Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.713 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      926
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

απορια

πηγα να σηκωσω λιγα χρηματακια απο ΑΤΜ (αυριο φευγω ταξιδακι και θελω να εχω μαζι μου)

σε 4 διαφορετικα ατμ δοκιμασα και μου βγαζει μυνημα "δεν αναγνωριζεται η καρτα"

τι φταιει;;;

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

απορια

πηγα να σηκωσω λιγα χρηματακια απο ΑΤΜ (αυριο φευγω ταξιδακι και θελω να εχω μαζι μου)

σε 4 διαφορετικα ατμ δοκιμασα και μου βγαζει μυνημα "δεν αναγνωριζεται η καρτα"

τι φταιει;;;

Τι καρτα εχεις?

Link to comment
Share on other sites

απο την εμπορικη ειναι η συγκεκριμενη..

ευτυχως ειχα αρκετα χρηματα και σε αλλη,και δε θα χρειαστει να τρεχω σε τραπεζες αυριο πρωι πρωι..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Kalispera.thelo na anoixo enan logariasmo tamieutiriou alla den xero se pia trapeza einai <kalitera>.To poso pou tha balo arxika einai 500e.Exo dei stin alpha to 123 logariasmo gia neou apo 18-27 alla den einai tamieutiriou.Esas poia i gnomi sas?
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν αφορά πιστωτική αλλά χρεωστική, νομίζω ότι είναι σχετικό με αγορές online:

 

Έλαβα σήμερα επιστολή από την Eurobank, η οποία με πληροφορεί ότι

"Από σήμερα, η Eurobank Visa Electron με αριθμό κάρτας που ήδη έχετε αποκτήσει, ανοίγει νέους ορίζοντες στις συναλλαγές σας και σας προσφέρει τη δυνατότητα να τη χρησιμοποιείτε και ως πιστωτική"

 

Ακολουθεί μια λίστα με τα "πλεονεκτήματα" που προκύπτουν από αυτήν την αλλαγή, το τελευταίο από τα οποία είναι:

 

"Δωρεάν συνδρομή για 2 χρόνια μετά την πρώτη χρήση της κάρτας σας ως πιστωτικής".

 

Απλά θέλω να επιστήσω την προσοχή σας (σε όσους έχουν Electron Visa της Eurobank), ώστε να μην βρεθείτε σε κάποια φάση να πληρώνετε συνδρομή για μια κάρτα που εσείς βγάλατε ως χρεωστική και αναρωτιέμαι το πώς διαχωρίζεται η χρήση της συγκεκριμένης κάρτας ως χρεωστική και ως πιστωτική, αφού στο διαδίκτυο συνήθως δηλώνεται ως πιστωτική... ???

 

Εγώ ούτως ή άλλως κλείνω τον λογαριασμό μου στην Eurobank με το νέο έτος, όταν θα έχουν τακτοποιηθεί κάποιες εκκρεμότητες που έχω εκεί, και την κάρτα της την έχω χρησιμοποιήσει μόνο για αναλήψεις από τα ATM της... η Πειραιώς να είναι καλά με την ξεκάθαρη χρεωστική της Visa Electron!

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Kalispera.thelo na anoixo enan logariasmo tamieutiriou alla den xero se pia trapeza einai <kalitera>.To poso pou tha balo arxika einai 500e.Exo dei stin alpha to 123 logariasmo gia neou apo 18-27 alla den einai tamieutiriou.Esas poia i gnomi sas?

 

Η Alpha είναι καλή επιλογή διότι έχει τα παρακάτω επιτόκια στον λογαριασμό νέων

 

Μέχρι και Ευρώ 1.000 2,50%

Από Ευρώ 1.000,01-10.000 2,75%

'Ανω των Ευρώ 10.000,01 3,15%

Επίσης έχει και διάφορες άλλες παροχές π.χ υπερανάληψη, και ένα μεγάλο πανελαδικά δίκτυο .

