Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Κάρτες ΑΒ Plus ΜasterCard

Τη νέα σειρά καρτών ΑΒ Plus MasterCard παρουσίασαν η Τράπεζα Πειραιώς και η ΑΒ Βασιλόπουλος, προσφέροντας πρόγραμμα επιβράβευσης άμεσα συνδεδεμένο με το γνωστό κ πρόγραμμα πιστότητας ΑΒ Plus της Βασιλόπουλος.

Οι κάρτες ΑΒ Plus MasterCard έχουν τεχνολογία contactless (ανέπαφων συναλλαγών) και διατίθενται σε τρία προϊόντα: χρεωστική, πιστωτική και προπληρωμένη.

Όπως αναφέρεται στη σχετική ανακοίνωση, οι κάτοχοι χρησιμοποιώντας τις ΑΒ Plus MasterCard κερδίζουν επιπλέον πόντους ΑΒ Plus από όλες τις αγορές σε επιχειρήσεις με το σήμα της MasterCard στην Ελλάδα και το εξωτερικό και διπλάσιους πόντους στα ΑΒ Βασιλόπουλος.

Οι πόντοι που συγκεντρώνονται με τις νέες κάρτες προστίθενται στους πόντους που συλλέγονται με την κάρτα ΑΒ Plus και οι κάτοχοι κερδίζουν περισσότερες Επιταγές Έκπτωσης ΑΒ Plus αξίας 6 ευρώ από τα ΑΒ Βασιλόπουλος, σε μικρότερο χρονικό διάστημα.

http://www.piraeusbank.gr/el/Idiotes/Kartes/ab-vasilopoulos

Link to comment
Share on other sites

Κάρτες ΑΒ Plus ΜasterCard

Τη νέα σειρά καρτών ΑΒ Plus MasterCard παρουσίασαν η Τράπεζα Πειραιώς και η ΑΒ Βασιλόπουλος, προσφέροντας πρόγραμμα επιβράβευσης άμεσα συνδεδεμένο με το γνωστό κ πρόγραμμα πιστότητας ΑΒ Plus της Βασιλόπουλος.

Οι κάρτες ΑΒ Plus MasterCard έχουν τεχνολογία contactless (ανέπαφων συναλλαγών) και διατίθενται σε τρία προϊόντα: χρεωστική, πιστωτική και προπληρωμένη.

Όπως αναφέρεται στη σχετική ανακοίνωση, οι κάτοχοι χρησιμοποιώντας τις ΑΒ Plus MasterCard κερδίζουν επιπλέον πόντους ΑΒ Plus από όλες τις αγορές σε επιχειρήσεις με το σήμα της MasterCard στην Ελλάδα και το εξωτερικό και διπλάσιους πόντους στα ΑΒ Βασιλόπουλος.

Οι πόντοι που συγκεντρώνονται με τις νέες κάρτες προστίθενται στους πόντους που συλλέγονται με την κάρτα ΑΒ Plus και οι κάτοχοι κερδίζουν περισσότερες Επιταγές Έκπτωσης ΑΒ Plus αξίας 6 ευρώ από τα ΑΒ Βασιλόπουλος, σε μικρότερο χρονικό διάστημα.

http://www.piraeusbank.gr/el/Idiotes/Kartes/ab-vasilopoulos

 

Περίμενα περισσότερα... Θα συνεχίσω με την alpha dynamic..

Link to comment
Share on other sites

παιδια πηρα σημερα την χρεωστικη visa electron απο ταμιευτηριο. αυτη την δεχονται σε paypal και σε online καταστηματα? ενω την ενεργοποιησα μεσω τηλεφωνου αλλα και στο atm δεν με αφηνει να αλλαξω pin λεει οτι δεν ειναι ενεργη η καρτα μηπως θελει μια εργασιμη?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

παιδια πηρα σημερα την χρεωστικη visa electron απο ταμιευτηριο. αυτη την δεχονται σε paypal και σε online καταστηματα? ενω την ενεργοποιησα μεσω τηλεφωνου αλλα και στο atm δεν με αφηνει να αλλαξω pin λεει οτι δεν ειναι ενεργη η καρτα μηπως θελει μια εργασιμη?

 

Αρκετά πιθανό δείχνει να είναι ότι χρειάζεται (εως) 1 εργάσιμη μέρα για την ενεργοποίηση.

