Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.713 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      926
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

προσωπκα οσως αγορες εχω κανει μεσω paypal με amex bonus της alpha bank περνανε μια χαρα και ετσι δεν εχω χρησιμοποιησει αλλη πιστωτικη.δεν νομιζω παντως να ειναι τυχαιο.

Αν διαβασεις λιγα ποστ πιο πανω θα δεις οτι εχω γραψει οτι με ΑΜΕΧ κανω κανονικα αγορες ενω δεν μπορω να κανω με visa και mastercard

Μια - δυο φορες ομως περασε πιστωτική (visa ή mastercard) και αυτο ηταν τυχαιο. Οχι της ΑΜΕΧ

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

λεω να βγαλω πιστωτικη gold της εθνικης ,δε θελω ομως να εχει ετησια συνδρομη, τι πρεπει να κανω; μπηκα ebanking και δεν αναφερει κατι για συνδρομες κλπ κλπ ,γνωριζει κανεις κατι;
Link to comment
Share on other sites

λεω να βγαλω πιστωτικη gold της εθνικης ,δε θελω ομως να εχει ετησια συνδρομη,

Εισαι σε κατηγορια gold και σε πειραζει η συνδρομη;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Εισαι σε κατηγορια gold και σε πειραζει η συνδρομη;

 

αφου υπαρχει τροπος γιατι να τα δινω τσαμπα;

Link to comment
Share on other sites

Στην Εθνική δικαιούσε δωρεάν κάρτα αν έχεις λογαριασμό μισθοδοσίας.

 

https://www.nbg.gr/greek/pricing-of-products-and-services/Documents/%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%84%CF%8C%CE%BA%CE%B9%CE%B1%20%CE%BA%CE%B1%CE%B9%20%CE%A4%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9%CE%BF%20%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CF%89%CE%BD%5B1%5D/%CE%9A%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B5%CF%82%5B3%5D/web_portal_elliniko_epitokia-timologio_kartwn.pdf

 

55 ευρώ το πρώτο έτος δωρεάν

 

8. Προσφορές τιμολόγησης πιστωτικών καρτών για δικαιούχους καταθετικών λογαριασμών (ισχύουν για όσο τηρούνται οι αντίστοιχοι καταθετικοί λογαριασμοί):

Οι δικαιούχοι των καταθετικών πολυπροϊόντων Μισθοδοτικός Plus Επαγγελματικός Plus, Αγροτικός Plus

καθώς και τα τυχόν προτεινόμενα μέλη των οικογενειών τους, δικαιούνται έκπτωση μιας (1) μονάδας στα επιτόκια αγορών και αναλήψεων

μετρητών των πιστωτικών καρτών Go Mastercard, Go Gold Mastercard, Go Visa, και δωρεάν συνδρομή

.

Οι δικαιούχοι του λογ/σμού Family Fast δικαιούνται έκπτωση μιας (1) μονάδας στα επιτόκια αγορών και αναλήψεων μετρητών των πιστωτικών καρτών

Go Mastercard VISA και δωρεάν συνδρομή για τον πρώτο χρόνο.Οι δικαιούχοι του λογ/σμού Εθνική Παίδων δικαιούνται δωρεάν συνδρομή στις κάρτες Go Mastercard Go Gold Mastercard Go Visa

Επισήμανση: Η προβλεπόμενη ευνοϊκή τιμολόγηση των πιστωτικών καρτών για τους κατόχους των μισθοδοτικών πολυπροϊόντων ισχύει για

το χρονικό διάστημα που πιστώνεται σε αυτούς μισθοδοσία ή σύνταξη

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

συνηθως αυτην ειναι η τακτικη ολων των τραπεζων ,δεν εχω ομως μισθοδοσια εκει ,επισης πιο πολυ την θελω για αγορες εξωτερικου ,τι θελω να πω, αν δεν περναει με την καρτα αλλης τραπεζας να βαζω αυτην της εθνικης, ποσοστο επιτυχιας για αγορες απ εξω ποιες καρτες εχουν; παιζει ρολο αν ειναι prepaid -χρεωστικη -η πιστωτικη;

 

edit 55 ευρω συνδρομη;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να ελέγξεις την παραπομπή. Ναι 55 ευρώ για Gold. Ο χρυσός είναι ακριβός.
Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε η Mastercard της Skrill και μολις την ενεργοποιησα. Μπορω τωρα να κανω αγορες ή πρεπει να μου ερθει το PIN; Πρεπει να κανω κατι επιπλεον για το PIN ή με την ενεργοποιηση το στελνουν?

