Jump to content

Τι μαγαζί να ανοίξω;


PARGINOS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 136
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το έχεις ψάξει καθόλου με Franchise?

 

Κάτι έχω ρωτήσει.Μου έχουν πει ότι γίνεσαι δέσμιος όμως της εταιρίας που θα πάρεις και των απαιτήσεων της.Τι να έπαιρνα Franchise ας πούμε?

Link to comment
Share on other sites

Aφου ασχολεισε με τα pc ανοιξε ενα μαγαζι με κινητα τηλεφωνα wind vodafone. εκει ειναι το χρημα ο ελληνας μπορει να πιναει αλλα τα τριακοσια ευρω θα τη 3g μακακια του θα τα δωσει και ας μην τη δουλεψει ποτε! εγω αυτο θα εκανα
Link to comment
Share on other sites

Πόσα λεφτά χρειάζονται για το franchise των Goody's, μιας και έτυχε να έχεις και γνωστό που το έχει κάνει?Αξίζει σε μια πόλη με 25.000 κατοίκους, 2000 περίπου φοιτητές και 3 τοπικά μαγαζια fast food και καμια δεκαριά γυράδικα?

Φίλος μου άνοιξε 8x8 και πάει πολύ καλά παιδιά, αλλά είναι γυμναστής και έκανε και ακαδημίες και γενικά το κυνηγάει πολυ. Είναι μια πρόταση όμως αρκετα προσοδοφόρα ειδικά αν γίνει σε περιοχή που τα 5x5 δεν είναι ακόμη και πολύ της μόδας(επαρχία).

 

θα ρωτησω και θα σας πω. αν και νομιζω οτι αν ψαξεις λιγο στο ιντερνετ καπου το λεει.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το franchise είναι, επιχειρηματικά, η καλύτερη κίνηση για κάποιον που δεν έχει σπουδάσει και δεν ξέρει από τη σωστή λειτουργία της επιχείρησης. Σου εξασφαλίζει standard πελατεία, μηδαμινά έξοδα για διαφήμιση και συνεχή εκπαίδευση.

 

Είναι από τις πιο 'σίγουρες' επιχειρηματικές δραστηριότητες, χωρίς βέβαια τίποτα να σου εγγυάται πως θα πετύχει γιατί υπάρχουν πάντα πολλοί παράγοντες που παίζουν ρόλο, όπως η περιοχή σε συνάρτηση με το αν το προϊόν είναι πρώτης ανάγκης ή πολιτελείας, η κίνηση, το πόσα καταστήματα υπάρχουν στην περοχή με ομοιογενή ή σχεδόν ομοιογενή προϊόντα, το κατά πόσο τα υπάρχοντα ανταγωνιστικά καταστήματα καλύπτουν επαρκώς τη ζήτηση και φυσικά στο πόσο καλό θα είναι το προσωπικό.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ θα σου πρότεινα να ανοίξεις κάτι σχετικό με καφέ, φαγητό ή ποτό.

Απο τη στιγμή που πληρώνουμε τον καφέ 5 € στην ελλάδα είναι ο καλύτερος τρόπος για να βγάλεις λεφτά.

stonebug... :!:

https://www.stonebug.gr

Link to comment
Share on other sites

παιδια..με την λογικη του "ο κοσμος παντα θα τρωει,ανοιξε φαγαδικο ή παντα θα πινει καφε ανοιξε καφετερια",μπορει καποιος να πει " ο κοσμος παντα θα ΧΧΧΧΧΧΧ ,ανοιξε "σπιτι" ";)
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

παιδια..με την λογικη του "ο κοσμος παντα θα τρωει,ανοιξε φαγαδικο ή παντα θα πινει καφε ανοιξε καφετερια",μπορει καποιος να πει " ο κοσμος παντα θα ΧΧΧΧΧΧΧ ,ανοιξε "σπιτι" ";)

 

Α γεια σου!

