Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.715 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      447
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Μήπως ξέρεις τι συνδρομή έχει η Χρυσή Bonus Visa το χρόνο γιατί δεν το βρίσκω κάπου.

 

50€

Αν βάλεις 2+ κάρτες για σύγκριση, σου δείχνει και τη δυνδρομή τους

 

Να κάνω κι εγώ κάποιες ερωτήσεις.

 

  • Η affinity mastercard στην ουσία δίνει 2.5% σε όλες τις αγορές για εξαργύρωση στα συνεργαζόμενα καταστήματα;
  • Μαζεύονται και τα ξοδεύεις μέσω της κάρτας όπως/όποτε θέλεις ή είναι σαν την dynamic που βγαίνει επιταγή;
  • Υπάρχει ελάχιστο ποσό αγορών που πρέπει να γίνει στα συνεργαζόμενα έτσι ώστε να μπορείς να χρησιμοποιήσεις την έκπτωση;
  • Γενικότερα, είναι κάτι που πρέπει να προσέξω;

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

εχει και chat απο κατω δεξια εξυπηρετησης πελατων οταν μπαινεις στο internet banking της πειραιως , πολυ ωραιο!

 

Ειναι ενα "χαζο" botακι που απαντάει σε πολυ απλες ερωτησεις.Δεν ειναι καθόλου Live Chat...Ακομα στον μεσαίωνα ειναι οι ελληνικές Τράπεζες.

Link to comment
Share on other sites

thodoris85 said:
Να κάνω κι εγώ κάποιες ερωτήσεις.

[1] Η affinity mastercard στην ουσία δίνει 2.5% σε όλες τις αγορές για εξαργύρωση στα συνεργαζόμενα καταστήματα;

[2] Μαζεύονται και τα ξοδεύεις μέσω της κάρτας όπως/όποτε θέλεις ή είναι σαν την dynamic που βγαίνει επιταγή;

[3] Υπάρχει ελάχιστο ποσό αγορών που πρέπει να γίνει στα συνεργαζόμενα έτσι ώστε να μπορείς να χρησιμοποιήσεις την έκπτωση;

[4] Γενικότερα, είναι κάτι που πρέπει να προσέξω;

1) Ναι, σε επιβραβεύει με 2,5% για όλες σου τις αγορές σε ηλεκτρονικά ή φυσικά καταστήματα (εξαιρούνται κλασικά οι στοιχηματικές εταιρίες και οι πληρωμές προς το Δημόσιο).

2) Όχι, δεν βγαίνει επιταγή. Μαζεύεται η ανταμοιβή ηλεκτρονικά και αν θες μπορείς να εξαργυρώσεις όλα τα affinity euros ή μέρος αυτών στην επόμενη αγορά που θα κάνεις, ενημερώνοντας το ταμείο του καταστήματος.

3) Όχι, δεν υπάρχει ελάχιστο όριο αγορών.

 

  • Οι πόντοι που μαζεύεις από τις αγορές σου έχουν ισχύ για 2 χρόνια.
  • Μπορείς να δεις αναλυτικά τους όρους του συγκεκριμένου προγράμματος επιβράβευσης, εδώ.
Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

1) Ναι.

2) Ακριβώς. Μαζεύονται και αν θες μπορείς να τους εξαργυρώσεις όλους ή μέρος αυτών στην επόμενη αγορά ενημερώνοντας το ταμείο του καταστήματος.

3) Όχι, δεν υπάρχει ελάχιστο όριο αγορών.

 

Οι πόντοι που μαζεύεις από τις αγορές σου έχουν ισχύ για 2 χρόνια.

 

Μπορείς να δεις αναλυτικά τους όρους του συγκεκριμένου προγράμματος επιβράβευσης, εδώ.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Μάλλον θα προσπαθήσω να αλλάξω την dynamic με αυτήν αν είναι εφικτό.