11 εως 14/04 θα γίνει (μερική?) ενοποίηση στα συστήματα της Eurobank.Πάρε καλύτερα ένα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών,ώστε να έχεις μια 'συνολική' εικόνα για να μην πάρεις λάθος απάντηση αυτή τη στιγμή (πχ Οι χρεωστικές της postbank δεν είναι δεκτές σε συναλλαγές μέσω internet & μετά την ενοποίηση να είναι,αν και νομίζω ότι λειτουργούν κανονικά)

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ την εφαρμογή τοκεν για android στον λογαριασμο μου στην Αλφα.Μετά το τελευταίο update όμως άλλαξε το credential number.Έκανα αίτηση για σύνδεση με το νέο αλλά μου ζητάει να χρεωθώ 8Ε.Είναι λογικό αυτό??

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ την εφαρμογή τοκεν για android στον λογαριασμο μου στην Αλφα.Μετά το τελευταίο update όμως άλλαξε το credential number.Έκανα αίτηση για σύνδεση με το νέο αλλά μου ζητάει να χρεωθώ 8Ε.Είναι λογικό αυτό??

 

δεν θα χρεωθεις. ας το λεει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ την εφαρμογή τοκεν για android στον λογαριασμο μου στην Αλφα.Μετά το τελευταίο update όμως άλλαξε το credential number.Έκανα αίτηση για σύνδεση με το νέο αλλά μου ζητάει να χρεωθώ 8Ε.Είναι λογικό αυτό??

Μόλις συνειδητοποίησα ότι έγινε και σε μένα το ίδιο. Μίλησα με τον εκρπόσωπο στην τράπεζα και μου είπε να κάνω κατάργηση της συσκευής και μετά πάλι ενεργοποίηση της υπηρεσίας και ότι δεν θα υπάρξει χρέωση. Δεν πιστεύω σε κάθε αναμάθμιση της εφαρμογής να γίνεται το ίδιο...

Link to comment
Share on other sites

τελευταια μας ηρθαν απο την alpha 2 καρτες bonus (visa και mastercard) χωρις να κανουμε αιτηση.εχει συμβει σε κανενα αλλο κατι τετοιο?ξεκινησανε παλι να μοιραζουν καρτες?
Link to comment
Share on other sites

τελευταια μας ηρθαν απο την alpha 2 καρτες bonus (visa και mastercard) χωρις να κανουμε αιτηση.εχει συμβει σε κανενα αλλο κατι τετοιο?ξεκινησανε παλι να μοιραζουν καρτες?

Αφού μπήκαμε στις αγορές :p

Link to comment
Share on other sites

δεν θα χρεωθεις. ας το λεει.

 

Μόλις συνειδητοποίησα ότι έγινε και σε μένα το ίδιο. Μίλησα με τον εκρπόσωπο στην τράπεζα και μου είπε να κάνω κατάργηση της συσκευής και μετά πάλι ενεργοποίηση της υπηρεσίας και ότι δεν θα υπάρξει χρέωση. Δεν πιστεύω σε κάθε αναμάθμιση της εφαρμογής να γίνεται το ίδιο...

 

Σωστά σήμερα μίλησα με εκπρόσωπο και εγώ.Είναι έτσι όπως τα λέει ο συμφορουμίτης achillesgk :)

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

τελευταια μας ηρθαν απο την alpha 2 καρτες bonus (visa και mastercard) χωρις να κανουμε αιτηση.εχει συμβει σε κανενα αλλο κατι τετοιο?ξεκινησανε παλι να μοιραζουν καρτες?

 

Μήπως είχατε απο παλία πιστωτικές απο την πρώην Εμπορική?