Με πρόλαβες... αυτο ακριβως ήθελα να γράψω!!!:lol:

(σκεψου το.. ολα μαυρα... και αποκτας και τεραστειες γνωριμίες :rolleyes:)

 

Και για να σοβαρευτούμε ρε φίλε εσυ που άνοιξες το τοπικ... καλυτερα να το νοικιάσεις και να επενδύσεις κάπου αλλού τα ενοικια γιατι αν κρίνω απο το γεγονός οτι:

-δεν ξέρεις τι θελεις

-περιμένεις απο ασχετους στο ιντερνετ (απο κάθε πιτσιρικά μέχρι κάθε βλαμένο) να σου πουνε τι να κάνεις

-οτι κι αν κάνεις δεν θα ξερεις ουτε τα βασικά του επαγγελματός σου...

ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ-ΜΑΓΑΖΙ-ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΥΠΟΘΗΚΕΥΣΕΙΣ... (σου ευχομαι ολοψυχα να διαψευστώ)

οποτε άραξε στα αυγά σου!

φιλικά πάντα!

νοικι= μηνας μπαινει-μηνας βγαινει το σιγουράκι το έχεις.. παρε και κανενα ομολογο-μετοχή κι οκ!

κι όταν με το καλό δείς απο μόνο σου τι θέλεις να κάνεις το κάνεις..

 

υ.γ.1 απο τα μόνα σωστά ποστ στο ολο τοπικ του DesertSMisSRaiN για τα franchise... αλλα να ξερεις δεν ειναι κι εκει ολα ρόδινα, τα κεντρικά πάντα θα σε εκμεταλευονται, οι υπηρεσίες, η ενημέρωση και το support πάντα θα ειναι ελάχιστα, οι στόχοι τεράστιοι/ανεφικτοι και γενικά θα σε πιέζουνε πολύ και θελει τεράστεια προσοχη για να επιλέξει καποιος με τι ανθρώπους θα συνεργαστεί καθώς πολλές γνωστές αλυσίδες σε πολλόυς κλάδους μπάζουν νερά και σώζονται οριακά!

 

υ.γ.2 δές ποσα μικρομεσαία μαγαζάκια και επιχειρήσεις κλεινουν καθε μερα και μετα ξανασκέψου τι θες να κάνεις... πλεόν το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό.. μονο οι δυνατοι παίχτες επιβιώνουν στην αγορά κι όχι άτομα που περιμένουν απο εντελώς αγνώστους να του πούνε τι θα κάνει! Ελεός!:blink:

 

υ.γ.3 αν ολοι εδω μέσα ξέρανε τι είναι κερδοφόρο θα το ειχανε ανοιξει ήδη (και δεν θα σου το λέγανε κάν)... εκτος απο 1-2 ατομα που μιλησανε για τις επιχειρήσεις τους και τα μαγαζία τους ολοι οι αλλοι αμπελοφυλοσοφήσανε οτι ο ανθρωπος θελει να κοιμαται, να τρωει, να χε..ι και να να γα..ει!! ΗΜΑΡΤΩΝ!!

Link to comment
Share on other sites

1ο)Το franchise δεν το ανεφερε μονο ο Editor αλλα και αλλοι και ως επι το πλειστον μερικες ιδεες καλες ακουγονται.2ο)Η ηλικια δεν εχει σχεση με τις ιδεες,23αχρονοι ειναι αυτοδημιουργητοι εκατομμυριουχοι και 60 πεθαινουν στην ψαθα.3ο)Οι συμβουλοι επιχειρησεων γιατι δεν ανοιγουν μια δικια τους για να πλουτισουν?4ο)Λες αυτος που ανοιξε το θεμα να περιμενε απο αγνωστους να του κανουν οικονομικη αναλυση?

Ενταξει το εχουμε πει και οτι το θεμα δεν ειναι καλο αλλα το να στελνει ο καθενας σχολια για το τι εχει γραψει ο προηγουμενος δεν το κανει καλυτερο..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να μην ανοίξεις κανένα μαγαζί χωρίς να ξέρεις το αντικείμενο της δουλειάς, επειδή κάποιοι σου ειπαν οτί βγάζει λ7. Όσα μαγαζιά κ να υπάρχουν στο είδος που θέλεις να ανοίξεις αν είσαι πολύ καλός κ σου αρέσει το αντικείμενο θα πετύχεις σίγουρα.
Link to comment
Share on other sites

