Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.714 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τη διαφορά ανάμεσα σε Καταθέσεις προθεσμίας 12μηνης διάρκειας και Καταθέσεις προθεσμίας 12μηνης διάρκειας με απόδοση τόκων κάθε μήνα?

 

Υποθέτω ότι στη δεύτερη περίπτωση προστίθεται στο ποσό που έχεις στην κατάθεση κάθε μήνα και ο τόκος του μήνα , άρα είναι προτιμότερο από όταν αυτό γίνετε μόνο 2 φορές το χρόνο (πρώτη περίπτωση) - ή είναι λάθος ο συλλογισμός μου?

Link to comment
Share on other sites

Στην δεύτερη περίπτωση ο τόκος μπορεί να αποδίδετε κάθε μήνα ή να ανατοκίζετε.

Ο τόκος είναι λίγο περισσότερος στην περίπτωση του ανατοκισμού .

Π.χ με 4% ονομαστικό ο τόκος θα είναι 4,07 Δηλαδή δεν είναι και μεγάλη η διαφορά

Σε μία κατάθεση 10.000 ευρώ θα είναι 400 ευρώ με την πρώτη μέθοδο ή 407 με την δεύτερη .

Αντίστοιχα σε μία κατάθεση 10.000 ευρώ θα είναι 4000 ευρώ με την πρώτη μέθοδο ή 4070 με την δεύτερη .

Όμως για κάπιες περιπτώσεις είναι σημαντικό να υπάρχει ένα εισόδημα κάθε μήνα.

Σε μία κατάθεση 100.000 ευρώ π.χ κάποιος μπορεί να προτιμά να πέρνει 333 ευρώ κάθε μήνα και να μην θέλει να πέρνει κάθε 12 μήνες τα 4000 ευρώ (ή 4070 με ανατοκισμό κάθε μήνα.)

Επιπλέον η δεύτερη μέθοδος σου επιτρέπει να καταθέτεις μεγαλύτερα ποσά ενώ με την πρώτη πρέπει να κρατήσεις και κάτι για τα έξοδα σου .

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κανείς εάν είναι δυνατόν να γίνει εύρεση ενός λογαριασμού πελάτη με βάση το όνομα, χωρίς τον αριθμό λογαριασμού; Επίσης είναι δυνατή η δημιουργία ενός απόρρητου τραπεζικού λογαριασμού;
http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να βρεθεί μόνο από το κατάστημα που έχει ανοίξει τον λογαριασμό . Σε άλλο κατάστημα δεν έχουν πρόσβαση . Μόνο σε εξερετικές περιπτώσεις Π.χ. θανάτου, και αν είσαι ο κληρονόμος η τράπεζα μπορεί να αναζητήσει αν είχε λογαριασμό ο κληρονομούμενος

Το τραπεζικό απόρρητο ισχύει στην Ελλάδα κανονικά. Αυτό σημαίνει ότι επίσημα η τράπεζα δεν θα βεβεώση το ύψος των καταθέσεων σου . Σε μικρές κοινωνίες όμως ο Υπάλληλος που έχει πρόσβαση μπορεί να σε κουτσομπολεύσει....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Το θέμα είναι το εξής. Όπως αναφέρεις και εσύ σε μικρές κοινωνίες τα πράγματα είναι διαφορετικά. Αυτό το να σε κουτσομπολεύσει είναι το λιγότερο. Αρκετές είναι οι φορές όπου έχω κάνει ενημέρωση σε λογαριασμούς συγγενικών μου προσώπων, μόνο και μόνο επειδή με ξέρουν εκεί στην τράπεζα. Κάτι τέτοιο δεν είναι παράνομο;

Επίσης την τελευταία φορά σε ερώτηση μου το αν υπάρχει και δεύτερος λογαριασμός του συγγενικού μου προσώπου, ο υπάλληλος με μια αναζήτηση κατάφερε να βρεί ότι υπάρχει και άλλος. Ο λογαριασμός είχε όντως ανοιχτεί σε αυτό το κατάστημα. Αν δεν είχε ανοιχτεί εκεί, το αποτέλεσμα θα ήταν διαφορετικό, έτσι;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Στην δεύτερη περίπτωση ο τόκος μπορεί να αποδίδετε κάθε μήνα ή να ανατοκίζετε.

Ο τόκος είναι λίγο περισσότερος στην περίπτωση του ανατοκισμού .

Π.χ με 4% ονομαστικό ο τόκος θα είναι 4,07 Δηλαδή δεν είναι και μεγάλη η διαφορά

Σε μία κατάθεση 10.000 ευρώ θα είναι 400 ευρώ με την πρώτη μέθοδο ή 407 με την δεύτερη .

Αντίστοιχα σε μία κατάθεση 10.000 ευρώ θα είναι 4000 ευρώ με την πρώτη μέθοδο ή 4070 με την δεύτερη .

Όμως για κάπιες περιπτώσεις είναι σημαντικό να υπάρχει ένα εισόδημα κάθε μήνα.

