Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

16 ώρες πριν, GraveDigger said:

Χρησιμοποιείς κάτι ως ενδιάμεσο π.χ. Curve που χτυπάει σε κάρτα της Εθνικής; Ίσως είναι και η παλαιότητα ή το είδος της κάρτας καθώς η δική μου είναι καινούρια πιστωτική.

Παρεμπιπτόντως η Revolut με προειδοποίησε για φορτίσεις και μεταφορές χρημάτων που έχουν υπερβεί το όριο. Υπάρχει διαθέσιμη άλλη υλοποίηση που να παρέχει δωρεάν top-up μέσω κάρτας;

Με Google Pay τη φορτίζω. Η Monese είχε δωρεάν top up, αλλά έχω χρόνια να την χρησιμοποιήσω.

Link to comment
Share on other sites

On 11/5/2023 at 4:37 ΜΜ, vrwmiaR1z said:

Έχω σταματήσει να ασχολούμαι με τη συγκεκριμένη τράπεζα.Δε μπορώ να πληρώσω ούτε με χρεωστική ενεργοποιημένη κάρτα.το μόνο που δουλεύει είναι μεταφορά σε άλλο λογαριασμό

Στάλθηκε από το 22021211RG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Θα το ήθελα -να σταματήσω να ασχολούμαι με αυτούς- αλλά δεν έχω τέτοια επιλογή. 

On 12/5/2023 at 6:53 ΠΜ, pisons said:

Πρέπει πάνω από εκεί που βάζεις το ποσό που θέλεις να μεταφέρεις να επιλέξεις το λογαριασμό από τον οποίο θα μεταφέρεις, επίσης η παλιά εφαρμογή υπάρχει ακόμα και λειτουργεί.

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ζητάει την επιλογή λογαριασμών με ανάποδη από τη λογική σειρά. Το ξέρω ότι λειτουργεί ακόμα η παλιά, την είχα βγάλει γιατί είχε πάψει να μου δουλεύει το one touch αλλά την επανέφερα γιατί δεν βγαίνει άκρη με τη νέα...

Link to comment
Share on other sites

η κολοπειραιως δεν αφήνει να στείλεις μέσω iris σε άλλη τράπεζα σε δικό σου λογαριασμό με την νέα εφαρμογή! ζητάει να κάνεις εγγραφή έναν λογαριασμό της αλλά τότε μόνοι να λάβεις μπορείς!

Link to comment
Share on other sites

@ilka71, αφού κάνεις εγγραφή στην Πειραιώς μετά κάνεις την διαδικασία αποσύνδεσης και εκ νέου σύνδεσης στο IRIS στην τράπεζα που θέλεις να παραλάβεις. Πάντα λαμβάνεις στην τράπεζα που έχεις κάνει την πιο πρόσφατη δήλωση/εγγραφή.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

@ilka71, αφού κάνεις εγγραφή στην Πειραιώς μετά κάνεις την διαδικασία αποσύνδεσης και εκ νέου σύνδεσης στο IRIS στην τράπεζα που θέλεις να παραλάβεις. Πάντα λαμβάνεις στην τράπεζα που έχεις κάνει την πιο πρόσφατη δήλωση/εγγραφή.
όχι με την νέα εφαρμογή της Πειραιώς πλέον! με την παλιά γίνεται! είναι απαράδεκτοι
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κάποιος σήμερα το απόγευμα φόρτιση της Revolut με χρέωση της Yes? Μέσω Google pay και απευθείας η συναλλαγή απορρίπτεται.

 

Διόρθωση: Όλα εντάξει 

Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

τελικά όντως με την νέα εφαρμογή της Πειραιώς δεν μπορείς να στείλεις στον εαυτό σου σε άλλη τράπεζα που έχεις δηλώσει το ίδιο κινητό λεφτά! με την παλιά μπορείς. στην νέα πρέπει σώνει και καλά να δηλώσεις λογαριασμό πιστωσης της Πειραιώς. παρότι θες να ΣΤΕΊΛΕΙΣ λεφτά(άρα χρέωση θα γίνει). οι άνθρωποι είναι γκσου. αλλά πάντα η Πειραιώς ήταν έτσι

Link to comment
Share on other sites





τελικά όντως με την νέα εφαρμογή της Πειραιώς δεν μπορείς να στείλεις στον εαυτό σου σε άλλη τράπεζα που έχεις δηλώσει το ίδιο κινητό λεφτά! με την παλιά μπορείς.




Με την παλιά μπορείς; Γιατι δουλευει ακομα.

