Jump to content

Τι μαγαζί να ανοίξω;


PARGINOS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για να ανοιξω ενα μαγαζι-franchise-γερμανος τι χρειαζεται?

 

http://www.e-germanos.gr/e-germanos/franchise/franchise.eg

ZTE Blade V2020 Smart (8010)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 136
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τα σπορ-καφε εχουν προοπτικη?πως βλεπετε την ιδεα ν'ανοιξω ενα σπορ-καφε?μηπως ειναι πεσμενα και δεν θα εχω δουλεια??ποια ειναι η γνωμη σας?
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Eχω καραμπινατη ιδεα για καφε-μπαρακι κοντα,η διπλα στα τει Αθηνων.

Εχω ολη την τεχνογνωσια πως θα το λειτουργησω,αλλα οχι την διαδικασια εναρξης,δηλαδη τι χαρτια χρειαζεται,τι διαδικασιες,επιχορηγησεις και προυποθεσεις.

Γνωριζει καποιος?η καποιο site?με μια ματια δεν βρηκα κατι.....

Ευχαριστω.

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν εξετάζεις την περίπτωση του franchise;

Σου δίνουν όλο το know-how, όλα τα εμπορικά σήματα, διαφήμιση, εκπαίδευση προσωπικού κτλ για να ξεκινήσεις και είναι και πολύ γνωστά ονόματα στο χώρο.

π.χ. τα Flocafe

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

τα σπορ-καφε εχουν προοπτικη?πως βλεπετε την ιδεα ν'ανοιξω ενα σπορ-καφε?μηπως ειναι πεσμενα και δεν θα εχω δουλεια??ποια ειναι η γνωμη σας?

 

Τα sport καφέ έχουν κίνηση στους αγώνες.

Αλλά, θα πρέπει να ξεγράψεις εξαρχής από πελάτες σου γυναίκες, κορίτσια και όσους δεν παρακολουθούνε μπάλα ή έχουν Nova.

Και η αλήθεια είναι πως αν ένα μαγαζί δε μαζεύει γυναίκες, δύσκολα θα μαζέψει και άντρες εκτός από ώρες αγώνα.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Καλη κινηση εχουν και τα ναργιλεδαδικα.....

Αν δεν υπαρχει ειδικα καποιο αλλο στην περιοχη ,και το στησεις ωραια το μαγαζι τοτε πιστευω οτι εχεις αρκετες πιθανοτητες επιτυχειας...

Link to comment
Share on other sites

Aφου ασχολεισε με τα pc ανοιξε ενα μαγαζι με κινητα τηλεφωνα wind vodafone. εκει ειναι το χρημα ο ελληνας μπορει να πιναει αλλα τα τριακοσια ευρω θα τη 3g μακακια του θα τα δωσει και ας μην τη δουλεψει ποτε! εγω αυτο θα εκανα

 

ναι τι να σου πω.. και γω που εχω καταστημα vodafone εχω χεστει στα χρηματα :lol::lol:

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Φιλος μου εχει καταστημα wind στην τουμπα και τελευταια τους εχουν κοψει και πολλα ... (μπονους .. τα ενοικια και πολλα οταν δεν πιανουν στοχους..) γενικα τον βλεπω πολυ στο στρες ... αρα δεν ειναι και ολα ροδινα και σε αυτο το ειδος τις επενδυσεις παρολο που απο εξω αλλοι νομιζουν αλλα..Ειδικα μετα την κριση εχουν δυσκολεψει πολυ τα πραγματα

 

οτι και να κανεις θελει πολυ σκεψη... και κατα την γνωμη μου οτι και να κανεις πρεπει αυτο που θα δινεις πλεον να ειναι ανταγωνιστικο και φτηνο ..

Link to comment
Share on other sites

η άποψη μου είναι ότι τέτοια εποχή... δύσκολα τα πράγματα ό,τι και ν' ανοίξεις!

Ο κόσμος μαζεύτηκε, τα λεφτά μειώθηκαν... γυρίσαμε σ' άλλες εποχές...

Εγώ πάντως εάν θ' άνοιγα μαγαζί αυτό θα ήταν κάτι με ηλεκτρονικά...

