Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

To θέμα είναι οι ηλεκτρονικές συναλλαγές. To γερμανικό amazon (και τα περισσότερα ευρωπαικά δεν δέχονται Diners λχ).

 

Για την Ελλάδα, γνωρίζουμε καλά τί γίνεται.

 

Όταν το 90+% των συναλλαγών είναι πλέον ηλεκτρονικές, αυτό δημιουργεί προβλήματα.

 

Εγώ στη θέση σου θα έκανα αίτηση για νέα gold visa ή gold master card (που έχουν διπλασιασμό πόντων και αυτές) και δεν θα ενεργοποιουσα την diners ή θα την κράταγα και αυτή να υπάρχει όσο έχει δωρεάν συνδρομή.

 

Εγώ έχω 2 amex μια dynamic και μια κανονική. Για την dynamic μου έστειλαν επιστολή ότι θα γίνει diners για την άλλη δεν ξέρω ακόμα...

 

Όμως πριν 1 μήνα με είχαν πάρει τηλέφωνο από την alpha και μου είπαν να πάω να κάνω υπογράψω αίτηση για gold master και έτσι και έκανα και την πήρα. Και μετά να ακυρώσω τις άλλες δυο. Άλλα στη συνεχεία με πήραν τηλέφωνο μετά την έκδοση της gold και μου είπαν ότι θα αλλάξουν και τις άλλες δυο amex με άλλες κάρτες...

Edited by hlektro
Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι οι ηλεκτρονικές συναλλαγές. To γερμανικό amazon (και τα περισσότερα ευρωπαικά δεν δέχονται Diners λχ).

 

Για την Ελλάδα, γνωρίζουμε καλά τί γίνεται.

 

Όταν το 90+% των συναλλαγών είναι πλέον ηλεκτρονικές, αυτό δημιουργεί προβλήματα.

 

Από τη στιγμή που έχετε και άλλες κάρτες visa mc δεν νομίζω να πειράζει η diners. Το ίδιο ίσχυε και με την AMEX.

 

Για τη χρυσή MC σου είπαν αν είναι με δωρεάν συνδρομή; Καθώς οι καινούριες χρυσές MC έχουν συνδρομή 50 ευρώ και μειωμένο επιτόκιο όπως και οι χρυσές Visa. Γράφεις ότι σου είπαν με τους ίδιους όρους. Συζητήσατε και το θέμα συνδρομήως όμως και σου είπαν ότι είναι δωρεάν;

Link to comment
Share on other sites

περιμένω αντικατάσταση της ΑΜΕΧ Premium...αν με πάνε σε masteracard, λογικά θα είναι η χρυσή....αν όχι, γλυκοκοιτάω και την Diners Club Prestige λόγω Diners Club Airport Lounges :)

Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Ποιά η διαφορά των καρτών prestige/gold κλπ σε σχέση με τις αντίστοιχες απλές εκδόσεις τους;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

περιμένω αντικατάσταση της ΑΜΕΧ Premium...αν με πάνε σε masteracard, λογικά θα είναι η χρυσή....αν όχι, γλυκοκοιτάω και την Diners Club Prestige λόγω Diners Club Airport Lounges :)

Για να δούμε...

 

Ακριβώς το ίδιο και εγώ.. Απλά πρόσεχε οτι θέλει ολική εξόφληση του λογαριασμού κάθε μήνα η Prestige

Link to comment
Share on other sites

@Alex0077

 

To ρώτησα και μου είπαν ότι η χρυσή MC έχει συνδρομή, όμως λόγω του υψηλού ποσού κινήσεων δεν θα χρεωθεί.

 

Το ζήτησα γραπτώς και ακόμα περιμένω.

 

@Nikos_S3

 

Καλή η Prestige γιατί έχει χαμηλό επιτόκιο (%13,75), όμως το Αirport Lounges πρόγραμμα χρεώνει €25 τον κάθε guest. Λονδίνο είδα GBP 16-19 λχ.

 

Για οικογένεια με 2 παιδιά δεν συμφέρει. Για solo ταξίδια, μια χαρά.

Edited by kai50000
Link to comment
Share on other sites

Ποια καρτα σημερα και απο ποια τραπεζα

1, δεν εχει ετησια συνδρομη

2, προσφερει επιστροφη μετρητων (οχι τυπου ποντων)

3, δεν εχει ποσοστο επιβαρυνσης σε τυχον αγορες απο το εξωτερικο η το διαδικτυο.