Link to comment
Share on other sites

Οι νέοι λογαριασμοί της ΔΕΗ έχουν κωδικό πληρωμής που περιλαμβάνει και γράμματα, πως γίνεται να πληρώσω σε ΑΤΜ? Που δεν γίνεται να πληκτρολογήσεις γράμματα.
Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι και οι προπληρωμενες θεωρουνται πιστωτικες για αυτο και τις εξαιρουν μαζι με τις πιστωτικες.
Δε θεωρούνται, είναι πιστωτικές.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Οι νέοι λογαριασμοί της ΔΕΗ έχουν κωδικό πληρωμής που περιλαμβάνει και γράμματα, πως γίνεται να πληρώσω σε ΑΤΜ? Που δεν γίνεται να πληκτρολογήσεις γράμματα.

 

γιατί δεν το πληρώνεις από το e banking ή από το simply pay με χρέωση κάρτας? . .πάντως καλό θα ήτανε να καλέσεις το κατάστημα να σου πούνε!

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν το πληρώνεις από το e banking ή από το simply pay με χρέωση κάρτας? . .πάντως καλό θα ήτανε να καλέσεις το κατάστημα να σου πούνε!

 

To πληρώνω μέσα από την σελίδα τους για να μην χρεώνομαι 0,10€ (alpha bank) στο e banking, αλλά με ρώτησε ένα ζευγάρι έξω από ένα ΑΤΜ και ένιωσα άσχημα που δεν ήξερα να απαντήσω γιατί είμαι παλιός τραπεζικός. Έτσι είπα να ρωτήσω εδώ μήπως το ξέρει κάποιος γιατί βαριέμαι τις αναμονές στα τηλέφωνα.

Link to comment
Share on other sites

Χτες Πλήρωσα ΔΕΗ μέσω Alpha και πρόσεξα ότι σε αντίθεση με παλιώτερα έλαβα Bonus Πόντους .

Κάτι άλλο πολύ σημαντικό.

Μπαίνοντας στην Σελίδα της Alpha.

1.Οι συνδρομές όλων των πιστωτικών καρτών έχουν αυξηθεί.

2.Ο όρος της δωρεάν συνδρομής για το δεύτερο έτος με αγορές 2.500 ευρώ έχει διαγραφεί από όλες τις κάρτες.

3.Η συνδρομή του πρώτου έτους παραμένει δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος εποχής για τις κάρτες American Express!

 

Eπιτέλους! Ένιωθα εντελώς ανόητος με το γεγονός ότι έπρεπε να κουβαλάω μαζί μου 2 κάρτες της άθλιας btw σε εξυπηρέτηση Alpha Bank, για τον ίδιο λογαριασμό, εφόσον ήθελα να μαζεύω πόντους, καθώς την ΑMEX δεν την δέχονται παντού...

Aυτή απ΄όσο θυμάμαι είχε συνδρομή ένα 10άρικο, η νέα Bonus Mastercard aπ΄όσο είδα έχει 12 τον χρόνο... Αύξηση και εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Χτες Πλήρωσα ΔΕΗ μέσω Alpha και πρόσεξα ότι σε αντίθεση με παλιώτερα έλαβα Bonus Πόντους .

Κάτι άλλο πολύ σημαντικό.

Μπαίνοντας στην Σελίδα της Alpha.

1.Οι συνδρομές όλων των πιστωτικών καρτών έχουν αυξηθεί.

2.Ο όρος της δωρεάν συνδρομής για το δεύτερο έτος με αγορές 2.500 ευρώ έχει διαγραφεί από όλες τις κάρτες.

3.Η συνδρομή του πρώτου έτους παραμένει δωρεάν.

 

Μαλιστα .... Σοβαρη εξελιξη. Πρεπει να ακυρωσουμε καποιες

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι ισχύει για τους παλιούς που την έχουν την προσφορά. Αλλά καλό είναι να ρωτήσει κάποιος.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι ισχύει για τους παλιούς που την έχουν την προσφορά. Αλλά καλό είναι να ρωτήσει κάποιος.

 

Πιστεύω ότι το 2 θα ισχύει για όλους

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Χτες Πλήρωσα ΔΕΗ μέσω Alpha και πρόσεξα ότι σε αντίθεση με παλιώτερα έλαβα Bonus Πόντους .

