Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Mια ερωτηση σχετικα με την Χρεωστικη της Εθνικης Mastercard.Χρειαζεται να ενεργοποιησω κατι αντιστοιχο οπως με τις χρεωστικες visa (Veriefied by visa) για να μπορω να κανω και Contactless πληρωμες χαμηλων ποσων?

Ειναι η πρωτη φορα που εχω καρτα Mastercard και δεν ξερω αν λειτουργουν και αυτες με τον ιδιο τροπο οπως οι visa.

 

Τηλέφωνο στο 181818 αν στο site http://www.nbg.gr δε γράφει αναλυτικά τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

μου ηρθε η νεα καρτα αναληψεων της πειραιως. πρεπει να παω στην τραπεζα να κανω καμια διαδικασια; (εκτος της ενεργοποιησης μεσω ατμ φυσικα...)
Link to comment
Share on other sites

Κατά 99% όχι.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

γιατι τις προαλλες που ειχα ρωτησει με ειπε η υπλληλος να παω με εκκαθαριστικο, λογαριασμο δεκο και καρτα ανεργεις...
Link to comment
Share on other sites

Θα καταργηθεί αυτόματα! Εμένα καταργήθηκε περίπου 3 μέρες μετά την ενεργοποίηση. Τώρα για την ενεργοποίηση, εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα! Έβαλα το ΡΙΝ και έγινε κατευθείαν! Μήπως δεν έχεις καταλάβει σωστά το ΡΙΝ σου, γιατί εγώ που την ενεργοποίησα μέσω i-bank μου ήρθε ένα χαρτί με νούμερα και έπρεπε να κάνω καποια διαδικασία για να μάθω το ΡΙΝ μου. Μήπως εκεί έκανες κάποιο λάθος?

 

Η διαδικασία είναι λίγο μπερδεμενη με τα νούμερα. Πήρες τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση να σου πουν ποιά 4 είναι τα σωστά? Ξαναπάρε και ρώτα. Αλλά να είσαι σιγουρος τι PIN θα βάλεις τελικά, γιατί στην 3η λανθασμένη προσπάθεια κλειδώνει.

 

Η παλιά κάρτα ακυρώνεται.

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις - από το μακρυνάρι με τους πολλούς αριθμούς διάλεξα τους 4 που μου ήρθαν μέσω SMS (έκανα τη διαδικασία μέσω iBank). Λογικά αν είχα βάλει λάθος το PIN θα έπαιρνα και το αντίστοιχο μήνυμα λάθους στο ATM (και θα μου ζητούσε να το ξαναβάλω).

 

Θα ξαναδοκιμάσω μέσα στο Σ/Κ να δω τι γίνεται και μετά πάω για εξυπηρέτηση πελατών...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

γιατι τις προαλλες που ειχα ρωτησει με ειπε η υπλληλος να παω με εκκαθαριστικο, λογαριασμο δεκο και καρτα ανεργεις...

Προφανώς στο είπε για να προσκομίσεις τα έγγραφα πιστοποίησης (Η γνωστή διαδικασία τα τελευταία χρόνια που υποχρεώνει τις τράπεζες με σχετική νομοθεσία)

 

Δοκίμασα σήμερα να ενεργοποιήσω σε ATM τη νέα χρεωστική της Εθνικής (Debit Mastercard) και πήρα ένα μήνυμα ότι το ΑΤΜ δεν μπορεί να με εξυπηρετήσει - αφού είχα βάλει το σωστό 4ψήφιο PIN. Το δοκίμασα και σε άλλο ΑΤΜ και πήρα πάλι το ίδιο μήνυμα. Ξέρει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό? Θα ξαναδοκιμάσω αργότερα, αλλά δυσκολεύομαι γιατί δεν έχω κοντά μου Εθνική και χάνω χρόνο.

 

Επίσης ξέρει κανείς τι γίνεται με την παλιά χρεωστική (Maestro) που είχα μέχρι τώρα και ισχύει μέχρι τον Ιούνη? Θα απενεργοποιηθεί αυτόματα μόλις καταφέρω να ενεργοποιήσω τη νέα ή θα ισχύουν και οι δύο παράλληλα?

Αιτήθηκες εσύ την Debit MasterCard και την παρέλαβες ήδη ή έγινε απο την τράπεζα η μετάπτωση/αντικατάσταση της EΘΝΟCASH PLUS που έληγε στην περίπτωση σου σε 3 μήνες?

Link to comment
Share on other sites

Αιτήθηκες εσύ την Debit MasterCard και την παρέλαβες ήδη ή έγινε απο την τράπεζα η μετάπτωση/αντικατάσταση της EΘΝΟCASH PLUS που έληγε στην περίπτωση σου σε 3 μήνες?

