Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, μια ερώτηση...

Έχουν όλες οι τράπεζες λογαριασμούς για νέους/φοιτητές?

Ξέρω σίγουρα οτι έχει η Alpha Bank (το διάβασα παραπάνω!) και η Εμπορική (μακριά όμως γιατι το younique έχει "συμβολική" χρέωση 4 ευρώ το μήνα)

Ποιές άλλες τράπεζες έχουν ?

 

Σιγουρα εχει η Εθνικη, η Marfin εχει την cool card και η eurobank εχει την student eurobank visa.Βασικα ολες οι τραπεζες πρεπει να εχουν τετοια προγραμματα για φοιτητες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα εχει η Εθνικη, η Marfin εχει την cool card και η eurobank εχει την student eurobank visa.Βασικα ολες οι τραπεζες πρεπει να εχουν τετοια προγραμματα για φοιτητες.

 

Δεν με ενδιαφέρουν οι κάρτες, με ενδιαφέρουν μόνο οι καταθετικοί λογαριασμοί για νέους/φοιτητές:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρουν οι κάρτες, με ενδιαφέρουν μόνο οι καταθετικοί λογαριασμοί για νέους/φοιτητές:)

 

:oops::oops:

 

Η εθνικη εχει σιγουρα λογαριασμους για φοιτητες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είμαι συνδρομητής της Eurobank και σήμερα το πρωί παρατήρησα ότι έλειπαν 2000Ε απο το λογαριασμό μου από το Σάββατο το πρωί! Κάλεσα να δηλώσω την απώλεια και με ενημέρωσαν ότι γίναν 2 αναλήψεις απο διαφορετικά ATM φυσικά χωρίς την κάρτα μου..Τα μπλόκαρα όλα σήμερα φυσικά..Υπάρχει περίπτωση να πάρω τα λεφτά μου πίσω;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είμαι συνδρομητής της Eurobank και σήμερα το πρωί παρατήρησα ότι έλειπαν 2000Ε απο το λογαριασμό μου από το Σάββατο το πρωί! Κάλεσα να δηλώσω την απώλεια και με ενημέρωσαν ότι γίναν 2 αναλήψεις απο διαφορετικά ATM φυσικά χωρίς την κάρτα μου..Τα μπλόκαρα όλα σήμερα φυσικά..Υπάρχει περίπτωση να πάρω τα λεφτά μου πίσω;

 

Σε αντίστοιχο περιστατικό που είχε τύχει στον πατέρα μου (ανάληψη €900 από ΑΤΜ σε μακρυνή περιοχή από τον τόπο κατοικίας μας) η AlphaBank τον είχε αποζημιώσει μετά από κάποιες ημέρες.

 

Καλό θα ήταν να ενημερώσεις την τράπεζα για το συμβάν και να ρωτήσεις τι συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είμαι συνδρομητής της Eurobank και σήμερα το πρωί παρατήρησα ότι έλειπαν 2000Ε απο το λογαριασμό μου από το Σάββατο το πρωί! Κάλεσα να δηλώσω την απώλεια και με ενημέρωσαν ότι γίναν 2 αναλήψεις απο διαφορετικά ATM φυσικά χωρίς την κάρτα μου..Τα μπλόκαρα όλα σήμερα φυσικά..Υπάρχει περίπτωση να πάρω τα λεφτά μου πίσω;

 

Κατά πάσα πιθανότητα ναι.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είμαι συνδρομητής της Eurobank και σήμερα το πρωί παρατήρησα ότι έλειπαν 2000 Ε απο το λογαριασμό μου από το Σάββατο το πρωί! Κάλεσα να δηλώσω την απώλεια και με ενημέρωσαν ότι γίναν 2 αναλήψεις απο διαφορετικά ATM φυσικά χωρίς την κάρτα μου..Τα μπλόκαρα όλα σήμερα φυσικά..Υπάρχει περίπτωση να πάρω τα λεφτά μου πίσω;

 

Δεν είχες βάλει όριο στις ημερήσιες συναλλαγές μέσω ATM?Ρωτάω γιατί ξέρω ότι μπορείς να το ρυθμίσεις εσύ ο ίδιος..Και αυτό το "χωρίς την κάρτα μου" δεν το κατάλαβα..Δλδ έκαναν ανάληψη χωρίς να έχουν την κάρτα σου?Πως γίνεται αυτό?

