Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Αν το δεχτεί ο έμπορος που θα σου το πουλήσει.
Link to comment
Share on other sites

αν βγαλω πιστωτικη visa eurobank με επιστροφη 20% σε τι τα δινει μπονους και πας να τα ψωνισεις σε συγκεκριμενα μαγαζια η σου επιστρεφει χρηματα ?εχει ετησια συνδρομη η ειναι δωρεαν αν κανεις ετησιες αγορες μεχρι καποιο οριο και πανω?
Link to comment
Share on other sites

Η Eurobank επιστρέφει χρήματα μόνο σε συγκεκριμένες αγορές και μόνο σε συγκεκριμένα καταστήματα.

Τα χρήματα μπαίνουν σε έναν ειδικό λογαριασμό και Μπορεις να ζητήσεις εξαργύρωση σε επόμενες αγορές.

Πληροφοριακά , κάνουμε εξαγορές μόνο όταν δεν υπάρχει σημαντική επιστροφή στο συγκεκριμένο κατάστημα ,

Link to comment
Share on other sites

εχω της πειραιως πιστωτικη και λογαριασμο μισθοδωσιας συμφερει να παω στην eurobank να βγαλω πιστωτικη μαζι με προθεσμιακη που δινει και επιστροφη γιατι η πειρεαιως δινει λιγα yellow p.x σε βενζιναδικο συμβεβλιμενο αν βαλεις 50ευρω παει επι10=500 yellow που αντιστοιχη 1ευρω.Στην eurobank ακουσα 5%εχει επιστροφη ισχυει σε βενζιναδικα?
Link to comment
Share on other sites

1 ευρώ στα 50 ευρώ σημαίνει 2% Επιστροφή.

Η Eurobank έχει 1% επιστροφή στην Ελίν την ΕΚΟ και στα βενζινάδικα Aegean

 

Εκτάκτως κάποιες κάρτες κάνουν προσφορά σε συγκεκριμένες επιχειρήσεις.

Αυτήν την στιγμή δίνει 5% στην ΕΚΟ αλλά μόνο κάθε τρίτη.

Συμφέρει να έχεις κάρτες από όλες τις τράπεζες και να εκμεταλαυεσαι τις προσφορές.

 

Είναι όμως και το θέμα της συνδρομής.

Για προσφορές Eurobank δες εδώ : https://www.epistrofi-eurobank.gr/home.aspx

Link to comment
Share on other sites

1 ευρώ στα 50 ευρώ σημαίνει 2% Επιστροφή.

Η Eurobank έχει 1% επιστροφή στην Ελίν την ΕΚΟ και στα βενζινάδικα Aegean

 

Εκτάκτως κάποιες κάρτες κάνουν προσφορά σε συγκεκριμένες επιχειρήσεις.

Αυτήν την στιγμή δίνει 5% στην ΕΚΟ αλλά μόνο κάθε τρίτη.

Συμφέρει να έχεις κάρτες από όλες τις τράπεζες και να εκμεταλαυεσαι τις προσφορές.

 

Είναι όμως και το θέμα της συνδρομής.

Για προσφορές Eurobank δες εδώ : https://www.epistrofi-eurobank.gr/home.aspx

 

Aπλως βγαζει και προσφορες 20% και η προθεσμιακη τους δινει παραπανω επιστροφη απο οτι τα yellow

Link to comment
Share on other sites

Aπλως βγαζει και προσφορες 20% και η προθεσμιακη τους δινει παραπανω επιστροφη απο οτι τα yellow

 

οι προσφορες 20% ειναι και με χρεωστικη καρτα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1 ευρώ στα 50 ευρώ σημαίνει 2% Επιστροφή.

Η Eurobank έχει 1% επιστροφή στην Ελίν την ΕΚΟ και στα βενζινάδικα Aegean

 

Εκτάκτως κάποιες κάρτες κάνουν προσφορά σε συγκεκριμένες επιχειρήσεις.

Αυτήν την στιγμή δίνει 5% στην ΕΚΟ αλλά μόνο κάθε τρίτη.

Συμφέρει να έχεις κάρτες από όλες τις τράπεζες και να εκμεταλαυεσαι τις προσφορές.

 

Είναι όμως και το θέμα της συνδρομής.

Για προσφορές Eurobank δες εδώ : https://www.epistrofi-eurobank.gr/home.aspx

 

Η yes της eurobank δίνει 3% στην ΕΚΟ όλο τον χρόνο. Την συνδρομή, όπως έχει αναφερθεί και παλαιότερα την γλυτώνεις αν έχεις μισθοδοσία στην ίδια τράπεζα ή κινήσεις πάνω από 2000 νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ,

 

θέλω να στείλω έμβασμα από Πειραιώς σε Αυστριακή τράπεζα, μέσω web-banking, και να πληρώσω και την προμήθεια του δικαιούχου,

 

καθώς δεν θέλω να φτάσει μειωμένο το ποσό που θα στείλω. Στο drop-down μενού δεν υπάρχει η επιλογή OUR μόνο SHA.

