Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Areti92 ο Vasileios αστειεύεται με το γεγονός ότι έγραψες 2000 χιλιάρικα (δηλαδή 2 χιλιάδες χιλιάρικα) και όχι 2 χιλιάρικα ή 2000€.

Αν έχεις τη δυνατότητα να πας σε άλλη τραπεζα, δοκίμασε στην eurobank πάντως

Link to comment
Share on other sites

που φτασαμε ρε παιδι μου.

καποτε σου στελνανε στο σπιτι δυο δυο τις πιστωτικες χωρις καν να κανεις αιτηση.

και τωρα ζητας πιστωτικη με 500 ευρω οριο και τρως ακυρο.

απο το ενα ακρο στο αλλο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχει μια βδομάδα που μου στείλανε από την άλφα την κουριερ και πήρε τα δικαιολογητικά που ζήτησαν.

Πόσο καιρό λέτε κάνει να εγκριθεί η να απορριφθει;

Να υποθεσω ότι η πρόεγκριση που ανέφερε ονλαιν ήταν τυπική έτσι;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει μια βδομάδα που μου στείλανε από την άλφα την κουριερ και πήρε τα δικαιολογητικά που ζήτησαν.

Πόσο καιρό λέτε κάνει να εγκριθεί η να απορριφθει;

Να υποθεσω ότι η πρόεγκριση που ανέφερε ονλαιν ήταν τυπική έτσι;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Online την έκανες την αίτηση;

Όταν την είχα κάνει εγώ online και απορρίφθηκε, δεν είχα φτάσει στο στάδιο που είσαι εσύ πάντως.

Είχε απορριφθεί χωρίς να έχει έρθει courier

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε καλύτερα στη eurobank όσοι τρώτε άκυρα από τις άλλες.
Link to comment
Share on other sites

Ονλαιν την

Online την έκανες την αίτηση;

Όταν την είχα κάνει εγώ online και απορρίφθηκε, δεν είχα φτάσει στο στάδιο που είσαι εσύ πάντως.

Είχε απορριφθεί χωρίς να έχει έρθει courier

Ονλαιν ναι.. Τώρα μόλις έλεγξα την κατάσταση της και λέει οτι έχει εγκριθεί,σε αναμονή.

Για να δούμε...

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ονλαιν την Ονλαιν ναι.. Τώρα μόλις έλεγξα την κατάσταση της και λέει οτι έχει εγκριθεί,σε αναμονή.

Για να δούμε...

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Το εγκεκριμένη σε αναμονή σημαίνει ότι απλά πήρε μια προέγκριση χωρίς να έχουν εξετάσει ακόμα τα δικαιολογητικά σου. Δηλαδή είσαι πάνω από το ελάχιστο εισόδημα που κοίταξε και δεν είσαι στον Τειρεσία. Δεν σημαίνει βέβαια ότι θα εγκριθεί κι ολας τελικά. Μπορεί να σου ζητήσουν κι έξτρα δικαιολογητικό. Από ότι θυμάμαι παίρνει 10-14 μέρες για να έχεις τελική απάντηση ανάλογα και την περίοδο . Στο στάδιο αυτό προσωπικά είχαν πάρει τηλέφωνο και στην δουλειά μου και με ζήτησαν και καλά για κάτι ηλιθιο που δεν χρειάζονταν (προφανώς για να επιβεβαιώσουν το τηλέφωνο ξαι ότι όντως δουλεύω εκεί )

 

Μετά από αυτό το στάδιο θα ξαναγίνει η αίτηση σου «σε επεξεργασία» από το εγκεκριμένη σε αναμονή ώστε να έχεις την τελική απάντηση .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αν κάνουμε αγορά από το εξωτερικό με πιστωτική κάρτα και δεν παραλάβουμε ποτέ το προϊόν τότε τι κάνουμε; Έχουμε κάποια ασφάλεια;

