Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Αυτά δεν τα πληρώνεις εσει καθώς θα λάβεις τα πληρώνει ο άλλος εσένα δεν σε νιαζουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό που ίσως σε χρεώσουν είναι η μετατροπή συναλλάγματος.

 

Το θεμα ειναι τι θα λαβει απο τα 130$ θα λαβει 115 πχ αν γινοταν σήμερα

 

Για να τα χρεωθει ο αποστολέας πρεπει να πει στην τράπεζα του οτι εμβάζει ευρω απο δολάρια που εχει στον λογαριασμό του, αν εμβασει δολαρια που ειναι το πιθανότερο και έρθουν στην πειραιως τοτε θα γινει μετατροπη απο την Πειραιώς

 

Οπως και να εχει 115 ευρω δεν θα δει ποτε, ειτε την μετατροπή την κανει ο αμερικανος, ειτε την κανει η πειραιως (που ειναι και το σιγουρο)

 

 

Η πειραιως εχει 2% προμήθεια για μετατροπή συναλλάγματος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω την university visa της Πειραιώς με όριο 600€. Ήμουν σχετικά ευχαριστημένος αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι δεν έχει κανένα πρόγραμμα επιβράβευσης. Το θέμα είναι ότι προσπάθησα να αλλάξω πιν σε δυο ΑΤΜ και αντί να προχωρήσει η διαδικασία έλεγε ότι πέρασε ο χρόνος και αν θέλω άλλη συναλλαγή. Έκανα κάμποσες προσπάθειες αλλά τζίφος, συνέχεια το ίδιο μήνυμα. Στο τέλος αφού είχα αγανακτήσει πατάω το ενεργοποίηση κάρτας που δεν είχα κάνει ποτέ μέσω ΑΤΜ. Μετά από κάποια δευτερόλεπτα με ενημέρωσε ότι θα κρατήσει την κάρτα. Αγανακτισμένο τηλεφώνημα εκ μέρους μου με ενημερώνει ότι δεν μπορώ να πάρω την κάρτα από το ΑΤΜ, ότι πρέπει να προβούμε σε ακύρωση για λόγους ασφαλείας και το κορυφαίο που είναι ότι θέλει 5 περίπου εργάσιμες μέρες για να παραλάβω την κάρτα από κατάστημα. Επειδή έμαθα με τον άσχημο τρόπο ότι τουλάχιστον μια δεύτερη πιστωτική χρειάζεται αποφάσισα να αιτηθώ άλλη μία να υπάρχει. Η μοναδική που ξέρω πως βγαίνει χωρίς εκκαθαριστικό δικό μου είναι η student eurobank visa. Με ενδιαφέρει και η vodafone bonus visa της alpha. Παλιά νομίζω έβγαινε χωρίς εκκαθαριστικό. Ισχύει κάτι τέτοιο ακόμα; Ξέρετε κάποια άλλη κάρτα που βγαίνει χωρίς εκκαθαριστικό;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

αυτή η κατάσταση με την skrill είναι εκτός ορίων....

 

ουτε η εφαρμογή δουλεύει ούτε η ιστοσελίδα της....

 

μόλις φάω τα λίγα ευρώ που έχω θα την πετάξω, δεν αξίζει ....

 

Μόλις χρησιμοποίησα και την εφαρμογή (iphone) αλλά και έκανα είσοδο στην ιστοσελίδα της χωρίς πρόβλημα. Εννοείται πως την κάρτα την χρησιμοποιώ κανονικά.

Φιλικά,

 

Γιώργος Βαρδίκος

HyperHosting Web Hosting Services

http://www.hyperhosting.gr

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι τι θα λαβει απο τα 130$ θα λαβει 115 πχ αν γινοταν σήμερα

 

Για να τα χρεωθει ο αποστολέας πρεπει να πει στην τράπεζα του οτι εμβάζει ευρω απο δολάρια που εχει στον λογαριασμό του, αν εμβασει δολαρια που ειναι το πιθανότερο και έρθουν στην πειραιως τοτε θα γινει μετατροπη απο την Πειραιώς

 

Οπως και να εχει 115 ευρω δεν θα δει ποτε, ειτε την μετατροπή την κανει ο αμερικανος, ειτε την κανει η πειραιως (που ειναι και το σιγουρο)

