
Link to comment
Share on other sites

Δίνεις στο κατάστημα 20 ευρω μετρητά και τα 500 σε 12 δοσεις με την καρτα.

 

Αυτό ήθελα και εγώ να κάνω αλλά επειδή το προϊόν είναι από ηλεκτρονικό κατάστημα που έχει κάποια φυσικά σημεία παραλαβής. Αν το πληρώσω ηλεκτρονικά όλο το ποσό οι 12 δόσεις θα είναι άτοκες ενώ αν πληρώσω έτσι όπως λες και εσύ στο σημείο παραλαβής το υπόλοιπο ποσό των 500 ευρώ θα πάει σε 12 έντοκες δόσεις με ετήσιο επιτόκιο γύρο στο 7%. Οπότε δεν αξίζει να δώσω κάπου στα 40 ευρώ τσάμπα για αυτό ρώτησα αν γίνεται το παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήθελα και εγώ να κάνω αλλά επειδή το προϊόν είναι από ηλεκτρονικό κατάστημα που έχει κάποια φυσικά σημεία παραλαβής. Αν το πληρώσω ηλεκτρονικά όλο το ποσό οι 12 δόσεις θα είναι άτοκες ενώ αν πληρώσω έτσι όπως λες και εσύ στο σημείο παραλαβής το υπόλοιπο ποσό των 500 ευρώ θα πάει σε 12 έντοκες δόσεις με ετήσιο επιτόκιο γύρο στο 7%. Οπότε δεν αξίζει να δώσω κάπου στα 40 ευρώ τσάμπα για αυτό ρώτησα αν γίνεται το παραπάνω.

 

πολυ πιθανο να γινεται. δοκιμασε το για να σιγουρευτεις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

εχω από την alpha bank την καρτα electron visa (απο λογαριασμό μισθοδοσιας).

επισης εχω λοαγαριασμό και κάρτα αναληψεων στην Αγροτικη και Εθνική τραπεζα.

 

θελω να αρχισω να πληρωνω το ενοικιο στον ιδιοκτητη σε λογαριασμό Εθνικής. μεσω του ebanking της Alpha bank (το εχω ενεργοποιημενο και ήδη δοκιμασει) , θα εχω καποια επιβαρυνση/προμηθεια ?

 

με το αντιστοιχο ebanking της Εθνικης (δεν το εχω ενεργοποιησει ακομα, καθώς ο λογαριασμός ειναι σχεδόν άδειος), δεν θα είχα επιβαρυνση (για μεταφορα σε λογαριασμό της Εθνικής ) ?

 

προς το παρον, θα κανω την συναλλαγη με βιβλιαριο σε γκισέ της Αγροτικης τραπεζας. αναμενεται να μου κρατησουν καποια προμηθεια, και αν ναι, τι ποσό περίπου ?

 

εαν καποιος εχει σχετικές πληροφοριες ας ενημερωσει, .

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...