Jump to content

Συλλαλητήριο για τη Μακεδονία


rebelion
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά... να κάνω μια ερώτηση για να μας απαντήσουν οι υπερασπιστές των σκοπιανών...

 

Αν αυτή η χώρα ονομάζεται Μακεδονία και οι πολίτες της Μακεδόνες... εγώ τι είμαι και τι σχέση μπορεί να έχω με αυτούς ???

Μην μου πει κανείς ότι άλλο ο Έλληνας Μακεδόνας και άλλο ο Μακεδόνας...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 332
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για τις υπόλοιπες ερωτήσεις σου ότι και να πω θα πιστεύεις τα ίδια...

Οπότε περι ορέξεως...

 

Εγώ πάλι σου απάντησα χωρίς να έχω την απαίτηση να αλλάξεις αυτά που πιστεύεις.

 

Ρε παιδιά... να κάνω μια ερώτηση για να μας απαντήσουν οι υπερασπιστές των σκοπιανών...

 

Αν αυτή η χώρα ονομάζεται Μακεδονία και οι πολίτες της Μακεδόνες... εγώ τι είμαι και τι σχέση μπορεί να έχω με αυτούς ???

Μην μου πει κανείς ότι άλλο ο Έλληνας Μακεδόνας και άλλο ο Μακεδόνας...

 

Ο Βρετανός είναι κάτοικος της Μ. Βρετανίας ή της Βρετάνης??

 

Παρόλαυτά, η Βρετάνη με την Βρετανία σήμερα συνδέονται μέχρι και με τούνελ. Κανείς δεν ασχολείται πια με αυτή την αντίστοιχη διαμάχη αγλλογάλλων.

 

Εγώ τουλάχιστον δεν υποστήριξα ποτέ την ονομασία Μακεδονία (σκέτο) αλλά γεωγραφικό προσδιορισμό.

 

Συνεπώς θα μπορούσα μόνο να απαντήσω σε ερώτηση τύπου «Αν αυτή η χώρα ονομάζεται Βόρεια Μακεδονία και οι πολίτες της Βορειομακεδόνες... εγώ τι είμαι και τι σχέση μπορεί να έχω με αυτούς ???»

 

Όπου οι απαντήσεις είναι προφανείς: Είσαι Έλληνας Μακεδόνας (ό,τι ήσουν πάντα) και δεν έχεις καμία σχέση με αυτούς (όπως δεν είχες ποτέ). Απλά.

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα και τις διαμάχες των βρετανών δεν τα γνωρίζω αλλά σίγουρα δε θα συνδέσω την ταυτότητά μου με κανέναν ξένο. Το ότι κάποιοι "κλέψανε" η όχι ταυτότητες κάποιων άλλων, δε σημαίνει ότι έτσι πρέπει να γίνεται.

 

Με την ίδια ακριβώς λογική σου όμως, είμαι Βορειοέλληνας και δεν έχω καμμία σχέση μαζί σου Νοτιοέλληνα...

 

Κάτι δε μου κάθεται καλά εδώ...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Αν αντί για Μακεδονία θέλανε να λέγονται Ελλάδα, θα θεωρούσες το "Βόρεια Ελλάδα" ως το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα ή άλλο η Μακεδονία και άλλο η Ελλάδα ?

Όσο Μακεδόνες είναι, άλλο τόσο Έλληνες είναι αυτοί...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Αν αντί για Μακεδονία θέλανε να λέγονται Ελλάδα, θα θεωρούσες το "Βόρεια Ελλάδα" ως το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα ή άλλο η Μακεδονία και άλλο η Ελλάδα ?

Όσο Μακεδόνες είναι, άλλο τόσο Έλληνες είναι αυτοί...

 

Έχει απαντηθεί παραπάνω γιατί έχουν κάποιο πάτημα στην ονομασία Μακεδονία (με γεωγραφικό προσδιορισμό), ως κάτοικοι της γεωγραφικής περιοχής της Μακεδονίας. Ακόμα σημαντικότερο, έχω αναπτύξει εγώ ο ίδιος το επιχείρημα γιατί ο γεωγραφικός προσδιορισμός είναι το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα ΣHΜΕΡΑ (ως το μη χείρον βέλτιστο).

 

Μπορώ να συμφωνήσω μαζί σου, αλλα αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι έχει παγιωθεί μια κατάσταση με τη FYROM ήδη να ονομάζεται Μακεδονία.

 

Το υποθετικό ερώτημα "αν θέλαν να ονομάζονται Ελλάδα" (που δε θα είχε πάτημα, εφόσον δεν κατοικούν στην επικράτεια του Ελληνικού κράτους) δεν το αλλάζει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αν αντί για Μακεδονία θέλανε να λέγονται Ελλάδα, θα θεωρούσες το "Βόρεια Ελλάδα" ως το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα...

