Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Εγώ πάντως θεωρώ πως η Alpha Bank έχει το καλύτερο πρόγραμμα επιβράβευσης, γιατί κερδίζεις από παντού και ύστερα εξαργυρώνεις τους πόντους σου όπως εσύ θέλεις...
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απάτη, αλλά σίγουρα υπάρχουν κάρτες με καλύτερα bonus επιβράβευσης.

 

θες να γινεις ποιο συγκεκριμενος?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι αν κάποιος έχει COSMOTE τον συμφέρει η COSMOTE MasterCard της Eurobank. 2,7% επιστροφή στον λογαριασμό (μαζί με ΦΠΑ κλπ) και επιπλέον επιστροφή σε κάποιες επιχειρήσεις, όπως ΕΚΟ ή ΕΛΙΝ για βενζίνη.

Για αγορές σε supermarket η καλύτερη κάρτα είναι η dynamic της Alpha. 3% επιστροφή για αγορές από supermarket.

Είχα για χρόνια κάρτες bonus, αλλά θεωρώ ότι αυτες οι κάρτες έχουν καλύτερες επιστροφές.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι η OTE Mastercard με έχει σώσει.

 

Δεν έχω Cosmote και λαμβάνω μόνο 2% έκπτωση, αλλά και πάλι η μείωση στον λογαριασμό του ΟΤΕ ήταν θεαματική.

 

Σε συνδυασμό με το πρόγραμμα επιστροφή έχω γλυτώσει αρκετά χρήματα.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάπου συγκεντρωτικά όλες οι bonus κάρτες ώστε να δούμε και να συγκρίνουμε τι ακριβώς μας συμφέρει η πρέπει να τις ψάχνουμε μια μια ανά τράπεζα?!
me > you
Link to comment
Share on other sites

Με ote cosmote 3% επιστροφή, επισης 3% στη βενζίνη μέσω Eko elin aegean, και το καινούριο μείωση 20% στην cosmote λόγο ΟΤΕ πλέον δε κάθομαι κάθε χρόνο να κανω ψευτοφορητοτητες για να παρω καλύτερη προφορά η να αλλαΩ παρόχους κάθε λίγο και λιγάκι..
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάπου συγκεντρωτικά όλες οι bonus κάρτες ώστε να δούμε και να συγκρίνουμε τι ακριβώς μας συμφέρει η πρέπει να τις ψάχνουμε μια μια ανά τράπεζα?!

 

http://www.tsig.gr/lang-el/credit-card-bonus

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι αν κάποιος έχει COSMOTE τον συμφέρει η COSMOTE MasterCard της Eurobank. 2,7% επιστροφή στον λογαριασμό (μαζί με ΦΠΑ κλπ) και επιπλέον επιστροφή σε κάποιες επιχειρήσεις, όπως ΕΚΟ ή ΕΛΙΝ για βενζίνη.

Για αγορές σε supermarket η καλύτερη κάρτα είναι η dynamic της Alpha. 3% επιστροφή για αγορές από supermarket.

Είχα για χρόνια κάρτες bonus, αλλά θεωρώ ότι αυτες οι κάρτες έχουν καλύτερες επιστροφές.

 

Έχω την Dynamic και νομίζω πως είναι η καλύτερη επιλογή για να κερδίζεις κάποιο bonus. Το μόνο αρνητικό της είναι πως δεν την υποστηρίζουν όλα τα καταστήματα. Πχ δεν την δέχονται στα lidl..

Link to comment
Share on other sites

Έχω την Dynamic και νομίζω πως είναι η καλύτερη επιλογή για να κερδίζεις κάποιο bonus. Το μόνο αρνητικό της είναι πως δεν την υποστηρίζουν όλα τα καταστήματα. Πχ δεν την δέχονται στα lidl..

