Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.713 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      926
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

4 ώρες πριν, fantomas_ktm said:

Όχι γιατί είναι 2η συνδικαιούχος και δεν το δέχτηκε το σύστημα. Θα δοκιμάσω τις προτάσεις σας. Μένω εξωτερικό χρόνια και δεν ασχολούμαι με ελληνικές τράπεζες ή τα φορολογικά 

Αρχικά θεωρώ πως δεν έχει κωδικούς e-banking η μητέρα σου, σωστά; Έχεις ελέγξει αν μπορεί να αποκτήσει κωδικούς e-banking χωρίς επίσκεψη σε κατάστημα; Πες μας και την τράπεζα που τηρείται ο υφιστάμενος λογαριασμός.

Για την payzy σίγουρα θα χρειαστεί να γίνει βιντεοκλήση όπου να εμφανίζεται μόνο η ίδια και να απαντά μόνο η ίδια χωρίς υποβολέα. Λογικά το ίδιο θα πρέπει να απαιτείται για digital onboarding σε οποιαδήποτε τράπεζα.

2 ώρες πριν, mol said:

Αν βάλω άτοκες δόσεις μπορώ να το εξοφλήσω πρόωρα το υπόλοιπο? 

Η αναγκαστικά η πληρωμή πρέπει να γίνεται κάθε μήνα έως ότου συμπληρωθούν οι μήνες?

Εξαρτάται αν ο έμπορος περάσει την συναλλαγή από την ίδια τράπεζα. Εφόσον οι δόσεις είναι στην ίδια τράπεζα, τότε μπορείς να ζητήσεις ωρίμανση δόσεων.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Epicouros said:

Γνωρίζει κάποιος να μου πει πως μπορώ να ακυρώσω μια πιστωτική κάρτα της Πειραιώς; Ευχαριστώ.

Μπορούν να στην ακυρώσουν κι απο την τηλεφωνική εξυπηρέτηση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια καλημερα εχω μια ατομικη επιχειρηση. Πως μπορω απο το winbank να βλεπω τι συναλλαγες εχω με συγκεκριμμενο λογαριασμο? Μεχρι τωρα κανω διαφορες αλχημειες με το search του firefox αν μεταβω σε επαγγελματικο winbank θα υπαρχει ως χαρακτηριστικο?

υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Μαιο εληγε η χρεωστικη/ατμ καρτα της alpha. Μου ηρθε η καινουργια με ταχυδρομειο.

Προς ευχαριστη εκπληξη, εχει 5ετη διαρκεια.

Νομιζα οτι εχει γινει δυστυχως μονο 3 ετη, για εθνικη και πειραιως ετσι ειναι.

Alpha κανει τη θετικη εκπληξη;

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, karib said:

Μαιο εληγε η χρεωστικη/ατμ καρτα της alpha. Μου ηρθε η καινουργια με ταχυδρομειο.

Προς ευχαριστη εκπληξη, εχει 5ετη διαρκεια.

Νομιζα οτι εχει γινει δυστυχως μονο 3 ετη, για εθνικη και πειραιως ετσι ειναι.

Alpha κανει τη θετικη εκπληξη;

απ'οσο θυμαμαι παντα 5 ειχε

Δεν ειναι πολυ ασχημο το rebranding?
image.thumb.png.34c6b55d067fc702839299f8f65244a2.png

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, stathis123 said:

απ'οσο θυμαμαι παντα 5 ειχε


 

Καποτε ειχαν ολοι 5. ΕΤΕ και Πειραιως, εδω και χρονια, εχουν μονο 3 χρονια. Γι'αυτο με ξαφνιασε ευχαριστα η Alpha.

Link to comment
Share on other sites

On 18/5/2024 at 7:09 ΜΜ, mol said:

Αν βάλω άτοκες δόσεις μπορώ να το εξοφλήσω πρόωρα το υπόλοιπο? 

