Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Απλα να προσθεσω, για να μην μπερδευεται οτι μονο αγορες κανει τωρα. Αναληψεις δεν μπορει να κανει λογω capital control
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Αν κάθε μήνα κινείς κεφάλαιο ίσο με τον δανεισμό ΔΕΝ θα πληρώσεις απολύτως τίποτα!

 

Δηλαδή, τι εννοώ. Προγραμματίζεις κάποια έξοδα που από συνήθεια κάνεις με μετρητά (πχ 100€ καύσιμα και 100€ Super Market) να τα κάνεις με την κάρτα. Άρα βάζεις αυτά τα 200€ σαν πίστωση στην κάρτα σου, τον πρώτο μήνα, ή πριν περάσουν 30 μέρες.

 

Πας αγοράζεις το προϊόν που θες και η κάρτα έρχεται στα ίσα της. Μετα καταναλώνεις την πίστωσή σου, στα καύσιμα και στο S/M. Τέλος του μήνα βάζεις την δόση που εσύ ορίζεις και υπολογίζεις ότι το κεφάλαιο που πρέπει να κινηθει για να μη τοκιστουν τα χρήματα είναι τώρα 200€-(ποσό δόσης). Και ούτω καθεξής.

 

 

 

Σημείωση: Αυτό συμβαίνει ΜΟΝΟ όταν χρησιμοποιούμε την κάρτα για ΑΓΟΡΕΣ.

 

 

 

Ο τόκος που πληρώνουμε αν έχουμε ετήσιο επιτόκιο πχ 15% υπολογίζεται ως εξής: 0.15/12=0.0125 ΜΗΝΙΑΙΟ Επιτόκιο. Άρα 0.0125/30=0.00042 για ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΕΤΑ την έκδοση του λογαριασμού για το ποσό που ΔΕΝ έχουμε επιστρέψει μετά την έκδοση του λογαριασμού. Αυτό σημαίνει οτι τα χρήματα των ΑΓΟΡΩΝ τοκίζονται μετά από το πέρας της έκδοσης του λογαριασμού (άρα υπάρχει περίοδος χάριτος) ΕΝΩ των ΑΝΑΛΗΨΕΩΝ από την πιστωτική κάρτα τοκίζονται από την ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ που γίνεται η ανάληψη και άρα πληρώνουμε τόκο για κάθε μέρα που δεν τα επιστρέψαμε.

 

 

 

ΥΓ: Διορθώστε με και συγχωρεστε για οποιο λάθος. Απλά την τακτική με τις δόσεις την χρησιμοποιώ συνεχώς.

 

ωραιος, ευχαριστω για την ενημερωση :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Σε λιγες μερες θα λαβω ενα εμβασμα αξιας 130$ στον λογαριασμο μου (Πειραιως) που ειναι σε ευρω.Τι χρεωσεις θα υπαρξουν απο την τραπεζα μου για την μετατροπη εκτος απο τα 4 ευρω για το εισερχομενο εμβασμα;Ευχαριστω! :)
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σχεδόν βέβαιος, ότι η συνδρομή στο netflix ανήκει σε μια από τις επιτρεπτές κατηγορίες συναλλαγών που εξαιρούνται των cc όπως και η αγορά εφαρμογών για smartphones, web hosting κλπ. Συγκαταλέγεται σε αυτή την κατηγορία. Για αυτό περνάνε απροβλημάτιστα αυτές οι συναλλαγές.

Τα mcc κάτω από τα οποία ανήκει και το netflix είναι εδώ και μήνες ανοικτά. ..

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Τα mcc κάτω από τα οποία ανήκει και το netflix είναι εδώ και μήνες ανοικτά. ..
Τα mcc τι είναι?
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ.

Εκείνο που μου έκανε εντύπωση και δεν ξέρω το τι το πως και το γιατί,,είναι το εξής.

Προσπάθησα να φέρω κάποια supplements από την Αμερική,κάτι που κάνω εδώ και πολλά χρόνια,και διαπίστωσα ότι με την ίδια κάρτα,τα ίδια είδη,δεν είχα τα ίδια αποτελέσματα.Δηλαδή,η μεν μία συναλλαγή,πέρασε αμέσως,η άλλη όμως δεν μπορούσε να εκτελεστεί,είτε μέσω PayPal,είτε και μέσω της κάρτας.

Τι λέτε να συνέβη και πως θα μπορούσα να το ξεπεράσω;

Υπ' όψιν ότι δεν είναι η πρώτη φορά που φέρνω supplements από τα ίδια μαγαζιά,ακόμη και εν μέσω των capital controls.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ.

Εκείνο που μου έκανε εντύπωση και δεν ξέρω το τι το πως και το γιατί,,είναι το εξής.

Προσπάθησα να φέρω κάποια supplements από την Αμερική,κάτι που κάνω εδώ και πολλά χρόνια,και διαπίστωσα ότι με την ίδια κάρτα,τα ίδια είδη,δεν είχα τα ίδια αποτελέσματα.Δηλαδή,η μεν μία συναλλαγή,πέρασε αμέσως,η άλλη όμως δεν μπορούσε να εκτελεστεί,είτε μέσω PayPal,είτε και μέσω της κάρτας.