ενα καλο μαγαζακι υπαρχει εξω απο τα village στο πειραια ειναι μια τρυπα με φλιπεραδικα και μεσα αλλα και εξω απο το μαγαζι......το εκλεισε ο τυπος κατα τις 1 εφυγε και υπηρχε κοσμος απ'εξω που συνεχιζε να παιζει αναμεσα σε αυτους ημουν και γω,σε μιση ωρουλα μου εφυγαν 15 ευρω :lol::lol::lol: για σκεψου να κοιμασαι και οι αλλοι να ριχνουν το ευρω καθε 3-4 λεπτα στο καθε μηχανημα.μιλαμε για πολλα λεφτα,εγω μολις το ειδα το καλοσκεφτηκα για το μελλον αφου τα λεφτα ειναι παρα πολλα αρκει βεβαια να βρεις την ακρη για να το ανοιξεις.
Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχω ρωτήσει.Μου έχουν πει ότι γίνεσαι δέσμιος όμως της εταιρίας που θα πάρεις και των απαιτήσεων της.Τι να έπαιρνα Franchise ας πούμε?

 

Στην ΧΧΧΧΧΧΧΧ εταιρία που δουλεύω εγώ...

Παρέχει..

οικονιμική μελέτη, μελέτη βιωσιμότητας καταστήματος.. που έχει ως παράγοντες.. κυκλοφορία κόσμου, οικονομική κατάσταση περιοχής, πλυθησμιακά στοιχεία περιοχής.. κλπ κλπ

εκπαίδευση για να μάθεις το αντικείμενο..

κλπ κλπ και αλλά πολλά..

Άλλα...

Δεν πληρώνεις brand name

Δεν πληρώνεις διαφημίσεις (ραδιόφωνο, τηλεώραση)

Πληρώνεις διάφορά μικροέξοδα τόπικής διαφήμισης..

Σου παρέχει πλήρη έλεγχο.. στο πως θα δουλεύεις, πως οι πωλητές, πως θα είναι το μαγάζι.. και κινήσε πάντα με την ΜΑΜΑ εταιρία..

Για αυτό και σου εγγυάτε τον τζίρο που θα κάνεις..

Το κακό\καλό σε αυτές τις περιπτώσεις είναι, ότι δεν έχεις το δικαιωμα να κάνεις του κεφαλιού σου.. απλώς προτείνεις.. αλλά ταυτόχρονα μαθαίνεις..

Αν τελικά αποδειχθείς λάθος επιλογή της εταιρίας για συνεργάτη, μετά την λήξη τους συμβολαίου μπορεί να πάρεις "σούτι"..

Υπάρχουν πολλά.. κ δεν μπορώ να τα γράψω όλα...

 

Πάντα μιλάω σαν φίλος του φόρουμ, όχι σαν προώθιση εταιρίας.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ να μην ζητηθεί να αναφαίρω την εταιρία για πολλούς λόγους.

Motorola cd520 \ Nokia 5210 \ Nokia 6130 \ Nokia 7110 \ Sony Ericsson T68 \ Nokia 7210 \ Samsung V200 \ Nokia N70 \ Nokia N95:D
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντίθετα με τους περισσότερους που έχουν ήδη απαντήσει δεν θα σου προτείνω κάποια ιδέα αλλά θα σου πω να μην ανοιξεις ή μάλλον, για να μην είμαι απόλυτη, να το σκεφτείς πάρα πολύ καλά. Ξέρω και μιλάω. Μαγαζί έχω και εγω.. Είναι μεν ωραία να είσαι αφεντικό του εαυτού σου και να μην έχεις κανέναν πάνω από το κεφάλι σου αλλά να ξέρεις οτι ποτέ δεν το έχεις και ήσυχο το κεφάλι σου. Είσαι διατεθειμένος ας πούμε να μην ξερεις μήνα με το μήνα τι εσοδα θα έχεις? Αν θα έχεις.. Έχεις σκεφτεί ότι μειώνεται η αγοραστική δύναμη του κόσμου και σιγά σιγά η κρίση γίνεται αισθητή στις περισσότερες επιχειρήσεις? Ξέρει ότι ο κόσμος στρέφεται στα μεγάλα εμπορικά κέντρα και στα υπερμάρκετ που τα πουλάνε όλα. Ξέρεις οτι σε γενικές γραμμές θα δουλεύεις περισσότερο απο 8 ώρες? Ξέρεις ότι ό,τι γιορτές πέρασες πέρασες? Δεν μας λες τι επιχείρηση θα ήθελες να ανοίξεις και ούτε αν έχεις το κεφάλαιο να το κάνεις. Αν το έχεις, καλώς αλλά αν όχι και σκέφτεσαι να πάρεις δάνειο τότε να υπολογίζεις 3-4 χρόνια μέχρι να κάνεις απόσβεση και να αρχίσεις να βγάζεις μεροκάματο. Και όταν λέω μεροκάματο το εννοώ.. Έχουν περάσει οι εποχές που κάποιοι γίνονταν πλούσιοι απο τα μαγαζιά τους. Όλα αυτά δεν είναι απόλυτα απλά θέλει πολύ μα πολύ σκέψη.. Δεν σηκωνει ανοησίες! Γιατί ένα σωρό επιχειρήσεις ανοίγουν αλλά και πολλές κλείνουν και με συνέπειες γι΄αυτούς που τις άνοιξαν. Πάντως απο μένα καλή τύχη!!