Σε μία κατάθεση 100.000 ευρώ π.χ κάποιος μπορεί να προτιμά να πέρνει 333 ευρώ κάθε μήνα και να μην θέλει να πέρνει κάθε 12 μήνες τα 4000 ευρώ (ή 4070 με ανατοκισμό κάθε μήνα.)

Επιπλέον η δεύτερη μέθοδος σου επιτρέπει να καταθέτεις μεγαλύτερα ποσά ενώ με την πρώτη πρέπει να κρατήσεις και κάτι για τα έξοδα σου .

 

 

Πράγματι η διαφορά είναι μικρή. Μήπως όμως το 4% (πχ) είναι υπολογισμένο μαζί με τον ανατοκισμό. Διοτί αν ήταν 4,07%, θα έχαναν οι τράπεζες ευκαιρία να το τoνίσουν; Παράξενο μου φαίνεται...:p

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Το θέμα είναι το εξής. Όπως αναφέρεις και εσύ σε μικρές κοινωνίες τα πράγματα είναι διαφορετικά. Αυτό το να σε κουτσομπολεύσει είναι το λιγότερο. Αρκετές είναι οι φορές όπου έχω κάνει ενημέρωση σε λογαριασμούς συγγενικών μου προσώπων, μόνο και μόνο επειδή με ξέρουν εκεί στην τράπεζα. Κάτι τέτοιο δεν είναι παράνομο;

Επίσης την τελευταία φορά σε ερώτηση μου το αν υπάρχει και δεύτερος λογαριασμός του συγγενικού μου προσώπου, ο υπάλληλος με μια αναζήτηση κατάφερε να βρεί ότι υπάρχει και άλλος. Ο λογαριασμός είχε όντως ανοιχτεί σε αυτό το κατάστημα. Αν δεν είχε ανοιχτεί εκεί, το αποτέλεσμα θα ήταν διαφορετικό, έτσι;

 

de nomizw na yparxei trapeza hwris mihanografiko systhma pou na epitrepei na breis opoiondipote logariasmo. bebaia, oi ypalliloi den epitrepetai na dinoun kammia pliroforia pou den afora to proswpo pou ehoun mprosta toys.

bebaia stin pragmatikothta ta pragmata den einai teleia, opote eite apo paralipsi eite gia hilious allous dyo estw kai mi kakoboulous logous, aples plirofories (px enimerosi bibliariou) dinontai kata koron hwris na ekegxetai an eisai o katohos tou logariasmou.

bebaia, prepei na poume oti se megalo bathmo ftaime kai emeis. skefteite pws tha antidrousate an pigainate stin trapeza gia enimerwsi kai sas elege o ypallilos oti den mporei na sas to enimerwsei giati den ehete tin taytothta mazi sas... to 99+% twn periptwsewn eite ehoun bibliario diko tous eite tous stelnei ontws i giagia, theia klp epeidh apla den mporei na erthei i idia. epishs oi perissoteroi apo emas theoroume aparadekti kai prosblitiki eksyphrethsh otan o ypallilos prospathei na kanei swsta ti douleia tou (na kanei taytopoiisi prin dwsei plirofories). kai prokeimenou na mallwnoun kai na min eksyphretoun toys 99 pelates gia na prostatepsoun ton 1 oi ypalliloi apla kanoun tin enimerwsi kai telos..

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να κάνω αίτηση για έκδοση της Alpha Visa Bonus, μιας και θα ήθελα μια κάρτα να με εξυπηρετεί κυρίως σε αγορές με άτοκες δόσεις. Δέλεαρ φυσικά για τη συγκεκριμένη είναι η δωρεάν συνδρομή για πάντα. Να το προχωρήσω ή έχετε ακούσει τίποτα περίεργα για την Alpha σε ότι αφορά τις κάρτες; Είναι η πρώτη φορά που θα ασχοληθώ με έκδοση πιστωτικής και έχω second thoughts...

 

Επίσης, λέω να κάνω την αίτηση online. Υποθέτω θα με καλέσουν μετά σε κάποιο υποκατάστημα να υπογράψω χαρτιά και να παραλάβω την κάρτα κλπ;

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω στο πρώτο σκέλος (αν και φαντάζομαι πως η απάντηση στο 2ο είναι "ναι").. Έχω κάποια χρόνια κάρτες της Alpha Bank και διατηρώ και λογαριασμό εκεί και οφείλω να ομολογήσω ότι ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Πολύ καλή η εξυπηρέτηση και πολύ καλό επίσης και το e-banking της, σου λύνει τα χέρια.

 

Για μένα, να προχωρήσεις χωρίς "second thoughts"..

Link to comment
Share on other sites

nomizw oti tha prepei na dwseis fwtotypia taytothtas kai ekkatharistikou ston kourier, o opoios tha se balei na ypograpseis kai ti symbasi epitopou.