 

 

Η πειραιως εχει 2% προμήθεια για μετατροπή συναλλάγματος

Μόνο 2% λίγο δεν είναι:lol: Μα το ότι δεν θα δει δεν είναι μόνο σίγουρο είναι η κανονικότητα:lol::lol:
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα ειναι οτι απο Πειραιως σε Πειραιως δεν χρεωνεσαι, ενω απο αλλη τραπεζα προς την Πειραιως χρεωνεσαι. Διατηρω επιφυλαξη αν ειναι μονο 1€ απο ολες τις τραπεζες
Για μεταφορές χρημάτων μεταξύ της ιδίας τράπεζας δεν υπάρχουν έξοδα, ενώ για μεταφορές μεταξύ διαφορετικών τραπεζών οι τιμές διαφοροποιούνται αναλόγως της τράπεζας του παραλήπτη. Για παράδειγμα αν κάποιος θελήσει να περάσει χρήματα από την Αlpha στην εθνική θα χρεωθεί 3 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Για μεταφορές χρημάτων μεταξύ της ιδίας τράπεζας δεν υπάρχουν έξοδα, ενώ για μεταφορές μεταξύ διαφορετικών τραπεζών οι τιμές διαφοροποιούνται αναλόγως της τράπεζας του παραλήπτη. Για παράδειγμα αν κάποιος θελήσει να περάσει χρήματα από την Αlpha στην εθνική θα χρεωθεί 3 ευρώ.

 

http://static.mantoles.net/wp-content/uploads/2015/11/201511101711174839.jpg

τραγικες προμηθειες.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι τι θα λαβει απο τα 130$ θα λαβει 115 πχ αν γινοταν σήμερα

 

Για να τα χρεωθει ο αποστολέας πρεπει να πει στην τράπεζα του οτι εμβάζει ευρω απο δολάρια που εχει στον λογαριασμό του, αν εμβασει δολαρια που ειναι το πιθανότερο και έρθουν στην πειραιως τοτε θα γινει μετατροπη απο την Πειραιώς

 

Οπως και να εχει 115 ευρω δεν θα δει ποτε, ειτε την μετατροπή την κανει ο αμερικανος, ειτε την κανει η πειραιως (που ειναι και το σιγουρο)

 

 

Η πειραιως εχει 2% προμήθεια για μετατροπή συναλλάγματος

 

Το 100ρικο το έχουμε σίγουρο! :P Ευχαριστω! :)

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση... αν ξέρει κανεις:

 

Αυτό το άθλιο &&*(^(^(%^&%* Verified by Visa (Eurobank), μπορούμε να απενεργοποιήσουμε με μια αίτηση στην τράπεζα? Ειλικρινά μου έχει σπάσει τα νεύρα οσο τίποτε. Καθε 2-3 αλλαγή κωδικών... έξτρα κωδικοι για μια κ@λοσυνναλαγή των 5 ευρώ, τηρηση αρχείου κωδικών γιατι που να τα θυμάσαι... και το κερασάκι στην τουρτα σήμερα που με οδήγησε σε συναλλαγη (top up CU), να παω να βάλω ξανά νέο pass. Εβαλα τα στοιχεια μου για να κάνω αλλαγή pass.... και δεν προχωρούσε τίποτα. Συνναλαγή γιοκ λοιπόν. :mad::mad::mad:

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Το έχουν όλες οι τράπεζες και φοβάμαι ότι δεν απενεργοποιείται. Συμφωνώ μαζί σου ότι είναι απολύτως εκνευριστικό (και άχρηστο κατά τη γνώμη μου) δεδομένου ότι θέτουν και διαφορετικούς όρους η καθεμιά από όσο έχω δει στην "κατασκευή" password και λήγει προφανώς σε διαφορετικές χρονικές στιγμές κάθε κωδικός με αποτέλεσμα να πρέπει να κουβαλάμε μαζί μας κι ένα ...τεφτέρι με όλους τους διαφορετικούς κωδικούς. Πράγμα ακόμα πιο επικίνδυνο. Άχρηστο είναι γιατί εφόσον υπάρχει πεπερασμένος αριθμός προσπαθειών εισαγωγής κωδικού πριν κλειδώσει, ακόμα και το πιο εύκολο password υπάρχουν ελάχιστες πιθανότητες να προλάβει να το βρει τυχαία κάποιος που ενεργεί κακόβουλα. Και εν πάση περιπτώσει είναι ένα μόνο από τα στάδια που απαιτούνται, δεν είναι ανάγκη να εξαντλείται η αυστηρότητα και σε αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα καλά κάνουν με το verified. Για την ασφάλεια μας γίνεται. Μάθετε να χρησιμοποιείτε password manager
Link to comment
Share on other sites