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτες του ΤΤ συνεχίζουν να λειτουργούν για ηλεκτρονικές αγορές μετά τη λειτουργική ένωση με τη Eurobank;
Link to comment
Share on other sites

Η κάρτες του ΤΤ συνεχίζουν να λειτουργούν για ηλεκτρονικές αγορές μετά τη λειτουργική ένωση με τη Eurobank;

 

Όπως δείχνουν όλες οι πληροφορίες,με τα σημερινά δεδομένα ναί. Τουλάχιστον για την ώρα (διότι αναφέρουν τα sites αυτη τη στιγμή γίνετε η κύρια ενοποίηση και η πλήρη ενοποίηση θα ολοκληρωθεί τον Μάιο,αν και με την πολιτική που δείχνει να ακολουθεί σήμερα η Eurobank,θα συνεχίσουν να λειτουργούν κανονικά)

Link to comment
Share on other sites

πηγα να κανω αγορα με προπληρωμενη eurobank και δεν με αφηνει. Χτες εκανα κανονικα. Παιζουν ρολο οι σημερινες εργασιες ενοποιησης ή δεν εχει σχεση?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πηγα να κανω αγορα με προπληρωμενη eurobank και δεν με αφηνει. Χτες εκανα κανονικα. Παιζουν ρολο οι σημερινες εργασιες ενοποιησης ή δεν εχει σχεση?

 

Εαν η προπληρωμένη έχει διαθέσιμο υπόλοιπο,καταχωρήθηκαν όλα τα στοιχεία σωστά και δεν είναι εφικτή η συναλλαγή,σίγουρα έχει να κάνει με την ενοποίηση,αν και δεν αναφέρει κάτι σχετικό η ιστοσελίδα (εκτός απο το ότι δεν λειτουργουν σήμερα οι χρεωστικές του Νέου Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου ,η ιστοσελίδα του και το e-banking της Eurobank)

Link to comment
Share on other sites

Εαν η προπληρωμένη έχει διαθέσιμο υπόλοιπο,καταχωρήθηκαν όλα τα στοιχεία σωστά και δεν είναι εφικτή η συναλλαγή,σίγουρα έχει να κάνει με την ενοποίηση,αν και δεν αναφέρει κάτι σχετικό η ιστοσελίδα (εκτός απο το ότι δεν λειτουργουν σήμερα οι χρεωστικές του Νέου Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου ,η ιστοσελίδα του και το e-banking της Eurobank)

 

εχει υπολοιπο κανονικα. Χτες βεβαια χρειαστηκε να προσπαθησω 3-4 φορες μεχρι να δεχτει την συναλλαγη. Σημερα δεν με αφηνει ομως.

Οντως στο site δε λεει οτι δεν θα μπορεις να κανεις αγορες κτλπ αλλα δε νομιζω να υπαρχει αλλο θεμα με τη καρτα. θα δειξει αυριο οταν επανελθουν οι υπηρεσιες

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χθες το απόγευμα έκανα μια πληρωμή online (κράτηση σε ξενοδοχείο) με χρεωστική visa winbank (Πειραιώς). Μου ήρθε mail επιβεβαίωσης από το ξενοδοχείο κανονικά. Όμως μέχρι σήμερα το απόγευμα δεν είχε αφαιρεθεί το ποσό πληρωμής από τον λογαριασμό μου. Χρειάζεται τόσο χρόνο για να ενημερωθεί το σύστημα; Κανονικά δεν θα έπρεπε να γίνει αυτόματα όπως με την maestro(ethnocash) της Εθνικής;

Υ.Γ. Ήταν κράτηση για δωμάτιο μη ακυρώσιμη και nonrefundable, δεν ήταν απλώς δέσμευση που πληρώνεις μετά.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι προσπαθούσα να κάνω αγορά χρόνου ομιλίας με eurobank visa και ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ πιο πάνω, δεν μπορούσε να περάσει η συναλλαγή. Κάποιο τεχνικό πρόβλημα θα είχαν ίσως; Άλλος έχει πρόβλημα με eurobank πιστωτικές μεριά;; Ευχαριστώ
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Για τις ειδοποιήσεις sms στο ebanking Eurobank χρεώνεται παιδιά?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Χθες το απόγευμα έκανα μια πληρωμή online (κράτηση σε ξενοδοχείο) με χρεωστική visa winbank (Πειραιώς). Μου ήρθε mail επιβεβαίωσης από το ξενοδοχείο κανονικά. Όμως μέχρι σήμερα το απόγευμα δεν είχε αφαιρεθεί το ποσό πληρωμής από τον λογαριασμό μου. Χρειάζεται τόσο χρόνο για να ενημερωθεί το σύστημα; Κανονικά δεν θα έπρεπε να γίνει αυτόματα όπως με την maestro(ethnocash) της Εθνικής;

Υ.Γ. Ήταν κράτηση για δωμάτιο μη ακυρώσιμη και nonrefundable, δεν ήταν απλώς δέσμευση που πληρώνεις μετά.

