Jump to content

Τι μαγαζί να ανοίξω;


PARGINOS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά όσον αφορά τα Mikel.

Πολύ καλός καφές όντως, πολύ ωραίος χώρος και καλή υποστήριξη από την μαμά εταιρία. Εκπαιδεύουν το προσωπικό σου στην Λάρισα, με δικά σου έξοδα όμως, και προφανώς απολαμβάνεις τα οφέλη της διαφήμισης, του ονόματος και όλα τα σχετικά από την στιγμή που πληρώνεις για το franchise αυτό. Το θέμα είναι αυτό ακριβώς. Είναι franchise. Δίνεις ένα πολύ μεγάλο ποσό, ειδικά για τις ημέρες που διανύουμε, για να έχεις ένα μαγαζί από το οποίο θα παίρνεις ένα μεροκάματο. Άμα βάλει κανείς κάτω το αρχικό κεφάλαιο για την αγορά του ονόματος, τα έξοδα, το ποσοστό προμήθειας, και όλα αυτά τότε αυτό που μένει είναι μεροκάματο. Δεν θα ήταν εάν η μαμά εταιρία ήταν πιο προσεκτική όσον αφορά το τι "χώρο αποκλειστικότητας" σου δίνει. Δεν το κάνει. Στην Θεσσαλονίκη υπάρχουν 7 Mikel τα οποία είναι πραγματικά πολύ κοντά. Τον ακυρώνεις τον άλλον όταν δεν έχεις τέτοιον όρο. Ελεύθερη αγορά, δεν λέω, αλλά ώπα.

Σχετικά με το τι ζητάνε. 120 χιλ. για ένα μαγαζί περίπου 25 τ.μ με χώρο αποθήκης, 290 χιλ για μαγαζί 100τ.μ με αποθήκη και εξωτερικό χώρο και 400 χιλ. για το μεγαλύτερο "πακέτο". Πολλά λεφτά για ένα franchise το οποίο έχει ότι ανέφερα πιο πάνω μαζί με το μεγαλύτερο αγκάθι σε τέτοιου είδους δουλειές. Θα έχεις δουλειά όσο θα κρατήσει το όνομα. Μετά τέλος. Μπορεί να είναι μόδα μπορεί και όχι. Αλλά το ρισκάρεις για τόσα λεφτά; Εάν είναι μόδα σε κάποια χρόνια πάπαλα. Και δεν νομίζω ότι θα έχει καταφέρει κάποιος να έχει σημαντικό κέρδος, εάν έχει κέρδος βέβαια.

Προσωπική άποψη είναι όλα αυτά αλλά θεωρώ ότι είναι βάσιμη ειδικά εάν βάλετε τα νούμερα κάτω. Τέλος να σημειώσω ότι τα νούμερα για το franchise τα γνωρίζω λόγω του ότι πολύ καλός φίλος ήθελε να ανοίξει και μου τα είπε. Με επιφύλαξη βεβαίως γιατί πέρασε και κάποιος καιρός.

Edited by slash7

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 136
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πολλά λεφτά για ένα franchise το οποίο έχει ότι ανέφερα πιο πάνω μαζί με το μεγαλύτερο αγκάθι σε τέτοιου είδους δουλειές. Θα έχεις δουλειά όσο θα κρατήσει το όνομα. Μετά τέλος. Μπορεί να είναι μόδα μπορεί και όχι. Αλλά το ρισκάρεις για τόσα λεφτά; Εάν είναι μόδα σε κάποια χρόνια πάπαλα. Και δεν νομίζω ότι θα έχει καταφέρει κάποιος να έχει σημαντικό κέρδος, εάν έχει κέρδος βέβαια.

 

Ότι ανεβαίνει γρήγορα κατεβαίνει και γρήγορα. Και να μην είναι μόδα είναι σίγουρο οτι κάποια Μικελ θα κλείσουν κάποια στιγμή κσι θα μείνουν τα πιο κεντρικά. Το συγκεκριμένο franchise θύμισε φωτοβολίδα ειδικά πέρυσι-πρόπερσι στη Θεσσαλονίκη, κάθε βδομάδα ξεφύτρωνε κι ένα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσον αφορά τα Mikel.

