Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Ο μετρητής απαλλαγής συνδρομής της εθνικής ξεκίνησε να δουλεύει αλλά προφανώς αγνοεί όλες τις συναλλαγές απο την ημερομηνία που ξεκίνησε και πίσω (κάπου 900€). Έστειλα στο customer support και ελπίζω αναδρομικά να αθροιστούν τα ποσά

18 ώρες πριν, tsiftsism said:

Η Πειραιώς μάλλον έκανε συμφωνία με την Visa και άρχισε να αντικαθιστά τις MasterCard που έχουμε.

Μου έχει έρθει ήδη η Visa, ενώ η MasterCard μου λήγει 6/25.

Μίλησα με την τράπεζα, γιατί δεν θυμόμουν να έχω ζητήσει να μου εκδώσουν Visa (κάτι που είχα κάνει παλιότερα από την Εθνική), και μου είπαν για την αποστολή των νέων καρτών στους πελάτες τους αυτόματα από την τράπεζα άσχετα αν η τρέχουσα κάρτα έχει ακόμη πολλούς μήνες για να λήξει.


Λογικά αυγά ή γρήγορα θα την παραλάβετε όλοι όσοι έχετε MasterCard, ενώ μπορεί να φαίνεται ήδη μέσα στο winbank ότι την έχουν αποστείλει.

Sent from my Samsung Galaxy A54 by using Tapatalk

Φαντάζομαι πιστωτική, σωστά; Είχες mastercard classic και στην κάνουν visa classic?

Link to comment
Share on other sites




Φαντάζομαι πιστωτική, σωστά; Είχες mastercard classic και στην κάνουν visa classic?


Όχι, αναφέρομαι στην debit.

Sent from my Samsung Galaxy A54 by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

On 16/11/2023 at 2:22 ΜΜ, Nikos_s3 said:

Σήμερα ανακάλυψα ότι η μεταφορά μιλίων στην Aegean ( κλασική μέθοδος πήγαινε-έλα τα μίλια, για να μην λήξουν) χρεώνεται 15 ευρώ!  😶 Ρε πάνε καλά?

 

Η μεταφορά μιλίων στην Aegean δεν ήταν ποτέ δωρεάν, ούτε τα μίλια λήγουν για να τα μεταφέρεις για ανανέωση. Άσε που είσαι εκτός θέματος εδώ, το πρόγραμμα miles and bonus της Aegean δεν είναι τραπεζικό προϊόν. Αν και φαντάζομαι ότι το έχεις μπερδέψει με το πρόγραμμα bonus της ALPHA. Εκεί οι πόντοι λήγουν σε δύο χρόνια και μεταφέρονται δωρεάν. Δεν μετατρέπονται σε μίλια βέβαια, μίλια γίνονται μόνο για τον κάτοχο όσοι πόντοι έχουν αποκτηθεί με την χρήση ιδίων καρτών aegean bonus.

Edited by tenderprey
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, ευχαριστώ για την ενημέρωση...που ήδη γνώριζα, μιας και έχω την aegean bonus visa καμιά 15ετία.

Λόγω κάρτας λοιπόν Aegean , μια χαρά ταιριάζει το σχόλιο.

Επιπλέον, δεν είπα ότι λήγουν τα δικά ΜΟΥ μίλια...που δεν λήγουν! Φίλος ήθελε να μου μεταφέρει μίλια και είδε την χρέωση των 15 ευρώ. 

Anyway...πάμε παρακάτω

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, ευχαριστώ για την ενημέρωση...που ήδη γνώριζα, μιας και έχω την aegean bonus visa καμιά 15ετία.
Λόγω κάρτας λοιπόν Aegean , μια χαρά ταιριάζει το σχόλιο.
Επιπλέον, δεν είπα ότι λήγουν τα δικά ΜΟΥ μίλια...που δεν λήγουν! Φίλος ήθελε να μου μεταφέρει μίλια και είδε την χρέωση των 15 ευρώ. 
Anyway...πάμε παρακάτω
Μια χαρά σου τα είπε ο από πάνω.
Έχεις την aegean τόσα χρόνια και δε ξέρεις ότι χρεώνει τη μεταφορά από άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πήρα ένα δάνειο μέσω εμπόρου από την eurobank για αγορά αυτοκινήτου θα ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρει κάποιος δεν πρέπει να μου στείλει η eurobank λογαριασμό για να πληρώνω την δόση η κάτι άλλο πήρα στην τράπεζα και δεν μου εξήγησαν. 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, bilis123456 said:

Καλησπέρα πήρα ένα δάνειο μέσω εμπόρου από την eurobank για αγορά αυτοκινήτου θα ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρει κάποιος δεν πρέπει να μου στείλει η eurobank λογαριασμό για να πληρώνω την δόση η κάτι άλλο πήρα στην τράπεζα και δεν μου εξήγησαν. 