 

Όταν είναι διατραπεζική συναλλαγή τότε ίσως υπάρξουν καθυστερήσεις στην ενημέρωση.

Με τον όρο διατραπεζική εννοώ: Εσύ πληρώνεις με winbank αλλά το ξενοδοχείο/ υπηρεσία συνεργάζεται με κάποια άλλη τράπεζα.

Το ίδιο μπορεί να συμβεί και ακόμα και όταν πληρώνεις με φυσική παρουσία σε POS άλλη τράπεζας.

 

Για τις ειδοποιήσεις sms στο ebanking Eurobank χρεώνεται παιδιά?

 

Όχι

Link to comment
Share on other sites

Για τις ειδοποιήσεις sms στο ebanking Eurobank χρεώνεται παιδιά?

Η Πειραιώς χρεώνει 0.12 λεπτά ανα μήνυμα.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. μια ερωτηση. εχω πιστωτικη καρτα bonus visa της alpha bank την εχω 4 χρονια και παντα ημουν τυπικος στης πληρωμες μου μεχρι προσφάτος λογω μεγαλων δυσκολιων. προκειται για αγορες εφαπαξ και ατοκων δόσεων. θα ηθελα να μαθω τι χαρατσι με περιμενει στους τοκους πως να τους υπολογιζω γιατί δεν ξερω γρι. ανα μηνα τους τρωω τους τοκους ανα μερα?

π.χ τα 500 ευρω ποσο θα πανε σε ενα σε δυο μηνες μετα? οσο μπορείτε με απλα ελληνικα παρακαλώ. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. μια ερωτηση. εχω πιστωτικη καρτα bonus visa της alpha bank την εχω 4 χρονια και παντα ημουν τυπικος στης πληρωμες μου μεχρι προσφάτος λογω μεγαλων δυσκολιων. προκειται για αγορες εφαπαξ και ατοκων δόσεων. θα ηθελα να μαθω τι χαρατσι με περιμενει στους τοκους πως να τους υπολογιζω γιατί δεν ξερω γρι. ανα μηνα τους τρωω τους τοκους ανα μερα?

π.χ τα 500 ευρω ποσο θα πανε σε ενα σε δυο μηνες μετα? οσο μπορείτε με απλα ελληνικα παρακαλώ. ευχαριστω

 

χοντρικα, τα 500 ευρω εχουν 8 ευρω τοκους τον μηνα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. μια ερωτηση. εχω πιστωτικη καρτα bonus visa της alpha bank την εχω 4 χρονια και παντα ημουν τυπικος στης πληρωμες μου μεχρι προσφάτος λογω μεγαλων δυσκολιων. προκειται για αγορες εφαπαξ και ατοκων δόσεων. θα ηθελα να μαθω τι χαρατσι με περιμενει στους τοκους πως να τους υπολογιζω γιατί δεν ξερω γρι. ανα μηνα τους τρωω τους τοκους ανα μερα?

π.χ τα 500 ευρω ποσο θα πανε σε ενα σε δυο μηνες μετα? οσο μπορείτε με απλα ελληνικα παρακαλώ. ευχαριστω

 

Το επιτόκιο της κάρτας είναι 18,35% μαζί με την εισφορά

για 500 ευρώ θα πληρώνεις χοντρικά 91,75 ευρώ τον χρόνο δηλαδή 7,64 τον μήνα .Τους τόκους τους χρεώνεσαι ανά μέρα μέχρι να εξοφλήσεις αλλά εμφανίζονται στο λογαριασμό κάθε μήνα με την έκδοση του.

Τον πρώτο μήνα υπολογίζονται από την μέρα που έγινε η αγορά ( ή χρεώθηκε η άτοκη δόση ) και όχι από την μέρα που έληξε ο λογαριασμός. Και υπολογίζονται μέχρι την μέρα που εκδόθηκε ο λογαριασμός ( και όχι μέχρι να πληρώσεις).

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Και μιλάμε πάντα για το ανεξόφλητο μέρος του ποσού, σωστά? Δηλαδή όσο μεγαλύτερο ποσό πληρώσω τόσους λιγότερους τόκους θα έχω.
εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...