Ειδα τα ποστ σας κ ειπα να δοκιμασω μια συναλλαγή (μεταφορά που κανω καθε μήνα).
Έγινε επιτυχώς απο Πειραιώς σε άλφα. (ιδιο κινητό κ όνομα κατόχου των λογαριασμών)

Η έκδοση της winbank που εχω, ειναι η 4.9.9.
Στο play, δεν μου έχει έρθει αναβάθμιση.
Όταν ανοιξα την εφαρμογή, μου άνοιξε μνμα για αναβάθμιση της εφαρμογης. "αμ δε" τους είπα κ έγινε κανονικά η μεταφορά.


Tapa



Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites







Ειδα τα ποστ σας κ ειπα να δοκιμασω μια συναλλαγή (μεταφορά που κανω καθε μήνα).
Έγινε επιτυχώς απο Πειραιώς σε άλφα. (ιδιο κινητό κ όνομα κατόχου των λογαριασμών)

Η έκδοση της winbank που εχω, ειναι η 4.9.9.
Στο play, δεν μου έχει έρθει αναβάθμιση.
Όταν ανοιξα την εφαρμογή, μου άνοιξε μνμα για αναβάθμιση της εφαρμογης. "αμ δε" τους είπα κ έγινε κανονικά η μεταφορά.


Tapa



αυτή η είναι η παλιά εφαρμογή που δεν έχει το πρόβλημα. μπορείς να κατεβάσεις κάτι την νέα παράλληλα.
Link to comment
Share on other sites

αυτή η είναι η παλιά εφαρμογή που δεν έχει το πρόβλημα. μπορείς να κατεβάσεις κάτι την νέα παράλληλα.
Γιατί να κατεβάσω την νέα που θελει προμήθεια για τις μεταφορές χρημάτων?
Οσο δουλεύει αυτή, την αφήνω



Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

εχετε υποψιν σας αυτη την περιοδο καποια προωθητικη ενεργεια για πιστωτικη που να μην εχει συνδρομη ή να είναι όσο το δυνατόν πιο μικρή; το πιστωτικό όριο που είναι αδιάφορο καθώς θα είναι για καθημερινή χρήση και όχι για μεγάλες αγορές.

 σκεφτομαι να βγάλω πρωτη φορα πιστωτική να υπάρχει και να μαθω σιγα σιγα να την χρησιμοποιω

(με βασικη προυποθεση οτι θα εξοφλείτε αυτόματα την ημερομηνία που πρέπει ο εκαθαριστικός την ημέρα που βγαίνει, για να μην εχω φόβο με τόκους - κάπου διάβασα ότι σε μερικές υπάρχει αυτή η δυνατότητα)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, GaleaNatur said:

εχετε υποψιν σας αυτη την περιοδο καποια προωθητικη ενεργεια για πιστωτικη που να μην εχει συνδρομη ή να είναι όσο το δυνατόν πιο μικρή; το πιστωτικό όριο που είναι αδιάφορο καθώς θα είναι για καθημερινή χρήση και όχι για μεγάλες αγορές.

 σκεφτομαι να βγάλω πρωτη φορα πιστωτική να υπάρχει και να μαθω σιγα σιγα να την χρησιμοποιω

(με βασικη προυποθεση οτι θα εξοφλείτε αυτόματα την ημερομηνία που πρέπει ο εκαθαριστικός την ημέρα που βγαίνει, για να μην εχω φόβο με τόκους - κάπου διάβασα ότι σε μερικές υπάρχει αυτή η δυνατότητα)

Έχω την Toyota Visa της Εθνικής, που δεν έχει συνδρομή, για καθημερινές αγορές. Κατά την έκδοση της ζήτησα να εξοφλείται όλη η οφειλή από το λογαριασμό μου στην Εθνική.

Δύο χρόνια τώρα όχι μόνο δεν έχω πληρώσει ούτε ένα λεπτό σε τόκους ή άλλες χρεώσεις, αλλά έχω βγάλει πάνω από €100 από πόντους Go4More που μαζεύω 🥳

Αν έχεις μισθοδοσία σε κάποια τράπεζα είναι πιθανό να πάρεις πιστωτική χωρίς συνδρομή ή να γίνεται αντιλογισμός της συνδρομής πάνω από κάποιο ετήσιο ποσό, αλλά αυτό εξαρτάται από την κάρτα και την τράπεζα.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, geoponer said:

Έχω την Toyota Visa της Εθνικής, που δεν έχει συνδρομή, για καθημερινές αγορές. Κατά την έκδοση της ζήτησα να εξοφλείται όλη η οφειλή από το λογαριασμό μου στην Εθνική.

