Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Πάντως από εκεί που θέλεις να ψωνίσεις δεν παίζει καθόλου άτοκες δόσεις; Τι επιτόκιο σου δίνουν;

 

(Με χρήση πιστωτικής κάρτα μπορείτε να πληρώσετε σε όσες δόσεις εσείς θέλετε. Η μηνιαία επιβάρυνση είναι περίπου 0.5% που αντιστοιχεί σε ετήσιο επιτόκιο 10.8%. Για παράδειγμα για αγορές € 1000 με 12 δόσεις θα πληρώσετε τελικά €1060 δηλαδή 12 μήνες x 0.5% επιβάρυνση = 6% περισσότερο.)

Αν μου βγάλει το κατάστημα δικιά του Visa,τότε μόνο κάνει 6 άτοκες,αλλά δεν ξέρω τι κάρτα ακριβώς είναι οπότε δεν το ρισκάρω..

Πάντως αν με αυτό τον τρόπο δεν πληρώνεις τόκους δίκαιο ακούγεται,τώρα η συνδρομή εντάξει καμία φορά την γλυτώνεις για 1-2 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι πίστευα αλλά τελικά δεν είναι.

Δεν σου περιορίζει τις καταθέσεις αλλά μόνο τις αναλήψεις .

Εν πάσει περιπτώση τρεις αναλήψεις τον μήνα είναι αρκετές δεν χρειάζονται 4, και δεν είναι δύσκολο να το πετύχεις με έναν καλό προγραμαμτισμό.

Αντιγράφω από την σελίδα της eurobank

 

Μεγάλο Ταμιευτήριο δίνει αξία στις οικονομίες σας, προσφέροντάς σας:

 

*

3% επιτόκιο από το πρώτο ευρώ για οποιαδήποτε ποσό έχετε στο λογαριασμό σας

*

Τα χρήματά σας διαθέσιμα και χωρίς χρεώσεις

*

Κίνητρο για συνεχή αποταμίευση. Το επιτόκιό σας παραμένει υψηλό 3%, εφόσον πραγματοποιείτε μέχρι και 3 αναλήψεις το μήνα. Σε αντίθετη περίπτωση, το επιτόκιο ακολουθεί, για τον επόμενο μήνα και μόνο, το επιτόκιο του απλού ταμιευτηρίου

*

Απόδοση τόκων ανά 6 μήνες

*

Ενημέρωση για τις κινήσεις του λογαριασμού σας, είτε με βιβλιάριο είτε με τριμηνιαίο αντίγραφο κίνησης λογαριασμού, ανάλογα με την προτίμησή σας

 

Ανοίξτε σήμερα το νέο Μεγάλο Ταμιευτήριο στα καταστήματα

 

Eurobank και Open24

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι πίστευα αλλά τελικά δεν είναι.

Δεν σου περιορίζει τις καταθέσεις αλλά μόνο τις αναλήψεις .

Εν πάσει περιπτώση τρεις αναλήψεις τον μήνα είναι αρκετές δεν χρειάζονται 4, και δεν είναι δύσκολο να το πετύχεις με έναν καλό προγραμαμτισμό.

Αντιγράφω από την σελίδα της eurobank

 

Μεγάλο Ταμιευτήριο δίνει αξία στις οικονομίες σας, προσφέροντάς σας:

 

*

3% επιτόκιο από το πρώτο ευρώ για οποιαδήποτε ποσό έχετε στο λογαριασμό σας

*

Τα χρήματά σας διαθέσιμα και χωρίς χρεώσεις

*

Κίνητρο για συνεχή αποταμίευση. Το επιτόκιό σας παραμένει υψηλό 3%, εφόσον πραγματοποιείτε μέχρι και 3 αναλήψεις το μήνα. Σε αντίθετη περίπτωση, το επιτόκιο ακολουθεί, για τον επόμενο μήνα και μόνο, το επιτόκιο του απλού ταμιευτηρίου

*

Απόδοση τόκων ανά 6 μήνες

*

Ενημέρωση για τις κινήσεις του λογαριασμού σας, είτε με βιβλιάριο είτε με τριμηνιαίο αντίγραφο κίνησης λογαριασμού, ανάλογα με την προτίμησή σας

 

Ανοίξτε σήμερα το νέο Μεγάλο Ταμιευτήριο στα καταστήματα

 

Eurobank και Open24

το αλλο με την atticabank το ειδες? 3.25% επιτοκιο στο Attica ΥΠΕΡΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟ απο το πρωτο ευρω!
Link to comment
Share on other sites

Καλές προσφορές για ταμιευτήριο παίζουν και στις τράπεζες που ανοίγουν νέα καστήματα. Π.χ. σε HSBC και Citibank σε κάτι νέα καταστήματα (π.χ. Φιλαφέλφεια και Πειραιά) έχω δει 3,5% και 4,2% αλλά νομίζω ότι είναι για τους πρώτους πελάτες που θα πάνε παίζει να ισχύει για καμιά εβδομάδα.

