Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Τα περισσότερα είναι μηνύματα. Βλέπω το θέμα και αν δεν με αφορά το αφήνω αδιάβαστο… Το ίδιο και στην Alpha Bank. 🤪

Δεν ξέρω γιατί, αλλά μόνο στην Πειραιώς και στην Εθνική τα διαβάζω όλα! Βασικά η Εθνική δεν στέλνει μηνύματα, μόνο ειδοποιήσεις αν θυμάμαι καλά.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, GraveDigger said:

Πάμε με screenshots διότι διαφορετικά δεν θα βγάλουμε άκρη!

Στο mobile application: spacer.png

Στο e-banking site: spacer.png

 

Λογικά δε μου το βγάζει γιατί μου έχει έρθει νεα κάρτα αλλά δεν την έχω ενεργοποιήσει. Η παλιά δουλεύει κανονικότατα όμως..

Untitled.thumb.png.2270cd0aeba28c33e9f6a7d92c34624f.png

 

και μόλις πήρα τηλέφωνο και μου έκαναν την ακύρωση και μετατροπή της πιστωτικής σε dual!

Ευχαριστώ

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

η Dual πώς ακριβώς δουλεύει? Σε ανα΄ληψη μετρητών από ΑΤΜ, λογικά την βλέπει σαν χρεωστική...οκ

σε αγορές πώς την βλέπει? Πιστωτική? ..και αν θέλω να κάνω αγορά ως χρεωστική?

Έχει και η alphabank τέτοια δυνατότητα?

Link to comment
Share on other sites

Έχει βρει κανένας που εμφανίζει τις συναλλαγές που συμμετέχουν για το αφορολόγητο στην καινούρια εφαρμογή της Πειραιώς;

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, TypeRS said:

Έχει βρει κανένας που εμφανίζει τις συναλλαγές που συμμετέχουν για το αφορολόγητο στην καινούρια εφαρμογή της Πειραιώς;

Πατάς στο εικονίδιο με τα 3 τετράγωνα και το σταυρό , εμφανίζει εκεί το Δαπάνες Μείωσης Φόρου. Κάτι άλλο δεν υπάρχει.

Edited by geofak
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, geofak said:

Πατάς στο εικονίδιο με τα 3 τετράγωνα και το σταυρό , εμφανίζει εκεί το Δαπάνες Μείωσης Φόρου. Κάτι άλλο δεν υπάρχει.

Αυτό ακριβώς έψαχνα, δεν ξέρω γιατι αλλά στην συγκεκριμένη ενότητα δεν έψαξα καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια καρτα Vodafone Bonus Mastercard απο την Alpha η οποία εχει λήξη απο τον Ιούνιο. Το θεμα ειναι οτι ακόμα δεν μου εχει έρθει η καρτα αντικατάστασης.

Τι μπορει να εχει συμβεί, να άργησαν να την εκδώσουν/στείλουν η να χάθηκε καπου;

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

στην νέα εφαρμογή της Πειραιώς υπάρχει η επιλογή να βλέπουμε υπόλοιπα λογαριασμών από άλλες τράπεζες όπως στις εφαρμογές των άλλων τραπεζών;

Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2023 at 11:30 ΜΜ, Nikos_s3 said:

η Dual πώς ακριβώς δουλεύει? Σε ανα΄ληψη μετρητών από ΑΤΜ, λογικά την βλέπει σαν χρεωστική...οκ

σε αγορές πώς την βλέπει? Πιστωτική? ..και αν θέλω να κάνω αγορά ως χρεωστική?

Έχει και η alphabank τέτοια δυνατότητα?

Στη eurobank δουλεύει με τον τρόπο που λες, ανάληψη ΚΑΙ από το λογαριασμό (ανάλογα την επιλογή που θα κάνεις)

Οι αγορές γίνονται ως πιστωτική

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2023 at 11:30 ΜΜ, Nikos_s3 said:

η Dual πώς ακριβώς δουλεύει? Σε ανα΄ληψη μετρητών από ΑΤΜ, λογικά την βλέπει σαν χρεωστική...οκ

σε αγορές πώς την βλέπει? Πιστωτική? ..και αν θέλω να κάνω αγορά ως χρεωστική?

Έχει και η alphabank τέτοια δυνατότητα?