apolita sosti topothetisi....

:)
Link to comment
Share on other sites

Ti xreiazetai yia na anoiksei kapoios kati tetoio? Ektos mia sxetikh morfosh kai gnwsh tis agglikhs glwssas. Prepei na perasei kapoio test (proficiency ktl)? Gia kapoion pou menei kai exei paei panepisthmio stin Ameriki einai h idia diadikasia-h prepei na exei kapoio xarti apo Ameriki? Episis, poso kala agglika prepei na kserei(poso duskolo einai to test)? Kai to vasikotero: sumfairei? Enas gnwstos mou kanei idiaitera mathimata agglikwn kai metafraseis kai exw akousei vgazei arketa.
I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να το πάρεις στραβά, αλλα έχεις ανοίξει ήδη τα εξής θέματα:

 

(1) να ανοίξω σουβλατζίδικο;

(2) τι μαγαζί να ανοίξω;

 

Και τώρα

(3) για φροντιστήριο αγγλικών.

 

Γιατί δεν εκφράζεις όλες τις επαγγελματικές σου ανησυχίες σε ένα θέμα; :)

Link to comment
Share on other sites

Giati kathe mera skeftomai apo kati diaforetiko:) kai to "ti magazi na anoiksw" de to anoiksa egw! Kai ta souvlakia yia tin Ameriki ta ithela!
I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

φιλε Hellaslover σκεφτεσαι να μετακομισεις ελλαδα?παρε την αποφαση, κ μπορεις να ανοιξεις ενα σουβλατζιδικο κ ενα φροντιστηριο αγγλικων παραλληλα ;)
IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

κ ενα φροντιστηριο αγγλικων παραλληλα ;)

Αφου πρωτα καθαρισει με τις στρατιωτικες του υποχρεωσεις :lol::p

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη κουβέντα είπες. Πως σου εγγυάται τον τζίρο δηλαδή;

 

Οπως έιπα κ πιο πριν

 

..................οικονιμική μελέτη, μελέτη βιωσιμότητας καταστήματος.. που έχει ως παράγοντες.. κυκλοφορία κόσμου, οικονομική κατάσταση περιοχής, πλυθησμιακά στοιχεία περιοχής.. κλπ κλπ

.............

 

και πιστεψε με, έτσι είναι, οι άνθρωποι είναι έμποιροι και σπουδαγμένοι, το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ είναι να ακολουθείς την γραμμή της εταιρίας και να είσαι εργατικός... γιατι αν εσύ είσαι τοσο καλός ηθοποιος και ξεγελάσεις όλους τους ανθρώπους της εταιρίας ότι είσαι δουλευταράς, και τελικά στο μαγαζί ξύνεσε.. μην λες μετά γιατι δεν πιάνω τον τζίρο που μου τάζατε...??................

 

Πάντα φιλικά..

