Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Ακριβώς,διότι εκεί που εμφανίζει την εικόνα υψηλότερου ποσού,αφορά το ποσό της δέσμευσης.Η ΕΤΕ παραμένει σταθερά να έχει τις χαμηλότερες χρεώσεις σ'αυτές τις συναλλαγές,σε σχέση με τις υπόλοιπες Τράπεζες.

 

Ακριβως κ εγω γι' αυτο το λογο την επελεξα στην προκειμενη. Ειχα ψαξει πολύ κ ειχα δοκιμασει διαφορα για πολυ καιρό μεχρι να καταληξω σε αυτη.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Αμα έχετε φίλο/συγγενη στο εξωτερικό που εμπιστεύεστε η λύση είναι transferwise

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το κολπο που ειναι? Οταν βγαζεις την virtual prepaid καρτα το αναφερει ρητα οτι το cvv θα το δεις μονο μια φορα και θα πρεπει να το σημειωσεις γιατι δεν υπαρχει η δυνατοτητα να το ξαναδεις για λογους ασφαλειας. Sorry κιολας, αλλα αν εσυ δεν εδωσες σημασια σε αυτο η τραπεζα σου φταιει?

 

Η τράπεζα μου φταίει στο ότι αναφέρει ρήτα, οτι μπορείς να την εκφορτίσεις εύκολα απο ebanking ενώ αυτό δεν γίνεται και πρέπει να τρέχει στο κατάστημα. Επίσης λέω οτι έπεσα στην φάκα, οπότε φταίω εγω!!

Link to comment
Share on other sites

Η τράπεζα μου φταίει στο ότι αναφέρει ρήτα, οτι μπορείς να την εκφορτίσεις εύκολα απο ebanking ενώ αυτό δεν γίνεται και πρέπει να τρέχει στο κατάστημα. Επίσης λέω οτι έπεσα στην φάκα, οπότε φταίω εγω!!

Η μεταφορα απο prepaid σε λογαριασμο δεν γινεται λογω capital controls. Υπο φυσιολογικες συνθηκες γινεται. Αυτο το θεμα το εχω και εγω στη eurobank, η καρτα ληγει σε 1 μηνα, εχω ποσο μεσα και δεν ξερω πως θα το κανω αναληψη. Μια λυση ειναι μεταφορα στο balance του paypal, αλλα δεν μπορει να γινεται συνεχεια αυτο με τις προμηθεις που κραταει το paypal δεν συμφερει ειδικα για μικρα ποσα. Αν βρεις λυση με την αναληψη απο prepaid ενημερωσε αν θες.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

παιδια εκτος απο banggood πιο αλλο καταστημα δεχεται απευθειας visa?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκτος απο banggood πιο αλλο καταστημα δεχεται απευθειας visa?

Για το vickmall εχω διαβασει αλλα δεν το εχω δοκιμασει ο ιδιος. Επισης σιγουρα μπορεις και στο dealextreme.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Για το vickmall εχω διαβασει αλλα δεν το εχω δοκιμασει ο ιδιος. Επισης σιγουρα μπορεις και στο dealextreme.

ok thanks !

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς χρησιμοποιεί ή ανοίξει λογαριασμό στο monese?

Καλό ερώτημα....

 

το σκέφτομαι και εγώ...

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς χρησιμοποιεί ή ανοίξει λογαριασμό στο monese?
Η βλακεία ειναι οτι παίζει μονο σε android και οχι σε Ios που έχω εγω... φαινεται καλή υπηρεσία κ σου δίνει κ debit card, εχει έδρα UK...
Link to comment
Share on other sites

Και πως την φορτωνεις αυτή?

Μπορούμε με τα cc να κάνουμε μεταφορά υπόλοιπου σε άλλη χώρα?