Πρέπει να υπέγραψες δανειστική σύμβαση σε κάποιο κατάστημα της Eurobank και θα πάρεις από εκεί αντίγραφο των δόσεων

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, bilis123456 said:

Καλησπέρα πήρα ένα δάνειο μέσω εμπόρου από την eurobank για αγορά αυτοκινήτου θα ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρει κάποιος δεν πρέπει να μου στείλει η eurobank λογαριασμό για να πληρώνω την δόση η κάτι άλλο πήρα στην τράπεζα και δεν μου εξήγησαν. 

Το δάνειο το έχεις καιρό ή έγινε χτες-προχτές ας πούμε;

Κανονικά φαίνεται και στο ebanking μέσα και ο νέος λογαριασμός, αλλά και το δάνειο

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, makap said:

Πρέπει να υπέγραψες δανειστική σύμβαση σε κάποιο κατάστημα της Eurobank και θα πάρεις από εκεί αντίγραφο των δόσεων

Όχι την δανειακή σύμβαση την έκανα στην εταιρία αυτοκινήτων δεν πήγα καθόλου στην τράπεζα 

7 minutes ago, thodoris85 said:

Το δάνειο το έχεις καιρό ή έγινε χτες-προχτές ας πούμε;

Κανονικά φαίνεται και στο ebanking μέσα και ο νέος λογαριασμός, αλλά και το δάνειο

Πριν μια εβδομάδα έγινε δεκτη η αίτηση μου έστειλε μυνημα η τράπεζα το αμάξι το πηρα, δεν έχω λογαριασμό στην συγκεκριμένη τράπεζα. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, bilis123456 said:

Όχι την δανειακή σύμβαση την έκανα στην εταιρία αυτοκινήτων δεν πήγα καθόλου στην τράπεζα 

Πριν μια εβδομάδα έγινε δεκτη η αίτηση μου έστειλε μυνημα η τράπεζα το αμάξι το πηρα, δεν έχω λογαριασμό στην συγκεκριμένη τράπεζα. 

λογικά μπορείς να δημιουργήσει ebanking τώρα. θα σου έρθει και κάρτα στο σπίτι για να μπορείς να πλήρώνεις το δάνειο από ATM.

Πάρε ένα τηλέφωνο στην τράπεζα για να δεις πως θα κάνεις το ebanking γιατί βολεύει

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, thodoris85 said:

λογικά μπορείς να δημιουργήσει ebanking τώρα. θα σου έρθει και κάρτα στο σπίτι για να μπορείς να πλήρώνεις το δάνειο από ATM.

Πάρε ένα τηλέφωνο στην τράπεζα για να δεις πως θα κάνεις το ebanking γιατί βολεύει

Πως να δημιουργήσω ebanking χωρης κάρτα? Την κάρτα την στέλνουν με ΕΛΤΑ? 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, bilis123456 said:

Πως να δημιουργήσω ebanking χωρης κάρτα? Την κάρτα την στέλνουν με ΕΛΤΑ? 

Λογικά ναι, πανε χρόνια όμως και δε θυμάμαι σίγουρα πως τη στέλνουν.

Για το ebanking πάρε και ρώτα (με το ΑΦΜ σου σε έχουν φακελωμένο, άρα ίσως να μπορείς να βγάλεις κάποια άκρη)

Πληροφοριακά, η πρώτη δόση έρχεται ένα μήνα μετά την αγορά

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, thodoris85 said:

Λογικά ναι, πανε χρόνια όμως και δε θυμάμαι σίγουρα πως τη στέλνουν.

Για το ebanking πάρε και ρώτα (με το ΑΦΜ σου σε έχουν φακελωμένο, άρα ίσως να μπορείς να βγάλεις κάποια άκρη)

Πληροφοριακά, η πρώτη δόση έρχεται ένα μήνα μετά την αγορά

Ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Black Friday από την τράπεζα Πειραιώς.

Επιστρέφει σε yellows τη συνδρομή των 10€/έτος.

Πρόκειται  για το πακέτο πληρωμών «εξόφΛΥΣΗ», με την απόκτηση του οποίου δεν επιβαρύνεστε για έναν ολόκληρο χρόνο όταν κάνετε μέσω e-banking πληρωμές.

Αυτές αφoρούν όλους τους οργανισμούς ενέργειας, ύδρευσης, τηλεπικοινωνιών και ιδιωτικών ασφαλειών, είτε με πάγια εντολή ή με εφάπαξ πληρωμή με χρέωση λογαριασμού ή πιστωτικής κάρτας.

Όσοι αποκτήσουν το πρόγραμμα έως και τις 27 Νοεμβρίου, θα λάβουν πίσω το κόστος του, υπό τη μορφή επιβράβευσης   κερδίζοντας  5.000 yellows, που αντιστοιχούν σε δωρεάν αγορές αξίας 10 ευρώ, σε οποιοδήποτε συνεργάτη του προγράμματος.