Η αναγκαστικά η πληρωμή πρέπει να γίνεται κάθε μήνα έως ότου συμπληρωθούν οι μήνες?

Στην πιστωτική σου κάρτα μπορείς να πληρώσεις οποιοδήποτε ποσό.  

Προφανώς οι επόμενοι λογαριασμοί θα βγαίνουν αρνητικοί μέχρι να περαστούν όλες οι δόσεις. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, stathis123 said:

απ'οσο θυμαμαι παντα 5 ειχε

Δεν ειναι πολυ ασχημο το rebranding?
image.thumb.png.34c6b55d067fc702839299f8f65244a2.png

Ενώ η καμπάνια πολύ ωραία, το λογότυπο άθλιο. Η γραμματοσειρά κυρίως μου το χαλάει. Ως μαρκετιστας (το επάγγελμα μου) δεν βρίσκω τον λόγο να αλλάξουν το λογότυπο τους. Είχε έναν συμβολισμό, είναι απλό και με πολλές βάσεις για το μέλλον. Το συγκεκριμένο με την times new roman γραμματοσειρά δε νομίζω ότι θα πάει και πολύ μακριά. 
 

Αλλαζουν και την winbank σε Piraeus e-banking. Κρίμα που χάνουν ένα brand ισχυρό και πλέον το ονομάζουν όπως και ο ανταγωνισμός. Την ίδια τακτική ακολούθησε πρόσφατα η εθνική, όπου με το rebrand ξήλωσε το I-bank brand 

Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσω πως οι τρεις (3) πλαγιαστές γραμμές είναι ότι έχει απομείνει από το παλιό λογότυπο με την τριήρη (καράβι) και είναι υποτίθεται τα κουπιά:

spacer.png

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, paanos said:

Ενώ η καμπάνια πολύ ωραία, το λογότυπο άθλιο. Η γραμματοσειρά κυρίως μου το χαλάει. Ως μαρκετιστας (το επάγγελμα μου) δεν βρίσκω τον λόγο να αλλάξουν το λογότυπο τους. Είχε έναν συμβολισμό, είναι απλό και με πολλές βάσεις για το μέλλον. Το συγκεκριμένο με την times new roman γραμματοσειρά δε νομίζω ότι θα πάει και πολύ μακριά. 
 

Αλλαζουν και την winbank σε Piraeus e-banking. Κρίμα που χάνουν ένα brand ισχυρό και πλέον το ονομάζουν όπως και ο ανταγωνισμός. Την ίδια τακτική ακολούθησε πρόσφατα η εθνική, όπου με το rebrand ξήλωσε το I-bank brand 

Τι ωραια που πετυχαμε και εναν του επαγγελματος. 
Σαν καταναλωτης μιλωντας αυτο που λες με την καταργηση των winbank/ibank το θεωρω θετικο. μου ειναι πιο ευκολο να το κατανοησω. Νομιζω πως ειναι παρομοιο με το iphone/imac το οποιο ειναι τα μονα στην Apple που κρατανε αυτου τους ειδους τις ονομασιες.

Απο εκει και περα το logo και την γραμματοσειρα την βρισκω τρισαθλεια σε σημειο που οταν ειδα το mail για το rebranding νομιζα ηταν phishing. νομιζω απο τα καλυτερα ηταν το προηγουμενο, ειχαν κρατησει τα κουπια που συνδεοταν με την ιστορια τους και το ειχαν τετραγωνισει για να δινει το logo ασφαλεια/ορια κατι το οποιο χρειαζεται για τραπεζικο ιδρυμα. 
Στο καινουργιο μαλιστα εχουν αλλαξει και τη φορα τους που μου θυμισει το slash / πλεον. ας βαλλουν και ενα http μπροστα 🤣
image.png.cb19885924031f09aa36a55287f96549.png

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, stathis123 said:

Σαν καταναλωτης μιλωντας αυτο που λες με την καταργηση των winbank/ibank το θεωρω θετικο. μου ειναι πιο ευκολο να το κατανοησω