Σου δίνουν ένα IBAN (οχι ατομικό του λογαριασμού σου, αλλά της εταιρείας) και στέλνεις τα χρήματα με σχόλιο το ID ώστε να πιστωθούν στον ατομικό σου λογαριασμό. Εφόσον κάνεις verify το account, μπορείς νομίζω να μεταφέρεις όπου θέλεις τα χρήματα σου. Πάντως, στην ουσία δν έχει προσωπικό λογαριασμό τράπεζας, απλά μία σύμβαση μεταξύ εσένα και της εταιρείας. Από αποψη ασφάλειας, δν είναι κ η καλήτερη μέθοδος, ούτε τα χρήματα τοκίζονται. Βέβαια, το κόστος χρήσης της υπηρεσίας ειναι μικρό....
Link to comment
Share on other sites

Σου δίνουν ένα IBAN (οχι ατομικό του λογαριασμού σου, αλλά της εταιρείας) και στέλνεις τα χρήματα με σχόλιο το ID ώστε να πιστωθούν στον ατομικό σου λογαριασμό. Εφόσον κάνεις verify το account, μπορείς νομίζω να μεταφέρεις όπου θέλεις τα χρήματα σου. Πάντως, στην ουσία δν έχει προσωπικό λογαριασμό τράπεζας, απλά μία σύμβαση μεταξύ εσένα και της εταιρείας. Από αποψη ασφάλειας, δν είναι κ η καλήτερη μέθοδος, ούτε τα χρήματα τοκίζονται. Βέβαια, το κόστος χρήσης της υπηρεσίας ειναι μικρό....

Για αγορές από εξωτερικό μια χαρά ακούγεται(όσο έχουμε cc),αρκεί να έχει λογικές χρεώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Για αγορές από εξωτερικό μια χαρά ακούγεται(όσο έχουμε cc),αρκεί να έχει λογικές χρεώσεις!
Ναι είναι τέλειο... αλλά πρέπει να στείλεις έμβασμα στην Αγγλία

 

Οι τιμές ειναι https://www.monese.com/pricing

 

Δωρεάν υπηρεσίες

Opening Your Monese Account

Monthly Cost

5 Monese Credits each month

Realtime Transfers Within Monese

Your Monese Visa Debit Card

Debit Card Purchases

Replacement Card If Expired

ATM Pin Change or Balance Check

Paying In Via A Bank Transfer

Card Declined

Closing Account

 

Υπηρεσίες με χρέωση

Bank Transfer Abroad* £0.50 or 1 Credit 0.5%

Card Purchases Abroad* £0.50 or 1 Credit 0.5%

ATM Withdrawals Abroad* £0.50 or 1 Credit 0.5%

UK Fast Bank Transfers £0.50 or 1 Credit -ATM Withdrawals (UK) £0.50 or 1 Credit

Cash Deposits Via PayPoint £0.50 or 1 Credit

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι τέλειο... αλλά πρέπει να στείλεις έμβασμα στην Αγγλία

 

Οι τιμές ειναι https://www.monese.com/pricing

 

Δωρεάν υπηρεσίες

Opening Your Monese Account

Monthly Cost

5 Monese Credits each month

Realtime Transfers Within Monese

Your Monese Visa Debit Card

Debit Card Purchases

Replacement Card If Expired

ATM Pin Change or Balance Check

Paying In Via A Bank Transfer

Card Declined

Closing Account

 

Υπηρεσίες με χρέωση

Bank Transfer Abroad* £0.50 or 1 Credit 0.5%

Card Purchases Abroad* £0.50 or 1 Credit 0.5%

ATM Withdrawals Abroad* £0.50 or 1 Credit 0.5%

UK Fast Bank Transfers £0.50 or 1 Credit -ATM Withdrawals (UK) £0.50 or 1 Credit

Cash Deposits Via PayPoint £0.50 or 1 Credit

και πως θα τη φορτωσουμε με χρηματα απο τη στιγμη που απαγορευονται τα εμβασματα??

Link to comment
Share on other sites

Επιτρεπονται εμβασματα μεχρι 500 ευρω το μηνα

ναι μονο ομως μεσω καταστηματων.... οπου η χρεωση ειναι νομιζω 5 ευρω......

