Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

παιδια τι λετεq :cry: εμενα μου δωσανε πιστωτικο οριο 300€ στην Eurobank. :lol:

χμμμ.. ενδιαφέρον! Στην Eurobank η αίτησή μου είχε απορριφθεί. Απο γνωστούς που έχω ακούσει (φοιτητές) στη Citibank τους έχουν δώσει με πιστωτικό όριο 200 ευρώ (!!!) Προσωπικά έχω την Marfin E-shop Visa Student με όριο 600 Ε

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση.....αν κανω μια αγορα με πιστωτικη πχ 100 ευρω,με επιτοκιο 16,50 % τι σημαινει ακριβως?Οτι αν τον επομενο μηνα δεν πληρωσω τα 100 ευρω χρεωνομαι +16,50 ευρω καθε μηνα,καθε χρονο ή κατι αλλο?Επισης απο οτι διαβασα σε αλλες σελιδες,αν τον επομενο μηνα πληρωσεις ενας μερος του υπολοιπου,πχ 80 ευρω απο τα 100,τοκιζονται και τα 100 και οχι τα υπολοιπα 20....Σωστα??

Παιδια το ξερω ειναι βασικες ερωτησεις,απλως θελω να τα ξεκαθαρισω στο μυαλο μου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...έχω βγάλει μια φοιτητική πιστωτική κάρτα της eurobank και έκανα μια κατάθεση 100 ευρώ για στοίχημα στο ίντερνετ...τεσπα μου έκατσε καλά και μέσα σε 2 μήνες έβγαλα κέρδος 4000 ευρώ...το πρόβλημα είναι ότι τα λεφτά μπορώ να τα κάνω ανάληψη μόνο με τον ίδιο τρόπο που έκανα την κατάθεση, δηλαδή μέσω της πιστωτικής...πείτε ότι τα βάζω τα λεφτά στην κάρτα,,, μετά τι μπορώ να κάνω?? μου είπαν ότι άμα κάνω ανάληψη απο ατμ θα χρεωθώ κανονικά τους τόκους ακόμα και αν είναι θετικό το πρόσημο στο υπόλοιπο της κάρτας....άμα πάω σε ένα κατάστημα και τους πω να μεταφέρουν τα λεφτά από την πιστωτική στον τραπεζικό μου λογαριασμό θα με χρεώσουν τίποτα?? θα μπορούσα να τα μεταφέρω και μεσω e-banking αλλά και πάλι δε ξέρω αν θα χρεωθώ τους τόκους

 

Μπορείς να υποβάλεις στο κατάστημα αίτηση πίστωσης ΠΙΣΤΩΤΙΚΟΥ (=αρνητικού) υπολοίπου κάρτας σε λογαριασμό ταμιευτηρίου. Παίρνει καμιά εβδομάδα μέχρι να εμφανιστεί η κίνηση και δεν υπάρχει προμήθεια. Αν δοκιμάσεις να κάνεις ανάληψη από κάρτα - παρά το ότι είναι πιστωτικό το υπόλοιπό σου - θα σε χρεώσει επιτόκιο ανάληψης μετρητών!

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση.....αν κανω μια αγορα με πιστωτικη πχ 100 ευρω,με επιτοκιο 16,50 % τι σημαινει ακριβως?Οτι αν τον επομενο μηνα δεν πληρωσω τα 100 ευρω χρεωνομαι +16,50 ευρω καθε μηνα,καθε χρονο ή κατι αλλο?Επισης απο οτι διαβασα σε αλλες σελιδες,αν τον επομενο μηνα πληρωσεις ενας μερος του υπολοιπου,πχ 80 ευρω απο τα 100,τοκιζονται και τα 100 και οχι τα υπολοιπα 20....Σωστα??

Παιδια το ξερω ειναι βασικες ερωτησεις,απλως θελω να τα ξεκαθαρισω στο μυαλο μου

Ας τα ξεκαθαρίσουμε λοιπόν . Το επιτόκιο είναι ετήσιο.

Έστω ότι αγοράζεις την 1η του μήνα αγαθά ή υπηρεσίες συνολικής αξίας 100 ευρώ, και ο λογαριασμός βγεί στις 30 του μήνα .