Πολύ καλός καφές όντως, πολύ ωραίος χώρος και καλή υποστήριξη από την μαμά εταιρία. Εκπαιδεύουν το προσωπικό σου στην Λάρισα, με δικά σου έξοδα όμως, και προφανώς απολαμβάνεις τα οφέλη της διαφήμισης, του ονόματος και όλα τα σχετικά από την στιγμή που πληρώνεις για το franchise αυτό. Το θέμα είναι αυτό ακριβώς. Είναι franchise. Δίνεις ένα πολύ μεγάλο ποσό, ειδικά για τις ημέρες που διανύουμε, για να έχεις ένα μαγαζί από το οποίο θα παίρνεις ένα μεροκάματο. Άμα βάλει κανείς κάτω το αρχικό κεφάλαιο για την αγορά του ονόματος, τα έξοδα, το ποσοστό προμήθειας, και όλα αυτά τότε αυτό που μένει είναι μεροκάματο. Δεν θα ήταν εάν η μαμά εταιρία ήταν πιο προσεκτική όσον αφορά το τι "χώρο αποκλειστικότητας" σου δίνει. Δεν το κάνει. Στην Θεσσαλονίκη υπάρχουν 7 Mikel τα οποία είναι πραγματικά πολύ κοντά. Τον ακυρώνεις τον άλλον όταν δεν έχεις τέτοιον όρο. Ελεύθερη αγορά, δεν λέω, αλλά ώπα.

Σχετικά με το τι ζητάνε. 120 χιλ. για ένα μαγαζί περίπου 25 τ.μ με χώρο αποθήκης, 290 χιλ για μαγαζί 100τ.μ με αποθήκη και εξωτερικό χώρο και 400 χιλ. για το μεγαλύτερο "πακέτο". Πολλά λεφτά για ένα franchise το οποίο έχει ότι ανέφερα πιο πάνω μαζί με το μεγαλύτερο αγκάθι σε τέτοιου είδους δουλειές. Θα έχεις δουλειά όσο θα κρατήσει το όνομα. Μετά τέλος. Μπορεί να είναι μόδα μπορεί και όχι. Αλλά το ρισκάρεις για τόσα λεφτά; Εάν είναι μόδα σε κάποια χρόνια πάπαλα. Και δεν νομίζω ότι θα έχει καταφέρει κάποιος να έχει σημαντικό κέρδος, εάν έχει κέρδος βέβαια.

Προσωπική άποψη είναι όλα αυτά αλλά θεωρώ ότι είναι βάσιμη ειδικά εάν βάλετε τα νούμερα κάτω. Τέλος να σημειώσω ότι τα νούμερα για το franchise τα γνωρίζω λόγω του ότι πολύ καλός φίλος ήθελε να ανοίξει και μου τα είπε. Με επιφύλαξη βεβαίως γιατί πέρασε και κάποιος καιρός.

 

Σωστός !!! Αυτή είναι η λογική του franchise... Κερδίζει μόνο ο franchisor, ο οποίος αποκτά πρόσβαση σε νέες πηγές χρηματοδότησης της εταιρείας του χωρίς ιδιαίτερο κόστος... Ο franchisee συνήθως κερδίζει ένα "μεροκάματο" όπως ανέφερες...

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ότι ανεβαίνει γρήγορα κατεβαίνει και γρήγορα. Και να μην είναι μόδα είναι σίγουρο οτι κάποια Μικελ θα κλείσουν κάποια στιγμή κσι θα μείνουν τα πιο κεντρικά. Το συγκεκριμένο franchise θύμισε φωτοβολίδα ειδικά πέρυσι-πρόπερσι στη Θεσσαλονίκη, κάθε βδομάδα ξεφύτρωνε κι ένα.

 

Επίσης σωστός. Να προσθέσω μόνο ότι τα Mikel είναι μόδα. Θυμηθείτε τι έγινε με τα Flocafe... Να σημειώσω ότι στην Ελλάδα ο ένας αντιγράφει τον άλλον, ειδικά στις επιχειρήσεις εστίασης... "Αφού βγάζει λεφτά αυτός, θα βγάλω κι εγώ"... Επίσης, είναι και σχετικά εύκολο για κάποιον που θέλει να ανοίξει τη δική του επιχείρηση, να σκεφτεί να επενδύσει στο χώρο της εστίασης (πχ να ανοίξει μια καφετέρια).

