Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους. Γνωριζει κανεις η φοιτητικη πειραιως με εγγυητη ( θελει να βγαλει η κοπελα ) τι οριο εχει; Φτανει δλδ τα 1500 ας πουμε; Τους παιρνω τηλ αλλα δεν το σηκωνουν

 

Θες να μπεις δλδ εσυ εγγυητης για την πιστωτικη καρτα της κοπελας σου;

Link to comment
Share on other sites

Θες να μπεις δλδ εσυ εγγυητης για την πιστωτικη καρτα της κοπελας σου;

 

Ο πατέρας της που είναι συνταξιούχος Δ.Υ με πολυ καλη σύνταξη. Αλλα με όριο 500 ευρω δεν υπάρχει λόγος εγγυητη καν ( θα παει απο κει αυριο να ρωτήσει τυπικα) γιατι ειναι τραγικο με εγγυητη να ανεβαινει απλα 200 ευρω το οριο

I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος, εχω την εντυπωση πως οι τραπεζες δεν δεχονται συνταξιουχους για εγγυητες. Εχει και μια λογικη...
Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος, εχω την εντυπωση πως οι τραπεζες δεν δεχονται συνταξιουχους για εγγυητες. Εχει και μια λογικη...

 

Μετά απο κάποια ηλικία το γνωρίζω ναι , ο άνθρωπος ειναι 54 ετών και βγήκε πρόσφατα

I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

Στην Πειραιώς νομίζω ότι η μόνη κάρτα που συμφέρει είναι των στρατιωτικών που δίνει 3% επιστροφή σε όλα, αν μπορείς να βγάλεις αυτή καλώς, διαφορετικά δε βλέπω το λόγο να ταλαιπωρηθείς αν δε θέλεις κάρτα.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Την έχουν οι γονείς μου, αλλά δεν καταλαβαίνω πώς θα μπορούσα να τη βγάλω κι εγώ που δεν είμαι στρατιωτικός. Προς το παρόν θα το αφήσω...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Την έχουν οι γονείς μου, αλλά δεν καταλαβαίνω πώς θα μπορούσα να τη βγάλω κι εγώ που δεν είμαι στρατιωτικός. Προς το παρόν θα το αφήσω...

 

Αν κρίνω από τους δικαιούχους της προσφοράς μπορείς.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνω από τους δικαιούχους της προσφοράς μπορείς.

 

Ακριβώς, μια χαρά μπορείς να τη βγάλεις.

 

Ειλικρινά δεν υπάρχει λόγος να έχεις κάποια άλλη κάρτα εφόσον μπορείς να την εκδόσεις, δε νομίζω να υπάρχει καλύτερη κάρτα στη χώρα μας.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

τραπεζα πειραιως , τι δικαιολογητικα ζητανε? οριο εισοδηματος/μισθου εχουν?

εξεταζουν τι αλλες καρτες εχεις? λεω να βγαλω μια visa...κανα 1000αρικο θα εχουν πιστωτικο οριο?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Για βενζίνη shell, eko ποιες κάρτες συμφέρουν για πρόγραμμα επιστροφής?

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για βενζίνη shell, eko ποιες κάρτες συμφέρουν για πρόγραμμα επιστροφής?

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για εκο η yes της eurobank δίνει 3%

Link to comment
Share on other sites

Για εκο η yes της eurobank δίνει 3%

 

Σε επιλεγμένα πρατηρια

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Σε επιλεγμένα πρατηρια

http://www.yes-card.gr/downloads/EKOpratiria.pdf

 

____________________________________________________________________________________

και:

Χρησιμοποιήστε τις κάρτες σας Energy Mastercard και Dynamic American Express®, σε όλες τις αγορές σας στα συνεργαζόμενα πρατήρια Shell από 20.11.2018 έως 15.1.2019 και επωφεληθείτε με κέρδος 5% της αξίας των αγορών σας.

 

Η προσφορά ισχύει τόσο για αγορά καυσίμων κίνησης, όσο και για πετρέλαιο θέρμανσης.

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

http://www.yes-card.gr/downloads/EKOpratiria.pdf

 

 

 

____________________________________________________________________________________

 

και:

 

Χρησιμοποιήστε τις κάρτες σας Energy Mastercard και Dynamic American Express®, σε όλες τις αγορές σας στα συνεργαζόμενα πρατήρια Shell από 20.11.2018 έως 15.1.2019 και επωφεληθείτε με κέρδος 5% της αξίας των αγορών σας.

 

 

 

Η προσφορά ισχύει τόσο για αγορά καυσίμων κίνησης, όσο και για πετρέλαιο θέρμανσης.

