Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Ερώτηση πήρα την νέα μου πιστωτική κάρτα Και μέσα από το ίντερνετ μπανκινγκ πλήρωσα ένα λογαριασμό τηλεφώνου 30€. Το όριο αναλόγως μειώθηκε κατά 30 ευρώ. Η ερώτηση μου είναι Γιατί δεν το βλέπω ακόμα σαν οφειλή στον επόμενο μήνα θα πληρωθεί από το λογαριασμό μου; μπορεί να πληρώσω εγώ νωρίτερα πχ σε 20 μέρες αντί για 30μέρες;

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου

 

Μερικές φορές αργούν λίγες μέρες να εμφανιστούν στον (επόμενο) λογαριασμό. Εσύ μπορείς να πιστώνεις χρήματα στην πιστωτική όποτε θέλεις, και αφαιρούνται αντίστοιχα από αυτά που χρωστάς. Απλά καλό είναι να προσέχεις να μην σου μένει χρεωστικό υπόλοιπο όταν λήγει ο λογαριασμός.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα online αίτηση για να εξοφλειται αυτόματα από ένα δεύτερο λογαριασμό που έχω.Οπότε θα μεταφέρω ένα ποσό εκεί ώστε να τραβάει το ποσό που θέλει Και αυτό για να μην ξεχαστώ κάποιο μήνα.

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου

Link to comment
Share on other sites

αν εχω ακομα 10 δοσεις των 20 ευρω παραδειγμα,200 ευρω συνολο.και βαλω 100 ευρω μεσα στη πιστωτικη.τον επομενο μηνα θα πρεπει να βαλω τη δοση που θα βγει για πληρωμη η τραβαει απο τα 100 ευρω που εχω βαλει μεσα.

και επισης αν παω και βαλω 200 ευρω μεσα.η πιστωτικη μου θα φτασει στο οριο της αμεσως η καθε μηνα θα αυξανει 20 ευρω οσο δηλαδη ειναι η δοση.

adok13
Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160707/691b8a194ec40a5979f695e16dbc1a68.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160707/286f6f05f5f89d20049ca31f00a2e675.jpg

 

Έχω κάνει τις παραπάνω πληρωμες από την πιστωτική μου κάρτα Χωρίς δόσεις απλά πληρωμή. Εγώ θα λάβω κάποια ειδοποίηση για το πότε πρέπει να τα πληρώσω; Επειδή δεν είναι δόσεις τα πληρώνω Τώρα άμεσα ή στο τέλος του μήνα;;

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου

Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160707/691b8a194ec40a5979f695e16dbc1a68.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160707/286f6f05f5f89d20049ca31f00a2e675.jpg

 

Έχω κάνει τις παραπάνω πληρωμες από την πιστωτική μου κάρτα Χωρίς δόσεις απλά πληρωμή. Εγώ θα λάβω κάποια ειδοποίηση για το πότε πρέπει να τα πληρώσω; Επειδή δεν είναι δόσεις τα πληρώνω Τώρα άμεσα ή στο τέλος του μήνα;;

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου

Μπορείτε να τα βάλεις και Τώρα ρακέτα ή όταν βγει ο λογαριασμός...το ίδιο πράγμα είναι

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

. Εγώ θα λάβω κάποια ειδοποίηση για το πότε πρέπει να τα πληρώσω; Επειδή δεν είναι δόσεις τα πλN910C μου

 

Θα σου έρθει λογαριασμός με μέιλ.

