Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.714 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Και σε εμένα έτυχε φέτος σε bar στον Κάβο της Κέρκυρας να πουν (Όταν ζητήσαμε να πληρώσουμε) το κατάστημα δεν έχει μηχάνημα για κάρτα. Δεν είπε ούτε ότι χάλασε, ότι έχει πρόβλημα το δίκτυο κτλ

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η σιγουριά θα σε φάει....

 

----- προσθήκη μηνύματος 104 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Αν είναι ρούχα ναι... Αν και είναι υποχρεωμένοι όπως προείπαν όλοι... Αν είναι φαγητό; εδώ σε θέλω μάστορα.. Πήγα έφαγα, λογαριασμό παρακαλώ... Δίνω κάρτα, αχ δεν δεχόμαστε κάρτες δυστυχώς... Πάει να πληρώσει η γυναίκα που ήμουν μαζί με μετρητά, όχι φυσικά, δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση... Φύγαμε και θα τα πάω όταν βρεθώ ξανα προς τα εκεί

Τα καταστήματα εστίασης απο το νομο πρέπει να δεχονται

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Η τράπεζα κρατάει ποσοστό (πχ 1%) από τη συναλλαγή. Δεν κρατάει τίποτα που να επιβαρύνει περισσότερο τις μικρές συναλλαγές. Τυχόν κόστος συντήρησης του μηχανήματος (πχ 6 ευρώ το μήνα) θα το κρατήσει είτε κάνεις 1 είτε 10.000 συναλλαγές, να μην πω μάλιστα πως αν κάνεις μεγάλο αριθμό συναλλαγών εκτός του ότι θα έχεις μικρότερο ποσοστό θα έχεις και δωρεάν συντήρηση.

 

διαφορετικη συμφωνια για το ποσοστο εχει ενα ψιλικατζιδικο που κανει πχ.1000 ευρω τζιρο με ενα καταστημα που κανει 50.000 τζιρο.

Επισης, τα ψιλικατζιδικα/περιπτερα παιρνανε με κάρτα τα εισιτηρια του ΟΑΣΘ διοτι ΔΕΝ εχουν κέρδος.

Σε αλλες χωρες ακομα κ για τσιχλες δινουν καρτα.. δυστυχως ή ευτυχως..

Εγω πάντως δεν εχω δωσει ακόμα καρτα για να πληρωσω.. καφεδες.

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιους προσωπικούς λόγους δεν καταφέρνω να πιάσω το αφορολόγητο ετησίως με κάρτα.

Πίνω 2 καφέδες την μέρα Χ2,5€ =1,825€ τον χρόνο Χ 20% που είναι το πρόστιμο για την μη συμπλήρωση των συναλλαγών με κάρτα =365€ χασούρα.

Φυσικά και ψωμί και καφέδες θα αγοράσω με κάρτα, αναγκαστικά

Link to comment
Share on other sites

Η τράπεζα κρατάει ποσοστό (πχ 1%) από τη συναλλαγή. Δεν κρατάει τίποτα που να επιβαρύνει περισσότερο τις μικρές συναλλαγές. Τυχόν κόστος συντήρησης του μηχανήματος (πχ 6 ευρώ το μήνα) θα το κρατήσει είτε κάνεις 1 είτε 10.000 συναλλαγές, να μην πω μάλιστα πως αν κάνεις μεγάλο αριθμό συναλλαγών εκτός του ότι θα έχεις μικρότερο ποσοστό θα έχεις και δωρεάν συντήρηση.

Το ποσοστό 1% δεν είναι πραγματικο. Διαβασε το παρακατω κ θα καταλάβεις.

https ://www.michanikos.gr/forums/topic/52248-%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-pos-%CF%80%CE%BF%CF%83%CE%BF%CF%83%CF%84%CF%8C-%CE%B5%CF%80%CE%AF-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%AD%CF%81%CE%B4%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%AE-%CE%BC%CE%B5-%CE%BA%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B1/

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι πραγματικό . Δίνεις 1% στο ποσό της είσπραξης. Το τι σημαίνει αυτό για το κέρδος σου είναι άλλη υπόθεση εντελώς.
Link to comment
Share on other sites

Κάπου εδώ να επισημάνω πως το ποσοστό προμήθεια εξαρτάται και από το επάγγελμα που κάνεις. Οι τράπεζες έχουν δώσει και 0.7% αναλόγως το επάγγελμα, τα πάντα θέλουν ψάξιμο.

Φιλικά,

 

Γιώργος Βαρδίκος

HyperHosting Web Hosting Services

http://www.hyperhosting.gr

Link to comment
Share on other sites

 

Εγω πάντως δεν εχω δωσει ακόμα καρτα για να πληρωσω.. καφεδες.