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω ακούσει πιο λάθος λογική:" έχω λεφτά.,τι μαγαζί να άνοιξω;"

Να στα φάνε θες άνθρωπε μου;

Ότι κι αν κάνεις,αν δεν είσαι ΠΟΛΥ κάλος σε αυτό που κανεις,ξοφλησες.

Σε μια εποχή που ολοι κλαίνε με μαύρο δάκρυ,εσύ θες να ανοίξεις κάτι που δεν ξέρεις που πάνε τα τέσσερά;

Επισης σου εγγυωμαι οτι οποια εταιρεια φραντσαιζ και να ρωτησεις θα σου πει τα καλυτερα για το μερος και το μαγαζι που επελεξες,γιατι κανεις δεν πονταρει πια στο κερδος απο αυτα που θα αγοραζεις μακροπροθεσμα απο αυτον,αλλα τσιμπαει το αρχικο κεφαλαιο και χεστηκε μετα αν εσυ ζεις η οχι.

Εχω 10 χρονια μαγαζι,ολοι λενε τα καλυτερα για μας στην περιοχη,και εχω καταληξει να βγαζω σιγουρα λιγοτερα απο μισθωτος,και αυτο στο υπογραφω.

Εσπασα το χερι μου πληρωνα πολλαααα λεφτα,εχανα πααααρα πολλα λεφτα ταυτοχρονα,επιδοματα αργιες αδειες, τετοια,δεν τα ξερω...

Ζουμε στην εποχη της εξειδικευσης,που πας ξυπολητος ρε μαστορα?

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Οταν βλέπει κανείς καταστήματα 10+ ετών να κλεινουν το ένα μετά το άλλο (και καφέ,φαγητού).. το μέλλον είναι :X

 

Μεγάλη πτώση της καταναλωτικής δαπάνης στην Ελλάδα

 

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_22/02/2011_379785

 

Διψήφια μείωση τζίρου σε δώδεκα βιομηχανικούς κλάδους

 

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_22/02/2011_379780

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μια δουλειά με καλό κέρδος είναι να ανοίξεις μια μάντρα με μεταχειρισμένα αυτοκίνητα. Βέβαια πρέπει να είσαι γνώστης και να έχεις άκρες και φυσικά μεγάλο κεφάλαιο για κάτι τέτοιο. Αν λοιπόν τα διαθέτεις, σκέψου ότι το κέρδος από ένα αυτοκίνητο μπορεί να είναι 3 και 4 χιλιάρικα. Είναι η δουλειά του πατέρα μου και ξέρω τι σου λέω. Φέρνει μεταχειρισμένα φορτηγάκια και κούρσες απ' έξω, επισκευάζει ό,τι ζημιά υπάρχει και τα πουλάει. Και οκ, μπορεί η δουλειά να περνάει κρίση (όπως όλες άλλωστε) αλλά όταν σου λέω κρίση, εννοώ ότι αντί να πουλήσει 3-4 αυτοκίνητα το μήνα, πουλάει 1-2. Και πάλι όμως το κέρδος είναι μεγάλο. Όμως, το τονίζω. Μ-Ε-Τ-Α-Χ-Ε-Ι-Ρ-Ι-Σ-Μ-Ε-Ν-Α και φθηνά. Ούτε συζήτηση για καινούργια. Όλοι προτιμούν τις αντιπροσωπείες - αυτοί οι λίγοι που μπορούν να αγοράσουν καινούργιο αυτοκίνητο.
Link to comment
Share on other sites

@kostas_v

Φίλε γενικά οτι μαγαζί να έχεις και να γνωρίζεις καλά τη δουλειά όπως ο πατέρας σου σίγουρα θα επηρεαστεί από την ύφεση, θα ζοριστεί αρκετά αλλά αν αντέξει και την ξεπεράσει μετά θα βγει πολύ πιο δυνατό!

 

Οικονομικοι κύκλοι γυρίζουν, εποχές που αλλάζουν...

Δεν ξέρω αν θα καταφέρουμε να σταθούμε στα πόδια μας σε 1-2 χρόνια αλλά που θα πάει!

Αν είμαστε και απαισιόδοξοι χαθήκαμε...