α) έχεις 20 μέρες να τον εξοφλήσεις πληρώνοντας 100 ευρώ.

β) Αν στις 20 του επόμενου μήνα πληρώσεις μέχρι 99.99 ευρώ, η τράπεζα θεωρεί ότι αποφάσισες να πληρώσεις με δόσεις και σου επιβάλει επιτόκιο.

Άρα από την ημερομηνία αγοράς μέχρι τις 20 του τρέχοντος (συνολικά 49 ημέρες ) θα τοκιστούν και τα 100 ευρώ με 16,5%

100 Χ 0,165 Χ49/365 = 2,21 ευρώ τόκοι .

Αν η τράπεζα υπολογίζει έτος 360 ημερών έχουμε 100 Χ0,165 Χ49 /360 = 2,25

 

γ) από την ημέρα που πλήρωσες και μετά, τοκίζεται με 16.5 % το ανεξόφλητο υπόλοιπο .

 

έστω ότι πλήρωσες 80 ευρώ την τελευταία μέρα

ο επόμενος λογαριασμός θα εκδοθεί σε 10 ημέρες

τόκοι

2,21 + 20 Χ 0,165 Χ 10 /365 =0,09

Σύνολο λογαριασμού

102,30

Αυτό το ποσό τοκίζεται με 16.5% μέχρι να το εξοφλήσεις.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Εγώ εχω μια φοιτητική της citibank η οποία είχε 1000ευρώ όριο αλλά δεν την δούλευα πότε,ήταν άδεια συνεχώς. Πέρσι περίπου τέτοιο καιρό μου ήρθε χαρτί και μου μείωσαν το όριο στα 200ευρώ. Μεγάλη γύφτια, θα την έκοβα λόγω του σκηνικού αυτού, αλλά επειδή δεν έχει συνδρομή την κράτησα για καμία βενζίνη, πότε δεν ξες.
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς ισχύει για αγορές σε καταστήματα με πιστωτική visa στo εξωτερικό; Μου λέει γνωστός μου ότι ενώ έχει visa πιστωτική, του ζητάνε να περάσει το pin του.

Στην Ελλάδα γιατί δεν απαιτείται αυτό; Επίσης ποιά η διαφορά της πιστωτικής visa με chip και χωρίς chip; Έχει να κάνει με το αν θα σου ζητηθεί Pin;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς ισχύει για αγορές σε καταστήματα με πιστωτική visa στo εξωτερικό; Μου λέει γνωστός μου ότι ενώ έχει visa πιστωτική, του ζητάνε να περάσει το pin του.

Στην Ελλάδα γιατί δεν απαιτείται αυτό; Επίσης ποιά η διαφορά της πιστωτικής visa με chip και χωρίς chip; Έχει να κάνει με το αν θα σου ζητηθεί Pin;

 

Στις περισσότερες χωρες του εξωτερικού που έχω επισκεφθεί (π.χ. Αγγλία, Γερμανία, Δανία), όταν κάνεις μια αγορά με πιστωτική δεν σου ζητάνε να υπογράψεις την απόδειξη γιατί η υπογραφή είναι εύκολο να πλαστογραφηθεί. Αντιθέτως, περνάς μόνος σου την κάρτα από το μηχάνημα και εισάγεις μόνος σου το pin, ως μέτρο αυξημένης ασφάλειας. Το κακό είναι ότι πρέπει να θυμάσαι το pin από την πιστωτική σου κάρτα, μαζί με όλα τα άλλα pins...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ανεξάρτητα από το αν έχει chip ή όχι η κάρτα;

Επομένως είναι επιλογή των εμπόρων εδώ στην Ελλάδα να μη το ζητάνε;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά στην Γερμανία που το ζητάνε , ότι Pin και να έβαζα το δεχόταν , γιατί οι Ελληνικές κάρτες δεν είχαν μπει ακόμα σε αυτήν την διαδικασία
Link to comment
Share on other sites

Βασικά στην Γερμανία που το ζητάνε , ότι Pin και να έβαζα το δεχόταν , γιατί οι Ελληνικές κάρτες δεν είχαν μπει ακόμα σε αυτήν την διαδικασία

 

Δηλαδή μπορούσες να χρησιμοποιείς και κλεμμένη πιστωτική για αγορές με αυτόν τον τρόπο!!