 

Από όσο ξέρω αν μπορέσεις να αποδείξεις ότι δεν είχες γραμμένο το pin πάνω στην κάρτα ή οπουδήποτε αλλού στο πορτοφόλι (σε περίπτωση κλοπής του) τότε έχεις πιθανότητα να τα πάρεις

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχες βάλει όριο στις ημερήσιες συναλλαγές μέσω ATM?Ρωτάω γιατί ξέρω ότι μπορείς να το ρυθμίσεις εσύ ο ίδιος..Και αυτό το "χωρίς την κάρτα μου" δεν το κατάλαβα..Δλδ έκαναν ανάληψη χωρίς να έχουν την κάρτα σου?Πως γίνεται αυτό?

 

Από όσο ξέρω αν μπορέσεις να αποδείξεις ότι δεν είχες γραμμένο το pin πάνω στην κάρτα ή οπουδήποτε αλλού στο πορτοφόλι (σε περίπτωση κλοπής του) τότε έχεις πιθανότητα να τα πάρεις

 

μπορει να γινει αναληψη με τισ καρτεσ κλωνουσ. καθε μερα το λενε στισ ειδησεισ. ειναι μαστιγα πλεον

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια γνωριζει κανεις αν κανεις την υπεραναληψη των 500€ που ειναι ατοκα..και την ξεπληρωσεις σε μικρο χρονικο διαστημα,υπαρχει δυνατοτητα να επαναληφθει αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μια ερώτηση...

Έχουν όλες οι τράπεζες λογαριασμούς για νέους/φοιτητές?

Ξέρω σίγουρα οτι έχει η Alpha Bank (το διάβασα παραπάνω!) και η Εμπορική (μακριά όμως γιατι το younique έχει "συμβολική" χρέωση 4 ευρώ το μήνα)

Ποιές άλλες τράπεζες έχουν ?

 

Δυστυχώς δεν έχουν όλες οι τράπεζες...

Η τράπεζα Κύπρου ας πούμε που ρώτησα δεν έχει.

Γνωρίζω οτι λογαριασμό για νέους έχει η:

-Alpha Bank (1|2|3 Λογαριασμός για Νέους)

-Εθνική (Σπουδάζω)

-Αγροτική (Αθηνά)

-Γενική (G-Club για Νέους) και τέλος,

η Εμπορική η οποία είναι σκατοτράπεζα γιατι είναι η μόνη που χρεώνει 4 ευρώ το μήνα (όπως πολύ σωστά ανέφερες) για να σου παρέχει τα φοιτητικά "προνόμια" ... τα οποία όμως οι υπόλοιπες τράπεζες τα παρέχουν δωρεάν.

 

Δεν γνωρίζω για τις υπόλοιπες τράπεζες, ελπίζω κάποια στιγμή πάντως να δώσουν όλες...

κατα τη γνωμη μου καλύτερο είναι το 1|2|3 της Alpha Bank, και προς Θεού... μακριά απ'την Εμπορική.