 

Όχι.

 

ή άλλο η Μακεδονία και άλλο η Ελλάδα?

 

Προφανώς άλλο Μακεδονία και άλλο Ελλάδα. Η Ελλάδα είναι κράτος, και η Μακεδονία γεωγραφικό διαμέρισμα αυτής. Όπως είναι και η Θράκη (μέρος της ανήκει στην Τουρκία) και η Ήπειρος (μέρος της Ανήκει στην Αλβανία).

 

Όσο Μακεδόνες είναι, άλλο τόσο Έλληνες είναι αυτοί...

 

Ούτε Μακεδόνες είναι (απόγονοι του Μ. Αλεξάνδρου) ούτε Έλληνες. Κανείς δεν το είπε αυτό. Γιατί επαναλαμβανόμαστε?

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να συμφωνήσω μαζί σου, αλλα αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι έχει παγιωθεί μια κατάσταση με τη FYROM ήδη να ονομάζεται Μακεδονία.

 

Αυτό είναι το μεγαλύτερο λάθος που πρέπει να διορθωθεί με οποιοδήποτε κόστος.

 

Για το υποθετικό ερώτημα, απαντήσατε και οι 2 αφού κατοικούν όντως σε πρώην Μακεδονικό (δηλαδή πρώην Ελληνικό) έδαφος... εκτός και αν τα Μακεδονικά εδάφη δεν είναι Ελληνικά...

 

Και πες ότι ονομάζεται Βόρεια Μακεδονία τώρα...

Δηλαδή αν η Βόρεια Μακεδονία είναι ελεύθερη και ανεξάρτητη, τότε η Νότια Μακεδονία τι είναι ?

Αυταπάντητο ερώτημα... κατεχόμενη !!! Ακριβώς όπως η ανατολική Θράκη και η Βόρεια Ήπειρος !!! Μόνο που εδώ, εμείς (Έλληνες) θα φαινόμαστε ως κατακτητές και αυτοί θα θεωρούν τη Θεσσαλονίκη δικό τους κατεχόμενο μέρος...

 

Συμπεραίνω...

Εφόσον οι σκοπιανοί δεν είναι Μακεδόνες, δεν έχουν κανένα δικαίωμα να ονομαστούν έτσι, ούτε γεωγραφικά, ούτε πολιτισμικά, ούτε για κανένα λόγο. Ίσως η ορολογία "Μακεδονία" να περιλαμβάνει και γεωγραφικούς προσδιορισμούς (μην θυμηθούμε τώρα την έκτασή της, θα πιάσουμε και την Ασία...), αλλά ο όρος "Μακεδόνας" δεν περιλαμβάνει κάτι τέτοιο σε καμμία περίπτωση. Οι Μακεδόνες είναι Έλληνες, όπως και οι Σπαρτιάτες και οι Θηβαίοι όπου και αν κατοικούν...

 

Τώρα αν κάποιοι θεωρείτε άλλο την Ελλάδα και άλλο τη Μακεδονία, δεν έχω να πω κάτι περισσότερο.

Εγώ πάντως, Έλληνας Μακεδόνας είμαι απόγονος του Μ.Αλεξάνδρου (όχι πρόγονος), εν αντιθέσει με οποιοδήποτε αυτοαποκαλούμενο έτσι σκοπιανό...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το μεγαλύτερο λάθος που πρέπει να διορθωθεί με οποιοδήποτε κόστος.

 

Στα υπόλοιπα δεν απαντάω γιατί εν μέρη αποτελούν αυθαίρετα συμπεράσματα, αλλα κυρίως έχουν χιλιό συζητηθεί στο παρόν thread. Aρα δε βρίσκω το λόγο να επαναλαμβανόμαστε.

 

Εδώ είναι όμως όλο το ζουμί (και η δικη μου διαφωνία). Τι ακριβώς μπορεί να κάνει η Ελλάδα; Να κάνει ebargo (αμφιλεγόμενα αποτελέσματα), πόλεμο (γελοίο ακόμα και ως σκέψη), veto (αυτό θα το κάνουμε ούτως η άλλως).

 

Να χρησιμοποιήσει επιστημονικά - ιστορικά επιχειρήματα (αυτά δεν είναι άσπρο η μαύρο, κι αφενός η επιστημονική πραγματικότητα διόλου ενδιαφέρει τους διπλωμάτες και τις υπέρ δυνάμεις).Δεν έχω ακούσει μια ρεαλιστική πρόταση του τι μπορούμε να κάνουμε εδώ που έφτασαν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

H Πολιτικη και Πολιτικοι πρεπει να αλλαξουν νοοτροπια!