Θα ήταν επίσης καλό να διαλέξεις το μεγάλο ταμιευτήριο της eurobank http://www.eurobank.gr/online/home/viewServices.aspx?id=266&mid=462&lang=gr

που δίνει 3 % από το πρώτο ευρώ αλλά μόλις περάσεις τις 3 αναλήψεις τον μήνα, σου δίνει το απλό επιτόκιο ταμιευτηρίου για τον επόμενο ....άρα θέλει προσοχή .

επίσης μια καλή ιδέα είναι ο Λογαριασμός Zenith στην ΑSPIS ΒΑΝΚ που δίνει 3% για ποσά μέχρι 5.000 ευρώ αλλά έχει πολύ μικρό δίκτυο .

Το αν ο λογαριασμός ονομάζετε ταμιευτηρίου ή όπως αλλιώς δεν έχει σχεδόν καμμία σημασία πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Η Alpha είναι καλή επιλογή διότι έχει τα παρακάτω επιτόκια στον λογαριασμό νέων

 

Μέχρι και Ευρώ 1.000 2,50%

Από Ευρώ 1.000,01-10.000 2,75%

'Ανω των Ευρώ 10.000,01 3,15%

Επίσης έχει και διάφορες άλλες παροχές π.χ υπερανάληψη, και ένα μεγάλο πανελαδικά δίκτυο .

Θα ήταν επίσης καλό να διαλέξεις το μεγάλο ταμιευτήριο της eurobank http://www.eurobank.gr/online/home/viewServices.aspx?id=266&mid=462&lang=gr

που δίνει 3 % από το πρώτο ευρώ αλλά μόλις περάσεις τις 3 αναλήψεις τον μήνα, σου δίνει το απλό επιτόκιο ταμιευτηρίου για τον επόμενο ....άρα θέλει προσοχή .

επίσης μια καλή ιδέα είναι ο Λογαριασμός Zenith στην ΑSPIS ΒΑΝΚ που δίνει 3% για ποσά μέχρι 5.000 ευρώ αλλά έχει πολύ μικρό δίκτυο .

Το αν ο λογαριασμός ονομάζετε ταμιευτηρίου ή όπως αλλιώς δεν έχει σχεδόν καμμία σημασία πλέον.

Ωρεα σε ευχαρηστω:)
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το φόρουμ!Να πω και εγω την απορία μου,μετά από αυτά που διάβασα εδώ σκέφτομαι να βγάλω μια Electron Visa χρεωστική αλλα δεν ξέρω τελικά αν θα κάνω την δουλειά μου,το θέμα είναι οτι θέλω να κάνω δόσεις(αλιώς αγοράζω και με αντικαταβολή και είναι οκ)γίνεται τίποτα ή θα την βγάλω τσάμπα..αν έχετε να προτείνετε τιποτα καλοδεχούμενο

thnx...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το φόρουμ!Να πω και εγω την απορία μου,μετά από αυτά που διάβασα εδώ σκέφτομαι να βγάλω μια Electron Visa χρεωστική αλλα δεν ξέρω τελικά αν θα κάνω την δουλειά μου,το θέμα είναι οτι θέλω να κάνω δόσεις(αλιώς αγοράζω και με αντικαταβολή και είναι οκ)γίνεται τίποτα ή θα την βγάλω τσάμπα..αν έχετε να προτείνετε τιποτα καλοδεχούμενο

thnx...

Δοσεις με χρεωστικη δεν νομιζω οτι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Δοσεις με χρεωστικη δεν νομιζω οτι γινεται.

 

Ορισμένα καταστήματα, όπως ο Γερμανός (μου το είπε πωλητής εκεί) κάνουν άτοκες δόσεις με χρεωστική πάνω από ορισμένο ποσό.

 

Φαντάζομαι ότι αρχικά δεσμεύεται ολόκληρο το ποσό (ώστε να μην μπορείς να αδειάσεις τον λογαριασμό μετά την αγορά και τους αφήσεις σύξυλους!) και αποδίδεται σε αυτούς σε δόσεις. :blink:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Ορισμένα καταστήματα, όπως ο Γερμανός (μου το είπε πωλητής εκεί) κάνουν άτοκες δόσεις με χρεωστική πάνω από ορισμένο ποσό.