το να στείλεις χρήματα σε αλλη τράπεζα ακόμα και σε χώρα της Ευρωζώνης ειναι ενα ευρω.... οταν μοιράζεσαι τα έξοδα με τον παραλήπτη....

 

το κακο ειναι οτι κάποιες τράπεζες (λογαριασμοί) χρεώνουν τα εισερχόμενα εμβασματα ενω αλλοι λογαριασμοί όχι....

 

υποθέτω για να στείλεις λεφτά σε λογαριασμό σκριλλ, μοιράζεσαι τα έξοδα οποτε εσύ χρεωνεσε ενα ευρω και τα υπόλοιπα ειναι δουλειά της σκριλλ....

 

απο ίδια τράπεζα δεν χρεωνεσε τίποτα οπως είπαν και τα παιδιά πιο πανω....

 

υγ τώρα η σκριλλ δουλεύει, αλλα δεν γίνεται δουλειά έτσι.... μια να δουλεύει μια όχι...

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα καλά κάνουν με το verified. Για την ασφάλεια μας γίνεται. Μάθετε να χρησιμοποιείτε password manager
Έχεις δίκιο μακάρι να επεκταθούν αυτές οι κίνησες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 67 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει κάνει κάτι παρομοίου τύπου κινήσει η mastercard?

Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Πάρε μια amex που δεν έχει verified

Πλέον έχει αρχίσει να ζητά κωδικό σε συναλλαγές τύπου vodafone π.χ. Για τις κάρτες amex είναι η υπηρεσία safekey όπου υπήρχε μεγάλο χρονικό διάστημα (Αν θυμάστε τον Ιανουάριο 2015 έδιναν 1.000 Bonus πόντους για την εγγραφή) αλλά δεν ζήταγε ποτέ κωδικό.

Έχεις δίκιο μακάρι να επεκταθούν αυτές οι κίνησες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 67 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει κάνει κάτι παρομοίου τύπου κινήσει η mastercard?

Για τις κάρτες Mastercard είναι η υπηρεσία mastercard securecode..απλά η κάθε τράπεζα θέτει δικούς της όρους σχετικά με την δημιουργία Username και Password και δημιουργεί εκνευρισμό σε κάποιον που θέλει π.χ. να έχει τον ίδιο κωδικό σε όλες τις κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο μακάρι να επεκταθούν αυτές οι κίνησες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 67 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει κάνει κάτι παρομοίου τύπου κινήσει η mastercard?

Ναι έχει κάνει και η MasterCard

Link to comment
Share on other sites

Πλέον έχει αρχίσει να ζητά κωδικό σε συναλλαγές τύπου vodafone π.χ. Για τις κάρτες amex είναι η υπηρεσία safekey όπου υπήρχε μεγάλο χρονικό διάστημα (Αν θυμάστε τον Ιανουάριο 2015 έδιναν 1.000 Bonus πόντους για την εγγραφή) αλλά δεν ζήταγε ποτέ κωδικό.

 

Για τις κάρτες Mastercard είναι η υπηρεσία mastercard securecode..απλά η κάθε τράπεζα θέτει δικούς της όρους σχετικά με την δημιουργία Username και Password και δημιουργεί εκνευρισμό σε κάποιον που θέλει π.χ. να έχει τον ίδιο κωδικό σε όλες τις κάρτες.