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Noμιζω ότι μόνον με PayPal υπάρχει εξασφάλιση.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις αίτηση αμφισβήτησης της συναλλαγής στην τράπεζα σου και αυτή θα κρίνει.(συνήθως κρίνει θετικά και σου επιστρέφει τα χρήματα.)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αν κάνουμε αγορά από το εξωτερικό με πιστωτική κάρτα και δεν παραλάβουμε ποτέ το προϊόν τότε τι κάνουμε; Έχουμε κάποια ασφάλεια;

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Transaction dispute το οποίο παίζει μια χαρα

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Πλέον, οι κάρτες Enter Bonus Visa και Enter Bonus Mastercard έχουν Πρόγραμμα Προστασίας Αγορών και Διπλασιαμού Εγγυήσεως. Πάντως, πιο πολύ εντύπωση μου κάνει το Πρόγραμμα Νομικής Προστασίας, γιατί καμία άλλη κάρτα της Alpha Bank δεν έχει αντίστοιχη κάλυψη. Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια συναλλαγή από Αγγλία σε λίρες (περιπου 60) σε πιστωτική κάρτα Eurobank. Στη χρέωση μου εμφανίζει το ποσό σε ευρώ , έξοδα συναλλάγματος λέει 0 και έξοδα ανάληψης 1,20. Είναι λογικο; Έτσι το εμφανίζει η Eurobank τις συναλλαγες σε ξενο νομισμα;
Link to comment
Share on other sites

Noμιζω ότι μόνον με PayPal υπάρχει εξασφάλιση.

Έτσι γνώριζα και εγώ, αλλά...Thanks

Μπορείς να κάνεις αίτηση αμφισβήτησης της συναλλαγής στην τράπεζα σου και αυτή θα κρίνει.(συνήθως κρίνει θετικά και σου επιστρέφει τα χρήματα.)

Πόσος χρόνος πρέπει να περάσει φίλε; Ευχαριστώ

Transaction dispute το οποίο παίζει μια χαρα

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Δηλαδή; Πως γίνετε αυτό; Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση σχετικά με την επιστροφή της eurobank. Αν έχω συγκεντρώσει ένα ποσό 100€, μπορώ αν πάω πχ στον Σκλαβενίτη να ζητήσω να αφαιρεθεί μόνο ένα ποσό πχ 30€ από τα 100€ και τα υπόλοιπα να μείνουν για μελλοντική συναλλαγή? Η θα πρέπει απαραίτητα να αφαιρεθούν τα 100€?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση σχετικά με την επιστροφή της eurobank. Αν έχω συγκεντρώσει ένα ποσό 100€, μπορώ αν πάω πχ στον Σκλαβενίτη να ζητήσω να αφαιρεθεί μόνο ένα ποσό πχ 30€ από τα 100€ και τα υπόλοιπα να μείνουν για μελλοντική συναλλαγή? Η θα πρέπει απαραίτητα να αφαιρεθούν τα 100€?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Αν κάνεις αγορές για 30 θα αφαιρεθούν 30..

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από 1η Δεκεμβρίου 2018, οι Diners κάρτες εντάσσονται στο Πρόγραμμα ανταμοιβής Bonus και παύει η λειτουργία του Προγράμματος Shop&Win.

Όχι ρε γαμ#το, χαλάσανε ίσως το καλύτερο πρόγραμμα επιστροφής χρημάτων που υπάρχει με μίνιμουμ 2% κέρδος. :angry: Για μένα το bonus αξίζει κυρίως για αεροπορικά πλέον σε συνδυασμό με την aegean bonus visa.

Έχετε καμιά ιδέα τι να κάνω τώρα μετά την κατάργηση του shop n win; Εμείς το χρησιμοποιούσαμε και μας βόλευε πολύ. Αντιθέτως, τα άλλα προγράμματα όπως αυτό με τους bonus πόντους που έχει η Mastercard της Alpha δεν το κατάλαβα ποτέ, θέλει διάβασμα και προγραμματισμό για να κερδίσεις κάτι αξιόλογο. Κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον, οι κάρτες Enter Bonus Visa και Enter Bonus Mastercard έχουν Πρόγραμμα Προστασίας Αγορών και Διπλασιαμού Εγγυήσεως. Πάντως, πιο πολύ εντύπωση μου κάνει το Πρόγραμμα Νομικής Προστασίας, γιατί καμία άλλη κάρτα της Alpha Bank δεν έχει αντίστοιχη κάλυψη.

