Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

έκανα κάρτα revolut για αγορά στο εξωτερικό, αλλά όταν προσπάθησα να μεταφέρω με web-banking (τραπ. πειραιώς) 20 ευρώ για δοκιμή δεν έγινε κάτι. Μου βγάζει μήνυμα "μη διεκπεραιωμένη" . Την έκανα 24 Μαίου. Θα γίνει αργότερα ή δεν δουλεύει πια το σύστημα?

 

Έγινε κάτι, απλά δεν το πρόσεξες. Έβγαλε μήνυμα ότι "έχει συμπληρωθεί το μηνιαίο όριο πιστώσεων προς το εξωτερικό".

Link to comment
Share on other sites

Έχω την Eurobank Student Visa και θέλω να την ακυρώσω. Αρκεί να πάω σε ένα κατάστημα Eurobank με την ταυτότητά μου ή θα μου ζητήσουν 100 δικαιολογητικά;
Link to comment
Share on other sites

Έχω την Eurobank Student Visa και θέλω να την ακυρώσω. Αρκεί να πάω σε ένα κατάστημα Eurobank με την ταυτότητά μου ή θα μου ζητήσουν 100 δικαιολογητικά;

Αν τα στοιχεία σου είναι επικαιροποιημένα μόνο ταυτότητα να έχεις μαζί σου. Μπορείς λογικά να την κόψεις και τηλεφωνικά μετά από επαλήθευση στοιχείων. Προσωπικά θα σου πρότεινα να μην την κόψεις γιατί αν χρειαστείς στο μέλλον πιστωτική μπορεί να μην σου εγκρίνουν πιστωτική. Αν θες πες μας το λόγο της ακύρωσης μήπως μπορείς να λύσεις αλλιώς το όποιο ζήτημα.

 

Sent from my Passport using Tapatalk

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Έχω την Eurobank Student Visa και θέλω να την ακυρώσω. Αρκεί να πάω σε ένα κατάστημα Eurobank με την ταυτότητά μου ή θα μου ζητήσουν 100 δικαιολογητικά;

 

Δεν ακυρώνουμε πιστωτικές σε καμία περίπτωση πλέον. 90% δεν ξαναβγαίνουν με τους ίδιους όρους.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Έχω κάνει αίτηση στην Alpha Bank για την Aegean Bonus Visa και παρόλο που έχει προεγκριθεί (στο site λέει ''Εγκεκριμένη σε αναμονή''), φοβάμαι μη φάω τελικά ''άκυρο'', επειδή έχω ήδη πιστωτική κάρτα.
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Έχω κάνει αίτηση στην Alpha Bank για την Aegean Bonus Visa και παρόλο που έχει προεγκριθεί (στο site λέει ''Εγκεκριμένη σε αναμονή''), φοβάμαι μη φάω τελικά ''άκυρο'', επειδή έχω ήδη πιστωτική κάρτα.

Mπορεί να μείνεις χωρις κάρτα, γνώμη μου? μην ρισκάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Έχω κάνει αίτηση στην Alpha Bank για την Aegean Bonus Visa και παρόλο που έχει προεγκριθεί (στο site λέει ''Εγκεκριμένη σε αναμονή''), φοβάμαι μη φάω τελικά ''άκυρο'', επειδή έχω ήδη πιστωτική κάρτα.

 

γιατι να φας ακυρο απο την alpha λογω υπαρξης αλλης καρτας?Αντιθετα ειναι στα υπερ σου οτι εχεις ηδη πιστωτικη καρτα.

 

Προσωπικα ειχα ια πισττικη της εθνικης πριν απο πολλα χρονια-μου την ειχαν βγαλει λογω λογαριασμου μισθοδοσιας-την εξοφλησα και μετα απο καιρο μου ηρθε η καινουργια καθως ειχε ληξει.Δεν την ενεργοποιησα και μου ξαναηρθε καρτα αντικαταστασης λογω chip.Τοσα χρονια ειχα καβατζα πιστωτικη χωρις να πληρωνω συνδρομη χεχε.Συνεπως μην την ακυρωσεις αν μπορεις να το προλαβεις καν'το.Ποτε δεν ξερει ποτε θα σου φανει χρησιμη.

Link to comment
Share on other sites

γιατι να φας ακυρο απο την alpha λογω υπαρξης αλλης καρτας?Αντιθετα ειναι στα υπερ σου οτι εχεις ηδη πιστωτικη καρτα.

