Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Καλησπέρα σας αν είσαι συνδικαιούχος σε ένα λογαριασμό μπορείς να χτίσεις αφορολόγητο με χρεωστική κάρτα ή πρέπει να είσαι ο μοναδικός δικαιούχος του λογαριασμού για να μετρήσει το αφορολόγητο;
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για την αλφα τι παιζει διοτι δεν εχω, λογικα μπαινοντας ebanking θα βλεπει ο καθε δικαιουχος το αφορολογητο του, περιμενε να σου απαντησει καποιος που γνωριζει καλυτερα
Link to comment
Share on other sites

Η κάθε κάρτα «δένει» με ένα προφίλ (ΑΦΜ), ανεξάρτητα με το ποιο λογαριασμό έχεις επιλέξει εσυ να χρεώνεις.

Όταν χρησιμοποιείς την κάρτα σου, αγορές με αυτή την κάρτα θα περνάνε στο δικό σου αφορολόγητο, ασχετα με το αν η χρέωση γίνεται σε λογαριασμό που είσαι συνδικαιούχος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας αν είσαι συνδικαιούχος σε ένα λογαριασμό μπορείς να χτίσεις αφορολόγητο με χρεωστική κάρτα ή πρέπει να είσαι ο μοναδικός δικαιούχος του λογαριασμού για να μετρήσει το αφορολόγητο;

 

Η κάρτα ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ το αφορολογητο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 59 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό πως το βλέπουμε;

 

Η κάρτα γράφει το όνομα ΣΟΥ ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω μια πιστωτική που εξοφλείται με πάγια εντολή όλο το ποσό.

Έχω όμως καλύψει το διαθέσιμο υπόλοιπο με αποτέλεσμα να μην μπορω να την χρησιμοποιω μέχρι της 30 Νοεμβρίου που θα πληρώθει η οφειλή. Τι μπορω να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πληρώσεις τώρα ένα ποσό.

Αν είναι alpha στις 30 του μήνα θα κρατήσει μόνο ότι δεν πλήρωσες

Link to comment
Share on other sites

Ναι GREGORYMO η κάρτα γράφει το όνομα μου. Μια ερώτηση αν ξέρετε μια χρεωστική κάρτα αν δεν ενεργοποιηθεί χρεώνεται απο την τράπεζα ή όχι;
Link to comment
Share on other sites

Ναι GREGORYMO η κάρτα γράφει το όνομα μου. Μια ερώτηση αν ξέρετε μια χρεωστική κάρτα αν δεν ενεργοποιηθεί χρεώνεται απο την τράπεζα ή όχι;

 

σε alphabank οχι, σε πειραιως ναι

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σε alphabank οχι, σε πειραιως ναι

 

 

Και η εθνική χρεώνει με την εκδοση και οχι με την ενεργοποίηση.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πληρώσεις τώρα ένα ποσό.

Αν είναι alpha στις 30 του μήνα θα κρατήσει μόνο ότι δεν πλήρωσες

 

Πειραιώς είναι.

Το δίλημμα μου: να πληρώσω ένα μέρος για να μπορώ να την χρησιμοποιω αλλά επειδή πληρώνω με ΠΑΓΙΑ εντολή, το σύστημα θα καταλάβει ότι έχω δώσει έναντι η μου πάρει ΟΛΟ το ποσό του εκδοθέντος λογαριασμου ?

Link to comment
Share on other sites

Στην Πειραιώς μια μέρα μετά την πληρωμή θα έχεις διαθέσιμο στην κάρτα σου για αγορές το ποσό που πλήρωσες. Την ημερομηνία εξόφλησης της κάρτας σου θα τραβήξει μόνο το υπόλοιπο ποσό.
Link to comment
Share on other sites

σε αγορά από mediamark δεν έχουν μπει ακόμα οι ποντοι,έχουν περάσει οι 15 μέρες, στο go4more τι μπορεί να είναι το πρόβλημα

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σε αγορά από mediamark δεν έχουν μπει ακόμα οι ποντοι,έχουν περάσει οι 15 μέρες, στο go4more τι μπορεί να είναι το πρόβλημα