Δύο χρόνια τώρα όχι μόνο δεν έχω πληρώσει ούτε ένα λεπτό σε τόκους ή άλλες χρεώσεις, αλλά έχω βγάλει πάνω από €100 από πόντους Go4More που μαζεύω 🥳

Αν έχεις μισθοδοσία σε κάποια τράπεζα είναι πιθανό να πάρεις πιστωτική χωρίς συνδρομή ή να γίνεται αντιλογισμός της συνδρομής πάνω από κάποιο ετήσιο ποσό, αλλά αυτό εξαρτάται από την κάρτα και την τράπεζα.

Δεν εκδίδεται πλέον

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, nikos_kallithea said:

Δεν εκδίδεται πλέον

Στο site της Εθνικής υπάρχει ακόμα (https://www.nbg.gr/el/idiwtes/kathimerines-sunallages/trapezikes-kartes/pistwtikes-kartes/toyota-visa), το ίδιο και στης Toyota (https://www.toyota.gr/owners/toyota-visa)  αλλά για να το λες κάτι θα ξέρεις...

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ilka71 said:

μόλις τώρα μου πήρε η εθνική 6 ευρώ για ανανέωση χρεωστικης! η οποία όμως λήγει 11/24!γιατί τώρα;;

Θεωρώ ότι είναι αυθαίρετη κίνηση της τράπεζας να σου ανανεώσει την κάρτα νωρίτερα από την ημερομηνία λήξης. Συνήθως προφασίζονται θέματα ασφάλειας κλπ. για να στείλουν αντικατάσταση της κάρτας, μειώνοντας τη διάρκειά της - πρακτικά ανανεώνουν όσο πιο συχνά μπορούν για να μαζεύουν χρήμα.

Εμένα μου είχε τύχει μια φορά με την Εθνική να μου στείλουν τη νέα χρεωστική 2 μήνες νωρίτερα και είχα στραβώσει, αλλά από το τηλέφωνο δεν είχα βγάλει άκρη. Για εσένα είναι περίπου 1,5 χρόνος βωρίτερα που είναι ΠΑΡΑ πολύ!

Όσο καιρό ήταν δωρεάν η ανανέωση των καρτών, ούτε θέματα ασφαλείας είχαμε, ούτε ερχόταν ποτέ νωρίτερα η νέα κάρτα (δεν είχαν κίνητρο).

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι είναι αυθαίρετη κίνηση της τράπεζας να σου ανανεώσει την κάρτα νωρίτερα από την ημερομηνία λήξης. Συνήθως προφασίζονται θέματα ασφάλειας κλπ. για να στείλουν αντικατάσταση της κάρτας, μειώνοντας τη διάρκειά της - πρακτικά ανανεώνουν όσο πιο συχνά μπορούν για να μαζεύουν χρήμα.
Εμένα μου είχε τύχει μια φορά με την Εθνική να μου στείλουν τη νέα χρεωστική 2 μήνες νωρίτερα και είχα στραβώσει, αλλά από το τηλέφωνο δεν είχα βγάλει άκρη. Για εσένα είναι περίπου 1,5 χρόνος βωρίτερα που είναι ΠΑΡΑ πολύ!
Όσο καιρό ήταν δωρεάν η ανανέωση των καρτών, ούτε θέματα ασφαλείας είχαμε, ούτε ερχόταν ποτέ νωρίτερα η νέα κάρτα (δεν είχαν κίνητρο).
έστειλα μέσω της φόρμας επικοινωνίας μήνυμα να δω τι θα μου πουν
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ilka71 said:

μόλις τώρα μου πήρε η εθνική 6 ευρώ για ανανέωση χρεωστικης! η οποία όμως λήγει 11/24!γιατί τώρα;;

Μήπως έχεις εθνοcash ή visa debit; 

14 ώρες πριν, minast said:

Επίσης η Πειραιώς τον Ιούλιο θα καταργήσει το IRIS από το web banking και θα το υποστηρίζει μόνο από την εφαρμογή...