 

Αμα δειχνουμε υποχωρητικοτητα σε καθε μειζων θεμα, τοτε θα βρησκουν ολοι "πατηματα" και θα το εκμεταλλευονται στο επακρο... και εμει παντα θα το δεχομαστε!

 

με την Σειρα... ΤΟΥΡΚΙΚΕΣ ΠΡΟΚΛΗΣΕΙΣ 1955-1964-1977-1986-1996-1999/2007 (ολες οι μεγαλες προκλησεις για πολεμο, αλλα χιλιαδες αλλες καθημερινα, με τις παραβιασεις-παραβασεις του Eλληνικου ΕΑΧ και FIR)

 

ΣΚΟΠΙΑ (πρωτη φορα το 1945 και μετα 1990-2008+)

 

ΑΛΒΑΝΙΑ (πρωτη φορα 1945 και μετα, αν και οχι τοσο κραυγαλεα αλλα υποβοσκουν διεκδικησεις στην Τσαμουρια)...

 

 

Σε λιγο, θα αρχισουν να ερχονται απο απιθανα μερη να ζητησουν εδαφικες εκτασεις στην Ελλαδα

 

to ονομα μακεδονια εχει τελειωσει. δε το σωσαμε εμεις οι Ελληνες.

το μετα το ονομα δε το κοιταει ΚΑΝΕΙΣ διοτι ουδεις κοιταει μπροστα.. αλλά μόνο το δεντρο.

ακολουθει η γλωσσα http://www.bbc.co.uk/macedonian/

η γλωσσα ειναι ΜΙΑ Κ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΗ. ΟΧΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ.

ακολουθει ο πολιτισμος. ο Αριστοτελης, θα γινει Αριστοτελιεβιτς.

ο μισος ελληνικος πολιτισμος θα ειναι Μακεδονικος πλεον.

οι Σκοπιανοι ειναι αριστοι προπαγανδιστες.

αυτο που δεν μπορει να πετυχει ο τεμπελης ελληνας, το πετυχαν αυτοι σε λιγοτερο απο μισο αιωνα.

εχουν εξαφανισει το Vardarska απο παντου, το εχουν σβησει. το Μακεδονια τους βολευει(δηλαδη την τσεπη τους), οχι πχ το ιστορικο Παιονία.

 

ο αλβανος εχει αλλα σχεδια. στο Τετοβο, οι αλβανοι θα σου πουν δεν υπαρχει εθνος μακεδονιας. και οτι δεν γινεται ενας λαος να ζει(sic) σε τρια κρατη.

 

τα υπολοιπα, που ακους στα καναλια ειναι για τηλεκαταναλωση. τα συλλαλητηρια ειναι μια απλη μορφη εκφρασης, το βετο ειναι για να λεμε οτι η ελλαδα ισως αντιστεκεται(αλλά δε τολμουν να σου πουν τι προτεινει η ελληνικη κυβερνηση), οτι δεχομαστε πιεσεις ειναι για εντυπωσιασμο, για το "χασιμο χρονου" ειναι στην ουσια κερδος χρονου μεχρι να περασει το μηνυμα οτι θα τους αποδεχτουμε ως Μακεδονες.

 

και τελος οπως ειπα κ πιο πανω για την τσεπη:

Το πραγματικά «αφεντικά» της υπόθεσης έχουν πιο βαρύ χέρι από τους Αμερικανούς, βρίσκονται δίπλα τους και μιλάνε Ελληνικά.

(Εθνική Τράπεζα, Alpha Bank, Ελληνικά Πετρέλαια, ΟΤΕ, 3E, ΤΙΤΑΝ, Intracom, Γερμανός, Βερόπουλος, Allumil, Νοkia Hellas, Toyota Hellas, κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=879666&lngDtrID=244

 

 

Στον παλμό των συλλαλητηρίων για την ονομασία της ΠΓΔΜ βρέθηκε το απόγευμα της Τετάρτης η Θεσσαλονίκη.

 

Στις 18:30 ξεκίνησε η συγκέντρωση της Επιτροπής Μακεδονικού Αγώνα στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο, με κεντρικούς ομιλητές τον μητροπολίτη Ανθιμο, τον Στέλιο Παπαθεμελή και τον Κώστα Ζουράρι. Σύμφωνα με τις πληροφορίες που μετέδωσε το Mega, στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο βρέθηκαν τουλάχιστον 5.000 άτομα.