Προσωπικά και εμένα το e banking μου είναι πιο οικείο. Το I-bank ήταν διαδεδομενος αλλά πιο βραχυπρόθεσμα χρησιμοποιήθηκε σαν όρος, υπήρχε μόλις από 2009. Το winbank ήταν ένας όρος πολύ περισσότερων ετών, και επειδή ήταν και μια από τις πρώτες υλοποιήσεις καθιερώθηκε και από πολλούς για το e banking (όπως λέμε το καθαριστικο για τα τζάμια άζαξ 😛 )

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, paanos said:

(όπως λέμε το καθαριστικο για τα τζάμια άζαξ 😛 )

που ακομα και εκεινο μας προδωσε αφου απο AZAX μετονομαστηκε σε AJAX 
αλλα ας μεινουμε εντος θεματος 🤣

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, paanos said:

Ενώ η καμπάνια πολύ ωραία, το λογότυπο άθλιο. Η γραμματοσειρά κυρίως μου το χαλάει. Ως μαρκετιστας (το επάγγελμα μου) δεν βρίσκω τον λόγο να αλλάξουν το λογότυπο τους. Είχε έναν συμβολισμό, είναι απλό και με πολλές βάσεις για το μέλλον. Το συγκεκριμένο με την times new roman γραμματοσειρά δε νομίζω ότι θα πάει και πολύ μακριά. 
 

Αλλαζουν και την winbank σε Piraeus e-banking. Κρίμα που χάνουν ένα brand ισχυρό και πλέον το ονομάζουν όπως και ο ανταγωνισμός. Την ίδια τακτική ακολούθησε πρόσφατα η εθνική, όπου με το rebrand ξήλωσε το I-bank brand 

Δεν μπορουν να έχουν Winbank και Snappi ταυτόχρονα. Εσωτερικός ανταγωνισμός;

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, TakeOverNet said:

Δεν μπορουν να έχουν Winbank και Snappi ταυτόχρονα. Εσωτερικός ανταγωνισμός;

Η winbank είναι η ονομασία της ηλεκτρονικής τραπεζικής. Η snappi θεωρητικά είναι άλλη τράπεζα, δηλαδή υπάρχοντες χρήστες της Πειραιώς θα πρέπει να κάνουν νέα εγγραφή. Είναι άλλη φάση. 
Κατι παρόμοιο έκανε και η εθνική με το next αλλά στη συνέχεια το άνοιξε και για υφιστάμενους 

Link to comment
Share on other sites

Θα αλλαξει συντομα λεει, σε νεα ανανεωση της εφαρμογης, η winbank app, σε 'πειραιως κατι' application για τα κινητα. Για να δουμε.

Να δουμε και ποιο θα ειναι το url για ebanking απο τον υπολογιστη.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, karib said:

Θα αλλαξει συντομα λεει, σε νεα ανανεωση της εφαρμογης, η winbank app, σε 'πειραιως κατι' application για τα κινητα. Για να δουμε.

Να δουμε και ποιο θα ειναι το url για ebanking απο τον υπολογιστη.

ebanking.piraeusbank.gr

Piraeus app θα γίνει. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα 

Τέλος Μαΐου έληξε η πιστωτικη και εξαφανίστηκε απτο ebanking ήταν ακυρωμενη  (φαίνονταν στις οφειλές και μπορούσα και την πλήρωνα 

Τωρα πως την πληρώνω;;

Γνωρίζει κάποιος;

Στο europhonebanking δεν την βλέπουν στις κάρτες μου

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, rio0013 said:

Καλησπέρα στην ομάδα 

Τέλος Μαΐου έληξε η πιστωτικη και εξαφανίστηκε απτο ebanking ήταν ακυρωμενη  (φαίνονταν στις οφειλές και μπορούσα και την πλήρωνα 

Τωρα πως την πληρώνω;;

Γνωρίζει κάποιος;