Edited by DemetreKre
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Aφου ασχολεισε με τα pc ανοιξε ενα μαγαζι με κινητα τηλεφωνα wind vodafone. εκει ειναι το χρημα ο ελληνας μπορει να πιναει αλλα τα τριακοσια ευρω θα τη 3g μακακια του θα τα δωσει και ας μην τη δουλεψει ποτε! εγω αυτο θα εκανα

 

 

Αγαπητοί φίλοι μου,

Ήμουν και εγω ιδιοκτήτης ενος καταστήματος κινητής τηλεφωνίας, στην επαρχία Ηρακλείου Κρήτης. Το άνοιξα γιατι είχα πάθος και λατρεία στην τεχνολογία. ξεκίνησα με εμπόριο κινητής τηλεφωνίας και Η/Υ. Σαν τριδίκτυο σε συνεργασία με εταιρια η οποία δραστηριοποιείται στον χώρο της κινητής τηλ/νιας, τα τελευταία χρόνια. Στον τομέα της πληροφορικής συνεργάστηκα με μια εταιρία κολοσσό στην Ελλάδα μας, εν ομόματι INFO QUEST.

Τα αποτελέσματα της συνεργασιας μου με τις 2 αυτές εταιρίες:

Η/Υ & INFO QUEST = αριστη συνεργασία & φοβερή βοήθεια και εξυπηρέτηση στα όποια οικονομικά προβλήματα είχα.

Κινητή τηλεφωνία: εδω ξεκινάει το δράμα.... στην αρχή όλα καλά. Μετα το 6μηνο σταμάτησαν και τα διαφημηστικά φιλάδια ακόμα. Το μεγαλύτερο όμως πρόβλημα ήταν το οικονομικό! έχοντας εγώ μια βάση συνδεσεων της τάξης των 670-680 ενεργές και στα 3 δίκτυα και ποσοστό airtime 5-7%, το airtime που έπαιρνα ήταν max 523€. ποτε δεν είχα πάρει παραπάνω. και εδω να σας ενημερωσω ότι είχα αναλάβει 2 δήμους και 3 μεγαλες εταιριες με σύνολο γραμμών 350 περίπου. Σε συχνή επικοινωνία μου μαζί τους, η απάντηση ήταν πάντα ίδια : «αλλαξε εμπορική πολιτική η …. Εταιρία». Ούτε νομικά δεν μπορούσα να κινηθώ πλέον.

 

Αφιέρωσα λοιπόν ένα σαββατοκύριακο από το χρόνο μου, και έκατσα να βγάλω κατά προσέγγιση τον ύψος του airtime που θα έπρεπε να παίρνω. δεν έπαιρνα ούτε τα μισά από αυτά που έπρεπε. Κλέψιμο κλέψιμο κλέψιμο. Μηνιαίος στόχος γραμμών 15! 10 στους 12 μήνες ήμουν μέσα στο στόχο. bonus στόχου;!!!! 5€/ γραμμή έως 15€/ γραμμή. ΑΠΑΤΗ-ΑΠΑΤΗ-ΑΠΑΤΗ.

 

Εκει λοιπόν καταλαβα την λάθος επιλογη μου στο να εμπιστευτω καποια εταιρία που σαν αμαθος στις επιχειρησεις μου έταζε λαγους με πετραχείλια. Α! εδω να σημειώσω ότι προσέγγισε η εταιρία αυτη και ενα παιδι σε άλλο δήμο και ήρθε να πάρει πληροφορίες απο εμενα για την συνεργασια μου με την εταιρια. Ήρθε πριν ανακαλυψω την απάτη αυτή. Του είπα όλα όκ. Πρίν ανοιξει όμως αυτός και έχοντας ανακαλύψει εγω την απάτη αυτή, τον ενημέρωσα και μου είπε «όχι ρε φίλε, σίγά μην με πιάσουν κορόϊδο εμένα» .... Πρίν 3 μέρες με πήρε τηλέφωνο και μου είπε πόσο δίκιο είχα...!