Link to comment
Share on other sites

paidia mipws mporei kapoios na mou pei ti xartia xreiazomai gia na anoiksw alpha 1 2 3 logariasmo eimai foititis........k posa dinei uperanalipsi ?an xreiazomai xartia gia tin uperanalipsi??k an anoigontas ton logariasmo mporw kateu8eian na kanw uperanalipsi...sas parakalw polu euxaristw
Link to comment
Share on other sites

ta exw pari apo tin ethniki........ta lefta apo to spoudazw....paidia mipws mporei kapoios na mou pei ti xartia xreiazomai gia na anoiksw alpha 1 2 3 logariasmo eimai foititis........k posa dinei uperanalipsi ?an xreiazomai xartia gia tin uperanalipsi??k an anoigontas ton logariasmo mporw kateu8eian na kanw uperanalipsi...sas parakalw polu euxaristw
Link to comment
Share on other sites

ta exw pari apo tin ethniki........ta lefta apo to spoudazw....paidia mipws mporei kapoios na mou pei ti xartia xreiazomai gia na anoiksw alpha 1 2 3 logariasmo eimai foititis........k posa dinei uperanalipsi ?an xreiazomai xartia gia tin uperanalipsi??k an anoigontas ton logariasmo mporw kateu8eian na kanw uperanalipsi...sas parakalw polu euxaristw

 

2-3 σελίδες πιο πριν αναφέρεται...κάνουμε και καμια αναζήτηση πριν γραψουμε κατι...και καλο ειναι να περιμενουμε και οχι να το γραφουμε 2-3 φορες, κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να απαντησει.. περιμενε μεχρι να βρεθει καποιος που γνωρίζει και θα σου απαντησει...:!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

Ποια τράπεζα πιστεύετε πως έχει την καλύτερη εξυπηρέτηση πελατών και ποιά την χειρότερη?
Link to comment
Share on other sites

Ποια τράπεζα πιστεύετε πως έχει την καλύτερη εξυπηρέτηση πελατών και ποιά την χειρότερη?

 

Αν και είναι θέμα υποκαταστήμματος και όχι τράπεζας από εμπειρεία μου θα έλεγα Alpha bank.

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι θέμα υποκαταστήμματος και όχι τράπεζας από εμπειρεία μου θα έλεγα Alpha bank.

 

Alpha bank... τι?

εχει καλή ή κακή εξυπηρέτηση?

δεν το διευκρίνησες:)

Link to comment
Share on other sites

Η Ολομέλεια του Συμβουλίου της Επικρατείας, σε διάσκεψη απέρριψε τις αιτήσεις των Τραπεζών που ζητούσαν να ακυρωθεί η από 25.6.2008 απόφαση του υπουργού Ανάπτυξης με την οποία απαγορεύθηκε η αναγραφή ορισμένων όρων συναλλαγών κατά τη σύναψη δανείων και την έκδοση πιστωτικών καρτών οι οποίοι έχουν κριθεί καταχρηστικοί με αμετάκλητες δικαστικές αποφάσεις.

 

Η Ολομέλεια του ΣτΕ έκανε δεκτή την εισήγηση του συμβούλου Επικρατείας Δ. Σκαλτσούνη και έκρινε ότι οι περιορισμοί που θέτει η υπουργική απόφαση προς τις Τράπεζες είναι εντός του πλαισίου της συνταγματικά κατοχυρωμένης οικονομικής ελευθερίας.

 

Οι περιορισμοί αυτοί, αποφάσισε η Ολομέλεια του ΣτΕ, επιδιώκουν να αποφευχθεί η καταστρατήγηση της νομοθεσίας περί προστασίας των καταναλωτών και αποσκοπεί στην προστασία του δημοσίου συμφέροντος. Τέλος, έκρινε η Ολομέλεια ότι οι απαγορεύσεις της υπουργικής απόφασης δεν παραβιάζουν τη συνταγματική αρχή της αναλογικότητας.