 

 

Αυτο που αναφερεται ;

Δεν βλεπω κατι σχετικο στο site της shel η της τραπεζας.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που αναφερεται ;

Δεν βλεπω κατι σχετικο στο site της shel η της τραπεζας.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Shell - Alpha bank

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ναι πράγματι.

15/10 ηλεκτρονική αίτηση

23/10 μου τηλεφώνησαν ότι έχει προεγκριθει.

25/10 έστειλαν τα δικαιολογητικά για υπογραφή

27/10 υπογράφηκαν τα δικαιολογητικά και έφυγαν από εδώ

07/11 η μεταβολή από εγκεκριμενη σε αναμονή έγινε σε επεξεργασία

 

Είχες κανα νεότερο ή ακόμα την επεξεργάζονται;

Link to comment
Share on other sites

Είχες κανα νεότερο ή ακόμα την επεξεργάζονται;

 

Τηλεφώνημα πριν δύο ώρες, να στείλω με mail βεβαίωση απόδοσης ΑΦΜ της κόρης μου επειδή έχω ζητήσει πρόσθετη κάρτα για αυτην

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Η υπηρεσία “Pay & Save” είναι μια δωρεάν υπηρεσία αυτόματης αποταμίευσης με ποσά που συγκεντρώνονται από

τη στρογγυλοποίηση των αγορών, που γίνονται με τη χρήση της χρεωστικής κάρτας.

Σε κάθε αγορά, που πραγματοποιείται με τη χρήση της χρεωστικής κάρτας, το ποσό στρογγυλοποιείται προς τα πάνω

στο πλησιέστερο ένα ευρώ (€1) ή στα πέντε ευρώ (€5). Το ποσό της στρογγυλοποίησης μεταφέρεται αυτόματα από

τον κύριο λογαριασμό της χρεωστικής κάρτας στον αποταμιευτικό λογαριασμό επιλογής του πελάτη.

Η υπηρεσία διατίθεται αποκλειστικά σε Φυσικά Πρόσωπα.

Τι χρειάζεται για την απόκτηση της υπηρεσίας “Pay & Save”

Για να αποκτήσει την υπηρεσία, ο πελάτης αιτείται τη συμμετοχή του και ορίζει τα εξής

Στοιχεία Υπηρεσίας:

• τη χρεωστική του κάρτα που θα συνδέσει (ενεργή)

• τον αποταμιευτικό λογαριασμό στον οποίο θα μεταφέρεται το ποσό αποταμίευσης

(Λογαριασμός Αποταμίευσης), ο οποίος πρέπει να είναι ένας από τους εξής:

o «ΑΞΙΖΕΙ» Αποταμιευτικός Λογαριασμός

o «ΔΙΠΛΟ ΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟ» Αποταμιευτικός Λογαριασμός

o «ΜΠΟΡΩ» Αποταμιευτικός Λογαριασμός

• το ποσό στρογγυλοποίησης κάθε αγοράς, στο πλησιέστερο €1 ή €5.

• προαιρετικά, το ανώτατο ημερήσιο όριο ποσού αποταμίευσης, των €5 ή €10.

Εφόσον δεν οριστεί ανώτατο όριο, δεν θα υπάρχει περιορισμός στο συνολικό ημερήσιο

ποσό αποταμίευσης.

Αίτηση συμμετοχής στην υπηρεσία μπορεί να γίνει online μέσω winbank web banking

ή μέσω του δικτύου καταστημάτων.

Χρήσιμες Πληροφορίες

• Η στρογγυλοποίηση γίνεται στις εκκαθαρισμένες συναλλαγές αγορών με τη χρεωστική κάρτα

και αθροίζονται κάθε μέρα, την ημερομηνία εκκαθάρισης των συναλλαγών.

• Πραγματοποιείται καθημερινά μια μεταφορά του συνολικού ημερήσιου ποσού στρογγυλοποίησης

στον Λογαριασμό Αποταμίευσης (το αργότερο έως την επόμενη εργάσιμη ημέρα).

• Ο Λογαριασμός Αποταμίευσης πρέπει να είναι διαφορετικός από αυτόν που χρεώνεται για τις αγορές

με τη χρεωστική κάρτα.

• Ο πελάτης μπορεί να διαχειριστεί την υπηρεσία όποτε το επιθυμεί, μέσω winbank web banking ή μέσω του

δικτύου καταστημάτων επιλέγοντας:

o Προσωρινή απενεργοποίηση: κατά το διάστημα που η υπηρεσία είναι απενεργοποιημένη

δεν πραγματοποιείται μεταφορά των ποσών στρογγυλοποίησης.

o Εκ νέου ενεργοποίηση: η εκ νέου ενεργοποίηση της υπηρεσίας επαναφέρει τη λειτουργία της.