Link to comment
Share on other sites

με πηραν πριν λιγο απο eurobank και με ρωτησαν αν θελω αυξηση πιστωτικου οριου απο 2.000 σε 3.000 ευρω μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται να στειλω τιποτα απο χαρτια. ανεφεραν οτι με βαση τον τειρεσια εχω πολυ κλαη πιστωληπτικη ικανοτητα και για αυτο μου αυξανουν το οριο. γενικως η περισσοτερη λογαριασμοι της καρτας μου ειναι μηδενικοι αφου την εξοφλων πριν την εκδοση λογαριασμου
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

με επαιρνα ολη την προηγουμενη βδομαδα αλλα ημουν σε μερος που δεν ειχα σημα να πω οτι πριν 2 χρονια ειχα ζητησει αυξηση οριου αλλα τοτε ειχε απορριφθει
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

με πηραν πριν λιγο απο eurobank και με ρωτησαν αν θελω αυξηση πιστωτικου οριου απο 2.000 σε 3.000 ευρω μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται να στειλω τιποτα απο χαρτια. ανεφεραν οτι με βαση τον τειρεσια εχω πολυ κλαη πιστωληπτικη ικανοτητα και για αυτο μου αυξανουν το οριο. γενικως η περισσοτερη λογαριασμοι της καρτας μου ειναι μηδενικοι αφου την εξοφλων πριν την εκδοση λογαριασμου

 

Κι εμένα μου έκαναν αυτομάτως αύξηση πιστωτικού ορίου κατά 50% προ 6μήνου σε κάρτα Eurobank χωρίς να μου το πουν. To ίδιο και σε μια κάρτα Alpha Bank (τότε Citibank). Προφανώς έχω καλή πιστοληπτική ικανότητα μιας και εξοφλώ όλο το ποσό πριν την λήξη. Γενικά είναι δύσκολο να αυξηθεί το πιστωτικό όριο πάντως, πολύ περισσότερεο μάλιστα να βγάλει κανείς καινούρια κάρτα !

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια χθες το απογευμα μου σκαει email απο tnwdeals για μια παραγγελια που δεν εκανα εγω με χρεωση 126 ευρω αμεσως επικοινωνω με το site αφαιρω την καρτα μου απο το site οι υπευθυνοι του iste μου λενε οτι το ερευνουν εγω εστειλα αιτημα αμφισβητησης στην eurobank αλλα μου λενε οτι θελουν 15 μερες και το ποσο εχει χρεωθει στην καρτα και με εχουν ζωσει τα φιδια ειναι πρωτη φορα που τυχαινει κατι τετοιο. Η τραπεζα θα πιστεψει οτι δεν ειμαι τζαμπατζης?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια χθες το απογευμα μου σκαει email απο tnwdeals για μια παραγγελια που δεν εκανα εγω με χρεωση 126 ευρω αμεσως επικοινωνω με το site αφαιρω την καρτα μου απο το site οι υπευθυνοι του iste μου λενε οτι το ερευνουν εγω εστειλα αιτημα αμφισβητησης στην eurobank αλλα μου λενε οτι θελουν 15 μερες και το ποσο εχει χρεωθει στην καρτα και με εχουν ζωσει τα φιδια ειναι πρωτη φορα που τυχαινει κατι τετοιο. Η τραπεζα θα πιστεψει οτι δεν ειμαι τζαμπατζης?

Γιατί,αυτοί έστειλαν κάποιο είδος,και σε ποιόν το έστειλαν;Με κούριερ δεν τα στέλνουν;Αρα δεν ξέρει το κούριερ σε ποιόν το πήγε το δέμα;

Και που τα βρήκαν τα στοιχεία της κάρτας σου;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί,αυτοί έστειλαν κάποιο είδος,και σε ποιόν το έστειλαν;Με κούριερ δεν τα στέλνουν;Αρα δεν ξέρει το κούριερ σε ποιόν το πήγε το δέμα;

Και που τα βρήκαν τα στοιχεία της κάρτας σου;