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Άσχετα από όλα αυτά τα σωστά που αναφέρετε, μην ξεχνάτε ότι ο καφές έχει τεράστιο ποσοστό κέρδους... Μιλάμε ότι το ποσοστό κέρδους άνω του 150% και σε πολλές περιπτώσεις μπορεί και παραπάνω...

Ο καφές δύσκολα κόβεται από τον Έλληνα... Επίσης τελευταίο καιρό παρουσιάζει αύξηση ο καφές (τουλάχιστον η πόλη που μένω)... Αν ο άλλος δεν βγει για ποτό δεν ψωνίσει, δεν... δεν... δεν... ε τι του μένει.. Ένας καφές...

Ειδικά μια πρόχειρη καφετέρια είναι ότι πιο απλό και οικονομικό (του ένα ευρώ που λέμε)...

 

Τώρα για το franchise, ας αναφέρουμε και κάποια πλεονεκτήματα... Ανοίγεις ένα μαγαζί που ξέρεις όμως ότι από την πρώτη μέρα που θα το ανοίξεις θα είναι ΤΙΓΚΑ και θα συνεχίσει έτσι, σε αντίθεση αν ανοίξεις μια δικιά σου που έχεις κάποιες πιθανότητες να χτυπήσεις τις πρώτες μέρες αλλά μετά συνήθως υπάρχει μια περίοδο "ηρεμίας" ...

Ουσιαστικά θα έχεις μια δωρεάν διαφήμιση και μάλιστα τεράστια... Και αν υποθέσουμε ότι άνοιξε κάποιος Μικέλ το Σεπτέμβρη σίγουρα ήξερε ότι δεν θα περάσει η μόδα σε ένα ή δύο εξάμηνα.. Οπότε τα έξοδα θα βγουν... Το θέμα είναι ποιος έχει τα χρήματα για τέτοια επένδυση...

 

Στην Πάτρα υπάρχουν 2 Μικέλ από οκτώμβρη (αν δεν κάνω λάθος) και ακόμα δεν έχω περάσει μια φορά να τα δω μισογεμάτα... Και εγώ πάω συχνά πυκνά ενώ επίσης συχνά παραγγέλνω...

 

Οπότε κατά τη γνώμη μου για να συγκρίνεις αν αξίζει μια τέτοια επένδυση είναι να δούμε και το κόστος του καφέ που χρησιμοποιούν στα Μικέλ... Πάντως ο franchisor κάνει τρομερή δουλειά καθώς όλα τα μαγαζιά από όσο έχω διαβάσει και όσο έχω δει είναι τρομερά προσεγμένα.... Το μόνο λάθος που ίσως του στοιχίσει κάποια στιγμή είναι αυτό που αναφέρατε με τις περιοχές...

 

Γενικά υπάρχουν πολλοί παράμετροι που πρέπει να δεις για να βγάλεις συμπέρασμα...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Άσχετα από όλα αυτά τα σωστά που αναφέρετε, μην ξεχνάτε ότι ο καφές έχει τεράστιο ποσοστό κέρδους... Μιλάμε ότι το ποσοστό κέρδους άνω του 150% και σε πολλές περιπτώσεις μπορεί και παραπάνω...

Ο καφές δύσκολα κόβεται από τον Έλληνα... Επίσης τελευταίο καιρό παρουσιάζει αύξηση ο καφές (τουλάχιστον η πόλη που μένω)... Αν ο άλλος δεν βγει για ποτό δεν ψωνίσει, δεν... δεν... δεν... ε τι του μένει.. Ένας καφές...

Ειδικά μια πρόχειρη καφετέρια είναι ότι πιο απλό και οικονομικό (του ένα ευρώ που λέμε)...

 

Τώρα για το franchise, ας αναφέρουμε και κάποια πλεονεκτήματα... Ανοίγεις ένα μαγαζί που ξέρεις όμως ότι από την πρώτη μέρα που θα το ανοίξεις θα είναι ΤΙΓΚΑ και θα συνεχίσει έτσι, σε αντίθεση αν ανοίξεις μια δικιά σου που έχεις κάποιες πιθανότητες να χτυπήσεις τις πρώτες μέρες αλλά μετά συνήθως υπάρχει μια περίοδο "ηρεμίας" ...

