Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

41 minutes ago, doganos said:

Καλησπέρα,

Μπορω να στειλω λεφτα απο εθνικη σε πειραιως (στο ονομα μου και οι 2) χωρις χρεωση; 

Aν ειναι μικρο το ποσόν απο ατμ σε ατμ

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, geoponer said:

Το έκανα πρόσφατα: Μέσω IRIS από κινητό είναι δωρεάν μέχρι €500 την ημέρα.

Απλά πρέπει να τσεκάρεις ότι ο λογαριασμός της Πειραιώς (αποδέκτης) έχει ενεργοποιημένο το IRIS, μέσα από την εφαρμογή.

Οταν παω να στειλω, βαζω το κινητο μου και λεει οτι δεν μπορει να στειλει στο ιδιο IBAN. προφανως εχω iris στην εθνικη... 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, doganos said:

Καλησπέρα,

Μπορω να στειλω λεφτα απο εθνικη σε πειραιως (στο ονομα μου και οι 2) χωρις χρεωση; 

Όπως λέει και πιο κάτω ο geoponer, μέσω iris και να τσεκάρεις στην Πειραιώς οτι είσαι αποδέκτης

1 ώρα πριν, geoponer said:

Το έκανα πρόσφατα: Μέσω IRIS από κινητό είναι δωρεάν μέχρι €500 την ημέρα.

Απλά πρέπει να τσεκάρεις ότι ο λογαριασμός της Πειραιώς (αποδέκτης) έχει ενεργοποιημένο το IRIS, μέσα από την εφαρμογή.

H EΘνική είναι "Ανεξαρτήτου ποσού" (σελ. 95)

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, doganos said:

Οταν παω να στειλω, βαζω το κινητο μου και λεει οτι δεν μπορει να στειλει στο ιδιο IBAN. προφανως εχω iris στην εθνικη... 

Το IRIS μπορεί να είναι ενεργοποιημένο σε έναν μόνο λογαριασμό ανά αριθμό κινητού. Βεβαιώσουν ότι το έχεις ενεργοποιήσει στην τράπεζα-αποδέκτη του ποσού που θέλεις να μεταφέρεις - και ότι κάνεις τη διαδικασία μέσα από το κινητό σου.

11 ώρες πριν, ilka71 said:

η άλφα μου έχει όριο 50 ευρώ στο IRIS. ανά συναλλαγή. ενώ εθνική πιο μεγάλο

Μου φαίνεται παράξενο να είναι τόσο μικρό το όριο. Για δες εδώ για περισσότερα.

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ilka71 said:

εμένα μέχρι 50 λέει!
63aeef59165267736069de0faec2ba55.jpg

Αλλαξε το στις ρυθμισεις

 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

On 9/5/2023 at 11:11 ΠΜ, GREGORYMO said:

Έχω μια πιστωτική, την οποία δεν χρησιμοποιω και λήγει ΤΩΡΑ 06/23.

Τι να κάνω?

Ακύρωση?

Ακύρωση τώρα ή και αφού σου έρθει η νέα. Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. Οι πιστωτικές από όσο θυμάμαι όμως δεν ακυρώνονται έτσι απλά όπως οι χρεωστικές με μια απλή δήλωση απώλειας και απαίτηση να μην επανεκδοθούν. Γιατί τις συνοδεύει μια σύμβαση με μια "πιστωτική γραμμή" κατά κάποιον τρόπο. Ουσιαστικά είναι ανοιχτά καταναλωτικά δάνεια. Μάλλον πρέπει να πας σε κατάστημα, να ελεγχθεί ότι είναι απολύτως εξοφλημένη κλπ. και έτσι τη διακόπτεις.