Τι λέτε να συνέβη και πως θα μπορούσα να το ξεπεράσω;

Υπ' όψιν ότι δεν είναι η πρώτη φορά που φέρνω supplements από τα ίδια μαγαζιά,ακόμη και εν μέσω των capital controls.

Οι ίδιες συναλλαγές που είχαν γίνει στο παρελθόν κανονικά -εν μέσω των capital controls- και τώρα δεν μπορούν να εγκριθούν με τις ίδιες κάρτες,μήπως αφορά μια τράπεζα συγκεκριμένα? Ρωτώ,διότι για εξυπηρέτηση τρίτου ατόμου αντιμετώπισα ακριβώς το ίδιο θέμα ,στο ίδιο είδος συναλλαγής και η συναλλαγή τελικά ολοκληρώθηκε με κάρτα άλλης τράπεζας..όταν σε προηγούμενο χρονικό διάστημα οι κάρτες άλλης τράπεζας δεν πέρναγαν..Τό έψαξα λίγο περαιτέρω και είδα ότι τα supplements τα έχουν περάσει πλέον σε κατηγορία προϊόντος : Τρόφιμα (?) προσπαθώ να εντοπίσω αν ανήκουν πλέον σε κατηγορία με τους περιορισμούς των cp ή αν αφορά τεχνικό πρόβλημα της τράπεζας.

Edited by xspy
Link to comment
Share on other sites

Στο web banking της alpha bank .. μολις παω σε εναν λογαριασμό τρεχούμενο . εκει στις περιγραφές μου εμφανίζει

 

Όριο Εμβασμάτων Εξωτερικού

EUR 32,00 Π

 

 

Έχω άλλους 3 λογαριασμούς ταμιευτηρίου και δεν αναφέρει κάτι τέτοιο. Μόνο σε αυτόν.

 

Τι μπορεί να είναι? Και πώς προέκυψαν τα 32?

 

Ο λογαριασμ΄ςο αν εχει σημασία έχει υπόλοιπο αρκετά παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Στο web banking της alpha bank .. μολις παω σε εναν λογαριασμό τρεχούμενο . εκει στις περιγραφές μου εμφανίζει

 

Όριο Εμβασμάτων Εξωτερικού

EUR 32,00 Π

 

 

Έχω άλλους 3 λογαριασμούς ταμιευτηρίου και δεν αναφέρει κάτι τέτοιο. Μόνο σε αυτόν.

 

Τι μπορεί να είναι? Και πώς προέκυψαν τα 32?

 

Ο λογαριασμ΄ςο αν εχει σημασία έχει υπόλοιπο αρκετά παραπάνω.

 

Μηπως ειχες καποιο εμβασμα απο το εξωτερικο ή επιστροφη πληρωμης αξιας 32€ ;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Τα mcc τι είναι?

 

mcc = merchant category code

Φιλικά,

 

Γιώργος Βαρδίκος

HyperHosting Web Hosting Services

http://www.hyperhosting.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να ανοίξω ενα τραπεζικό λογαριασμό, μπορώ η δεν γίνεται λόγω capital control;
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

αυτή η κατάσταση με την skrill είναι εκτός ορίων....

 

ουτε η εφαρμογή δουλεύει ούτε η ιστοσελίδα της....

 

μόλις φάω τα λίγα ευρώ που έχω θα την πετάξω, δεν αξίζει ....

 

η revolut είναι έτη φωτός μπροστά ....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Σε λιγες μερες θα λαβω ενα εμβασμα αξιας 130$ στον λογαριασμο μου (Πειραιως) που ειναι σε ευρω.Τι χρεωσεις θα υπαρξουν απο την τραπεζα μου για την μετατροπη εκτος απο τα 4 ευρω για το εισερχομενο εμβασμα;Ευχαριστω! :)
πιθανότατα όχι καθώς θα λάβεις δεν θα στηλείς.
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

πιθανότατα όχι καθώς θα λάβεις δεν θα στηλείς.

Ναι αλλα δεν ια εχει εξοδα μετατροπης απο $ σε Ευρω;Γιατι ο λογαριασμος σε ευρω ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα δεν ια εχει εξοδα μετατροπης απο $ σε Ευρω;Γιατι ο λογαριασμος σε ευρω ειναι.
Αυτά δεν τα πληρώνεις εσει καθώς θα λάβεις τα πληρώνει ο άλλος εσένα δεν σε νιαζουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό που ίσως σε χρεώσουν είναι η μετατροπή συναλλάγματος.

Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

αυτή η κατάσταση με την skrill είναι εκτός ορίων....

 

ουτε η εφαρμογή δουλεύει ούτε η ιστοσελίδα της....

 

μόλις φάω τα λίγα ευρώ που έχω θα την πετάξω, δεν αξίζει ....