Ουσιαστικά θα έχεις μια δωρεάν διαφήμιση και μάλιστα τεράστια... Και αν υποθέσουμε ότι άνοιξε κάποιος Μικέλ το Σεπτέμβρη σίγουρα ήξερε ότι δεν θα περάσει η μόδα σε ένα ή δύο εξάμηνα.. Οπότε τα έξοδα θα βγουν... Το θέμα είναι ποιος έχει τα χρήματα για τέτοια επένδυση...

 

Στην Πάτρα υπάρχουν 2 Μικέλ από οκτώμβρη (αν δεν κάνω λάθος) και ακόμα δεν έχω περάσει μια φορά να τα δω μισογεμάτα... Και εγώ πάω συχνά πυκνά ενώ επίσης συχνά παραγγέλνω...

 

Οπότε κατά τη γνώμη μου για να συγκρίνεις αν αξίζει μια τέτοια επένδυση είναι να δούμε και το κόστος του καφέ που χρησιμοποιούν στα Μικέλ... Πάντως ο franchisor κάνει τρομερή δουλειά καθώς όλα τα μαγαζιά από όσο έχω διαβάσει και όσο έχω δει είναι τρομερά προσεγμένα.... Το μόνο λάθος που ίσως του στοιχίσει κάποια στιγμή είναι αυτό που αναφέρατε με τις περιοχές...

 

Γενικά υπάρχουν πολλοί παράμετροι που πρέπει να δεις για να βγάλεις συμπέρασμα...

 

Συμφωνώ ότι υπάρχουν πολλοί παράμετροι που πρέπει να ληφθούν υπόψιν για το αν αξίζει μια επένδυση ή όχι. Αλλά το να επενδύσεις 200.000 EUR σε ένα μαγαζί franchise ή και παραπάνω εμπεριέχει ένα ρίσκο ίσως μικρότερο αν επένδυες το ίδιο ποσό σε ένα ανώνυμο μαγαζί... Βέβαια, για να δούμε μία επένδυση συνολικά πρέπει να γίνει ολόκληρη μελέτη...

 

Όμως, δεν υπάρχει περίπτωση ένας επιχειρηματίας να αποσβέσει όλο το ύψος της επένδυσης του σε 1-2 εξάμηνα... Ούτε επενδύσεις σε εργοστάσια δεν αποσβένονται τόσο γρήγορα... Οπότε τι θα γίνει αν τα mikel του χρόνου ή σε 2 χρόνια "ξεφουσκώσουν", εσύ θα έχεις αποσβέσει τις 200.000 EUR (ή και περισσότερα); Κρύβει πολλές παγίδες το franchise για τον franchisee...

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Δεν το κατάλαβες καλά.. Είπα ότι από τη στιγμή που αποφασίζεις ξέρεις ή πιο σωστά εκτιμάς ότι δεν θα σβήσει σε ένα εξάμηνο...

Και πίστεψε με, με το περιθώριο του κέρδους που έχεις ο καφές βγαίνει η επένδυση σε 2 χρόνια αν το μαγαζί είναι φουλ όλη μέρα... Σε αριθμούς μπορεί να μιλάμε για πάνω από 1000-1500 καφέδες σε μία μέρα... Σε καλές μέρες (αργίες ΣΚ κτλ) σίγουρα παραπάνω...

 

Μετά εξαρτάται και από τον ιδιοκτήτη, καθώς δεν πρέπει να βασιστεί μόνο στο franchise αλλά και αυτός να κάνει τα πάντα για την διατήρηση αυτής της φήμης... Ένα (ακόμη) λάθος που συμβαίνει αρκετά συχνά στην Ελλάδα...

 

Για την αποφυγή παρεξηγήσεων εδώ μιλάμε πολύ χοντρικά και με βάση το "μάτι" και την εκτίμηση του καθένα... Σαφώς και δεν ανοίγεις μαγαζί έτσι... Όσοι το έκαναν απέτυχαν... Και στην Ελλάδα πολλοί άνοιξαν μαγαζί "καφενειακά" χωρίς να έχουν τις απαραίτητες γνώσεις...