Σελ. 1 από 2 Τελευταία ενημέρωση: 06/11/2018

o Μεταβολή Στοιχείων Υπηρεσίας: σύμφωνα με τις ισχύουσες κάθε φορά διαθέσιμες επιλογές.

o Κλείσιμο: η αίτηση κλεισίματος της υπηρεσίας την τερματίζει οριστικά χωρίς δυνατότητα

εκ νέου ενεργοποίησης.

• Σε περίπτωση που μια αγορά ακυρωθεί, αντιλογιστεί ή αμφισβητηθεί και έχει ήδη μεταφερθεί το ποσό

στρογγυλοποίησής της στον Λογαριασμό Αποταμίευσης, αυτό δεν επιστρέφεται στον κύριο λογαριασμό της

χρεωστικής κάρτας.

• Στην υπηρεσία δεν επιτρέπεται να συνδεθούν εταιρικές χρεωστικές κάρτες.

• Ακέραια ποσά αγορών που συμπίπτουν με τη μονάδα στρογγυλοποίησης που έχει επιλέξει ο πελάτης, δεν

συμμετέχουν στη διαδικασία στρογγυλοποίησης.

• Σε περίπτωση που δεν υπάρχει επαρκές υπόλοιπο στον κύριο λογαριασμό της χρεωστικής κάρτας για τη

μεταφορά του συνολικού ποσού στρογγυλοποίησης, αυτή δεν θα πραγματοποιείται.

Ενημέρωση Πελάτη

Ο πελάτης ενημερώνεται για τα ημερήσια ποσά στρογγυλοποίησης, που μεταφέρθηκαν στον επιλεγμένο

αποταμιευτικό του λογαριασμό, με τον ίδιο τρόπο που ενημερώνεται και για τις υπόλοιπες κινήσεις του

λογαριασμού του.

Παραδείγματα

Παρακάτω εμφανίζεται ένας ενδεικτικός πίνακας ημερήσιων αγορών, καθώς και η λειτουργία της Υπηρεσίας

Αποταμίευσης “Pay & Save” για τις διαφορετικές επιλογές ποσού στρογγυλοποίησης και ανώτατου ημερήσιου

ποσού αποταμίευσης.

ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΣΗΣ “Pay & Save”

Περιγραφή Υπηρεσίας

Η υπηρεσία “Pay & Save” είναι μια δωρεάν υπηρεσία αυτόματης αποταμίευσης με ποσά που συγκεντρώνονται από

τη στρογγυλοποίηση των αγορών, που γίνονται με τη χρήση της χρεωστικής κάρτας.

Σε κάθε αγορά, που πραγματοποιείται με τη χρήση της χρεωστικής κάρτας, το ποσό στρογγυλοποιείται προς τα πάνω

στο πλησιέστερο ένα ευρώ (€1) ή στα πέντε ευρώ (€5). Το ποσό της στρογγυλοποίησης μεταφέρεται αυτόματα από

τον κύριο λογαριασμό της χρεωστικής κάρτας στον αποταμιευτικό λογαριασμό επιλογής του πελάτη.

Η υπηρεσία διατίθεται αποκλειστικά σε Φυσικά Πρόσωπα.

Τι χρειάζεται για την απόκτηση της υπηρεσίας “Pay & Save”

Για να αποκτήσει την υπηρεσία, ο πελάτης αιτείται τη συμμετοχή του και ορίζει τα εξής

Στοιχεία Υπηρεσίας:

• τη χρεωστική του κάρτα που θα συνδέσει (ενεργή)

• τον αποταμιευτικό λογαριασμό στον οποίο θα μεταφέρεται το ποσό αποταμίευσης

(Λογαριασμός Αποταμίευσης), ο οποίος πρέπει να είναι ένας από τους εξής:

o «ΑΞΙΖΕΙ» Αποταμιευτικός Λογαριασμός

o «ΔΙΠΛΟ ΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟ» Αποταμιευτικός Λογαριασμός

o «ΜΠΟΡΩ» Αποταμιευτικός Λογαριασμός

• το ποσό στρογγυλοποίησης κάθε αγοράς, στο πλησιέστερο €1 ή €5.

• προαιρετικά, το ανώτατο ημερήσιο όριο ποσού αποταμίευσης, των €5 ή €10.

Εφόσον δεν οριστεί ανώτατο όριο, δεν θα υπάρχει περιορισμός στο συνολικό ημερήσιο

ποσό αποταμίευσης.

Αίτηση συμμετοχής στην υπηρεσία μπορεί να γίνει online μέσω winbank web banking

ή μέσω του δικτύου καταστημάτων.

Χρήσιμες Πληροφορίες

• Η στρογγυλοποίηση γίνεται στις εκκαθαρισμένες συναλλαγές αγορών με τη χρεωστική κάρτα

και αθροίζονται κάθε μέρα, την ημερομηνία εκκαθάρισης των συναλλαγών.