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά υπάρχει κανείς που να έχει βάλει την καινούργια εφαρμογή (Winbank για android) της Πειραιώς και να του δουλεύει στοιχειωδώς; Προσπαθώ να κάνω μεταφορά από ένα λογαριασμό σε άλλο (δικούς μου εντός Πειραιώς) και αφού επιλέξω λογαριασμούς (που βλακωδώς τους θέλει και με ανάποδη σειρά πρώτα τον αποδέκτη και μετά τον αποστολέα...) όταν επιλέξω και ποσό και πάω να πατήσω "επόμενο" απλά δεν κάνει τίποτα! Είναι καθόλου σοβαροί οι τύποι; 

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά υπάρχει κανείς που να έχει βάλει την καινούργια εφαρμογή (Winbank για android) της Πειραιώς και να του δουλεύει στοιχειωδώς; Προσπαθώ να κάνω μεταφορά από ένα λογαριασμό σε άλλο (δικούς μου εντός Πειραιώς) και αφού επιλέξω λογαριασμούς (που βλακωδώς τους θέλει και με ανάποδη σειρά πρώτα τον αποδέκτη και μετά τον αποστολέα...) όταν επιλέξω και ποσό και πάω να πατήσω "επόμενο" απλά δεν κάνει τίποτα! Είναι καθόλου σοβαροί οι τύποι; 
Έχω σταματήσει να ασχολούμαι με τη συγκεκριμένη τράπεζα.Δε μπορώ να πληρώσω ούτε με χρεωστική ενεργοποιημένη κάρτα.το μόνο που δουλεύει είναι μεταφορά σε άλλο λογαριασμό

Στάλθηκε από το 22021211RG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά υπάρχει κανείς που να έχει βάλει την καινούργια εφαρμογή (Winbank για android) της Πειραιώς και να του δουλεύει στοιχειωδώς; Προσπαθώ να κάνω μεταφορά από ένα λογαριασμό σε άλλο (δικούς μου εντός Πειραιώς) και αφού επιλέξω λογαριασμούς (που βλακωδώς τους θέλει και με ανάποδη σειρά πρώτα τον αποδέκτη και μετά τον αποστολέα...) όταν επιλέξω και ποσό και πάω να πατήσω "επόμενο" απλά δεν κάνει τίποτα! Είναι καθόλου σοβαροί οι τύποι; 
Πρέπει πάνω από εκεί που βάζεις το ποσό που θέλεις να μεταφέρεις να επιλέξεις το λογαριασμό από τον οποίο θα μεταφέρεις, επίσης η παλιά εφαρμογή υπάρχει ακόμα και λειτουργεί.

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

On 20/4/2023 at 12:17 ΠΜ, testatos said:

Γνωρίζει κανένας άμα εμφανίζεται σαν ανάληψη μετρητών τα Top-up στην Revolut μέσω Πιστωτικών της Εθνικής;

Αν και καθυστερημένα, οι συναλλαγές top-up λογίζονται σαν αγορές οπότε δεν έχεις φόβο να θεωρηθούν ως αναλήψεις μετρητών.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, GraveDigger said:

Αν και καθυστερημένα, οι συναλλαγές top-up λογίζονται σαν αγορές οπότε δεν έχεις φόβο να θεωρηθούν ως αναλήψεις μετρητών.

Που το εχεις δει αυτο, για ανέβασε μια φωτο της συναλλαγής που η Εθνική θεωρεί αγορα το τοπ απ

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, GraveDigger said:

Αν και καθυστερημένα, οι συναλλαγές top-up λογίζονται σαν αγορές οπότε δεν έχεις φόβο να θεωρηθούν ως αναλήψεις μετρητών.

 

4 ώρες πριν, nikos_kallithea said:

Που το εχεις δει αυτο, για ανέβασε μια φωτο της συναλλαγής που η Εθνική θεωρεί αγορα το τοπ απ

image.thumb.png.4f8d247c6289690136a4ec4c958fc429.png

Έτσι εμφανίζονται οι συνναλαγές των top-up στην Εθνική αλλά δεν με έχει χρεώσει σε κάποιον λογαριασμό τόκους για ανάληψη μετρητών η κάτι παρεμφερές.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, testatos said:

 

image.thumb.png.4f8d247c6289690136a4ec4c958fc429.png

Έτσι εμφανίζονται οι συνναλαγές των top-up στην Εθνική αλλά δεν με έχει χρεώσει σε κάποιον λογαριασμό τόκους για ανάληψη μετρητών η κάτι παρεμφερές.