 

Link to comment
Share on other sites

εκανα καποιες αγορες μεσω  skroutz σε δοσεις ακυρωθηκαν οι αγορες λογω μπερδεματος το θεμα ιεναι οτι εχω δεσμευμενο ενα πιστωτικο υπολοιπον 2000 ευρω περιπου και την καρτα μου αχρηστευμενη για αγορα μς δοσεις μιλησα και με την Eurobank αλλα και την Everypay που ειναι ο παροχς της skroutz αλλα νηπτυον τας χειρας τους. Ποτε θα δοθει λυση σε αυτο το προβλημα επιτελους γιατι θα πρεπει να μου επιστρεφονται τα λεφτα μηνα μηνα και θα πρεπει να περιμενω ενα χρονο για να εχω πισω το πιστωτικο υπολοιπο μου

υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

εφόσον μίλησες με την Eurobank και την Everypay και δεν βρέθηκε λύση, δεν θα δοθεί λύση στο πρόβλημα με κανένα αυτόματο τρόπο. 

Ότι σου είπαν.         

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις με τον τραπεζικό μεσολαβητή. 

Θα μπορούσες επίσης να ζητήσεις αύξηση πιστωτικού ορίου από την eurobank. Έστω και προσωρινή.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Vasileios said:

εφόσον μίλησες με την Eurobank και την Everypay και δεν βρέθηκε λύση, δεν θα δοθεί λύση στο πρόβλημα με κανένα αυτόματο τρόπο. 

Ότι σου είπαν.         

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις με τον τραπεζικό μεσολαβητή. 

Θα μπορούσες επίσης να ζητήσεις αύξηση πιστωτικού ορίου από την eurobank. Έστω και προσωρινή.

περισσοτερο το κανω για το γαμωτο γιατι χρονια με ταλαιπωρει αυτο το πραγμα εχω υπολοιπο 5000 ευρω

υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, dimitris15 said:

περισσοτερο το κανω για το γαμωτο γιατι χρονια με ταλαιπωρει αυτο το πραγμα εχω υπολοιπο 5000 ευρω

Εγω θα ελεγα να είσαι λιγο πιο προσεκτικός με τις αγορές σου

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, nikos_kallithea said:

Εγω θα ελεγα να είσαι λιγο πιο προσεκτικός με τις αγορές σου

Λίγο άδικο χωρίς να ξέρουμε τις λεπτομέρειες 😉
Υπάρχουν πολλοί λόγοι για ακύρωση συναλλαγής που είναι έξω από τον έλεγχό μας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αξίζει αντί για χρήση ελληνικής πιστωτικής στην Τουρκία να μετατρέψεις € σε λίρες στη revolut και να πληρώνεις ανέπαφα; Είδα ότι μπορείς να κανείς και το αντίστροφο αν σου μείνουν λίρες..

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς. Μόνο Revolut σε χώρες εκτός ευρώ, εκτός μόνο από όσους έχουν κάποιες λίγες κάρτες (π.χ. Black της ΕΤΕ) που έχουν δωρεάν μετατροπή συναλλάγματος. Φορτίζεις την Revolut μέσω Apple-Google Pay και τα κάνεις λίρες επιτόπου.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, geodimis said:

Παιδιά αξίζει αντί για χρήση ελληνικής πιστωτικής στην Τουρκία να μετατρέψεις € σε λίρες στη revolut και να πληρώνεις ανέπαφα; Είδα ότι μπορείς να κανείς και το αντίστροφο αν σου μείνουν λίρες..

Προσεχε γιατ στην τουρκια ειναι απατεωνες, σου λενε 100€ μετρητα 120 με καρτα. Καλα λιρες ουτε οι ιδιοι δεν θέλουν 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nikos_kallithea said:

Προσεχε γιατ στην τουρκια ειναι απατεωνες, σου λενε 100€ μετρητα 120 με καρτα. Καλα λιρες ουτε οι ιδιοι δεν θέλουν 

Ναι, μόνο στην Τουρκία αυτό. Στην Ελλάδα είμαστε καλύτεροι.

Link to comment
Share on other sites

Η γυναίκα που πήγε σε νέο εργοδότη και ζήτησαν iban από την τράπεζα Πειραιώς για την μισθοδοσία. Έχουμε έναν κοινό λογαριασμό με συνδικαιούχο την σύζυγο αλλά δεν τον έκαναν δεκτό. Προσπάθησε online με βιντεοκληση με την Πειραιώς αλλά δεν την επιτρέπει το σύστημα (ίσως την βλέπει ως πελάτης). Θα μπορούσα εγώ με εξουσιοδότηση της να πάω στην τράπεζα να ζητήσω να της στείλουν χρεωστική μέσω ελτα έτσι ώστε να την παραλάβει η ίδια κ μετά να ανοίξει online winbank account και από εκεί να ανοίξει ηλεκτρονικά νέο λογαριασμό iban; Το πρόβλημα όπως καταλάβατε είναι ότι δεν μπορεί να πάει από το κατάστημα η ίδια γιατί δουλεύει σε εργοστάσιο πάντα πρωί.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...