 

Edit: Τελικα μολις εκανα μια μικρη αγορα επιτυχως ή τουλαχιστον ετσι φαινεται! Δεν μου ζητησε καποιο PIN ή verification ID...Αυτο ομως δεν ειναι επικινδυνο σε περιπτωση κλοπης?

 

Κατι αλλο: Με βαση ποια ισοτιμια κανει τις μετατροπες η Skrill (ή η mastercard); Με την εκαστοτε "σημερινη";

Edited by lyr13
Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε η Mastercard της Skrill και μολις την ενεργοποιησα. Μπορω τωρα να κανω αγορες ή πρεπει να μου ερθει το PIN; Πρεπει να κανω κατι επιπλεον για το PIN ή με την ενεργοποιηση το στελνουν?

 

Edit: Τελικα μολις εκανα μια μικρη αγορα επιτυχως ή τουλαχιστον ετσι φαινεται! Δεν μου ζητησε καποιο PIN ή verification ID...Αυτο ομως δεν ειναι επικινδυνο σε περιπτωση κλοπης?

 

Κατι αλλο: Με βαση ποια ισοτιμια κανει τις μετατροπες η Skrill (ή η mastercard); Με την εκαστοτε "σημερινη";

Σε 1-2 μερες θα λαβεις και το pin.Το στελνουν 2 μερες μετα την καρτα ωστε να φτανουν ξεχωριστα.

Link to comment
Share on other sites

Σε 1-2 μερες θα λαβεις και το pin.Το στελνουν 2 μερες μετα την καρτα ωστε να φτανουν ξεχωριστα.

 

Για τις ισιτομιες που χρησιμοποιουν ξερουμε τιποτα? Ειναι οι αντιστοιχες της καθε μερας ή εχουν δικιες τους?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θέλω να κάνω αγορά μέσω Ebay.co.uk όπου η πληρωμή γίνεται μέσω Paypal, έχει αλλάξει κάτι? Μπορώ να κάνω αγορές μέσω Paypal (πρόκειται για μικροποσά, κάτα από 15 ευρώ) χωρίς να έχω balance στο Paypal αλλά μόνο με την χρήση κάρτας μέσω Paypal?
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Επειδή θέλω να κάνω αγορά μέσω Ebay.co.uk όπου η πληρωμή γίνεται μέσω Paypal, έχει αλλάξει κάτι? Μπορώ να κάνω αγορές μέσω Paypal (πρόκειται για μικροποσά, κάτα από 15 ευρώ) χωρίς να έχω balance στο Paypal αλλά μόνο με την χρήση κάρτας μέσω Paypal?

 

αν δε δοκιμασεις δε θα μαθεις ,πριν λιγο εκανα δυο αγορες απευθειας χωρις balance

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θέλω να κάνω αγορά μέσω Ebay.co.uk όπου η πληρωμή γίνεται μέσω Paypal, έχει αλλάξει κάτι? Μπορώ να κάνω αγορές μέσω Paypal (πρόκειται για μικροποσά, κάτα από 15 ευρώ) χωρίς να έχω balance στο Paypal αλλά μόνο με την χρήση κάρτας μέσω Paypal?

 

:worry: - ειναι οπως σου κατσει φιλε μου, για 12 ευρω πριν λιγες βδομαδες ΟΚ ομως προσφατα για 6 ευρω δεν περασε και αναγκαστικα μετα απο πολλες προσπαθειες εστειλα mail στον πωλητη να κανει cancel γιατι το συστημα συνεχιζε το pay now, αστα ψιλορεζιλι εχουμε γινει (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

αν δε δοκιμασεις δε θα μαθεις ,πριν λιγο εκανα δυο αγορες απευθειας χωρις balance

 

Είναι που έχει τις αξιολογήσεις το Ebay, και αν χτυπήσω κάτι και δεν μπορώ να το πληρώσω μετά παίζει να πάρω και αρνητική αξιολόγηση χωρίς να φταίω - και θα είναι η πρώτη...

 

:worry: - ειναι οπως σου κατσει φιλε μου, για 12 ευρω πριν λιγες βδομαδες ΟΚ ομως προσφατα για 6 ευρω δεν περασε και αναγκαστικα μετα απο πολλες προσπαθειες εστειλα mail στον πωλητη να κανει cancel γιατι το συστημα συνεχιζε το pay now, αστα ψιλορεζιλι εχουμε γινει (!)

 

Αυτό φοβόμουν κι εγώ. Σε ευχαριστώ για την πληροφορία - μάλλον θα προτιμήσω το Amazon.co.uk που έχει πάνω-κάτω τις ίδιες τιμές στα είδη που θέλω αλλά παίρνει κατευθείαν τη χρεωστική που χρησιμοποιώ (τσεκαρισμένο). :)

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Είναι που έχει τις αξιολογήσεις το Ebay, και αν χτυπήσω κάτι και δεν μπορώ να το πληρώσω μετά παίζει να πάρω και αρνητική αξιολόγηση χωρίς να φταίω - και θα είναι η πρώτη...

