Jump to content

Τι μαγαζί να ανοίξω;


PARGINOS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εντελώς καλοπροαίρετα θα σε ρωτήσω,το σκέφτηκες καλά αυτό που θες να κάνεις;

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 136
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το σκεφτομαι ακομα. Ειμαι ακομα μικρος κ εχω πολλα να μαθω. Γι' αυτο και ρωταω για γνωμες η καποιες αποψεις που ισως με κανουν λιγακι πιο σιγουρο. Καταλαβαινω οτι ειναι ρισκο. Αλλα αν ολα δειχνουν καλα ειμαι διατεθειμενος να το παρω. Ομως ακομα κι αν αποφασισω οτι θα το ανοιξω σιγουρα δε θα το ανοιξω μεχρι το φθινοπορο του 2012. Θα περιμενω να δω τι θα γινει και με την οικονομια της χωρας. Απλα το ψαχνω απο τωρα για να ειμαι ακομα πιο σιγουρος.
Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι για να κανεις μια καλουτσικη καφετερια θελει αρκετα φραγκα.

μετα θελει να εχεις καλο και μεγαλο κυκλο.

οι πιο πολλοι λενε θα βαλω μια σερβιτορα και εγω θα καθομαι στο μπαρ και θα πινω μουρες με τα φιλαρακια.

εδω υπαρχουν καφετεριες που εχουν κοσμο ολη μερα και χρωστανε ενα σκασμο λευτα σε καβες, ενοικια κτλ.

σε ολα πρεπει να εισαι επαγγελματιας και οχι να ανοιξεις μαγαζι για να κανεις φιγουρα και να το παιζεις αφεντικο και για να γινεις πλουσιος. αν δν το αγαπας δεν γινεται τιποτα. Γενικα μιλαω μην το παρεις προσωπικα αλλα επειδη αυτο το εργο το εχω δει αρκετες φορες και οχι μονο σε καφετεριες.

εχεις ψαξει περιπου ποσα χρειαζεσαι για να ανοιξεις την καφετερια?

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτομαι ακομα. Ειμαι ακομα μικρος κ εχω πολλα να μαθω. Γι' αυτο και ρωταω για γνωμες η καποιες αποψεις που ισως με κανουν λιγακι πιο σιγουρο. Καταλαβαινω οτι ειναι ρισκο. Αλλα αν ολα δειχνουν καλα ειμαι διατεθειμενος να το παρω. Ομως ακομα κι αν αποφασισω οτι θα το ανοιξω σιγουρα δε θα το ανοιξω μεχρι το φθινοπορο του 2012. Θα περιμενω να δω τι θα γινει και με την οικονομια της χωρας. Απλα το ψαχνω απο τωρα για να ειμαι ακομα πιο σιγουρος.

 

Κατάλαβα τι εννοείς, έτσι όπως ρώτησες νόμιζα θα το άνοιγες τώρα σύντομα. αν και δεν ξέρω περνώντας ο καιρός πως θα φτιάξουν τα πράγματα εδώ στην Ελλάδα! Βλέπω στην περιοχή μου καφετέριες που ήταν χρόοοοοονια ανοιχτές και κλείσανε, γι αυτό σε ρώτησα στο προηγούμενο μήνυμα αν το έχεις σκεφτεί καλά.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι για να κανεις μια καλουτσικη καφετερια θελει αρκετα φραγκα.

μετα θελει να εχεις καλο και μεγαλο κυκλο.

οι πιο πολλοι λενε θα βαλω μια σερβιτορα και εγω θα καθομαι στο μπαρ και θα πινω μουρες με τα φιλαρακια.

εδω υπαρχουν καφετεριες που εχουν κοσμο ολη μερα και χρωστανε ενα σκασμο λευτα σε καβες, ενοικια κτλ.

σε ολα πρεπει να εισαι επαγγελματιας και οχι να ανοιξεις μαγαζι για να κανεις φιγουρα και να το παιζεις αφεντικο και για να γινεις πλουσιος. αν δν το αγαπας δεν γινεται τιποτα. Γενικα μιλαω μην το παρεις προσωπικα αλλα επειδη αυτο το εργο το εχω δει αρκετες φορες και οχι μονο σε καφετεριες.