 

Η τράπεζα δεν ξέρει όταν ρώτησα, μπορεί ανέφεραν να ζητήσει αργότερα την προμήθεια η τράπεζα του εξωτερικού.

 

Υπάρχει κάποιος που έστειλε έμβασμα από τράπεζα Ελλάδας σε ευρώ, σε χώρα του ΕΟΧ, να μου πει τι έγινε τελικά με την προμήθεια της τράπεζας του εξωτερικού;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ,

 

θέλω να στείλω έμβασμα από Πειραιώς σε Αυστριακή τράπεζα, μέσω web-banking, και να πληρώσω και την προμήθεια του δικαιούχου,

 

καθώς δεν θέλω να φτάσει μειωμένο το ποσό που θα στείλω. Στο drop-down μενού δεν υπάρχει η επιλογή OUR μόνο SHA.

 

Η τράπεζα δεν ξέρει όταν ρώτησα, μπορεί ανέφεραν να ζητήσει αργότερα την προμήθεια η τράπεζα του εξωτερικού.

 

Υπάρχει κάποιος που έστειλε έμβασμα από τράπεζα Ελλάδας σε ευρώ, σε χώρα του ΕΟΧ, να μου πει τι έγινε τελικά με την προμήθεια της τράπεζας του εξωτερικού;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Η καθε τραπεζα εφαρμοζει δικη της πολιτικη τιμολογησης εισερχομενου εμβασματος. η χρεωση μπορει να ειναι διαφορετικη απο τραπεζα σε τραπεζα απο λογοαριασμο σε λογαριασμο 9να εξαρταται δηλαδη απο το ειδος του λογαριασμου) ακομη και απο πελατη σε πελατη (να εξαρταται δηλαδη απο τη σχεση του πελατη με την τραπεζα. Δεν μπορεις να ξερεις. Αρα ο μονος τροπος ειναι να βαλεις κατι τι παραπανω στο εμβασμα και να χρεωθει αυτος την προμηθεια εισεχομενου (αν χρεωθει)

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για λογαριασμό μισθοδοσίας ανάμεσα σε Eurobank και Πειραιώς ποια λέτε?

Επίσης σε web banking ποια τα πάει καλύτερα?

Ευχαριστώ

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα μου ήρθε μυνημα από την Πειραιώς ότι από 28/2/2019 σταματάει το http://www.easypay.gr και όσοι θέλουν να πληρώσουν θα μπορούν λέει μέσω ίντερνετ banking.τι χαζομάρα είναι αυτή? δηλαδή όσοι έχουν κάρτα πχ πιστωτική πως θα πληρώσουν μέσω ίντερνετ banking? επίσης κάποια επιχείρηση που έχει ικα για τους υπαλλήλους μπορούσε με την χρεωστική του κάρτα να το πληρώσει και να κερδίσει yellows ανά δέκα ευρώ ένα yellow .τώρα πως? . ελπίζω να βρούμε καμιά άλλη επιλογή! για να κερδίζουμε πολλούς περισσότερους πόντους.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα μου ήρθε μυνημα από την Πειραιώς ότι από 28/2/2019 σταματάει το http://www.easypay.gr και όσοι θέλουν να πληρώσουν θα μπορούν λέει μέσω ίντερνετ banking.τι χαζομάρα είναι αυτή? δηλαδή όσοι έχουν κάρτα πχ πιστωτική πως θα πληρώσουν μέσω ίντερνετ banking? επίσης κάποια επιχείρηση που έχει ικα για τους υπαλλήλους μπορούσε με την χρεωστική του κάρτα να το πληρώσει και να κερδίσει yellows ανά δέκα ευρώ ένα yellow .τώρα πως? . ελπίζω να βρούμε καμιά άλλη επιλογή! για να κερδίζουμε πολλούς περισσότερους πόντους.

 

Το μήνυμα που σου ήρθε; Γιατί δεν έχω λάβει κάτι.

 

Μήπως το ενοποιήσουν με το ebanking τους; Γιατί, για παράδειγμα, πως θα μπορείς πλέον να πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας, ΔΟΥ κτλ, με κάρτα και δόσεις; Πιστεύω (και επλίζω) ότι θα υπάρξει κάποια ενοποίηση

Link to comment
Share on other sites

Το μήνυμα που σου ήρθε; Γιατί δεν έχω λάβει κάτι.