 

Οι όροι που κρίθηκαν καταχρηστικοί με αμετάκλητες δικαστικές παραβάσεις και αναφέρονται στην υπουργική απόφαση αφορούν :

 

• Στην επιβολή προστίμων σε δανειολήπτες, στην περίπτωση που επιθυμούσαν να προεξοφλήσουν το δάνειο που οφείλουν μετά τον πρώτο χρόνο, σε στεγαστικό δάνειο με κυμαινόμενο επιτόκιο

• Στον υπολογισμό των τόκων σε περίπτωση στεγαστικού δανείου κυμαινόμενου επιτοκίου, με βάση 360 αντί 365 ημερών

• Στην είσπραξη εξόδων «χρηματοδότησης», «προέγκρισης δανείου», ή «εξέτασης αιτήματος δανείου», κλιμακούμενων ανάλογα με το ποσόν του δανείου

• Στην επιβολή ποσού «προμήθειας» ή «εξόδων φακέλου»

• Στην τακτική τραπεζών, να ζητούν όλο το υπόλοιπο ποσό του δανείου, συμπεριλαμβανομένων και των τόκων που αναλογούν, σε περίπτωση που καθυστερήσει ο καταναλωτής να πληρώσει έστω και μία δόση ή μέρος κάποιας δόσης

• Στην τακτική τραπεζών να ζητούν ως επιπλέον εξασφάλισή και την μεταβίβαση των ενοικίων που τυχόν εισπράττει ο δανειολήπτης, σε περίπτωση υποθήκευσης ακινήτου του

• Στην υποχρέωση του εγγυητή δανείου να παραιτείται από δικαιώματα που του αναγνωρίζει ο νόμος, όταν από υπαιτιότητα της τράπεζας δεν φροντίζει εγκαίρως να ικανοποιηθεί από το πρόσωπο στο οποίο η ίδια έχει χορηγήσει το δάνειο

• Στην επιβολή προμήθειας σε περίπτωση που ο καταναλωτής κάνει ανάληψη μετρητών με τη μορφή δανείου από πιστωτική κάρτα

• Στην αυθαίρετη και αναιτιολόγητη αύξηση του επιτοκίου στις πιστωτικές κάρτες, χωρίς να προσδιορίζεται επακριβώς ή να συνδέεται και να προσαρμόζεται με επιτόκιο αναφοράς

• Στην υποχρέωση ενός καταναλωτή που βρίσκεται σε δικαστική διαμάχη με τράπεζα, σχετικά με όρο που αφορά σύμβαση για έκδοση πιστωτικής κάρτας, να μεταβαίνει στα δικαστήρια της έδρας της τράπεζας

• Στις αιτιάσεις ότι η αμφισβήτηση χρεώσεων σε πιστωτικές κάρτες είναι έγκυρη μόνον εφόσον συμβαίνει εντός των προθεσμιών που έχει θέσει η τράπεζα

• Στην καταγγελία σύμβασης πίστωσης με τον κάτοχο πιστωτικής κάρτας ή στη μονομερή τροποποίηση όρων της σύμβασης

• Στη αναπροσαρμογή της ετήσιας συνδρομής πιστωτικής κάρτας, χωρίς να προηγηθεί ενημέρωση του κατόχου της

• Στην παρακράτηση προμήθειας και στην επιβολή εξόδων για τη χορήγηση βεβαίωσης οφειλών

• Στην επιβολή χρεώσεων σε λογαριασμούς με καταθέσεις χρημάτων κάτω από το όριο που η ίδια καθορίζει

Η σχετική υπουργική απόφαση είχε υπογραφεί στις 25 Ιουνίου 2008.

Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι θέμα υποκαταστήμματος και όχι τράπεζας από εμπειρεία μου θα έλεγα Alpha bank.

 

Για την ακρίβεια είναι θέμα υπαλλήλου. Δεν έχει η κάθε τράπεζα το ίδιο καταρτισμένους - ευγενικούς - πρόθυμους να βοηθήσουν υπαλλήλους...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Με ρώτησε φίλος πληροφορίες για το μεγαλο ταμιευτήριο της eurobank αλλά δεν βρήκα κάτι στο site της...

Γνωρίζει κανείς αν έχει έξοδα διαχείρισης και ελαχιστο ποσό κατάθεσης?

Link to comment
Share on other sites

Με ρώτησε φίλος πληροφορίες για το μεγαλο ταμιευτήριο της eurobank αλλά δεν βρήκα κάτι στο site της...