ηταν ψηφιακο αγαθο η καρτα ηταν αποθηκευμενη site ευτυχως μου επεστρεψαν τα λεφτα
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα η Αλφα για όσους έστελνε στο σπίτι τους την αναλυτική κατάσταση καρτών, τους έστειλα μια ενημέρωση ότι όλα θα είναι ηλεκτρονικά πλέον εφόσον είχαν web banking και έδινε μαζί και κάποιους πόντους bonus δώρο. Δεν θυμάμαι πόσοι ήταν αυτοί και πότε θα είχαν πιστωθεί ; Επίσης λέχθηκε ότι αν μεταφέρουμε τους πόντους μας από την μια κάρτα σε κάποια άλλη κάρτα ενος άλλου κατόχου, στο σύνολο τους οι πόντοι που μεταφέρθηκαν έχουν πλέον καινούργια ισχυ 2 χρόνων ? Ακόμα και αν προέρχονται από τυχόν προσφορές που λήγουν συνήθως εντος έτους ?
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα η Αλφα για όσους έστελνε στο σπίτι τους την αναλυτική κατάσταση καρτών, τους έστειλα μια ενημέρωση ότι όλα θα είναι ηλεκτρονικά πλέον εφόσον είχαν web banking και έδινε μαζί και κάποιους πόντους bonus δώρο. Δεν θυμάμαι πόσοι ήταν αυτοί και πότε θα είχαν πιστωθεί ; Επίσης λέχθηκε ότι αν μεταφέρουμε τους πόντους μας από την μια κάρτα σε κάποια άλλη κάρτα ενος άλλου κατόχου, στο σύνολο τους οι πόντοι που μεταφέρθηκαν έχουν πλέον καινούργια ισχυ 2 χρόνων ? Ακόμα και αν προέρχονται από τυχόν προσφορές που λήγουν συνήθως εντος έτους ?

 

Οσο αφορα την μεταφορα των ποντων : οι ποντοι ανανεωνονται ακομα και αν γινει μεταφορα σε αλλη ,ΔΙΚΙΑ σου καρτας bonus.Πχ εγω κανω μεταφορα ποντων που ληγει μεταξυ 2 καρτων bonus που εχω στο ονομα μου ή μεταξυ καρτων στο ονομα του πατερα μου ή της αδελφης μου.Εχω μαζεψει τους ποντους σε μια καρτα για να μην εχω τον πονοκεφαλο ποσοι ποντοι ληγουν σε ποια καρτα και ποτε.

οσο για το αλλο που ρωτας περιστασιακα βγαζει κατι τετοιες προσφορες πχ 1000 ποντους για εγραφη στο estatement.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είδα ότι μου είχε σταλεί email και μιλούσε για 3.000 πόντους για το e-statement μένει να δούμε πότε θα τους βάλουν μιας και ήδη ισχύει από 30.06.2016.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά είδα ότι μου είχε σταλεί email και μιλούσε για 3.000 πόντους για το e-statement μένει να δούμε πότε θα τους βάλουν μιας και ήδη ισχύει από 30.06.2016.

To link απο το mail αναφέρει:Οι Bonus πόντοι αφορούν σε κάθε Πελάτη, ανεξαρτήτως του αριθμού των προϊόντων που εντάσσονται στην Υπηρεσία.

Η πίστωση των Bonus πόντων θα πραγματοποιηθεί στην Bonus κάρτα σας, τον Οκτώβριο 2016 και οι πόντοι θα ισχύσουν για ένα (1) έτος.

Σε περίπτωση απενεργοποιήσεως της Υπηρεσίας, η προσφορά των 3.000 Bonus πόντων

δεν θα ισχύσει.

Σε περίπτωση που δεν διαθέτετε Bonus κάρτα, επισκεφθείτε ένα Κατάστημα Alpha Bank.