ενω μεσω ebanking 1 ευρω/.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Εγω νομιζω η καλητερη λυση ειναι η skrill.Ανοιγεις εναν λογαριασμο εκει κανεις μεταφορα στον τραπεζικο λογαριασμο που εχει στην alpha bank βγαζεις και την skrill prepaid και εισαι μια χαρα!Χρεωση για την μεταφορα η skrill δεν κραταει μονο αν τα κανεις απο αλλη τραπεζα εκτος της alpha οπου χρεωνεσαι 1 ευρω για εξοδα εμβασματος.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Εγω νομιζω η καλητερη λυση ειναι η skrill.Ανοιγεις εναν λογαριασμο εκει κανεις μεταφορα στον τραπεζικο λογαριασμο που εχει στην alpha bank βγαζεις και την skrill prepaid και εισαι μια χαρα!Χρεωση για την μεταφορα η skrill δεν κραταει μονο αν τα κανεις απο αλλη τραπεζα εκτος της alpha οπου χρεωνεσαι 1 ευρω για εξοδα εμβασματος.
Βέβαια, η pre-paid θέλει 10 ευρώ το χρόνο, δν ειναι δωρεάν. Η skrill mastercard, σε ποια χώρα εκδίδεται? αν σε περίπτωση βγαίνει από ελλάδα, υπόκειντα στα capital controls, αρα δώρο άδωρο!!!
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, η pre-paid θέλει 10 ευρώ το χρόνο, δν ειναι δωρεάν. Η skrill mastercard, σε ποια χώρα εκδίδεται? αν σε περίπτωση βγαίνει από ελλάδα, υπόκειντα στα capital controls, αρα δώρο άδωρο!!!

 

Έχω την εν λόγω κάρτα, είναι εκδόσεως Αγγλίας και η κατάθεση γινόταν έως τον Αύγουστο στην "Royal Bank of Scotland Athens" (κάπου στον Πειραιά) και από Σεπτέμβριο στην Alpha bank. Το valeur γίνεται εντός 2 εργάσιμων και δεν έχει χρέωση προμήθειας.

Φιλικά,

 

Γιώργος Βαρδίκος

HyperHosting Web Hosting Services

http://www.hyperhosting.gr

Link to comment
Share on other sites

απο λιγο παραπανω ψαξιμο που εκανα η monese δεν ειναι regulated απο financial conduct authority .πρωηn financial servises authority fsa,και το ολο σκηνικο να εχω προσβαση στα χρηματα μου μεσω τριτου με αποθαρυνει.

δεν ξερω πως μπορει να βγαζει καρτα visa ....

για παραδειγμα το skrill λεει οτι

:Η χρήση της Ιστοσελίδας υπόκειται στους Όρους και Προϋποθέσεις και στην Πολιτική Απορρήτου μας. Η «MasterCard» και το λογότυπο της MasterCard είναι σήματα κατατεθέντα της MasterCard International Incorporated. Η Κάρτα εκδίδεται από την Wirecard Card Solutions Ltd («WDCS») δυνάμει άδειας από την MasterCard International Inc. Η WDCS είναι εξουσιοδοτημένη από την Αρχή Χρηματοοικονομικής Συμπεριφοράς (Financial Conduct Authority) για την παροχή υπηρεσιών ηλεκτρονικού χρήματος στο πλαίσιο των Κανονισμών περί Ηλεκτρονικού Χρήματος του 2011 (αρ. 900051). Η Skrill Ltd. εξουσιοδοτείται από την Αρχή Χρηματοοικονομικών Υπηρεσιών (FCA) σύμφωνα με τους Κανονισμούς περί Ηλεκτρονικού Χρήματος 2011 για την έκδοση ηλεκτρονικού χρήματος, Αρ. Εγγραφής 900001.

 

Απο το site της monese :Your funds are indirectly covered by the Financial Services Compensation Scheme via our UK banking partners. In addition all Monese customer funds are stored in a ring-fenced, protected account. In the unlikely event Monese folds we cannot touch your funds and all of your money will be refunded to you. So with Monese there is no bankruptcy risk compared to a traditional bank scenario. Your money is always safe.

Edited by dalton114
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι είδα το skrill wallet μπορείς να του βάλεις λεφτά καιμε paysafe. Έκανα την παραγγελία την κάρτα της. Ξέρουμε πόσο και καιρό θα κάνει να έρθει?
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως 15-20 ημέρες.

Φιλικά,

 

Γιώργος Βαρδίκος

HyperHosting Web Hosting Services

http://www.hyperhosting.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...