 

Νομίζω ότι τώρα μπορούμε όλοι να καταργήσουμε την Enter Amex. Τα 2€ το χρόνο δε με ενοχλούν με την καθολική αποδοχή της κάρτας και το ότι δεν θα χρειάζεται να κουβαλάω και την απλή Enter Visa. Και οι 5.000 bonus πόντοι καλοδεχούμενοι. Ξέρουμε αν κάποια από τις δύο (Visa ή Mastercard συμφέρει περισσότερο στις αγορές σε ξένο νόμισμα;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Πλέον, οι κάρτες Enter Bonus Visa και Enter Bonus Mastercard έχουν Πρόγραμμα Προστασίας Αγορών και Διπλασιαμού Εγγυήσεως. Πάντως, πιο πολύ εντύπωση μου κάνει το Πρόγραμμα Νομικής Προστασίας, γιατί καμία άλλη κάρτα της Alpha Bank δεν έχει αντίστοιχη κάλυψη.
Έχω μια enter, οπότε ζητάω μία enter bonus και μόλις έρθει καταργώ την απλή, σωστά;;;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια enter, οπότε ζητάω μία enter bonus και μόλις έρθει καταργώ την απλή, σωστά;;;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν χρειαζεται να την καταργησεις. Ετσι κι αλλιως η παλια ειναι δωρεαν

Απλα αν εχει ενεργοποιησει τα alerts στην παλια, τα απενεργοποιεις. Στην νεα με την συνδρομη τα alerts ειναι δωρεαν. οποτε ερχεσαι μια η αλλη

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να την καταργησεις. Ετσι κι αλλιως η παλια ειναι δωρεαν

Απλα αν εχει ενεργοποιησει τα alerts στην παλια, τα απενεργοποιεις. Στην νεα με την συνδρομη τα alerts ειναι δωρεαν. οποτε ερχεσαι μια η αλλη

 

Μην ξεχνάμε τα 5 ευρώ για ανανέωση οποιασδήποτε κάρτας. Άρα λίγο πριν λήξει, ας την καταργήσει μιας και δε θα έχει νόημα η ύπαρξη της παλιάς.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε τα 5 ευρώ για ανανέωση οποιασδήποτε κάρτας. Άρα λίγο πριν λήξει, ας την καταργήσει μιας και δε θα έχει νόημα η ύπαρξη της παλιάς.

 

Σωστά. Υποθέτω ότι η νέα δεν θα έχει κόστος ανανέωσης αφού θα έχει ετήσια συνδρομή

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Υποθέτω ότι η νέα δεν θα έχει κόστος ανανέωσης αφού θα έχει ετήσια συνδρομή

 

Δε νομίζω ότι εξαιρείται κάποια κάρτα στην alpha.

Για παράδειγμα, στην πειραιώς η μόνη που είδα να εξαιρείται, είναι η κάρτα για τον ΔΣΑ

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Υποθέτω ότι η νέα δεν θα έχει κόστος ανανέωσης αφού θα έχει ετήσια συνδρομή

 

Μέχρι το 2023 που λήγει η κάρτα θα δούμε τότε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Διάβασα πως πρέπει να ανοίξω λογαριασμό στην Εθνική τράπεζα για ένα επίδομα του Οαεδ.Λόγω ενός θέματος υγείας δεν μπορώ να πάω αυτές τις μέρες,είναι εύκολο σε κάποιον να μου πει σε αυτή τη φάση τι δικαιολογητικά χρειάζονται για έναν απλό λογαριασμό ταμιευτηρίου ή να μου δώσει ένα λινκ?Μπαίνω στο site της Εθνικής αλλά δεν βρίσκω κάπως τα δικαιολογητικά
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...