 

Όντως. Και στα mymarket δεν την δέχονται. Πιστεύω ότι είναι καλύτερα να τη χρησιμοποιείς παράλληλα με κάποια άλλη κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρέλαβα την bonus amex της alpha....ήδη τα λεφτά της συνδρομής τα πήρα πίσω από το πρώτο φουλαρισμα σε βενζινάδικο...
Link to comment
Share on other sites

η bonus amex συμφερει πολυ γιατι σου δινει 2χ ποντους σε σχεση με τις υπολοιπες bonus.μερικες φορες εχει εκπτωση -20% με εξαργυρωση στον βασιλοπουλο.
Link to comment
Share on other sites

Μόνο η Bonus Premium , και η Vodafone Amex δίνουν διπλούς πόντους.

Οι άλλες Amex δίνουν 50% παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να μπω στο winbank for cards του web banking της Πειραιώς χωρίς να έχω username και password; Βάζω τα στοιχεία της χρεωστικής και μου λέει ότι ο αριθμός δεν είναι σωστός.
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να μπω στο winbank for cards του web banking της Πειραιώς χωρίς να έχω username και password; Βάζω τα στοιχεία της χρεωστικής και μου λέει ότι ο αριθμός δεν είναι σωστός.

 

Δεν γίνεται , είναι μόνο για πιστωτικές.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο η Bonus Premium , και η Vodafone Amex δίνουν διπλούς πόντους.

Οι άλλες Amex δίνουν 50% παραπάνω

 

εννοουσα την premium.παλαιοτερα μπορουσες να παρεις bonus και απο μεταφορα υπολοιπο αλλης πιστωτικης.με το καλημερα 2 εισιτηρια με επιστροφη εσωτερικου εβγαλα.πλεον εχουν σταματησει τις μεταφορες υπολοιπου στην appha.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται , είναι μόνο για πιστωτικές.

 

και μόνο για πιστωτικές έκδοσης Πειραιώς...Γνωστός μου έχει πιστωτική απο ΑΤΕ bank και ενώ όταν έγινε η ενοποίηση,εμφανιζόταν κανονικά η κάρτα του στο winbank for cards,με πλήρη ανάλυση σε όλα τα στοιχεία,statements κλπ & μετά απο μερικούς μήνες στην προσπάθεια εισόδου εμφανίζει μήνυμα 'Οι κωδικοί απενεργοποιήθηκαν για λόγους ασφαλείας,καλεστε εξυπηρέτηση για την ενεργοποίηση τους & στην εξυπηρέτηση απαντούν ότι είναι πλέον μόνο για κάρτες της Πειραιώς..

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση. έληξε η προηγ.visa, ήρθε η καινούργια, με ίδιο αριθμό, αλλά διαφορετική ημερ/νία λήξης (εννοείται) και cvv.

Την προηγούμενη την είχα verified by VISA.

Τώρα, πως το κάνουμε update , ώστε να κάνουμε και αυτήν?

Link to comment
Share on other sites

Όταν παρέλαβα τη δική μου καινούρια κάρτα, δε χρειάστηκε να αλλάξω κάτι σχετικά με το verified by visa.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις αγορά με δόσεις το συνολικό ποσό αφαιρείται ολόκληρο από το διαθέσιμο υπόλοιπο;

Να το εξηγήσω κιόλας.Έχω πιστωτικό όριο 800 ευρώ.Είχα κάνει μια συναλλαγή στα 25.26.Άρα 774,74.

Επέλεξα την αποχρέωσα του λογαριασμού μου στη forthnet 334.89 ευρώ σε 8 άτοκες δόσεις αλλά το διαθέσιμο υπόλοιπο μου είναι 599,85 αντί 439,85.Έχει γίνει κάποιο λάθος ή απλά δεν χρεώνεται όλο το ποσό των δόσεων;

fixed.Μίλησα με την υποστήριξη πελατών και έμαθα ότι ενώ χρεώνεται όλο το ποσό των δόσεων για κάποιο λόγο το σύστημα αφαιρεί ένα ποσοστιαίο μέρος αυτού από το διαθέσιμο υπόλοιπο.