Ακριβως και οπως βλέπεις δεν είναι χαρακτηρισμένο σαν αγορα, και αν πας στο αφορολογητο θα δεις οτι ούτε εκεί προσμετράται 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, nikos_kallithea said:

Ακριβως και οπως βλέπεις δεν είναι χαρακτηρισμένο σαν αγορα, και αν πας στο αφορολογητο θα δεις οτι ούτε εκεί προσμετράται 

Μια χαρά προσμετράται. Τόσα χρόνια αυτό κάνουμε, δεν έχει αλλάξει κάτι. Εγώ με Εθνική και Πειραιώς πάντα με πιστωτική κάνω top up και δίνει yellows ή Go4More πόντους αντίστοιχα. Εδώ στην Curve, αν κάνεις ανάληψη με πιστωτική από πίσω, φαίνεται σαν αγορά, και όχι σαν ανάληψη και πάλι δίνει ανταμοιβή ανάλογα με το πρόγραμμα της κάρτας. 

Edited by katsiletra
Link to comment
Share on other sites

Για κλείσιμο λογαριασμού στην Πειραιώς ΑΕΠΕΥ ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω; Υπάρχουν κάποια έξοδα; Γιατί με έχουν τρελάνει στα τηλέφωνα από τότε που αποφάσισα να ανοίξω κωδικούς

Link to comment
Share on other sites

Μόλις σε πάρουν τηλέφωνο ρώτα τους πως μπορείς να κλείσεις τον λογαριασμό. 

 

Link to comment
Share on other sites

On 16/5/2023 at 11:18 ΠΜ, katsiletra said:

Μια χαρά προσμετράται. Τόσα χρόνια αυτό κάνουμε, δεν έχει αλλάξει κάτι. Εγώ με Εθνική και Πειραιώς πάντα με πιστωτική κάνω top up και δίνει yellows ή Go4More πόντους αντίστοιχα. Εδώ στην Curve, αν κάνεις ανάληψη με πιστωτική από πίσω, φαίνεται σαν αγορά, και όχι σαν ανάληψη και πάλι δίνει ανταμοιβή ανάλογα με το πρόγραμμα της κάρτας. 

Για να μην μενουν εκκρεμότητες και για να μην παραπληροφορείτε τον κόσμο που διαβαζεις και που μπορει να πάρετε στον λαιμό σας

Screenshot_2023-05-17-14-57-40-89_98061e023c5bb685355fcaab694552c9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ότι πεις... Φαίνεται ότι δεν τη χρησιμοποιείς. Και άσε την παραπληροφόρηση για τον εαυτό σου...

Link to comment
Share on other sites

Να ηρεμήσουμε λίγο τα πνεύματα;

Εγώ όταν κάνω top-up δεν χρεώνομαι τόκους cash advance οπότε μόνο αυτό με απασχολεί: δεν υπάρχει οικονομική επιβάρυνση.

Στο αφορολόγητο δεν συγκαταλέγεται.

Πόντους go4more δεν κερδίζω από το top-up, όπως δεν κερδίζω και bonus από τις κάρτες της Alpha Bank. Επιβράβευση κερδίζω μόνο σε yellows στην Πειραιώς και στο YES της Eurobank.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, GraveDigger said:

Να ηρεμήσουμε λίγο τα πνεύματα;

Εγώ όταν κάνω top-up δεν χρεώνομαι τόκους cash advance οπότε μόνο αυτό με απασχολεί: δεν υπάρχει οικονομική επιβάρυνση.

Στο αφορολόγητο δεν συγκαταλέγεται.

Πόντους go4more δεν κερδίζω από το top-up, όπως δεν κερδίζω και bonus από τις κάρτες της Alpha Bank. Επιβράβευση κερδίζω μόνο σε yellows στην Πειραιώς και στο YES της Eurobank.

Σωστά 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, katsiletra said:

Εμένα και τους Go4More περνάει εκτός από yellows.

Χρησιμοποιείς κάτι ως ενδιάμεσο π.χ. Curve που χτυπάει σε κάρτα της Εθνικής; Ίσως είναι και η παλαιότητα ή το είδος της κάρτας καθώς η δική μου είναι καινούρια πιστωτική.

Παρεμπιπτόντως η Revolut με προειδοποίησε για φορτίσεις και μεταφορές χρημάτων που έχουν υπερβεί το όριο. Υπάρχει διαθέσιμη άλλη υλοποίηση που να παρέχει δωρεάν top-up μέσω κάρτας;

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...