 

Ο Κ.Ζουράρις, κατά την ομιλία του, επιτέθηκε στην κυβέρνηση για τους χειρισμούς της στο θέμα της ονομασίας της ΠΓΔΜ, κάνοντας -μεταξύ άλλων- λόγο για «ολιγαρχικό τετρακομματικό σύστημα του ψευδοκράτους της Αθήνας» και «αθηναϊκή χωματερή». Παράλληλα, επέκρινε τους βουλευτές της Μακεδονίας που δεν συμμετείχαν στις εκδηλώσεις διαμαρτυρίας.

 

Η ομιλία του κ. Ζουράρι προκάλεσε την αντίδραση του νομάρχη Θεσσαλονίκης Π.Ψωμιάδη, ο οποίος παραβρισκόταν στη συγκέντρωση στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο. Ο Π.Ψωμιάδης αποχώρησε εσπευσμένα, σημειώνοντας ότι περίμενε μια ενωτική ομιλία και τόνισε ότι ενωμένοι θα σηκώσουμε την Ελλάδα πιο ψηλά.

 

Στις 19:00 ξεκίνησε και το συλλαλητήριο που διοργάνωσε ο ΛΑΟΣ στο άγαλμα Μ.Αλεξάνδρου. Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις των διοργανωτών, στο συλλαλητήριο συμμετείχαν περίπου 15.000 άτομα.

 

Ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ Γιώργος Καρατζαφέρης επιτέθηκε στην κυβέρνηση για τους χειρισμούς της στο ζήτημα της ονομασίας της ΠΓΔΜ και ζήτησε την απομάκρυνση της υπουργού Εξωτερικών Ντόρας Μπακογιάννη.

 

Ο κ. Καρατζαφέρης επισήμανε -μεταξύ άλλων- ότι «η Μακεδονία είναι ελληνική» και πως «δεν θυσιάζουμε για κανέναν το όνομα της Μακεδονίας».

 

Μετά το πέρας του συλλαλητηρίου, σε ανακοίνωση του ΛΑΟΣ επισημαίνετια: «Όχι σε οποιαδήποτε ονομασία των Σκοπίων που θα περιέχει τον όρο Μακεδονία ή κάποιο παράγωγό του. Οι δυνατές φωνές των συγκεντρωθέντων ελπίζουμε να έφθασαν και στα αυτιά του Έλληνα Πρωθυπουργού. Αν όχι, ο ΛΑΟΣ είναι εδώ για να του στείλει ένα ακόμα ηχηρότερο μήνυμα: Δεν είναι υστερία το όνομα και η Ιστορία».

 

«Είναι δικαίωμα του καθενός να διαδηλώνει ελεύθερα με όποιο τρόπο νόμιμο νομίζει τη βούλησή του, το αίτημα του. Από την άλλη πλευρά, η εμπειρία μας δείχνει όλα αυτά τα χρόνια ότι τέτοιου είδους εκδηλώσεις δεν οδήγησαν πουθενά», δήλωσε ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Μιχάλης Χρυσοχοΐδης σχετικά με τις εκδηλώσεις για τη Μακεδονία.

 

Όπως τόνισε, μέσα από τα συλλαλητήρια «προβλήθηκαν, πολλές φορές, ιστορικά και συναισθηματικά κριτήρια, τα οποία, δυστυχώς, για τη διεθνή διπλωματία, αλλά και για την ίδια τη χώρα δεν είναι αυτά που βοηθούν στην επίλυση ενός ζητήματος» συμπλήρωσε ο ίδιος.

 

Και το video:

 

http://www.in.gr/video/default.aspx?videoID=64791

 

Και λέει ο Aνθιμος: εδώ χειροκροτάνε :lol: :lol:

 

Δεν είμαι Αθηναίος, αλλα αυτά περί ψευδοκράτους των Αθηνών του Ζουράρι μου ακούστηκαν κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα είμαι πανευτυχής!!!

Σήμερα βροντοφωνάξαμε την ΑΛΗΘΕΙΑ.

ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ που κάποιοι από εδώ μέσα δεν λένε να τη καταλάβουν.

ΒΡΟΝΤΟΦΩΝΑΞΑΜΕ την ΑΛΗΘΕΙΑ ότι Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ.

Μια αλήθεια που Η ΙΔΙΑ Η ΙΣΤΟΡΙΑ την ΑΠΟΔΥΚΝΥΕΙ.

Κάτω από το άγαλμα του ΜΕΓΑΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ του ΕΛΛΗΝΑ ΜΑΚΕΔΟΝΑ.

 

Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ έχει ΙΣΤΟΡΙΑ που κανένας ΞΕΒΡΑΚΩΤΟΣ δεν πρόκειται να μας την ΚΛΕΨΕΙ επειδή και μόνο ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΙΣΤΟΡΙΑ.

 

Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ και καλά θα κάνετε να το χωνέψετε.

Κανένας γεωγραφικος προσδιορισμος-διαχωρισμός ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να ΔΙΑΨΕΥΣΕΙ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ.Επισης να το χωνέψετε.

 

Οι σκοπιανοι ΔΕΝ ΑΞΙΖΟΥΝ το ΟΝΟΜΑ και δεν τους ΑΝΗΚΕΙ για αυτό και ΔΕΝ θα το πάρουν.ΟΥΤΕ ΓΡΑΜΜΑ

 

Και "αγαπητοί" σκοπιανοί σε σας απευθύνομαι: ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ αν σας βαστάει. Ελπίζω να με ακουτε.ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΤΕ

 

Και όπως είπε και ο μεγάλος ηγέτης του Μακεδονικού Αγώνα Ίων Δραγούμης: "Έλληνες, σώστε την Μακεδονία και η Μακεδονία θα μας σώσει"

 

Τα ψευτοεπιχηρήματά σας περί διπλωματίας και αντικειμενικότητας δεν μου λένε τίποτα.Καθήστε και σκεφτήτε καλύτερα και ύστερα να ποστάρετε εδώ.Να πάτε για καφέ καλύτερα.

 

Μακεδονία ξακουστή

του Αλεξάνδρου η χώρα

που έδιωξες τους τύρρανους

κι ελεύθερ' είσαι τώρα.

 

Είσαι και θα 'σαι ελληνική

Ελλήνων το καμάρι

κι εμείς θα σ' αντικρύζουμε

περήφανα και πάλι.

 

Οι Μακεδόνες δε μπορούν

να ζούνε σκλαβωμένοι

όλα και αν τα χάσανε

η λευτεριά τους μένει.

-----------------------------

Σε γνωρίζω από την κόψη

του σπαθιού την τρομερή,

σε γνωρίζω από την όψη

που με βία μετράει τη γη.

 

Απ' τα κόκαλα βγαλμένη

των Ελλήνων τα ιερά,

και σαν πρώτα ανδρειωμένη,

χαίρε, ω χαίρε, Ελευθεριά!

 

ΤΕΛΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Και "αγαπητοί" σκοπιανοί σε σας απευθύνομαι: ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ αν σας βαστάει. Ελπίζω να με ακουτε.ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΤΕ

 

Μη σε ανησυχεί, θα τους τα πει ο Trobocop. Ως κατάσκοπος, δίνει τακτική αναφορά κάθε βραδυ.

 

Τα ψευτοεπιχηρήματά σας περί διπλωματίας και αντικειμενικότητας δεν μου λένε τίποτα.Καθήστε και σκεφτήτε καλύτερα και ύστερα να ποστάρετε εδώ.Να πάτε για καφέ καλύτερα.

 

Την πρώτη φορα το απέδωσα στο νεαρό της ηλικίας. Τώρα θα το απέδιδα στην ένταση της στιγμής και τον πατριωτικό παροξυσμό μετά το κομματικό συλλαλητήριο.

 

Σκεφτόμενος όμως καλύτερα, αρχίζω και παρατηρώ μια τάση αλλα δε θα το πω γιατί θα γίνω κακός.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα βροντοφωνάξαμε την ΑΛΗΘΕΙΑ.

ΤΕΛΟΣ

..εντάξει νεαρέ? Ικανοποιήθηκες τώρα??

Διαδήλωσες και εδώ μέσα...μας είπες και τον εθνικό ύμνο και η πατρίδα σου χρωστάει ευγνωμοσύνη. :rolleyes:

 

..αλήθεια..φαντάρος πήγες?? ..κι όταν πας, θα ψάχνεις βύσμα να σε καβατζωσει να την περάσεις κυριλέ?:rolleyes:

 

..με λαϊκισμούς πατρίδα δεν προστατεύεται.;)

http://new.koolart.co.uk/catalog/images/1822.jpg

http://www.msprotege.com/vbb225/images/smilies/drive.gif

My love for you insatiable, not superficial

You 'LL never waLk aLone!

Link to comment
Share on other sites

Μη σε ανησυχεί, θα τους τα πει ο Trobocop. Ως κατάσκοπος, δίνει τακτική αναφορά κάθε βραδυ.

 

 

 

Την πρώτη φορα το απέδωσα στο νεαρό της ηλικίας. Τώρα θα το απέδιδα στην ένταση της στιγμής και τον πατριωτικό παροξυσμό μετά το κομματικό συλλαλητήριο.