Η κάρτα παραμένει πιστωτική και αυτή είναι η κύρια λειτουργία της. Άρα κάθε αγορά ή ανάληψη σε ATM από οποιαδήποτε άλλη τράπεζα γίνεται από την πιστωτική. Κάνοντάς την αναληπτική ενσωματώνεις και την λειτουργία μιας αναληπτικής κάρτας (cash card) η οποία ισχύει όμως μόνο στο δίκτυο ATMs της ίδια τράπεζας.

Αν θέλεις να κάνεις αγορές με χρεωστική θα πρέπει να έχεις χρεωστική. Η άλλη επιλογή (που την κάνουν κάποιοι λίγοι) είναι να πληρώνεις κατευθείαν τις συναλλαγές που κάνεις με την πιστωτική σου ώστε να μην ξεφύγεις στις δαπάνες σου και παράλληλα να κερδίζεις από την χρήση πιστωτικής.

Στην Alpha Bank που είχα ρωτήσει μου είχαν πει πως όλες οι πιστωτικές είναι dual και από το e-banking site στην Επισκόπιση κάνεις δεξί κλικ στο menu της πιστωτικής (δίπλα από το Τρέχον υπόλοιπο) και επιλέγεις Λεπτομέρειες κάρτας, scrollάρεις προς τα κάτω και βλέπεις τους συνδεδεμένους λογαριασμούς, αλλά δεν χρειάστηκε ποτέ να το ελέγξω στην πράξη.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2023 at 11:30 ΜΜ, Nikos_s3 said:

Έχει και η alphabank τέτοια δυνατότητα?

Η ενεργοποίηση γίνεται μέσω του web banking. Tο έχω κάνει δοκιμαστικά σε μία πιστωτική master και δουλεύει κανονικά

Link to comment
Share on other sites

 

9 ώρες πριν, paanos said:

Σου εμφανίζει επιλογή για ενεργοποίηση στο my alpha; 

Ναι μου βγάζει.

Edited by Epicouros
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Epicouros said:

 

Ναι μου βγάζει.

Άρα σημαίνει ότι την έχουν στείλει. Αν δεν την έχεις παραλάβει κάλεσε τους για να σου στείλουν νέα. Ίσως κάπου κόλλησε στο ταχυδρομείο 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, GraveDigger said:

Η κάρτα παραμένει πιστωτική και αυτή είναι η κύρια λειτουργία της. Άρα κάθε αγορά ή ανάληψη σε ATM από οποιαδήποτε άλλη τράπεζα γίνεται από την πιστωτική. Κάνοντάς την αναληπτική ενσωματώνεις και την λειτουργία μιας αναληπτικής κάρτας (cash card) η οποία ισχύει όμως μόνο στο δίκτυο ATMs της ίδια τράπεζας.

Αν θέλεις να κάνεις αγορές με χρεωστική θα πρέπει να έχεις χρεωστική. Η άλλη επιλογή (που την κάνουν κάποιοι λίγοι) είναι να πληρώνεις κατευθείαν τις συναλλαγές που κάνεις με την πιστωτική σου ώστε να μην ξεφύγεις στις δαπάνες σου και παράλληλα να κερδίζεις από την χρήση πιστωτικής.

Στην Alpha Bank που είχα ρωτήσει μου είχαν πει πως όλες οι πιστωτικές είναι dual και από το e-banking site στην Επισκόπιση κάνεις δεξί κλικ στο menu της πιστωτικής (δίπλα από το Τρέχον υπόλοιπο) και επιλέγεις Λεπτομέρειες κάρτας, scrollάρεις προς τα κάτω και βλέπεις τους συνδεδεμένους λογαριασμούς, αλλά δεν χρειάστηκε ποτέ να το ελέγξω στην πράξη.

ευχαριστώ 🙂

η αλήθεια είναι εδώ και χρόνια, χρησιμοποιώ μόνο τις πιστωτικές (eurobank-alpha) και ουσιαστικά έχω τις αντίστοιχες χρεωστικές στο συρτάρι. Πολύ σπάνια κάνω ανάληψη μετρητών ( ποτέ από ΑΤΜ άλλης τράπεζας),  οπότε όπως το βλέπω, με συμφέρει να ακυρώσω τις χρεωστικές (βλέπε 6ευρα) και να κάνω dual τις πιστωτικές.