 

Καφέ ούτε Κι εγώ..αλλά ότααν πας σε μπαράκι που έχει το ποτό 8 ευρώ όποτε 4 x 8 = 32 εκεί θέλω να πληρώσω με κάρτα. Κ όταν πας να πληρώσεις κ σου λέω δεν έχω μηχάνημα... Είναι κάπως...

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ποσοστό 1% δεν είναι πραγματικο. Διαβασε το παρακατω κ θα καταλάβεις.

https ://www.michanikos.gr/forums/topic/52248-%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-pos-%CF%80%CE%BF%CF%83%CE%BF%CF%83%CF%84%CF%8C-%CE%B5%CF%80%CE%AF-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%AD%CF%81%CE%B4%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%AE-%CE%BC%CE%B5-%CE%BA%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B1/

 

1. Ελπίζω να καταλαβαίνεις γιατί το λινκ που έβαλες δε γίνεται να δουλέψει :p

 

2. Η προμήθεια τόση είναι και μπορεί και χαμηλότερη ακόμα και σε μικρό τζίρο. Επίσης το καταλαβαίνω πως κανενας επαγγελματίας δε θέλει κάρτα γιατί είναι άλλο ένα έξοδο που του τρώει λεφτά, έστω και λίγα. Ωστόσο με τις νέες προμήθειες το κόστος έχει πέσει σημαντικά και αν χάσω ένα-δυο πελάτες επειδή δε δέχομαι κάρτα, να τη η προμήθεια σε χαμένα λεφτά επειδή δε πουλάω καφέδες των 2€ αλλα δωμάτια των 50 και των 60. Ξέρεις πόσοι πελάτες είχαν έρθει, όταν ακόμα δε δεχόντουσαν κάρτα τα υπόλοιπα καταλύματα της περιοχής (δεν ήταν τότε υποχρεωτικό) και μας έλεγαν "ήρθαμε σε εσας γιατί δέχεστε κάρτα";

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα κάπου ότι το 80 με 85% των συναλλαγών έγιναν με κάρτα φέτος. Δεν υπάρχει γυρισμος. Η κάρτα είναι ευκολία για τον πελάτη. Ο πωλητής αν δεν προσαρμοστεί θα κλείσει. Απλά τα πράγματα. Η κλάψα δεν περνάει πλέον.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα κάπου ότι το 80 με 85% των συναλλαγών έγιναν με κάρτα φέτος. Δεν υπάρχει γυρισμος. Η κάρτα είναι ευκολία για τον πελάτη. Ο πωλητής αν δεν προσαρμοστεί θα κλείσει. Απλά τα πράγματα. Η κλάψα δεν περνάει πλέον.

Δημόσιος υπάλληλος?

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα κάπου ότι το 80 με 85% των συναλλαγών έγιναν με κάρτα φέτος. Δεν υπάρχει γυρισμος. Η κάρτα είναι ευκολία για τον πελάτη. Ο πωλητής αν δεν προσαρμοστεί θα κλείσει. Απλά τα πράγματα. Η κλάψα δεν περνάει πλέον.

 

Το ποσοστό είναι πολύ πάνω από τα προηγούμενα χρόνια αλλά πολύ πολύ μικρότερο από αυτό που γραφεις

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Το άκουσα για την ακρίβεια σε ρεπορτάζ στη τηλεόραση. Τώρα αν είπαν κάτι που δεν ισχύει δεν το γνωρίζω.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Να πληρώνεται μετρητά εκτός αν είναι ανάγκη....Ο μόνος κερδισμένος με την κάρτα είναι η τράπεζα και κανείς άλλος...πάρτε το χαμπάρι.Έχουμε βάλει νταβατζή στο κεφάλι μας.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6013 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να πληρώνεται μετρητά εκτός αν είναι ανάγκη....Ο μόνος κερδισμένος με την κάρτα είναι η τράπεζα και κανείς άλλος...πάρτε το χαμπάρι.Έχουμε βάλει νταβατζή στο κεφάλι μας.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6013 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όλοι είναι κερδισμένοι γιατί μειώνεται η φοροδιαφυγή και δημιουργούνται οι προϋποθέσεις να μειωθούν οι φόροι και να αυξηθούν οι δημόσιες δαπάνες. Νταβατζήδες είναι αυτοί που τόσα χρόνια φοροδιαφεύγουν και τρώμε τη φόλα όλοι οι υπόλοιποι. Ένα καλό μέτρο πήραν όλα αυτά τα χρόνια και το βγάζουμε σκάρτο και αυτό. Βασικά το μέτρο αυτό πρέπει να επεκταθεί και να γίνει υποχρεωτικό για όλους τους επαγγελματίες.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Όλοι είναι κερδισμένοι γιατί μειώνεται η φοροδιαφυγή και δημιουργούνται οι προϋποθέσεις να μειωθούν οι φόροι και να αυξηθούν οι δημόσιες δαπάνες. Νταβατζήδες είναι αυτοί που τόσα χρόνια φοροδιαφεύγουν και τρώμε τη φόλα όλοι οι υπόλοιποι. Ένα καλό μέτρο πήραν όλα αυτά τα χρόνια και το βγάζουμε σκάρτο και αυτό. Βασικά το μέτρο αυτό πρέπει να επεκταθεί και να γίνει υποχρεωτικό για όλους τους επαγγελματίες.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Ακριβώς.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πληρώσω φόρο εισοδήματος 57000€ με κάρτα της άλφα για να πάρω κανά πόντο αλλα διάβασα στους όρους πως δεν συλλέγεις πόντους από πληρωμές προς το δημόσιο.