 

Όσο αφορα το μαγαζί για τις δόσεις (το e-shop να υποθέσω), αν αντέχεις οικονομικά τις 6 άτοκες συμφέρει με την κάρτα τους (Marfin Εγνατία). Έχει και προσφορά 12 άτοκες μέχρι αύριο. Γενικά το επιτόκιο τους δεν είναι πολύ υψηλό αλλά σε πνίγει το γιατί αφού πολλές άλλες εταιρίες κάνουν άτοκες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι... Λοιπόν αν τοποθετήσεις τα χρηματά σου σε προθεσμιακό λογαριασμό ταμιευτηρίου κλειστά για 6 μήνες με επιτόκιο 3,98% (ΓΕΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ) το επιτόκιο αυτό είναι το ετήσιο επιτόκιο ή σε 6 μήνες το ποσό που κατέθεσες θα τοκισθεί με 3,98%?
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα την προδφορά της Attica φένεται καλή και έχει τους ίδιους όρους με την Eurobank για τις 3 αναλήψεις.

Ήξερα το Ταμείο Παρακαταθηκών και δανείων

http://www.tpd.gr/kata0000.htm που χωρίς καμμιά προυπόθεση δίνει 3.20 αλλά γενικά δεν συνιστώ τράπεζες με ελάχιστα καταστήματα.

Πρός djuan1988

3.98 προφανώς είναι το ετήσιο επιτόκιο προθεσμίας ( όχι ταμιευτηρίου )

σε 6 μήνες η απόδοση του θα είναι 3.98/12*6 =1.99

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν χρειάζεται κάποιος τα χρήματα δεν είναι καλή κίνηση να τα τοποθετήσει εκεί? Το επιτόκιο αυτό είναι πάνω από τον πληθωρισμό άρα θεωρητικά δεν χάνεις ποσοστό από τα χρηματά σου...
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

όχι ακριβώς.

Το επιτόκιο αυτό είναι παραπάνω από τον τρέχοντα πληθωρισμό

Τον Πληθωρισμό του επόμενου εξαμήνου δεν τον γνωρίζουμε.

Για αυτό οι οικονομολόγοι λένε ότι οι προθεσμιακές καταθέσεις έχουν πάντα ένα ρίσκο Και για αυτό σε αποζημιώνουν με ένα μεγαλύτερο επιτόκιο.

Ας πούμε σε μια περίοδο 100 ετών θα υπάρξουν εποχές υπερπληθωρισμού στις οποίες κάποιος κινδυνεύει να βρεθεί δεσμευμένος .

Λίγα μόλις χρόνια πριν επί εποχής δραχμής, ξαφνικά εμφανίστηκαν επιτόκια repos μέχρι 42 % . Όσοι είχαν τα χρήματα τους δεσμευμένα έχασαν .Από την άλλη μεριά βέβεα όσοι κρατούν τα χρήματα τους σε ταμιευτήριο χάνουν συνεχώς....

Όλα αυτά θεωρητικά βέβεα, αλλά και η ερώτηση σου περιείχε την λέξη θεωρητικά

Link to comment
Share on other sites

Ναι λογικό αυτό που λες αλλά από το να τα έχεις σε λογαριασμό αλπό ταμιευτηρίου για ένα εξάμηνο δεν είναι καλύτερα να τα βάλεις σε προθεσμιακό λογαριασμό? Με δεδομένο ότι ξέρεις περίπου που θα κινηθεί ο πληθωρισμός και που μάλλον δεν πρόκειται να ανέβει πάνω από 4%...
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορα το μαγαζί για τις δόσεις (το e-shop να υποθέσω), αν αντέχεις οικονομικά τις 6 άτοκες συμφέρει με την κάρτα τους (Marfin Εγνατία). Έχει και προσφορά 12 άτοκες μέχρι αύριο. Γενικά το επιτόκιο τους δεν είναι πολύ υψηλό αλλά σε πνίγει το γιατί αφού πολλές άλλες εταιρίες κάνουν άτοκες.