εχεις ψαξει περιπου ποσα χρειαζεσαι για να ανοιξεις την καφετερια?

 

Για το οικονομικο δε ξερω μονο. Γι' αυτο κ ρωταω για επιδοτησεις η δανεια. Μου ειπαν οτι για αδεια δεν πληρωνω γιατι τα περισσοτερα μαγαζια στο κεντρο εχουν ηδη αδεια και θα κανω μεταβιβαση. Αν ισχυει μου μενουν περιπου 10.000 για να φτιαξω το μαγαζι εμφανισιακα. Ετσι κ αλλιως δε θα ηθελα να την κανω κυριλε σε καμια περιπτωση. Οποτε φανταζομαι θα ειναι πιο φτηνα αυτα που θα βαλω σαν πιο απλα. Σε καμια περιπτωση δε θελω να το παιξω αφεντικο. Ουτως η αλλως ποιος θα με παρει στα σοβαρα για αφεντικο; Θα βαλω τον μεγαλο μου αδερφο να φενεται αν το ανοιξω τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτομαι ακομα. Ειμαι ακομα μικρος κ εχω πολλα να μαθω. Γι' αυτο και ρωταω για γνωμες η καποιες αποψεις που ισως με κανουν λιγακι πιο σιγουρο. Καταλαβαινω οτι ειναι ρισκο. Αλλα αν ολα δειχνουν καλα ειμαι διατεθειμενος να το παρω. Ομως ακομα κι αν αποφασισω οτι θα το ανοιξω σιγουρα δε θα το ανοιξω μεχρι το φθινοπορο του 2012. Θα περιμενω να δω τι θα γινει και με την οικονομια της χωρας. Απλα το ψαχνω απο τωρα για να ειμαι ακομα πιο σιγουρος.

 

Προσπαθεις να προγραμματισεις απο τωρα για ενα χρονο αργοτερα;Πολυ αισιοδοξο σε βρισκω.Εδω δεν ξερουμε σε μια εβδομαδα που θα ειμαστε.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθεις να προγραμματισεις απο τωρα για ενα χρονο αργοτερα;Πολυ αισιοδοξο σε βρισκω.Εδω δεν ξερουμε σε μια εβδομαδα που θα ειμαστε.:lol:

 

Μα ακριβως γι'αυτον τον λογο δε σκεφτομαι το να το ανοιξω τωρα..

Link to comment
Share on other sites

@MrAdamastos τα λεφτά που γράφεις είναι λίγα. Εξαρτάται τι μέγεθος φαντάζεσαι βέβαια, αλλά γενικά είναι λίγα.

Θεώρησε ότι χονδρικά χρειάζεσαι να έχεις στην άκρη εκτός των χρημάτων του αρχικού κόστους, χρήματα για σταθερό και λειτουργικό κόστος - τουλάχιστον - του πρώτου 6μήνου. Έχε δεδομένο ότι θα χρειαστείς και κάποιο δάνειο, επιδοτήσεις στις καφετέριες δεν παίζουν.

Αρχικά, αποφάσισε το στυλ (με ακρίβεια) της καφετέριας σου και ψάξε καλά το πού θα την ανοίξεις. Βρες εκεί, οτιδήποτε μπορεί να είναι έμμεσος ή άμεσος ανταγωνιστής σου. Μάθε για αυτούς, δες σε τι πλεονεκτούν και που μπορείς να τους χτυπήσεις. Αν καταφέρεις να βρεις τη σωστή περιοχή, υπολόγισε τι κόστος θα έχεις, με πολλά σενάρια. Βάλε τα ενοίκια, ΔΕΚΟ, εφορία, προσωπικό, προιόντα, συντήρηση κλπ. Μετά βρες και τα έσοδά σου.