 

Μίλησα με την wind τοτε και μου είπαν οκ, να μου το κανουν wind partner αλλα τελευταια στιγμή έκανα πίσω καθως η wind δεν πουλούσε ποτε στην περιοχή μου. Με το γερμανο δεν επικοινώνησα καθόλου καθως ήθελε χρήματα και εγω δεν ήμουν για επιπλέον ... και έτσι το έκελεισα.

 

Το κράτησα ανοιχτό για 2 χρόνια ακριβώς (07/2007-07/2009). Τον τελευταίο καιρό είχαν αρχισει να μαζέυονται χρέη, δάνεια, λογαριασμοί κτλ κτλ με αποτέλεσμα να το κλείσω.

 

Για να το ανοίξω χρειάστηκε να πάρω δάνειο 30000€.

το ενοίκιο μου ήταν οικονομικό (250€) αλλα ο ασφαλιστικος φορέας ήθελε χαράτσι 540€/2μηνο.

Αμέσως μετα έμεινα για κάποιο διάστημα (1,5 μήνα) άνεργος και προσλήφθηκα στον όμιλο euromedica σαν νοσηλευτης (το αντικειμενο σπουδων μου). Έμεινα εκεί για 1,5 χρόνο. Στις 31/12/2010 παραιτήθηκα γιατι επέστρεψα στην δουλεια που δουλευα πριν ανοιξω το μαγαζι, που τα οικονομικά εκει ήταν ΠΑΡΑ πολυ καλά. Άφησα όμως μια δουλεια στρωμένη στον όμιλο για τα χρήματα καθώς το μαγαζί μου έιχε αφήσει χρέη της τάξης των 950€/ μηνα.. Εχθές απολύθηκα από την τωρινή μου δουλειά και από σήμερα ξεκίνησα να ψάχνομαι ξανα για καταστημα…

 

Όμως τωρα, ξέρω. Οι επιλογές μου θα είναι μετρημένες όπως και οι κινήσεις μου. Όπως λένε και ο σοφός λαός μας, «απου καει στην κολοκύθα, φυσα και το γιαούρτι».

 

Θα προτιμήσω να πάρω ένα νέο δάνειο και να ανοίξω ένα γερμανό παρα να ξανα κάνω κάτι νέο μόνος μου. Είναι όλα αυτά, τα θετικα αλλα και ατα αρνητικά που έχει το franshise. Αν στα αρνητικά (με δεδομένη την κρίση) είναι και το γεγονός ότι έχεις πάντα κάποιον από το κεφάλι σου τότε να ενημερώσω όσους δεν γνωρίζουν από προμηθευτες κτλ, ότι έχεις να αντιμετοπίσεις ένα προμηθευτη και όχι 10. Ουσιαστικά αυτόν που έχεις για αφεντικό είναι ο πελάτης και όχι ο προμηθευτής. Νομίζω ότι τα θετικά υπερτερούν στις συνεργασίες με ομίλους όπως ο Γερμανός και κατ’ επέκταση η Cosmote! Μόνο την τηλεόραση να κοιτάξεις και την διαφήμιση που πέφτει, αρκεί.

 

Αν κάποιος είναι καλύτερος γνω΄στης του πράγματος ή έχει να μου προτείνει κάτι άλλο, γνώμη, συμβουλη κτλ δεκτό…!

 

 

Θα το κάνω… Θα τα καταφέρω… Γιατί αυτό το πράγμα γουστάρω να κάνω… Γι αυτό είμαι γεννημένος. Τελος.

Ελπίζω να τα καταφέρω και μέχρι τέλος του χρόνου να έχω βρει τις άκρες να κάνω μία νέα αρχή.

 

Οικονομικοι κύκλοι γυρίζουν, εποχές που αλλάζουν...

Δεν ξέρω αν θα καταφέρουμε να σταθούμε στα πόδια μας σε 1-2 χρόνια αλλά που θα πάει!

Αν είμαστε και απαισιόδοξοι χαθήκαμε...

 

Πάντα ήμουν αισιόδοξος στην ζωή μου… και έτσι θα παραμείνω… δεν θα το αφήσω να με πάρει από κάτω γιατι… χαθήκαμε…

Η Ελλάδα μας άντεξε τόσα και τόσα από σκλαβιά μέχρι ξεπούλημα, δεν αθα αντέξει την τρόϊκα?