 

Φαντάζομαι ότι αρχικά δεσμεύεται ολόκληρο το ποσό (ώστε να μην μπορείς να αδειάσεις τον λογαριασμό μετά την αγορά και τους αφήσεις σύξυλους!) και αποδίδεται σε αυτούς σε δόσεις. :blink:

 

Το θέμα είναι εσύ να τα δίνεις με δόσεις, όχι να τα πάρει το μαγαζί σε δόσεις!!!:lol::p

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι εσύ να τα δίνεις με δόσεις, όχι να τα πάρει το μαγαζί σε δόσεις!!!:lol::p

 

Σωστό το σκεπτικό σου αλλά τότε πώς θα εξασφαλίζει το μαγαζί ότι εσύ θα του πληρώσεις την επόμενη δόση αν δεν σε "δέσει" με την πιστωτική??

 

Να ενημερώσω (αν δεν έχει ήδη αναφερθεί) ότι η Αγροτική (ΑΤΕbank) από την 1η Αυγούστου προχωρά στην δωρεάν αντικατάσταση των cash-cards της με χρεωστική debit VISA.

 

Η διαδικασία απαιτεί 5 εργάσιμες ημέρες, κατά τις οποίες θα μείνετε χωρίς cash-card.

 

Περισσότερες πληροφορίες στo δελτίο τύπου της ΑΤΕbank.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά τις χρεωστικές κάρτες (Debit για να είμαστε πιο σωστοί) δεν είναι δυνατή η αποπληρωμή σε δόσεις από καμία τράπεζα. Μην το συνδέεται με τις κάρτες Visa Electron. Δεν είναι όλες χρεωστικές. Όσες είναι πιστωτικές π.χ. Εθνικής τότε κάνουν δόσεις κανονικά αρκεί να έχει συμφωνία το κατάστημα με την π.χ. Εθνική.

Για την υπερανάληψη τώρα. Είναι δάνειο οπότε αν το έχεις, έχεις υπογράψει κάποια έγγραφα που ορίζουν όρους και υποχρεώσεις. Απλά είναι κάτι ανάμεσα σε ανοικτό (μπορείς να σηκώσεις πολλές φορές χρήματα) και σε κλειστό καθώς συνήθως ορίζεται ορισμένο μέγιστο ποσό ίσο με πολλαπλάσιο του λογαριασμού ή της μισθοδοσίας.

Τέλος για την Eurobank έχω να πω ότι αυτός ο τρόπος είναι ο κατ'εξοχήν πλάγιως τρόπος για να σου φορτώσουν κάρτα. Και εγώ έτσι την φορτώθηκα και με κακό χειρισμό στην αρχή βρέθηκα σε δύσκολη θέση. Καλύτερη μία πιστωτική κάρτα που έχεις επιλέξει...

 

Υ.Γ. Γενικά η υπερανάληψη έχει καλό επιτόκιο αλλά αφαιρεί τα λεπτά από τον λογαριασμό μετά το τέλος της περιόδου και εάν πληρώνεσαι εκεί βλέπεις την μισθοδοσία σου να πετσοκόβεται.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι εσύ να τα δίνεις με δόσεις, όχι να τα πάρει το μαγαζί σε δόσεις!!!:lol::p

 

Ακριβώς αυτό είναι το θέμα,γιατι αλλιώς είναι σαν να πληρώνεις cash..

Τελικά δεν γινεται από οτι κατάλαβα,αν δεν χρεωθείς στις τράπεζες με το ζόρι δώσεις δεν βλέπεις.Ίσως βγαλω μια πιστωτική αλλα δημιουργήτε το εξής νέο ερωτημα,αν πχ αγοράσω ενα προιόν που κοστιζει 1099e και κανονίσω με το μαγαζι για 24 δόσεις με Visa,(όχι άτοκα)με τον τόκο του μαγαζιού αυτομάτος γινεται 1226 και η δόση βγαίνει 51e για 24 μήνες,αν λοιπόν εγω δίνω στην κάρτα τα 51 καθε μήνα θα πληρώνω και άλλο τόκο στην τράπεζα εκτός του μαγαζιού?(ελπίζω να το διατύπωσα σωστά)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό είναι το θέμα,γιατι αλλιώς είναι σαν να πληρώνεις cash..