 

Ναι έχει κάνει και η MasterCard
Ευχάριστο είναι αυτό και αν είναι για όλα τα καταστήματα μάλλον θα ενεργοποιήσω αυτή την υπηρεσία είναι κάλο να έχεις πολλούς τρόπους αποτροπής ηλεκτρονικής κλοπής, τώρα αυτό με τους όρους της κάθε τραπέζης μάλλον είναι και αυτό ακόμα μια ελληνική πρωτοτυπία για να κανί την Ζώη μας πιο δύσκολη με της τράπεζες:lol::lol:
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα καλά κάνουν με το verified. Για την ασφάλεια μας γίνεται. Μάθετε να χρησιμοποιείτε password manager

 

1) Password manager ουτε νεκρός. Τους κωδικους μπορώ να τους ξέρω μονο εγώ και τίποτε αλλο. Οσοι τα εμπιστευεστε καλα κάνετε, but not me.

2) Δεν κάνουν καλά. Χρησιμοποιώ κάρτες κοντά 20 χρόνια. Δεν ειχα ποτέ θέμα. Αλλοι χρήστες μπορεί να θέλουν εξτρα προστασία λόγω αμέλειας τους στην διαφύλαξη των στοιχείων. Οχι για μένα. Ακούγεται εγωιστικό... αλλά ετσι έχει. Κάτι τετοια κόλπα ακυρώνουν την ευκολία για την οποία δημιουργήθηκαν οι πιστωτικές και αν το θεωρήσουμε οτι αυτή η λογική ειναι σωστή... γιατι να μην πέρνουμε κάθε φορα πριν την συνναλαγή την τράπεζα και να μας περνάνε μινι-ανακριση στοιχείων? Γιατί να μην στέλνουμε φαξ με την ταυτοτητα μας και λοιπά δικαιολογητικά? Γιατί γιατι γιατί.... καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

Τα κάνουν αυτά στην Visa και μετά καίγονται γιατι κάποιος αλλος τους τρώει την δουλειά (βλέπε paypal) και τρέχουν να δούνε πως θα το αντιμετωπίσουν. (προσφατα επαιξε η ειδηση)

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

1) Password manager ουτε νεκρός. Τους κωδικους μπορώ να τους ξέρω μονο εγώ και τίποτε αλλο. Οσοι τα εμπιστευεστε καλα κάνετε, but not me.

2) Δεν κάνουν καλά. Χρησιμοποιώ κάρτες κοντά 20 χρόνια. Δεν ειχα ποτέ θέμα. Αλλοι χρήστες μπορεί να θέλουν εξτρα προστασία λόγω αμέλειας τους στην διαφύλαξη των στοιχείων. Οχι για μένα. Ακούγεται εγωιστικό... αλλά ετσι έχει. Κάτι τετοια κόλπα ακυρώνουν την ευκολία για την οποία δημιουργήθηκαν οι πιστωτικές και αν το θεωρήσουμε οτι αυτή η λογική ειναι σωστή... γιατι να μην πέρνουμε κάθε φορα πριν την συνναλαγή την τράπεζα και να μας περνάνε μινι-ανακριση στοιχείων? Γιατί να μην στέλνουμε φαξ με την ταυτοτητα μας και λοιπά δικαιολογητικά? Γιατί γιατι γιατί.... καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

Τα κάνουν αυτά στην Visa και μετά καίγονται γιατι κάποιος αλλος τους τρώει την δουλειά (βλέπε paypal) και τρέχουν να δούνε πως θα το αντιμετωπίσουν. (προσφατα επαιξε η ειδηση)

 

Συμφωνω απολυτα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά τους τρώνε την δούλεια όταν οι πιο πολλές επιχειρήσεις δέχονται paypal o μοναδικός λόγος που δεν έχω βάλει paypal είναι υψηλή προμήθεια.
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα καλά κάνουν με το verified. Για την ασφάλεια μας γίνεται. Μάθετε να χρησιμοποιείτε password manager

 

Για εμένα που δεν κάνουν καλά και μόνο προβλήματα μου δημιουργεί όμως δεν θα πρέπει να μου δοθεί η δυνατότητα να το απενεργοποιώ; Και μη μου λες τώρα για ασφάλειες... 4.000€ πιστοχρεώσεις (σε διάστημα 1,5 μήνα μάλιστα και κανείς δεν πονηρεύτηκε να με ειδοποιήσει τουλάχιστον-4000€ χρέωσαν και πίστωσαν ξανά περί τις 3.200€-τα υπόλοιπα 800€ που απέμειναν τα έκανα αμφισβήτηση και διαγράφηκαν) είχα στη Mastercard μου προ 3 ετών σε μια από τις μεγάλες διαρροές στοιχείων καρτών που είχε γίνει τότε. Με τα securecode της και με τα όλα της ήταν... Τρύπια είναι τα συστήματά τους. Σπανίως φταίει ο πελάτης και οι "ιοί" και τα παπατζιλίκια που προπαγανδίζουν κατά καιρούς. Σε μεγαλύτερη κλίμακα γίνεται η "ζημιά" σχεδόν πάντα.