 

Μήπως το ενοποιήσουν με το ebanking τους; Γιατί, για παράδειγμα, πως θα μπορείς πλέον να πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας, ΔΟΥ κτλ, με κάρτα και δόσεις; Πιστεύω (και επλίζω) ότι θα υπάρξει κάποια ενοποίηση

 

Και εμένα ήρθε ειδοποίηση με SMS στο κινητό. Δεν το έχω διασταυρώσει, αλλά νομίζω ότι όλες οι πληρωμές που υπάρχουν στο easypay υπάρχουν και στη winbank (το web banking της Πειραιώς). Πάντως ένα πλεονέκτημα του easypay είναι ότι μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και πιστωτική άλλης τράπεζας για τις πληρωμές.

Link to comment
Share on other sites

Το μήνυμα που σου ήρθε; Γιατί δεν έχω λάβει κάτι.

 

Μήπως το ενοποιήσουν με το ebanking τους; Γιατί, για παράδειγμα, πως θα μπορείς πλέον να πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας, ΔΟΥ κτλ, με κάρτα και δόσεις; Πιστεύω (και επλίζω) ότι θα υπάρξει κάποια ενοποίηση

 

 

στο κινητό μου ήρθε , μακάρι να ενοποίηθει.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα ήρθε ειδοποίηση με SMS στο κινητό. Δεν το έχω διασταυρώσει, αλλά νομίζω ότι όλες οι πληρωμές που υπάρχουν στο easypay υπάρχουν και στη winbank (το web banking της Πειραιώς). Πάντως ένα πλεονέκτημα του easypay είναι ότι μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και πιστωτική άλλης τράπεζας για τις πληρωμές.

 

Συμφωνούμε, όλες οι πληρωμές γίνονται, αλλά δε μπορείς να βάλεις δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις με πιστωτικη
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις με πιστωτικη

 

Οφείλω να ομολογήσω ότι το παρακάτω δεν το είχα δει ποτέ γιατί τις πληρωμές που κάνω μέσω της ΠΕΙΡΑΙΩΣ τις έκανα από το easypay.

image.png

 

Την επιλογή για κάρτα, την έχει καιρό; Είναι γκριζαρισμένη γιατί δεν έχω πιστωτική. Ξέρουμε αν θα το ενεργοποιήσουν να δουλεύει και με χρεωστική από τις 28/2/2019;

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Χθες πήρα στα χέρια μου μια πιστωτική της Πειραιώς που μου εγκρίθηκε πρόσφατα. Κατά την αίτηση είχε ζητήσει αυτόματη εξόφληση του υπολοίπου, όπως και φαίνεται στο Web banking. Επειδή όμως έχω διάφορους λογαριασμούς στην Πειραιώς, θέλω να είμαι σίγουρος ότι θα τραβάει το ποσό από έναν συγκεκριμένο. Όσο και να έψαξα δεν βρήκα καμία επιλογή στο Web banking - ούτε και φαίνεται ο λογαριασμός που είναι συνδεδεμένος με την πιστωτική.

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

 

Ναι. Η εξυπηρέτηση πελατών της Πειραιώς

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Η εξυπηρέτηση πελατών της Πειραιώς

 

Προφανώς, αλλά τελευταία που τους χρειάστηκα δεν ήταν τόσο γρήγοροι όσο εσείς εδώ :-)

 

Αυτό που έκανα στο μεταξύ για να είμαι σίγουρος, είναι να ξανατρέξω τη διαδικασία αυτόματης εξόφλησης από το Web banking και να δηλώσω το σωστό λογαριασμό. Παρόλα αυτά, εξακολουθώ να μην μπορώ να δω πουθενά ποιος λογαριασμός είναι συνδεδεμένος με την κάρτα μια δεδομένη στιγμή.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Οφείλω να ομολογήσω ότι το παρακάτω δεν το είχα δει ποτέ γιατί τις πληρωμές που κάνω μέσω της ΠΕΙΡΑΙΩΣ τις έκανα από το easypay.

image.png

 

Την επιλογή για κάρτα, την έχει καιρό; Είναι γκριζαρισμένη γιατί δεν έχω πιστωτική. Ξέρουμε αν θα το ενεργοποιήσουν να δουλεύει και με χρεωστική από τις 28/2/2019;

 

Ναι την εχει καιρό

Δεν νομιζω να μπορει να γινει με χρεωστική καρτα

Η χρεωστικη συνδεεται με τον λαογαριασμό σου και δεν μπορει να υποστηριξει δοσεις γιατι ακομη κι αν ο λογαριασμός εχει υπολοιπο τη στιγμη της χρεωσης, μπορει να αφειασει την επομενη. Απο που θα εισπραχθει η επομενη δοση τοτε ; Ενω στην πιστωτικη εχεις υπογραψει και εξουσιοδοτησει να γινεται χρεωση σου και να πληρωνεις αργοτερα. Αλλωστε ουτε σε καταστημα μπορεια να αγορασεις κατι με δοσεις με χρεωστική καρτα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...