 

Ακριβώς..Πάντως και αύριο να μην έληγε χρειάζομαι 24 τουλάχιστον..Οπότε σκέφτομαι αντί αυτή της marfin,καμιά από alpha η πειραιώς..

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα , σε εποχή Ευρώ μάλον δύσκολα θα ανέυουν τα επιτόκια μέσα σε 6 μήνες.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς..Πάντως και αύριο να μην έληγε χρειάζομαι 24 τουλάχιστον..Οπότε σκέφτομαι αντί αυτή της marfin,καμιά από alpha η πειραιώς..

Προτείνω της Alpha κάποια Bonus που είναι και χωρίς συνδρομή για πάντα και όλο και κάτι κερδίζεις. Την Visa καλύτερα για να έχει αποδοχή. Αν γενικά θέλεις μία κάρτα με χαμηλή τιμολόγηση ίσως να αξίζει και η Τ.Τ.Visa με 9% αγορών αλλά συνδρομή από τον δεύτερο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Για να βγάλω χρεωστική κάρτα (π.χ Visa Electron) πρέπει να κλείσω τα 18 ε;
Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όχι γιατί αν θυμάμαι καλά εγώ έβαλα όταν τελείωσα το λύκειο και δεν ήμουν 18... Ανοίγεις ένα λογαριασμό και λες να σου βγάλουν και την κάρτα που θα πάρεις μετά από λίγες μέρες...
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Α, ωραία! Κι εγώ φέτος τελείωσα κι επειδή κερδίζω χρονιά δεν τα έκλεισα ακόμη. Ποια είναι η καλύτερη χρεωστική; Βασικά τι διαφορές έχουν;
Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Στα 17 μου που ειχα παει για να ανοιξω τραπεζικο λογαριασμο επρεπε να παω με καποιο απο τους γονεις μου. Αυτο πριν 6 χρονια βεβαια :p
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με τον πατέρα μου είχα πάει αλλά δεν θυμάμαι αν χρειάστηκε να βάλει κάποια υπογραφή... Να ξέρεις θα πρέπει να έχεις δικό σου ΑΦΜ που θα βγάλεις στην εφορία της περιοχής σου... Εγώ έχω visa electron της Πειραιώς που έχει όριο ανάληψης μετρητών από τον λογαριασμό σου 2000€ από atm της Πειραιώς και της alpha bank και 1000€ από atm του διατραπεζικού συστήματος Δίας (δηλαδή από όλες τις άλλες τράπεζες). Τώρα για αγορές δεν θυμάμαι καλά αλλά νομίζω ότι έχει ένα όριο 2000€ την ημέρα, αλλά δεν είμαι σίγουρος...
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το web-banking της Αγροτικής (http://www.atebank.gr/ATEbank/WebBanking) αφορά μόνο εταιρείες και όχι ιδιώτες?? :blink:

 

Όσο κι αν δοκίμασα με το demo τους, δεν κατάφερα να δω ότι συνδέεται με λογαριασμό άλλο εκτός από όψεος και όλες οι αναφορές γίνονται σε εταιρεία και όχι σε πελάτη/χρήστη!!

 

Απίστευτο δεν είναι?? :X

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

...και μια άλλη απορία:

 

Αν αντί να κλεισω εντελώς έναν λογαριασμό απλά τον μηδενίσω (τραβήξω ό,τι χρήματα έχει μέσα) τι γίνεται στη συνέχεια? Ξέρει κάποιος να μου πει με βεβαιότητα?

 

Ξέρω ότι οι τράπεζες έχουν κάποιο ελάχιστο όριο στο ποσό, και όταν πέσει κάτω από αυτό το όριο γίνονται κρατήσεις (ανά εξάμηνο αν θυμάμαι καλά). Στην περίπτωση όμως που ο λογαριασμός είναι μηδενικός τι γίνεται? :confused:

 

Επίσης, όταν πάω να τον κλείσω, μπορώ να ζητήσω να μου καταβληθούν οι τόκοι μέχρι εκείνη τη στιγμή?

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

...και μια άλλη απορία:

 

Αν αντί να κλεισω εντελώς έναν λογαριασμό απλά τον μηδενίσω (τραβήξω ό,τι χρήματα έχει μέσα) τι γίνεται στη συνέχεια? Ξέρει κάποιος να μου πει με βεβαιότητα?