Edited by riki
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη προσοχή πλέον στην χρήση χρεωστικών και πιστωτικών καρτών, μιας και πλέον οι τράπεζες στέλνουν στην εφορία όλες τις συναλλαγές των πελατών τους που γίνονται με κάρτες. Και εξηγούμαι : δεν μπορείς να εμφανίσεις συναλλαγές Χ ύψους ενώ δηλώνεις στην εφορία Χ - 100. Δεν μπορείς να δηλώνεις μηδενικά εισοδήματα και να χρησιμοποιείς την κάρτα σου, ακόμα και την χρεωστική, για να αγοράσεις προιοντα απο το σουπερ μαρκετ, να πληρωσεις λογαριασμους οτε,δεη,ευδαπ,κτλ,κτλ για να κερδίσεις κάποια μπόνους (βλ.μπονους alpha, ote mastercard κτλ)....υπάρχει ο μελλοντικός κίνδυνος να σε καλέσει η εφορία και να μην μπορείς να αποδείξεις που βρήκες τα χρήματα ακόμα και αν αυτά τα χρήματα στα έχει δώσει ο πατέρας σου ή κάποιος φίλος σου. Επομένως αγορές με κάρτες μόνο για αγορά αγαθών και υπηρεσιών για προσωπική μας χρήση και μόνο μέχρι το ύψος του δηλωθέντος εισοδήματός σας.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μπορείς , αν καλύπτεσε από τις καταθέσεις σου.( οι οποίες πρέπει να μειώνονται )
Link to comment
Share on other sites

Τις καταθέσεις σου εφόσον μπορείς να τις δικαιολογήσεις και εφόσον μειώνεται ο λογαριασμός όπως είπες. Τι γίνεται όμως στις περιπτωσεις που ο λογαριασμός δεν μειώνεται, εισοδήματα δεν δηλώνεις και αγορές με κάρτες κάνεις ??? Άντε να αποδείξεις ότι εξυπηρετούσες φίλους με δικά τους χρήματα. Δεν μιλάμε τώρα για μικροποσά αλλά για περιπτώσεις που βγάζουν μάτι.
Link to comment
Share on other sites

αυτη την απορια την ειχα και εγω με τα νεα δεδομενα. να φερω ενα δικο μου παραδειγμα....εγω εργαζομαι.ο αδελφος μου πριν ενα χρονο εμεινε ανεργος.ειχε καποια χρηματα στην ακρη και μαζι με τα δικα μου τα κλεισαμε σε προθεσμιακα.ειμαιστε και οι 2 συνδικαιουχοι στον λογαριασμο με εμενα πρωτο ονομα.

μετα πηγε και ανοιξε στην ιδια τραπεζα ενα νεο,δικο του λογαριασμο με 2000 ευρω που αφησε εξω απο τον προθεσμιακο για να μπορει να αγοραζει καποια προσωπικα πραγματα ,εβγαλε και μια χρεωστικη για να κανει τις αγορες του εδω και απο το εξωτερικο.η δηλωση του ειναι μηδενικη σαν ανεργος οπως ειναι φυσικο .αν δουνε οτι χρησιμοποιει την χρεωστικη του καρτα για να κανει αγορες,υπαρχει προβλημα? επισης αν καθε χρονο βγαζει τους τοκους απο τον προθεσμιακο και τους βαζει στον δικο του ονομαστικο δλδ. αυξανει η' συντηρει το ποσο του δευτερου δικου του ονομαστικου καταθετικου του λογαριασμου και ξανακανει αγορες,υπαρχει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω σταματησα να κανω αγορες για φιλους,γνωστος κτλ.Γιατι αν πχ εγω κανω αγορες 1000€ και εχω και πεντε φιλους απο 1000 τοτε παμε στα 6000.Με εισοδημα κατα μεσο ορο 7-8 χιλιαδες αντε μετα να τους πεις οτι εδωσες 6000 σε αγορες..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...