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

1) Password manager ουτε νεκρός. Τους κωδικους μπορώ να τους ξέρω μονο εγώ και τίποτε αλλο. Οσοι τα εμπιστευεστε καλα κάνετε, but not me.

2) Δεν κάνουν καλά. Χρησιμοποιώ κάρτες κοντά 20 χρόνια. Δεν ειχα ποτέ θέμα. Αλλοι χρήστες μπορεί να θέλουν εξτρα προστασία λόγω αμέλειας τους στην διαφύλαξη των στοιχείων. Οχι για μένα. Ακούγεται εγωιστικό... αλλά ετσι έχει. Κάτι τετοια κόλπα ακυρώνουν την ευκολία για την οποία δημιουργήθηκαν οι πιστωτικές και αν το θεωρήσουμε οτι αυτή η λογική ειναι σωστή... γιατι να μην πέρνουμε κάθε φορα πριν την συνναλαγή την τράπεζα και να μας περνάνε μινι-ανακριση στοιχείων? Γιατί να μην στέλνουμε φαξ με την ταυτοτητα μας και λοιπά δικαιολογητικά? Γιατί γιατι γιατί.... καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

Τα κάνουν αυτά στην Visa και μετά καίγονται γιατι κάποιος αλλος τους τρώει την δουλειά (βλέπε paypal) και τρέχουν να δούνε πως θα το αντιμετωπίσουν. (προσφατα επαιξε η ειδηση)

 

Είδες που δεν τα ξέρεις καλά; Υπάρχουν και offline password managers. Τους κωδικούς σου πως τους θυμάσαι δηλαδή; Σε χαρτάκι ή έχεις σε όλα τα sites τον ίδιο κωδικό;

Εσύ μπορείς να μην είχες θέμα τόσα χρόνια, ούτε κι εγώ, έχει τύχει σε άλλους όμως. Ακόμα κι εδώ μέσα έχει αναφερθεί από κάποια παιδιά ότι είχαν δει χρεώσεις που δεν έγιναν από αυτούς. Μιλάμε για μια υπόθεση δέκα δευτερολέπτων το να βάλεις έναν κωδικό επιπλέον για την ασφάλεια σου και το κάνεις θέμα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες. Τελος του μηνα θα παω Σουηδία και θα ηθελα να ρωτησω τι γινεται με τις καρτες κ τις χρεωσεις τι με συμφερει δηλ. Εχω πιστωτικη visa eurobank και την χρεωστικη της ταμιευτηριου δηλ. Ελεγα να μην ανταλλαξω ευρω ,αλλα να πληρωνω με τις καρτες. Λετε να συμφερει;
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Πιστωτική. Εγώ που είχα πάει Γκέτεμποργκ και Μάλμε μόνο πιστωτική. Στο 99% των περιπτώσεων(εκτός κάποιων φάσεων μάρκετ-περιπτέρων). Χρεωστική έχει άλλες χρεώσεις στις συναλλαγές. Γενικά και στην Αγγλία που πήγα τώρα για Χριστούγεννα πιστωτική είναι οκ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες. Τελος του μηνα θα παω Σουηδία και θα ηθελα να ρωτησω τι γινεται με τις καρτες κ τις χρεωσεις τι με συμφερει δηλ. Εχω πιστωτικη visa eurobank και την χρεωστικη της ταμιευτηριου δηλ. Ελεγα να μην ανταλλαξω ευρω ,αλλα να πληρωνω με τις καρτες. Λετε να συμφερει;

Εγώ θα έβγαζα τη revolut και θα φορτωνα αυτή για να κάνω τις αγορές, γιατί με την απλή πιστωτική ενδεχομένως να πληρώσεις έξοδα μετατροπής συναλλάγματος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...