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και πολύ καιρό πληρώνω με Apple pay της Alpha. Με ένα μειονέκτημα, αν θέλω να κάνω εξαργύρωση πόντων Bonus αυτό θα πρέπει να γίνει με χρήση της κανονικής κάρτας γιατί το pos δεν εμφανίζει το σύνολο των πόντων όταν πληρώνεις με το κινητό και όχι μόνο αυτό, οι πόντοι από την συγκεκριμένη συναλλαγή εμφανίζονται μετά από κάποιες μέρες. Αυτό δεν ισχύει πια. Η πληρωμή με Apple pay σου πρόσφερει πλήρως τα χαρακτηριστικά της φυσικής κάρτας. Δεν ξέρω τι ισχύει με πληρωμή μέσω Android κινητού.

Link to comment
Share on other sites

αυτό,πάλι, μεγάλη βλακεία της Αλφα...το ίδιο στα ΒΡ...εξαργύρωση μόνο με την φυσική κάρτα... (H Eurobank περνάει κανονικά την εξαργύρωση της επιστροφής μέσω κινητού)

θα ρωτήσω την επόμενη φορά αν γίνεται και μέσω κινητού (google pay , κάρτα Alphabank)

 

Link to comment
Share on other sites

Ποσό εισόδημα χρειάζεται για να πάρει κανείς πιστωτική κάρτα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Το είχα πει και εγώ στην Alpha Bank ως πρόταση βελτίωσης καθώς οι άλλες τρεις (3) τράπεζες επικοινωνούσαν άμεσα με το loyalty κατά την χρήση του wallet.

25 minutes ago, zurabi_97 said:

Ποσό εισόδημα χρειάζεται για να πάρει κανείς πιστωτική κάρτα;

Δεν θα το βρεις να το ανακοινώνουν οι τράπεζες. Απλώς κάνεις αίτημα έκδοσης και το ελέγχουν βάσει της συνολικής σου εικονάς.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, spyrdano said:

Εδώ και πολύ καιρό πληρώνω με Apple pay της Alpha. Με ένα μειονέκτημα, αν θέλω να κάνω εξαργύρωση πόντων Bonus αυτό θα πρέπει να γίνει με χρήση της κανονικής κάρτας γιατί το pos δεν εμφανίζει το σύνολο των πόντων όταν πληρώνεις με το κινητό και όχι μόνο αυτό, οι πόντοι από την συγκεκριμένη συναλλαγή εμφανίζονται μετά από κάποιες μέρες. Αυτό δεν ισχύει πια. Η πληρωμή με Apple pay σου πρόσφερει πλήρως τα χαρακτηριστικά της φυσικής κάρτας. Δεν ξέρω τι ισχύει με πληρωμή μέσω Android κινητού.

Δηλαδή πλέον μέσω του Apple Pay μπορείς να εξαργυρώνεις bonus points;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μέχρι σήμερα το πρωί δεν είχε αλλάξει κάτι. Δεν βγαίνει καν το απόκομμα των πόντων με Alpha, ενώ με Πειραιώς και Eurobank βγαίνει σαν τη φυσική 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, paanos said:

Πάντως μέχρι σήμερα το πρωί δεν είχε αλλάξει κάτι. Δεν βγαίνει καν το απόκομμα των πόντων με Alpha, ενώ με Πειραιώς και Eurobank βγαίνει σαν τη φυσική 

Το προηγούμενο Σάββατο στον Βασιλόπουλο πληρώνοντας με Apple pay ρώτησε η ταμίσς αν ήθελα να εξαργυρώσω 2.500 bonus πόντους και συμφώνησα. Οι πόντοι υποθέτω πως εμφανίζονται σε pos καταστημάτων που μπορεί να γίνει εξαργύρωση. Στα υπόλοιπα δεν θα έχει νόημα. 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, zurabi_97 said:

Ποσό εισόδημα χρειάζεται για να πάρει κανείς πιστωτική κάρτα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Χοντρικά με ~10,000 και χωρίς άλλες υποχρεώσεις θα σου βγάλουν. Το τι πιστωτικό όριο βέβαια θα σου δώσουν είναι λίγο random, αν πάντως αιτηθείς γύρω στα 1,500 ευρώ πιστεύω θα εγκριθεί. Η πιο "δύσκολη" τράπεζα για να εκδώσει κάρτα ειναι η ΑΒ και μετά η Eurobank, εκτός αν στη δεύτερη έχεις μισθοδοσία οπότε σου δίνει σε δευτερόλεπτα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...