Δεν νομίζω ότι μπορείς να πάρεις αρνητική αξιολόγηση ως αγοραστής.

Εγώ που προσπάθησα να αγοράσω ένα ανεμιστήρα για το laptop και δεν μπόρεσα να το πληρώσω δεν με ενόχλησε κάνεις αν και το έχω ακόμα στο προφίλ μου ίδιο αναμένει πληρωμή. Φυσικά τώρα αν πατήσω pay now μου γράφει ότι έχει λήξει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι μπορείς να πάρεις αρνητική αξιολόγηση ως αγοραστής.

Εγώ που προσπάθησα να αγοράσω ένα ανεμιστήρα για το laptop και δεν μπόρεσα να το πληρώσω δεν με ενόχλησε κάνεις αν και το έχω ακόμα στο προφίλ μου ίδιο αναμένει πληρωμή. Φυσικά τώρα αν πατήσω pay now μου γράφει ότι έχει λήξει.

 

Το ιδιο και σε μενα

Δοκιμαδα περιπου δεκα αγορες. Περασαν οι δυο με paypal. Οι αλλες εμειναν εκκρεμεις. Δεν πηρα αρνητικη βαθμολογια.

Και το ξαναγραφω. Με χρηση ΑΜΕΧ (στο paypal) περνουν ολες οι πληρωμες. Με χρηση visa ή mastercard , μια - δυο στις δεκα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παίδες, έτσι συνεχίστε.

Κάνετε αγορές χωρίς να πληρώνετε.

Και μετά αν δούμε την Ελλάδα σε καμιά μαύρη λίστα και δεν μπορούμε να αγοράσουμε τίποτα από Ebay, μην σας κάνει εντύπωση, έτσι;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παίδες, έτσι συνεχίστε.

Κάνετε αγορές χωρίς να πληρώνετε.

Και μετά αν δούμε την Ελλάδα σε καμιά μαύρη λίστα και δεν μπορούμε να αγοράσουμε τίποτα από Ebay, μην σας κάνει εντύπωση, έτσι;

 

Συυμφωνώ - αν συνεχιστεί αυτό το φαινόμενο θα αρχίσουμε βλέπουμε συχνότερα το μήνυμα "This user does not sell/ this item cannot be delivered to Greece" ή κάτι τέοιο που εμφανίζεται μερικές φορές για άλλες χώρες... :(

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παίδες, έτσι συνεχίστε.

Κάνετε αγορές χωρίς να πληρώνετε.

Και μετά αν δούμε την Ελλάδα σε καμιά μαύρη λίστα και δεν μπορούμε να αγοράσουμε τίποτα από Ebay, μην σας κάνει εντύπωση, έτσι;

 

Καλα τι λες τωρα;

Ποιος σου ειπε οτι κανουμε αγορες χωρις να πληρωνουμε;

Απλα ξεκινησαμε τη διαδικασια αγορας η οποια δεν ολοκληρωθηκε λογω των capital controls.

Και μην απαντησεις οτι δεν επρεπε καν να ξεκινησουμε γιατι ολοι γραφουμε οτι τυχαια μερικες αγορες περνανε.

Μπορουσαν να βαλουν και τις αγορες με πιστωτικες στο οριο των 500 € τον μηνα που ισχυει για εμβασματα στο εξωτερικο.

Αν η Ελλαδα μπει σε μαυρη λιστα οπως λες, εμεις θα φταιμε; Εμεις που προσπαθουμε να κανουμε αγορες των 5, 40 ή 100 € ;

Μεχρι τωρα μονο ο Παγκαλος εχει υποστηριξει κατι αναλογο οταν ειπε "μαζιτα φαγαμε"

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε όμως να στείλουμε ένα μήνυμα στον πωλητή να ακυρώσει την παραγγελία, αν και νομίζω ότι σου στέλνει μήνυμα το ebay για πιο λόγο δεν πληρωσες και αν το κανείς συνέχεια σου μπλοκάρει τον λογαριασμό, γιαυτό προσοχη!
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε όμως να στείλουμε ένα μήνυμα στον πωλητή να ακυρώσει την παραγγελία, αν και νομίζω ότι σου στέλνει μήνυμα το ebay για πιο λόγο δεν πληρωσες και αν το κανείς συνέχεια σου μπλοκάρει τον λογαριασμό, γιαυτό προσοχη!

Συμφωνω απόλυτα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...