 

Ξέρω ότι οι τράπεζες έχουν κάποιο ελάχιστο όριο στο ποσό, και όταν πέσει κάτω από αυτό το όριο γίνονται κρατήσεις (ανά εξάμηνο αν θυμάμαι καλά). Στην περίπτωση όμως που ο λογαριασμός είναι μηδενικός τι γίνεται? :confused:

 

Επίσης, όταν πάω να τον κλείσω, μπορώ να ζητήσω να μου καταβληθούν οι τόκοι μέχρι εκείνη τη στιγμή?

 

Δεν είναι πάντα/μόνο θέμα υπολοίπου αλλά και κινήσεων. Ό,τι και να κάνεις δλδ από κάπου θα στα πάρουν.

Για τους τόκους πρέπει να γίνεται αυτόματα κατά το κλείσιμο αν δεν κάνω λάθος.

KCB
Link to comment
Share on other sites

...και μια άλλη απορία:

 

Αν αντί να κλεισω εντελώς έναν λογαριασμό απλά τον μηδενίσω (τραβήξω ό,τι χρήματα έχει μέσα) τι γίνεται στη συνέχεια? Ξέρει κάποιος να μου πει με βεβαιότητα?

 

Ξέρω ότι οι τράπεζες έχουν κάποιο ελάχιστο όριο στο ποσό, και όταν πέσει κάτω από αυτό το όριο γίνονται κρατήσεις (ανά εξάμηνο αν θυμάμαι καλά). Στην περίπτωση όμως που ο λογαριασμός είναι μηδενικός τι γίνεται? :confused:

 

Επίσης, όταν πάω να τον κλείσω, μπορώ να ζητήσω να μου καταβληθούν οι τόκοι μέχρι εκείνη τη στιγμή?

 

Οι τόκοι καταβαλονται αυτόματα στην περίπτωση αυτή... Τώρα για το αν σε χρεώνουν δεν νομίζω γιατί εγώ πριν μια βδομάδα πηγα να κλείσω ένα βιβλιάριο στην eurobank και ο υπάλληλος μου είπε να μην το κλείσω αλλά να το αφήσω απλά χωρίς χρήματα έτσι για να υπάρχει... Άρα μάλλον δεν χρεώνουν τίποτα! Μην ανησυχείς!

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις!

 

Ακριβώς για την Eurobank ενδιαφέρομαι κι εγώ, πρόκειται για ένα λογαριασμό μισθοδοσίας από την προηγούμενη δουλειά μου που δεν έχει πλέον νόημα να μένει ανοιχτός...επειδή φοβάμαι ότι θα δημιουργηθεί αρνητικό υπόλοιπο από κρατήσεις για τη διατήρηση του λογαριασμού (ειδικά από τη συγκεκριμένη τράπεζα τα περιμένω όλα!), θα ρωτήσω λεπτομέρειες όταν πάω να κλείσω τον λογαριασμό.

 

Thanks και πάλι! :)

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια πιστωτική κάρτα cosmote eurobank visa .Σκέφτηκα να μεταφέρω υπόλοιπα από άλλη κάρτα .Μπαίνω στο internet στο site της eurobank και βλέπω ότι είναι άτοκα για 12 μήνες .Όταν πήρα να ρωτήσω τι χρειάζεται για να γίνει η μεταφορά μου είπανε για 6 μήνες .Ξέρει κανείς τι ισχύει τελικά;
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια πιστωτική κάρτα cosmote eurobank visa .Σκέφτηκα να μεταφέρω υπόλοιπα από άλλη κάρτα .Μπαίνω στο internet στο site της eurobank και βλέπω ότι είναι άτοκα για 12 μήνες .Όταν πήρα να ρωτήσω τι χρειάζεται για να γίνει η μεταφορά μου είπανε για 6 μήνες .Ξέρει κανείς τι ισχύει τελικά;

 

Ό,τι και να σου πούμε εδώ μέσα, σημασία έχει τι λέει η τράπεζα!

 

Εγώ πιστεύω ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τυπώσεις από την ιστοσελίδα της Eurobank το σημείο που αναφέρεται στους 12 μήνες άτοκα και να το πας στην τράπεζα, ώστε να σου εξηγήσουν για ποιό λόγο δεν ισχύει (ίσως να είναι κάποια ψιλά γράμματα) αν δεν ισχύει.

 

Ό,τι και να γίνει ενημέρωσέ μας για να ξέρουμε κι εμείς!

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...