 

Φιλικά

Πέτρος

Τα μυαλά, όπως και τα αλεξίπτωτα, δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά!
Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι,η αισιοδοξια σου είναι βάσιμη πιστεύω. Έχεις γνώση του αντικείμενου,είναι το χομπυ σου,και έχεις εμπειριες απο τα λάθη σου.

επίσης απο ότι κατάλαβα εκεί που μένεις έχει χώρο για το μαγαζί σου,δεν είναι κορεσμενο.

Μάλλον είμαστε κοντά σε ηλικία και καταλαβαίνω την αγωνία σου τώρα που είσαι στην πιο παραγωγική και δημιουργική σου φάση.

Όταν οποία ψοφάνε ευκαιρία να αναστηθεις.

Σου εύχομαι ολόψυχα να βάλεις μπρος και να πας υπερσουπερ.

 

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Το τελευταιο διαστημα σκεφτομαστε με τον συζυγο μου να ανοιξουμε σουβλατζιδικο και ως αρχικη βλεψη εχουμε την Πατρα. Το κακο-προβλημα ειναι οτι δεν γνωριζουμε καθολου την δουλεια και τα μυστικα της. Φυσικα αν τελικα το ξεκινησουμε θα ειμαστε και εμεις στο μαγαζι αλλα την δουλεια ολη θα την βγαζει ο ψηστης τουλαχιστον για ενα διαστημα μεχρι να μαθουμε και εμεις και δεν ξερω αυτο κατα ποσο θα μπορει να λειτουργησει ομαλα. Θελω την γνωμη σας πανω σε αυτο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Το τελευταιο διαστημα σκεφτομαστε με τον συζυγο μου να ανοιξουμε σουβλατζιδικο και ως αρχικη βλεψη εχουμε την Πατρα. Το κακο-προβλημα ειναι οτι δεν γνωριζουμε καθολου την δουλεια και τα μυστικα της. Φυσικα αν τελικα το ξεκινησουμε θα ειμαστε και εμεις στο μαγαζι αλλα την δουλεια ολη θα την βγαζει ο ψηστης τουλαχιστον για ενα διαστημα μεχρι να μαθουμε και εμεις και δεν ξερω αυτο κατα ποσο θα μπορει να λειτουργησει ομαλα. Θελω την γνωμη σας πανω σε αυτο.

 

Η γνώμη μου είναι πως το μόνο μαγαζί που μπορεί να πιάσει με τις σημερινές συνθήκες, είναι ένα τέτοιο κατάστημα για πρόχειρο και γρήγορο φαγητό.

 

Για να αντέξεις όμως τον ανταγωνισμό θα πρέπει να ποντάρεις στην ποιότητα και στην καθαριότητα, αν ανοίξεις ένα μαγαζί με ελάχιστα χρήματα και χρησιμοποιείς κατώτερης ποιότητας υλικά δεν νομίζω να μπορέσεις να επιβιώσεις.

Για να βγάλεις χρήματα, πρέπει να ξοδέψεις χρήματα, ειδικά σήμερα.

Ακούγεται απλό και αυτονόητο αλλά δεν το κάνει κανένας, κυρίως γιατί η ποιότητα και η σωστή εξυπηρέτηση του πελάτη απαιτεί και χρήματα και κόπο.

 

Πάντως η συγκεκριμένη επιλογή για κατάστημα είναι η μόνη κατά την γνώμη μου που μπορείς να πεις ότι έχεις μια πιθανότητα να πας καλά. Το σουβλάκι ο Έλληνας τελευταίο θα το κόψει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Το τελευταιο διαστημα σκεφτομαστε με τον συζυγο μου να ανοιξουμε σουβλατζιδικο και ως αρχικη βλεψη εχουμε την Πατρα. Το κακο-προβλημα ειναι οτι δεν γνωριζουμε καθολου την δουλεια και τα μυστικα της. Φυσικα αν τελικα το ξεκινησουμε θα ειμαστε και εμεις στο μαγαζι αλλα την δουλεια ολη θα την βγαζει ο ψηστης τουλαχιστον για ενα διαστημα μεχρι να μαθουμε και εμεις και δεν ξερω αυτο κατα ποσο θα μπορει να λειτουργησει ομαλα. Θελω την γνωμη σας πανω σε αυτο.