 

Το πρώτο - η Εθνοcash Plus που είχα έληγε τον Ιούλιο, αλλά είπα να δοκιμάσω τη νέα χρεωστική λίγο νωρίτερα. Έκανα την αίτηση μέσω iBank, η κάρτα ήρθε σε μια εβδομάδα περίπου, μαζί με το πρώτο κομμάτι για την ενεργοποίησή της.

 

Τελικά κατάφερα να την ενεργοποιήσω χθες, σε άλλο ΑΤΜ, αφού στο μεταξύ την είχα συνδέσει με έναν λογαριασμό, οπότε υποθέτω ότι αυτός ήταν ο λόγος που δεν μπορούσα να την ενεργοποιήσω την Παρασκευή. Σε κάθε περίπτωση θα τη δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία. :)

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

@lord1982, έχεις alert λογιστικού υπολοίπου / λογαριασμού.

Αυτό που χρειάζεσαι εσύ είναι alert χρεωστικής κάρτας.

Θα πρότεινα να ανοίξεις ένα winbank, απ' όπου μπορείς να διαχειριστείς όποτε και όπως θες τα alerts σου.

Απαπαπα, αυτά είναι του σατανά, νέα τάξη πραγμάτων κλπ.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω : Ισχύει και για Μαρινόπουλο?

 

ναι Βασιλη

https://www.epistrofi-eurobank.gr/epistrofh/easteroffer.aspx

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! ειμαι φοιτητης και θελω μια πιστωτικη για να αγοραζω με δοσεις... εκανα μεσω του site της eurobank αιτηση αλλα δυστηχως μου το απερριψε.... δεν εχω εισοδημα... υπαρχει καποια πστωτικη που να τη δινουν ευκολα? οπως απο καποιο supermarket?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! ειμαι φοιτητης και θελω μια πιστωτικη για να αγοραζω με δοσεις... εκανα μεσω του site της eurobank αιτηση αλλα δυστηχως μου το απερριψε.... δεν εχω εισοδημα... υπαρχει καποια πστωτικη που να τη δινουν ευκολα? οπως απο καποιο supermarket?

Μπορείς να καλέσεις και στην εξυπηρέτηση πελατών για περαιτέρω πληροφορίες,δες και την

Πιστωτική Κάρτα για φοιτητές - University Visa απο Τράπεζα Πειραιώς

Edited by xspy
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ! θα περασω αυριο απο την πειραιως να ενημερωθω!

να ρωτησω και κατι αλλο για οποιον γνωρiζει.... ειχα βγαλει πριν 2 χρονια απο citibank την affinity ημουν ενταξει στις πληρωμες μου και δεν ειχα ποτε ξεφυγει... απλα μπηκα στρατο και δεν ειχα πληρωσει για 3 μηνες και μου την εκοψαν,,, πλεον την εχω ξεχρεωσει απλα υπαρχει περιπτωση να μου την ενεργοποησουν ξανα?

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ! θα περασω αυριο απο την πειραιως να ενημερωθω!

να ρωτησω και κατι αλλο για οποιον γνωρiζει.... ειχα βγαλει πριν 2 χρονια απο citibank την affinity ημουν ενταξει στις πληρωμες μου και δεν ειχα ποτε ξεφυγει... απλα μπηκα στρατο και δεν ειχα πληρωσει για 3 μηνες και μου την εκοψαν,,, πλεον την εχω ξεχρεωσει απλα υπαρχει περιπτωση να μου την ενεργοποησουν ξανα?

 

Δε ξέρω κατα πόσο υπάρχει citibank τώρα πιά. Αλλά όταν κάνεις αίτηση ξανά, το αίτημα εξετάζεται με τις παρούσες συνθήκες. Γενικά η κάρτα θεωρείται δάνειο και δε δίνουν εύκολα, σήμερα, χωρίς εισόδημα. Οι φοιτητικές είναι ιδιαίτερη περίπτωση, οπότε ψάξτο!!! Κάτι θα βρείς.

Link to comment
Share on other sites

Πλεον η Citibank εχει πουλησει τη λιανικη στην Alpha.

 

Η φοιτητικη της Eurobank εχει ουσιαστικα καταργηθει και το ρωτησα σε δυο υποκαταστηματα για επιβεβαιωση

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται μια κάρτα αναλήψεων, που λειτουργεί ως χρεωστική, δηλαδή ΑΝ έχεις λεφτά να γίνει πληρωμή, θα σε εξυπηρετήσει. Οι καινούργιες της Εθνικής δουλεύουν έτσι.
Link to comment
Share on other sites

Πλεον η Citibank εχει πουλησει τη λιανικη στην Alpha.