 

Σκεφτόμενος όμως καλύτερα, αρχίζω και παρατηρώ μια τάση αλλα δε θα το πω γιατί θα γίνω κακός.

Πραγματικά δεν με ανδιαφέρει καθόλου η άποψή σου.

 

@Ryback3 Πραγματικά δεν μπορείς να φανταστείς πόσο ικανοποιημένος νιώθω.:happy:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν με ανδιαφέρει καθόλου η άποψή σου.

 

Το αντίθετο θα με εξέπληττε. Κανένας φανατισμένος δεν ανδιαφέρεται ποτε για την άποψη των άλλων.

 

Για αυτό το λόγο σχολίαζα τα λεγόμενα σου, αλλα δεν απευθυνόμουν σε εσένα προσωπικά.

 

Διαβάζοντας τις ειδήσεις στο web, βλέπω ότι ο αριθμός των συμμετεχόντων στις 2 συγκεντρώσεις ήταν αρκετά μικρός. Χαίρομαι που βλέπω ότι η πλειοψηφία του λαου της Θεσσαλονίκης και της Μακεδονίας γενικότερα φαίνεται (εκ του αποτελέσματος) να συμφωνούν ότι δεν είναι η κατάλληλη στιγμή για συλλαλητήρια. Ελπίζω μονο να μην χαρακτηριστεί το 99% του Θεσσαλονικιώτικου πληθυσμού "ψευτοπροοδευτικοί","διεθνιστουληδες", "μη πατριώτες" κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Εκεινοί οι ντυμένοι Μακεδονομάχοι στο αριστερό παράθυρο τι έκαναν; Πρόβα για την παρέλαση της Κυριακής;
Link to comment
Share on other sites

ox thee mou thee mou thee mou pou leei kai i maria i asximi:lol:

 

Ήμουν σίγουρος για τα πρότυπα ;)

 

Πραγματικα είμαι πανευτυχής!!!

 

...πράγμα που ήταν και ο σκοπός του συλλαλητηρίου άλλωστε. :cool:

 

Εγώ άλλωστε το είχα πει λίγα μηνύματα πιο πριν. Πρέπει να βγουν κάποια απωθημένα. Επιβεβαιώθηκα.

 

------->

 

@Ryback3 Πραγματικά δεν μπορείς να φανταστείς πόσο ικανοποιημένος νιώθω.

 

Αυτό δεν το αμφισβητεί κανείς. Το αντίθετο θα ήταν περίεργο. Το θέμα είναι από εδώ και πέρα τι γίνεται.

 

Σήμερα βροντοφωνάξαμε την ΑΛΗΘΕΙΑ.

ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ που κάποιοι από εδώ μέσα δεν λένε να τη καταλάβουν.

ΒΡΟΝΤΟΦΩΝΑΞΑΜΕ την ΑΛΗΘΕΙΑ ότι Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ.

Μια αλήθεια που Η ΙΔΙΑ Η ΙΣΤΟΡΙΑ την ΑΠΟΔΥΚΝΥΕΙ.

Κάτω από το άγαλμα του ΜΕΓΑΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ του ΕΛΛΗΝΑ ΜΑΚΕΔΟΝΑ.

 

Η Μακεδονία είναι ελληνική. Μάλιστα.

 

Και τώρα ξέρουμε πώς ένιωσε ο άνθρωπος των σπηλαίων όταν ανακάλυψε την φωτιά. ;)

 

Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ και καλά θα κάνετε να το χωνέψετε.

Κανένας γεωγραφικος προσδιορισμος-διαχωρισμός ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να ΔΙΑΨΕΥΣΕΙ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ.Επισης να το χωνέψετε.

 

Τι εννοείς να το χωνέψουμε?? ΑΦΟΥ ΑΥΤΟ ΛΕΜΕ σε όλο το thread. :wacko:

 

Οι σκοπιανοι ΔΕΝ ΑΞΙΖΟΥΝ το ΟΝΟΜΑ και δεν τους ΑΝΗΚΕΙ για αυτό και ΔΕΝ θα το πάρουν.ΟΥΤΕ ΓΡΑΜΜΑ

 

Πού ξέρεις, μπορεί και να μην το πάρουν. Εδώ θα είμαστε να τα ξαναπούμε.

 

Και "αγαπητοί" σκοπιανοί σε σας απευθύνομαι: ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ αν σας βαστάει. Ελπίζω να με ακουτε.ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΤΕ

 

Λίγο δύσκολο να έρθουν είτε τους βαστάει είτε όχι. Με στρατό διαλυμένο και βασικό προμηθευτή μεταξύ άλλων και την Ελλάδα. Κάποια στιγμή κάποιος σε άλλο φόρουμ είχε πει το εξής πετυχημένο, ότι αν μπαίναμε σε πόλεμο με τα Σκόπια θα αρκούσε να στείλουμε τα ΜΑΤ. Τραβηγμένο αλλά ενδεικτικό.