• Πραγματοποιείται καθημερινά μια μεταφορά του συνολικού ημερήσιου ποσού στρογγυλοποίησης

στον Λογαριασμό Αποταμίευσης (το αργότερο έως την επόμενη εργάσιμη ημέρα).

• Ο Λογαριασμός Αποταμίευσης πρέπει να είναι διαφορετικός από αυτόν που χρεώνεται για τις αγορές

με τη χρεωστική κάρτα.

• Ο πελάτης μπορεί να διαχειριστεί την υπηρεσία όποτε το επιθυμεί, μέσω winbank web banking ή μέσω του

δικτύου καταστημάτων επιλέγοντας:

o Προσωρινή απενεργοποίηση: κατά το διάστημα που η υπηρεσία είναι απενεργοποιημένη

δεν πραγματοποιείται μεταφορά των ποσών στρογγυλοποίησης.

o Εκ νέου ενεργοποίηση: η εκ νέου ενεργοποίηση της υπηρεσίας επαναφέρει τη λειτουργία της.

Σελ. 2 από 2 Τελευταία ενημέρωση: 06/11/2018

o Μεταβολή Στοιχείων Υπηρεσίας: σύμφωνα με τις ισχύουσες κάθε φορά διαθέσιμες επιλογές.

o Κλείσιμο: η αίτηση κλεισίματος της υπηρεσίας την τερματίζει οριστικά χωρίς δυνατότητα

εκ νέου ενεργοποίησης.

• Σε περίπτωση που μια αγορά ακυρωθεί, αντιλογιστεί ή αμφισβητηθεί και έχει ήδη μεταφερθεί το ποσό

στρογγυλοποίησής της στον Λογαριασμό Αποταμίευσης, αυτό δεν επιστρέφεται στον κύριο λογαριασμό της

χρεωστικής κάρτας.

• Στην υπηρεσία δεν επιτρέπεται να συνδεθούν εταιρικές χρεωστικές κάρτες.

• Ακέραια ποσά αγορών που συμπίπτουν με τη μονάδα στρογγυλοποίησης που έχει επιλέξει ο πελάτης, δεν

συμμετέχουν στη διαδικασία στρογγυλοποίησης.

• Σε περίπτωση που δεν υπάρχει επαρκές υπόλοιπο στον κύριο λογαριασμό της χρεωστικής κάρτας για τη

μεταφορά του συνολικού ποσού στρογγυλοποίησης, αυτή δεν θα πραγματοποιείται.

Ενημέρωση Πελάτη

Ο πελάτης ενημερώνεται για τα ημερήσια ποσά στρογγυλοποίησης, που μεταφέρθηκαν στον επιλεγμένο

αποταμιευτικό του λογαριασμό, με τον ίδιο τρόπο που ενημερώνεται και για τις υπόλοιπες κινήσεις του

λογαριασμού του.

πηγη : https://www.winbank.gr/sites/idiwtes/el/Documents/%CE%A5%CE%A0%CE%97%CE%A1%CE%95%CE%A3%CE%99%CE%91%20%CE%91%CE%A0%CE%9F%CE%A4%CE%91%CE%9C%CE%99%CE%95%CE%A5%CE%A3%CE%97%CE%A3%20PAY%20SAVE.PDF

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θέλω να κανω αυξηση οριου σε καρτα eurobank? Πόσο καιρό κάνει η απάντηση; Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θέλω να κανω αυξηση οριου σε καρτα eurobank? Πόσο καιρό κάνει η απάντηση; Ευχαριστω

 

Δεν με ειδοποιησαν οταν ζητησα αυξηση πιστωτικου οριου αλλα μετα απο σχεδον μια βδομαδα το ειδα στο ebanking μου οτι ειχε ανεβει

Link to comment
Share on other sites

Και πως ζητάμε αύξηση;

 

Κάνεις αίτημα. Στην eurobank λέει ότι γίνεται και μέσα από το site.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ. Αγορα προιόντος με 2 πιστωτικές γίνεται?

Δηλαδή 500 απο την μια πχ και 300 απο την άλλη ( λόγω πιστωτικού ορίου).

I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ. Αγορα προιόντος με 2 πιστωτικές γίνεται?

Δηλαδή 500 απο την μια πχ και 300 απο την άλλη ( λόγω πιστωτικού ορίου).

 

Φυσικά και γίνεται

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έκανα προχθές αίτηση για πιστωτική στην εθνική μέσω I bank. Σήμερα με πήραν να πάω να υπογράψω αύριο σε κατάστημα. Είναι αυτό το τελικό στάδιο ή δεν έχει εγκριθεί ακόμα;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...