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πού πρεπει να παω για να κανω αιτηση για την e-shop visa φοιτητικη? Πηγα στη Marfin Egnatia που συνεργαζεται και μου ειπαν οτι δεν την εκδιδουν αυτοι
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πού πρεπει να παω για να κανω αιτηση για την e-shop visa φοιτητικη? Πηγα στη Marfin Egnatia που συνεργαζεται και μου ειπαν οτι δεν την εκδιδουν αυτοι

 

Πρέπει να μιλήσεις απευθείας με το eshop: http://www.e-shop.gr/news_article.phtml?id=12

 

Τα ίδια λέει και η Marfin στην ιστοσελίδα της: http://www.marfinbank.gr/EN/Individuals/Cards/Credit/Pages/EShop.GrVisa.aspx

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πού πρεπει να παω για να κανω αιτηση για την e-shop visa φοιτητικη? Πηγα στη Marfin Egnatia που συνεργαζεται και μου ειπαν οτι δεν την εκδιδουν αυτοι

 

Σταμάτησε πλέον η συνεργασία μεταξύ e-shop.gr & marfin.

Οπότε δεν μπορείς πλέον να κανείς αίτηση για έκδοση αυτής της κάρτας.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας. ειμαι ιδιωτικος υπαλληλος και εχω εκκαθαριστικο των 13.000 ευρω. ενδιαφερομαι να παρω ενα καταναλωτικο δανειο 3.000 ευρω. η μισθοδοσια μου γινεται μεσω της alpha bank. στην συγκεκριμενη τραπεζα εχω και μια πιστωτικη καρτα την οποια χρησιμοποιω περιστασιακα και παντα πληρωνα τις δοσεις μου στην ωρα τους. αναφερω τα παραπανω γιατι πιστευω, θεωρητικα παντα, οτι ειναι πιο ευκολο να μου εγκριθει ενα καταναλωτικο δανειο απο μια τραπεζα με την οποια εκτος απο την μισθοδοσια εχω και καποιο ιστορικο.

ειναι σωστος ο συλλογισμος μου?εχετε να μου προτεινεται κατι διαφορετικο? επειδη ειναι η πρωτη φορα που θα κανω αιτηση για δανειο ποια διαδικασια ακολουθειται και ποια δικαιολογητικα χρειαζονται?

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

O Καλύτερος τρόπος για να πάρεις το δάνειο που θες είναι το Overdraft στον λογαριασμό μισθοδοσίας (Alpha επιπλέον) .

Θα σου δώσουν 3.000 ευρώ Overdraft . Το επιτόκιο είναι στο 11 % , αλλά το καλό της υπόθεσης είναι ότι δεν έχει ετήσια έξοδα δανείου .

Θα στο κάνει σίγουρα η AlphaBank και χρειάζεσαι ένα εκαθαριστικό .

Πληροφορίες http://www.alpha.gr/page/default.asp?id=4235

Link to comment
Share on other sites

Mην είσαι σίγουρος,η alpha έχει περίεργα κριτήρια .:)

Εδώ και 20χιλιαδες εισοδημα και δεν εβγαζε σε καποιον πιστωτική κάρτα 3000 ευρώ σε όριο. (χωρίς να είναι μαυρισμένος πουθενά) .Πήγε αλλού και όλα καλά εννοείται.Πόσο μαλλον όταν λέγεται ότι "μαζεύει" και τα δάνεια πλέον, και δεν δίνει την άτυπη ανοχή 1-2 μηνών αν δεν πληρώσεις...

Link to comment
Share on other sites

O Καλύτερος τρόπος για να πάρεις το δάνειο που θες είναι το Overdraft στον λογαριασμό μισθοδοσίας (Alpha επιπλέον) .

Θα σου δώσουν 3.000 ευρώ Overdraft . Το επιτόκιο είναι στο 11 % , αλλά το καλό της υπόθεσης είναι ότι δεν έχει ετήσια έξοδα δανείου .

Θα στο κάνει σίγουρα η AlphaBank και χρειάζεσαι ένα εκαθαριστικό .