Και οτιδηποτε αλλο τυχον πλεονεκτημα που γνωριζετε.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Χρεωστική που να συνδυάζει τα 1+2 δεν θυμάμαι να υπάρχει! Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

 

Για πιστωτική μπορείς να κοιτάξεις το Τιµολόγιο Τραπεζικών Εργασιών της Eurobank στην ενότητα Ι. Κάρτες όπου ορισμένες κάρτες δεν έχουν συνδρομή εάν καλύψεις κάποιο ποσό αγορών κατά το προηγούμενο έτος π.χ. €1.500 για YES Visa, €1.800 για μασούτης ή WWF Visa και €2.000 για Cosmote ή attica Reward World Mastercard

Εάν σκοπεύεις να κάνεις ετήσιες συναλλαγές πάνω από αυτά τα ποσά, τότε δες τι προνόμια και επιβράβευση παρέχει η κάθε κάρτα.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο και εγώ.. Απλά πρόσεχε οτι θέλει ολική εξόφληση του λογαριασμού κάθε μήνα η Prestige

 

 

Κανένα πρόβλημα...το θεωρώ Νο.1 κανόνα για χρήση πιστωτικής κάρτας, και ουσιαστικά έτσι μόνο έχει νόημα να "εκμεταλλεύεσαι" την κάρτα και τα προγράμματα πιστότητας. 12 χρόνια+ πληρώνω πάντα τον λογαριασμό στο σύνολό του.

 

 

 

@Nikos_S3

 

Καλή η Prestige γιατί έχει χαμηλό επιτόκιο (%13,75), όμως το Αirport Lounges πρόγραμμα χρεώνει €25 τον κάθε guest. Λονδίνο είδα GBP 16-19 λχ.

 

Για οικογένεια με 2 παιδιά δεν συμφέρει. Για solo ταξίδια, μια χαρά.

 

 

Για σόλο όντως μια χαρά ...με "συντροφιά" πάλι σχετικά καλά είναι, αν υπολογίσεις ότι τρως, πίνεις, ξεκουράζεσαι (και οι 2):)

Link to comment
Share on other sites

περιμένω αντικατάσταση της ΑΜΕΧ Premium...αν με πάνε σε masteracard, λογικά θα είναι η χρυσή....αν όχι, γλυκοκοιτάω και την Diners Club Prestige λόγω Diners Club Airport Lounges :)

Για να δούμε...

 

Η Prestige δεν είναι πιστωτική κάρτα. Είναι κάρτα διευκόλυνσης όπως λέγεται, όπως ήταν η κλασικές πράσινη , χρυσή και πλατινένια AMEX.

Απαιτεί ολική εξόφληση του ποσού κάθε μήνα. Οπότε δεν νομίζω ότι θα στείλουν σε κάποιον αντικατάσταση σε prestige. Είναι τελείως άλλη διαφορετική σύμβαση και άλλο προϊόν

 

 

Eπίσης τα lounge που έχει πχ στο Ελευθέριος Βενιζέλος είναι τα χειρότερα. Δεν έχουν σχέση με lounges αεροπορικών εταιριών (πχ δεν έχεις πρόσβαση στο lounge της aegean ή lufthansa). Κάτι που στην ίδια τιμή μπορείς να το αγοράσεις και μέσω app χωρίς diners https://www.loungebuddy.com/

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι θα μου αντικαταστήσουν την ΑΜΕΧ με την prestige...είπα ότι την κοιτάω σε περίπτωση που μου στείλουν μια απλή Diners!

Για τα lounges, το τελευταίο που με ενδιαφέρει είναι το Βενιζέλος....και θυμίζω ότι με την prestige είναι δωρεάν (800+ ανά τον κόσμο)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Πολυ σωστά τονίστηκε ότι η Prestige είναι καρτα διευκολυνσως η οποία δεν έχει πιστωτικό όριο αλλά όριο ασφαλείας.Οπως προαναφέρθηκε απαιτεί ολική εξόφληση ειδάλλως σε περίπτωση μερικής πληρωμής παραβιάζεται η σύμβαση με όποιες συνέπειες.Αναφερονται και στην σύμβαση.Συν τοις άλλοις έχει αρκετά αλμυρη συνδρομή στα 120€.Παντα ελέγχουν το υφιστάμενο προΐόν και το αλλάζουν σε παραπλήσιο.Η πρόσβαση στα lounges έχει κόστος και κάπως πρέπει να καλυφθεί.Η Χρυσή ΑΜΕΧ με ενημέρωσαν από κατάστημα ότι θα μετατραπεί σε Platinum MasterCard.Νέο προϊόν... Edited by victor
Link to comment
Share on other sites

Για τα lounges, το τελευταίο που με ενδιαφέρει είναι το Βενιζέλος....και θυμίζω ότι με την prestige είναι δωρεάν (800+ ανά τον κόσμο)
Είναι σίγουρο αυτό; Γιατί σύμφωνα με το site της Diners, η πρόσβαση για τις Prestige κάρτες είναι δωρεάν μόνο στα Goldair Handling Lounges στην Ελλάδα, ενώ εδώ λέει ότι η πρόσβαση στα lounges (του υπόλοιπου κόσμου) είναι σε προνομιακές τιμές (δηλαδή τα κλασικά 15€, που ούτως ή άλλως ισχύουν και στις απλές Diners). Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

...Συν τοις άλλοις έχει αρκετά αλμυρη συνδρομή στα 120€....