Γενικά πρόσεχε μην πέσεις στην παγίδα που πέφτουν πολλοί Έλληνες που ανοίγουν καφετέριες/σουβλατζίδικα κλπ. Επειδή βγάζουν κάποια από αυτά τα μαγαζιά χρήματα, δεν σημαίνει ότι θα βγάλει και το δικό σου. Βρες τρόπο (όχι μόνο την τιμή, τοποθεσία, ποιότητα, καινοτομία, ατμόσφαιρα καταστήματος κλπ) να οδηγήσεις τους πελάτες στο δικό σου κατάστημα. Μην ξεχάσεις τις "ιδιαίτερες οικονομικές συνθήκες" της εποχής. Δεν πρέπει να σε αποτρέψουν από την υλοποίηση της ιδέας σου, αλλά πρέπει να τις λάβεις υπόψη (σοβαρά).

Κατά την άποψη μου αν δεν μπορείς να κάνεις τα παραπάνω μόνος σου, συμβουλέψου μια (αξιοπρεπή) εταιρεία. Επίσης, ένα δικηγόρο και ένα λογιστή. Ενδεχομένως περιττά έξοδα να σκεφτείς, τα οποία μπορεί να σε αποτρέψουν από λάθος επιλογές.

Καλή τύχη στο εγχείρημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου νομιζω ολες οι πληροφοριες που μου εδωσες θα μου φανουν πολυ χρησιμες.Ειδικα το κομματι του δικηγορου κ του λογιστη, μετραει πολυ.Ειδικα στις εποχες που ζουμε..

 

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες η μόνη επιλογή για να ανοίξεις μαγαζί και να πετύχει σε αυτές τις εποχές που ζούμε είναι ένα "coffee shop". Τώρα που άνοιξαν οι δρόμοι, αν καταφέρει κάποιος να βρει άκρες και να βγάλει άδεια θα έχει απίστευτα κέρδη :p Δεν ξέρω αν έχει ανοίξει κάποιο, κάτι ακουγόταν για Θεσσαλονίκη, δεν ξέρω αν άνοιξε:p
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει ανοίξει κάποιο, κάτι ακουγόταν για Θεσσαλονίκη, δεν ξέρω αν άνοιξε:p

 

Για το villabafo λες?Αυτο ευτυχως(ή δυστυχως:p) ηταν απλως ενα χιουμοριστικο Post σε καποιο blog.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες η μόνη επιλογή για να ανοίξεις μαγαζί και να πετύχει σε αυτές τις εποχές που ζούμε είναι ένα "coffee shop". Τώρα που άνοιξαν οι δρόμοι, αν καταφέρει κάποιος να βρει άκρες και να βγάλει άδεια θα έχει απίστευτα κέρδη :p Δεν ξέρω αν έχει ανοίξει κάποιο, κάτι ακουγόταν για Θεσσαλονίκη, δεν ξέρω αν άνοιξε:p

 

Απ' οσο ξερω το μονο νομιμο ειναι να εχεις μια ποσοτητα 0,9g. Το να καλιεργεις ή να προμηθευεσαι μεγαλυτερη ποσοτητα ειναι ποινικο αδικημα. Τωρα για να ανοιξει CoffeShop στην Ελλαδα... Ακομα και σαν ιδεα απεχει χρονια μακρια.

Link to comment
Share on other sites

Απ' οσο ξερω το μονο νομιμο ειναι να εχεις μια ποσοτητα 0,9g. Το να καλιεργεις ή να προμηθευεσαι μεγαλυτερη ποσοτητα ειναι ποινικο αδικημα. Τωρα για να ανοιξει CoffeShop στην Ελλαδα... Ακομα και σαν ιδεα απεχει χρονια μακρια.

 

Και πάλι το νόμιμο σχετικό είναι, αν σε πιάσουν πρέπει να δηλώσεις ότι είναι για προσωπική χρήση, οπότε θεωρείσαι "άρρωστος" αλλιώς το έχεις για διακίνηση και δικάζεσαι αναλόγως... Ή ζάκι με τη βούλα ή dealer... Άστες αυτές τις δουλειές...