 

Έπρεπε όμως να πας στο συλαλητήριο για να το καταλάβεις, ε? :rolleyes:

 

Τα ψευτοεπιχηρήματά σας περί διπλωματίας και αντικειμενικότητας δεν μου λένε τίποτα.Καθήστε και σκεφτήτε καλύτερα και ύστερα να ποστάρετε εδώ.Να πάτε για καφέ καλύτερα.

 

Ωωωωω! Σας ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια και ανταποδίδουμε!

 

ΤΕΛΟΣ

 

Ευτυχώς.

 

Διαβάζοντας τις ειδήσεις στο web, βλέπω ότι ο αριθμός των συμμετεχόντων στις 2 συγκεντρώσεις ήταν αρκετά μικρός. Χαίρομαι που βλέπω ότι η πλειοψηφία του λαου της Θεσσαλονίκης και της Μακεδονίας γενικότερα φαίνεται (εκ του αποτελέσματος) να συμφωνούν ότι δεν είναι η κατάλληλη στιγμή για συλλαλητήρια.

 

Αισθάνομαι την ανάγκη να ανακαλέσω κάτι που είπα πιο πριν. Μαθαίνουμε τελικά από τα λάθη μας.

 

Ελπίζω μονο να μην χαρακτηριστεί το 99% του Θεσσαλονικιώτικου πληθυσμού "ψευτοπροοδευτικοί", "διεθνιστουληδες", "μη πατριώτες" κτλ.

 

Όλα αυτά ίσως και όχι. Τι θα έλεγες όμως για "απολλωτριωμένοι", "προσκυνημένοι", "αποχαυνωμένοι από την μαύρη προπαγάνδα των πουλημένων ΜΜΕ"??

 

Προσωπικά δίνω απόδοση 1,23 τουλάχιστον.

 

Εκεινοί οι ντυμένοι Μακεδονομάχοι στο αριστερό παράθυρο τι έκαναν; Πρόβα για την παρέλαση της Κυριακής;

 

Most Likely.

Link to comment
Share on other sites

Το αντίθετο θα με εξέπληττε. Κανένας φανατισμένος δεν ανδιαφέρεται ποτε για την άποψη των άλλων.

 

Για αυτό το λόγο σχολίαζα τα λεγόμενα σου, αλλα δεν απευθυνόμουν σε εσένα προσωπικά.

 

Διαβάζοντας τις ειδήσεις στο web, βλέπω ότι ο αριθμός των συμμετεχόντων στις 2 συγκεντρώσεις ήταν αρκετά μικρός. Χαίρομαι που βλέπω ότι η πλειοψηφία του λαου της Θεσσαλονίκης και της Μακεδονίας γενικότερα φαίνεται (εκ του αποτελέσματος) να συμφωνούν ότι δεν είναι η κατάλληλη στιγμή για συλλαλητήρια. Ελπίζω μονο να μην χαρακτηριστεί το 99% του Θεσσαλονικιώτικου πληθυσμού "ψευτοπροοδευτικοί","διεθνιστουληδες", "μη πατριώτες" κτλ.

μια χαρα ηταν οι συγκεντρωσεις για αρχη.αν σκεφτεις οτι κανενα απο τα λεγομενα μεγαλα κομματα δεν την υποστηριξαν και ειχαμε επι 10 μερες στα καναλια τα παπαγαλακια και τους γνωστους σοφιστες τους να τις προβοκαρουν,25000 κοσμο συνολικα και στις δυο ειναι ικανοποιητικοτατος αριθμος.και η μια εγινε σε κλειστο χωρο περιορισμενης χωρητικοτητας:)

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ηταν οι συγκεντρωσεις για αρχη.αν σκεφτεις οτι κανενα απο τα λεγομενα μεγαλα κομματα δεν την υποστηριξαν και ειχαμε επι 10 μερες στα καναλια τα παπαγαλακια και τους γνωστους σοφιστες τους να τις προβοκαρουν,25000 κοσμο συνολικα και στις δυο ειναι ικανοποιητικοτατος αριθμος.και η μια εγινε σε κλειστο χωρο περιορισμενης χωρητικοτητας:)

 

Εν μέρη συμφωνώ με την ανάλυση στο κομμάτι που έχω κάνει bold. Aλλωστε, επρόκειτο ουσιαστικά για μια κομματική διοργάνωση (άλλο που δεν προβλήθηκε ως τέτοια). Επίσης να διευκρινίσω ότι η συγκέντρωση δεν υποστηρίχθηκε όχι μονο από τα μεγάλα, αλλα ούτε από τα μικρότερα κόμματα (με εξαίρεση βεβαια το ΛΑOΣ).