Υπάρχει τρόπος να συλλεχτόυν οι πόντοι ή δεν υπάρχει εναλλακτική;

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει πλέον τρόπος συλλογής πόντων για πληρωμές δημοσίου. Έως τα μέσα 2018 μπορούσες να το κάνεις, αλλά το σταμάτησαν :( Από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει τρόπος συλλογής bonus πόντων της Alpha με πληρωμές δημοσίου, αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας το μοιραστεί μαζί μας :)

Φιλικά,

 

Γιώργος Βαρδίκος

HyperHosting Web Hosting Services

http://www.hyperhosting.gr

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει πλέον τρόπος συλλογής πόντων για πληρωμές δημοσίου. Έως τα μέσα 2018 μπορούσες να το κάνεις, αλλά το σταμάτησαν :( Από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει τρόπος συλλογής bonus πόντων της Alpha με πληρωμές δημοσίου, αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας το μοιραστεί μαζί μας :)

Μπορείς να κάνεις πληρωμή δημοσίου με paypal?

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Δεν μίλησα για φοροδιαφυγή....καληνύχτα Ελλάδα!

Πάρε τώρα εκ νέου ανακεφαλοποιηση τραπεζών που θα την πληρώσουμε εσύ και εγώ

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6013 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πληρώσω φόρο εισοδήματος 57000€ με κάρτα της άλφα για να πάρω κανά πόντο αλλα διάβασα στους όρους πως δεν συλλέγεις πόντους από πληρωμές προς το δημόσιο.

Υπάρχει τρόπος να συλλεχτόυν οι πόντοι ή δεν υπάρχει εναλλακτική;

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk

 

εγω οσο ειχα την bonus amex ισχυε και επαιρνα μπονους 1 ευρω για καθε πληρωμη στο δημοσιο και την πληρωμη την εκανα στο alpha wallet .

μετα απο καποιο καιρο το εκοψαν και καταργησα και την καρτα amex .

η μοναδικη καρτα που αποδιδει ποντους yellows προς το δημοσιο ειναι η πειραιως κανε την πληρωμη με καρτα πειραιως , για καθε 10 ευρω κερδιζεις ενα yellow.

μπορεις να κανεις μεταφορα χρηματων δωρεαν απο alpha bank εως 500 ευρω την ημερα μεσω τις υπηρεσιας quick transfer και να μην χρεωθεις προμηθεια

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πληρώσω φόρο εισοδήματος 57000€ με κάρτα της άλφα για να πάρω κανά πόντο αλλα διάβασα στους όρους πως δεν συλλέγεις πόντους από πληρωμές προς το δημόσιο.

Υπάρχει τρόπος να συλλεχτόυν οι πόντοι ή δεν υπάρχει εναλλακτική;

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk

57000 φόρο εισοδήματος άρα επί μεγάλου ποσού και ψάχνεις για πόντους; τρολαρεις;

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όλοι είναι κερδισμένοι γιατί μειώνεται η φοροδιαφυγή και δημιουργούνται οι προϋποθέσεις να μειωθούν οι φόροι και να αυξηθούν οι δημόσιες δαπάνες. Νταβατζήδες είναι αυτοί που τόσα χρόνια φοροδιαφεύγουν και τρώμε τη φόλα όλοι οι υπόλοιποι. Ένα καλό μέτρο πήραν όλα αυτά τα χρόνια και το βγάζουμε σκάρτο και αυτό. Βασικά το μέτρο αυτό πρέπει να επεκταθεί και να γίνει υποχρεωτικό για όλους τους επαγγελματίες.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Και δεν μου λες,αφου σκάνε για να πάψει η φοροδιαφυγη γτ δεν πανε σε μπουζούκια κλαμπ μπαρ την νύχτα όπου γίνεται το πάρτυ φοροδιαφυγής?Άλλα βέβαια τα παιδιά δεν δουλεύουν νύχτα, κουράζονται οι αρχιτεμπεληδες,ισα το πρωί βγαινουν να πάρουν κανα μαυρο φραγκο. Για αυτους δεν λέτε τπτ που κανουν γαργαρα τους καρχαριες.Ο περιπτεράς ή ο φούρναρης σας φταιει λες κ τα λεφτα απ την τυρόπιτα τα βάζει στο σεντούκι και δεν τα ξαναβγαζει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...