 

Έτσι όπως πάμε δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να ανοίξεις τίποτα λουτρά-χαμαμ να ζεσταίνεται λίγο το κοκαλάκι μας γιατί με τιμή πετρελαίου στα ύψη... Θα πιάσεις και τις πλούσιες με τα αναζωογόνηση-αποτοξίνωση δέρματος-μπλα μπλα μπλα ;)

Owned HandSets: Nokia 3330- Nokia 6510- Nokia 6600- Samsung D830- Nokia E51- iPhone 3G- Nokia E5- Nokia N9
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Γενικά τι παίζει με τις επιδοτήσεις στις επιχειρήσεις; Σκέφτομαι, με οικογενειακή βοήθεια πάντα, να ανοίξω ένα μαγαζί με καφέδες/σάντουιτς/τυρόπιτες. Ο χώρος υπάρχει αλλά θα χρειαστούν έξτρα (από τα ήδη διαθέσιμα) χρήματα για διαμόρφωση χώρου και εξοπλισμό. Κάτι άκουσα για 20-25.000€ σε νέους ελεύθερους επαγγελματίες. Ισχύει;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα! Ήθελα τη γνώμη σας για τα μαγαζιά που τα έχουν όλα 1 ευρώ. Το σκέφτομαι γιατί βλέπω να μένω ανεργος επειδή δεν πάει καλά η εταιρεία που εργάζομαι. Είναι κάτι καινούργιο για μένα κ θα ήθελα γνώμες κ συμβουλές σχετικά με το φρανσαιζινκ κ τον εξοπλισμό του μαγαζιού η που μπορώ να απευθυνθώ για ενημέρωση.

Ευχαριστώ!

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Αν θες κάνε μια περιήγηση στο franchise.gr αλλά έχε υποψηφιότητα σου ότι μπορεί να χρειαστείς δανείου για ένα εμπορικό άνοιγμα και οι τράπεζες δεν δίνουν τίποτα χωρίς καλύμματα αυτή την περίοδο. Επίσης η ελληνική αγορά είναι όσο πιο μαζεμένα μπορεί να είναι και το μέλλον εδώ τουλαχιστον αβέβαιο.. Επίσης η ελληνική νομοθεσία σχετικά με την φορολογία επιχειρήσεων αλλάζει διαρκώς προς το χειρότερο οπότε προσοχή σε ότι κάνεις.. Καλή τύχη!!
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Κ εγώ προτείνω κάτι σχετικό με φαγητό, αλλά έχω φίλο που άνοιξε πριν 2 μήνες Πρακτορείο ΟΠΑΠ και πετάει δηλαδή σας λέω για τρελά ποσά.

Βέβαια το έχει ανοίξε σε πολύ καλό σημείο ανάμεσα σε τρία καφενεία. Πάντως είναι καλή επιλογή. Δεν νομίζω να είναι τυχαίο που ανοίγουν το ένα μετά το άλλο. Κ ειδικά επαρχία που δεν έχουν τι να κάνουν είναι όλοι μέρα στο προ-πο!! Έχουν πέσει οι τιμές πολύ στις άδειες! Καλή τύχη πάντως σε ότι κ αν αποφασίσεις!

Link to comment
Share on other sites

Μανάβικο, σε σημειο οπου καθε μια μερα της εβδομαδας δεν θα εχει λαικη αγορα.. Αν και τωρα εχουν μαναβικο και τα σουπερμαρκετ οποτε ξεφτυλα με τις πολυεθνικες. Φαγαδικο τυπου ταβερνα, εστιατοριο, σουβλατζιδικο, μεζεδοπωλειο, ντονατς?.. Το ενα ανοιγει μετα το αλλο και τα μισα στο εξαμηνο θα κλεισουν.

 

Η το περιπτερο. Στην γειτονια μου υπαρχουν 2 περιπτερα σε αποσταση δεκα μετρων. Δεν μπορω να καταλαβω αυτην την ανταγωνιστικη πρακτικη. Ντρεπεσαι να πας στον εναν μην παρεξηγηθει ο αλλος.