Στο europhonebanking δεν την βλέπουν στις κάρτες μου

H τραπεζα τι σου ειπε; 
Λογικα θα σου ερθει statement με κωδικο πληρωμης για πληρωμη μεσω ebanking η καταστηματων

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, rio0013 said:

Καλησπέρα στην ομάδα 

Τέλος Μαΐου έληξε η πιστωτικη και εξαφανίστηκε απτο ebanking ήταν ακυρωμενη  (φαίνονταν στις οφειλές και μπορούσα και την πλήρωνα 

Τωρα πως την πληρώνω;;

Γνωρίζει κάποιος;

Στο europhonebanking δεν την βλέπουν στις κάρτες μου

Δεν γίνεται να μην βλέπουν την κάρτα στο phone banking, απλώς σου ζητάνε να τους πεις τον αριθμό της κάρτας αν δεν έχεις Europhone banking PIN. Λογικά και στο e-banking σου θα πρέπει να φαίνεται η κάρτα αν πας από το πληρωμή δικής μου κάρτας Eurobank όπου θα σου δείχνει την τρέχουσα οφειλή της κάρτας. Και αν έχεις e-statements θα πρέπει να τα βλέπεις μέσα από το e-banking.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, GraveDigger said:

Δεν γίνεται να μην βλέπουν την κάρτα στο phone banking, απλώς σου ζητάνε να τους πεις τον αριθμό της κάρτας αν δεν έχεις Europhone banking PIN. Λογικά και στο e-banking σου θα πρέπει να φαίνεται η κάρτα αν πας από το πληρωμή δικής μου κάρτας Eurobank όπου θα σου δείχνει την τρέχουσα οφειλή της κάρτας. Και αν έχεις e-statements θα πρέπει να τα βλέπεις μέσα από το e-banking.

Δεν εμφανίζεται πουθενά 

Έτσι την πλήρωνα όπως λες αλλά από την Παρασκευή έχει εξαφανιστεί και δεν εμφανίζεται ούτε στο estatements που επέλεγα κάρτες και την πιστωτική 

Σαν να μην είχα ποτέ ένα  πράγμα δε μπορώ να την βρω πουθενά 

Και έχω phone banking αλλά δε την βλέπουν από κάρτες μόνο την χρεωστική βλέπουν 

Link to comment
Share on other sites

Οχι.

Δεν υπάρχει πουθενά 

Θα περιμένω να δω αν θα μου έρθει στο μαιλ estatement αλλά δεν ξέρω τι να κάνω 

Πως γίνεται να εξαφανίστηκε τελείως;;

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω εδώ μιας και απ'ότι φαίνεται δεν είναι θέμα Android γιατί είχα το ίδιο θέμα και σε iPhone.

Όταν πάω να βάλω μια καρτα της εθνικής στο wallet , είτε χρεωστική, είτε πιστωτική, στο τελευταίο βήμα μετά τους ΟΠΧ, μου πετάει ένα μήνυμα ότι θέλει επιβεβαιωση με κωδικό είτε μέσω τηλ είτε μέσω email και μου βγάζει τα στοιχεία που έχω δηλώσει στην εθνική. Από'κει και πέρα όμως, η διαδικασία δεν συνεχίζεται. Δεν λαμβάνω ποτέ μήνυμα από την τράπεζα  , ενώ μετά από λίγο η διαδικασία ακυρώνεται από το Google Wallet και αποθηκεύει την κάρτα που προσπαθώ να περάσω και από κάτω εμφανίζει μήνυμα "ολοκληρωση ρύθμισης".

Όλες οι κάρτες των άλλων τραπεζών (Πειραιώς, Payzy, Revolut κλτ) περνάνε αέρα, μόνο η Εθνική ζητάει 2step. 

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες θα έπρεπε να ζητάει 2 step. Αν έχει επιλογή για την επιβεβαίωση να λάβεις κλήση πάτα αυτό 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...