Πληροφορίες http://www.alpha.gr/page/default.asp?id=4235

 

φιλε Βασιλειε καταρχην καλησπερα. σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου.

εξετασα προσεκτικα την προταση σου και με βαση τα εργαλεια υπολογισμου της σελιδας της αλφα μπανκ, ειδα οτι για ενα ποσο της ταξης των 3.000 ευρω και διαρκεια αποπληρωμης τα 4 χρονια(1460 μερες) οι συνολικοι τοκοι που θα πληρωσω ειναι 1319 ευρω. δηλαδη θα δανειστω 3.000 ευρω και θα επιστρεψω 4.319 ευρω.

ψαχνοντας προσεκτικα και τις υπολοιπες επιλογες για δανεια απο την συγκεκριμενη τραπεζα, ειδα οτι ισως με συμφερει περισσοτερο το δανειο με την ονομασια Alpha Μέτρον 'Aριστον. συμφωνα παντα με τα εργαλεια υπολογισμου που προσφερει η σελιδα της τραπεζας, αν δανειστω ενα ποσο 3.000 ευρω και με διαρκεια αποπληρωμης τα 4 χρονια(48 μηνες) θα κληθω να πληρωνω 81,30 ευρω το μηνα. δηλαδη 81,30*48=3902 ευρω. δηλαδη 902 ευρω τοκους. αν σε αυτα τα 902 ευρω προσθεσω και τα 180 που απαιτουνται για τα εξοδα επεξεργασιας αιτηματος μιλαμε για συνολικο ποσο τοκων 1.082, ποσο που ειναι αρκετα μικροτερο απο τα 1319 ευρω του δανειου που μου προτεινες εσυ.

αυτο που θελω να σε ρωτησω ειναι, μηπως ειναι προτιμοτερο τελικα να καταφθγω στην λυση του Alpha Μέτρον 'Aριστον? μηπως μου διαφευγει καποια λεπτομερεια που κανει το προγραμμα Alpha Επιπλέον πιο συμερον απο το Alpha Μέτρον 'Aριστον?

δεν ειδα κατι για ετησια εξοδα δανειου στο προγραμμα Alpha Μέτρον 'Aριστον, παρα μονο τα 180 ευρω για τα εξοδα επεξεργασιας αιτηματος.

οποιαδηποτε επιπροσθετη βοηθεια σου θα με υποχρεωνε.

Link to comment
Share on other sites

Απλά τα εργαλεία που χρησιμοποίησες , για το Επιπλέον σου είπαν ότι θα πληρώσεις 1.319 ευρώ με την προϋπόθεση ότι δεν θα πληρώσεις ούτε ένα ευρώ πέραν από τους τόκους Δηλαδή θα δίνεις 27,48 ευρώ τον μήνα τόκο Χ 48 μήνες , και μετά θα χρωστάς ακόμα 3000) .

Εγώ απλά σου επισημαίνω ότι το επιπλέον έχει επιτόκιο 11 %

ενώ το Alpha Μέτρον Άριστον έχει επιτόκιο 13,50 + έξοδα δανείου .

Αν αποφασίσεις να δίνεις κάθε μήνα 81,30 στο επιπλέον ( και όχι απλά να πληρώνεις μόνο τους τόκους ) , αυτό θα εξοφληθεί σε 46 μήνες και θα αφήσει ένα υπόλοιπο 20 ευρώ για τον 47ο μήνα

Άρα πληρώνεις 3759,80 αντί για 4082.

Πίστεψε με οι υπολογισμοί μου είναι ακριβείς .

Απλά το επιπλέον αν δεν το πληρώνεις και πληρώνεις μόνο τόκους δεν θα εξοφληθεί ποτέ. Χρειάζετε λοιπόν συνετή διαχείρηση . Αλλιώς καταντάει σαν τις πιστωτικές κάρτες που κάπιοι πληρώνουν μόνο την ελάχιστη δόση και δεν ξεπληρώνουν ποτέ.