 

Πηγαίνετε κάπου να δουλέψετε για να μάθετε τη δουλειά. Αφού μάθετε τη δουλειά θα ξεκινήσετε κάτι δικό σας.

Είναι λάθος να ξεκινάς κάτι σε ένα χώρο που δε γνωρίζεις. Αν έχετε εμπειρίες από άλλους επαγγελματικούς χώρους και ξέρετε τη δουλειά στραφείτε προς τα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός,επειδή κάποτε η οικογενοια μου ειχε τετοια μαγαζια θελει τεχνη το πραγμα,οι ασχετοι εκλειναν τσακ μπαμ.

Εσυ η ιδια δεν το καταλαβαινεις?

Δεν ξερεις ακριβως τι σουβλακι κανει ο καθενας στη γειτονια σου,και παιρνεις απο αυτον τον ενα που κανει τα καλα?

Οι αλλοι νομιζεις ειναι χαζοι?

Δε θελουν ολοι να εχουν καλο σουβλακι και κοσμο?

Οχι.

Δεν ξερουν.

 

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ωραία τα λέτε αλλά είπαμε κομμάτια κρέας είναι.Αν βρεις καλό προμηθευτή με καλό κρέας θα έχεις καλό σουβλάκι.Δεν είναι και ταβέρνα που παίζει μεγάλο ρόλο ο μάγειρας πχ.

Link to comment
Share on other sites

Λαθος.

Αν ηταν ετσι δε θα υπηρχαν καλοι και κακοι σουβλατζηδες,μονο καλοι κρεοπωλες.

Και το μπιφτεκι και ο γυρος,και το ψησιμο στο καλαμακι και το τυλιχτο ,ολα μα ολα τελος παντων παιζουν ρολο.

Αν παρεις ετοιμα εχασες.

Λες ο σουβλατζης να ειναι τοσο ηλιθιος που δε μπορει να δοκιμασει αλλο κρεοπωλη?

Δεν εχεις ακουσει ποτε σουβλατζιδικο να κλεινει,ετσι?

 

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ωραία τα λέτε αλλά είπαμε κομμάτια κρέας είναι.Αν βρεις καλό προμηθευτή με καλό κρέας θα έχεις καλό σουβλάκι.Δεν είναι και ταβέρνα που παίζει μεγάλο ρόλο ο μάγειρας πχ.

 

Αντιθέτως, ακριβώς επειδή αφορά σε κρέας, ο μάγειρας/ψήστης παίζει πολύ μεγάλο ρόλο, στο να ξέρει λ.χ. πότε το κρέας/γύρος είναι ψημένο, αναλογίες για τζατζίκια κλπ. Δεν είναι κάτι απλό, όσο κι αν φαίνεται...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Εχω μια ιδεα που θελω πολυ να κανω πραξη. Και εμπειρικα σχολεια η και αποψεις ακομα θα τα εκτιμησω ιδιαιτερα.

 

Η ιδεα μου λοιπον ειναι να ανοιξω ενα μαγαζι. Θελω να ανοιξω κατι τυπου καφετερεια. Και εχω σαν πλανο να το κανω πολυ παρειστικο. Λογω και του πολυ μικρου μπατζετ που διαθετω. 20,000 ευρω. Ειμαι 20 ετων και εχω σκεφτει πως θα παρω το ρισκο μιας και βλεπω οτι δεν ζεις αν δεν εισαι αφεντικο του εαυτου σου.

 

Τωρα αυτο που θα ηθελα ειναι να μου πειτε αν μπορω πρωτα απ ολα να καλυψω τα βασικα..αδειες, ασφαλειες, νοικια(Αθηνα κεντρο) κτλ.

Κι αν οχι θα μπορουσα να παρω καποιο δανειο η καποια επιχορηγηση μιας και δεν εχω ενσιμα.

 

Δουλευω απο 16 χρονων σε καφε(μπουφετζης) οποτε εχω μια μικρη εμπειρια στο αντικειμενο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...