Γνωρίζει κανείς αν έχει έξοδα διαχείρισης και ελαχιστο ποσό κατάθεσης?

 

Σιγά μην έβρισκες!

Πιστεύω ότι δεν υπάρχει τράπεζα με πιο μπερδεμένους όρους και παράξενες χρέωσεις από την Eurobank....

 

Αν δεν έχει λόγο να πάει στη Eurobank, θα πρότεινα την Attica Bank, από την οποία έχω πολύ καλές εντυπώσεις.

 

Attica ΥΠΕΡΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟ (http://www.atticabank.gr/index.asp?a_id=1094), με επιτόκιο 2,25%, ελάχιστο ποσό κατάθεσης €2000 και χωρίς λειτουργικά έξοδα. :)

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην έβρισκες!

Πιστεύω ότι δεν υπάρχει τράπεζα με πιο μπερδεμένους όρους και παράξενες χρέωσεις από την Eurobank....

 

Αν δεν έχει λόγο να πάει στη Eurobank, θα πρότεινα την Attica Bank, από την οποία έχω πολύ καλές εντυπώσεις.

 

Attica ΥΠΕΡΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟ (http://www.atticabank.gr/index.asp?a_id=1094), με επιτόκιο 2,25%, ελάχιστο ποσό κατάθεσης �2000 και χωρίς λειτουργικά έξοδα. :)

 

Βασικά απ'οσο κατάλαβα θέλει απλό λογαριασμό ταμιευτηρίου, χωρίς έξοδα διαχειρισης/ελαχιστο ποσό κατάθεσης, σε μια τράπεζα με μεγάλο δίκτυο atm, και οι μεγαλύτερες είναι οι εθνικη, αγροτικη, alpha, eurobank, πειραιώς και εμπορική.

 

Οι Εμπορική και Alpha εχουν εξοδα σε περιπτωση που εχεις υπολοιπο <300 το εξάμηνο, και η Εθνική έχει έξοδα αδράνειας. Ετσι μας μένει η Αγροτική, η Eurobank και η Πειραιώς.

Απλά η eurobank εχει μεγαλυτερο επιτοκιο και για τις αλλες 2 δεν ξερω αν εχουν τιποτα εξοδα ή ελαχιστο ποσό κατάθεσης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..Χριστος ανεστη...Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε την υπεραναληψη που δινει η αγροτικη τραπεζα στον φοιτητικο λογαριασμο ΑΘΗΝΑ..αν χρειαζονται δικαιολογιτικα για να τα παρω κ αν με το ανοιγμα του λογαριασμου μπορω να κανω κατευθειαν υπεραναληψη..??
Link to comment
Share on other sites

H Τράπεζα Πειραιώς για τον απλό λογαριασμό ταμιευτηριου εχει εξοδα διαχείρισης/αδράνειας?

 

 

Edit: Κάλεσα στο 801 802 803 804 για να ρωτήσω και μου είπαν πως έχει μόνο έξοδα για λογαριασμούς οι οποίοι παραμένουν ακίνητοι για διάστημα άνω των 18 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχες βάλει όριο στις ημερήσιες συναλλαγές μέσω ATM?Ρωτάω γιατί ξέρω ότι μπορείς να το ρυθμίσεις εσύ ο ίδιος..Και αυτό το "χωρίς την κάρτα μου" δεν το κατάλαβα..Δλδ έκαναν ανάληψη χωρίς να έχουν την κάρτα σου?Πως γίνεται αυτό?

 

Από όσο ξέρω αν μπορέσεις να αποδείξεις ότι δεν είχες γραμμένο το pin πάνω στην κάρτα ή οπουδήποτε αλλού στο πορτοφόλι (σε περίπτωση κλοπής του) τότε έχεις πιθανότητα να τα πάρεις

Πως μπορείς, όμως, να αποδείξεις ότι δεν είχες γραμμένο το pin πάνω στην κάρτα ή οπουδήποτε αλλού στο πορτοφόλι ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...