 

Δεν είναι βέβαιο ότι είναι "υπέρ". Μια 2η πιστωτική στην ίδια τράπεζα σημαίνει παροχή επιπλέον πιστωτικού ορίου. Αν δεν τη σηκώνει αυτή την επιπλέον πίστωση το "προφίλ" του πελάτη η κάρτα απλά δεν εγκρίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι βέβαιο ότι είναι "υπέρ". Μια 2η πιστωτική στην ίδια τράπεζα σημαίνει παροχή επιπλέον πιστωτικού ορίου. Αν δεν τη σηκώνει αυτή την επιπλέον πίστωση το "προφίλ" του πελάτη η κάρτα απλά δεν εγκρίνεται.

 

στην Εθνικη ειναι αυτη που θελει να ακυρωσει, εχει πει

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια αγορά την Παρασκευή από intersport που συμμετέχουν στο πρόγραμμα επιστροφή της Eurobank. Η κοπέλα στο ταμείο με ρώτησε αν θέλω να κάνω εξαργύρωση του υπολοίπου, που σημαίνει ότι η συναλλαγή έγινε σε μηχάνημα της Eurobank που δίνει επιστροφή. Παρ' όλα αυτά δεν μου έδωσε απόδειξη ότι περάστηκε η επιστροφή στην κάρτα και μέχρι σήμερα δεν φαίνεται να έχει γίνει η συναλλαγή και η επιστροφή των ευρώ στην εφαρμογή της Eurobank. Να τα περιμένω ή να τα ξεχάσω;
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια αγορά την Παρασκευή από intersport που συμμετέχουν στο πρόγραμμα επιστροφή της Eurobank. Η κοπέλα στο ταμείο με ρώτησε αν θέλω να κάνω εξαργύρωση του υπολοίπου, που σημαίνει ότι η συναλλαγή έγινε σε μηχάνημα της Eurobank που δίνει επιστροφή. Παρ' όλα αυτά δεν μου έδωσε απόδειξη ότι περάστηκε η επιστροφή στην κάρτα και μέχρι σήμερα δεν φαίνεται να έχει γίνει η συναλλαγή και η επιστροφή των ευρώ στην εφαρμογή της Eurobank. Να τα περιμένω ή να τα ξεχάσω;

 

Δεν περιμενεις και δεν ξεχνας τιποτα. Επικοινωνεις με εξυπηρετηση πελατων και δηλωνεις το προβλημα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω :χτες ήμουν στο balux όπου και είδα αφίσες και banners για alpha bonus.λέω ευκαιρία για μερικούς έξτρα πόντους και πληρώνω τον λογαριασμό με πιστωτική bonus.όταν μου έφεραν το pos να πληρώσω δεν ήταν της cardlink δεν έδωσα και παραπάνω σημάδια αλλά όταν είδα το απόκομμα μετά δεν είχε τίποτα για πόντους. Ξέρει κανείς αν είναι ακόμα στο πρόγραμμα (παλαιότερα ήξερα ότι ηταν).στο site δεν βρήκα κάτι πάντως. ..
Link to comment
Share on other sites

Mπορεί να μείνεις χωρις κάρτα, γνώμη μου? μην ρισκάρεις.

 

γιατι να φας ακυρο απο την alpha λογω υπαρξης αλλης καρτας?Αντιθετα ειναι στα υπερ σου οτι εχεις ηδη πιστωτικη καρτα.

 

Προσωπικα ειχα ια πισττικη της εθνικης πριν απο πολλα χρονια-μου την ειχαν βγαλει λογω λογαριασμου μισθοδοσιας-την εξοφλησα και μετα απο καιρο μου ηρθε η καινουργια καθως ειχε ληξει.Δεν την ενεργοποιησα και μου ξαναηρθε καρτα αντικαταστασης λογω chip.Τοσα χρονια ειχα καβατζα πιστωτικη χωρις να πληρωνω συνδρομη χεχε.Συνεπως μην την ακυρωσεις αν μπορεις να το προλαβεις καν'το.Ποτε δεν ξερει ποτε θα σου φανει χρησιμη.

 

Δεν είναι βέβαιο ότι είναι "υπέρ". Μια 2η πιστωτική στην ίδια τράπεζα σημαίνει παροχή επιπλέον πιστωτικού ορίου. Αν δεν τη σηκώνει αυτή την επιπλέον πίστωση το "προφίλ" του πελάτη η κάρτα απλά δεν εγκρίνεται.