Από την άλλη:

 

- μιλούσε ο Aνθιμος που έχει μεγάλη πέραση στον κόσμο.

 

- πήγε μέχρι και ο Ψωμιάδης.

 

- καλά το ότι η μια εκδήλωση ήταν σε κλειστό χώρο δε λέει και πολλά, οποιος ενδιαφερόταν πραγματικά μπορούσε να πάει στην άλλη, την ανοιχτή. ;)

 

Οποτε νομίζω ότι ένας αντικειμενικός αναλυτής θα συμφωνούσε ότι η παρουσία του κόσμου ήταν απογοητευτική, από οποια μεριά κι αν το πάρεις. Είμαι σίγουρος ότι οι διοργανωτές (το ΛΑOΣ) θα εκφράζουν δημοσια τουλάχιστον διαφορετική άποψη. Δε νομίζω όμως ακόμα κι αυτοί οι ίδιοι να είναι πραγματικά ευχαριστημένοι από 15000 κόσμο.

 

Ο ΠΑΟΚ κι ο Aρης περισσότερο κόσμο μαζεύουν (για να μην πω κι ο Ηρακλής και με πείτε υπερβολικό :p)

Link to comment
Share on other sites

και φυσικα να καταδικασουμε αυτα τα σκουπιδια που πραγματοποιησαν αντισυγκεντρωσεις των 100 ατομων που βρηκαν παλι την ευκαιρια να προβαλουν τον ανθελληνισμο τους και τα κομπλεξ τους και την <<επεφταν>> σε απλο κοσμο που τολμησε(ακους εκει) να παει να φωναξει κρατωντας ελληνικες σημαιες.αλλα ειμαι σιγουρος οτι για καποιους ειναι ηρωες-επαναστατες-αντιεξουσιαστες-ασυμβιβαστοι αυτο εχει κλειδωσει στο κουπονι
Link to comment
Share on other sites

αλλα ειμαι σιγουρος οτι για καποιους ειναι ηρωες-επαναστατες-αντιεξουσιαστες-ασυμβιβαστοι αυτο εχει κλειδωσει στο κουπονι

 

Μ***κες είναι if you ask με.

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά ίσως και όχι. Τι θα έλεγες όμως για "απολλωτριωμένοι", "προσκυνημένοι", "αποχαυνωμένοι από την μαύρη προπαγάνδα των πουλημένων ΜΜΕ"??

 

Προσωπικά δίνω απόδοση 1,23 τουλάχιστον.

 

------->

 

μια χαρα ηταν οι συγκεντρωσεις για αρχη.αν σκεφτεις οτι κανενα απο τα λεγομενα μεγαλα κομματα δεν την υποστηριξαν και ειχαμε επι 10 μερες στα καναλια τα παπαγαλακια και τους γνωστους σοφιστες τους να τις προβοκαρουν,25000 κοσμο συνολικα και στις δυο ειναι ικανοποιητικοτατος αριθμος.και η μια εγινε σε κλειστο χωρο περιορισμενης χωρητικοτητας:)

 

Εγγυημένη απόδοση.

 

Οι αρχαίοι Έλληνες έλαγαν "γνώθι σαυτόν". Οι νεοέλληνες λένε "Βροντοφωνάξαμε".

 

Τι να πεις. :worry:

Link to comment
Share on other sites

το οτι ηταν απογοητευτικο πως βγηκε 25000 κοσμος ειναι υπερβολικο.βλεπεις συχνα τα τελευταια χρονια συγκεντρωσεις-διαδηλωσεις-πορειες κτλ να μαζευουν περισσοτερο κοσμο;δεν νομιζω...το οτι πηγε ο Ανθιμος και ο Ψωμιαδης δεν λεει κατι με την εννοια οτι δεν εκαναν και καμια εκστρατεια να μαζεψουν κοσμο.ειχε χαλαρο χαρακτηρα η συγκεντρωση αυτη.και το Λαος εχει συγκεκριμενη δυναμικη.για τα μετρα του λοιπον μια χαρα τα πηγε
Link to comment
Share on other sites

------->

 

 

 

Εγγυημένη απόδοση.

 

Οι αρχαίοι Έλληνες έλαγαν "γνώθι σαυτόν". Οι νεοέλληνες λένε "Βροντοφωνάξαμε".

 

Τι να πεις. :worry:

Έκαστος εφ' ω ετάχθη;) και εξ όνυχος τον λέοντα

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...