Όπως και εσύ σωστά είπες χρειάζεται αναλυτικό business plan και το ξέρω καλά καθώς αυτό σπουδάζω... Από εκεί και πέρα ασφαλώς και το franchise κρύβει πολλές παγίδες για τον franchisee αλλά στο χέρι του είναι να εκτιμήσει τα + και τα -...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Σημασία εχει με τα 200 χιλιάρικα του franchise τι αγοράζεις.

Αν ειναι μαζί και ο εξοπλισμος(τραπέζια,καφετιέρες,φώτα κλπ) τότε δεν ειναι ακριβό και θα τα βγάλεις τα λεφτα σου.

Αν ομως ειναι μόνο για αέρα ειναι πολυ ακριβό.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται φίλε μου από το budget που διαθέτεις και από το τι σ αρέσει να κάνεις.πρώτα απ όλα θα πρέπει να αποφασίσεις αν θέλεις εμπορικό κομμάτι η κατασκευαστικό.το εμπορικό είναι ευκολότερο.το κΑτασκευαστικό θέλει τέχνη μεράκι και 1 άτομο δεν φτάνει ούτε για την αρχή.

 

Απεστάλη από LG-D802 μέσω Greek Forums, δημιουργήθηκε απο το appyet.com

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κατάλαβες καλά.. Είπα ότι από τη στιγμή που αποφασίζεις ξέρεις ή πιο σωστά εκτιμάς ότι δεν θα σβήσει σε ένα εξάμηνο...

Και πίστεψε με, με το περιθώριο του κέρδους που έχεις ο καφές βγαίνει η επένδυση σε 2 χρόνια αν το μαγαζί είναι φουλ όλη μέρα... Σε αριθμούς μπορεί να μιλάμε για πάνω από 1000-1500 καφέδες σε μία μέρα... Σε καλές μέρες (αργίες ΣΚ κτλ) σίγουρα παραπάνω...

 

Μετά εξαρτάται και από τον ιδιοκτήτη, καθώς δεν πρέπει να βασιστεί μόνο στο franchise αλλά και αυτός να κάνει τα πάντα για την διατήρηση αυτής της φήμης... Ένα (ακόμη) λάθος που συμβαίνει αρκετά συχνά στην Ελλάδα...

 

Για την αποφυγή παρεξηγήσεων εδώ μιλάμε πολύ χοντρικά και με βάση το "μάτι" και την εκτίμηση του καθένα... Σαφώς και δεν ανοίγεις μαγαζί έτσι... Όσοι το έκαναν απέτυχαν... Και στην Ελλάδα πολλοί άνοιξαν μαγαζί "καφενειακά" χωρίς να έχουν τις απαραίτητες γνώσεις...

Όπως και εσύ σωστά είπες χρειάζεται αναλυτικό business plan και το ξέρω καλά καθώς αυτό σπουδάζω... Από εκεί και πέρα ασφαλώς και το franchise κρύβει πολλές παγίδες για τον franchisee αλλά στο χέρι του είναι να εκτιμήσει τα + και τα -...

 

OK κατάλαβα τι θες να πεις. Δε διαφωνούμε. Δυστυχώς δε γνωρίζω με λεπτομέρεια το περιθώριο κέρδους του καφέ. Σίγουρα μιλάμε χοντρικά φιλέ μου. Αν και δυσκολεύομαι να πιστέψω, μία επένδυση των 200.000+ EUR αποσβένεται πλήρως σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα (πχ 2 έτη). Μη ξεχνάμε ότι η κρίση στην Ελλάδα βαθαίνει μέρα με τη μέρα, ειδικά στον εμπορικό τομέα. Πολλά εμπορικά καταστήματα ανοίγουν και πολλά κλείνουν επίσης. Σε όλα τα άλλα συμφωνούμε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εξαρτάται φίλε μου από το budget που διαθέτεις και από το τι σ αρέσει να κάνεις.πρώτα απ όλα θα πρέπει να αποφασίσεις αν θέλεις εμπορικό κομμάτι η κατασκευαστικό.το εμπορικό είναι ευκολότερο.το κΑτασκευαστικό θέλει τέχνη μεράκι και 1 άτομο δεν φτάνει ούτε για την αρχή.