 

στην Εθνικη ειναι αυτη που θελει να ακυρωσει, εχει πει

Θα την κρατήσω τελικά. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. :)

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια αγορά την Παρασκευή από intersport που συμμετέχουν στο πρόγραμμα επιστροφή της Eurobank. Η κοπέλα στο ταμείο με ρώτησε αν θέλω να κάνω εξαργύρωση του υπολοίπου, που σημαίνει ότι η συναλλαγή έγινε σε μηχάνημα της Eurobank που δίνει επιστροφή. Παρ' όλα αυτά δεν μου έδωσε απόδειξη ότι περάστηκε η επιστροφή στην κάρτα και μέχρι σήμερα δεν φαίνεται να έχει γίνει η συναλλαγή και η επιστροφή των ευρώ στην εφαρμογή της Eurobank. Να τα περιμένω ή να τα ξεχάσω;

 

Κλασσική πολιτική τους. Στο κατάστημα μου έλεγαν "όλα ok. Θα περαστούν" αλλά η συναλλαγή είχε γίνει με pos της εθνικής. (περίοδος με προσφορά 10% επιστροφή).

Μετά από τηλέφωνα στη eurobank και κράξιμο, πιστώθηκαν. Αλλά συμβαίνει πολύ συχνά σε καταστήματα που συμμετέχουν στην επιστροφή, να μη περνάνε τη συναλλαγή από pos eurobank και όποιον πιάσουν.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά συμβαίνει πολύ συχνά σε καταστήματα που συμμετέχουν στην επιστροφή, να μη περνάνε τη συναλλαγή από pos eurobank και όποιον πιάσουν.

Οταν συμβαινει αυτο, θεωρεις οτι ευθυνεται (και βγαινει κερδισμενη) η Eurobank ή το καταστημα ;

Δεν παιρνω θεση, ερωτηση κανω

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

το κατάστημα. το ποσό επιστροφής για την κάθε αγορά χρεώνεται στο κατάστημα.

 

Π.χ. το intersport όταν σου πουλήσει ένα προϊόν που κάνει 50€ με 10% επιστροφή, θα πάρει από την eurobank 45€.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζει κανείς πια είναι η πιο οικονομική κάρτα ανάληψης μετρητών στο εξωτερικό από ΑΤΜ εκτός Ευρωζώνης με εφάπαξ χρέωση και χωρίς κρυφές επιβαρύνσεις (π.χ. μετατροπή συναλλάγματος κλπ);
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζει κανείς πια είναι η πιο οικονομική κάρτα ανάληψης μετρητών στο εξωτερικό από ΑΤΜ εκτός Ευρωζώνης με εφάπαξ χρέωση και χωρίς κρυφές επιβαρύνσεις (π.χ. μετατροπή συναλλάγματος κλπ);

 

Revolut μέχρι ένα ποσό είναι εντελώς δωρεάν. Από ελληνικής ΝΟΜΙΖΩ της εθνικής.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Revolut μέχρι ένα ποσό είναι εντελώς δωρεάν. Από ελληνικής ΝΟΜΙΖΩ της εθνικής.

 

Πήγα στο link της Revolut ωστόσο έχω απορίες...πως γίνεται η μεταφορά των ποσών στην Revolut; Όταν μεταφέρω ποσά από ελληνικό λογαριασμό σε λογαριασμό της Revolut είναι σαν να στέλνω έμβασμα στο εξωτερικό με ότι αυτό συνεπάγεται από φορολογικής άποψης, σωστά; Πόσο είναι το ανώτερο ποσό που μπορώ να στείλω στην Revolut λόγω των capital controls; Επίσης η συγκεκριμένη εταιρία έχει έδρα στην Βρετανία. Από ότι φαίνεται μάλλον το Brexit είναι πιο πιθανό. Το θα γίνει σε αυτή την περίπτωση όπου το έμβασμα θα είναι εκτός Ε.Ε.;

Edited by Spiros_k
Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο link της Revolut ωστόσο έχω απορίες...πως γίνεται η μεταφορά των ποσών στην Revolut; Όταν μεταφέρω ποσά από ελληνικό λογαριασμό σε λογαριασμό της Revolut είναι σαν να στέλνω έμβασμα στο εξωτερικό με ότι αυτό συνεπάγεται από φορολογικής άποψης, σωστά; Πόσο είναι το ανώτερο ποσό που μπορώ να στείλω στην Revolut λόγω των capital controls;