Στο επιπλέον μπορείς να δίνει όποιο ποσό θέλεις κάθε μήνα πάνω από τους τόκους.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Απλά τα εργαλεία που χρησιμοποίησες , για το Επιπλέον σου είπαν ότι θα πληρώσεις 1.319 ευρώ με την προϋπόθεση ότι δεν θα πληρώσεις ούτε ένα ευρώ πέραν από τους τόκους Δηλαδή θα δίνεις 27,48 ευρώ τον μήνα τόκο Χ 48 μήνες , και μετά θα χρωστάς ακόμα 3000) .

Εγώ απλά σου επισημαίνω ότι το επιπλέον έχει επιτόκιο 11 %

ενώ το Alpha Μέτρον Άριστον έχει επιτόκιο 13,50 + έξοδα δανείου .

Αν αποφασίσεις να δίνεις κάθε μήνα 81,30 στο επιπλέον ( και όχι απλά να πληρώνεις μόνο τους τόκους ) , αυτό θα εξοφληθεί σε 46 μήνες και θα αφήσει ένα υπόλοιπο 20 ευρώ για τον 47ο μήνα

Άρα πληρώνεις 3759,80 αντί για 4082.

Πίστεψε με οι υπολογισμοί μου είναι ακριβείς .

Απλά το επιπλέον αν δεν το πληρώνεις και πληρώνεις μόνο τόκους δεν θα εξοφληθεί ποτέ. Χρειάζετε λοιπόν συνετή διαχείρηση . Αλλιώς καταντάει σαν τις πιστωτικές κάρτες που κάπιοι πληρώνουν μόνο την ελάχιστη δόση και δεν ξεπληρώνουν ποτέ.

Στο επιπλέον μπορείς να δίνει όποιο ποσό θέλεις κάθε μήνα πάνω από τους τόκους.

φιλε Βασιλειε εισαι πολυ ευγενικος. μιλησα τηλεφωνικα με εκπροσωπο της τραπεζας και ξεκαθαρισα τα εξης

1)ο λογαριασμος μου ανηκει σε αυτην την κατηγορια Για κατόχους καταθετικού λογαριασμού που μισθοδοτούνται μέσω του ''Alpha Προνομιακός'', ονομαστικό επιτόκιο 11,50% πλέον εισφοράς Ν.128/75 (σήμερα 0,60%)

αρα το επιτοκιο ειναι 11,5%

2)επειδη η μισθοδοσια μου γινεται μεσω της αλφα μπανκ το επιτοκιο του Alpha Μέτρον 'Aριστον δεν ειναι 13,5% αλλα 11,5%. εχω καλυτερο επιτοκιο δηλαδη

3)επειδη η μισθοδοσια μου γινεται μεσω της αλφα μπανκ τα εξοδα επεξεργασιας αιτηματος ειναι 50 ευρω και οχι 120

 

αρα η διαφορα του Alpha Επιπλέον με το Alpha Μέτρον 'Aριστον για την δικια μου περιπτωση ειναι 50 ευρω παραπανω.τα εξοδα επεξεργασιας δηλαδη. επιβαρυνση 1 ευρω τον μηνα παραπανω.

τα παραπανω τα αναφερω προς ενημερωση σου.

σε καθε περιπτωση σε ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σου. ησουν κατατοπιστικοτατος και πολυ ευγενικος. σε ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω υπάρχουν μερικές πιστωτικές κάρτες που κάτω από visa γράφει electron. Ξέρετε τι διαφορά έχουν με τις άλλες τις visa ? Μιλάω για πιστωτικές και μόνο.
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω υπάρχουν μερικές πιστωτικές κάρτες που κάτω από visa γράφει electron. Ξέρετε τι διαφορά έχουν με τις άλλες τις visa ? Μιλάω για πιστωτικές και μόνο.

 

Σε αυτή την ερώτηση, της οποίας η απάντηση με ενδιαφέρει και εμένα, να προσθέσω τι διαφορά έχουν τα δύο διαφορετικά λογότυπα visa που υπάρχουν (ένα με άσπρο φόντο και ένα με μπλε νομίζω) και τι ρόλο παίζουν τα ΑΝΑΓΛΥΦΑ γράμματα πάνω στην κάρτα. Αν κάποιος ξέρει....

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς εαν πάω στην Εμπορική και δώσω leva (BGN), μπορούν να μου τα κάνουν ευρώ;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...