Τελικά δεν γινεται από οτι κατάλαβα,αν δεν χρεωθείς στις τράπεζες με το ζόρι δώσεις δεν βλέπεις.Ίσως βγαλω μια πιστωτική αλλα δημιουργήτε το εξής νέο ερωτημα,αν πχ αγοράσω ενα προιόν που κοστιζει 1099e και κανονίσω με το μαγαζι για 24 δόσεις με Visa,(όχι άτοκα)με τον τόκο του μαγαζιού αυτομάτος γινεται 1226 και η δόση βγαίνει 51e για 24 μήνες,αν λοιπόν εγω δίνω στην κάρτα τα 51 καθε μήνα θα πληρώνω και άλλο τόκο στην τράπεζα εκτός του μαγαζιού?(ελπίζω να το διατύπωσα σωστά)

 

Αν εξοφλείς στην πιστωτική κάρτα όλη την οφειλή όπως αναγράφεται στον μηνιαίο λογαριασμό τότε δεν θα χρεωθείς τόκους. Δηλαδή δεν κάνεις καμία άλλη αγορά και δεν έχεις και συνδρομή (γιατί αν έχεις θα χρεωθεί τον δεύτερο χρόνο) τότε κάθε μήνα θα πρέπει να πληρώνεις 51€ (ολική εξόφληση στην κάρτα) και δεν θα χρεωθείς με κάνεναν τόκο. Πάντως από εκεί που θέλεις να ψωνίσεις δεν παίζει καθόλου άτοκες δόσεις; Τι επιτόκιο σου δίνουν;

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει οι χρεωστικές λογικό να μην παίζουν δόσεις. Στις προπληρωμένες όμως παίζουν (έχω eurobank) ; Ξέρει κανείς;
KCB
Link to comment
Share on other sites

Gia na ginei yperanalichi apo enan trexoumeno logariasmo p.x tis ethikis ti xreiazetai?axizei i den sumferei logo epitokiou?:confused:

 

an eisai foithths/mathitis tote karaleei. pare ti taytothta kai to paso sou kai pane se ena katastima tis ethnikis.

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

an eisai foithths/mathitis tote karaleei. pare ti taytothta kai to paso sou kai pane se ena katastima tis ethnikis.
katse na so an katalaba kala.Pao stin ethiki me tin taytotita mou kai anoigo ena trexoumeno logariasmo.P.x ego an anoixo ton logariasmo me 100e afou den sou exei kapio orio gia na ton anoixis meta mporo na kano mia uperanalichi 1000e???:confused: fititis pantos den eimai fetos tha to telioso to likio.Prepei na eisai ipoxreotika fititis i kai me ena xarti apo to likio tha tin bolecho? an nai logika meta tha mou kathorisi i trapeza to ichos tis doseis pou tha xreiastoun gia na to xepliroso.?
Link to comment
Share on other sites

foithths i mathitis. an eisai tote mporeis na anoiksei enas foithtiko/mathitiko logariasmo spoudazw kai mporeis hwris ekatharistiko na kaneis kai overdraft 600€ apo ta opoia ta 500 einai atoka gia 4 hronia. ama thes swnei kai kala 1000 eyrw, thelei ekatharistiko , isws eggyisi tou mpampa, i apla tha mporouses na ti bolepseis me tin electron visa pou dinoun dwro...

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

foithths i mathitis. an eisai tote mporeis na anoiksei enas foithtiko/mathitiko logariasmo spoudazw kai mporeis hwris ekatharistiko na kaneis kai overdraft 600€ apo ta opoia ta 500 einai atoka gia 4 hronia. ama thes swnei kai kala 1000 eyrw, thelei ekatharistiko , isws eggyisi tou mpampa, i apla tha mporouses na ti bolepseis me tin electron visa pou dinoun dwro...

 

nai alla me tin electron visa tha diaxirizome ta xrimata pou exo eidi ston logariasmo.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...