 

1.000 ευρω ανα ατομο/Ανα τραπεζα τον μηνα μπορεις να στειλεις σε ολους τους λογαριασμους εξωτερικου χωρις δικαιολογιτικα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η συγκεκριμένη εταιρία έχει έδρα στην Βρετανία. Από ότι φαίνεται μάλλον το Brexit είναι πιο πιθανό. Το θα γίνει σε αυτή την περίπτωση όπου το έμβασμα θα είναι εκτός Ε.Ε.;

 

Αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να βρίσκεται η χώρα έκδοσης της κάρτας εντός SEPA για να έχεις ευκολότερα εμβάσματα και χαμηλές προμήθειες. Και η Ελβετία και το Λίχτενσταϊν είναι εκτός Ευρωζώνης και εκτός Ε.Ε. αλλά είναι εντός SEPA.

http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/PaymentsSystems/SEPA/default.aspx

Δεν μπορούμε να ξέρουμε συνεπώς και είναι και λιγάκι αστείο να ασχολούμαστε με το τι ...μπορεί να συμβεί εάν και εφόσον βγει η Βρετανία από την Ε.Ε. Αν κάποια στιγμή πάψει να εξυπηρετεί η κάρτα αυτή, παύεις να τη χρησιμοποιείς. Μέχρι τότε όμως...

Ακόμα και να βγει η Βρετανία από την Ε.Ε. (που δεν τους έχω για τόσο έξυπνους τους Βρετανούς), το πιθανότερο είναι να μην αλλάξει κάτι επί της ουσίας -τα θέματα που ενδιαφέρουν την οικονομία και τους πολίτες της Ευρώπης- και απλά να ξεκινήσει η αντίστροφη μέτρηση για να αρχίσουν να μπαίνουν στη γωνιά τους οι Γερμανοί.

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Με εισόδημα καθαρό γύρω στα 7500 τον χρόνο και επιπλέον εισόδημα απο ενοίκιο άλλα 7500, θα είμαι ok για έκδοση πιστωτικής απο την τράπεζα που μπαίνει η μισθοδοσία μου? (Πειραιώς).

 

Αν ναι, τι όριο πιστεύετε ότι μπορώ να πετύχω και ποια κάρτα προτείνετε?

 

Ξέρω άτομα με παρόμοια προσόντα που τους αρνήθηκαν πιστωτική, άλλοι που πήραν έστω όριο 600 και άλλοι με 1500... Δεν έχω ιδέα πως βγαίνουν τα κριτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Με εισόδημα καθαρό γύρω στα 7500 τον χρόνο και επιπλέον εισόδημα απο ενοίκιο άλλα 7500, θα είμαι ok για έκδοση πιστωτικής απο την τράπεζα που μπαίνει η μισθοδοσία μου? (Πειραιώς).

 

Αν ναι, τι όριο πιστεύετε ότι μπορώ να πετύχω και ποια κάρτα προτείνετε?

 

Ξέρω άτομα με παρόμοια προσόντα που τους αρνήθηκαν πιστωτική, άλλοι που πήραν έστω όριο 600 και άλλοι με 1500... Δεν έχω ιδέα πως βγαίνουν τα κριτήρια.

 

Επειδή είναι και η μισθοδοσία, νομίζω ότι έχεις περιθώριο να το ζητήσεις πιο επίμονα. Για πιστωτικό όριο, μπορείς να ζητήσεις εξαρχής κάποιο μικρό (<1000€ για να αυξήσεις τις πιθανότητες να εγκριθεί) και στη συνέχεια να ζητήσεις αύξηση, εφόσον είσαι συνεπής.

 

Για τη συζήτηση του BrExit που γίνεται παραπάνω, έχει ψωμί ακόμα. Θα μου φανεί πολύ διασκεδαστικό να ψηφίσουν έξοδο και τελικά να τους πουν "κι οι Έλληνες όχι ψήφισαν, αλλά τελικά ναι έκαναν" :).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με 12.000 δουλειά + ενοίκιο μου είπε η υπάλληλος της Πειραιώς ότι το μικρότερο όριο είναι 1500. Της είπα για λιγότερο Και μου λέει αυτό είναι το μινιμουμ. Έκανε την αίτηση Και περιμένω.

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...