14.1.31 Diners Club Prestige Πάγιο 80 Μέχρι 2 πρόσθετες κάρτες: Δωρεάν

https://www.alpha.gr/el/idiotes/support-center/isxuon-timologio-kai-oroi-sunallagon

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο αυτό; Γιατί σύμφωνα με το site της Diners, η πρόσβαση για τις Prestige κάρτες είναι δωρεάν μόνο στα Goldair Handling Lounges στην Ελλάδα, ενώ εδώ λέει ότι η πρόσβαση στα lounges (του υπόλοιπου κόσμου) είναι σε προνομιακές τιμές (δηλαδή τα κλασικά 15€, που ούτως ή άλλως ισχύουν και στις απλές Diners).

sorry, δεν το έγραψα καλά...εννοούσα δωρεάν στο Βενιζέλος(μόνο η prestige...η απλή έχει χρέωση και εκεί) και 800+ σε όλο τον κόσμο με κάποιο "λογικό" κόστος...

 

14.1.31 Diners Club Prestige Πάγιο 80 Μέχρι 2 πρόσθετες κάρτες: Δωρεάν

https://www.alpha.gr/el/idiotes/support-center/isxuon-timologio-kai-oroi-sunallagon

thanks Βασίλη...ετοιμαζόμουν να το παραθέσω στον φίλο...:)

 

Η Χρυσή ΑΜΕΧ με ενημέρωσαν από κατάστημα ότι θα μετατραπεί σε Platinum MasterCard.Νέο προϊόν...

αυτό μπορεί να είναι ενδιαφέρον...εν αναμονή λοιπόν..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως κάτι μου λέει ότι σε λίγο καιρό θα μας τις ξανααντικαταστησουν με κάποια άλλη . Η Diners Club έφυγε από την Αγγλία στους ιδιώτες πελάτες , έφυγε από τις χώρες της Βαλτικης και το Μάιο και από τη Σκανδιναβία και σε άλλες χώρες της Ευρώπης

 

Θα δούμε ..

Link to comment
Share on other sites

To έχω ακούσει ότι και η Diners περιορίζει την παρουσία της. Ένας παραπάνω λόγος οι AMEX να μετατραπούν σε αντίστοιχα προϊόντα VISA ή MC.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.Ευχαριστώ για την επισήμανση:).Αν και θυμόμουν οτι ειναι 120 μιας και την ζαχάρωνα.:)..
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ μαζί με τον λογαριασμό της Dynamic AmEx και μια μη-ονομαστική επιστολή που με ενημερώνουν πως θα γίνει αντικατάστασή της με Diners η οποία συμμετέχει στο πρόγραμμα bonus.

Θα δώσουν 2.000 bonus πόντους καλωσορίσματος και 500 bonus πόντους για κάθε 1€ που δεν εκδόθηκε επιταγή Dynamic.

Δεν αναφέρει ακόμα καταληκτική ημερομηνία μετά την οποία δεν θα είναι δυνατή η χρήση της AmEx, ίσως το γράφουν στην επιστολή που θα έρθει μαζί με την κάρτα αντικατάστασης!

Επίσης γράφουν κάτι που δεν μπόρεσα να καταλάβω:

Με το Πρόγραμμα Bonus έχετε περισσότερες επιλογές και προνόμια:

[...]

  • Επωφελείστε από επιπλέον απόδοση πόντων μέσω τακτικών προωθητικών ενεργειών σε συνεργασία με Super Market

[...]

Σίγουρα δεν περιμένω να ξαναβρώ το 3% του προγράμματος Dynamic αλλά απορώ τι υπονοούν με αυτό;

Ποιές είναι οι τακτικές προωθητικές ενέργειες και σε ποιο ή ποια Super Market ισχύουν;

Αν αφορούσε μόνο τον ΑΒ Βασιλόπουλο θεωρώ πως θα έγραφαν το όνομα της επιχείρησης, όπως έχουν κάνει για Aegean και Κωτσόβολο.

Πιο πιθανό θεωρώ να συνεργαστεί και η Alpha με το Pockee και να το φέρει μέσα στο bonus app, όπως έχουν κάνει η Eurobank στο €πιστροφή και η Vodafone.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ μαζί με τον λογαριασμό της Dynamic AmEx και μια μη-ονομαστική επιστολή που με ενημερώνουν πως θα γίνει αντικατάστασή της με Diners η οποία συμμετέχει στο πρόγραμμα bonus.