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Χθες μου ανακινώθηκε ότι 'επεσα θύμα απάτης με την πιστωτική μου κάρτα .Που αλλού ; Στην Ιταλία σ'ενα κατάστημα Autogrill στην Modenna. Επειδή θεωρήθηκαν κάποιες ύποπτες κινήσεις με ενημέρωσαν από την citibank να ακυρώσω την κάρτα και να βγάλω άλλη.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

hi se olous. dn kserw an exi apadithi se proigoumenes selides alla thelw na bgalw mia pistotiki gia na enikiaso remote pc :) epidi den ine akribi i agora ithela na mou pite an borw na bgalw pistotiki me mikro orio kamia 200 euro , kai an xrisimopiw ta xrimata poso xreosi epipleon tha exi i trapeza. skeftome mastercard i visa. episis an den xrisimopiiso ola ta xrimata tis pistotikis xreonome?

 

den exw ebiria apo pistotikes giayto zitaw tin boithia sas.

 

 

edit: apoti ida xreostiki thelw . an exete plirofories pite mou. episis xreostikes mastercard visa iparxoun?

Link to comment
Share on other sites

s.o.s

xreosa tis kartes mou 3 sto sinolo me to poso ton 2300 euro...

to thema einai oti apo tis 3 kartes kratisa mia meta tin agora pou ekana tis alles tis ekopsa....

 

to thema einai paidia oti mou eipan na kano metafora upoloipou stin marfin xoris ekatharistiko dioti den exo kanei akoma kai ekei pou tha exo epitokio 17% to xrono i marfin dinei 4.6% gia 2 xronia opou logika tha exo ksexreosi....

giati se 5 meres pao fantaros . ksero oti aksizei kai pragmatika tha me sosei alla prepei na fobame kati??? alles trapezes nomizo tha m zitisoun ekatharisiko kai den exo esis ti lete??????

Link to comment
Share on other sites

Μέσω του internet έχεις τη δυνατότητα να επισκεφθείς τα site των τραπεζών που διαθέτουν προπληρωμένες και να δεις τα ψιλά τους γράμματα.

 

Κύπρου - Eurobank - Attica Bank.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Μέσω του internet έχεις τη δυνατότητα να επισκεφθείς τα site των τραπεζών που διαθέτουν προπληρωμένες και να δεις τα ψιλά τους γράμματα.

 

Κύπρου - Eurobank - Attica Bank.

Η καλύτερη από όλες είναι η εικονική της Πειραιώς.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη είναι της Κύπρου (και με payments από ATM).
Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη από όλες είναι η εικονική της Πειραιώς.

Aλλά πρέπει να έχει λογαριασμό στην τράπεζα, δηλαδή ΑΦΜ και αυτό κάπου να φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

eurobank tha paw na parw mia ton 100 i ton 200 eyro to thema ine apo ti ilikia dexode? prepi na ise 18 i kani kai gia ilikia ton 17?

Kαμία κάρτα δε μπορεις να πάρεις αν δεν είσαι 18. Μπορεί κάποιος να σου την κάνει δώρο όμως.

Link to comment
Share on other sites

eurobank tha paw na parw mia ton 100 i ton 200 eyro to thema ine apo ti ilikia dexode? prepi na ise 18 i kani kai gia ilikia ton 17?

 

Δεν τις πουλάνε. Δεν έχουν των 100, των 200 και των 500. Εσύ την φορτώνεις με όσα θέλεις.

 

Και έχε υπόψη, ότι οι prepaid cards δεν δέχονται δώσεις.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Χθες μου ανακινώθηκε ότι 'επεσα θύμα απάτης με την πιστωτική μου κάρτα .Που αλλού ; Στην Ιταλία σ'ενα κατάστημα Autogrill στην Modenna. Επειδή θεωρήθηκαν κάποιες ύποπτες κινήσεις με ενημέρωσαν από την citibank να ακυρώσω την κάρτα και να βγάλω άλλη.

 

Τελικά εσύ προσωπικά είχες κάποια οικονομική ζημιά ή σε κάλυψαν;

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερω οτι ρωταω ασχετα, αλλα απλως θελω κατι σαν visa για το itunes..

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερω οτι ρωταω ασχετα, αλλα απλως θελω κατι σαν visa για το itunes..

 

Οι προπληρωμένες δεν παίζουν πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις, απ' ότι έχω διαβάσει στα προηγούμενα μηνύματα αυτού του θέματος. Βέβαια δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις και αν δεν σου δουλέψει στο itunes κάνεις κάποιες αγορές και τρως τα λεφτά της κάρτας.

 

Εναλλακτικά θα πρότεινα για τέτοια χρήση μια χρεωστική Electron Visa σε συνδυασμό με web-banking σε καταθετικό λογαριασμό με πολύ χαμηλό υπόλοιπο (€100-€200), για να βλέπεις άμεσα και τις χρεώσεις της κάρτας σου (όπως έχω κάνει εγώ με την Πειραιώς, ή εναλλακτικά με Alphabank που είναι εξίσου καλή). ;)

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...