Motorola cd520 \ Nokia 5210 \ Nokia 6130 \ Nokia 7110 \ Sony Ericsson T68 \ Nokia 7210 \ Samsung V200 \ Nokia N70 \ Nokia N95:D
Link to comment
Share on other sites

δύσκολοι καιροί για το θέμα "επιχείρηση" είναι ρίσκο μεγάλο:rolleyes:

είμαι και εγώ σε ένα τέτοιο θέμα και ψάχνομαι για κάποιο άνοιγμα:confused:

Mobile User: ETEN glofiish X600 - Sony Ericsson T280i - Sony Ericsson K500i
Link to comment
Share on other sites

na anoikseis ena kommotirio alysidas pou apoferei katharo kerdos apo 2000 eos 4000 euro miniaios.auti ti douleia kano poulao franchise.auti ti stigmi to mono pou apoferei tetoia kerdi me amesi antapokrisi diladi mesa se 3 mines arxizeis na eisprateis einai to kommotirio me kali tampela.to poso ependysis einai gyro sta 60000-80000 analoga ta tetragonika.opoios endiaferetai pm.
Link to comment
Share on other sites

hellaslover, σκεψου και την ιδεα της καντινας...hotdogs εξω απο τα γηπεδα τις κυριακες, και τις καθημερινες τα πρωινα στις λαικες αγορες ;)

 

ορεξη για δουλεια να χεις και μην ανησυχεις δεν θα μεινεις ανεργος...

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
hellaslover, σκεψου και την ιδεα της καντινας...hotdogs εξω απο τα γηπεδα τις κυριακες, και τις καθημερινες τα πρωινα στις λαικες αγορες ;)

 

ορεξη για δουλεια να χεις και μην ανησυχεις δεν θα μεινεις ανεργος...

φιλε ακου να σου πω...μπορει το τοπικ να ειναι παλιο και μεχρι σημερα εσυ να εχεις κάνει καποια επιχειρηση δικια σου..sorry αλλα ψαχνωντας στο google ειδα κατα τυχη αυτο το τοπικ.αν και αργα εχω να σου πω οτι:(και μερικες συμβουλες για οσους διαβαζουν το τοπικ τωρα σαν κι εμενα,πριν και αυτοι αρχισουν κατι)

σκευτομαι και εγω να ανοιξω μαγαζι αυριο μεθαυριο και ηρθα και εγω στην θεση την δικια σου για το τι θα κανω..εγω λοιπον καθησα και σκευτικα να ανοιξω κατι που δεν εχει ο νομος ολος εδω που βρισκομαι.το σκευτομουν νυχτα μερα.δεν μπορω να σου πω

τι ακριβος γιατι πραγματικα ειναι μεγαλη ευκερια για εμενα.το μονο που μπορω να σου πω ειναι,να σκευταισε πρωτα τα αρνιτικα και μετα τα θετικα..(γιατι?)γιατι αν ξεκινησεις κατι και σου παει στραβα να ξερεις οτι θα εχεις σκευτη καποια λυση.ενω αν σκευτεσαι συνεχως οτι αυτο που θα κανεις θα παει καλα, και δεν σου παει τοτε? πιαστικες στον υπνω..κατσε σκεψου αυτα τα 6 πραγματα:

1ον)πως θα αρχισεις(αν εχεις κεφαλαιο κ.τ.λ)

2ον)αν δεν σου παει καλα τι θα κανεις(χρεωθεις ενα σωρο λευτα κ.τ.λ)

3ον)αν αυτο που θα κανεις υπαρχει ιδη η δεν υπαρχει ακομα(κοντα στην γειτονια σου κ.τ.λ)

4ον)τι μαγαζι,επιχειρηση θα ειναι(fast-food,franchise κ.τ.λ)

5ον)αν αυτο που θα κανεις θα ειναι αποδεχτο απο τον κοσμο(πελατεια κ.τ.λ).

και

6ον)σκεψου αυτο που ο κοσμος ακομα και στην μεγαλη κριση το εχει αναγκη(εδω ειναι η σκεψη που δεν μπορω να πω.γιατι αν την πω θα βγουν αυτοματος ανταγονιστες για εμενα)

το μονο που πρεπει να κανεις ειναι:ΝΑ ΔΕΙΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΣΟΥ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙΣ.και πιστεψε με θα σου βγει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
για να ανοιξω ενα μαγαζι-franchise-γερμανος τι χρειαζεται?και για ενα ιντερνετ καφε?ποιο απο τα δυο θα μου αποφερει περισσοτερα κερδη?καμμια επιδοτηση δικαιουμαι για κανενα απο τα δυο?γνωριζει κανενας?:D
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...