Η προσφορά των 3.000 Bonus πόντων ισχύει για Bonus κάρτες που θα εκδοθούν έως την 30.9.2016.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα, ώς νέος κάτοχος πιστωτικής κάρτας θα ήθελα να ρωτήσω. Πλήρωσα με την πιστωτική μου το προηγούμενο μήνα κάποιους λογαριασμούς όπως το φυσικό αέριο και το λογαριασμό του τηλεφώνου δεν ήτανε δόσεις ήτανε χρέωση όλοκληρου του ποσού. Το ποσό ανήλθε στα 310 και ελάχιστη καταβολή μου λέει 10 €. Εγώ τα λεφτά τα έχω στο λογαριασμό μου και δεν έχω πρόβλημα να εξοφλήσω όλο το ποσό. Η ελάχιστη καταβολή φαντάζομαι είναι το μίνιμουμ που μπορώ να δώσω. Αν το κάνω τι επιβαρύνσεις θα έχω; ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα, ώς νέος κάτοχος πιστωτικής κάρτας θα ήθελα να ρωτήσω. Πλήρωσα με την πιστωτική μου το προηγούμενο μήνα κάποιους λογαριασμούς όπως το φυσικό αέριο και το λογαριασμό του τηλεφώνου δεν ήτανε δόσεις ήτανε χρέωση όλοκληρου του ποσού. Το ποσό ανήλθε στα 310 και ελάχιστη καταβολή μου λέει 10 €. Εγώ τα λεφτά τα έχω στο λογαριασμό μου και δεν έχω πρόβλημα να εξοφλήσω όλο το ποσό. Η ελάχιστη καταβολή φαντάζομαι είναι το μίνιμουμ που μπορώ να δώσω. Αν το κάνω τι επιβαρύνσεις θα έχω; ευχαριστώ

τοκο για το υπολοιπο ανεξοφλητο κεφαλαιο

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα οπότε μόνο για άτοκες δόσεις δεν επιβαρύνονται Και φυσικά όταν πληρώνω κάτι χωρίς δόσεις να εξοφλω στο τέλος του μήνα.

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα οπότε μόνο για άτοκες δόσεις δεν επιβαρύνονται Και φυσικά όταν πληρώνω κάτι χωρίς δόσεις να εξοφλω στο τέλος του μήνα.

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου

αν εξοφλησεις ολη την οφειλη δεν εχεις τοκους..αν μεινει υπολοιπο αρχιζει ο τοκισμος...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω όμως κάτι με άτοκες δόσεις Και έχω αυτόματη εξόφληση όλου του ποσού θα εξοφλεί μόνο την άτοκη δόση Κάθε μήνα ή θα εξοφλήσει όλο το ποσό;; σόρρυ για τις ερωτήσεις αν είναι χαζές αλλά είναι βασικό για μένα να καταλάβω αυτό

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω όμως κάτι με άτοκες δόσεις Και έχω αυτόματη εξόφληση όλου του ποσού θα εξοφλεί μόνο την άτοκη δόση Κάθε μήνα ή θα εξοφλήσει όλο το ποσό;; σόρρυ για τις ερωτήσεις αν είναι χαζές αλλά είναι βασικό για μένα να καταλάβω αυτό

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου

Στην αυτόματη εξόφληση, επιλέγεις αν θα εξοφλείται όλο το ποσό του λογαριασμού ή η ελάχιστη καταβολή. Να ξέρεις ότι αν πληρώνεις μόνο την ελάχιστη καταβολή, δεν τοκιζεται μόνο το ανεξόφλητο υπόλοιπο του συγκεκριμένου λογαριασμού αλλά όλο το ποσό που υπάρχει ανεξόφλητο συνολικά στην κάρτα, συμπεριλαμβανομένων και τον άτοκων δόσεων που έχεις βάλει στο μέλλον.

 

All in all, στις πιστωτικές να εξοφλείται πάντα όλο το ποσό στο τέλος του μήνα αλλιώς η επιβάρυνση είναι κυριολεκτικά ληστρική.

 

 

Sent from my ONDA A9 Core4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Αν βάλω όμως κάτι με άτοκες δόσεις Και έχω αυτόματη εξόφληση όλου του ποσού θα εξοφλεί μόνο την άτοκη δόση Κάθε μήνα ή θα εξοφλήσει όλο το ποσό;; σόρρυ για τις ερωτήσεις αν είναι χαζές αλλά είναι βασικό για μένα να καταλάβω αυτό

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου

 

Θα εξοφλήσει την άτοκη δόση (η χρέωση θα λέει πχ δόση 1/6 για την 1η από τις 6 δόσεις) καθώς και το υπόλοιπο ποσό που χρέωσες στην κάρτα σου χωρίς δόσεις.

Φιλικά,

 

Γιώργος Βαρδίκος

HyperHosting Web Hosting Services

http://www.hyperhosting.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...