Είναι πολιτική της διας να παίζει μόνο μέσω app 

Link to comment
Share on other sites

το πιο πιθανόν, η κάρτα που θα βγει να λήγει "κανονικά" τον 11/29 ....με λίγα λόγια παίρνουν "μπροστά" την συνδρομή αρκετούς μήνες πριν και σου "χαρίζουν" αυτούς τους μήνες στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

το πιο πιθανόν, η κάρτα που θα βγει να λήγει "κανονικά" τον 11/29 ....με λίγα λόγια παίρνουν "μπροστά" την συνδρομή αρκετούς μήνες πριν και σου "χαρίζουν" αυτούς τους μήνες στο τέλος.
τελικά σήμερα ήρθε η κάρτα της συζύγου που είναι συνδικαιουχος και μάλλον λήγει νωρίτερα! false alarm. αυτο Μου απάντησαν και από την εθνική που τους έστειλα χτες μήνυμα!
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, GaleaNatur said:

εχετε υποψιν σας αυτη την περιοδο καποια προωθητικη ενεργεια για πιστωτικη που να μην εχει συνδρομη ή να είναι όσο το δυνατόν πιο μικρή; το πιστωτικό όριο που είναι αδιάφορο καθώς θα είναι για καθημερινή χρήση και όχι για μεγάλες αγορές.

 σκεφτομαι να βγάλω πρωτη φορα πιστωτική να υπάρχει και να μαθω σιγα σιγα να την χρησιμοποιω

(με βασικη προυποθεση οτι θα εξοφλείτε αυτόματα την ημερομηνία που πρέπει ο εκαθαριστικός την ημέρα που βγαίνει, για να μην εχω φόβο με τόκους - κάπου διάβασα ότι σε μερικές υπάρχει αυτή η δυνατότητα)

στο παραπανω ερωτημα μου βλεπω οτι μαλλον θα με βολευε αυτη https://www.alpha.gr/el/idiotes/kartes/pistotikes-kartes/alpha-bank-bonus-visa

υπαρχει καποιος ουσιαστικος λογος να προτιμησω visa ή mastercard? https://www.alpha.gr/el/idiotes/kartes/pistotikes-kartes/alpha-bank-bonus-mastercard

ίδιες ακριβως μου φαινονται. επίσης ξέρουμε αν στην alpha υπάρχει δυνατότητα αυτόματης εξόφλησης της πιστωτικής από υπάρχων λογαριασμό(μισθοδωσίας) χωρίς να κανώ απολύτως τίποτα εγώ(εκτός να έχω διαθέσιμο το ποσό φυσικά) ?

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, GaleaNatur said:

στο παραπανω ερωτημα μου βλεπω οτι μαλλον θα με βολευε αυτη https://www.alpha.gr/el/idiotes/kartes/pistotikes-kartes/alpha-bank-bonus-visa

υπαρχει καποιος ουσιαστικος λογος να προτιμησω visa ή mastercard? https://www.alpha.gr/el/idiotes/kartes/pistotikes-kartes/alpha-bank-bonus-mastercard

ίδιες ακριβως μου φαινονται. επίσης ξέρουμε αν στην alpha υπάρχει δυνατότητα αυτόματης εξόφλησης της πιστωτικής από υπάρχων λογαριασμό(μισθοδωσίας) χωρίς να κανώ απολύτως τίποτα εγώ(εκτός να έχω διαθέσιμο το ποσό φυσικά) ?

Ναι μπορεις να βαλεις παγια εντολη για εξοφληση. Δεν θα εβγαζα ομως τις generic καρτες δεν υπαρχει λογος.

Τσεκαρε αναλογα με το παγιο αν σε βολευει να βγαλεις την https://www.alpha.gr/el/idiotes/kartes/pistotikes-kartes/classic-luxurycard-kalogirou-bonus-mastercard που εχει επιπλεον προσφορες σε συγκεκριμενα καταστηματα. Η την https://www.alpha.gr/el/idiotes/kartes/pistotikes-kartes/aegean-bonus-visa που μπορεις του ποντους να τους μετατρεψεις και σε μιλια η τελος την https://www.alpha.gr/el/idiotes/kartes/pistotikes-kartes/vodafone-bonus-mastercard που σου δινει πολυ καλυτερες επιλογες εξαργυρωσης στην vodafone.

Εαν εχεις καλο εισοδημα προσπαθησε να βγαλεις την χρυση που δινει 2πλασια επιβραβευση γιατι τοτε κυριως συμφερει το Bonus προγραμμα https://www.alpha.gr/el/idiotes/kartes/pistotikes-kartes/xrusi-alpha-bank-bonus-visa
Παλια υπηρχαν και οι Diners για 2πλασιους ποντους αλλα προς το παρον φαινεται να μην εκδιδουν νεες.
Γενικος κανονας οι generic καρτες δεν συμφερουν γιατι οι co-branded δινουν ο,τι και οι generic + κατι επιπλεον λογω της συνεργασιας.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Στην εφαρμογή της τράπεζας Εθνικής, σε ποια κατηγορία είναι η επιλογή να πληρώσω τον ΕΝΦΙΑ;

Στάλθηκε από το 22021211RG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...