 

η revolut είναι έτη φωτός μπροστά ....

 

Εμενα κανονικα κανει login παντως μεσω browser, το app δεν το χρησιμοποιω... Αλλα το αλλο που παρατηρησα ειναι ξηλωσανε την Alpha bank και βαλανε Πειραιως... και λογαριασμο στην Πειραιως δεν εχω και λογικα δεν μπορω να ανοιξω λογω Capital Control...

Εκτος και αν αλλαξε κατι και μπορουμε να ανοιξουμε καινουριο λογαριασμο ας μου πει καποιος...

:w00t: Στο χώρο αυτό υπήρχε Ο.Π.Χ που παραβαίνει την Εικόνα. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Εμενα κανονικα κανει login παντως μεσω browser, το app δεν το χρησιμοποιω... Αλλα το αλλο που παρατηρησα ειναι ξηλωσανε την Alpha bank και βαλανε Πειραιως... και λογαριασμο στην Πειραιως δεν εχω και λογικα δεν μπορω να ανοιξω λογω Capital Control...

Εκτος και αν αλλαξε κατι και μπορουμε να ανοιξουμε καινουριο λογαριασμο ας μου πει καποιος...

Νομίζω ότι πλέων μπορείς αλλά και πάλι θα έχεις Capital Control, νομίζω.
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να ανοίξω ενα τραπεζικό λογαριασμό, μπορώ η δεν γίνεται λόγω capital control;

 

Γενικά δεν γίνεται, εκτος από κάποιες περιπτώσεις π.χ στρατιώτης,φοιτητής,λογαριασμός μισθοδοσίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να ανοίξω ενα τραπεζικό λογαριασμό, μπορώ η δεν γίνεται λόγω capital control;

Κατ αρχήν δεν μπορείς

Υπάρχουν όμως εξαιρέσεις , αν είσαι φοιτητής , φαντάρος , επιδοτούμενος άνεργος του ΟΑΕΔ και μερικές ακόμα κατηγορίες τότε μπορείς να ανοίξεις με την προϋπόθεση ότι δεν έχεις άλλον λογαριασμό που να σε εξυπηρετεί.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα κανονικα κανει login παντως μεσω browser, το app δεν το χρησιμοποιω... Αλλα το αλλο που παρατηρησα ειναι ξηλωσανε την Alpha bank και βαλανε Πειραιως... και λογαριασμο στην Πειραιως δεν εχω και λογικα δεν μπορω να ανοιξω λογω Capital Control...

Εκτος και αν αλλαξε κατι και μπορουμε να ανοιξουμε καινουριο λογαριασμο ας μου πει καποιος...

Μπορείς να στείλεις λεφτά στον λογαριασμό με e-banking.. Δεν χρειάζεται να έχεις λογαριασμό στην Πειραιώς. Είναι ακόμα μεγάλη ευκολία ότι έχει λογαριασμό στην Ελλάδα..

Link to comment
Share on other sites

μεταξύ ελληνικών τραπεζών στέλνεις κανονικά λεφτά και οσα θέλεις, δεν υπάρχει κανένας περιορισμός.....

 

η μόνη διαφορά είναι οτι σου χρεώνει ενα ευρώ έξοδα....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

μεταξύ ελληνικών τραπεζών στέλνεις κανονικά λεφτά και οσα θέλεις, δεν υπάρχει κανένας περιορισμός.....

 

η μόνη διαφορά είναι οτι σου χρεώνει ενα ευρώ έξοδα....

Ποια η διαφορά δεν έχω καταλάβει αυτά στα χρέωνε πριν.
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαφορά δεν έχω καταλάβει αυτά στα χρέωνε πριν.

 

Η διαφορα ειναι οτι απο Πειραιως σε Πειραιως δεν χρεωνεσαι, ενω απο αλλη τραπεζα προς την Πειραιως χρεωνεσαι. Διατηρω επιφυλαξη αν ειναι μονο 1€ απο ολες τις τραπεζες

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

μεταξύ ελληνικών τραπεζών στέλνεις κανονικά λεφτά και οσα θέλεις, δεν υπάρχει κανένας περιορισμός.....

 

η μόνη διαφορά είναι οτι σου χρεώνει ενα ευρώ έξοδα....

 

Σωστα τα λες αλλα το θεμα ειναι οτι 2-3 ημερες να ολοκληρωθει η επεξεργασια του εμβασματος απο Alpha σε Πειραιως και αλλες 3-4 ημερες να τα επεξεργαστει η Skrill φτασαμε σχεδον τις 6-7 εργασιμες... ενω πρωτα απο Alpha σε Alpha σε 2-3 ημερες ηταν κομπλε...

Οσο αφορα τα εξοδα δεν ξερω εαν κανει 1 ευρω, θα το κοιταξω ... (εχω μεινει στις τιμες του γκισε που ειναι 3-4 ευρω )

:w00t: Στο χώρο αυτό υπήρχε Ο.Π.Χ που παραβαίνει την Εικόνα. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...