Θα δώσουν 2.000 bonus πόντους καλωσορίσματος και 500 bonus πόντους για κάθε 1€ που δεν εκδόθηκε επιταγή Dynamic.

Δεν αναφέρει ακόμα καταληκτική ημερομηνία μετά την οποία δεν θα είναι δυνατή η χρήση της AmEx, ίσως το γράφουν στην επιστολή που θα έρθει μαζί με την κάρτα αντικατάστασης!

Επίσης γράφουν κάτι που δεν μπόρεσα να καταλάβω:

 

Σίγουρα δεν περιμένω να ξαναβρώ το 3% του προγράμματος Dynamic αλλά απορώ τι υπονοούν με αυτό;

Ποιές είναι οι τακτικές προωθητικές ενέργειες και σε ποιο ή ποια Super Market ισχύουν;

Αν αφορούσε μόνο τον ΑΒ Βασιλόπουλο θεωρώ πως θα έγραφαν το όνομα της επιχείρησης, όπως έχουν κάνει για Aegean και Κωτσόβολο.

Πιο πιθανό θεωρώ να συνεργαστεί και η Alpha με το Pockee και να το φέρει μέσα στο bonus app, όπως έχουν κάνει η Eurobank στο €πιστροφή και η Vodafone.

 

Στο σιτε της alpha bank

https://www.alpha.gr/el/idiotes/support-center/kartes/kartes/boro-na-sunexiso-na-xrisimopoio-tin-amex-anti-tis-neas-kartas-pou-parelava

 

γράφει το παρακάτω:

Μπορώ να συνεχίσω να χρησιμοποιώ την American Express κάρτα μου, αντί της νέας κάρτας που παρέλαβα;

 

Ενεργοποιήστε και ξεκινήστε να χρησιμοποιείτε τη νέα σας κάρτα το συντομότερο δυνατόν. Σε περίπτωση που επιλέξετε να συνεχίσετε τη χρήση της American Express κάρτας σας μετά την παραλαβή της νέας κάρτας, πρέπει να λάβετε υπ’ όψιν ότι η American Express κάρτα θα απενεργοποιηθεί αυτόματα δύο μήνες μετά την αποστολή της νέας σας κάρτας.

 

Αρα απο την αποστολή της νέας κάρτας αν δεν γίνει ενεργοποίηση σε 2 μήνες θα απενεργοποιηθεί η amex

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ μαζί με τον λογαριασμό της Dynamic AmEx και μια μη-ονομαστική επιστολή που με ενημερώνουν πως θα γίνει αντικατάστασή της με Diners η οποία συμμετέχει στο πρόγραμμα bonus.

 

Θα δώσουν 2.000 bonus πόντους καλωσορίσματος και 500 bonus πόντους για κάθε 1€ που δεν εκδόθηκε επιταγή Dynamic.

 

Δεν αναφέρει ακόμα καταληκτική ημερομηνία μετά την οποία δεν θα είναι δυνατή η χρήση της AmEx, ίσως το γράφουν στην επιστολή που θα έρθει μαζί με την κάρτα αντικατάστασης!

 

Επίσης γράφουν κάτι που δεν μπόρεσα να καταλάβω:

 

 

 

Σίγουρα δεν περιμένω να ξαναβρώ το 3% του προγράμματος Dynamic αλλά απορώ τι υπονοούν με αυτό;

 

Ποιές είναι οι τακτικές προωθητικές ενέργειες και σε ποιο ή ποια Super Market ισχύουν;

 

Αν αφορούσε μόνο τον ΑΒ Βασιλόπουλο θεωρώ πως θα έγραφαν το όνομα της επιχείρησης, όπως έχουν κάνει για Aegean και Κωτσόβολο.

 

Πιο πιθανό θεωρώ να συνεργαστεί και η Alpha με το Pockee και να το φέρει μέσα στο bonus app, όπως έχουν κάνει η Eurobank στο €πιστροφή και η Vodafone.

 

 

 

Δηλαδη ανεξαρτητα απο ποιου τυπου καρτα θα αντικατασταθει η dynamic american, θα αλλαξουν και οι οροι και οι παροχες που υπηρχαν ;

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Πότε αλλαξαν τα yellows σε

10 yellows για κάθε 1€ αγορών με πιστωτική και προπληρωμένη δηλαδη 2%

5 yellows για κάθε 1€ αγορών με τις χρεωστικές δηλαδη 1%

?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ανεξαρτητα απο ποιου τυπου καρτα θα αντικατασταθει η dynamic american, θα αλλαξουν και οι οροι και οι παροχες που υπηρχαν ;

 

Η επιστολή το λέει ξεκάθαρα το πρόγραμμα dynamic σταματάει.

 

Αρα πέρνεις άλλη κάρτα με πρόγραμμα bonus πλεον

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...