 

Η φοιτητικη της Eurobank εχει ουσιαστικα καταργηθει και το ρωτησα σε δυο υποκαταστηματα για επιβεβαιωση

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και απο τη στιγμή που στην ιστοσελίδα υπάρχει και παραμένει ως διαθέσιμο προιον, μπορείς να προβείς σε περαιτέρω διερεύνηση.

Edited by xspy
Link to comment
Share on other sites

περασα σημερα απο την Πειραιως και μου ειπαν οτι ειμαι στον Τειρεσια!!!! δεν εχω παρει κανενα δανειο οποτε ειναι απο την πιστωτικη που σας ειπα πριν... το θεμα ειναι οτι εχει εξοφληθει πληρως! αν ειναι δυνατον για 950 ευρω χρεος!!!! γιατι ειμαι ακομη στον Τειρεσια?? ποτε θα βγω? Edited by akis8607
Link to comment
Share on other sites

περασα σημερα απο την Πειραιως και μου ειπαν οτι ειμαι στον Τειρεσια!!!! δεν εχω παρει κανενα δανειο οποτε ειναι απο την πιστωτικη που σας ειπα πριν... το θεμα ειναι οτι εχει εξοφληθει πληρως! αν ειναι δυνατον για 950 ευρω χρεος!!!! γιατι ειμαι ακομη στον Τειρεσια?? ποτε θα βγω?

 

Επιβεβαίωσες την υποψία μου,σύμφωνα με την σχετική αναφορά σου παραπάνω.Θα πας στα γραφεία εξυπηρέτησης κοινού της Τειρεσίας ,αν δεν είσαι Αθήνα, νομίζω μπορείς να αιτηθείς και τηλεφωνικά ή σε κάθε περίπτωση θα μπορούν να σου στείλουν το αποτέλεσμα,Θα αναφέρεις ότι απορρίφθηκε αίτημα πιστωτικής απο τράπεζα και δεν έχεις καμιά οφειλή (Με αυτό τον τρόπο να το αναφέρεις διότι είναι πιθανόν να αφορά και συνωνυμιά).Ζητάς βεβαίωση μη οφειλής.Εφόσον εκδοθεί,θα καταθέσεις την βεβαίωση στο κατάστημα και θα ζητήσεις επανεξέταση του αιτήματος.

Edited by xspy
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαίωσες την υποψία μου,σύμφωνα με την σχετική αναφορά σου παραπάνω.Θα πας στα γραφεία εξυπηρέτησης κοινού της Τειρεσίας ,αν δεν είσαι Αθήνα, νομίζω μπορείς να αιτηθείς και τηλεφωνικά ή σε κάθε περίπτωση θα μπορούν να σου στείλουν το αποτέλεσμα,Θα αναφέρεις ότι απορρίφθηκε αίτημα πιστωτικής απο τράπεζα και δεν έχεις καμιά οφειλή (Με αυτό τον τρόπο να το αναφέρεις διότι είναι πιθανόν να αφορά και συνωνυμιά).Ζητάς βεβαίωση μη οφειλής.Εφόσον εκδοθεί,θα καταθέσεις την βεβαίωση στο κατάστημα και θα ζητήσεις επανεξέταση του αιτήματος.

σε ευχαριστω πολυ!!! πανως αν ειναι δυνατν για τοσο μικρη οφειλη!!!!! και για καθυστερηση 3 μηνων μετα εξοφληθηκε ολο το ποσο.... ελεος!!!

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν υπαρχει οριο πανω απο το οποιο εισαι οφειλετης. ολο αυτο θα μπορουσες να το ειχες αποφυγει αν πληρωνες εστω την ελαχιστη καταβολη της συνολικης μηνιαιας οφειλης. γενικα εχουν σφιξει πολυ τα πραγματα
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ!!! πανως αν ειναι δυνατν για τοσο μικρη οφειλη!!!!! και για καθυστερηση 3 μηνων μετα εξοφληθηκε ολο το ποσο.... ελεος!!!

 

Οι τρείς μήνες είναι το κρίσιμο όριο για όλες τις ωφειλές. Είναι λίγο χαζό ίσως, αλλά στον Τειρεσία μπορεί να είσαι και απο λαδιές άλλων...

Link to comment
Share on other sites

Οι τρείς μήνες είναι το κρίσιμο όριο για όλες τις ωφειλές. Είναι λίγο χαζό ίσως, αλλά στον Τειρεσία μπορεί να είσαι και απο λαδιές άλλων...

 

μπορω να ενημερωθω καπω αν ειναι απο λαδιες αλλων οπω λες?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...