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Αν πέρασε η ημερομηνία που έλεγε στους όρους της προωθητικής ενέργειας, οπλίσου με υπομονή και τα απαραίτητα screenshots της συναλλαγής και στείλε μέιλ στην Εθνική. Πιθανότατα να πάρεις απάντηση το Δεκέμβρη.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Αν πέρασε η ημερομηνία που έλεγε στους όρους της προωθητικής ενέργειας, οπλίσου με υπομονή και τα απαραίτητα screenshots της συναλλαγής και στείλε μέιλ στην Εθνική. Πιθανότατα να πάρεις απάντηση το Δεκέμβρη.
όχι δεν είναι προωθητικη ενέργεια

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν είναι προωθητικη ενέργεια

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Λες απλά για το 4χ;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

ακριβως

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Αν δεν φάνηκαν οι πόντοι με την εκκαθάριση της συναλλαγής στείλε μέιλ στην Εθνική και (πολύ) καλή υπομονή.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας αν είσαι συνδικαιούχος σε ένα λογαριασμό μπορείς να χτίσεις αφορολόγητο με χρεωστική κάρτα ή πρέπει να είσαι ο μοναδικός δικαιούχος του λογαριασμού για να μετρήσει το αφορολόγητο;
Εφόσον έχεις εκδόσει πρόσθετη κάρτα στο όνομα σου, η κάρτα αυτή είναι συνδεδεμενη στον κωδικό πελάτη σου και άρα στον ΑΦΜ σου. Συνεπακολουθα, οι κινήσεις τις και ανάλογα με το τι επιχείρηση, θα χτίσουν στο αφορολόγητο αυτού του ΑΦΜ.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν ξερω για την αλφα τι παιζει διοτι δεν εχω, λογικα μπαινοντας ebanking θα βλεπει ο καθε δικαιουχος το αφορολογητο του, περιμενε να σου απαντησει καποιος που γνωριζει καλυτερα
Οι κάρτες που δηλώνει κάποιος στο profile του AWB εμφανίζονται κανονικά εφόσον το επιθυμεί ο πελάτης. Προφανώς αυτές είναι κάτω από το ΑΦΜ του πελάτη αφού του ανοικουν.

Επίσης εφόσον πραγματοποιήσει συναλλαγή που συμμετέχει στο αφορολόγητο, στη οθόνη που αναλύει συναλλαγές και αφορολόγητο, μπορεί να ανατρέξει και να δει τις συναλλαγές και ένα από τα πεδία δείχνει τον αριθμό κάρτας.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν φάνηκαν οι πόντοι με την εκκαθάριση της συναλλαγής στείλε μέιλ στην Εθνική και (πολύ) καλή υπομονή.
στο ibank φαίνεται η συναλλαγή καθαρά ,δεν μπορούν να την αμφσισβητισουν

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Εχω την university visa της Πειραιως με οριο 300 ευρω. Την χρησιμοποιησα κανα χρονο χωρις να αργω πληρωμες (αν οχι πριν την εκδοση λογαριασμου, σιγουρα αμεσως μετα). Επισης εχω και ενα καποιο σεβαστο ποσο στον λογαριασμο μου.

 

Παιζει να μπορεσω να κανω αιτηση για να ανεβει εστω στα 500? Μπορουν γενικα στην university να αυξησουν το οριο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Εχω την university visa της Πειραιως με οριο 300 ευρω. Την χρησιμοποιησα κανα χρονο χωρις να αργω πληρωμες (αν οχι πριν την εκδοση λογαριασμου, σιγουρα αμεσως μετα). Επισης εχω και ενα καποιο σεβαστο ποσο στον λογαριασμο μου.

 

Παιζει να μπορεσω να κανω αιτηση για να ανεβει εστω στα 500? Μπορουν γενικα στην university να αυξησουν το οριο?

 

Χωρίς εισόδημα και καλό εκκαθαριστικό δεν ανεβάζουν τίποτα πλέον...

Αν και άμα έχεις το εισόδημα και το εκκαθαριστικό σε βγάζουν άλλη κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς εισόδημα και καλό εκκαθαριστικό δεν ανεβάζουν τίποτα πλέον...

Αν και άμα έχεις το εισόδημα και το εκκαθαριστικό σε βγάζουν άλλη κάρτα.

 

Δεν φαινεται καπου οτι δουλευω. Ασχολουμαι με την οικογενειακη επιχειρηση μεχρι να τελειωσω σπουδες.

 

Θα παρω παντως ενα τηλ ή σε καποιο καταστημα και θα δω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...