Κάτι άλλο πολύ σημαντικό.

Μπαίνοντας στην Σελίδα της Alpha.

1.Οι συνδρομές όλων των πιστωτικών καρτών έχουν αυξηθεί.

2.Ο όρος της δωρεάν συνδρομής για το δεύτερο έτος με αγορές 2.500 ευρώ έχει διαγραφεί από όλες τις κάρτες.

3.Η συνδρομή του πρώτου έτους παραμένει δωρεάν.

Δυστυχώς, η δωρεάν συνδρομή στις πιστωτικές κάρτες της Alpha Bank με αγορές 2.500€/έτος, έπαψε να ισχύει από τον Σεπτέμβριο του 2018 (δεν επηρεάζονται όσοι κατά την έκδοση της κάρτας τους είχαν προλάβει το συγκεκριμένο προνόμιο). Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, η δωρεάν συνδρομή στις πιστωτικές κάρτες της Alpha Bank με αγορές 2.500€/έτος, έπαψε να ισχύει από τον Σεπτέμβριο του 2018 (δεν επηρεάζονται όσοι κατά την έκδοση της κάρτας τους είχαν προλάβει το συγκεκριμένο προνόμιο).

 

Και τώρα όσοι έχουμε ως μόνη κάρτα κάποια AMEX, θα μας έρθει η χρεωση με τη νέα κάρτα;

Άντε να ρωτήσεις κάτι τέτοιο στην εξυπηρέτηση. Ούτε τι κάρτα θα μας στείλουν δε ξέρουν ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, η δωρεάν συνδρομή στις πιστωτικές κάρτες της Alpha Bank με αγορές 2.500€/έτος, έπαψε να ισχύει από τον Σεπτέμβριο του 2018 (δεν επηρεάζονται όσοι κατά την έκδοση της κάρτας τους είχαν προλάβει το συγκεκριμένο προνόμιο).

 

Στην περίπτωση που έχεις ΑΜΕΧ με αυτο το προνόμιο της ακύρωσης της συνδρομής με αγορές 2500€/ετος και τώρα η καρτα σου αλλάξει σε Mastercard επειδή σταματά η ΑΜΕΧ, θα θεωρείσαι νέος πελάτης για τη συνδρομή ή όχι; Κανένας δεν ξέρει βέβαια, αλλά εγώ πιστεύω ότι θα θεωρείται νέα καρτα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ γνωρίζω, οπότε μένει να το δούμε στην πράξη. :p

 

Στο μεταξύ, η μητέρα μου έχει την Enter Amex και την Enter Bonus Mastercard (είχε αμελήσει να ακυρώσει την Amex, οπότε είχε ενεργές και τις δύο κάρτες) και της ήρθε χθες το κλασικό e-mail που την ενημέρωνε ότι η Enter Amex θα καταργηθεί και ότι εκδόθηκε η Enter Bonus Mastercard, η οποία θα αποσταλεί τις επόμενες ημέρες. Έτσι, στο internet banking φαίνονται πλέον δύο Enter Bonus Mastercard, με διαφορετικό αριθμό η καθεμία. Φοβερή οργάνωση από την Alpha Bank. :rolleyes:

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ γνωρίζω, οπότε μένει να το δούμε στην πράξη. :p

 

Στο μεταξύ, η μητέρα μου έχει την Enter Amex και την Enter Bonus Mastercard (είχε αμελήσει να ακυρώσει την Amex, οπότε είχε ενεργές και τις δύο κάρτες) και της ήρθε χθες το κλασικό e-mail που την ενημέρωνε ότι η Amex θα καταργηθεί και ότι εκδόθηκε η Enter Bonus Mastercard, η οποία θα αποσταλεί τις επόμενες ημέρες. Έτσι, στο internet banking φαίνονται πλέον δύο Enter Bonus Mastercard, με διαφορετικό αριθμό η καθεμία. Φοβερή οργάνωση από την Alpha Bank. :rolleyes:

Όσες θέλεις μπορείς να έχεις. Χρεωστικές. Ειδικά τώρα που είναι με συνδρομή 12€/ετος

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Πόσοι όμως θα θελήσουν να έχουν στην κατοχή τους δύο ίδιες χρεωστικές με συνδρομή μάλιστα; Για μένα πάντως, σε τέτοιες περιπτώσεις θα ήταν καλύτερο να ενημέρωναν τον πελάτη αν επιθυμεί να εκδοθεί νέα χρεωστική. Αυτό ίσως να συνέφερε και την ίδια την τράπεζα, για να μην εκδίδει τσάμπα κάρτες, γιατί η δεύτερη χρεωστική με το που έρθει θα ακυρωθεί κατευθείαν, χωρίς καν να ενεργοποιηθεί.
Link to comment
Share on other sites

Πόσοι όμως θα θελήσουν να έχουν στην κατοχή τους δύο ίδιες χρεωστικές με συνδρομή μάλιστα; Για μένα πάντως, σε τέτοιες περιπτώσεις θα ήταν καλύτερο να ενημέρωναν τον πελάτη αν επιθυμεί να εκδοθεί νέα χρεωστική. Αυτό ίσως να συνέφερε και την ίδια την τράπεζα, για να μην εκδίδει τσάμπα κάρτες, γιατί η δεύτερη χρεωστική με το που έρθει θα ακυρωθεί κατευθείαν, χωρίς καν να ενεργοποιηθεί.

 

Σωστά τα λες

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πότε μπαίνουν οι πόντοι go for more της εθνικής? Πέμπτη έκανα την αγορά και ακόμη δεν μπήκαν

(προϊόντα από Γερμανό που τρέχει τώρα - 10%)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πότε μπαίνουν οι πόντοι go for more της εθνικής? Πέμπτη έκανα την αγορά και ακόμη δεν μπήκαν

(προϊόντα από Γερμανό που τρέχει τώρα - 10%)

 

Εγώ θυμάμαι έμπαιναν με τη μία και τους έδειχνε πάνω στην απόδειξη από το pos (έχω αρκετό καιρό βέβαια να τη χρησιμοποιήσω), εκτός και αν έκανες ηλεκτρονικά την αγορά μήπως πρέπει να λογιστικοποιηθει πρώτα η συναλλαγή και να τους περάσουν τότε;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θυμάμαι έμπαιναν με τη μία και τους έδειχνε πάνω στην απόδειξη από το pos (έχω αρκετό καιρό βέβαια να τη χρησιμοποιήσω), εκτός και αν έκανες ηλεκτρονικά την αγορά μήπως πρέπει να λογιστικοποιηθει πρώτα η συναλλαγή και να τους περάσουν τότε;

 

Ναι ηλεκτρονικά την έκανα γιατί μόνο τότε έλεγε θα ισχύουν οι πόντοι, όχι δλδ από φυσικό κατάστημα

Ε θα περιμένω λίγο ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μόλις είδα το e-statement για μια πιστωτική Alpha bonus Visa και λέει ότι ακυρώθηκε η συνδρομή μου! 4f923013fbd6b294a4f4f09c0d4b1ea5.jpg

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Θέλω να κάνω αγορά περίπου 60 λίρες από Αγγλία (Online) και έχω επιλογή να πληρώσω με πιστωτική Πειραιώς, χρεωστική Εθνικής και Paypal. Δεν είναι από Amazon, οπότε δεν έχω επιλογή για πληρωμή σε Ευρώ - το ποσό βγαίνει σε λίρες Αγγλίας στο check out. Με την πιστωτική της Πειραιώς πιθανόν να έχω επιστροφή 3% (είναι των Ενόπλων Δυνάμεων).

 

Τι με συμφέρει να επιλέξω για να ελαχιστοποιήσω τη χρέωση της μετατροπής λίρας σε ευρώ και τι διαφορές έχουν μεταξύ τους (χονδρικά)? Ευχαριστώ!

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...