 

Φαση εχει να ανοιξεις και καφετερια, σε σημειο ομως που "θα προβλεψεις" οτι στο μελλον ολος ο δρομος/οδος σου θα γινει το πιο in στεκι της περιοχης σου. Για παραδειγμα στην καλαματα σττην αρχη πηγαιναν ολοι στις καφετεριες της Αριστομενους. Τα καλοκαιρια στην Ναυαρινου. Μια εποχη πηγαιναν ολοι στην Βαλαωρίτου. Μετα στην Αντωνοπούλου. 23ης δεν το συζητω παντα εχει κοσμο. Αλλα πρεπει κατα καποιο τροπο να ξεχωριζεις απο τους αλλους.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Σκεφτομαι να ανοιξω καφετερια "Mikel" στο χωριο μου στο κατσικοχωρι, πιστευετε να αξιζει;.. :p

 

Χαμος γινεται φετος απο δαυτα, δυο τετραγωνα απο την Ομονοια οπου να ναι ανοιγει ενα, ετοιμαζεται ενα νεο στο μετρο Ανθουπολη, στο μετρο του Αγιου Αντωνιου την προηγουμενη βδομαδα ανοιξε, και οπως εψαξα στο νετ η μισοι δημοι της Αθηνας εχουν και απο ενα.

 

Αν ενας νεος επιχειρηματιας ανοιξει σημερα καφετερια και κανει μια ωραια διακοσμιση σαν αυτη του mikel, πιστευετε θα εχει την ιδια ανταποκριση πελατων που εχουν και τα παραπανω καταστηματα; Η απλως μετραει η ποιοτητα του καφε(ή το "ονομα"); Μου φαινεται πως για τους νεους, η ποιοτητα του καφε λιγη σημασια εχει καθως δεν εχουν μεγαλη εμπειρια γευσεων, και απλως πανε και καθονται στην πιο ωραια καφετερια. Τι πιστευετε εσεις;

Link to comment
Share on other sites

Εχετε ακουσει ποτε τον ορο battery corner? Για ψαξτε το λιγο κ θα με θυμηθειτε..

Καλυτερα ψαξτον εσυ πρωτα γιατι και το google απο σενα περιμενει να μαθει.. Ολο για νεκροταφεια και μπαταριες βγαζει αποτελεσματα...

https://www.google.gr/#q=battery+corner

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Σκεφτομαι να ανοιξω καφετερια "Mikel" στο χωριο μου στο κατσικοχωρι, πιστευετε να αξιζει;.. :p

 

Χαμος γινεται φετος απο δαυτα, δυο τετραγωνα απο την Ομονοια οπου να ναι ανοιγει ενα, ετοιμαζεται ενα νεο στο μετρο Ανθουπολη, στο μετρο του Αγιου Αντωνιου την προηγουμενη βδομαδα ανοιξε, και οπως εψαξα στο νετ η μισοι δημοι της Αθηνας εχουν και απο ενα.

 

Αν ενας νεος επιχειρηματιας ανοιξει σημερα καφετερια και κανει μια ωραια διακοσμιση σαν αυτη του mikel, πιστευετε θα εχει την ιδια ανταποκριση πελατων που εχουν και τα παραπανω καταστηματα; Η απλως μετραει η ποιοτητα του καφε(ή το "ονομα"); Μου φαινεται πως για τους νεους, η ποιοτητα του καφε λιγη σημασια εχει καθως δεν εχουν μεγαλη εμπειρια γευσεων, και απλως πανε και καθονται στην πιο ωραια καφετερια. Τι πιστευετε εσεις;

 

εχεις 200.000+++ ευρω στην άκρη για να ανοιξεις ΜΙΚΕL???Δεν ειναι απλα ενας ωραίος χώρος..απο τους καλύτερους καφέδες..εκπαίδευση,επαγγελματισμος,εγγυημενη επιτυχια κτλ κτλ

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Τι λετε για αυτα τα μαζαγια που εχουν πέραση τωρα...παραδοσιακα παντοπωλεια?
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...