 

Απεστάλη από LG-D802 μέσω Greek Forums, δημιουργήθηκε απο το appyet.com

 

Σωστός! Δυστυχώς ο Έλληνας μεγαλώνει με το επιχειρηματικό όνειρο των επενδύσεων στον χώρο της εστίασης. Το μοντέλο "η μισή Ελλάδα να πουλάει καφέ στην άλλη μισή" δεν είναι βιώσιμο μακροχρόνια (αυξάνοντας τις εισαγωγές μας). Οι επενδύσεις στο κατασκευαστικό κομμάτι και στην παραγωγή είναι πιο δύσκολες, όπως σωστά είπες, αλλά ίσως αυτές βοηθήσουν τη χώρα να ανακάμψει μακροχρόνια.

Hello !
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί ξανά. Κάτι που κινείται ακόμα στην κατά τα άλλα νεκρή αγορά και μάλιστα δεν έχει παρουσιάσει ιδιαίτερα πτωτικές τάσεις είναι το γυναικείο παπούτσι. Ποτέ δεν το φανταζόμουν τι τρέλα (με την καλή έννοια) έχουν οι γυναίκες για τα παπούτσια και πόσο υπερκαταναλωτικές μπορούν να γίνουν. Τη στιγμή που μαγαζιά με ρούχα έχουν βουλιάξει και κλείνουν το ένα μετά το άλλο, τα γυναικεία υποδήματα και οι τσάντες επιβιώνουν και κινούνται θα έλεγα καλά. Εννοείται ότι μιλάμε για άτομα που να γνωρίζουν τη δουλειά, να ξέρουν τι θα φέρουν. Αν φέρουν σκάρτο εμπόρευμα, δεν το συζητώ ότι θα πέσουν έξω. Είναι λοιπόν μια καλή ιδέα για κάποιον που δεν θέλει να διαθέσει μεγάλο κεφάλαιο, αρκεί να βάλει στο μαγαζί πωλητή/πωλήτρια που να έχει εργαστεί ξανά σε κατάστημα με υποδήματα. Αποφάσισα να ασχοληθώ με αυτό πριν ένα μήνα και έχω εντυπωσιαστεί με τους καθημερινούς τζίρους του μαγαζιού (σε σχέση με το μικρό κεφάλαιο που διέθεσα). Βασικά ήταν έτοιμο μαγαζί, με τη δικιά του πελατεία κλπ που μου το πούλησε ο πρώην ιδιοκτήτης. Δεν έχει να κάνει όμως. Υπάρχει τρέλα με τα γυναικεία υποδήματα και τις τσάντες και οι γνώστες καταλαβαίνουν πολύ καλά τι λέω. Το ρίσκο είναι μικρό και οι πιθανότητες να πέσει εντελώς έξω ένα τέτοιο μαγαζί είναι πολύ μικρές εκτός αν το ανοίξει ένα άσχετος με το χώρο και δεν βάλει έμπειρο πωλητή.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
10.50 βραδακι πεμπτης καθομαι σερφάροντας στον ατελειωτο κοσμο του διαδυκτιου,τα παιδια επεσαν για υπνο γιατι τα βασανα του σχολειου μολις αρχισαν ,εγω μολις πριν 2 μέρες γυρισα απ το νησι ( ΜΥΚΟΝΟΣ ) οπου και δουλεψα σε ψησταριά λογο των δυσκολων καιρων που περναμε για να συμπληρωσω τα ως προς το ζην.Η περιπετεια αρχισε τον Απριλη που μας πέρασε,οχι και πολύ αγνωστο νησι για μενα αλλα τελειως διαφορετικα από το να κανεις διακοπές και αλλοιως να εργαζεσαι.Δεν κατεληξα τυχαια εκει και θα εξηγησω παρακάτω το γιατι.Τα συμερασματα μου για το συγκεκριμενο νησι είναι τα εξης ...προκειται μαλλον για άλλη χωρα! για άλλο κρατος! Η λέξη κριση -ζορια-δεν βγαινω-δεν εχω ...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!! εκει απ ότι καταλαβα δεν είναι απλα ενας ναος του του τουρισμου αλλα ο ναος του χρηματος της χωρας! 100αδες τουρίστες ( ελληνες και ξενοι ) τα βραδυα κοιμότουσαν στις παραλίες,ο λογος είναι ότι απλα δεν υπηρχε δωματιο ουτε για δειγμα! πολλοι ξεκινουσαν για το νησι χωρις να κλεισουν δωματια με την ιδεα του ( ελα μωρε θα βρουμε εκει ) τα μαγαζια σε γενικες γραμμες απ ότι ειδα ( και αυτό σας μεταφερω ) δουλεψαν όλα μηδενός εξαιρουμενου ( καποιοι βεβαια παραπονεθηκαν ότι δεν πηγαν και όπως θα ηθελαν ...δηλαδή απ ότι καταλαβα δεν εβαλαν στο παντελονι 1.000.000 ευρω αλλα 850.000!!) σιγουρα η φουλ σεζον είναι 40-45 μερες αλλα όταν λεμε δουλευεις παει να πει δουλευεις 20 σχεδόν ωρες ! είναι τέτοιος ο κοσμος που λες ότι η εθνικη ελλαδος κατεκτησε το παγκοσμιο κυπελο ! Σουβλατζίδικα-σαντουιτσαδικα-κτλ ξεσκιστηκαν !! βλέποντας και εκτιμώντας την ολη κατασταση αποφασισα και γω να μπω στο παιχνιδι ...αυτος είναι και ο λογος που σημερα γραφω σε αυτό το θεμα ( εκανα εγγραφη μονο και μονο γ αυτό το λόγο ) Βασικα στο νησι διαθετω χωρο 65 τμ ( επαγγελματικο ) στον οποιο μεχρι χθες το ειχα σαν χωρο απλα για να κοιμάμαι μιας και εκει δουλευα στην ψησταριά.ο χωρος αυτος βρισκεται σε κεντρικο σημειο οπου δεξια αριστερα εχει σουβλατζιδικο και πιτσαρια...ιδανικος λοιπόν χωρος με σχετικα ετοιμη πελατεια ,το θεμα μου είναι ότι εχω κατά νου κατι σε να φτιαξω πχ Σαντουιτσαδικο ( καφε )η κρεπερι η ετοιμο μαγειρευτο φαγητο,δεν ξερω όμως τι να διαλέξω! ( μπορει να είναι και κατι άλλο που να μην περνα από το μυαλό μου.Θα μου πεις τι ψάχνεις βραδιάτικα ?? κι όμως ψαχνω συνεργατες που να εχουν ορεξη για δουλεια ! μαλιστα αυτό ψαχνω και όταν μιλαω για συνεργατες μιλαω για σοβαρο ποσοστο στην επιχειρηση.αν καποιος λοιπόν τιμια και καθαρα θελει πραγματικα να εργασθεί και όχι να κανει διακοπές τοτε περιμενω τις ιδεες του ( εννοείτε ότι θα πρεπει να εχει καποια σχετικη εμπειρια σε ότι αναφερει ) το ποσοστο συμετοχης στην οποια συνεργασια προκυψει θα συζητηθει ( εννοείται επίσης ότι θα δουλευουμαι και οι δυο και όχι ο ενας ) περισοτερες πληροφορίες ΜΟΝΟ τηλεφωνικα η με μηνυμα Διαβασα όλα τα ποστ του θεματος από το 2008 και σημερα κατεληξα ΕΔΩ !! ελπίζω η σημερινη απερισκεψια μου -τρελα-φωτοβολιδα να πιασει τοπο μιας και θεωρω ότι καμια φορα στη ζωη τα αυθόρμητα αλλα και παραλογα φερνουν αποτελέσματα.τα υπολοιπα prive καλο βραδυ σε ολους Edited by aggelos67
αλλαγη
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πάρε ένα μηχάνημα να πουλάς παγωτό. Χωνάκι και κυπελάκι. Τίποτα άλλο. Μόνος σου. Η με μια κοπέλα στο ταμείο. Ούτε ζέστη από τις εστίες ούτε συνετεριλίκια που μπορεί να μην τα βρεις μετά και να χαλιέσαι. Επιπλέον το κόστος έχω την εντύπωση ότι είναι πολύ μικρότερο. Και θα είσαι κύριος χωρίς τσίκνα κτλ.

Ούτε τραπεζάκια. Αυτά από την άλλη χρονιά. Στο χέρι και γειά σας.

Τι λες;

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Αφαιρέθηκαν οι άσεμνες εκφράσεις από το μήνυμα. Θα σε παρακαλούσα στο μέλλον να αποφεύγεις τέτοιου είδους εκφράσεις. Απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms
Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...